* Barča *

Tady si každý můžete založit svůj vita-deníček.
Podmínkou je, že název deníčku bude začínat vaší přezdívkou.
Viz vzor.

Moderátor: hugo

Odpovědět
* Barča *
Příspěvky: 9
Registrován: úte dub 30, 2013 19:28

* Barča *

Příspěvek od * Barča * »

Ahoj, jmenuji se Bára, věřím na karmu a asi díky tomu jsem se stala před třemi lety vegetariánem a jsem za to moc ráda. Jenže po nějaké době žití jen bez masa jsem si postupně uvědomila, že takový krok je sice velmi krásný, ale najednou neuspokojivý. Už dříve jsem něco málo slyšela o vitariánství, ale nevěnovala jsem tomu žádnou pozornost a až teď během tohoto roku jsem se o tento životní styl začala zajímat. Před třemi čtyřmi měsíci jsem se pokusila o první pokus postupně naplout na syrovou stravu. Bohužel jsem měla dlouhodobý deficit železa, který se projevil po měsíci na vita, a tak jsem musela zase najet na vařenou.
I když jsem na syrové stravě byla jen tak krátce i tak jsem na sobě poznala účinky. Fyzicky jsem se cítila odpočatá, jako kdybych v sobě měla nový motor, duševně jsem byla vyrovnanější a klidnější. No a přestala jsem najednou přestat kouřit, neměla jsem žádnou potřebu :) . Ale po návratu na jakože normál jsem se vrátila i ke starým zvyklostem a za to jsem na sebe naštvaná.

Teď jsem pár dní na syrové stravě, tu sílu jsem dostala díky této stránce a jsem šťastná. Postupně sem budu psát mé zdary a nezdary a třeba nějaký ten recept na oblíbená smoothie a tak :D . Bára
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: * Barča *

Příspěvek od Panda »

* Barča * píše:...Bohužel jsem měla dlouhodobý deficit železa, který se projevil po měsíci na vita, a tak jsem musela zase najet na vařenou...
Tohle je zvláštní co píšeš. Uvařením se dostane do stravy více železa nebo jakou změnu stravy máš na mysli?
* Barča *
Příspěvky: 9
Registrován: úte dub 30, 2013 19:28

Re: * Barča *

Příspěvek od * Barča * »

Před třemi roky jsem přestala jíst maso, ve kterém je železo obsaženo ve velkém množství a lidské tělo jej dokáže lépe využít než železo obsažené v rostlinné stravě a já jsem některé ty potraviny potom na vita přestala konzumovat úplně. Moje tělo už bylo na přísun minima jakoby adaptováno, ale ten zlom musel přijít a bum. Teď jsem aspoň poučena
Uživatelský avatar
mira
Příspěvky: 2423
Registrován: ned dub 26, 2009 2:13
Bydliště: Jilemnice

Re: * Barča *

Příspěvek od mira »

Budiž pozdravena a brzy spatřena na pastvě v kopřivách. Na zlepšení krevního obrazu prý stačí i kopřivový čaj.
Všeho s mírou.
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: * Barča *

Příspěvek od rudo »

1 mesiac nemoze sposobit nedostatok dlhoskladovatelneho mineralu
ten deficit tam musel byt dlhodobo uz predtym.

zelezo je aj v CHIA
a na celkovej tvorbe krve z hladiska prenosyu kyslika sa velmi podiala jedenie cervenej repy - cvikly, striktne cvikla nevarena sa asi da konzumovat len ako juicik
5 2 8
* Barča *
Příspěvky: 9
Registrován: úte dub 30, 2013 19:28

Re: * Barča *

Příspěvek od * Barča * »

Jak jsem potom napsala, deficit byl dlouhodobější a mé tělo se tomu pomalinku přizpůsobilo, ale ten měsíc jsem nejedla ani to minimum co bych měla.
Chia semínka mám v plánu vyzkoušet, jinak slunečnicová by měla obsahovat asi 6,3 mg na 100g a i ovesné vločky na tom nejsou nejhůř. :) Bára
* Barča *
Příspěvky: 9
Registrován: úte dub 30, 2013 19:28

Re: * Barča *

Příspěvek od * Barča * »

Červená řepa je kouzelná, hned jak jsem vyděla sazeničky musela jsem si je koupit a teď už mi pomalinku rostou na zahradě. :D
* Barča *
Příspěvky: 9
Registrován: úte dub 30, 2013 19:28

Re: * Barča *

Příspěvek od * Barča * »

Konečně se sem můžu zase podívat. Teď jsem byla dva dny u sestry a její rodiny, bylo to tam krásné, ale zároveň i moc smutné. Sestřin muž byl zrovna v práci, a tak jsme si se sestrou udělaly takový babský večer, prďoly jsme daly spát a my jsme kecaly o všem možném, od rodiny k počasí a tak no. Potom mi sestra řekla, že chtěla abych se stala kmotrou pro jejího druhého syna, ale nebude tomu tak, protože si to její manžel nepřeje kvůli tomu, jak jakoby myslím a chci se stravovat. On je to úžasná chlap a milující manžel, ale taková věc zamrzí, když řekne, že chce mít pro syna za kmotra někoho, kdo tady bude žít déle a nebude nijak svým smýšlením dávat „negativní“ vzor. Takže ty dva dny jsem zcela zapřela svoje Já a jedla jsem jak vařené tak i pečené, teď mě to trápí. Ty dva dny mi hodně vzaly. Nejde o to, že jsem jakoby selhala, to zkousnu, jde o to, jak na mě asi celá rodina pohlíží. Chápu, že oni nepřestanou jíst maso, je to jejich cesta, možná za deset let se někdo rozhodne pro změnu, ale také ta změna nenastane nikdy. OK já to beru. Ale co neberu je to, že se nehodlají nijak seznámit s vitariánstvím jen tak, aby mě pochopili, aby věděli proč chci jít touto cestou a to zase zamrzí. Jsem ráda, že se sem můžu svěřit, aspoň se mi pročistí hlava a já půjdu s klidnou, nebo aspoň napolo klidnou duší spát a zítří den pro mě bude zase další výzva do života. Bára
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: * Barča *

Příspěvek od rudo »

* Barča * píše: Takže ty dva dny jsem zcela zapřela svoje Já ......, teď mě to trápí.

Ty dva dny mi hodně vzaly.
si naopak myslim ze tie 2 dni ti dali velmi vela , postupne to pochopis.

dalo by sa to vysvetlit zase minimalne z 12 moznych uhlov pohladu pochopeni a urovni...

ak mas stale pocit ze pojdes okoliu ako pozitivny priklad aby sa niekto v okoli zmenil, tak pekne narazis drzkou na kamen

kazdy si musi ist svojou vlastnou cestou prezit si svoje vlastne chyby a zit svoju inkarnaciu ako to citi a ako si to naplanoval

to ze ste nahodou rodina to by do toho nemalo zasahovat.
5 2 8
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: * Barča *

Příspěvek od buc11 »

* Barča * píše:Ahoj, jmenuji se Bára, věřím na karmu a .. . Bára
ach jo,
raději bych si víc užíval, než se nějak potravně hrotil, vždyť jde jen o jídlo, pokoj v duši je důležitější
vita je ovšem nejlepší
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: * Barča *

Příspěvek od Panda »

* Barča * píše:...nepřeje kvůli tomu, jak jakoby myslím a chci se stravovat....
Klasika. :-) Úplně modelový případ který zná většina alternativistů od sebe. Lidé mají běžně silné předsudky a neumí měnit svůj pohled na svět. Když člověk objeví nové oblasti a začne se jimi řídit, chce o tom informovat své okolí a radit, ale okolí nechce a začne dotyčného odsuzovat a přesvědčovat že se má zařadit zpět do stáda a jakou životní chybu svými výstřelky dělá. Vůbec je nepřesvědčí ani zlepšující se zdraví a přestože sami chátrají, budou Tě přesvědčovat jak si ničíš zdraví. Nepřesvědčíš je a buď to časem vzdáš a začleníš se zpět do chátrajícího průměru nebo budeš pokračovat a smíříš se s tím, že ztratíš některé přátele a lidi Tě budou považovat za podivína - ale řekl bych že to rozhodně za pokračování stojí. Dnes bych se už v žádném případě nevracel.
Uživatelský avatar
luca
Příspěvky: 456
Registrován: sob bře 17, 2007 19:41
Bydliště: Strašice u Rokycan

Re: * Barča *

Příspěvek od luca »

Panda píše:
* Barča * píše:...nepřeje kvůli tomu, jak jakoby myslím a chci se stravovat....
Klasika. :-) Úplně modelový případ který zná většina alternativistů od sebe. Lidé mají běžně silné předsudky a neumí měnit svůj pohled na svět. Když člověk objeví nové oblasti a začne se jimi řídit, chce o tom informovat své okolí a radit, ale okolí nechce a začne dotyčného odsuzovat a přesvědčovat že se má zařadit zpět do stáda a jakou životní chybu svými výstřelky dělá. Vůbec je nepřesvědčí ani zlepšující se zdraví a přestože sami chátrají, budou Tě přesvědčovat jak si ničíš zdraví. Nepřesvědčíš je a buď to časem vzdáš a začleníš se zpět do chátrajícího průměru nebo budeš pokračovat a smíříš se s tím, že ztratíš některé přátele a lidi Tě budou považovat za podivína - ale řekl bych že to rozhodně za pokračování stojí. Dnes bych se už v žádném případě nevracel.
ano, známe to všichni
ale nejhorší je, když se člověk v počátečním nadšení snaží zvěstovat ostatním tu svoji pravdu
mně se osvědčilo nic nikomu necpat, jet si podle svého
co nechci jíst, to odmítnu a když se někdo zeptá proč, už ani nevysvětluju, jen lakonicky sdělím, že mi to nechutná
všichni to berou tak, že jsem drobet vybíravá, ale nikomu to nevadí
ta reakce ohledně kmotrovství mi připadá dost přehnaná, zkus jim prostě ohledně stravování nic necpat, ono se to uklidní
no a když v rámci návštěvy sníš kousek masa, tak se ti nic tak hrozného nestane - pokud ti chutná
pokud se jím ale začneš cpát jak smyslů zbavená, pak se možná zamysli nad tím, jak to vlastně máš ... zkus poslouchat svoji tělesnou schránku
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: * Barča *

Příspěvek od Panda »

Přesně jak píše luca. ... Také raději vypadám před lidmi vybíravý (říkám jen prostě že to nechci, nechutná mi to) než jim něco vysvětlovat. Jinak se na to dívají jak na fanatické sektářství. Až uvidí rozdíly ve zdraví tak se časem sami začnou ptát jak toho dosáhnout.
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: * Barča *

Příspěvek od cepheus »

buc11 píše:.. pokoj v duši je důležitější
Pokoj v cem Buci ? :D :lol:
* Barča *
Příspěvky: 9
Registrován: úte dub 30, 2013 19:28

Re: * Barča *

Příspěvek od * Barča * »

Ano, něco na tom je. Ono bude opravdu lepší raději odmítnout s tím, že mi to nechutná, než vysvětlovat i když ta druhá strana opravdu nemá zájem. Prostě to nebudu hrotit, třeba si dám i něco vařeného jako pohanku a tak, ale určitě, když udělám tu výjimku tak do sebe nebudu cpát smažený sýr :).
Své tělo se snažím poslouchat, vnímat jak reaguje na vařenou a nevařenou stravu. Chci mu poskytnout vše co potřebuje, aby bylo spokojené a dobře mi sloužilo. To je snad to nejmenší co pro to tělo můžu udělat. A také přemýšlím do budoucna. Určitě budu chtít založit rodinu a mít děti. Chci dát svým dětem zdraví, které bude také pocházet ze mě.

Bude to dlouhá cesta, ale já jsem si ji vybrala a na začátek se už vracet nechci. :) Bára
* Barča *
Příspěvky: 9
Registrován: úte dub 30, 2013 19:28

Re: * Barča *

Příspěvek od * Barča * »

Není nad ovoce ze zahrádky, Včera jsem byla trhat třešně a musím říct, že mě nabyly takovou energií, že to musím napsat sem. Taky nám už začínají chytat barvičku maliny a ostružiny, které vyloženě zbožňuju. No, jinak nedávno jsem si vysadila mladou pšenici, a tak dneska ráno jsem si ji zastřihla a umixovala společně s banánek a do vzniklé zelené kaše jsem si nakrájela jablíčko, taková mňamka na ráno :delicacy: .Také jsem objevila kouzlo čerstvé bazalky, kterou jsem asi před třemi týdny koupila s taťkou, když jsme se byli podívat do zahradnictví na nějakou tu flóru, tak teď ji máme na zahrádce na bylinkovém skalním šnečku. Na toto období jsem se moc těšila, vše je tak živé a plné síly a energie, kterou jen tím, že jsem na zahrádce do sebe dostávám. Den již začal a hurá do něj, přeji krásné chvíle a plno energie, Bára
Odpovědět