DariaKE

Tady si každý můžete založit svůj vita-deníček.
Podmínkou je, že název deníčku bude začínat vaší přezdívkou.
Viz vzor.

Moderátor: hugo

Odpovědět
DariaKE
Příspěvky: 5
Registrován: čtv zář 12, 2013 9:25

DariaKE

Příspěvek od DariaKE »

Ahojte,
pred asi 2-3 rokmi som zacala riesit moju nadvahu (vtedy cca 10 kil). Najskor studovanim kadecoho na nete. Zacala som sa stravovat "vyvazene" podla stranok Mira Veseleho a chvilku to fungovalo, vydrzala som asi 2 mesiace, ale po tych dvoch mesiacoch som bola uplne znechutena niektorymi potravinami ktore som konzumovala vlastne denne a predovsetkym tym, ze maximalne kus ovocia denne som mohla, pretoze ja milujem ovocie. Este som skusala nejaku dietu, ale diety a vseobecne vsetko s predpisanymi presnymi pravidlami jedenia proste nedodrzim. Tak som hladala dalej a natrafila na nejake veganske stranky o zdravi a tak som zacala rozmyslat nad tym, ze zrejme mlieko, vajcia tiez nie su ktovie ako skvele pre zdravie. Maso okrem kuracieho/morcacieho a ryb som nejedla od malicka. Bola som na prednaske dr. Bukovskeho (takej vseobecnej o zdravi), ktory sice striktne maso,mliecne ani vseobecne zivocisne nazakazoval, ale rozhodne ani neodporucal a ked som sa ho po prednaske bola opytat, ci nevie pomoct s mojimi akne (v 29 rokoch som mala stale vyrazky na tvari,dekolte,chrbte) s ktorymi mi dve kozne doktorky vobec nepomohli a ani ziadne zazracne masticky,vodicky nepomahali, tak sa ma pytal ci pijem mlieko a jem mliecne...ze to je prve co treba vyradit ale uplne, ze to by ludia vobec nemali pit. Nech to skusim na pol roka a uvidim. Mlieka som sa vzdala uplne, acidko, ktore som mala velmi rada som tiez zrusila, jedine co ostalo boli syry, ktore som riadne obmedzila ale nevzdala sa. A vysledok skoro ziadny. Ale zistila som ze tie veci co som vynechala mi vobec nechybaju (teda aspon vacsina). A potom som zacala stretavat clanky o RAW food, nadabila na knihy od Victorie Boutenko a uz to slo. Zaradila som do stravy kopu zeleniny, ovocia, ktore som aj dovtedy mala rada, ale nemala som pocit ze som RAW :) A ani celkovo na mojom zdravi sa to nejak neukazovalo. Ale ked sa nad tym zamyslim, tak som vlastne zacala jest kopu nezmyslov a dost casto(v poslednom case som mala napr lentilkovu maniu, zjedla som minimalne jedno balenie denne, dost casto som fungovala na vecernych pukancoch aj ked boli doma robene,tak boli slane a riadne, co mi potom robilo problem). Vseobecne som si uz dlhsie vsimala, ze varene jedlo mi nerobi velmi dobre, dost casto ma naduvalo a mala som aj hnacky. Radsej som si dala na obed dve celozrnne zemle s cimkolvek ako varene. Inak za ten cas od prveho pokusu schudnut som pribrala dalsich asi 15 kil :( z ktorych som asi 5 dala dolu len tym, ze som zacala behavat a zaradila viac ovozelu do zivota.
A tak som si teda povedala ze od zajtra budem konzumovat len raw... to bolo v nedelu. Zatial som si povedala na tyzden a uvidime. Teraz som vlastne 4ty den cisto na ovoci,zelenine,semiackach a orieskoch. Robim si smoothies, ale vacsinou len tak chrumkam. Celkovo mi to vyhovuje, bala som sa ze budem potrebovat nahradit pecivo, ale netreba. Moj manzel chcel tiez prejst na lepsi styl jedla ale chleba sa zbavit proste nevie. Ma zazity predsudok, ze ked ide do roboty potrebuje aspon 2 chleby aby mal silu.
No a ja zazivam okrem prijemneho lahkeho pocitu v zaludku (oproti tym stavom predtym je to uzasna zmena) aj mierne zlepsenie pleti, len uvidime ci to nie je docasne. Dostavil sa aj nejaky ten ubytok vahy, ale to velmi neriesim zatial. Jedine co sa mi stava, po prichode domov z prace, mam strasne chutky na vselico (sladke,slane,syry, cokolvek). Zatial som to nejak oklamala bananom a orieskami (asi nie idealna kombinacia, ale pomohla,lebo ine ovocie nepomahalo) a presvedcila samu seba, ze ked si dam daco zle, tak to budem lutovat. Len neviem dokedy to vydrzim.
Moj znamy praktikuje taku metodu, ze 6 dni zije len cisto na ovozeli a 7 den si dopraje na co ma chut (vacsinou mava chute na zmrzliny,pivo,syry) ale v normalnej miere, nepreziera sa, proste si len da co ho napadne a neobmedzuje sa a pri tom vsetkom aj tak spasie mnozstvo ovocia a zeleniny. Citi sa tak lepsie a ma pocit ze si nemoze ublizit...mate niekto podobny nazor? alebo to moze skor poskodit? ked mam tie vecerne stavy "zjedla by som hocico sladke" a podobne, tak si pisem na co mam chut s tym ze si to niekedy dam az budem "moct" a celkom to pomaha. Otazka je ci budem moct :D
xHardCorex
Příspěvky: 889
Registrován: úte pro 28, 2010 18:16

Re: DariaKE

Příspěvek od xHardCorex »

DariaKE píše: Moj znamy praktikuje taku metodu, ze 6 dni zije len cisto na ovozeli a 7 den si dopraje na co ma chut (vacsinou mava chute na zmrzliny,pivo,syry) ale v normalnej miere, nepreziera sa, proste si len da co ho napadne a neobmedzuje sa a pri tom vsetkom aj tak spasie mnozstvo ovocia a zeleniny. Citi sa tak lepsie a ma pocit ze si nemoze ublizit...mate niekto podobny nazor? alebo to moze skor poskodit? ked mam tie vecerne stavy "zjedla by som hocico sladke" a podobne, tak si pisem na co mam chut s tym ze si to niekedy dam az budem "moct" a celkom to pomaha. Otazka je ci budem moct :D
Je to velmi dobry sposob akym udrzat mysel v "klude". Obmedzovanie vo vsetkom smere nuti cloveka slapnut vedla. Ja mam sice uplne ine stravovanie ale tiez si davam raz za tyzden, niekedy aj raz za 2 tyzdne "prasacak"... Je to den kedy si dam nezdrave veci. Napr zjem na posedenie 400 gramov cokolady a zapijam to coca colou:)
Zivot je tazky a este tazsi ked je clovek hlupy
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: DariaKE

Příspěvek od rudo »

ked budem moct, pridem
budes moct, pridi

z ovocia su banany asi jedine co su komplexny sacharid pokial nie su prezrete a teda cloveka zasytia, na rozdiel od ineho ovocia,

v podstate neprezrete banany su pre telo a travenie taka nahrada peciva chleba zemiakov a ryze

co ale verni ovocinari odsudia s tym ze jest treba tie prezrete
5 2 8
DariaKE
Příspěvky: 5
Registrován: čtv zář 12, 2013 9:25

Re: DariaKE

Příspěvek od DariaKE »

rudo: vdaka ze vysvetlenie. Mne prave prezrete banany vobec nechutia, zas ani zelene ale take tie zlte no este tvrde ano. Co je potom super a vysvetluje to vela, co sa teda zasytenia tyka.

xHardCorex: takze nie je jediny ten moj znami, to je dobre vediet :) tak mozno sa k tomu uchylim aj ja, ale este uvidim. Co je zvlastne, zatial som nemala ktovieake chutky, vlastne len na pukance, na chlieb s jarnou cibulkou, udeny syr a este na tuniakovu konzervu. Sladke ani neratam, to ma vzdy tak nejak prejde samo hlavne vdaka tomu ze cim dalej tym viac sladkosti mi akosi nechuti aj ked by som si kedysi bez nich nevedela zivot predstavit. Ked tak na to pozeram, tak vlastne podla tych zasad zdraveho stravovania (teraz myslim tych co hlasaju vsezravstvo ale so stanovenym pomerom bielkovin tukov a sacharidov a pocitanim KJ) by to (okrem teda udeneho syrika) vsetko zapadalo do mojich planov jedla kedysi, cize by to ani nebol "prasacak" (zatial).
DariaKE
Příspěvky: 5
Registrován: čtv zář 12, 2013 9:25

Re: DariaKE

Příspěvek od DariaKE »

5. den na ovozeli...celkom sa z toho tesim. Vcera ma ani chutky nechytali, ktovie ako sa mi to podarilo. Aj ked je pravda ze som rozmyslala ci to co robim je ok, kedze ma nenormalne nafukovalo a ja som nechapala preco, ved nic speci som nejedla, ani ziadne divoke kombinacie ovocia. Ale potom ma napadlo, ze taketo pocity som mavala kedysi (pred tym ako mi nanutil gynekolog hormonalnu antikoncepciu) a to prave v casoch ked mi prisla menstruacia. A cuduj sa svete, fakt, vecer prisla. Dnes ma tiez kus nafukuje, ale nie tak strasne ako vcera.
Ale musim povedat jednu pozitivnu prihodu. Vcera sme boli u svokrovcov a svokra je ta typicka zena, co vsetku lasku, pohostinnost a vsetko prejavuje jedlom. Uz si zvykla ze nejem maso davno a vzdy ked vie ze pridem, tak sa snazi nieco nemasite. Ale teraz aj ked ju moj drahy vystrihal, ze uz nejem nic "tradicne", tak predsa len prichystala vsetko "ich jedlo" aj pre mna. No slusne som to odmietla aj som jej povedala ze si to vazim, ze kvoli mne robila nieco ine ako povodne chcela a ona to celkom zobrala, zaujimala sa co papam a preco a ci mi to uz nejak pomaha. No ale aj napriek tomu narezala tortu aj pre mna s tym,ze ved tam je kopa orechov, to mozem :) Tak som sa len usmiala, ze ja vazne nebudem a ona teda pripravila este specialne kvoli mne misu s ovocim, tak som sa v klude najedla aj ja. Aj napriek tomu ze vyzerala ze to teda akceptuje, tak sa ma kazdu chvilu pytala ci si fakt nedam, ze ved nemozem byt o hlade. Taky maly detail, ze som tam spraskala polku melona na uvod a neskor potom kopu hrusiek a sliviek, tak ten jej unikol :) resp. mozno tak ako moj otec ovocie nepovazuje za jedlo (teda za plnohodnotne jedlo). Ale aspon ako tak to respektuje. A ja som vlastne tym chcela povedat, ze som na seba hrda ze som vytrvalo odmietala vsetko zaradom okrem ovocia.
A tak vseobecne sa citim dobre, lahko, dnes mierne unavena, ale to bude tym ze som v noci musela pracovat, ide vikend, tak to dospim.
xHardCorex
Příspěvky: 889
Registrován: úte pro 28, 2010 18:16

Re: DariaKE

Příspěvek od xHardCorex »

DariaKE píše: xHardCorex: takze nie je jediny ten moj znami, to je dobre vediet :) tak mozno sa k tomu uchylim aj ja, ale este uvidim. Co je zvlastne, zatial som nemala ktovieake chutky, vlastne len na pukance, na chlieb s jarnou cibulkou, udeny syr a este na tuniakovu konzervu. Sladke ani neratam, to ma vzdy tak nejak prejde samo hlavne vdaka tomu ze cim dalej tym viac sladkosti mi akosi nechuti aj ked by som si kedysi bez nich nevedela zivot predstavit. Ked tak na to pozeram, tak vlastne podla tych zasad zdraveho stravovania (teraz myslim tych co hlasaju vsezravstvo ale so stanovenym pomerom bielkovin tukov a sacharidov a pocitanim KJ) by to (okrem teda udeneho syrika) vsetko zapadalo do mojich planov jedla kedysi, cize by to ani nebol "prasacak" (zatial).
Cim viac budes bojovat s chutami, tym skor padnes do starych kolaji... a vraciat sa spat je ozaj tazke...az nemozne.. Neviem ci tu chodi niekto kto je aspon z 95 percent raw po dobu dlhsiu ako pol roka.

Ja ten prezieraci den beriem ako vdaku samemu sebe, ze mam iny rezim ako ini ludia a ze ho dodrziavam. mysel to upokoji ked vie ze dostane co CHCE (nie vzdy to musi potrebovat)...

Kazodpadne Ti drzim palce v RAW strave :) :br
Zivot je tazky a este tazsi ked je clovek hlupy
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: DariaKE

Příspěvek od rudo »

ani ja nepovazujem ovocie za plnohodnotne jedlo a ja by som naprikald tie hrusky urcite odmietol.
mozno si jedna zz mala vyvolenych ako tomu hovoria miestny ovocinari a mozes zit na fruktoze a my vsetci ostani sme postihnuti ked fruktozu nemozeme a nechceme....

ale ak ti to po dlhom case na ovoci nepojde tak zacni rozmyslat aj nad tym ze mozno nie si vyvolena a potrebujes travu tak ako vacsina populacie,
teda hlavne tuky a mineraly s urcitym doplnkom bielkovin

kratke obdobie ovocnou ocistou je OK a ti prospeje, takych 90 dni by sa malo dat vydrzat s pozitivnymi ucinkami
5 2 8
DariaKE
Příspěvky: 5
Registrován: čtv zář 12, 2013 9:25

Re: DariaKE

Příspěvek od DariaKE »

rudo: ale ja nie som cisto na ovoci, iba cisto na raw. Denne jedavam a celkom dost vela vnati,listovej zeleniny a ostatnej zeleniny, v porovnani s ovocim je to viac ako 50 % zeleneho a zeleniny a tiez kopu roznych semiacok a orechov. A zatial s tym nemam vobec ziadny problem. Teda ak si tou travou myslel toto. Lebo ak to bolo myslene skor na obilie, tak vtedy teda travu nekonzumujem vobec.

xhardcorex: ano presne to ma napadlo, ze ked clovek vsemozne bojuje, raz mu dojdu sily a prestane a je lepsie mat nejaky "ventil". No zatial teda aspon docasne (posledne 3 dni) ma chute uplne presli. Mohli okolo mna ludia jest cokoladu, kolace, spekacky...vobec ma to nelakalo. Ale az zaznamenam krizu, tak urcite si hodim jeden ako ty vravis "prasacak". Urcite je to psychicky lepsie ako sa tyrat.
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: DariaKE

Příspěvek od buc11 »

DariaKE píše:rudo: ale ja nie som cisto na ovoci, iba cisto na raw. Denne jedavam a celkom dost vela vnati,listovej zeleniny a ostatnej zeleniny, v porovnani s ovocim je to viac ako 50 % zeleneho a zeleniny a tiez kopu roznych semiacok a orechov. A zatial s tym nemam vobec ziadny problem. Teda ak si tou travou myslel toto. Lebo ak to bolo myslene skor na obilie, tak vtedy teda travu nekonzumujem vobec.

xhardcorex: ano presne to ma napadlo, ze ked clovek vsemozne bojuje, raz mu dojdu sily a prestane a je lepsie mat nejaky "ventil". No zatial teda aspon docasne (posledne 3 dni) ma chute uplne presli. Mohli okolo mna ludia jest cokoladu, kolace, spekacky...vobec ma to nelakalo. Ale az zaznamenam krizu, tak urcite si hodim jeden ako ty vravis "prasacak". Urcite je to psychicky lepsie ako sa tyrat.
zájemcům o raw stravování bych doporučil konzultovat s praktikanty a vyznavači rawfudismu než jeho odpůrcami, jelikož prví se zde nenachází je nutné nahlédnout zde do starších odkazů nebo na FB raw food cz, kde se těch prvních povalují hromady.
Ovšem stačí i se časem řídit vlastní zkušeností, tam stačí kouknout , že to jako de
DariaKE
Příspěvky: 5
Registrován: čtv zář 12, 2013 9:25

Re: DariaKE

Příspěvek od DariaKE »

buc11: dost ma zaraza ze na VITARIAN.cz sa nenachadzaju "vyznavači rawfudismu", prave ze som cakala ze ich tu najdem kopu. Ale kazdopadne dakujem za odporucanie.
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: DariaKE

Příspěvek od buc11 »

DariaKE píše:buc11: dost ma zaraza ze na VITARIAN.cz sa nenachadzaju "vyznavači rawfudismu", prave ze som cakala ze ich tu najdem kopu. Ale kazdopadne dakujem za odporucanie.
to jsou jen paradoxy života, které se ovšem vyskytují všude kolem nás, takže jako trenink na život je to přínosné, nicméně zde jsou infa lehčeji dohledatelná než na FB, kde běží jejich nekonečný proud a často opakovaně dokola
PS:1. jednalo se částečně o nadsázku, vitanadšenců je zde povícero, ale jde spíš o mlčící většinu
2. na tvé otázky bych rád též reagoval ale v současnosti jsem s vuolovou složkou trochu víc na štíru a o tu jde v podstatě víc než o volbu složení nejsprávnějšího potravního lístku
3. příklad sdělení z FB (v pradávných časech to tu bylo též jak v rodině), kdyby tak přišel sem dostal by pěkně za uši
Dobrý den a ahoj všem. Je mi dvacet let a rozhodl jsem se, že zkusím žít úplně opačně a to zdravě. Mám tuhle stránku velmi rád, protože když si tu čtu jakékoliv příspěvky, připadá mi to tu jako v rodině. Lidé si radí a pomáhají si.. přemýšlel jsem nad tím RAW a zdravým (veganským) jídlem a chtěl bych Vás všechny nějakým způsobem oslovit a požádat o radu, jak se vším začít, co bych potřeboval vědět, atd. Nevím kde jsou napsány základy, aj. věci, které bych měl vědět a tak.. nemáte náhodou nějakou stránku, kde se to postupně všechno mohu dočíst prosím? Nebo nějaké rady od Vás? Ty bych určitě mile rád uvítal, ale nejen je, i každou pomocnou ruku.
Uživatelský avatar
gabrielik
Příspěvky: 475
Registrován: pát srp 05, 2011 11:25

Re: DariaKE

Příspěvek od gabrielik »

Najlepsie je spoznať živých ludí, skočit na nejake džusovanie alebo obedik. Sama sa divim, ze sa ku mne prikradnú celkom samé informácie, že ani tu nikdy niesi sama. V KE(ked je to teda skratka mesta, kde byvaš) je pokušajucich sa vitarianov viac ako by človek čakal.
Dokonca sem zavita aj nas David a nieco zorganizuje a aj to natoci.
http://www.youtube.com/watch?v=hJfv9MBjVKE
Takze si mladá, niečo zorganizuj, urcite spoznas hromadu ludi aj vo svojom okoli. A vitažravcov si vlastne mozes vytvarat okolo seba aj vlastným prikladom.
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: DariaKE

Příspěvek od rudo »

DariaKE píše:rudo: ale ja nie som cisto na ovoci, iba cisto na raw. Denne jedavam a celkom dost vela vnati,listovej zeleniny a ostatnej zeleniny, v porovnani s ovocim je to viac ako 50 % zeleneho a zeleniny a tiez kopu roznych semiacok a orechov. A zatial s tym nemam vobec ziadny problem. Teda ak si tou travou myslel toto. Lebo ak to bolo myslene skor na obilie, tak vtedy teda travu nekonzumujem vobec.
nie nie ja som reagoval ciste na to, ako si popisovala ze si bola na navsteve a jedla si tam iba ovocie a vraveli ti ci echces jest aj naozajstne jedlo lebo si myslia ze ovocie nie je.
konkretne na toto :

"" Tak som sa len usmiala, ze ja vazne nebudem a ona teda pripravila este specialne kvoli mne misu s ovocim, tak som sa v klude najedla aj ja. Aj napriek tomu ze vyzerala ze to teda akceptuje, tak sa ma kazdu chvilu pytala ci si fakt nedam, ze ved nemozem byt o hlade. Taky maly detail, ze som tam spraskala polku melona na uvod a neskor potom kopu hrusiek a sliviek, tak ten jej unikol :) resp. mozno tak ako moj otec ovocie nepovazuje za jedlo (teda za plnohodnotne jedlo). ""

ani ja nepovazujem ovocie za plnohodnotne jedlo, tot vsjo
5 2 8
Odpovědět