Stevia

Tady pište své zkušenosti s jednotlivými druhy ovoce, zeleniny, atd.

Moderátor: hugo

Uživatelský avatar
Leelaa
Příspěvky: 36
Registrován: stř čer 18, 2008 21:52
Bydliště: Brno

Stevia

Příspěvek od Leelaa »

Zaujimalo by ma, ako chuti resp. ci sa oplati pestovat a ochucovat tym nieco, ked je taka sladka. Nasla som len navod, ze uvarit listok v 2l vody a tu pouzit, ale neskusala som este ani surovu ani varenu.
Uživatelský avatar
zuzi
Příspěvky: 472
Registrován: stř bře 03, 2004 21:10
Kontaktovat uživatele:

Re: Stevia

Příspěvek od zuzi »

Mam susene listky z obchodu (v USA) a musim rict, ze stevia je VELMI sladka. Je to neuveritelne - napr. do bylinkoveho caje mi to vlastne nechutna, protoze sladi moc. Staci 1 listek na hrnicek.
Do niceho jineho nez do caje jsem nezkousela, ale napada me ze bych asi mela - mam stevie doma spoustu.
Uživatelský avatar
Rarach
Příspěvky: 183
Registrován: čtv srp 20, 2009 12:12
Bydliště: Karlovy Vary

Re: Stevia

Příspěvek od Rarach »

Já mám stévii čerstvou a musím říct, že je ještě sladší než sušená! Do ničeho jiného než do čaje jsem ji zatím taky nedávala...Já osobně nesladím vůbec (max. raw agave sirup), ale pro děti je to super varianta :D
Uživatelský avatar
Rarach
Příspěvky: 183
Registrován: čtv srp 20, 2009 12:12
Bydliště: Karlovy Vary

Re: Stevia

Příspěvek od Rarach »

Jináč dnes se dá sehnat už i v klasickém květinářství. My jí máme z nějakého zásilkového obchodu - myslím, že Krakonošovo zahradnictví :D
Maj tam spoustu vychytaných bylinek a kytiček... a ještě mi nic cestou nechcíplo :lol:
Jediná svoboda, kterou člověk disponuje, je svoboda volby.
Uživatelský avatar
Marci
Příspěvky: 1411
Registrován: úte říj 16, 2007 21:54
Bydliště: Praha

Re: Stevia

Příspěvek od Marci »

Me docela na stevii vadi ta jeji chut hodne podobna umelym sladidlum.To me nechutna.Zatim ji mam v kvetinaci a premyslim,ze az budu pect,ze ji mrsknu jako pokus do buchty co to udela. :)
Kdo se diva ven,sni a kdo dovnitr,ten se probouzi. - Carl jung
Uživatelský avatar
Rarach
Příspěvky: 183
Registrován: čtv srp 20, 2009 12:12
Bydliště: Karlovy Vary

Re: Stevia

Příspěvek od Rarach »

Tak to zkoušela moje mamka. Ona má teda na můj filozofický postoj trochu jinej názor, ale když jde o sladké, tak šidí, kde jen může :)
Takže když má být v buchtě 250 g cukru, tak tam dá jen 100 atd. a prej to stejnak nikdo nepozná :wink:
Stevii tam dala taky, ale nic extra to nebylo...holt ta trouba to spálí...
Ale já ji zkusila včera dát do zmrzliny (rozmixovaný rybíz, který byl kyselý jak šťovík) a super! Jen pak ty lístky někomu možná vadí, mě to ale přijde jak máta...
Jediná svoboda, kterou člověk disponuje, je svoboda volby.
bunny
Příspěvky: 6
Registrován: stř srp 19, 2009 15:13

Re: Stevia

Příspěvek od bunny »

Vše o stévii se dočtete na /www.zelenycukor.sk
Můžete si ji i objednat v různých formách.
venclík
Příspěvky: 163
Registrován: pát bře 21, 2008 1:13

Re: Stevia

Příspěvek od venclík »

No, tak stevii jsme si pred casem koupili susenou smes na pripravu caje (pardon ustni hygienu) a zjistili jsme, ze na jakekoli slazeni je pro nas absolutne neprijatelna. Sice je to takove nejake sladke, ale intenzivni travova pachut (ale myslim, ze trava ma lepsi chut). Pry je k dostani extrakt v tabletach s potlacenou pachuti, ale moc bychom tomu neverili. Tudiz na slazeni urcite ne, ale pro nas je prijatelna udelat si z toho cajicek a ten event. dochutit vice citronem- chut sice nic moc, ale prijatelna a urcitym nespecifickym zpusobem citime, ze nam to "dela dobre" -coz je asi ten nejlepsi "barometr".
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Stevia

Příspěvek od Jindra »

venclík píše:No, tak stevii jsme si pred casem koupili susenou smes na pripravu caje (pardon ustni hygienu) a zjistili jsme, ze na jakekoli slazeni je pro nas absolutne neprijatelna. Sice je to takove nejake sladke, ale intenzivni travova pachut (ale myslim, ze trava ma lepsi chut). Pry je k dostani extrakt v tabletach s potlacenou pachuti, ale moc bychom tomu neverili. Tudiz na slazeni urcite ne, ale pro nas je prijatelna udelat si z toho cajicek a ten event. dochutit vice citronem- chut sice nic moc, ale prijatelna a urcitym nespecifickym zpusobem citime, ze nam to "dela dobre" -coz je asi ten nejlepsi "barometr".
Jak chutná sušená stevie nevím (ačkoli ji tu taky mám), ale vždyť zkus živou, koupíš ji u vás v zahradnictví (nebo Ti ji objednají), já kupoval za pajcku. Nic s ní teda nesladím; lístečky jím samotné, je to dobrotka.
Ten čajík ale macerovanej, že jo.
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
venclík
Příspěvky: 163
Registrován: pát bře 21, 2008 1:13

Re: Jindra

Příspěvek od venclík »

Díky za radu, někdy třeba zkusím čerstvou- ale momentálně se nechystám.
Ten čaj jsem pil normální odvar (vývar), macerace (za studena) by šla asi taky.
Uživatelský avatar
Goldý
Příspěvky: 17
Registrován: ned čer 27, 2010 18:34
Bydliště: Valašské Meziříčí
Kontaktovat uživatele:

Re: Stevia

Příspěvek od Goldý »

ňam ňam! :D jednou jsem to zkoušela u kámoše sušený, a moc mi to chutnalo. zkoušela jsem to i pěstovat, ale pak jsem odjela pryč, taťka nezalíval a pozdechalo to... dneska to zkusím znovu sehnat v květinářství (teď už to tam bůhvíproč nemají :( ) zkusím si to dát do ovocného salátu, jestli se tedy dočkám
Uživatelský avatar
Alibali
Příspěvky: 16
Registrován: sob dub 09, 2011 14:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Stevia

Příspěvek od Alibali »

Koupila jsem si Stevii v zahradnictví, krásně šla, ale jak se nyní ochladilo, tak zvadla. Našla jsem na netu, že nemá ráda zimu, chlad okolo 5°C jí již ubližuje. Ach jo. Tak jsem ji ostříhala a suším jí. Čekám, zda se rostlinka vzpamatuje.
http://www.pepinogold.cz/pestovanis.htm
Nasgol
Příspěvky: 3
Registrován: sob bře 19, 2011 13:10

Re: Stevia

Příspěvek od Nasgol »

Já mám stévii doma, pěstuji si jí a žvýkám jí, když mám na ni chuť :o))
marmarika
Příspěvky: 8
Registrován: úte zář 20, 2011 15:30
Kontaktovat uživatele:

Re: Stevia

Příspěvek od marmarika »

Taky uvažuju o pěstování stevie, ale slyšela jsem že stevie je v EU nelegální. Nevíte někdo jak to je?
http://mujsalekcaje.cz Dobré sypané čaje
Uživatelský avatar
Sitar
Příspěvky: 1694
Registrován: čtv pro 14, 2006 0:43
Bydliště: Praha - Chodov

Re: Stevia

Příspěvek od Sitar »

marmarika píše:Taky uvažuju o pěstování stevie, ale slyšela jsem že stevie je v EU nelegální. Nevíte někdo jak to je?
Nesmí se snad přidávat do potravin, ale jinak jako rostlina nebo prášek je v pohodě i legislativně.
Lidi moc mluví. Ono už stačí, že vůbec mluví.
Verulle
Příspěvky: 3
Registrován: úte srp 20, 2013 11:42

Re: Stevia

Příspěvek od Verulle »

Leelaa píše:Zaujimalo by ma, ako chuti resp. ci sa oplati pestovat a ochucovat tym nieco, ked je taka sladka. Nasla som len navod, ze uvarit listok v 2l vody a tu pouzit, ale neskusala som este ani surovu ani varenu.
Já jsem naopak se stevii nadmíru spokojená, prvně jsem byla dost skeptická, protože mě děsila její vysoká sladivost - nesladím skoro vůbec, ale je to o zvyku a množství. Preferuji spíše sušenou, ta sladivost je menší. Jako první jsem koupila tuto sušenou, drcenou a bio http://www.biosfera.cz/stevie-drcena-50g-bio-i4342 a nebyla to špatná volba. Zkoušela jsem osladit si čaj a nechutnalo mi to. Spíše ji využivám do zeleninových šťáv, kaší, když je třeba podpořit chuť koláče, zkrátka tam, kde je to potřeba :wink:

Samotné lístky stévie suším a drtím. Když mě honí mlsná rozžvíkám lístek stévie, prý chrání chrup :)
venclík
Příspěvky: 163
Registrován: pát bře 21, 2008 1:13

Re: Stevia

Příspěvek od venclík »

Hmm, stévie je sice jakoby sladká až-až, ale je tam právě problém s tou pachutí.
Jestli znáte třeba Coca Cola Free, tam jsou samé umělé sladidla- aspartan, acetsulfam, cyklamát sodný -- samé lahůdky.
Přičemž každé sladidlo vyvolává svou typickou pachuť, ale v určitém poměru se to vyruší (více-méně)- aspoń u těch "lepších" Kol a spol.
Možná by něco podobného bylo možné i se stévií, nevím.
ovekyska
Příspěvky: 219
Registrován: ned kvě 22, 2011 23:03

Re: Stevia

Příspěvek od ovekyska »

pred par dnami som mala moznost ochutnat cerstvu steviu aj lippiu.
lippia mi bola prijemnejsia, nemala tu nahorkastu pachut, bola ale menej sladka, udajne je vsak sladsia ako stevia, tak neviem, zrejme ususena. ale ako som sa docitala, obsahuje gafor, cize by sa nemala moc jest.
skoda.
venclík
Příspěvky: 163
Registrován: pát bře 21, 2008 1:13

Re: Stevia

Příspěvek od venclík »

Tak o lippii jsem se dnes dozvěděl poprvé.
Ale tady prý prodávali lippie speciálně vyšlechtěné, aby neoobsahovali kafr:
http://www.salviaparadise.cz/lippia-dul ... p-365.html
Uživatelský avatar
Lekno
Příspěvky: 174
Registrován: sob lis 16, 2013 13:57

Re: Stevia

Příspěvek od Lekno »

Co si o tomto myslite ?
Stévie je totiž mimo jiné i prostředek snižující plodnost, a jak ukazují následující řádky, ti, kteří se "vědecky" zabývají kontrolou porodnosti, ho berou zcela vážně...

Proč se tolik propaguje sladidlo stévie ? : linka
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Stevia

Příspěvek od cepheus »

Mozna bych i v tomto pripade "zachoval paniku":).
Jsem tam zahlid "preklad Orgonet", to jsou ti cvokove co veri ze nas sprejujou z letadel a porizujou si pak i kulomety na mracna (z CU topenarskych trubek, FE spon z pod soustruhu a epoxidove pryskyrice) a strili s tim pak ruzne po nebi:).
Tak nevim jsestli uz to neni na Chocholouska, nebo aspon na urychlenou zmenu prasku :D.
Uživatelský avatar
Lekno
Příspěvky: 174
Registrován: sob lis 16, 2013 13:57

Re: Stevia

Příspěvek od Lekno »

Rozumiem tvojemu rozcarovaniu, kedze v TV to bezne neodvysielaju.
Co sa tyka chemtrails, tak jeho existenciu dokladuje aj dost uznavany doktor. Prikladam linku z tohtorocnej prednasky Dr. Klinghardt na Spriti of Health 2015 v Kassel: linka . Je samozrejme mozne, ze predlozene dokazy mozu byt falzifikatom, avsak si neviem predstavit, ze by potreboval zariskovat svoju reputaciu.
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Stevia

Příspěvek od cepheus »

Za par drobnych dneska kdekdo zariskuje ledacos :D ..
Neni to u me o TV, (nejsem ovce) jen se snazim hybat mozkem a nejak mi to porad nesedi, ze by to mainstream tak usilovne a perfektne tutlal, ze by se (treba) ani nejaka mlada reporterka nekde neprokecla, si nemuzu pomoct:).
Ozeki
Příspěvky: 179
Registrován: čtv kvě 21, 2015 15:01

Re: Stevia

Příspěvek od Ozeki »

Lekno píše:Co si o tomto myslite ?
Stévie je totiž mimo jiné i prostředek snižující plodnost, a jak ukazují následující řádky, ti, kteří se "vědecky" zabývají kontrolou porodnosti, ho berou zcela vážně...

Proč se tolik propaguje sladidlo stévie ? : linka
myslime si asi tohle:

1) Takové studie, jako že budete-li konzumovat více než 3kg Stévie denně, může na vás mít antikoncepční účinky, jsou naprosto k smíchu. I kdyby to byla pravda a nebylo to již mockrát předtím i poté vyvráceno, i tak by to bylo k smíchu.

Nenechte se strašit, žádné vedlejší účinky Stévie nebyly nikdy vědecky prokázány. A vyplývá to i z výše uvedených článků. Aby mohl být závěr označen za vědecký, musí být totiž kdykoliv a kýmkoliv replikovatelný. Těchto pár negativních "studií" (více marketingových, než vědeckých) vzniklo v době boje proti Stévii na americké půdě, který byl dosti urputný, když se průmysl kolem neurotoxického Aspartamu (NutraSweet) za vydatné pomoci FDA snažil Stévii udržet co nejdéle mimo hru. Vyplavalo díky tomu tenkrát na světlo světa tolik špíny, že dokonce překotně rezignoval generální ředitel Coca Coly, který se o otravu populace Aspartamem velkou měrou zasloužil. Rezignoval zbytečně, nakonec se vše podařilo (opět díky FDA, která měla též máslo na hlavě) kvalitně zamést pod koberec. Každopádně žádný z těchto závěrů nebyl nikdy nezávisle potvrzen (přestože snaha byla), naopak byl každý z nich opakovaně vyvrácen.


http://www.rozpad.cz/forum/viewtopic.php?p=57948#p57948

2) CGJung uz pred 85 lety rekl, ze notoricni hledaci zdravi jsou zpravidla trosku labilni...

Ps: Chemtrails jsou realitou uplne stejne, jako UFO... Interpretace obeho lehce koreluje s inteligenci... Neboli fakt, ze se delaly pokusy s regulaci pocasi neznamena, ze kazde letadlo praskuje skrze palivo specialni latky k ovlivneni lidi a cehokoliv... Staci, ze praskuje bordel spalin a castecek z motoru... Ostatne jako kazdy diesel a to by vas melo ohrozovat vice ...

Www.Antidiesel.cz apod
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Stevia

Příspěvek od cepheus »

Amen:).
Odpovědět