Terezka93 - Každodenní jídelníček

Tady si každý můžete založit svůj vita-deníček.
Podmínkou je, že název deníčku bude začínat vaší přezdívkou.
Viz vzor.

Moderátor: hugo

Odpovědět
Terezka93
Příspěvky: 7
Registrován: ned lis 04, 2012 16:54
Bydliště: Ostrava

Terezka93 - Každodenní jídelníček

Příspěvek od Terezka93 »

Ahoj :) Po dlouhém váhání jsem se také rozhodla pro změnu ve svém životě. Před několika měsíci jsem oslavila devatenácté narozeniny a za tu dobu jsem na svém těle vyzkoušela co se týče jídla nespočet experimentů.
Myslím,že mám dostatek informací o vitariánství,ale pořád se ve mě skrývá trocha strachu. Mám strach z nedostatku energie,padání vlasů,hladu a předsudků mého okolí.. Budu ráda za každou vaši radu,co se týče mého jídelníčku.
Hezký den :)
smajliss
Příspěvky: 1218
Registrován: čtv srp 18, 2011 20:07

Re: Terezka93 - Každodenní jídelníček

Příspěvek od smajliss »

Když budeš jíst rozumně, tak se nic z toho nestane. Na vlasy to chce hodně minerálů. Na hlad tuky, půstovat a nebo se celý den cpát ovozelem. Na předsudky kulomet.
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: Terezka93 - Každodenní jídelníček

Příspěvek od rudo »

zaklad stravy by malo byt zelene,
srnkam ani kamzikom vlasy nepadaju a ani nemaju strach z predsudkov

zelenina = zelene

vegetarian = vegetable
5 2 8
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Terezka93 - Každodenní jídelníček

Příspěvek od Jindra »

smajliss píše:Když budeš jíst rozumně, tak se nic z toho nestane. Na vlasy to chce hodně minerálů. Na hlad tuky, půstovat a nebo se celý den cpát ovozelem. Na předsudky kulomet.
pěkně řečeno :-)
akorát s tím "hodně minerálů" bych bral za vhodnější - né je do sebe cpát, nýbrž neubírat je tělu nevhodnou stravou, stresem a tak, ono jich pak bude dostatek i třeba bez lékárenských suplementů (tfuj, nebrat)
Terez neboj, když budeš na přirozený stravě, která nám byla přírodou určena, k tomu samozřejmě další přirozené podmínky (pohyb, vzduch, minimum stresu, sam tam půstík atd.), tělo bude mít ideál podmínky a všechno si srovná
na předsudky jdi buďto se zmíněným kulometem anebo s pár testíkama, kdy si sama na sobě testneš, jestlipak (ne)platí

P.S. ... se máš... máš tam při ruce rawbar, mňááám
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
gabrielik
Příspěvky: 475
Registrován: pát srp 05, 2011 11:25

Re: Terezka93 - Každodenní jídelníček

Příspěvek od gabrielik »

Terazka, vo svojich 19 tich som nemela ani tušenia že nejaké experimenty so stravou existujú. papala som vlastne všetko. Mala som šťastie že sme mali záhradu a mamička varila celé leto niečo zo záhradky. Takže v podstate celkom slušné stravovanie na tú dobu. A vlastne ma strava v tej dobe absolutne nezaujímala a netrápila. Čo ťa priviedlo k vitariánstvu? prečo toľko experimentovania? Máš nejaké zdravotné problémy?

Keď más strachy, do zmien sa radšej nepúšťaj. Nie nadarmo už naše babičky vravievali: "Kto sa bojí, nesmie do lesa"
Najprv si to premysli, naštuduj, jedálniček môžeš zmeniť k lepšiemu aj postupnými malými zmenami. Vyraď rafinovaný cukor a hlavne skrytý, Zaraď do jedálnička raňajkové ovocie, nejaké to smoothie alebo šťavy, velké zeleninové šaláty napríklad namiesto večere a uvidíš ako sa budeš cítiť. Takto postupne budeš vedieť ako reaguje tvoje telo a aj okolie si na to zvykne postupne. Postupne môžeš vyradzovať alebo znižovať dávku pečiva, varenín, mäsa. oddel prílohy od mäsa. Už len to, že si dáš na tanier, hromadu zeleniny a len kúsoček mäsa, alebo prílohy, je veľké plus.
Terezka93
Příspěvky: 7
Registrován: ned lis 04, 2012 16:54
Bydliště: Ostrava

Re: Terezka93 - Každodenní jídelníček

Příspěvek od Terezka93 »

Dneska mě dost bolela hlava,ale prášek jsem si nakonec nevzala. Jsem unavená.

Snídaně - jablko
Svačina - jablko,kiwi
Oběd - 2 banány
Večeře - hroznové víno
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: Terezka93 - Každodenní jídelníček

Příspěvek od rudo »

mna tiez boli hlava po fruktoze, mozog je naprojektovany sudruhom darwinom na pouzivanie ketonov
5 2 8
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: Terezka93 - Každodenní jídelníček

Příspěvek od buc11 »

Terezka93 píše:Dneska mě dost bolela hlava,ale prášek jsem si nakonec nevzala. Jsem unavená.

Snídaně - jablko
Svačina - jablko,kiwi
Oběd - 2 banány
Večeře - hroznové víno
chce to trpělivost, možná se tělo zbavuje odpadků, ovoce brat pokud to jde co nejzralejší a nanutil bych se i do zeleného, hlavně zpočátku, vlastně na této rovnoběžce po každém jídle, záleží-li nám ještě na zubech
kdo netráví fruktosu, či má jiné hlavové problémy někdy ta hlava bolí, mě nikdy i přes kvanta fruktantů nebolela, 50 let jsem si myslel, že ani bolet nemůže až do týdenní invaze LB v 2008?, tak jsem zjistil že to bylo už 7.2007, toto axi letí
Uživatelský avatar
gabrielik
Příspěvky: 475
Registrován: pát srp 05, 2011 11:25

Re: Terezka93 - Každodenní jídelníček

Příspěvek od gabrielik »

Sama sa nemôžem považovať za guru vitariánstva, sotva za polovičného snaživca o vitariánstvo, ale keď si tak čítam tvoj jedálniček, uvažujem či máš naozaj dostatok informácií o vitariánstve. :shock:
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: Terezka93 - Každodenní jídelníček

Příspěvek od Pavluska »

buc11 píše: ovoce brat pokud to jde co nejzralejší a nanutil bych se i do zeleného, hlavně zpočátku, vlastně na této rovnoběžce po každém jídle, záleží-li nám ještě na zubech
:wink:

Ale u Terezčina jídelníčku mi osobně chybí ještě nějaké zdravé tuky apod. Hlavně při přechodu z vařenin skočit rovnýma nohama do ovocného mikrofůdu... není divu, že se vyskytla slabost, bolest hlavy....
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
belmondo
Příspěvky: 41
Registrován: pát črc 20, 2012 9:47

Re: Terezka93 - Každodenní jídelníček

Příspěvek od belmondo »

Terezka93 píše:Dneska mě dost bolela hlava,ale prášek jsem si nakonec nevzala. Jsem unavená.

Snídaně - jablko
Svačina - jablko,kiwi
Oběd - 2 banány
Večeře - hroznové víno
Promin, ale jestli budes jist takhle malo, tak ti ty vlasy opravdu vypadaj. Telo potrebuje z neceho zit... pokud teda nejsi na prane :)

Pridej orisky, seminka a hlavne zeleninu...
Terezka93
Příspěvky: 7
Registrován: ned lis 04, 2012 16:54
Bydliště: Ostrava

Re: Terezka93 - Každodenní jídelníček

Příspěvek od Terezka93 »

Včerejší jídlo - 4 banány,hrst kešu,hlávkový salát,4 jablka
belmondo
Příspěvky: 41
Registrován: pát črc 20, 2012 9:47

Re: Terezka93 - Každodenní jídelníček

Příspěvek od belmondo »

Terezka93 píše:Včerejší jídlo - 4 banány,hrst kešu,hlávkový salát,4 jablka
furt malo si myslim
ovekyska
Příspěvky: 219
Registrován: ned kvě 22, 2011 23:03

Re: Terezka93 - Každodenní jídelníček

Příspěvek od ovekyska »

hm, áno malo, ale keď sa nad tym tak zamyslim, ja by som za deň viac zjesť nezvládla.
smajliss
Příspěvky: 1218
Registrován: čtv srp 18, 2011 20:07

Re: Terezka93 - Každodenní jídelníček

Příspěvek od smajliss »

Nesouhlasím, že je potřeba jíst více. Ale mít větší pestrost :wink: .. Více kalorií znamená pouze psychické uspokojení, ale jinak to má spíše nevýhody.
Uživatelský avatar
gabrielik
Příspěvky: 475
Registrován: pát srp 05, 2011 11:25

Re: Terezka93 - Každodenní jídelníček

Příspěvek od gabrielik »

Chcela by som vedieť ako si sa stravovala predtým. Čo sa týka obsahu aj množstva potravín. Pre normálneh človeka pri prechode na RAW je to veľmi málo. Možno na nejakú očistu alebo tak, nepoviem. mala si predtým nejaké problémy so stravovaním? Prečo si doteraz toľko experimentovala s jedlom? Prepáč, nenapísala si o sebe skoro nič, ťažko je nám posudzovať podľa žiadnych informácií.
belmondo
Příspěvky: 41
Registrován: pát črc 20, 2012 9:47

Re: Terezka93 - Každodenní jídelníček

Příspěvek od belmondo »

smajliss píše:Nesouhlasím, že je potřeba jíst více. Ale mít větší pestrost :wink: .. Více kalorií znamená pouze psychické uspokojení, ale jinak to má spíše nevýhody.
nemyslim kalorie, ale spis ziviny obecne - mineraly, vitaminy amino, mast. kys...

Ter: zkus pridat cerstve ovozel stavy treba...
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: Terezka93 - Každodenní jídelníček

Příspěvek od rudo »

Terezka93 píše:Včerejší jídlo - 4 banány,hrst kešu,hlávkový salát,4 jablka
kesu asi nemaju najvhodnejsie zlozenie tukov

zda sa mi ze jes len podla chuti

skus si dat zavazok ze kazdy den zjes 4 uhorky, celu hlavy salatu, nejake stopky z repikateho celeru
a ku tomu si pridaj vzdy este nejake dalsie spestrenia

viem ze jabka su teraz vsade a prakticky zadarmo, ale podla mna to nie je vhodna potrava
5 2 8
Terezka93
Příspěvky: 7
Registrován: ned lis 04, 2012 16:54
Bydliště: Ostrava

Re: Terezka93 - Každodenní jídelníček

Příspěvek od Terezka93 »

Přidala jsem víc na zelenině a oříšcích,ale stejně se stále cítím slabá.
Předtím jsem jedla tak jako moji spolužáci,což znamená,že kromě fastfoodů a smažených jídel vše a bez omezení :)
belmondo
Příspěvky: 41
Registrován: pát črc 20, 2012 9:47

Re: Terezka93 - Každodenní jídelníček

Příspěvek od belmondo »

tak se k tem fastsragoram hlavne nevracej. Ono to chvili trva nez si najdes tu svoji cestu, to svoje jidlo a svoje mnozstvi... zkus jeste treba pridat panensky olej do salatu...
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: Terezka93 - Každodenní jídelníček

Příspěvek od rudo »

Terezka93 píše:Přidala jsem víc na zelenině a oříšcích,ale stejně se stále cítím slabá.
Předtím jsem jedla tak jako moji spolužáci,což znamená,že kromě fastfoodů a smažených jídel vše a bez omezení :)
pokial si typ citlivy na fruktozu, tak ta zlozi aj 1 jhablko

ak chces zistit
tak si daj 3 tyzdne komplet bez ovocia a uvidis ci sa ti vrati energia
ja by som ten pokus odporucal aj za cenu ze by si jedla spusty varenej zeleniny a nejake vajcia
5 2 8
bukaj
Příspěvky: 489
Registrován: čtv říj 11, 2012 21:45

Re: Terezka93 - Každodenní jídelníček

Příspěvek od bukaj »

Pod to se podepíšu. Bez ovoce je mi opravdu lépe, neboj se to zkusit. Jsem bez něj asi okolo měsíce a je to znát. Jediné ovoce, které jsem za tu dobu měl byly brusinky, a ty moc fruktózové nejsou. Momentálně stále něco vařím, vita jsem tak z 65%, stačilo mi k zlepšení přidat ke každému jídlu velký salát (v každém něco zeleného nebo okurku) a co nejméně kombinovat. Občas nějaké to vejce, kvalitní maso nebo sýr. Nedělají problémy, tak si je dopřeji.
Terezka93
Příspěvky: 7
Registrován: ned lis 04, 2012 16:54
Bydliště: Ostrava

Re: Terezka93 - Každodenní jídelníček

Příspěvek od Terezka93 »

Děkuju vám za rady.
Těch pár týdnů bez ovoce bych klidně vyzkoušela,ale mám z toho strach.
Zkoušela jsem měsíc jen o zelenině v září a byla jsem zesláblá a další tři měsíce jsem nedostala menstruaci.
Z toho mám také velké obavy.
Ještě bych prosila o radu,jak to šetrně vysvětlit mé mámě. Musím podotknout,že jsem měla kdysi anorexii,které se zvrhlo v přejídání,tudíž moc nevím jak ji vysvětlím,že jím jen ovoce,zeleninu a ořechy.
A poslední otázka ohledně ořechů. Nemám je moc ráda a je mi po nich těžko.
Je možné žít jen na ovoci a zelenině ?

Ps - Beru sojový lecithin,je to velké zlo ?
smajliss
Příspěvky: 1218
Registrován: čtv srp 18, 2011 20:07

Re: Terezka93 - Každodenní jídelníček

Příspěvek od smajliss »

Zkus nahradit ořísky třeba kvalitními sýry. Uvidíš, co ti bude více vyhovovat.
galvanometr
Příspěvky: 167
Registrován: pát lis 09, 2012 20:01
Bydliště: Brno

Re: Terezka93 - Každodenní jídelníček

Příspěvek od galvanometr »

Myslím, že bys měla jíst více, zvláště ze začátku. Alespoň zhruba počítat kalorie a minimálně pokrýt energetický výdej (neplést s bazálním metabolismem), v lepším případě překročit třeba i o 1000kcal.
Vyzkoušela jsi místo oříšků třeba semínka a jádra? Možná by ti sedly líp v menším množství, pokud možno moc nekombinovat, 2-3x týdně by mělo stačit.

Chtělo by to možná víc nastudovat abys mohla stavět na solidních základech, netrápit se pochybnostmi ale být si jistá, vědět a věřit.
Ono se to možná nezdá, ale vědomí/podvědomí může hrát v tomto ohledu velkou roli.
(Just advice.)
Pravdu nebudeme skrývat.
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: Terezka93 - Každodenní jídelníček

Příspěvek od rudo »

lecithin - to je jedina sojova vynimka ktoru sam sebe povolujem v snahe mat roznorode tuky

orechy som uz tiez prestal jest zlozenie tukov je dost nevyhovujuce

ku zelenine surovej a varenej si davaj :

avokado, ghee, kokosovy olej (pri izbobej teplote je ztuhnuty a vyzera ako poctiva mast), poctive prave 100% kravske maslo a rybi olej

rozne semiacka su len take doplnky neda sa na ne polne spoliehat napriklad semiacka chia, lanove tekvicove slnecnicove borovicove

pokial si presla obdobim anorexie a potom prejedania a citis stale slabost atd, tak ja by som ti poradil z hladiska zdravia (nie prislusnosti k nejakemu klanu)

sa tiez sustredit na prijem bielkovin a kym si vyhcytas system ako mat bielkoviny len zo surovych rastlin, tak sa vrat napriklad k vajickam

a z rastlinnych nap[riklad hrach sosovica a rozne fazule.

niektore mliecne vyrobky ako plnotucne prave jogurty (najlepsie su prave bukharske ale tie nezozenies a niektore makke plnotucne syry a pravy tvaroh
5 2 8
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: Terezka93 - Každodenní jídelníček

Příspěvek od Pavluska »

Terezka93 píše: Musím podotknout,že jsem měla kdysi anorexii,které se zvrhlo v přejídání,tudíž moc nevím jak ji vysvětlím,že jím jen ovoce,zeleninu a ořechy.
myslela jsem si to (nevím, mám na to intuici), ale čekala jsem až to napíšeš.
Dala bych na doporučení Rudy a nešidila bílkoviny a zdravé tuky... nebránila bych se rybám (nebo alespoň rybí olej v kapslích, pokud Ti ryby nevoní), domácím vejcím... To by mělo mamku uklidnit (při konzumaci živočišných bílkovin by měla menstruace normálně fungovat). ;)
S ovocem je to někdy tak, že energie nevydrží na dlouho - skáče cukr, takže i to může být za úbytkem energie. Když se někdo zaměří hodně na ovoce, tak ho sní na kila (a častá konzumace), ale to není tvůj případ podle toho co píšeš. Já si dám ovoce často na snídani, ale pak potřebuju za nějakou dobu ještě něco dašího (třeba raw datlovokešovou tyčinku), abych vydržela do oběda (ten mívám teď vařený, aspoň zčásti, protože jím s přítelem - díky němu jím pravidelně a jsem za to upřímně ráda), pak ještě jedna, dvě svačiny do večeře a tímto stylem funguju dost obstojně a energie většinou ok (pracuji fyzicky a často venku v chladu). Zahřívám se čajem (na pravidelnou menstruaci je dobrý kontryhelový) nebo teď i cikorkovou kávou. S nástupem zimy se mi vždy sníží procento syrového, ale neberu to fanaticky, spíš pocitově a podle energie.
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
Terezka93
Příspěvky: 7
Registrován: ned lis 04, 2012 16:54
Bydliště: Ostrava

Re: Terezka93 - Každodenní jídelníček

Příspěvek od Terezka93 »

děkuji za rady,někteří z vás mi doporučují sýry,mléko vajíčka a vařené jídlo..
já bych chtěla být,ale 100 % RAW,uvidím jak se budu cítit

Už za těch pár dnů mám dole okolo 3 kg,pozná mé tělo mou ideální váhu a přestane po nějakém čase hubnout ?
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: Terezka93 - Každodenní jídelníček

Příspěvek od rudo »

Terezka93 píše:děkuji za rady,někteří z vás mi doporučují sýry,mléko vajíčka a vařené jídlo..
já bych chtěla být,ale 100 % RAW,uvidím jak se budu cítit

Už za těch pár dnů mám dole okolo 3 kg,pozná mé tělo mou ideální váhu a přestane po nějakém čase hubnout ?
to je zlozita otazka, su taki machri co budu tvrdit ze ano jasne a ich telo to poznalo a ze to stratilo tzv varenu vahu a co ja viem co

ovsem je aj mnoho ludi co to museli vzdat ak ich strava nebola kompletna

otazka zdravia nie je otazka surove alebo varene, ale ci dostatnes vsetko co potrebujes v spravnom mnozstve a kvalite a ci zbytocne nedostanes to co nepotrebujes

cim blizsie sa blizis pre teba ku spravne strave tym lepsie sa citis, mas viac energie a nemas rozne problemy

ak ides nespravnou cestou , mas problemy a nemas energiu, ale rozne sekty ti budu tvrdit ze to je detox a ze to treba vydrzat

detox sa moze prejavit na niekolko dni napriklad objavia sa stare bolesti a odidu ale ak nieco trva dlho tak to nie je detox ale problem vyvolany stravou.

Ide o to zistit co je dobre a co je zle a ak spravis 3 tyzdnovy pokus striktne bez cukrov a das telu tuky mineraly a bielkoviny tak zistis ci sa citis lepsie alebo nie a mas odpoved a potom mozes skusat postyupne nahradit tie bielkoviny rastlinnymi a surovymi
5 2 8
ovekyska
Příspěvky: 219
Registrován: ned kvě 22, 2011 23:03

Re: Terezka93 - Každodenní jídelníček

Příspěvek od ovekyska »

terezka, urcite si precitaj toto:

http://chetday.com/rawfooddietnazariah.htm

ja osobne som presla na minimalne ciastocne varene, lebo problemy spominane v clanku sa ma dost tykali a mam problemy doteraz.
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: Terezka93 - Každodenní jídelníček

Příspěvek od buc11 »

Terezka93 píše:děkuji za rady,někteří z vás mi doporučují sýry,mléko vajíčka a vařené jídlo..
já bych chtěla být,ale 100 % RAW,uvidím jak se budu cítit

Už za těch pár dnů mám dole okolo 3 kg,pozná mé tělo mou ideální váhu a přestane po nějakém čase hubnout ?
pokud se chceš stravovat opravdu syrově, šel bych pro radu např. sem:
http://www.facebook.com/groups/rawfoodcz/
a na procenta moc nehleď aspoň ze začátku,
mám zkušenost, že hodně radíme ti, kteří neporadí ani sobě
Pozn: čisté tělo na raw by bez každodenního pohybu nemělo přibírat
Uživatelský avatar
gabrielik
Příspěvky: 475
Registrován: pát srp 05, 2011 11:25

Re: Terezka93 - Každodenní jídelníček

Příspěvek od gabrielik »

Tiež mi tvoj denníček prišiel ako deník anorektičky. Samozrejme bez urážky, každý sme tu z nejakého dôvodu a riešime si svoje problémy.

Začni si robiť čím skôr šťavy a smoothie (mrkva, jablko, banán ako základ - nemusí byť všetko naraz) s veľa zeleným s prídavkami divých bylín. Slaď si to namáčanými mixovanými datlami a figami. Pridávaj hrozienka goji, chia. Rob si orechové mlieka.
Dostaneš do seba viac energie, viac živín a viac všetkého.

My sme s milovaným tiež cítili obaja na začiatku slabosť a hlavne prudké chudnutie človeka vystraší. Koľko vážiš?
Terezka93
Příspěvky: 7
Registrován: ned lis 04, 2012 16:54
Bydliště: Ostrava

Re: Terezka93 - Každodenní jídelníček

Příspěvek od Terezka93 »

Tu skupinu na FB znám :)
Dnes jsem měla - banán,3 jablka,hlávkový salát,půl žluté papriky,3 ředkvičky a cherry rajčata,mandarinka
galvanometr
Příspěvky: 167
Registrován: pát lis 09, 2012 20:01
Bydliště: Brno

Re: Terezka93 - Každodenní jídelníček

Příspěvek od galvanometr »

Tak jak to vypadá?
Pravdu nebudeme skrývat.
Odpovědět