RAWka

Tady si každý můžete založit svůj vita-deníček.
Podmínkou je, že název deníčku bude začínat vaší přezdívkou.
Viz vzor.

Moderátor: hugo

Pociťovali ste detoxikáciu na začiatku vitariánstva???

Áno,ale nebolo to až tak zlé
16
38%
Áno,bolo to dosť nepríjemné
10
24%
Nie,vôbec
4
10%
Nevšimol som si
12
29%
 
Celkem hlasů: 42

Uživatelský avatar
RAWka
Příspěvky: 230
Registrován: pon črc 16, 2007 12:58
Bydliště: Zvolen, Banská Štiavnica
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od RAWka »

takže..dnes som totálne kašlala na vita.Jedla som varené zemiaky,pečivo a praženicu...a ešte čokoládu.Tak..a je to vonku.Ale od zajtra sa idem snažiť ešte viac.Tým,že som si píala,čo som jedla som prišla na to,čo mi chýba a preto sa vraciam k varenému.Takže všetko zlé je na niečo dobré :D
Uživatelský avatar
Advid
Příspěvky: 1957
Registrován: pon lis 22, 2004 14:48
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Advid »

RAWka píše:Tým,že som si píala,čo som jedla som prišla na to,čo mi chýba xc
Podle mě neulítáváme na jídlech obsahujících něco, co na vita nemáme. Navíc po pár dnech bez vařeného ti těžko může něco chybět. Spíš máme chutě na jídla, která byla naše oblíbená, prípadně nás "uzemní" (sůl, tuk).

Kupříkladu já jsem jeden čas jinak na vita jedl langoše :oops: a tam těch potřebných látek opravdu moc není. :P
„Jde o to, Fletchere, že se svá omezení snažíme překonávat postupně, v určitém řádu. Prolétávání skálou přijde na řadu až někdy později.“
Uživatelský avatar
RAWka
Příspěvky: 230
Registrován: pon črc 16, 2007 12:58
Bydliště: Zvolen, Banská Štiavnica
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od RAWka »

no hej,môže to byť tým,že sa prejavila závislosť na varenom.Ale jedným časom,keď som sa snažila prejsť na vita,tak som do ničoho nedávala olej (olivový) ani cukor.A po pár dňoch na mňa prišiel "vlčí hlad" na niečo totálne mastné a na čokoládu.Tak mi kamoška poradila,že ten olej a cukor MUSÍM dávať.Vyskúšala som to a bola som ok.Nemala som také chúťky.
hofikos
Příspěvky: 964
Registrován: úte pro 26, 2006 19:53

Příspěvek od hofikos »

Já co jsem přešla na syrovou, tak jsem vedle nešlápla (zatím :) ), ale zase se nepřiměřeně cpu, takže ten přechod se kompenzuje asi tím - taky to není dobrý :( Asi ve chvíli kdy někdo sáhne po vařeným já do sebe hodím několik kilo melounu nebo tučný semínka a podobně a potom se moje pozornost může soustředit na to velký kulatý a pomyšlení na cokoliv vařeného nepřichází v úvahu (kdo říká, že je to jednoduché, že? :P )

Takže si z toho nic nedělej a pokračuj dál :) Cesta je dlouhá ;)
Uživatelský avatar
RAWka
Příspěvky: 230
Registrován: pon črc 16, 2007 12:58
Bydliště: Zvolen, Banská Štiavnica
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od RAWka »

ja viem...aspoň sa naučím trpezlivosti,lebo tá mi chýba.A cielavedomosti..fíha,kolko vecí získam vitariánstvom !:D
Uživatelský avatar
RAWka
Příspěvky: 230
Registrován: pon črc 16, 2007 12:58
Bydliště: Zvolen, Banská Štiavnica
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od RAWka »

dnes som sa zasa držala len tak priemerne.Doobeda všetko šlo ako po masle.Ale potom...okolo štvrtej som dostala chuť na pečivo,tak som si dala..a potom neskor som jedla cestoviny..ale strašne málinko.A teraz som dojedla pizzu.Každý deň si hovorím:zajtra sa budem viacej snažiť.Ale ja proste keď dostanem na niečo chuť,tak stále na to myslím,kým si to nedám.Tak potom kašlem na všetko a jem hlava nehlava.
Uživatelský avatar
RAWka
Příspěvky: 230
Registrován: pon črc 16, 2007 12:58
Bydliště: Zvolen, Banská Štiavnica
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od RAWka »

super deň!Všetko som zvládla na jednotku.Síce som bola trochu hladná,ale dalo sa to vydržať.Ako inak som večeru zabila paradajkami:)Ak pôjde všetko dobre,tak pôjdem ešte behať,lebo moja kondička je na bode mrazu.
xhitv
Příspěvky: 543
Registrován: ned bře 12, 2006 12:35
Bydliště: Praha

Příspěvek od xhitv »

RAWka píše:super deň!Všetko som zvládla na jednotku.Síce som bola trochu hladná,ale dalo sa to vydržať.Ako inak som večeru zabila paradajkami:)Ak pôjde všetko dobre,tak pôjdem ešte behať,lebo moja kondička je na bode mrazu.
Gratuluju !!! :D
Jen tak dál :D
"...Proto pravím vám, buďte zajedno s Matkou zemí. Ona je ve vás a vy jste v ní. Z ní jste byli zrozeni, v ní žijete a k ní se zase navrátíte..." (Evangelium esejských)
Pavluška
Příspěvky: 2379
Registrován: ned kvě 02, 2004 12:43
Bydliště: tam za vodou v rákosí

Příspěvek od Pavluška »

chutě jsou mocné, potvory.
Chce to pestrost jídelníčku. A jak tu někdo někde vzpomínal, v přechodu na čisté vita (často i později) se hodí různé koření. Jestli je velkým problémem chuť na pečivo, tak zkus namočit pohanku a ochutit podle sebe. A při záchvatu chuti na něco tučného je fajn mít doma pořád nějakou zásobu semínek apod. Já si klidně občas nasypu mletý kokos (lze i mleté mandle aj.) do salátu :)
S tím slaným jsou samozřejmě bezvadné mořské řasy, pokud ti chutnají. Jinak mám zkušenost, že česnek chutná tak nějak slaně taky sám od sebe.. ale nevím, třeba to mám jen já.
Ještě se mluví o glykemickém indexu... ten naznačuje, zda po určitém jídle člověka zase brzo popadne chuť na něco dalšího. Vysoký ho mají právě pizza apod (sladkosti...). Nízký třeba zelená paprika. Teda, pokud si to dobře pamatuju. Nevím, jak jsou na tom rajčata, ale po nich mě chutě moc nechytají taky (prý mají i látku tlumící hlad).


A hlavně nekritizovat se, jen chválit, když něčemu odoláš.... to je pocit co? :) malý krůček taky krůček.

Hodně energie a radosti do srdíčka. :D
Bože, dej mi sílu, abych změnil to, co změnit můžu.
Dej mi trpělivost, abych snášel to, co změnit nemůžu a
dej mi moudrost, abych to dokázal rozlišit.

(G.K.Chesterton)
Uživatelský avatar
RAWka
Příspěvky: 230
Registrován: pon črc 16, 2007 12:58
Bydliště: Zvolen, Banská Štiavnica
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od RAWka »

Pavluška píše:chutě jsou mocné, potvory.
Chce to pestrost jídelníčku. A jak tu někdo někde vzpomínal, v přechodu na čisté vita (často i později) se hodí různé koření. Jestli je velkým problémem chuť na pečivo, tak zkus namočit pohanku a ochutit podle sebe. A při záchvatu chuti na něco tučného je fajn mít doma pořád nějakou zásobu semínek apod. Já si klidně občas nasypu mletý kokos (lze i mleté mandle aj.) do salátu :)
S tím slaným jsou samozřejmě bezvadné mořské řasy, pokud ti chutnají. Jinak mám zkušenost, že česnek chutná tak nějak slaně taky sám od sebe.. ale nevím, třeba to mám jen já.
pečivo...je strašnýýýýýýý problém.Teda aspoň pre mňa :oops: do kelu aj s "drogami" :lol:
Pohanku som ešte nejedla,to sa len cez noc namočí či ako? Semiačok mám plnú skriňu,veď máti mi stále hovorí,že načo to kupujem,že už mám hádam aj všetky druhy.Dokonca som v špajze vypratala jednu poličku pre seba a dala som tam len vita veci,takže keď mám chuť,najprv idem tam:) A tie riasy...brrrr...tie mi moc nechutia.Mám Wakame.Kúpila som si ich,lebo čistia steny čriev.Síce sa musia variť..no...

inak vysvetlili by ste mi niekto presný postup klíčenia?A ktoré klíčky by som mala jesť....?Ja viem,som velmi zvedavá,ale kto sa pýta,vela vie:)
Uživatelský avatar
RAWka
Příspěvky: 230
Registrován: pon črc 16, 2007 12:58
Bydliště: Zvolen, Banská Štiavnica
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od RAWka »

xhitv píše: Gratuluju !!! :D
Jen tak dál :D
ďakujem pekne:)
Pavluška
Příspěvky: 2379
Registrován: ned kvě 02, 2004 12:43
Bydliště: tam za vodou v rákosí

Příspěvek od Pavluška »

rawka, to se neboj, ta chuť na pečivo pomine, já už ji nemám. Nevoní mi pekařství apod. U mě přetrvala chuť na něco tučného a tak. :)
Jasně, pohanka stačí na noc namočit, ta světlá, ta je tepelně neupravovaná.
Mořských řas je spousta, zkus nějaké vločkované, ty se nevaří určitě.

Já klíčila obyč v misce a občas vypláchla, do dvou dnů hotovo jinak jsem to nejedla.

Musím běžet. Tak se drž, jsi šikula, že se snažíš.
Bože, dej mi sílu, abych změnil to, co změnit můžu.
Dej mi trpělivost, abych snášel to, co změnit nemůžu a
dej mi moudrost, abych to dokázal rozlišit.

(G.K.Chesterton)
Uživatelský avatar
RAWka
Příspěvky: 230
Registrován: pon črc 16, 2007 12:58
Bydliště: Zvolen, Banská Štiavnica
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od RAWka »

Pavluška píše:rawka, to se neboj, ta chuť na pečivo pomine, já už ji nemám. Nevoní mi pekařství apod.
jééé...to by bolo fakt supper,keby to prešlo.Inak keď som prestávala fajčiť,tak som mala strašné absťáky,tak teraz mi to pripomenulo.Proste na nič iné som nemyslela,len ako by som si zapalila.Myslela som,že tie stavy budú večne,tak som to tisíckrát neúspešne ukončila.Ale raz som sa už tak nahnevala.Zaťala som sa a prestala som.Síce mi všetci okolo pomáhali,za čo som im neuveritelne vďačná.Ale keby ma nepodporovali,tak to nezvládnem.No a potom som prišla na to,že tie absťáky netrvajú navždy.A teraz sa musím tiež zaťať.Síce už pri mne nikto nestojí,ale už som aj silnejšia ako predtým.
Uživatelský avatar
RadkaS
Příspěvky: 2498
Registrován: úte bře 02, 2004 21:00

Příspěvek od RadkaS »

RAWka píše:
Pavluška píše:rawka, to se neboj, ta chuť na pečivo pomine, já už ji nemám. Nevoní mi pekařství apod.
jééé...to by bolo fakt supper,keby to prešlo.
Kdyz budes chtit, tak prejde. Vsechno je v hlave ...
Uživatelský avatar
RAWka
Příspěvky: 230
Registrován: pon črc 16, 2007 12:58
Bydliště: Zvolen, Banská Štiavnica
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od RAWka »

celý deň pohoda...až kým mama nezačala vyprážať syr.Odolávala som a odolávala...ale nakoniec som neodolala,tak som si trochu dopriala.Ale len jeden a trochu zemiakov k tomu.Ale aspoň som sa neprejedla.Len mi je to lúto,lebo to bolo okolo piatej,čiže dosť neskoro na také mastné jedlo.A ešte,keď sedím celý deň doma...tak to je pohroma!
Ale nebojte sa.Nestrácam nádej.Viem čo chcem.Tak.A čo chcem,to dosiahnem.
Uživatelský avatar
RAWka
Příspěvky: 230
Registrován: pon črc 16, 2007 12:58
Bydliště: Zvolen, Banská Štiavnica
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od RAWka »

zasa som to zariekla!ja už proste kašlem asi na tento denník.Všetko ide v pohodke a potom ako naschvál spravím to,čo som myslela,že už nespravím.Alebo budem častejšie klopať na drevo :wink:
Pavluška
Příspěvky: 2379
Registrován: ned kvě 02, 2004 12:43
Bydliště: tam za vodou v rákosí

Příspěvek od Pavluška »

RAWka píše:...A ešte,keď sedím celý deň doma...tak to je pohroma!
...
tdy bych viděla tu pohromu taky, pokud nejsi zavalená domácíma pracema, teda. Jinak člověk přemýšlí, co je doma dobrého nebo to přímo cítí, že... Neboj, časem ti to i přestane vonět, jen to zabere nějaký čas ještě.
Bože, dej mi sílu, abych změnil to, co změnit můžu.
Dej mi trpělivost, abych snášel to, co změnit nemůžu a
dej mi moudrost, abych to dokázal rozlišit.

(G.K.Chesterton)
Uživatelský avatar
Beruška
Příspěvky: 206
Registrován: pát kvě 12, 2006 7:48
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Beruška »

RAWka píše:
člověk píše:...je pro Tebe horší zklamání,výčitky,nenávidění se...než-li ty těstoviny..vklidu pokračuj a měj radost z toho,žes za celý týden měla jen jednou těstoviny...to je přeci bomba :-)
máš pravdu,že to je pre mňa horšie,ale ja som už raz taká.Chcem byť dokonalá a práve preto tú dokonalosť nikdy nedosiahnem.
A proč bys také měla být nutně dokonalá? To je skoro nadlidský úkol.
RAWka píše:Ale nebojte sa.Nestrácam nádej.Viem čo chcem.Tak.A čo chcem,to dosiahnem.
Také si myslím, že myšlenka je pro člověka velmi silným nástrojem, jakoby pohonem pro uskutečnění čehokoliv, záleží jen na tom, jak je silná. Ty máš opravdovou chuť to zvládnout, tak to bude pouze otázkou času.

Pro mě osobně je momentálně velkou pomocí při tom setrvat v syrové stravě skvělý sortiment chlazených produktů od Terezky, Wlasty a ostatních, kteří tyto pochoutky připravují ( http://www.lifefood.eu/katalog/chlazene-zbozi.html ). Jsou to např. saláty, rozmanité zálivky, pomazánky, které jsou např. výborné na plátku kedlubny, papriky či salátu, Hemp cacao zase chutná jako kakaový nápoj, z ostatních lahůdek jsou výborné např. Veggie sushi. Lněné krekry ve slané podobě mohou dobře nahradit pečivo, ve sladké podobě zaženou chuť třeba na čokoládu.
Chtěla bych tímto všem z Lifefoodu obzvláště Tereze poděkovat za všechny tyto dobrůtky a především za velkou inspiraci, jak si chutě, které které známe z minulosti a které nás svádí v našem okolí, dobře nahradit a časem pak postupně přejít až na jednodruhovou syrovou stravu.
Na stránkách Lifefoodu je také složení jednotlivých výrobků, tak mám v plánu si také něco doma vyrobit.
Uživatelský avatar
RAWka
Příspěvky: 230
Registrován: pon črc 16, 2007 12:58
Bydliště: Zvolen, Banská Štiavnica
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od RAWka »

už dva dni som sa tu ani len neukázala.Nemám sa čím pochváliť,pretože som jedla varené jedlo.Nejak som podlahla tomu stresu,ktorý mi vyrábajú rodičia.Najlepšie by bolo,keby som bývala sama alebo niekde na priváte.Tam by mi nikto do toho nekecal.Ale keďže verím na osud,teda že všetko zlé je na niečo dobré a všetko je tak ako to máme súdené,tak to nechám plávať...Aj keď najradšej by som bolo,keby som nerobila prehrešky,ale ako pozerám,nie som len ja taká.Takže mi trochu odlahlo.Zajtra sa zasa pokúsim o raw stravu:len mám trochu obavy,ako to bude cez zimu.Neviem či budem mať na to sily.Všetko bude tak drahé,akurát rozmýšlam,že si spravím zásoby sušeného ovocia.A rozmýšlala som aj nad tým,že by som to dala zmraziť.Ale vraj to nejde,lebo by sa porušila štruktúra.No čo ja viem...musíte ma dakto vyviesť z omylu.prosííííííííííím :)
Uživatelský avatar
Honza
Příspěvky: 1338
Registrován: čtv úno 26, 2004 8:10
Bydliště: Teplice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Honza »

RAWka píše:už dva dni som sa tu ani len neukázala.Nemám sa čím pochváliť,pretože som jedla varené jedlo.Nejak som podlahla tomu stresu,ktorý mi vyrábajú rodičia.Najlepšie by bolo,keby som bývala sama alebo niekde na priváte.Tam by mi nikto do toho nekecal.Ale keďže verím na osud,teda že všetko zlé je na niečo dobré a všetko je tak ako to máme súdené,tak to nechám plávať...Aj keď najradšej by som bolo,keby som nerobila prehrešky,ale ako pozerám,nie som len ja taká.Takže mi trochu odlahlo.Zajtra sa zasa pokúsim o raw stravu:len mám trochu obavy,ako to bude cez zimu.Neviem či budem mať na to sily.Všetko bude tak drahé,akurát rozmýšlam,že si spravím zásoby sušeného ovocia.A rozmýšlala som aj nad tým,že by som to dala zmraziť.Ale vraj to nejde,lebo by sa porušila štruktúra.No čo ja viem...musíte ma dakto vyviesť z omylu.prosííííííííííím :)
nestresuj se tím, také jsem to dělal, postav se k tomu tak, že každé procento je dobré a pomalu to zvyšuj.
Nevědomost je tak lehká!
Uživatelský avatar
RAWka
Příspěvky: 230
Registrován: pon črc 16, 2007 12:58
Bydliště: Zvolen, Banská Štiavnica
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od RAWka »

Honza píše:nestresuj se tím, také jsem to dělal, postav se k tomu tak, že každé procento je dobré a pomalu to zvyšuj.
hej hej..čestne sa priznávam,že som stresáčka prvej triedy! :lol:
Uživatelský avatar
hugis
Příspěvky: 415
Registrován: pát bře 05, 2004 12:38
Bydliště: PP

Příspěvek od hugis »

Presne to isté som prežíval a prežívam aj ja. Môžem doslova skopírovať skoro každý tvoj príspevok a bude na mňa sedieť. Môj joga guru mi vysvetlil moje zlyhania jednoducho. Moja myseľ to ešte neprijala. Ak však budem nad tým stále premýšľať, zbierať informácie postupne sa to stane mojou prirodzenosťou. A potom to už bude ľahké. Každým pokusom sa niečo nové naučím. Napr. som bol chvíľu raw. Potom som dostal strašnú chuť na syr a podľahol som. Tak som sa pár týždňov stravoval vareným, ale absolútne som sa vyhýbal syru. Trvá to tak asi 2 až 4 týžne, kým sa najväčšia chuť stratí a pri ďalšom pokuse mi už syr nechýbal.
Uživatelský avatar
RAWka
Příspěvky: 230
Registrován: pon črc 16, 2007 12:58
Bydliště: Zvolen, Banská Štiavnica
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od RAWka »

hugis píše:Presne to isté som prežíval a prežívam aj ja. Môžem doslova skopírovať skoro každý tvoj príspevok a bude na mňa sedieť. Môj joga guru mi vysvetlil moje zlyhania jednoducho. Moja myseľ to ešte neprijala. Ak však budem nad tým stále premýšľať, zbierať informácie postupne sa to stane mojou prirodzenosťou. A potom to už bude ľahké. Každým pokusom sa niečo nové naučím. Napr. som bol chvíľu raw. Potom som dostal strašnú chuť na syr a podľahol som. Tak som sa pár týždňov stravoval vareným, ale absolútne som sa vyhýbal syru. Trvá to tak asi 2 až 4 týžne, kým sa najväčšia chuť stratí a pri ďalšom pokuse mi už syr nechýbal.
no aspoň viem,že nie len ja tak padám.Ale zrejme to teda patrí k tej ceste.Musíme vytrvať.Neboj,raz to zvládneme a budeme na seba strašne hrdí:) vela šťastia
Uživatelský avatar
RAWka
Příspěvky: 230
Registrován: pon črc 16, 2007 12:58
Bydliště: Zvolen, Banská Štiavnica
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od RAWka »

dnes som sa stravovala tak poloRAW.Vôbec som to "fanaticky" nesilila a musím skonštatovať,že mi bolo super.Ani si neuvedomím a samo to príde.Treba sa len trošku snažiť.Tak zajtra ako vyjde slnko,tak ja začnem odznova.A bude to fayn.Jediné,čo mi na tom vadí je,že si musím privstať.Ale to robím čisto len z dôvodu,že chcem si zvyknúť na pravidelnosť.Lebo do barov aj tak nechodím,čiže nemám nočný život.A ranné vtáče dál doskáče.Vstanem o 7:00, začnem cvičiť 5 tibeťanov,pôjdem na nákup,potom raňajky..bože už mi strašne začalo chýbať to moje servírovanie.Lebo každé moje RAW jedlo vyzerá akoby bolo pripravené na nejakú oslavu.Robí mi to radosť ozdobovať a vyžívať sa v tom.
Standa K.
Příspěvky: 1440
Registrován: úte čer 13, 2006 8:27
Bydliště: V Sídlišti 31, 683 01 Rousínov u Vyškova
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Standa K. »

RAWka píše:super deň!Všetko som zvládla na jednotku.Síce som bola trochu hladná,ale dalo sa to vydržať.Ako inak som večeru zabila paradajkami:)Ak pôjde všetko dobre,tak pôjdem ešte behať,lebo moja kondička je na bode mrazu.
Dle mých zkušeností - dlouhodobě nedá, skončí to jo-jo...

Prožíváš přesně to co asi skoro většina tady včetně mne.

Zkoušel jsem a zkouším všechno možné, teď mi vychází toto:
celé dopoledne ovoce
oběd - vařené brambory + zeleninový salát, potom cca. 40 minut máčené sušené ovoce (tím se vyhnu vysušeným potravinám (pečivo atd.)
zbytek dne ovoce
mléčné produkty, obilí ve všech podobách včetně klíčků, maso, tuky, sladkosti = 0
2-3x týdně klystýr (bez něj to si to nedokážu představit, pokud jsi ještě nezkusila uvidíš ten rozdíl
zbavil jsem se vlčího hladu a chutí

Kde je celý problém ?
Jíme nejlepší potravu pro naše těla ale jaksi nedoputují výživné látky na místo určení (z toho vlčí hlad). Chce to tedy vyčistit trávicí soustavu :
ústa, žaludek - žaludeční šťávy bez házení klacků pod nohy si poradí sami + voda
tenké střevo - tady je podle mne "zakopaný pes", milióny střevních klků určených k vyzískání nutričních látek z potravy je slepeno a zalepeno hlenem z mléka, obilí a masa. A jak píše Cingroš "bez rozlepení těchto klků můžete jest co chcete, stejně to do těla nejde". Proto během dne hodně piju neperlivou stolní vodu (dle žízně či o "kapku" víc), nejím nic vysušeného (pečivo (škrob z brambor ho dokáže nahradit))
tlusté střevo - klystýr
Renáta
Příspěvky: 5025
Registrován: pon črc 17, 2006 16:39

Příspěvek od Renáta »

Standa K. píše: 2-3x týdně klystýr (bez něj to si to nedokážu představit,
Prečo nie? Máš problém s vylučovaním aj pri takejto strave? PMN by to malo ísť pekne aj bez klystíru. Či nie?
Uživatelský avatar
800914
Příspěvky: 2674
Registrován: úte led 24, 2006 4:24

Příspěvek od 800914 »

ak mozem k tomu cisteniu, mne sa najviac paci docasne pravidelne pite horuceho, uz som to tu pisal ze pmn je to jedna z najlepsich procedur cistiacich. ono staci sa vlastne zamysliet ako posobi teplo versus spina vseobecne a tam je to zakopane, post, sanka, klystiry, vlaknina atd vsetko z toho zabera, ak sa to ale podpori tym teplom ucinok sa znasobi. zalep koberec vanilkovym pudingom a skus ho cistit studenou vodou, alebo skus horucou, ja myslim ze rozdiel tam bude. a som presvedceny ze s potrubim je to podobne. idealne cistenie je pmn docasny post so sucasnym pravidelnym pitim horucej kvalitnej vody. kazdu polhodinu cca 1dl staci. voda ma byt horuca nie tepla, treba najst co je tak akurat.
Renáta
Příspěvky: 5025
Registrován: pon črc 17, 2006 16:39

Příspěvek od Renáta »

Čísielko, súhlas. Potvrdila mi to lekárka zaoberajúca sa tradič. čínskou medicínou. Vyskúšané na sebe. Funguje aj bez klystíru. Klystír je v podstate tiež len barlička. Už dlho to mám tak: príjem = výdaj.
Pavluška
Příspěvky: 2379
Registrován: ned kvě 02, 2004 12:43
Bydliště: tam za vodou v rákosí

Příspěvek od Pavluška »

jak do sebe jen tu teplou vodu dostat? to mi teda nejde. Leda v zimě.
Bože, dej mi sílu, abych změnil to, co změnit můžu.
Dej mi trpělivost, abych snášel to, co změnit nemůžu a
dej mi moudrost, abych to dokázal rozlišit.

(G.K.Chesterton)
Renáta
Příspěvky: 5025
Registrován: pon črc 17, 2006 16:39

Příspěvek od Renáta »

Nepijem úplne horúcu. Len zohriatu. A funguje to. Ako ju do seba dostať? Cez ústa :wink: :lol:
Uživatelský avatar
800914
Příspěvky: 2674
Registrován: úte led 24, 2006 4:24

Příspěvek od 800914 »

nerobim to casto, obcas ked citim ze sa zahumusim napriklad tazsimi vecami alebo dlhsou nepohyblivostou, to sa proste citi ako sa to prebytocne rozpusta a vyplavuje. je to uplne jednoduche, nizkonakladove a efektivne. a hlavne sa to da kombinovat s inymi metodami ako doplnok, idealne pmn s postom, tam to posobi najlepsie lebo v trakte neni toho casu nic co treba travit, teplo prenika priamo k stenam zaludka a criev a o to tam vlastne ide. zvysovanim tepla z vnutornej strany sa podporuje cistenie a stimuluje sa metabolizmus, odpady opustaju telo prirodzenymi cestami.
Uživatelský avatar
Sluníčko
Příspěvky: 3518
Registrován: čtv kvě 19, 2005 11:18
Bydliště: Praha

Příspěvek od Sluníčko »

musím říci, že u mě to vlastně také tak funguje, já piji bylinkový čaj s medem, dám ho okolo 11. hodiny a výsledek přijde, nikdy mi nedošlo ,že to může být tímto...
Uživatelský avatar
Honza
Příspěvky: 1338
Registrován: čtv úno 26, 2004 8:10
Bydliště: Teplice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Honza »

800914 píše:ak mozem k tomu cisteniu, mne sa najviac paci docasne pravidelne pite horuceho, uz som to tu pisal ze pmn je to jedna z najlepsich procedur cistiacich. ono staci sa vlastne zamysliet ako posobi teplo versus spina vseobecne a tam je to zakopane, post, sanka, klystiry, vlaknina atd vsetko z toho zabera, ak sa to ale podpori tym teplom ucinok sa znasobi. zalep koberec vanilkovym pudingom a skus ho cistit studenou vodou, alebo skus horucou, ja myslim ze rozdiel tam bude. a som presvedceny ze s potrubim je to podobne. idealne cistenie je pmn docasny post so sucasnym pravidelnym pitim horucej kvalitnej vody. kazdu polhodinu cca 1dl staci. voda ma byt horuca nie tepla, treba najst co je tak akurat.
a neochladí se to v žaludku na teplotu těla? :wink:
Nevědomost je tak lehká!
Renáta
Příspěvky: 5025
Registrován: pon črc 17, 2006 16:39

Příspěvek od Renáta »

No, podľa TČM nie horúcu, ale teplú.
Uživatelský avatar
Katarína
Příspěvky: 2190
Registrován: čtv úno 26, 2004 12:15
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Katarína »

Sluníčko píše:musím říci, že u mě to vlastně také tak funguje, já piji bylinkový čaj s medem, dám ho okolo 11. hodiny a výsledek přijde, nikdy mi nedošlo ,že to může být tímto...
Posledne roky mi uz caj nechuti a med tiez nie.
Uživatelský avatar
Sluníčko
Příspěvky: 3518
Registrován: čtv kvě 19, 2005 11:18
Bydliště: Praha

Příspěvek od Sluníčko »

v několika prvních letech jsem také čaj nepila a med nejedla, ale potom se to najednou vloudilo :wink: :) ochutlala jsem čerstvý med a to mě chytilo :) a abych to neládovala samotné, tak jsem začala čaje, různě zkoušela a skončila u bylinkových. Dost let jsem to přeháněla - medová závislost, začala jsem se z toho "dostávat" až v nedávné době, hlavně přes zelené (chlorellu atd. vrátilo mě to takovou tu stabilitu, přehnané sladké mi házelo z vnitřní rovnováhy, ono celkově sladší potraviny si člověk musí sledovat, aby zůstal ve stabilitě, vyrovnává opravdu hodně zelené, já si toho ani nevšimla, že mě to vyvádí z rovnováhy, až když jsem začala dávat chlorellu, tak jsem to zjistila, bylo srovnání....on ten trojúhelník má hodně co dosebe) a te´d už to mám v takové vcelku únosné formě - byl. čaj průměrně 1x denně a k tomu medík. Med používám ještě do sladko-kyselých zálivek do salátu.

Určitě je lépe bez tohoto, ale mě to dost chutná a zatím sedí. :wink: :)
Naposledy upravil(a) Sluníčko dne čtv srp 02, 2007 9:57, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Sluníčko
Příspěvky: 3518
Registrován: čtv kvě 19, 2005 11:18
Bydliště: Praha

Příspěvek od Sluníčko »

Sluníčko píše:musím říci, že u mě to vlastně také tak funguje, já piji bylinkový čaj s medem, dám ho okolo 11. hodiny a výsledek přijde, nikdy mi nedošlo, že to může být tímto...
výsledek přijde jsem zapomněla napsat do 30 až 60 minut
Uživatelský avatar
Katarína
Příspěvky: 2190
Registrován: čtv úno 26, 2004 12:15
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Katarína »

Sluníčko píše:v několika prvních letech jsem také čaj nepila a med nejedla, ale potom se to najednou vloudilo :wink: :)
U mna to bolo presne opacne. Kedysi som v zime pila ovocne a bylinkove caje vo velkom. A ked som zacala s vita, davala som si ho tiez do ryzovych vlociek spolu s kokosom a vlasskymi orechmi.
Uživatelský avatar
Sluníčko
Příspěvky: 3518
Registrován: čtv kvě 19, 2005 11:18
Bydliště: Praha

Příspěvek od Sluníčko »

já ho před RAW vůbec nejedla, jen ve školce pomazánku z medu a másla, ale to jsem nevěděla, že to je z medu, myslela jsem si, že je to taková zvláštní pomazánka... :) bylo ho tam podle mě minimum a ještě ten tovární, takže jako cukr...
jinak v čaji a vlastně v ničem jsem ho nesnesla, začal mi chutnat až po nějaké době na raw, ale hlavně do těch zálivek mi sedí, jinak jsem pro raději bez :) nebo vhodné množstí, protože je to dobrej "ujížďák"
hofikos
Příspěvky: 964
Registrován: úte pro 26, 2006 19:53

Příspěvek od hofikos »

Zálivka s medem...hmm...nechceš někam dát recept? :)
dgm
Příspěvky: 1394
Registrován: pon dub 02, 2007 23:23

Příspěvek od dgm »

Když dělám doma zálivku na salát - jakoukoliv, co je po ruce, taky záleží jaký je to salát, tak když to ochutnám a něco tomu chybí, sladkost, tak tam dám taky většinou med. Ráda se nechám inspirovat, jak to dělá Sluníčko, jsem tedy především začátečník .
Renáta
Příspěvky: 5025
Registrován: pon črc 17, 2006 16:39

Příspěvek od Renáta »

Ja som tiež kedysi dávala do zálievky med. Už sme si ale zvykli buď bez zálievky, alebo dám len jablčný ocot od Terezky či červený aceto balsamico, trolilinku soli a bylinky a trošku orechového oleja (alebo sezamového či olivového). Bylinky to celé ešte doladia. Nikto neprotestuje, že v šaláte chýba tá sladká chuť :wink:
Uživatelský avatar
Sluníčko
Příspěvky: 3518
Registrován: čtv kvě 19, 2005 11:18
Bydliště: Praha

Příspěvek od Sluníčko »

hofikos píše:Zálivka s medem...hmm...nechceš někam dát recept? :)

je to klasická zálivka, kterou znáte z hlávkového nebo okurkového salátu, ale ozdravěná :)

sladko-slano-kyslená

med - nerafinovaná sůl - citronová šťáva (xjablečný ocet) - voda. A po přelití salátu touto zálivkou přidávám olivový olej.

zálivka dá salátu šmak :wink: :)

akorát nevím poměry - dávám podle oka, takže přibližně ani ne čtvrtku hrníčku vody, větší kávová lžíce medu a něco soli.


Dávám to na jakýkoliv zeleninový salát, nejraději to mám však na kombinaci nakrájený ledový salát s celým na kousky lžičkou nadlabaným avokádem. Přidávám ještě trochu kopru nebo kari nebo cibulky.
Uživatelský avatar
800914
Příspěvky: 2674
Registrován: úte led 24, 2006 4:24

Příspěvek od 800914 »

Honza píše:
800914 píše:ak mozem k tomu cisteniu, mne sa najviac paci docasne pravidelne pite horuceho, uz som to tu pisal ze pmn je to jedna z najlepsich procedur cistiacich. ono staci sa vlastne zamysliet ako posobi teplo versus spina vseobecne a tam je to zakopane, post, sanka, klystiry, vlaknina atd vsetko z toho zabera, ak sa to ale podpori tym teplom ucinok sa znasobi. zalep koberec vanilkovym pudingom a skus ho cistit studenou vodou, alebo skus horucou, ja myslim ze rozdiel tam bude. a som presvedceny ze s potrubim je to podobne. idealne cistenie je pmn docasny post so sucasnym pravidelnym pitim horucej kvalitnej vody. kazdu polhodinu cca 1dl staci. voda ma byt horuca nie tepla, treba najst co je tak akurat.
a neochladí se to v žaludku na teplotu těla? :wink:
:) myslim ze je to ako s argumentom ze vlastne sa neoplati jest ro, lebo vacsina enzymov sa aj tak v creve znici. teplo je proste energia s urcitymi vlastnostami, v tele posobi rozpinanim, uvolnovanim, odmastovanim, stimulovanim metabolizmu.. najprf je patrne cistenie v hornej casti vplyvom na horne dychacie cesty, oblast zaludka, ak sa to ale robi pravidelne, pripadne aj s trochu vacsim obsahom vody ono to proste citis ze to postupuje dalej a ta voda aj po opusteni zaludka co je podla odhadu jedna dve minuty este stale nesie tu energiu dalej, rychlost sa moze akcelerovat cvicenim sanka-zostavy a to je potom priama linka, v tenkom creve odhad do pol minuty. alebo sa to da zdrzat v hornej casti pomalym v podstate nalievanim a neprehltanim miernym zaklonom kludne aj v sede alebo pololehu a zadrzanim dychu, to je posilneny efekt na tie dychacie cesty. podla mna je to cistiaca metoda, nic viac nic menej. neni to stravovaci system aj ked jeden je obcas prekvapeny ze aj tymto tuna dodanim cisteho tepla bez zivin je mozne zaznamenat urcite nasytenie, energia proste posobi aj bez tych zivin, co na druhej strane zase opakujem neni mozne brat ako stravovaci system, ak clovek citi ze uz bolo cistenia dost, normalne prejde k beznemu stravovaniu ako predtym alebo ho upravi ak telo po zacne pytat stravu kvalitnejsiu, co sa tiez moze stat, je to podobne ako s postom, navratovka by sa mala robit najprv od riedkych veci, idealne lahsi rawfood.
Naposledy upravil(a) 800914 dne čtv srp 02, 2007 12:46, celkem upraveno 1 x.
Renáta
Příspěvky: 5025
Registrován: pon črc 17, 2006 16:39

Příspěvek od Renáta »

Vidíš, aj vodu som kedysi dávala, odkedy nedávam med, nedávam ani vodu. Všetci máme radi napríklad taký strašne rýchly rajčinovo-uhorkový šalát. Nakrájam veľa cibuľky, v kameninovej miske ju mierne posolím, pridávam rajčinky, uhorky, premiešam s 1 lyžicou panenského oleja (fakt úžasný je ten z vlašských orechov), cca 2 lyžicami aceto balsamico octa jasné, že môže byť citrón či jablčný ocot, obyčajný ocot používam len na čistenie v domácnosti) + bazalka. Zmiešam a zeleninka si sama pustí šťavu. Ľadový šalát zbožňujem len tak sám o sebe - je taký šťavnatý a sladký, že mi k nemu nič netreba. No, šaláty sú super. Aj tie by mohli deťom dávať na desiatu v škole - namiesto toho mlieka :wink:
Uživatelský avatar
RAWka
Příspěvky: 230
Registrován: pon črc 16, 2007 12:58
Bydliště: Zvolen, Banská Štiavnica
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od RAWka »

Pekne sa tu rozbehla debata.To sa mi páči:)
Včera aj dnes som zasa jedla tak poloRAW.Zatial mi to vyhovuje,tak uvidím čo bude ďalej.Ešte stále sa nejak neviem "donútiť" cvičiť 5 tibeťanov.Chcem to cvičiť,lebo viem,že by mi to pomohlo s chrbticou,ale tento môj neusporiadaný život je nanič.Nehovorím,že chcem mať všetko do bodky naplánované,ale takto to proste nejde.Už sa teším an zajtra.Zasa si spravím sladké raňajky,potom šalátiky a tak.Zaujímalo by ma,či tu je niekto 100%ný vita.
Uživatelský avatar
člověk
Příspěvky: 479
Registrován: čtv srp 03, 2006 17:03
Bydliště: ČR

Příspěvek od člověk »

RAWka píše:Zaujímalo by ma,či tu je niekto 100%ný vita.
dneska jsem jel cca 1/2 hod.za starou Tatrou,která nešla předjet a děsně čadila ( ale děsně ) a mý auto neumožní uplně uzavřít přívod vzduchu. Tak jsem přemýšlel,jestli jsem za tu jízdu dal knedlovepřozello,nebo guláš se šesti :(
Uživatelský avatar
RAWka
Příspěvky: 230
Registrován: pon črc 16, 2007 12:58
Bydliště: Zvolen, Banská Štiavnica
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od RAWka »

Dnes to celkom šlo.Samozrejme nechýbal môj obvyklý ovocný šalát a na večeru paradajky. A potom som vypila jablkový džús, lenže bol pasterizovaný. Je asi najvyšší čas si dokúpiť zásoby z biosen-u. Potom by som chcela vyskúšať to povestné ŠKP. No neviem či som schopná do seba naliať tolko vody.
Uživatelský avatar
RAWka
Příspěvky: 230
Registrován: pon črc 16, 2007 12:58
Bydliště: Zvolen, Banská Štiavnica
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od RAWka »

nejak som to tu začala zanedbávať. To je pre mňa typické. Dnes som zháňala avokádo, ale nemali. Ja vlastne ani neviem ako chutí. Keď sa tak zamyslím, že dnešné decká už pomali prestávajú jesť ovocie a zeleninu. Možno o pár rokov už ani nebudú vedieť ako chutí paradajka alebo jablko. Budú poznať len umeliny, ako pomarančové limonády. A možno ani to. Budú fičať na coca cole a budeme ako američania. Stále sedieť pred telkou, jesť kýble zmrzliny a všade sa voziť len autom. Nechcem takto skončiť, ale zdá sa mi, že to je "trend" dnešnej doby. Vela vecí preberáme zo západu. Ale je možné, aby sme kopírovali západnú kulktúru? Máme také pevné základy, aby sme tomu nepodlahli? Dúfam, že sa to nikdy nestane.
Inak tieto poslené dni som jedla poväčšinou vita, ale dnes na večeru som si dala varené zemiaky. Ja neviem, večere ma vždy nejak premôžu.
Uživatelský avatar
RadkaS
Příspěvky: 2498
Registrován: úte bře 02, 2004 21:00

Příspěvek od RadkaS »

RAWka píše:Zaujímalo by ma,či tu je niekto 100%ný vita.
Myslim, ze ja :P , i kdyz ... co to znamena.... 100 procentni.... myslim, ze nekdy snim olivu, u ktere si nejsem jista na 100 procent, ze je raw...
Odpovědět