RAWka

Tady si každý můžete založit svůj vita-deníček.
Podmínkou je, že název deníčku bude začínat vaší přezdívkou.
Viz vzor.

Moderátor: hugo

Pociťovali ste detoxikáciu na začiatku vitariánstva???

Áno,ale nebolo to až tak zlé
16
38%
Áno,bolo to dosť nepríjemné
10
24%
Nie,vôbec
4
10%
Nevšimol som si
12
29%
 
Celkem hlasů: 42

Uživatelský avatar
RAWka
Příspěvky: 230
Registrován: pon črc 16, 2007 12:58
Bydliště: Zvolen, Banská Štiavnica
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od RAWka »

a ja som to práveže dávala na slnko :roll:
Uživatelský avatar
RAWka
Příspěvky: 230
Registrován: pon črc 16, 2007 12:58
Bydliště: Zvolen, Banská Štiavnica
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od RAWka »

Ako si vybrať ten správny odšťavovač? Neviem sa rozhodnúť... našla som v dobrej cene Oscar 800, green star a Champion 2000. Ja som zatial za Oscara. Čo vy na to? Musím si vybrať taký, čo bude už na celý život...
Uživatelský avatar
RAWka
Příspěvky: 230
Registrován: pon črc 16, 2007 12:58
Bydliště: Zvolen, Banská Štiavnica
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od RAWka »

po dlhej dobe som sa "odvážila" sem napísať. Spravila som som jeden maličký krôčik. Ale aj za to som rada. Povedala som si, že na to pôjdem veeelmi pomaličky...snáď to stihnem, kým budem mať 90 rokov... Trochu som aj zmenila môj pohlad na svet. Všimla som si, že som viac optimistická a málokedy sa rozčúlim. Proste taká pohodička. (klop, klop) Jem 5x do dňa, t. z. každé dve hodiny...napr. ráno 7:30 3 kiwi, 9:3 jablko, banán, 11:30 buď rožok so zeleninou al. "normálny" obed, 15:30 jablko, 17:30 šalát.
Mala by som do toho pridať aj nejaké oriešky...ale mne to nechutí len tak...musím si to nejak spraviť ako zo sln. semiačok-hummous. Namiesto mlieka som začala piť sójové. Viem, nie je raw, ale je to podla mňa menšie zlo...držím sa hesla: mílová cesta sa začína prvým krokom :P
Uživatelský avatar
Katarína
Příspěvky: 2190
Registrován: čtv úno 26, 2004 12:15
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Katarína »

Vyborne, Rawka!
Uživatelský avatar
RAWka
Příspěvky: 230
Registrován: pon črc 16, 2007 12:58
Bydliště: Zvolen, Banská Štiavnica
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od RAWka »

Dlho som sa neozvala, lebo nejak nebol čas. Ale so stravou to ide celkom dobre, až na malé úlety. Potom neviem ako sa mám zachovať:( Viem, že by som nemala mať výčitky, ale mám :( Snažím sa na to nemyslieť. Asi mesiac som bola 95 % vita, ale dnes som to porušila, čo ma velmi mrzí. Ani neviem, prečo som to spravila. Možno preto, že ešte nie som psychicky pripravená vzdať sa varenej stravy.
dvdmchl

Příspěvek od dvdmchl »

no teda fuj, styd se. :)
Uživatelský avatar
hugis
Příspěvky: 415
Registrován: pát bře 05, 2004 12:38
Bydliště: PP

Příspěvek od hugis »

Neviem čo riešiš. Si veľmi šikovná. 95 % je výborné číslo. Angela Stokes začínala na 75 % a pozri aká je dnes raw celebrita. Minulosť sa nedá zmeniť, tak sa netráp. Dôležité je, v čom budeš pokračovať. Držím palce.
Uživatelský avatar
RAWka
Příspěvky: 230
Registrován: pon črc 16, 2007 12:58
Bydliště: Zvolen, Banská Štiavnica
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od RAWka »

Hehe, jasné, budem sa snažiť:) Len keby som nemala tie blbé myšlienky. Ale to hádam prejde. Tak by ma zaujímalo, ako to beriete vy, ostatní, keď sa "spustíte". Čo vám beží myslou, čo proti tomu robíte, ako zas začnete vita (hneď alebo ešte pár dní jete varenú stravu...), spravíte si očistu ....?
Uživatelský avatar
RAWka
Příspěvky: 230
Registrován: pon črc 16, 2007 12:58
Bydliště: Zvolen, Banská Štiavnica
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od RAWka »

Ľudia!!! Mám strašne opuchnutý ksicht. Totiž, uštipla ma včela pri oku. V sobotu. A odvtedy som strašne opuchnutá, že nemôžem ísť na ulicu bez okuliarov. A už to je také zlé, že to nezakryjú ani okuliare:((( Bola som na pohotovosti, tam mi pichli hydrokortizon, dali mi nejakú malú tabletku a tiež mastičku. Robím si obklad s octom a prikladám si tiež mrazenú zeleninu vo vreckovke. A nič nepomáha. Musím ísť do školy a neviem, čo mám robiť:(((
Uživatelský avatar
RAWka
Příspěvky: 230
Registrován: pon črc 16, 2007 12:58
Bydliště: Zvolen, Banská Štiavnica
Kontaktovat uživatele:

Re: RAWka

Příspěvek od RAWka »

Tak zajtra ráno idem robiť šanku. Neviem, prečo mi to doteraz nešlo. Ale tak hádam do tretice všetko dobré.
Hladať znamená mať ciel, ísť za ním a nevšímať si nič iné, byť ním posadnutý. Ale nehladať a nájsť znamená byť slobodný.
Uživatelský avatar
RAWka
Příspěvky: 230
Registrován: pon črc 16, 2007 12:58
Bydliště: Zvolen, Banská Štiavnica
Kontaktovat uživatele:

Re: RAWka

Příspěvek od RAWka »

Raňajky (teda skôr už obed-11:30) : 2 banány+biely jogurt (zvolenský)
Olovrant: zmixované jablko+pomačanč+pomarančová šťava+med+citrón
Neskôr: lieskovce s medom+kakao+strúhaný kokos, korbáčiky
Večera:velký šalát (paradajky, uhorky, cibula, paprika)

Viem, že jogurt, kakao ani korbáčiky nie sú RAW, ale aj tak som rada, že som to takto zvládla >:-)
Hladať znamená mať ciel, ísť za ním a nevšímať si nič iné, byť ním posadnutý. Ale nehladať a nájsť znamená byť slobodný.
Uživatelský avatar
RAWka
Příspěvky: 230
Registrován: pon črc 16, 2007 12:58
Bydliště: Zvolen, Banská Štiavnica
Kontaktovat uživatele:

Re: RAWka

Příspěvek od RAWka »

Raňajky: 2 banány
Obed: musli (rozdrvené mandle, strúhaný kokos, sušené hrozienka, med, citrónová šťava) + jablko
Desiata: ananás, višne ( z vlastnej záhrady) + pomarančová šťava
Večera: syr (korbáčiky)+hrnček mlieka s medom a kakaom, mandle
Hladať znamená mať ciel, ísť za ním a nevšímať si nič iné, byť ním posadnutý. Ale nehladať a nájsť znamená byť slobodný.
Uživatelský avatar
RAWka
Příspěvky: 230
Registrován: pon črc 16, 2007 12:58
Bydliště: Zvolen, Banská Štiavnica
Kontaktovat uživatele:

Re: RAWka

Příspěvek od RAWka »

Obed: hrozno, smotana
Olovrant: zmixované jablko + 2 broskyne + pomarančová šťava, biely jogurt + kakao
Neskôr: rozdrvené lieskovce + med + tahiny + sušené hrozienka + strúhaný kokos
paprika a paradajka :D
Večera: vela uhoriek + riasy kelp
Hladať znamená mať ciel, ísť za ním a nevšímať si nič iné, byť ním posadnutý. Ale nehladať a nájsť znamená byť slobodný.
Uživatelský avatar
awa
Příspěvky: 1407
Registrován: sob kvě 17, 2008 20:58

Re: RAWka

Příspěvek od awa »

Máš hezkou podobiznu. Super obrázek! Nenechá nikoho chladným a smutným! :D
Uživatelský avatar
RAWka
Příspěvky: 230
Registrován: pon črc 16, 2007 12:58
Bydliště: Zvolen, Banská Štiavnica
Kontaktovat uživatele:

Re: RAWka

Příspěvek od RAWka »

Som ôsmi deň na šťavách a rozhodoujem sa, či s tým mám skončiť. Mám totiž neskutočnú chuť si dať niečo pod zub. Strašné chute. Hlad takmer vôbec. Možno je to len tou detoxikáciou, že sa to teraz vyplavuje a preto mám takú chuť. Ale čo ak mi telo vraví, že už má dosť a mám s tým skončiť? Poprosila by som o radu všetkých, ale hlavne tých skúsenejších. Je to normálne? Mám to vydržať alebo dosť? Viem, že najlepšie je počúvať svoje telo, ale ja ho síce počujem, ale nedokážem pochopiť, čo mi to hovorí. Povedala som si, že si napustím vaňu so soľou, pustím si relax hudbu, oddýchnem si po dnešnom namáhavom dni (malovali sme izby) a zajtra sa rozhodnem.
Hladať znamená mať ciel, ísť za ním a nevšímať si nič iné, byť ním posadnutý. Ale nehladať a nájsť znamená byť slobodný.
Uživatelský avatar
awa
Příspěvky: 1407
Registrován: sob kvě 17, 2008 20:58

Re: RAWka

Příspěvek od awa »

Tady je těžké radit. Pokud se myšlenky pořád vracejí k jídlu, tak by to mohlo skončit neukázněným přejedením. Možná ještě popřemýšlej, jestli je lepší se přejíst nebo dát tělu raději pevnou stravu třeba na několik dní a budeš-li to cítit jako dobré, tak se zase ke šťávám vrátit. To co říká "rozum" nemusí být v souladu s vnitřními potřebami těla. Ale to víš jen ty a tvé tělo.
Uživatelský avatar
RAWka
Příspěvky: 230
Registrován: pon črc 16, 2007 12:58
Bydliště: Zvolen, Banská Štiavnica
Kontaktovat uživatele:

Re: RAWka

Příspěvek od RAWka »

Takže to nie je až tak normálne, dobre som to pochopila? Stále som na vážkach, lebo čo ak práve toto je ten detoxikačný proces u mňa? Možno to bude trvať len krátko. Ale trochu mi vadí aj to, že nemám žiadnu energiu. Ale to je pri pôste asi normálne. No uvidím, ďakujem za názor, Awi:)
Hladať znamená mať ciel, ísť za ním a nevšímať si nič iné, byť ním posadnutý. Ale nehladať a nájsť znamená byť slobodný.
Uživatelský avatar
RadkaS
Příspěvky: 2498
Registrován: úte bře 02, 2004 21:00

Re: RAWka

Příspěvek od RadkaS »

RAWka píše:Takže to nie je až tak normálne, dobre som to pochopila? Stále som na vážkach, lebo čo ak práve toto je ten detoxikačný proces u mňa? Možno to bude trvať len krátko. Ale trochu mi vadí aj to, že nemám žiadnu energiu. Ale to je pri pôste asi normálne. No uvidím, ďakujem za názor, Awi:)

Je to normalni. Je dobre naucit se citit, co je zavadejici chtic a co potreba tela. Castokrat si to clovek (rad :P ) plete a chtic nazyva potrebou.

Pokud by se Ti toto delo na pustu, kde pijes pouze vodu, radila bych neprerusovat, protoze pote by mohlo prijit zklamani, ze jsi nesla dal a zbytecne jsi jen kvuli chuti na neco prerusila proces. Pri osmem dnu je to fakt skoda. Ale vzhledem k tomu, ze jsi na stavach, tak nevim. Nevim, zda byt pouze na stavach je dobre, protoze to je naprosto neco jineho nez pust. Na stavach se Ti nikdy nemuze zastavit proces traveni a tudiz nedochazi ke stejnemu efektu, jako u pustu.
Uživatelský avatar
RAWka
Příspěvky: 230
Registrován: pon črc 16, 2007 12:58
Bydliště: Zvolen, Banská Štiavnica
Kontaktovat uživatele:

Re: RAWka

Příspěvek od RAWka »

Tak už som pseudopôst ukončila. Nepovažujem to za škodu. Som len začiatočník a telo ešte asi nie je schopné tolko dní nejesť, aj keď je na šťavách. Trochu som sa prejedla. Začalo to tak nevinne. Najprv som si spravila kašičku z jabĺčka a vody. To som jedla asi hodinu a pol. Potom bol chvílu klud, ale začalo ma mátať do kuchyne. Tak som si dala sušené slivky. Potom zasa klud a potom som si nakrájala dve malé uhorky a malú paradajku. Ďalej som si spravila takú zmesku z lanových semienok, sol, tsatsiky, korenie. Lieskové oriešky, mandle. Trochu bryndze, smotana (tej sa neviem vzdať), dve malé uhorky. Ako nie je to až taká pohroma, ale nato, že som 8 dní nejedla je to podla mňa obžerstvo.
Hladať znamená mať ciel, ísť za ním a nevšímať si nič iné, byť ním posadnutý. Ale nehladať a nájsť znamená byť slobodný.
Uživatelský avatar
RAWka
Příspěvky: 230
Registrován: pon črc 16, 2007 12:58
Bydliště: Zvolen, Banská Štiavnica
Kontaktovat uživatele:

Re: RAWka

Příspěvek od RAWka »

A tých sliviek, orieškov a mandlí bolo fakt velmi málo. Uvidíme čo bude zajtra. Ak to bude takto pokračovať, tak už asi nebudem skúšať pôsty, lebo vidím, že sa neviem ovládať. Alebo budem skúšať viac a trénovať? :P
Hladať znamená mať ciel, ísť za ním a nevšímať si nič iné, byť ním posadnutý. Ale nehladať a nájsť znamená byť slobodný.
Uživatelský avatar
RAWka
Příspěvky: 230
Registrován: pon črc 16, 2007 12:58
Bydliště: Zvolen, Banská Štiavnica
Kontaktovat uživatele:

Re: RAWka

Příspěvek od RAWka »

Dnes som si kúpila HJ. Hneď som si zohnala jabĺčka a išla šťavičkovať. Lenže z toho vznikla iba taká kašička. Dosť ma to nahnevalo. Ale asi to len neboli dobré jablká na šťavu. Skúsim iný druh. Potom som si nazbierala za sáčok púpavových listov. To už išlo lepšie. Čakala som, že bude z toho pohár šťavy. Niekedy ma prekvapuje ten môj naivný optimizmus. Ale je lepšie byť optimistickejší ako pesimista. Aj keď ja som rozdvojená osobnosť. Raz som príkladná vitariánka, cvičím, chodím do prírody, všetkým pomáham, som milá a potom úplny opak-som lenivá, žerem nezdravé jedlá, depresia... No čo už.
Hladať znamená mať ciel, ísť za ním a nevšímať si nič iné, byť ním posadnutý. Ale nehladať a nájsť znamená byť slobodný.
Uživatelský avatar
RAWka
Příspěvky: 230
Registrován: pon črc 16, 2007 12:58
Bydliště: Zvolen, Banská Štiavnica
Kontaktovat uživatele:

Re: RAWka

Příspěvek od RAWka »

Dovolenka v Chorvátsku
Nové chute (aj nevita)
- oliva, ktorú som si odrthla priamo zo stromu. Žialbohu, ešte nedozreli, tak bola príšerne horká. Ale aj tak som celá happy, že som mala v ústach raw olivu >:-)
- figy - z ujovej záhradky. Nestriekané, celý deň na slniečku. Hmmmmm...jedna báseň. Boli skvelé, mňam :-P
- kalamáre (alebo ako sa to píše), boli robené na ohni. Celkom chutné.
Ujo nám dal 4 litre domáceho oliváča. Ja ho miniem dosť, do šalátov ale aj na seba si to kydám po sprche miesto mlieka. More teplučké, pár pekných zážitkov, zopár nervov...ale inak pohoda
Hladať znamená mať ciel, ísť za ním a nevšímať si nič iné, byť ním posadnutý. Ale nehladať a nájsť znamená byť slobodný.
Uživatelský avatar
RadkaS
Příspěvky: 2498
Registrován: úte bře 02, 2004 21:00

Re: RAWka

Příspěvek od RadkaS »

RAWka píše: - oliva, ktorú som si odrthla priamo zo stromu. Žialbohu, ešte nedozreli, tak bola príšerne horká. Ale aj tak som celá happy, že som mala v ústach raw olivu >:-)
Olivy jsou vzdycky takhle horke :P, proto se vzdycky nakladaji
Uživatelský avatar
RAWka
Příspěvky: 230
Registrován: pon črc 16, 2007 12:58
Bydliště: Zvolen, Banská Štiavnica
Kontaktovat uživatele:

Re: RAWka

Příspěvek od RAWka »

Ehm...to fakt? Nekazí to chuť narpíklad v šaláte?
Hladať znamená mať ciel, ísť za ním a nevšímať si nič iné, byť ním posadnutý. Ale nehladať a nájsť znamená byť slobodný.
dgm
Příspěvky: 1394
Registrován: pon dub 02, 2007 23:23

Re: RAWka

Příspěvek od dgm »

Muzu potvrdit u sebe tu samou neduveru. Po prvnim ochutnani oliv od Lifefoodu jsem si rikala, co na tom ti lidi maji? No a po case jsem dosla se zavisloti tak daleko, ze jsem byla schopna behem dne snist sama cele baleni :oops: . Ted se krotim a postupne snizuji mnozstvi. Olivy jsou moje laska.
Kdo stojí mezi člověkem a Bohem? Kuchařka :)

“Nejsme šťastní, protože se nám daří, ale daří se nám, protože jsme šťastní.”
Uživatelský avatar
RadkaS
Příspěvky: 2498
Registrován: úte bře 02, 2004 21:00

Re: RAWka

Příspěvek od RadkaS »

RAWka píše:Ehm...to fakt? Nekazí to chuť narpíklad v šaláte?
No, oni, jak jsou nalozene, tak uz tak silene horkotrpke nejsou, takze se daji jist. Horkost je zavisla na tom, jak se olivy dale zpracuji a do jake marinady se nalozi
Uživatelský avatar
RadkaS
Příspěvky: 2498
Registrován: úte bře 02, 2004 21:00

Re: RAWka

Příspěvek od RadkaS »

Proto se asi i tak nakladaji do soli a vetsina jich je pak presolena
Uživatelský avatar
epony
Příspěvky: 1035
Registrován: čtv zář 20, 2007 0:07
Bydliště: Earth
Kontaktovat uživatele:

Re: RAWka

Příspěvek od epony »

olivy sú mňam. ajked čierne su zdravšie, viac mi chutia zelene..
Whenever you feel sad just remember: there are a billions of cells in your body and all they care about is you.
Uživatelský avatar
RAWka
Příspěvky: 230
Registrován: pon črc 16, 2007 12:58
Bydliště: Zvolen, Banská Štiavnica
Kontaktovat uživatele:

Re: RAWka

Příspěvek od RAWka »

Tak mesiac školičky máme za sebou. Celkom pekne sa to rozbieha, len mám problém zvyknúť si na nový rozvrh. Raz začínam o 11tej, čučíme tam do piatej a domov prídem okolo siedmej. Idem von s havom, net, prichystám si do školy a ráno musím vstať o piatej. Zacvičím si tibeťanov, škola....a tak divoko to ide. Žiadna pravidelnosť. Nestíham ísť ani do zelovocu, som odkázaná len na to, čo tam mama kúpi, ak má čas. V škole sa hádame kvôli stužkovej. Sme na umeleckej škole a nikto "nie je schopný" spraviť návrh na oznamká. Pred dvoma týždňami som zasa musela začať brať lieky na psychiku, lebo som to nezvládala. Do prdele aj s tým.
Hladať znamená mať ciel, ísť za ním a nevšímať si nič iné, byť ním posadnutý. Ale nehladať a nájsť znamená byť slobodný.
Fiona
Příspěvky: 3386
Registrován: úte úno 19, 2008 7:06
Bydliště: Buenos Aires, Argentina

Re: RAWka

Příspěvek od Fiona »

S leky na psychiku pozor. Kdyz ti neni po psychicke strance dobre, je to jen signal ze v sobe musis neco resit, a to neco musis najit, coz nemusi byt lehke ani prijemne. Bez toho to ale nejde. Lekama sice na cas potlacis neprijemne symptomy, ale pricinu jen zhorsis. Driv nebo pozdej se s tim stejne budes muset poprat, a radsi ted, po delsi dobe na lecich by to uz mohlo byt hodne tezke. Ale to asi vis... Leky na psychiku jsou jedny z nejhorsich svinstev vubec, po par letech se z lidi co je berou stavaji rezignovane trosky. Skola je jen skola, stres je jen stres, nic z toho za to nestoji.
Vyhrazuji si svate pravo na omyly!
Uživatelský avatar
Hugo z Hor
Příspěvky: 934
Registrován: pon kvě 28, 2007 23:33
Bydliště: Vrútky

Re: RAWka

Příspěvek od Hugo z Hor »

Moje řeč. Léky na psychiku bych přirovnal k tvrdým drogám. Organismu jako takovému to škodí a v podstatě oddaluje projevy, v tomto případě jen a pouze psychické, kteréžto se dají řešit i jináč, navíc PMN v pozdějších stádiích způsobujících právě proto na nich závislost. Já když jsem se rozhodoval, jak dále v životě, tak po hluboké úvaze a přečtení zásadních částí na těchto stránkách jsem se rozhodl jít do vita. Také u mně se ještě občas objevují depresoidní stavy, většinou spojené se zaměstnáním, obzvlášť teď po dovolené, kterážto utekla jako voda.
Mými psychofarmaky jsou chalupa, zahrada, kocour Ferda, šumění lesa nebo naprosté ticho, které nesnáší moje masožravá :lol: sestřenice, že prý jí z toho píchá a hučí v uších a bolí hlava ... :roll: (:-)
Taky na pročištění mysli není od věci pustit se do kratšího půstíku, mě úplně stačí i ta trojčička, kteroužto ale odkládám a hledám si důvody proč ne jako buc >:-)
Já nevěřím, že Bůh neexistuje. Já vím jistě, že neexistuje. A díkybohu, že neexistuje ... [OSHO]
Uživatelský avatar
RAWka
Příspěvky: 230
Registrován: pon črc 16, 2007 12:58
Bydliště: Zvolen, Banská Štiavnica
Kontaktovat uživatele:

Re: RAWka

Příspěvek od RAWka »

Viem, aké sú škodlivé. No nie je to také lahké ako sa zdá. Myslím, že je lepšie ostať nažive s liekmi, ako bez nich a zomrieť. A sú tam aj iné veci. Neviem o inom východisku. Už som skúsila všeličo možné. Kto nezažil, nepochopí. Nie je to také lahké. :|
Hladať znamená mať ciel, ísť za ním a nevšímať si nič iné, byť ním posadnutý. Ale nehladať a nájsť znamená byť slobodný.
Uživatelský avatar
Katarína
Příspěvky: 2190
Registrován: čtv úno 26, 2004 12:15
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: RAWka

Příspěvek od Katarína »

Z mojej strany suhlas, ked je to fakt na hranici prezitia a zaroven to vnimas iba ako prvu pomoc z najhorsieho + medzitym robis ine dobre veci. Len to urcite neber ako riesenie.
Čím väčšia spotreba mlieka a vajec, tým viac zvierat odsúdených na smrť pod nožom. A zvyčajne aj na utrpenie počas života.
Renáta
Příspěvky: 5025
Registrován: pon črc 17, 2006 16:39

Re: RAWka

Příspěvek od Renáta »

Absolútne súhlasím s Fionou i s Hugom, no chápem aj RAWku. Asi nám napísala o svojom probléme príliš málo, aby sme to dokázali takto v letku zhodnotiť. Nedávno som mala dosť ťažkosti vinou prepracovania (vôbec som nemohla spávať) a začala som pociťovať čosi, čo sa všeobecne označuje ako syndróm vyhorenia - a viem, že väčšina ľudí to poľahky rieši ľahkými antidepresívami (psychiater povie, že to dnes už berie takmer každý...). Nerada beriem lieky, tak som skúsila večer pred spaním piť medovku z mojej bylinkovej záhradky s troškou medu a meditácie. :wink: Pomohlo mi to uvoľniť tie stavy napätia a už spím. S liekmi naozaj opatrne! Držím ti palce, RAWka. V obchodoch je veľa čajíkov na upokojenie a relaxáciu. Skús niektorý z nich. Verím, že ti pomôže. Nejdem ti radiť, že máš ubrať z tempa v škole - ak sa to dá, tak to určite urobíš. Ja som svoje pracovné tempo tiež nemohla ovplyvniť - mám na krku priveľa hladných krkov a taký druh práce, ktorý neumožňuje, aby som sa mohla na všetko vybodnúť a dať si aspoň na mesiac pohov. Aj keby mi to dobre padlo, priznám sa.
Naposledy upravil(a) Renáta dne ned zář 28, 2008 10:57, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Katarína
Příspěvky: 2190
Registrován: čtv úno 26, 2004 12:15
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: RAWka

Příspěvek od Katarína »

Suhlas, ze pokial to nie je vyslovene kriticke, radsej tak, ako radia ostatni.
Čím väčšia spotreba mlieka a vajec, tým viac zvierat odsúdených na smrť pod nožom. A zvyčajne aj na utrpenie počas života.
Uživatelský avatar
RAWka
Příspěvky: 230
Registrován: pon črc 16, 2007 12:58
Bydliště: Zvolen, Banská Štiavnica
Kontaktovat uživatele:

Re: RAWka

Příspěvek od RAWka »

Keby sa to dalo bez liekov, tak by to nebol pre mňa problém. Skúšala som to, ale dopadla som velmi zle. Ja mám stredne ťažkú depresiu. Nezáleží na tom, či sa v ten deň stane niečo dobré alebo zlé. Proste moje psychické rozpoloženie je závislé na chémii v mozgu. Samozrejme aj na iných veciach ako je strava, životný štýl, prístup k veciam. Tieto veci sa snažím všemožne zvládať, ale zrazu nastane nejaký zlom a som v hlbokej depresii. Na to nepomáhajú čajíky ani záhradka. Bohužial :(
Hladať znamená mať ciel, ísť za ním a nevšímať si nič iné, byť ním posadnutý. Ale nehladať a nájsť znamená byť slobodný.
Fiona
Příspěvky: 3386
Registrován: úte úno 19, 2008 7:06
Bydliště: Buenos Aires, Argentina

Re: RAWka

Příspěvek od Fiona »

A co behani nebo sex? To pomaha... Sice je to taky navykove, ale zdrave :D
Vyhrazuji si svate pravo na omyly!
Uživatelský avatar
RAWka
Příspěvky: 230
Registrován: pon črc 16, 2007 12:58
Bydliště: Zvolen, Banská Štiavnica
Kontaktovat uživatele:

Re: RAWka

Příspěvek od RAWka »

Trochu behám, ale len cez leto. Ale hýbem sa čo najviac. Už si ani nepamätám, kedy som naposledy išla MHDéčkou. A do školy to mám teda kus. A priatela nemám.
Hladať znamená mať ciel, ísť za ním a nevšímať si nič iné, byť ním posadnutý. Ale nehladať a nájsť znamená byť slobodný.
Fiona
Příspěvky: 3386
Registrován: úte úno 19, 2008 7:06
Bydliště: Buenos Aires, Argentina

Re: RAWka

Příspěvek od Fiona »

Trosku mi pripominas casy kdy jsem taky chodila do skoly a trpela depkama. Asi vim jak ti je. Svet proste nefunguje tak jak by mel, a chvili to trva nez prijdes na to jak s tim elegantne vybabrat :wink:

Takze stara teta Fiona taky vi ze to netrva navzdy :) Ty bolistky neni potreba nicim tlumit. Oni ti chteji neco rict. Proste to boli. Rodice neumeji poradne vychovavat, lidi okolo neumeji poradne zit, skola uci a vyzaduje blbosti, politici se chovaji hur nez kriminalni zivly, cela planeta trpi. To proste boli. Pravem! Jenom malomocni neciti nic. Nech to bolet, bolest znamena ze jsi ziva. A taky krasna. Myslim ze uz brzo na to prijdes, a uvidis kolik krasy je v tobe i na svete. Nema cenu to lamat pres koleno. To trapeni te prinuti spoustu veci pochopit, a pak odejde samo. Az zesilis, uz se na tebe nebude chytat. Ale tu cestu si musis probojovat. Prasky jsou trochu zbabele reseni, nic to nevyresi, jen prodlouzi obdobi kdy nemas nic ze zivota.

A zivot je pritom tak kratky. Cim driv si vybojujes stesti, tim dyl si ho budes moct uzivat naplno. Prasky ti to znemozni. To uz je mozna lepsi zahulit si trochu travy, i kdyz ani to neni zadne reseni (ne nenabadam, jen mam pocit ze i to je lepsi nez hloupe prasky). Zkus jednu vec - az ti zas bude mizerne, zkus se na to podivat jakoby z vysky a pozorovat to. Vychutnej si tu bolest. Popitvej se v ni. Zkus si pak napsat do denicku reportaz z posledni depky. Popis si ji plasticky. Mozna prijdes na to ze je to pouha poezie ;)
Vyhrazuji si svate pravo na omyly!
Uživatelský avatar
RAWka
Příspěvky: 230
Registrován: pon črc 16, 2007 12:58
Bydliště: Zvolen, Banská Štiavnica
Kontaktovat uživatele:

Re: RAWka

Příspěvek od RAWka »

To nie je smútok, ale depresia. Keď mám depresívnu epizódu, nie som schopná výjsť z bytu, nevládzem nič robiť, nedokážem sa prinútiť ani len umyť zuby, nieto ešte ísť do školy a normálne v živote fungovať. Nechcem, aby toto vyznelo tak, že sa lutujem, ale zdá sa mi, že celkom nechápete, že je to vážnejšie ako len smútok, ktorý prejde. Keď mám riadnu depresiu, tak mám velmi hlúpe myšlienky, ktoré som párkrát aj skoro úspešne urobila. Vtedy nedokážem ovládať svoje vlastné telo a mysel. Som ako keby som bola niekto úplne iný a len sa na seba dívam. Nedokážem to ovplyvniť. Príde to, ako sa zachce. A lieky, aj keď sú riadne svinstvo mi nedovolia sa tak zrútiť. Keby som tak poznala niečo iné, ako by sa to dalo.
Hladať znamená mať ciel, ísť za ním a nevšímať si nič iné, byť ním posadnutý. Ale nehladať a nájsť znamená byť slobodný.
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: RAWka

Příspěvek od buc11 »

uznávám, že to jest vážné a obtížné, těžko lze posuzovat, dyž si to neprožíváme, holt chybí nějaký trapný mikrolátky v mozku a jejich správné proudění, přesto bych to očistama nějak opatrně zkoušel znovu obnovit, možná
Pavluška
Příspěvky: 2379
Registrován: ned kvě 02, 2004 12:43
Bydliště: tam za vodou v rákosí

Re: RAWka

Příspěvek od Pavluška »

Rawinko, trochu si to dovedu představit díky určitým zkušenostem v okolí a držím pěsti. Kdo nezažil, nepochopí, co vše se děje zdánlivě bez příčiny v naší hlavě...
Vydrž a najdeš cestičku ven. Sice jí taky nevidím v práškách, ale zatím ti umožňují jak říkáš fungovat. Je zřejmé, že na sobě pracuješ a nespoléháš jen na prášky, tak vytrvej. Ve všem, sportu (je to jedinečné uvolnění přetlaku), zdravější stravě, ale i hledání sama sebe na jiné, nemateriální úrovni. To poslední podle mě přinese nejvíce dlouhodobou úlevu, ale tomu odpovídá i náročnost.
Ju, a nejsi tu na světě sama, nikdy. :wink:
Bože, dej mi sílu, abych změnil to, co změnit můžu.
Dej mi trpělivost, abych snášel to, co změnit nemůžu a
dej mi moudrost, abych to dokázal rozlišit.

(G.K.Chesterton)
Uživatelský avatar
awa
Příspěvky: 1407
Registrován: sob kvě 17, 2008 20:58

Re: RAWka

Příspěvek od awa »

Pavluška píše:Rawinko, trochu si to dovedu představit díky určitým zkušenostem v okolí a držím pěsti. Kdo nezažil, nepochopí, co vše se děje zdánlivě bez příčiny v naší hlavě...
Vydrž a najdeš cestičku ven. Sice jí taky nevidím v práškách, ale zatím ti umožňují jak říkáš fungovat. Je zřejmé, že na sobě pracuješ a nespoléháš jen na prášky, tak vytrvej. Ve všem, sportu (je to jedinečné uvolnění přetlaku), zdravější stravě, ale i hledání sama sebe na jiné, nemateriální úrovni. To poslední podle mě přinese nejvíce dlouhodobou úlevu, ale tomu odpovídá i náročnost.
Ju, a nejsi tu na světě sama, nikdy. :wink:
Nemohu než s Pavluškou jen souhlasit.
S člověkem se silnými depresemi jsem prožila cca 20 let a vím, jak je to pro všechny zúčastněné těžké. Nemocní se tím trápí ještě víc, než my ostatní, protože city mají stejné, milují nás, ale nemohou z té klece vyskočit. Prostě to nejde. Tento člověk mi přes svoje onemocnění paradoxně hodně vzal, ale i nejvíc dal, a to i po jeho smrti. Chybí mi.
Mozek se dá velmi dobře ovlivňovat vybranými éterickými oleji. Neměly by to ovšem být oleje povzbuzovací ( ty mohou v depce vyvolat i iritaci ), ale harmonizační. Zcela vědomě tak ovlivňuji mentální rozpoložení své rodiny a miláčků chlupatých, ale i návštěv. Jde jen o to, vybrat si ty oleje v době dobré nálady a kromě toho musí harmonizovat s tvojí chemií těla, aby ti mohly pomoci. Účinky lze pozorovat od půl a až hodiny. ( aromalampa - dýchací cesty ). Mohlo by ti to pomoci snížit dávku léku na nutné minimum, ale chce to mít těch olejíčků alespoň 3, aby tě to nepřesytilo a mohla si je střídat. Také mám doma na dobrou náladu veselá videa ( Švejk, Návštěvnící s Jeanem Reno, Drž hubu apod. blbosti )a hlavně hudbu, která je spjata s krásnými a hezkými emocemi (většinou z dětství a puberty), a když si ji pustím, dokáže uvolnit emoce a vůbec. Třeba tě to inspiruje. Duševní nemoci jsou takové neuchopitelné a u každého jedinečné, těžko radit.
Věř mi, že každý má co řešit. Každý z nás taky má obrovský potenciál, ale často nám v tom "něco" brání. Ale vždy existuje možnost, že objevíme kořen problému, vyřešíme ho a užijeme si svůj život naplno. A ten klíč, to "něco", má každý v sobě a on jediný ho nejlépe najde a může použít. Tak držím palce.
Uživatelský avatar
culka
Příspěvky: 1861
Registrován: pon črc 28, 2008 8:54

Re: RAWka

Příspěvek od culka »

Dievcatko nase zlate, keby si bola blizsie, tak ta nahovorim, aby si prisla k mojej polovicke na ihlicky. Takto ti mozem poradit len to (okrem toho vsetkeho, co ti poradili ini a s cim suhlasim), aby si si vo svojom okoli nasla akupunkturistu, ktoremu budes doverovat a ktory ti emocie alebo co ti uz obziera mozog uvolni ihlami.
Always hope for the best but be prepared for the worst.

"One who has journeyed in a strange land cannot return unchanged." C.S. Lewis
Uživatelský avatar
awa
Příspěvky: 1407
Registrován: sob kvě 17, 2008 20:58

Re: RAWka

Příspěvek od awa »

RAWka píše:To nie je smútok, ale depresia. Keď mám riadnu depresiu, tak mám velmi hlúpe myšlienky, ktoré som párkrát aj skoro úspešne urobila. Keby som tak poznala niečo iné, ako by sa to dalo.
Ty myšlenky nejsou hloupé, ale nebezpečné. Toho nejsilnějšího kalibru. Já si to pamatuju. Bezmoc byla na obou stranách. Ráciem nepochopitelné a neřešitelné.
Já osobně jsem proti půstu při depresích. Když totiž chybí nějaké látky, tak se to při půstu dočasně ještě zhorší a dochází i k celkovému zhoršení zdravotního stavu a to je ta chvíle, kdy je si člověk nebezpečný. Radši pomaloučku. Pokud však budeš dál pokračovat ve vita, za čas budeš moci brát nižší dávky a i řešit emocionální příčinu své deprese. Ale ta odpověď jak na to, je v tobě a v pravý čas ( kdy na to budeš připravena se s tím poprat ) se objeví. Nemá smysl se trápit, nedá se to urychlit. Moudrost našeho těla je větší.
Pavluška
Příspěvky: 2379
Registrován: ned kvě 02, 2004 12:43
Bydliště: tam za vodou v rákosí

Re: RAWka

Příspěvek od Pavluška »

Hezky jsi to napsala, awi. Nedá se nesouhlasit. Půstu bych se při opravdové depresi také bála, leda pod dohledem, ale kde takový dobrý dohled sehnat, že.

S ét. olejíčky si pohrávám už pár let, nyní spíš míň. Nakonec mi začaly vadit skoro všechny, ha. Vonívala mi dál pačulka, ylang ylang, rozmarýn, šalvěj, kakost-geranium atd, vše od Hádka (nejdřív od jeho pův. firmy, pak od pí Skopalové). Teď už jsou prošlé a nové jsem nedokoupila. Ale zážitky to byly pěkné.
Bože, dej mi sílu, abych změnil to, co změnit můžu.
Dej mi trpělivost, abych snášel to, co změnit nemůžu a
dej mi moudrost, abych to dokázal rozlišit.

(G.K.Chesterton)
Uživatelský avatar
RAWka
Příspěvky: 230
Registrován: pon črc 16, 2007 12:58
Bydliště: Zvolen, Banská Štiavnica
Kontaktovat uživatele:

Re: RAWka

Příspěvek od RAWka »

Môj doktor je aj homeopat a robí akupunktúru. A on sám mi povedal, že na takéto stavy je to slabé. Teda, iste to má nejaký účinok, ale napríklad akupunktúra má krátkodobý účinok. Tiež mi povedal, že všetko príde v správny čas, práve vtedy, keď budem na to pripravená. Jeho prístup sa mi páči, je dobrý a ešte k tomu aj riadny vtipkár.
Je to ako napísala Awa, akoby bol človek v nejakej klietke, z ktorej niet cesty von. Ona síce je, ale človek akoby nemal zmysly a silu. Ďakujem vám velmi pekne za odpovede a rady. Bála som sa to sem napísať, lebo som nevedela, čo bude. Všetci iba povedia, že daj si lieky. Bolí ťa hlava? Daj si ibuprofen. Máš chrípku? Daj si AB. Máš depku? Daj si antidepresíva. Akoby tabletka všetko vyriešila a pritom nevyrieši nič. Je dobré počuť iný názor, ako tento.
Dnes bol super deň. Išla som s havinom na prechádzku na lúku, začalo svietiť slniečko. Neodolala som a musela som si dať dole triko, tak na mne zostalo len tielko a nohavice. Keby som si bola istá, že tam nik nepríde, tak by to dopadlo aj "horšie". Tak som sa vyhrievala a o 15 minút prišli také mraky, že až. Poriadne som si to užila. Potom keď zapadalo, znovu mraky zmizli, tak som nechala klíčky, nech sa poopalujú aj oni. Neviem prečo, ale slnko mi dodáva niečo pozitívne, čo ani neviem popísať.
Hladať znamená mať ciel, ísť za ním a nevšímať si nič iné, byť ním posadnutý. Ale nehladať a nájsť znamená byť slobodný.
Fiona
Příspěvky: 3386
Registrován: úte úno 19, 2008 7:06
Bydliště: Buenos Aires, Argentina

Re: RAWka

Příspěvek od Fiona »

No nevim, devcata. Urcite bych nezpochybnovala ze deprese je nemoc. Jenze to je prave ono - ktera nemoc se da lecit praskama?
Kazda jedna se musi lecit predevsim pres psychiku a mit se rad, vsechny zivotospravy jsou jen podpurne prostredky...
Vyhrazuji si svate pravo na omyly!
Renáta
Příspěvky: 5025
Registrován: pon črc 17, 2006 16:39

Re: RAWka

Příspěvek od Renáta »

RAWka píše:slnko mi dodáva niečo pozitívne, čo ani neviem popísať.
Žltá - to je slniečko v nás :wink: Fajn, že si mala taký príma deň. To si musíme naodkladať do zásoby takéto krásne pocity (tak ako si niekto do špajze ukladá na zimu klobásy a potom z nich v zime ujedá...), aby sme z nich mohli čerpať, keď slniečko zájde.
Uživatelský avatar
RAWka
Příspěvky: 230
Registrován: pon črc 16, 2007 12:58
Bydliště: Zvolen, Banská Štiavnica
Kontaktovat uživatele:

Re: RAWka

Příspěvek od RAWka »

Fiona píše:No nevim, devcata. Urcite bych nezpochybnovala ze deprese je nemoc. Jenze to je prave ono - ktera nemoc se da lecit praskama?
Kazda jedna se musi lecit predevsim pres psychiku a mit se rad, vsechny zivotospravy jsou jen podpurne prostredky...
No to je taký začarovaný kruh. Budem bez práškov = nie som schopná žiť = nevyriešim skutočný problém. Neberem to tak, že si dám tabletku a budem zdravá. Je to len barlička.

Dnes som si bola zháňať ten éterický olej, objavila som také centrum zdravia, kde sa zaoberajú tradičnou čínskou medicínou, masáže.... Robia iba s prírodnými prostriedkami, vraj ani nepoužívajú žiadne prístroje iba vlastné ruky. Len sa na mňa pozrela a povedala niektoré veci čo ma (naozaj) trápia. Vraj to je nejaká typológia podla tváre. Navrhla mi éterickú masáž celého tela s akousi diagnostikou. Asi to vyskúšam, som strašne zvedavá.
Hladať znamená mať ciel, ísť za ním a nevšímať si nič iné, byť ním posadnutý. Ale nehladať a nájsť znamená byť slobodný.
Odpovědět