Mikeš vitariánem- přípravná fáze

Tady si každý můžete založit svůj vita-deníček.
Podmínkou je, že název deníčku bude začínat vaší přezdívkou.
Viz vzor.

Moderátor: hugo

Uživatelský avatar
Mickhesh
Příspěvky: 28
Registrován: pát zář 27, 2013 11:44

Mikeš vitariánem- přípravná fáze

Příspěvek od Mickhesh »

Dobrý den

Rozhodl jsem se zkusit být vitariánem a proto vlastně založit i tento deník, kde bych se chtěl radit a psát své pojmy a dojmy z tohoto dobrodružství. Můj hlavní motor je ten, že chci poznat něco nového, nový pohled na svět, mít nové zážitky, zkušenosti a emoce- to je hlavní inspirace a táhlo. Potom by se mi hodilo něco málo shodit na váze, tak cca 5kg. A nakonec i také to, že chodím v obchodě mezi regály a nevím co bych si koupil-uvařil a nebaví mě to. Veskrze jsem zdravý člověk a nic mě netrápí, zdraví není tedy ten rozhodující faktor, proč jsem se rozhodl.

Něco málo o mě:

27 let
175 cm
80 kg

Pracuji v Kolínské automobilce (už 8 let) na 12ti hodinové směny, denní-noční režim (vstávám v 5hod ráno a domů se dostanu okolo 18 hod, někdy i v 19:30) a mám fyzicky a psychicky náročnou práci (nástřik barev a laků na karoserie) dělám normálně 160 hod měsíc

Zdraví je v normě a na úrovni, na to co mám za sebou, doktory nepotřebuji a nic mě netrápí. Momentálně si nechávám spravovat zuby. Dlouhodobé nemoci žádné a léky pravidelně neberu.Občas pobolívají ramena a krční svalstvo a bederní část zad, ale co cvičím jogu (cca měsíc), se mi podařilo toto eliminovat, nebo jsem schopen bolest potlačit v práci.

Od 15ti let kuřák, v 25ti jsem přestal na 1 rok a postupně se k tomu zase vrátil, poslední rok už jen forma elektronických cigaret, se kterými jsem přestal asi před měsícem. Píšu i v tom smyslu, že mám vůli a sílu něco dokázat a přestat kouřit je velice těžká věc, někteří zde budou vědět, o čem píši. A tuším, že vitariánství bude něco podobného- budou absťáky apod.

Provedení:

Mám v plánu se hlavně radit s vámi, co už o tom něco víte a máte chuť poradit. Věřím v sílu fora a kolektivního ducha pomoci druhému. Na přípravu mám měsíc. Chci začít hned a na 100% jíst ovoce, zeleninu, ořechy a bylinky, takže žádné poměrové mixování jídla. Chtěl bych začít 6.Listopadu, kdy jdu na 2 denní směny a potom mám 13 dnů volno, poté 2 denní směny a 2 dny volno. Prakticky jsem se chtěl vyhnout případným bolestem s vitariánstvím spojených v práci a udělal si proto dostatečně dlouhé období bez práce. Odšťavňovač a sušičku ovoce mám v plánu pořídit, ale slyšel jsem, že není nutně potřeba. Mixér opravdu nevím, dost mě odrazuje ta konzistence jídla, ale jde jen o zvyk.

Obavy:

Káva- nedokáži si bez ní představit život. Opravdu mi chutná. Otázka zní... je možné ji něčím nahradit a nebo ji dočasně ještě pít a pomalu se jí zbavovat?

Že to nezvládnu na poprvé (ostatně jako všechno) proto se připravuji dost dopředu, abych šel úspěchu naproti.

Bolesti. Bojím se bolestí a kdo ne. Míru toxicity mého těla nedokáži určit a tak nevím, co mě čeká. I proto jsem si vyhradil dost „času“ si případné bolesti odbýt doma a ne v práci.

Finance. Mám na jídlo vymezeno cca 2 500kč měsíčně a mám obavy, že to nebude stačit. Třeba ořechy nepatří mezi nejlevnější záležitosti.

Že něco zanedbám. Že budu mít nedostatek něčeho a třeba skolabuji, nebo budu v práci ko více než obvykle. Mám náročnou práci, která spolkne spoustu energie.

Tolik o mě pro vás milý rádcové :-) Pokud máte rady, tipy, triky nebo cokoli, co by dokázalo usnadnit vstup do vitariánského světa, tak sem s nimi .. pokud něco v průběhu času napadne mě, tak se zeptám..
Naposledy upravil(a) Mickhesh dne sob říj 05, 2013 12:46, celkem upraveno 1 x.
Jedno hnilé jablko nezničí celou sklizeň..
smajliss
Příspěvky: 1218
Registrován: čtv srp 18, 2011 20:07

Re: Mikeš vitariánem- fáze příprav

Příspěvek od smajliss »

Mickhesh píše: Káva- nedokáži si bez ní představit život. Opravdu mi chutná. Otázka zní... je možné ji něčím nahradit a nebo ji dočasně ještě pít a pomalu se jí zbavovat?
Zkus se ve zdravé výživě poohlédnout po ajurvédských kávách
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Mikeš vitariánem- fáze příprav

Příspěvek od s.arik »

Nijak ti neberu skok do sta procent od 6.11., nicméně sis určitě taky nepředsevzal do té doby jíst výhradně smažené :)
Takže můj jediný tip zatím je ten, kupovat si více ovoce a zeleniny a kdykoliv bude jen trochu volno, zkoušet, co ti chutná, zvykat si -ráno a mezi klasickým teplým obědem a večeří.
Třeba tě překvapí, jak chutná svačina je obyčejná kedlubna nebo mrkev (dle hladu vynásob třemi). Anebo zjistíš, že ti monoporce chutná jen z hroznových bobulek a to je celkem drahota. Pak je třeba hledat slevy nebo soukromé zdroje lokálního sezónního ovoce (švestky, jablka) a k levné zelenině se dokopat za pomoci nudného mixování, strouhání a míchání, protože jak je známo, omaštěné a osolené a s česnekem se dá sníst všechno.

Myslím, že za měsíc experimentů v průměru jen dvou svačin denně syrových získáš nějaký odhad, co ti chutná a vyhovuje, kolik to stojí, čím dobrým si vyplnit ten dlouhý den, aby v břiše už na brkaši s řízkem nebylo místo.

Ořechy jsou vážně moc drahé, bych snědla i čtvrt kila naráz. Zkus je zčásti nahradit mnohem levnějšími semeny - len, slunečnice, mák.
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
bukaj
Příspěvky: 489
Registrován: čtv říj 11, 2012 21:45

Re: Mikeš vitariánem- přípravná fáze

Příspěvek od bukaj »

Za sebe bych doporučil jíst méně, ale kvalitněji. Když si představím, že jsem v minulosti jedl třeba 5x-6x denně, děsí mě to. V současnosti většinou dvakrát denně, s tím že první jídlo je něco sezónního ovoce. A třeba arónie nebo českého, velmi drobného a kyselého hroznového vína moc sníst nejde.
Evička 606 555 867
Příspěvky: 11
Registrován: stř srp 07, 2013 17:30

Re: Mikeš vitariánem- přípravná fáze

Příspěvek od Evička 606 555 867 »

Vítej Mickheshi, přeji Ti upřímně na Tvé vita cestě úspěchy, raw strava je fajn :-) Od Vás z automobilky mám Peugeotka, je to dobré auto:-) jsem s ním spokojena.
Eva
Fiona
Příspěvky: 3386
Registrován: úte úno 19, 2008 7:06
Bydliště: Buenos Aires, Argentina

Re: Mikeš vitariánem- přípravná fáze

Příspěvek od Fiona »

Ono existuje nejake zitra? :br
Vyhrazuji si svate pravo na omyly!
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: Mikeš vitariánem- přípravná fáze

Příspěvek od rudo »

Fiona píše:Ono existuje nejake zitra? :br
manana
5 2 8
Uživatelský avatar
Mickhesh
Příspěvky: 28
Registrován: pát zář 27, 2013 11:44

Re: Mikeš vitariánem- přípravná fáze

Příspěvek od Mickhesh »

smajliss: Díky za radu, poohlédnu se :)

s.arik: To už právě i nevědomky dělám :) Jdu nakupovat, po chvíli se podívám do košíku a samá zelenina-ovoce :delicacy: K obědu v práci tři dny za sebou mrkev :D Miluju slunečnicová semínka :) a jak píšeš, každý si musí najít to optimální složení jídla- podle chuti :) Díky za rady! :)

bukaj: Mno co čtu, tak každý na začátku do sebe tlačí a postupně ubírá.. u mě bude to samé- pocit nenasycenosti..

Evička 606 555 867: To jsem rád že slouží a hlavně jezdí :D Vyrábíme opravdu kvalitní auta :) a podobné reakce zákazníka vždy potěší :) a děkuji za podporu!

Jako přípravu kupříkladu užívám Chlorellu (kterou mi mimochodem omylem poslali z lékárny :) a je to opravdu znát, nemůžu si vynachválit. Otázka zní.. mohu ji užívat i během vitariánství? a nebo ji přidat až časem?

Mám si v rámci přípravy dát půst? a nebo klystýr?
Jedno hnilé jablko nezničí celou sklizeň..
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: Mikeš vitariánem- přípravná fáze

Příspěvek od rudo »

skus dat klystyr nasledovany 24-36H postom a nalsedovany dalsim klystyron

a potom skus jest niekolko hodin len chlorelu
5 2 8
xHardCorex
Příspěvky: 889
Registrován: úte pro 28, 2010 18:16

Re: Mikeš vitariánem- přípravná fáze

Příspěvek od xHardCorex »

Mickhesh píše:

Finance. Mám na jídlo vymezeno cca 2 500kč měsíčně a mám obavy, že to nebude stačit. Třeba ořechy nepatří mezi nejlevnější záležitosti.
2500 kc = cca 100 eur = 3,30 na den. Za take peniaze asi nic kvalitne do seba nebudes davat.
Ja jem iba jeden krat denne ale nikdy nejdem pod 6 euro na ten den.
Zivot je tazky a este tazsi ked je clovek hlupy
Uživatelský avatar
Mickhesh
Příspěvky: 28
Registrován: pát zář 27, 2013 11:44

Re: Mikeš vitariánem- přípravná fáze

Příspěvek od Mickhesh »

rudo: Klystýr a půst mám aplikovat jak dlouho před tím, než začnu s vitariánstvím? Jinak snad pomůže i to, že cca 14 dní před začátkem bych vynechal teplá jídla z 80% úplně..

xHardCorex: Mno na penězích se dá ještě trochu přidat, budu to muset prostě zvládnout :)
Jedno hnilé jablko nezničí celou sklizeň..
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: Mikeš vitariánem- přípravná fáze

Příspěvek od rudo »

kedykolvek sa ti to casovo a organizacne hodi

1D post a klysyr by malo byt nieco pravidelne minimnalne 1x za mesiac, je vela ludi co to dava 1x za tyzdne, to pochadza este z mnohych nabozenstiev ze sa roste urcity den v tyzdni neje

nemal by si ocakavat ze v jeden den sa prepnes a bude, takze ani neexistuje datum do ktoreho nie si vita a od ktoreho budes vita.

je to tak jak so stavom manzelskym, uz dlho pred sbadbou zacinas byt obmedzovany a prestavas byt sam sebou, po svadbe je nejaky cas tvrdy rezim a potom postuone zacinas zase nabudat svoje povodne nazory a zvyky a zacinas byt znovu sam sebou

takze den svadby nebol nejaky zlomovy datum a tak to bude aj s dnom ked vyhlasis vstu do stavu vitarianskeho

ano v ten den sa na teba nabakia rozne svokry-tchyne z viatfoira co ti budu kontrolovat hrnce a taneire a jedlanicek, zatial ta nechavaju
zdanlivo na pokiji aby sa nahodou neucukol (:-)
5 2 8
Uživatelský avatar
Mickhesh
Příspěvky: 28
Registrován: pát zář 27, 2013 11:44

Re: Mikeš vitariánem- přípravná fáze

Příspěvek od Mickhesh »

Díky za odpověď :-)

Další otázka zní: Jak by měl vypadat stravovací režim dne za předpokladu, že budu mít k dispozici sušičku a odšťavňovač tj. co je lepší jíst/pít ráno a co večer (ovoce, zelenina, ořechy) apod. čím startovat den, co k obědu, svačince, večeři- jaký druh potraviny je vhodný..

Edit: poslední dobou co jsem zvýšil příjem ovoce a zeleniny a to nevědomky o dost, se mi na obličeji oběvilo dost "beďarů" nebo jak to mám napsat :) je to známka čištění? Je to tak jediná změna co jsem zpozoroval, ještě jsem však s vitariánstvím nezačal... spíš prostě nakupuji více vita věcí... a píšu to jako zajímavost do mého deníku :-)
Jedno hnilé jablko nezničí celou sklizeň..
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: Mikeš vitariánem- přípravná fáze

Příspěvek od rudo »

na otazku rozloenia jedla pocas dna, dostanes asi 1244 opovedi ak sa opytas 369 ludi :P

od : jedze stale od kedy sa zobudis az kym nezaspis az po - jedz len 1x denne a tu tiez jedz len rano jedz len na obed a jedz len na noc

takze vyber si :mrgreen:

urcita cast vitarianov a tiez nevitarianov ktory sa venuju strave koli zdraviu, odmieta susena potraviny a vobec suciku nema aani take vyrobky nekupuje
5 2 8
Uživatelský avatar
Mickhesh
Příspěvky: 28
Registrován: pát zář 27, 2013 11:44

Re: Mikeš vitariánem- přípravná fáze

Příspěvek od Mickhesh »

rudo: Takže invididuální otázka... mám jíst zrovna to, na co mám chuť a kdy chci a flexibilně upravovat podle svých potřeb :) To je pěkné, to se mi líbí :)
Jedno hnilé jablko nezničí celou sklizeň..
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: Mikeš vitariánem- přípravná fáze

Příspěvek od rudo »

Mickhesh píše:rudo: Takže invididuální otázka... mám jíst zrovna to, na co mám chuť a kdy chci a flexibilně upravovat podle svých potřeb :) To je pěkné, to se mi líbí :)
to mas tak chute ta mozu zavadzat na nespravnu cestu, mlsny jazycek nemusi vzdy vediet co je pre teba dobre

ako budes citat rozne veci okolo vita a stravy, budes menit nazory a budes skusat rozne aj uplne protichodne teorie a podla toho si budes vyberat

zavisi hlavne od toho preco do toho ides : zdravie ? sportova vykonjost ? nechut varit ? nemas doma plyn a sporak ? a odla toho sa budes aj riadit ?

jednu vec ti mozem zarucit nik z viatrianov alebo nevitarianov co sa stravuju pre zdravie nezostal na strave ktoru si pred zacatim naplanovali, alebo si o nej mysleli ze je spravna a idealna.

a kzdy skoci niekde uplne inde od povodneho zameru a to inde sa mu neustale meni a nie su 2 ludia co bu jedli rovnako
5 2 8
Uživatelský avatar
Mickhesh
Příspěvky: 28
Registrován: pát zář 27, 2013 11:44

Re: Mikeš vitariánem- přípravná fáze

Příspěvek od Mickhesh »

Zase zdravím :) Momentálně si čtu Zázračnou detoxikaci od Robert S. Morseho...
a o víkendu jsem byl za rodinou a po sdělení, co se sebou chci udělat a co mám v nejbližší době v plánu se mi nedostalo zrovna nejlepší odezvy. Jelikož jsem sběratel názorů na cokoli, než se do něčeho vrhnu, tak ani v tomto případě to nebylo jiné, přeci jen se jedná o velké rozhodnutí a velkou věc, která člověku obrátí život.

Tak třeba kamarádka chtěla být vegetariánkou, ale vypadala jí polovina vlasů. Doktor říkal, že to bylo z důvodu, že jí chybělo "něco" (nějaká látka- neřekla o co přesně šlo) v krvi.
A sestřina kamarádka, co je vegetariánkou byla bílá jako stěna, tak jí doktor předepsal nějaké prášky, které nahrazují maso (obsahuje některé složky)
Ať už tak nebo onak, rád bych se těmto problémům rád vyhnul. Jistě je spousta věcí, co kolem sebe slyšíme jenom legendami a pověrami, nebo dezinformacemi.
Sestra třeba říkala, že pokud bych vitariánství doplnil o rýži a rybí maso, tak to bude v pořádku... :delicacy:

Prostě sem se zviklat samozřejmě nenechal :) ale otázka zní... Lze plně nahradit živočišné bílkoviny těmi rostlinými?
Jedno hnilé jablko nezničí celou sklizeň..
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: Mikeš vitariánem- přípravná fáze

Příspěvek od rudo »

zakladny problem vegetarianov je ze sa daju na cukor a obilie a nalepkou vegetarianstvo len ospravedlnuju svoje orgie v cukrarni a pekarni

pochybujem ze tie holky co z toho sli k doktorovi jedli cele dni zeleninu
5 2 8
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Mikeš vitariánem- přípravná fáze

Příspěvek od s.arik »

Mickhesh píše:le otázka zní... Lze plně nahradit živočišné bílkoviny těmi rostlinými?
nevím a nehodlám ti tu citovat cizí (a protichůdné) názory.
sama vegan nejsem a být nechci.

vitariánem můžeš být i s živočišnostmi.
syrový žloutek je moc dobrý, ze syrového mléka si doma za pár kaček uděláš raw jogurt nebo kefír, v pravém suši jsou raw ryby a tatarák....... mňam :delicacy:

uznávám ale, že nejjednodušší je si OBČAS dát (třeba na rodinné návštěvě atp.) normálně vařené maso/rybu se zeleninovou oblohou a mít zcela raw těch ostatních cca dvacet jídel za týden :)
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
Mickhesh
Příspěvky: 28
Registrován: pát zář 27, 2013 11:44

Re: Mikeš vitariánem- přípravná fáze

Příspěvek od Mickhesh »

s.arik píše: vitariánem můžeš být i s živočišnostmi.
:)
Tak je mi jasné, že to není tak, že bych si už nikdy nemohl dát něco "ne-vita" ale přeci jen bych to chtěl omezit na minimální úroveň :) A pokud si jednou-dvakrát za týden dám něco podobného, tak se samozřejmě nic neděje :) a nikdo mi hlavu neutrhne, jenom bych zase nechtěl, aby se to postupně vracelo do starých kolejí...
Jedno hnilé jablko nezničí celou sklizeň..
Janek
Příspěvky: 2178
Registrován: ned dub 21, 2013 15:19

Re: Mikeš vitariánem- přípravná fáze

Příspěvek od Janek »

rudo píše:skus dat klystyr nasledovany 24-36H postom a nalsedovany dalsim klystyron
Švejkův MUDr. GRÜNSTEIN, co na všechno ordinoval klystýr a výplach žaludku, asi tleská :-) Pak už jen přejít na pránu a máme teoreticky ideální vojsko (otázka je, jak by to bylo s poslušností a čím ty pránaře s puškami namotivopvat).

ps: 8 let na 12h smenny, to by me zabilo, mozna i 8 dni :-) Není čas na změnu? I modely aut ase mění vždy po 8 letech (tedy minimálně u koncernu VW Škoda Audi Seat ...).
1. Proč jsme iracionální.
2. Máte paranormální schopnosti? Pak dostanete milion korun viewtopic.php?t=8325#p190690
3. NEberu od statu, nemocenske jsem nebral, ani nepamatuji a platim a platim na tu vetsinu ceskeho naroda, kteri od statu berou. A Vy?
4. Kurt Tackmann : “Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora.”
fit
Příspěvky: 50
Registrován: ned čer 24, 2012 20:54

Re: Mikeš vitariánem- přípravná fáze

Příspěvek od fit »

Kolín zdraví Kolín,bezva další vitarián od Kolína :D
Uživatelský avatar
Mickhesh
Příspěvky: 28
Registrován: pát zář 27, 2013 11:44

Re: Mikeš vitariánem- přípravná fáze

Příspěvek od Mickhesh »

Janek: Vše je otázkou času ... :wink:

fit: Ahoj, tak vitarián zatím nejsem a kdo ví, jestli někdy vůbec budu :D , ale pokud se věc zadaří, tak rozšířím řady :wink:

Včera jsem objednal odšťavňovač, ve středu už bude džusík :delicacy: :D

a otázky ode mě: čím sladit?, ocet ano-ne a jaký, sůl ano ne?, olej? ano ne a jaký? česnek?, cibule?...
Jedno hnilé jablko nezničí celou sklizeň..
Janek
Příspěvky: 2178
Registrován: ned dub 21, 2013 15:19

Re: Mikeš vitariánem- přípravná fáze

Příspěvek od Janek »

Ocet na mytí nádobí dobrej, říkali Kluci v akci :-) olej? Já dávám vw507.00
1. Proč jsme iracionální.
2. Máte paranormální schopnosti? Pak dostanete milion korun viewtopic.php?t=8325#p190690
3. NEberu od statu, nemocenske jsem nebral, ani nepamatuji a platim a platim na tu vetsinu ceskeho naroda, kteri od statu berou. A Vy?
4. Kurt Tackmann : “Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora.”
bukaj
Příspěvky: 489
Registrován: čtv říj 11, 2012 21:45

Re: Mikeš vitariánem- přípravná fáze

Příspěvek od bukaj »

Já mm rád jablečný ocet, vlastní výroba.

Slazení? Méně je více, a to u kteréhokoliv sladidla. I ta bezcukrová stévie pak rozjíždí chutě. Osobně používám kvalitní med, většinou 2 lžičky denně do čaje.
fit
Příspěvky: 50
Registrován: ned čer 24, 2012 20:54

Re: Mikeš vitariánem- přípravná fáze

Příspěvek od fit »

Když už o tom jen uvažuješ,tak je to obdivuhodné,vždyť nemusíš najet hned na 100%. :)
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: Mikeš vitariánem- přípravná fáze

Příspěvek od rudo »

ja sa vyhybam sladkemu a sladeniu jak cert svetenej vode, ale ked na to pride z nejakeho dovpdu, tak med

cesnak a cibula u mna jasne ano, drzi to od tela upirov bacile a baby :mrgreen:
5 2 8
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Mikeš vitariánem- přípravná fáze

Příspěvek od s.arik »

též sladidlo nepoužívám žádné (ani banán, rozinky...), občas med (max půl čajové lžičky denně) a česnekem odháním ženy.

ocet dávám do pračky a oplachuji vlasy.

olej denně, oliváč, kokosák (a skoro denně máslo, ale na to ses neptal).
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Mikeš vitariánem- přípravná fáze

Příspěvek od s.arik »

s.arik píše:též sladidlo nepoužívám žádné
když to vydržíš pár dní nebo týdnů, bude ti připadat luxusně sladká mrkev, kedlubna, natož kápie, ba dokonce i lískáče a celer.
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
gabrielik
Příspěvky: 475
Registrován: pát srp 05, 2011 11:25

Re: Mikeš vitariánem- přípravná fáze

Příspěvek od gabrielik »

čím sladit?
Zo začiatku medom, sladkým ovocím, sušenými datlami, hlavne do smoothie. Teraz nesladím. Sladké ovocie jem lebo mi chutí. Všetko zrelé ovocie je sladké

ocet ano-ne a jaký
Jablčný domáci iba sporadicky alebo do špeci receptov viď tlačenka:
viewtopic.php?f=9&t=2381&start=400

sůl ano ne?
Len veľmi veľmi málo do nejakých špeci receptov, pomazánok, dipov. Zelenina z neho vedne a púšťa vodu. mám soľ morskú. hymalájsku hrubú ružovu aj diamantovu, morsku hrubú z chorvátska, sol s nízkym obsahom sodíka(sodík:draslík 60:40), aj normálnu. a solím vlastne niekedy so sójovou omáčkou.

olej? ano ne a jaký?
na začiatku veľa do každého zeleninového šalátu čo najkvalitnejšie za studena lisované olovový, sézamový, tekvicový, slnečnicový, ľanový, repkový;
teraz sporadicky(netreba umývať mastný riad), radšej semená, orechy a olejnaté plody. Kokosový ako maškrta ak ho máme alebo do koláčikov aby stuhli.

česnek?, cibule?
cesnak a cibulu milujem ale vlastne bežne málo, jednorázovo keď dostanem chuť tak veľa veľa, a potom zase skoro vôbec Trochu mladej cibulky či póru do šalátov, trochu cesnaku do nejakých nátierok, alebo na rawšpagety
Uživatelský avatar
Mickhesh
Příspěvky: 28
Registrován: pát zář 27, 2013 11:44

Re: Mikeš vitariánem- přípravná fáze

Příspěvek od Mickhesh »

Děkuji všem za odpovědi :)
Hlásím že je mi o rok více, tedy 28 :br

Další otázka zní: Co alkohol a vitariánství ?

Chtěl bych, aby jste napsali zkušenosti, dojmy apod... Já to mám tak, že tvrdý nepiji vůbec, víno občas a nejvíce poté pivo. Piji na akcích, s přáteli, někdy si koupím i domů...
Co budu vita, tak samozřejmě alkohol omezím a tuším, že bych na něj nemusel mít ani chuť.. Rád chodím kupříkladu s kamarády na fotbal, hokej a tam to bez piva není zrovna nejlepší :) a nebo i na jiné akce. Zároveň je mi jasné, že pokud si dám 1 až 2 piva za týden, tak se nic nestane. Dozvěděl jsem se, že z alkoholu nejméně vitariánům škodí suché červené ?
Jedno hnilé jablko nezničí celou sklizeň..
fit
Příspěvky: 50
Registrován: ned čer 24, 2012 20:54

Re: Mikeš vitariánem- přípravná fáze

Příspěvek od fit »

Občas si dám kvalitní červené víno a samozŕejmě suché.manžel pivař a přesedlala na víno taky
bukaj
Příspěvky: 489
Registrován: čtv říj 11, 2012 21:45

Re: Mikeš vitariánem- přípravná fáze

Příspěvek od bukaj »

S alkoholem ti neporadím, prostě nepiji. A že by mi to nějak uškodilo ve společenském životě nevnímám.
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: Mikeš vitariánem- přípravná fáze

Příspěvek od rudo »

alkoholicke vitarianstvo, to si naozaj nasiel to prave forum :mrgreen:
5 2 8
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Mikeš vitariánem- přípravná fáze

Příspěvek od s.arik »

já nepiju hodně let nic, ale až nebudu těhotná a kojící, vím celkem jistě, že sem tam neodolám.
pivo fuj, víno hnůj, ale trochu menší.
mi vlastně chutnají jen tlamolepy, kruciš, to jsem nedomyslela, že když se dám na nízkosacharidovou dietu, musím si odpustit i vaječné likéry, becherovku, griotku... :mrgreen:
no, tak si na vánoce koupím aspoň rumové aroma do raw makových koulí :roll:
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
Mickhesh
Příspěvky: 28
Registrován: pát zář 27, 2013 11:44

Re: Mikeš vitariánem- přípravná fáze

Příspěvek od Mickhesh »

Mno znovu děkuji za komentáře :)

Včera mi přišel odšťavňovač... odšťavnil jsem co bylo zrovna doma po ruce... 2 okurky hadovky do kterých jsem později přidal 3 mrkve... mno na poprvé to nebylo špatné :D (dost mě překvapila sladká chuť mrkve..)

A druhý poznatek: jak stále více a více přidávám poměr zeleniny a ovoce, tak mám tvář samý pupínek a beďar a začínám to pozorovat i na těle... trochu se hrozím, jestli až začnu být 100% vita, budu moct vyjít mezi lidi :lol:
Jedno hnilé jablko nezničí celou sklizeň..
Janek
Příspěvky: 2178
Registrován: ned dub 21, 2013 15:19

Re: Mikeš vitariánem- přípravná fáze

Příspěvek od Janek »

Pane jo, tak tychle zmeny na organismu pozorujete? Co teprve az si das 21 denni pust :-)

Ps: mrkev se ma jist pry uvarena, pry vice uvolni latky, no ale to bys nebyl vitarian :-)
Sent using Tapatalk
1. Proč jsme iracionální.
2. Máte paranormální schopnosti? Pak dostanete milion korun viewtopic.php?t=8325#p190690
3. NEberu od statu, nemocenske jsem nebral, ani nepamatuji a platim a platim na tu vetsinu ceskeho naroda, kteri od statu berou. A Vy?
4. Kurt Tackmann : “Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora.”
Uživatelský avatar
Mickhesh
Příspěvky: 28
Registrován: pát zář 27, 2013 11:44

Re: Mikeš vitariánem- přípravná fáze

Příspěvek od Mickhesh »

Janek píše:Pane jo, tak tychle zmeny na organismu pozorujete? Co teprve az si das 21 denni pust :-)
Tak pozoruju :) a tím že se nikdy nepozoruju moc, tak si všimnu když je to velké :lol:
p.s.- 21 dní? Díky, ale raději ne :wink: Mě budou stačit maximálně pár dnů :)
Jedno hnilé jablko nezničí celou sklizeň..
Janek
Příspěvky: 2178
Registrován: ned dub 21, 2013 15:19

Re: Mikeš vitariánem- přípravná fáze

Příspěvek od Janek »

7 nebo 14, ja dal nejvic take asi 18 pak me to prestalo bavit :-) inu pokuseni je vsude plno okolo me, tak treba v zime :-)
1. Proč jsme iracionální.
2. Máte paranormální schopnosti? Pak dostanete milion korun viewtopic.php?t=8325#p190690
3. NEberu od statu, nemocenske jsem nebral, ani nepamatuji a platim a platim na tu vetsinu ceskeho naroda, kteri od statu berou. A Vy?
4. Kurt Tackmann : “Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora.”
Uživatelský avatar
Mickhesh
Příspěvky: 28
Registrován: pát zář 27, 2013 11:44

Re: Mikeš vitariánem- přípravná fáze

Příspěvek od Mickhesh »

První klystýr v životě proběhl bez problémů... možná se cítím i lépe :) Do začátku vitarianské stravy chci stihnout ještě jeden společně s 1-2 denním půstem.
Jedno hnilé jablko nezničí celou sklizeň..
Uživatelský avatar
Mickhesh
Příspěvky: 28
Registrován: pát zář 27, 2013 11:44

Re: Mikeš vitariánem- přípravná fáze

Příspěvek od Mickhesh »

Měl bych dotaz, jaké bylinkové čaje a směsi užívat a kterým bylinkám se rozhodně nevyhýbat a v jaké dormě je do sebe dostat..
Jedno hnilé jablko nezničí celou sklizeň..
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Mikeš vitariánem- přípravná fáze

Příspěvek od s.arik »

Tak o tom vyšlo hodně knih :)

Pokud si zdravý, neměl bys dlouhodobě bylinkové čaje pít, s nějakým rozumným střídáním a sem tam pauzou je v pohodě šípek, heřmánek, lípa, kopřiva a pár dalších. Breuss ke své dietě proti rakovině doporučuje provést (tuším tři týdny?) kúru ledvinovým čajem (směr bylin, co se prodává běžně na záněty močových cest a ledvin). Myslím, že jako čaj je občas fajn i roibos nebo lapacho, ale mmt se držím lokálnosti a jednoduchosti, takže čaje nepiji vůbec, když už, tak tu mám krabičku šípků a hlavně z vlastní zahrady listy jahodníku, taky mátu, příští rok si chci nasušit vlastní kopřivy a lipový květ a tak.

dobré je jíst denně divoké raw býlí, projdi si:
http://botanika.wendys.cz/seznamp.php?6x1
http://slunecnyzivot.cz/2013/05/jedle-r ... y-prehled/
já to žvýkám jen tak na louce nebo nadrobno krájím do různých míchaných jídel typu "salát" či "rizoto".
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Mikeš vitariánem- přípravná fáze

Příspěvek od s.arik »

Pokud chceš vyloženě čaj v zimě na zahřátí, denně a na litry, můj favorit je rozhodně čaj z jablečných slupek (nestříkaná jablka, čerstvé nebo sušené). Krásně voní i chutná a dá se kombinovat dle chuti se skořicí, zázvorem, medem, citronem.
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
Mickhesh
Příspěvky: 28
Registrován: pát zář 27, 2013 11:44

Re: Mikeš vitariánem- přípravná fáze

Příspěvek od Mickhesh »

Další dotaz: Je vhodné kombinovat dohromady ovoce a zeleninu (jestli by se třeba oběd-večeře měli skládat buď pouze ze zeleniny a nebo pouze ovoce)

a co říkáte na tkzv. tinktury- bylinky v alkoholu, užívat? pokud ano tak které...

Jinak nic nového, užívám si poslední dny nevita života :) Dnes odjezd na chalupu s přáteli, kde bude spoustu nezdravých věcí... :wink:
Jedno hnilé jablko nezničí celou sklizeň..
Uživatelský avatar
Mickhesh
Příspěvky: 28
Registrován: pát zář 27, 2013 11:44

Re: Mikeš vitariánem- přípravná fáze

Příspěvek od Mickhesh »

Tak už se blíží onen osudný den (6.Listopad) a přípravy vrcholí :) Do té doby musím ještě stihnout očistnou kůru v podobě půstu , detoxikačného koktejlu a klystýru a poté již hurá na to, poměr syrové stravy postupně zvedám v průběhu posledního měsíce. Čtu, sleduju videa a získávám informace. Stále chodím k zubaři (což bylo včera opravdu něco :D relaxuju, cvičím jogu a medituji, chodím do práce, chodím mezi lidi, mám se dobře :D a vám přeji to samé :wink:
Jedno hnilé jablko nezničí celou sklizeň..
bukaj
Příspěvky: 489
Registrován: čtv říj 11, 2012 21:45

Re: Mikeš vitariánem- přípravná fáze

Příspěvek od bukaj »

Mickhesh píše:Další dotaz: Je vhodné kombinovat dohromady ovoce a zeleninu (jestli by se třeba oběd-večeře měli skládat buď pouze ze zeleniny a nebo pouze ovoce)

a co říkáte na tkzv. tinktury- bylinky v alkoholu, užívat? pokud ano tak které...

Jinak nic nového, užívám si poslední dny nevita života :) Dnes odjezd na chalupu s přáteli, kde bude spoustu nezdravých věcí... :wink:
Podle toho co máš v plánu kombinovat. Když výjimečně jím například jablka, tak si je nastrouhá s mrkví hodím tam pár vlašáků a je mi to pocitově lepší, než jablko samotné. Ovoce a zelenina špatná kombinace být nemusí, ale protože když už mám zeleninu, jde k tomu také tuk a bílkoviny, takže na ovoce prostě místo není. Taky jsem četl, ale nezkoušel, že když je v plánu jíst něco těžšího, je fajn si chvíli před tím dát si ovoce typu ananas nebo papaya, protože mají mít velmi aktivní enzymy.
Tak už se blíží onen osudný den (6.Listopad) a přípravy vrcholí :) Do té doby musím ještě stihnout očistnou kůru v podobě půstu , detoxikačného koktejlu a klystýru a poté již hurá na to, poměr syrové stravy postupně zvedám v průběhu posledního měsíce. Čtu, sleduju videa a získávám informace. Stále chodím k zubaři (což bylo včera opravdu něco :D relaxuju, cvičím jogu a medituji, chodím do práce, chodím mezi lidi, mám se dobře :D a vám přeji to samé :wink:
Tím půstem jsi mi něco připomněl :) Je na čase začít pravidelně, ono ten pocit, že ráno a stanu a řeknu si, že dneska nebudu jíst, zase tak často nemívám :) Jinak super že nezapomínáš na psychickou stránku, stejně jde hlavně o ní.
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: Mikeš vitariánem- přípravná fáze

Příspěvek od rudo »

bukaj píše:
že ráno a stanu a řeknu si, že dneska nebudu jíst,
spravny nazov filmu je :

Zitra vstanu a oparim se cajem.
5 2 8
Uživatelský avatar
Mickhesh
Příspěvky: 28
Registrován: pát zář 27, 2013 11:44

Re: Mikeš vitariánem- přípravná fáze

Příspěvek od Mickhesh »

Tak mám za sebou 57 hodin půstu, aplikovaný detoxikační koktejl a klystýr a musím říci, že to byla velice zajímavá zkušenost a takový nástín věci co mě čekají a neminou a tím jsou absťáky :D Celý půst probíhal dobře, až na dost smrdutý, studený pot co se mi linul z podpaží... jinak hlad jsem neměl, spíše chuť se do něčeho zakousnout. Naschvál jsem se dráždil třeba vůní chleba, nebo i ovoce apod. a je to prostě dost podobné, jako klasický absťák při odvykání kouření, člověk si to prostě musí zakázat.. Včera jsem měl dokonce vevnitř takový pocit, že ve mě hoří nějaký plamínek :) takový pocit tepla směrem zevnitř ven :) Jako první jídlo jsem si dal banán, byl nechutně sladký :D Vitariánství mi začíná až v úterý, ale jelikož jsem pěkně pročištěný, tak už budu jíst jen ovoce atd. a maximálně si uvařím rýži (čistou) a do ní si někdy přidávám rajčata pokrájená, byla by škoda se zase zaneřádit :wink:
Jedno hnilé jablko nezničí celou sklizeň..
Uživatelský avatar
Mickhesh
Příspěvky: 28
Registrován: pát zář 27, 2013 11:44

Re: Mikeš vitariánem- přípravná fáze

Příspěvek od Mickhesh »

Dotaz: V práci rád žvýkám žvýkačky, bude to vadit na vitariánství- detoxikaci? A nebo rád místo žvýkaček cucám Winterfresh bonbony, napíšu složení: sorbitol, aspartám, acesulfám, protihrudkující látka E470b, aroma, kyselina citronová, lékořice... jasně že je to svinstvo, ale nevím, co si v práci mám místo toho dát do pusy :(

Jinak vitariánství porušuju čtyřmi věcmi a to rýží, káva, ty bonbonky a žvýkačky... jinak zbytek vita a to od Soboty... detoxikační projevy žádné, akorát mě pálilo v krku, ale to nevím jestli nebylo přívodem vzduchu do masky v práci (moc studený) a nebo studenou vodou... a emoce, jako bych nebyl ve své kůži, docela i podrážděný, vybuchuju... to ještě před půstem a i během půstu vůbec nebylo :oops: a zvyšující se únava...
Jedno hnilé jablko nezničí celou sklizeň..
bukaj
Příspěvky: 489
Registrován: čtv říj 11, 2012 21:45

Re: Mikeš vitariánem- přípravná fáze

Příspěvek od bukaj »

Půstík jsem si taky dal, o víkendu jsem lítal všude možně a na slušné jídlo ani čas nebyl :) Počítat to na hodiny tak 63. Zatím nejlepší, co jsem měl, protože bylo tolik věcí k dělání, že jsem na jídlo ani nepomyslel.

Než tyhle uměle doslazované lahůdky máš lepší si dát klasický cukrový mentolový bonbón. Nejlepší je postupně si odvykat, stojí to trochu času a přemáhání ale když máš jasný cíl a důvod, dá se to překonat.

Jako berlička do začátku by mohly sloužit mátové lístky nebo malý kousek celé skořice (tu doporučuji hlavně se sacharidovým jídlem). Taky smola je fajn žvýkačka. Na chatě si občas uloupnu smolu z třešně, ta mi chutná nejvíce :) A nebo jsou na žvýkání super medové plástve, pokud ten med necháš hodně odkapat.
Odpovědět