jan buka

Tady si každý můžete založit svůj vita-deníček.
Podmínkou je, že název deníčku bude začínat vaší přezdívkou.
Viz vzor.

Moderátor: hugo

Odpovědět
Zdeníno
Příspěvky: 824
Registrován: čtv čer 24, 2010 23:11

Re: Buddha - Osho - Tolle

Příspěvek od Zdeníno »

jan buka píše:Jsme dokonalými Bohy, i když o tom "zatím" nevíme ...
Honzo :),
jaký to má smysl, přesvědčovat dokonalé Bohy, že jsou dokonalí?
Což není to - řečeno s K.H.Máchou -, mrtvé milenky cit, zbortěné harfy tón?
Či prozaičtěji, contradictio in terminis?



Když vzpomenu na všechny ty mnichy, kteří meditují v klášterech 12 a více hodin denně (což je po mnoho let strašná dřina, i fyzická, mimochodem)...
Když vzpomenu spirituálního génia Buddhu, který kvůli osvícení opustil své království a stal se žebrákem (doslova), jeho léta praxe, kdy málem vyčerpáním zemřel...

A přitom by stačil Honzův mail...
Uživatelský avatar
jan buka
Příspěvky: 343
Registrován: čtv pro 30, 2004 23:21
Bydliště: Teplice, Mrštíkova 6
Kontaktovat uživatele:

Re: Buddha - Osho - Tolle

Příspěvek od jan buka »

Zdeníno píše:
jan buka píše:Jsme dokonalými Bohy, i když o tom "zatím" nevíme ...
Honzo :),
jaký to má smysl, přesvědčovat dokonalé Bohy, že jsou dokonalí?
Což není to - řečeno s K.H.Máchou -, mrtvé milenky cit, zbortěné harfy tón?
Či prozaičtěji, contradictio in terminis?



Když vzpomenu na všechny ty mnichy, kteří meditují v klášterech 12 a více hodin denně (což je po mnoho let strašná dřina, i fyzická, mimochodem)...
Když vzpomenu spirituálního génia Buddhu, který kvůli osvícení opustil své království a stal se žebrákem (doslova), jeho léta praxe, kdy málem vyčerpáním zemřel...

A přitom by stačil Honzův mail...
A přitom by každému hledajícímu stačilo - být jen na plno v přítomném okamžiku ...

Což se nakonec všem osvíceným v minulosti také přihodilo ...
Vzdali se po dlouhodobém a marném hledání všeho světského, aby je jejich ego (nemocná a šílená mysl) přestalo ovládat (nemělo postupně na čem stavět) ... teprve pak došli všichni onoho hlubokého "poznání" ... (Buddha, Ježíš, Mohamed, ... , Osho, Tolle, ...)
Nikdo nežil v tom okamžiku podle žádného "návodu" na osvícení ... Prostě se vzdali přítomnému okamžiku. Zastavili svou mysl ...

PS. Fakt, že mnoho tzv. hledajících (mniši, duchovní, ...) v minulosti na to šli jaksi "rozumově" , snažili se život pochopit, ještě neznamená, že není možná i jiná - jednodušší cesta ...
Teprve, když se vzdáme svého "nekontrolovaného" myšlení - nebo ještě lépe, přestaneme se ztotožňovat s takovým svým myšlením, teprve pak jsme plně přítomni v tomto přítomném okamžiku ... je to tak jednoduché, že naše mysl tento prostý fakt nechce a "pochopitelně" ani nemůže připustit ... Proto se tomu tvá mysl, Zdenino, tak brání ...
uvědomit si svou božskou podstatu dokáže jen čisté vědomí, každého z nás, ne rozum - mysl (nástroj).
Psací pero nemůže pochopit obsah textu, který píše ... je to pouhý nástroj. Stejně tak i naše mysl nemůže opravdu "pochopit" život ... je to prostě nemožné, už z principu ...
Neexistuje však ani žádný zaručený návod na takové "rychlé" osvícení. Nikdo nás nemůže nikoho k němu přivézt blíže. Všichni učitelé a každý duchovní guru jen mohou "ukazovat" cestu, po které musíme jít už pak sami, svým tempem, svým životním stylem ...
"Osvícení" (lépe a výstižněji - "probuzení") se nám jednoduše jednou prostě "stane" (přihodí). Nejde to ničím ani urychlit ani zpomalit.

Zdenino také píše:
Jaký to má smysl, přesvědčovat dokonalé Bohy, že jsou dokonalí?
To by bylo nejspíše zbytečné ... Přesvědčování je opět jen další atribut naší choré mysli ... mimochodem velmi, velmi neúčinný ...
Přítomný okamžik je vše, co máme ...
Zdeníno
Příspěvky: 824
Registrován: čtv čer 24, 2010 23:11

Re: Buddha - Osho - Tolle

Příspěvek od Zdeníno »

jan buka píše:Jaký to má smysl, přesvědčovat dokonalé Bohy, že jsou dokonalí?
To by bylo nejspíše zbytečné ... Přesvědčování je opět jen další atribut naší choré mysli ... mimochodem velmi, velmi neúčinný
Tož místo "přesvědčovat" můžeme dosadit "argumentovat" atpod., neděláme zde přeci rétorické cvičení.
jan buka píše:Fakt, že mnoho tzv. hledajících (mniši, duchovní, ...) v minulosti na to šli jaksi "rozumově" , snažili se život pochopit
Ach Honzo :), kolik jsi jich osobně poznal?
jan buka píše:Teprve, když se vzdáme svého "nekontrolovaného" myšlení - nebo ještě lépe, přestaneme se ztotožňovat s takovým svým myšlením, teprve pak jsme plně přítomni v tomto přítomném okamžiku
Může vidět já samo sebe? Může, jako projekce mysli. Projekce ale není projektované.

Nejúčinnější protivník je ten, o kterém vůbec nevíme. Jak se nejdokonaleji mysl skryje? Tak, že bude vyprávět o ukrývající se mysli, mysli-nástroji, čistém vědomí, plné přítomnosti... Mysl ještě nikdo nikdy nepřečural, Honzo. Protože ten přečůrající je právě ona sama.
Neříkám, že jsi na tom špatně, že nemáš pravdu. Jsi na tom dobře. Ale s člověkem, s jeho já, je to jako s cibulí. Odloupneš jednu slupku, a řekneš aha, to je ono (čisté vědomí, universum, přítomnost, atpod.). Ale to je další slupka, která je také oloupatelná. Nakonec nezbude nic.

Tak myslím, že už není co dalšího říci. Jednak se mi příliš rozevírají nůžky mezi teorií a praxí a druhak praví biblický kazatel:
Všechno má určenou chvíli
je čas zabíjet i čas léčit,
čas mlčet i čas mluvit

:)
Uživatelský avatar
jan buka
Příspěvky: 343
Registrován: čtv pro 30, 2004 23:21
Bydliště: Teplice, Mrštíkova 6
Kontaktovat uživatele:

Procitnutí ...

Příspěvek od jan buka »

Zdenino,
cítím mezi tvými řádky, že sám již nějakou dobu pravdu také hledáš. Nevzdávej to, každá cesta vede nakonec k cíli ... Ve tvých reakcích je mnoho užitečných "pomůcek" , např. o té cibuli, ...
Nicméně, jakousi červenou nití ve tvých reakcích je jistá vnitřní frustrace nad marností takového hledání.

Pokud mohu jen malinko napovědět: vnímej své emoce, svou frustraci, nic víc není třeba dělat. To nám jednoduše "radí" současný osvícený mistr Eckhart Tolle ve svých knihách. Jen své pocity - emoce si jednoduše uvědomujte. (sloupávejte slupku po slupce ...) Časem budou tyto "nekontrolované" emoce slábnout, protože ztratí naší "pozornost" ze které mimochodem žijí (berou si naší vzácnou energii pro posilování ega).
Mraky naší "zachmuřené" mysli se nakonec roztáhnou a vyjde slunce ...
Jsme sami sebou. Už nás nic neovládá ... :wink:
Naposledy upravil(a) jan buka dne stř úno 09, 2011 12:50, celkem upraveno 1 x.
Přítomný okamžik je vše, co máme ...
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: jan buka

Příspěvek od Pavluska »

píšeš hezky, Honzo, dík. Je balzám to číst - jako kontrast uměle udržovaného strachu u oveček církví.
Hezký den. :)
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
Uživatelský avatar
jan buka
Příspěvky: 343
Registrován: čtv pro 30, 2004 23:21
Bydliště: Teplice, Mrštíkova 6
Kontaktovat uživatele:

Re: jan buka

Příspěvek od jan buka »

Pavluško,
vnímám to naprosto shodně, jako ty ... :-)
Je nás tu podobných, "bohudík" více ... :-)
Pohodový - vitaden ...

Honza
Přítomný okamžik je vše, co máme ...
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: jan buka

Příspěvek od cepheus »

*
Naposledy upravil(a) cepheus dne sob črc 23, 2011 18:45, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
jan buka
Příspěvky: 343
Registrován: čtv pro 30, 2004 23:21
Bydliště: Teplice, Mrštíkova 6
Kontaktovat uživatele:

Re: jan buka

Příspěvek od jan buka »

To cepheus:

Pavluška měla zřejmě na mysli strach, který každá církev šíří kolem svých oveček.
Strach z trestajícího boha, který vydal jakási přikázání (desatero) při jejichž "neplnění" půjdou dušičky po smrti pěkně do pekla.
Strach, který není vnímán na vědomé úrovni, ale je jaksi ukrytý kdesi v nevědomí. O to je však nebezpečnější ...
cepheus píše: ... těším se na lepší "realitu" po životě, jsem snad divnej ?
Možná by nebylo marné "snažit se" žít naplno již v tomto životě, těšit se na něco v budoucnu je jen projevem nespokojenosti s přítomností.

Pavluška se jen "nebojácně" přidala k mému ateisteckému (v české kotlině - většinovému) pohledu.
Naposledy upravil(a) jan buka dne stř úno 09, 2011 21:48, celkem upraveno 1 x.
Přítomný okamžik je vše, co máme ...
Fiona
Příspěvky: 3386
Registrován: úte úno 19, 2008 7:06
Bydliště: Buenos Aires, Argentina

Re: jan buka

Příspěvek od Fiona »

No mne moc nevyznis jako ateista :)
Vyhrazuji si svate pravo na omyly!
Uživatelský avatar
jan buka
Příspěvky: 343
Registrován: čtv pro 30, 2004 23:21
Bydliště: Teplice, Mrštíkova 6
Kontaktovat uživatele:

Re: jan buka

Příspěvek od jan buka »

Fiona píše:No mne moc nevyznis jako ateista :)
A jako kdo ti připadám ...? V dobrém ... :-)

K jaké církvi, nebo Bohu se hlásím ...? Že o tom nic nevím ... :-)
Přítomný okamžik je vše, co máme ...
Renáta
Příspěvky: 5025
Registrován: pon črc 17, 2006 16:39

Re: jan buka

Příspěvek od Renáta »

jan buka píše: Strach z trestajícího boha, který vydal jakási přikázání (desatero) při jejichž "neplnění" půjdou dušičky po smrti pěkně do pekla.
Strach, který není vnímán na vědomé úrovni, ale je jaksi ukrytý kdesi v nevědomí. O to je však nebezpečnější ...
No, neviem, ako to máte tam u vás. Chodím so synom ku kapucínom a tam farár Damián vyslovene vraví, že Boh je láska, nie nejaká trestajúca pohroma. Je radosť počuť takú kázeň.
Uživatelský avatar
jan buka
Příspěvky: 343
Registrován: čtv pro 30, 2004 23:21
Bydliště: Teplice, Mrštíkova 6
Kontaktovat uživatele:

Re: jan buka

Příspěvek od jan buka »

Renáta píše:
jan buka píše: Strach z trestajícího boha, který vydal jakási přikázání (desatero) při jejichž "neplnění" půjdou dušičky po smrti pěkně do pekla.
Strach, který není vnímán na vědomé úrovni, ale je jaksi ukrytý kdesi v nevědomí. O to je však nebezpečnější ...
No, neviem, ako to máte tam u vás. Chodím so synom ku kapucínom a tam farár Damián vyslovene vraví, že Boh je láska, nie nejaká trestajúca pohroma. Je radosť počuť takú kázeň.
Koukám, že jsem si tu s tím mým ateistickým pohledem trochu naběhl ...
Ale co - dal jsem se do toho, budu pokračovat ...

Bůh je láska je úžasné prohlášení.
Já bych klidně i pokračoval. Ty i tvůj synek jste láska ...
Ty i tvůj synek jste "bohy" ...
Ještě máte potřebu to od někoho dalšího slyšet ....?
Jakmile si tyto skutečnosti sama opět uvědomíš, už nebudeš "potřebovat" toto "potvrzení" od nikoho z vnějšího světa.
Víš, proč tyto slova nikdy od žádného kněze neuslyšíš?
Už ho pak totiž nebudeš - nikdy potřebovat...

Nevnímej, prosím, má slova jako kritiku věřících, jen popisuji realitu ze svého ateistického pohledu ... To, že osobně nestojím o falešnou útěchu jakéhokoli kněze, neznamená, že ji někdo jiný prostě nepotřebuje ...
Každý jdeme po své cestičce ... má slova probouzí jen ty už připravené ... nikdo není lepší ani horší, větší ani menší, ...
Přítomný okamžik je vše, co máme ...
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: jan buka

Příspěvek od Pavluska »

jan buka píše: Já bych klidně i pokračoval. Ty i tvůj synek jste láska ...
Ty i tvůj synek jste "bohy" ...
Ještě máte potřebu to od někoho dalšího slyšet ....?
Jakmile si tyto skutečnosti sama opět uvědomíš, už nebudeš "potřebovat" toto "potvrzení" od nikoho z vnějšího světa.
Víš, proč tyto slova nikdy od žádného kněze neuslyšíš?
Už ho pak totiž nebudeš - nikdy potřebovat...
:wink:
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: jan buka

Příspěvek od Pavluska »

jan buka píše: nikdo není lepší ani horší, větší ani menší, ...
tak.

Vida, můžu se zatím automaticky podepisovat téměř pod tím co napíše Honza a ušetří mi to čas. :D Hurá.
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
Renáta
Příspěvky: 5025
Registrován: pon črc 17, 2006 16:39

Re: jan buka

Příspěvek od Renáta »

jan buka píše:
Bůh je láska je úžasné prohlášení.
Já bych klidně i pokračoval. Ty i tvůj synek jste láska ...
Ty i tvůj synek jste "bohy" ...
Ještě máte potřebu to od někoho dalšího slyšet ....?
...
Prepáč mi, že nebudem pokračovať v tejto diskusii. Neviem slepému vysvetliť, aká je krásna dúha - najmä nie takému, ktorý si myslí, že sám je dúhou a tak žiadnu nepotrebuje.
Uživatelský avatar
mira
Příspěvky: 2423
Registrován: ned dub 26, 2009 2:13
Bydliště: Jilemnice

Re: jan buka

Příspěvek od mira »

Zdravím Příjemce tohoto momentu a kladu dotaz-
Nenajdu, budu-li o to "usilovat," ten hluboký vnitřní klid "jen" na okamžik,
kdy by se mi nějakým zázrakem podařilo svou mysl pozorovat z odstupu?
Patrně by mne to vnitřně poznamenalo natolik, že bych o to usiloval častěji
a byl jaksi duchem nepřítomný, což je zřejmě obava jedince, jenž o tom
teprve uvažuje? MPO pracovní knihu mám od loňského léta v držení,
ale v četbě jaksi došlo k zdržení. Kdysi jsem se pod dojmem z Bruntona
pokoušel marně o meditaci, ale roj myšlenek mou snahu umořil.
Pracovní proces a starosta všedního dne navození zástavy toku mysli brání.
Nerad bych se však po zdárném příjmu mžiku oka stal apatičtějším k podnětům
z okolí, které by momentálně vyžadovalo mou pozornost v dané chvíli nutnou.
Vykládáme si výroky "kdysi potenciálně existujícího" Ježíše o Otci špatně?
Pro tento okamžik jsem se snažil být vážný. :|
Všeho s mírou.
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: jan buka

Příspěvek od Pavluska »

Renáta píše:
jan buka píše:
Bůh je láska je úžasné prohlášení.
Já bych klidně i pokračoval. Ty i tvůj synek jste láska ...
Ty i tvůj synek jste "bohy" ...
Ještě máte potřebu to od někoho dalšího slyšet ....?
...
Prepáč mi, že nebudem pokračovať v tejto diskusii. Neviem slepému vysvetliť, aká je krásna dúha - najmä nie takému, ktorý si myslí, že sám je dúhou a tak žiadnu nepotrebuje.
Reni, a jak poznáš dobrého kněze? mě se zdá že srdcem a že rezonuješ s tím co říká... takže to info je svým způsobem už v Tobě dřív. Přepáč, už končím. :)
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
Renáta
Příspěvky: 5025
Registrován: pon črc 17, 2006 16:39

Re: jan buka

Příspěvek od Renáta »

Áno, Pavluška. Presne tak. A tí dobrí potom fakt stoja za vypočutie, lebo obohatia tvoj vnútorný svet - tak to vnímam ja. U nás je taký napríklad kazateľ Daniel Pastirčák. Umelec,kazateľ, filozof, manžel a otec 3 detí. Teraz mu vyšla krásna kniha kázní - Zdravé telo v kóme. V tejto ukážke si môžeš pozrieť jeho kázeň na tému Nezosmilníš.
http://www.artforum.sk/userdata/catalog ... /94962.pdf
Uživatelský avatar
jan buka
Příspěvky: 343
Registrován: čtv pro 30, 2004 23:21
Bydliště: Teplice, Mrštíkova 6
Kontaktovat uživatele:

Re: jan buka

Příspěvek od jan buka »

mira píše:Zdravím Příjemce tohoto momentu a kladu dotaz-
Nenajdu, budu-li o to "usilovat," ten hluboký vnitřní klid "jen" na okamžik,
kdy by se mi nějakým zázrakem podařilo svou mysl pozorovat z odstupu?
Patrně by mne to vnitřně poznamenalo natolik, že bych o to usiloval častěji
a byl jaksi duchem nepřítomný, což je zřejmě obava jedince, jenž o tom
teprve uvažuje? MPO pracovní knihu mám od loňského léta v držení,
ale v četbě jaksi došlo k zdržení. Kdysi jsem se pod dojmem z Bruntona
pokoušel marně o meditaci, ale roj myšlenek mou snahu umořil.
Pracovní proces a starosta všedního dne navození zástavy toku mysli brání.
Nerad bych se však po zdárném příjmu mžiku oka stal apatičtějším k podnětům
z okolí, které by momentálně vyžadovalo mou pozornost v dané chvíli nutnou.
Vykládáme si výroky "kdysi potenciálně existujícího" Ježíše o Otci špatně?
Pro tento okamžik jsem se snažil být vážný. :|
Milý Míro,

naprosto chápu tvé obavy z toho, že budeš v přítomném okamžiku v jakémsi "opojení" z tohoto zážitku a nebudeš pak vnímat skutečnou realitu a staneš se "apatičtějším" k podnětům okolí ...
Tato "obava" je totiž produktem ega, které se nechce vzdát svých vydobitých "pozic" ... Tato obava je však samozřejmě lichá (neopodstatněná).
Právě naopak. Vědomí v přítomném okamžiku je naproste bdělé ke všem podnětům. Navíc tvá reakce je vždy přiměřená situaci, nebudeš již z ničeho dělat svůj osobní problém, v přítomném okamžiku objevíš i neuvěřitelnou sílu pro případné řešení každé takové životní situace ...

A jak poznáš, že už jsi plně v přítomném okamžiku? (nejen tedy fyzicky)
Polož si tuto otázku:
Nacházím ve své činnosti lehkost a radost?" Jestliže ne, mysl ti ještě zastírá přítomný okamžik a život ti pak připadá jako boj.
Přítomný okamžik je vše, co máme ...
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: jan buka

Příspěvek od Pavluska »

Renáta píše:Áno, Pavluška. Presne tak. A tí dobrí potom fakt stoja za vypočutie, lebo obohatia tvoj vnútorný svet - tak to vnímam ja. U nás je taký napríklad kazateľ Daniel Pastirčák. Umelec,kazateľ, filozof, manžel a otec 3 detí. Teraz mu vyšla krásna kniha kázní - Zdravé telo v kóme. V tejto ukážke si môžeš pozrieť jeho kázeň na tému Nezosmilníš.
http://www.artforum.sk/userdata/catalog ... /94962.pdf
Reni, však co by nemohl být kněz dobrým člověkem. Stejně jako spousta jiných lidí, včetně křováků a aboridžinců. Tuhle debatu už ale opouštím. :wink: :)
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
Uživatelský avatar
jan buka
Příspěvky: 343
Registrován: čtv pro 30, 2004 23:21
Bydliště: Teplice, Mrštíkova 6
Kontaktovat uživatele:

Třecí plochy

Příspěvek od jan buka »

Vidíte, jak se objevují v debatách o vyšší pravdě mezi diskutéry "třecí plochy", kde to z pohledu diskutujících "zaskřípe" ?
Je to přirozená reakce naší "naprogramované" mysli.
Myslíme si, že máme v těchto otázkách jasno a najednou přijde někdo s jiným, zcela novým pohledem.
Tyto základní postoje jsou hluboko v nás zakořeněné, aniž bychom o tom věděli nebo je jen tušili.
To jsou ty dříve naposlouchané životní postoje našich předků, které jsme slyšeli v mládí, při různých společenských akcích a pod.
Podvědomě se pak bráníme všem změnám. Mezi nejtěžší změny v životě patří dokázat konstruktivně změnit své myšlení. Připustit si, že vše může být i jinak, než mě učili v mládí ... Připustit, že se rodiče i kněží prostě a jednoduše "lidsky" mýlili ...
Proto se církvím celkem jednoduše i nadále daří připravit pro své "ovečky" obrozený program s populárním prohlášením, že bůh je láska ... opravdu se to tak hezky poslouchá ...
Tyto naše třecí plochy však v sobě skrývají potenciál probuzení. Ale to bychom se zase nesměli bát...
Ano a zde je ten skrytý (latentní) strach, strach z nového. Strach z toho, že si musím vybudovat novou identitu. Protože má minulost byla zřejmě velikým omylem. Ale kým bychom byli bez minulosti, na které všichni tak stavíme? Naše chorá mysl (ego) potřebuje mít jasno v otázkách dobra i zla. Potřebuje identifikaci s minulostí. Potřebuje naději do budoucna. A co přítomnost... Přítomnost není z pohledu ega důležitá. Je pouze jakýmsi prostředkem k dosažení "štěstí" v budoucnu. Ale máme "smůlu", ještě nikdo žádné štěstí v budoucnu nezažil ... vždy se vše odehrává v přítomnosti ...
Pokud ne teď, tak kdy tedy ...? :-)
Přítomný okamžik je vše, co máme ...
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Třecí plochy

Příspěvek od cepheus »

*
Naposledy upravil(a) cepheus dne sob črc 23, 2011 18:45, celkem upraveno 1 x.
Renáta
Příspěvky: 5025
Registrován: pon črc 17, 2006 16:39

Re: Třecí plochy

Příspěvek od Renáta »

cepheus píše: naučit se nežít stresem a starostmi z budoucnosti, (práce, peníze, bydlení atd .. zkrátka existenční problémy) která se i tak STEJNĚ stane tak, jak přijde s milionem možných okolností je celkem kumšt. :)
a najmä vtedy, keď človek nekope len sám za seba, ale stará sa aj o svoje mláďatá
:wink:
Uživatelský avatar
jan buka
Příspěvky: 343
Registrován: čtv pro 30, 2004 23:21
Bydliště: Teplice, Mrštíkova 6
Kontaktovat uživatele:

Re: Třecí plochy

Příspěvek od jan buka »

cepheus píše:Honzo, říkáš správně "my věděli nebo je jen tušili", čiže chápu tak, že zahrnuješ i svoji zakořeněnou představu o zlých církvích strašících nesvobodou plynoucí z desatera. :D

Ahoj a měj se, jak nejlíp umíš, každopádně Tvůj pohled na svět je zajímavý i pro mě, naučit se nežít stresem a starostmi z budoucnosti, (práce, peníze, bydlení atd .. zkrátka existenční problémy) která se i tak STEJNĚ stane tak, jak přijde s milionem možných okolností je celkem kumšt. :)
Samozřejmě se vše o čem tu píšu týká i mě ... :-)
A určitě i víc, než bych dokázal připustit ... :-)

Když si vzpomenu, kolik zla na stará kolena, vidí kolem sebe např. má hluboce věřící matka (75 let) ...

Jinak i téma tzv. existenčních problémů přímo souvisí s životem v přítomnosti. Jen připomínám, že ego umí vyrábět problémy i tam, kde nejsou. Starosti o budoucnost jsou dalším typickým "produktem" našeho ega ...
Přítomný okamžik je vše, co máme ...
2olfess
Příspěvky: 834
Registrován: stř zář 08, 2010 21:58

Re: jan buka

Příspěvek od 2olfess »

Ahoj,
mám trochu Déja vu, při pohledu na tuto debatu, Zdeníno :).
Doufám, že Honzovi moc neubližuješ (vím, že né...)... E. Tolla jsem tu taky doporučoval při naší debatě o Samádhi a pod. vloni, nejdřív si to tu přečtu, abych necyklil..., ale vidím, že parta je až na holky budhistky celkem komplet :wink: ....
.... dobří holubi se prostě vracejí! :)
Uživatelský avatar
jan buka
Příspěvky: 343
Registrován: čtv pro 30, 2004 23:21
Bydliště: Teplice, Mrštíkova 6
Kontaktovat uživatele:

Re: jan buka

Příspěvek od jan buka »

2olfess píše: .... dobří holubi se prostě vracejí! :)
:wink: asi tak ...
Přítomný okamžik je vše, co máme ...
Zdeníno
Příspěvky: 824
Registrován: čtv čer 24, 2010 23:11

Re: jan buka

Příspěvek od Zdeníno »

mira píše:Zdravím Příjemce tohoto momentu a kladu dotaz-
Nenajdu, budu-li o to "usilovat," ten hluboký vnitřní klid "jen" na okamžik,
kdy by se mi nějakým zázrakem podařilo svou mysl pozorovat z odstupu?
Patrně by mne to vnitřně poznamenalo natolik, že bych o to usiloval častěji
a byl jaksi duchem nepřítomný, což je zřejmě obava jedince, jenž o tom
teprve uvažuje? MPO pracovní knihu mám od loňského léta v držení,
ale v četbě jaksi došlo k zdržení. Kdysi jsem se pod dojmem z Bruntona
pokoušel marně o meditaci, ale roj myšlenek mou snahu umořil.
Pracovní proces a starosta všedního dne navození zástavy toku mysli brání.
Nerad bych se však po zdárném příjmu mžiku oka stal apatičtějším k podnětům
z okolí, které by momentálně vyžadovalo mou pozornost v dané chvíli nutnou.
Vykládáme si výroky "kdysi potenciálně existujícího" Ježíše o Otci špatně?
Pro tento okamžik jsem se snažil být vážný. :|
Tak nějak zhruba jak píše Honza, zbytečné obavy. Nicméně, toto by se ti opravdu přihodit mohlo (v důsledku snížené přilepenosti, přilpění na vnějším světě): "kdo mají ženy, ať jsou, jako by je neměli, a kdo pláčou, jako by neplakali, a kdo jsou veselí, jako by nebyli, a kdo kupují, jako by nevlastnili, a kdo užívají věcí tohoto světa, jako by neužívali" (1k 7, 29-31)

:) :|
Zdeníno
Příspěvky: 824
Registrován: čtv čer 24, 2010 23:11

Re: jan buka

Příspěvek od Zdeníno »

Tedy ne že by škodilo, kdyby se zejm. politici něčeho báli, leč vezte, že již tisíce let známa jest biblická zvěst:

Bůh je světlo a není v něm nejmenší tmy. (1J 1,5)

>:-)
Uživatelský avatar
jan buka
Příspěvky: 343
Registrován: čtv pro 30, 2004 23:21
Bydliště: Teplice, Mrštíkova 6
Kontaktovat uživatele:

Re: jan buka

Příspěvek od jan buka »

Zdeníno píše:
mira píše: Nenajdu, budu-li o to "usilovat," ten hluboký vnitřní klid "jen" na okamžik ...?
Nerad bych se však po zdárném příjmu mžiku oka stal apatičtějším k podnětům z okolí
Tak nějak zhruba jak píše Honza, zbytečné obavy. Nicméně, toto by se ti opravdu přihodit mohlo (v důsledku snížené přilepenosti, přilpění na vnějším světě): "kdo mají ženy, ať jsou, jako by je neměli, a kdo pláčou, jako by neplakali, a kdo jsou veselí, jako by nebyli, a kdo kupují, jako by nevlastnili, a kdo užívají věcí tohoto světa, jako by neužívali" (1k 7, 29-31)

:) :|
Zdenino,
jestli jsem tě správně pochopil (mám někdy osobně s citacemi z Bible své problémy s pochopením ...), tak zde upozorňuješ Míru (připouštíš), že by mohlo dojít k naplnění jeho obav z jakéhosi "opojení" přítomným okamžikem ...

Tak to ale PMN není. Prožitek přítomného okamžiku nikomu ještě nikdy v minulosti nic "špatného" (negativního odtržení od reálného života) nepřinesl.
Naopak. Soustředěním se na přítomný okamžik, nepotřebuješ už žádný návod na řešení různých životních situací (např. tvá citace z bible - jak se mám, kdy - chovat)
Trochu tímto zde Míru strašíš ... v dobrém :-)
V přítomném okamžiku je mysl "vypnutá" . V akci je mnohem větší inteligence než je naše mysl (rozum). Můžeme jí říkat třeba "vesmírná inteligence", vědomí, bůh, intuice, atd ...
Podle mne není třeba se snažit chovat jinak, než ta či ona situace emotivně vyjadřuje.
Cituji: "kdo mají ženy, ať jsou, jako by je neměli, a kdo pláčou, jako by neplakali, a kdo jsou veselí, jako by nebyli, a kdo kupují, jako by nevlastnili, a kdo užívají věcí tohoto světa, jako by neužívali" (1k 7, 29-31)
Kdo mají ženy - ať se chovají jakoby je měli, kdo pláče - ať pláče a pod.
Na našich emocích není samo o sobě nic "špatného". Něco jiného je však , že nás tyto emoce mohou "ovládat". Na pláči není nic zlého, pokud mě neovládá. Pokud proběhne tato emoce krátce a třeba i intenzivně a nezanechá za sebou stopy "rozervanosti" a smutku - tak ať si proběhne. Jak ji mohu zastavit, když nejsem pánem situace. Ženy by ti mohly jistě o tom více vyprávět ...
Pan Tolle mi svými myšlenkami dokázal předat informaci, která mi rezonuje s mou podstatou. (doufám, že to teď nezní - moc vznešeně ... :-) )
Na celém životě je PMN podstatné pouze to, jak se "momentálně" s našimi, měnícími se životními situacemi "vyrovnáváme". Jak přijímáme život, jaký vždy je. V tomto okamžiku.
Jestli jsme sami sebou (vědomě přítomní), nebo nás ovládá naše chorá mysl (ego). (Mysl ale není vždy chorá - patologická je jen ta, kterou používá - ego)

Shrnutí:
Není třeba mít návod na život. Nepotřebujeme poučky, jak na to ...
Všichni tuto informaci v sobě od počátku časů nosíme, lépe vyjádřeno - můžeme se kdykoli napojit na "vesmírnou inteligenci". A kdy? No, přece v tomto přítomném okamžiku. Ne zítra, za rok - to jsou jen pojmy ...
Je ovšem třeba proniknout houštinou "nekontrolovaného" myšlení naší choré mysli. Jak? Přijetím už hotové životní situace a vědomou přítomností - nezávislým pozorováním.
Je to jednoduché - ale připouštím, že ne vždy také snadné ...
Podle síly (patologie) našeho Ega. Ale z procesu nejsou vyčleněni ani lidé s "velikými" egy. Mohou se paradoxně skrze toto nekontrolované šílenství až nečekaně rychle probudit a vymanit se tak "skokově".
Nikdo nejsme lepší ani horší ... dál ani blíž ... to jen naše mysl v tom dělá rozdíl ...
Přítomný okamžik je vše, co máme ...
Uživatelský avatar
jan buka
Příspěvky: 343
Registrován: čtv pro 30, 2004 23:21
Bydliště: Teplice, Mrštíkova 6
Kontaktovat uživatele:

Re: jan buka

Příspěvek od jan buka »

Zdeníno píše:
Bůh je světlo a není v něm nejmenší tmy. (1J 1,5)

>:-)
Tak na tohle mám také odlišný pohled ... :-)

Bůh není jenom část celku. Bůh je celek, je prostě vším ...
Není nic, čím by nebyl ... jak by to mohl udělat? Někde být a jinde nebýt? Bůh je dokonalejším, než si dokážeme svou myslí představit ...
Je světlem i tmou , zlem i dobrem, vším, co je i vším, co není ...
To jen naše mysl se snaží popsat a uchopit neuchopitelné a slovy nepopsatelné ... To jen naše mysl se snaží oddělovat a tím si vytváří nepřátelský vesmír a světy.
Ale ani tato "nemocná" mysl není ničím, co by si bůh ve svém "plánu" nepřál ... Umíte si přestavit to procitnutí do té pravé "reality" lásky?
O tento zážitek nepříjdeme nikdo ...
a i v tom je ta "boží spravedlnost"
Přítomný okamžik je vše, co máme ...
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: jan buka

Příspěvek od Pavluska »

jan buka píše:
Zdeníno píše:
Bůh je světlo a není v něm nejmenší tmy. (1J 1,5)

>:-)
Tak na tohle mám také odlišný pohled ... :-)
v tomhle se Zdenínem souhlasím. Vnímám to jako bezpodmínečnou lásku, odpuštění a to je to světlo. :)

(ale jako bych tu nebyla, v této debatě.)
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: jan buka

Příspěvek od cepheus »

*
Naposledy upravil(a) cepheus dne sob črc 23, 2011 18:44, celkem upraveno 1 x.
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: jan buka

Příspěvek od Pavluska »

Cephe, určitě v tom bude nadsázka. :) i když kdoví. :lol:
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
Uživatelský avatar
jan buka
Příspěvky: 343
Registrován: čtv pro 30, 2004 23:21
Bydliště: Teplice, Mrštíkova 6
Kontaktovat uživatele:

Re: jan buka

Příspěvek od jan buka »

cepheus píše:Jane, teď jsem si teprve povšimnul tvého podpisu - kdo nesdílí Tvůj názor je špatný člověk ?
Moc tomu nerozumím, znám spousty super lidiček s odlišným názorem .. :)
Ten můj "podpis" je samozřejmě jen jakási "sebe - sarkastická" nadsázka ...
V podstatě miluji opak - odlišné pohledy,
protože jen ty mě mohou někam opravdu posunout ...
Nutí mě to často své postoje jinak přeformulovat a příště se ještě precizněji vyjadřovat ...
:wink:

PS. Podle mne všechna nedorozumění vznikají jen plným "nepochopením" toho druhého ...
Naposledy upravil(a) jan buka dne pát úno 11, 2011 21:57, celkem upraveno 1 x.
Přítomný okamžik je vše, co máme ...
Uživatelský avatar
jan buka
Příspěvky: 343
Registrován: čtv pro 30, 2004 23:21
Bydliště: Teplice, Mrštíkova 6
Kontaktovat uživatele:

Re: jan buka

Příspěvek od jan buka »

Pavluska píše:Cephe, určitě v tom bude nadsázka. :) i když kdoví. :lol:
Pavluško, nezlob ... :-)
Přítomný okamžik je vše, co máme ...
Sinuhet
Příspěvky: 188
Registrován: ned lis 15, 2009 3:09

Re: jan buka

Příspěvek od Sinuhet »

Nemůže no :D :D :D
Zdeníno
Příspěvky: 824
Registrován: čtv čer 24, 2010 23:11

Re: jan buka

Příspěvek od Zdeníno »

jan buka píše:upozorňuješ Míru (připouštíš), že by mohlo dojít k naplnění jeho obav z jakéhosi "opojení" přítomným okamžikem
Nikoli, naopak. Ten biblický citát podle litery by sice mohl poukazovat k jakési etiketě, ale dle ducha poukazuje ke svobodě, čili nepřipoutanosti. To, co píšeš o pláči atak, to s tím biblickým textem není v rozporu.

K Písmu nelze přistupovat s mentalitou německého drilu či preciznosti, protože to jednoduše neodpovídá danému kulturnímu prostředí. Je psáno v judaistickém kontextu dávné doby. Kromě toho, samotná Bible vznikla až mnohem později než události v ní popisované. Má mnoho různých autorů a tedy i několik pravdivostních rovin, od extrémně hluboké až k relativně povrchní. Byla sestavována mnoha lidmi, přirozeně s různou úrovní poznání. Do toho ještě překlady do různých jazyků (třeba i jen český překlad ekumenický a kralický se v některých pasážích významně liší). To ale neznamená, že by se v ní nedalo najít slovo boží.
jan buka píše:Není třeba mít návod na život. Nepotřebujeme poučky, jak na to ...
Všichni tuto informaci v sobě od počátku časů nosíme, lépe vyjádřeno - můžeme se kdykoli napojit na "vesmírnou inteligenci".
Tak to se vcelku shoduješ (odhlédneme-li od dobové a kulturní příslušnosti) se závěrem 1. Vatikánského koncilu, který praví, že jeden a pravý Bůh, náš Stvořitel a Pán, může být s jistotou poznán přirozeným světlem lidského rozumu skrze to, co bylo učiněno.
Blahopřeji :)
Zdeníno
Příspěvky: 824
Registrován: čtv čer 24, 2010 23:11

Re: jan buka

Příspěvek od Zdeníno »

jan buka píše:
Zdeníno píše:
Bůh je světlo a není v něm nejmenší tmy. (1J 1,5)

>:-)
Tak na tohle mám také odlišný pohled ... :-)

Bůh není jenom část celku. Bůh je celek, je prostě vším ...
Není nic, čím by nebyl ... jak by to mohl udělat? Někde být a jinde nebýt? Bůh je dokonalejším, než si dokážeme svou myslí představit ...
Je světlem i tmou , zlem i dobrem, vším, co je i vším, co není ...
To jen naše mysl se snaží popsat a uchopit neuchopitelné a slovy nepopsatelné ... To jen naše mysl se snaží oddělovat a tím si vytváří nepřátelský vesmír a světy.
Ale ani tato "nemocná" mysl není ničím, co by si bůh ve svém "plánu" nepřál ... Umíte si přestavit to procitnutí do té pravé "reality" lásky?
O tento zážitek nepříjdeme nikdo ...
a i v tom je ta "boží spravedlnost"
Ano. S tím se dá souhlasit, v kontextu Starého Zákona. Vždyť psáno jest: "Já vytvářím světlo a tvořím tmu, působím pokoj a tvořím zlo, já Hospodin konám všechny tyto věci." (Iz 45,7)
Leč má citace je z Nového Zákona. Abys ji pochopil, je třeba nejprve opustit spekulující mysl... :)
Uživatelský avatar
jan buka
Příspěvky: 343
Registrován: čtv pro 30, 2004 23:21
Bydliště: Teplice, Mrštíkova 6
Kontaktovat uživatele:

Re: jan buka

Příspěvek od jan buka »

Zdenino,
je mnoho cest - ta tvá je zřejmě malinko odlišná a já ji respektuji ...

Jen mi opět příjde toto tvé tvrzení jako můj protimluv:
Tak to se vcelku shoduješ (odhlédneme-li od dobové a kulturní příslušnosti) se závěrem 1. Vatikánského koncilu, který praví, že jeden a pravý Bůh, náš Stvořitel a Pán, může být s jistotou poznán přirozeným světlem lidského rozumu skrze to, co bylo učiněno...

Já si však stále myslím opak, že Bůh totiž "nemůže" být nikdy poznán "přirozeným světlem lidského rozumu" ...
Jak se dá pochopit Bůh lidským rozumem? Jak se dají pochopit války, nemoci, zkáza, lidské zrůdnosti i přírodní katastrofy a všechno to světské utrpení a "nespravedlnosti" rozumem?
A přitom Bůh (jak se snad už shodneme) není jen to pozitivní a krásné, je vším... Bůh není jen světlem a láskou ale i tmou a zkázou. (tady zase od věřících schytám ...)
Bůh je všudypřítomný. Boží slovo najdeš nejen v Bibli , ale v úplně každé knize v každé lidské mysli, je vyryté na kdejaké zdi ... je prostě všude ... není místo, kde by bůh nebyl, čím by nebyl .. je dokonce i tvůrcem této naší debaty ... :-)
Cítíš ho tu ...? K tomu ale musíme alespoň na okamžik "vypnout" svou mysl, která jen vše posuzuje a odsuzuje a bojuje o své pozice ...
Toto "vypnutí" není ale vždy tak snadné ... Ani já nejsem, Zdenino, žádným "mistrem" tohoto "vypínání" ... já jsem jen kdesi u cesty uviděl "směrovou tabuli" podle které už chvíli jdu a cesta je to velmi objevná i poučná zároveň a hlavně (pro mě osobně) velmi duchovně osvobozující ...

PS. Všechny své myšlenky o Bohu čerpám z knihy od N.D. Walsche Hovory s Bohem (nejde o žádnou církev), kterou všem "hledačům pravdy" nevtíravě doporučuji ...
Na stejné úrovni poznání vidím knihu od Eckharta Tolleho - Moc přítomného okamžiku, která se nakonec stala ideovým námětem mých stránek o Pohodovém životě.
Přítomný okamžik je vše, co máme ...
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: jan buka

Příspěvek od cepheus »

*
Naposledy upravil(a) cepheus dne sob črc 23, 2011 18:44, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
mira
Příspěvky: 2423
Registrován: ned dub 26, 2009 2:13
Bydliště: Jilemnice

Re: jan buka

Příspěvek od mira »

Nic proti Walše, ale jsem pln naděje, že mžikající Tolle je pravdě přítomen blíže, než jsem byl
čtoucí čtyř dílů "Bohémské samomluvy."
Ale připouštím, že můj dojem je možná plodem mé nezralosti a měl bych se naložit do etylenu,
abych došel kam směřujeme. :|
Všeho s mírou.
Uživatelský avatar
jan buka
Příspěvky: 343
Registrován: čtv pro 30, 2004 23:21
Bydliště: Teplice, Mrštíkova 6
Kontaktovat uživatele:

Re: jan buka

Příspěvek od jan buka »

cepheus píše:
jan buka píše:Já si však stále myslím opak, že Bůh totiž "nemůže" být nikdy poznán "přirozeným světlem lidského rozumu" ...
Jak se dá pochopit Bůh lidským rozumem? Jak se dají pochopit války, nemoci, zkáza, lidské zrůdnosti i přírodní katastrofy a všechno to světské utrpení a "nespravedlnosti" rozumem?
Jednoduše, Bůh je láska, utrpení si způsobují lidé.
Bůh z atomů tvoří nádherný vesmír, Slunce ...
Lidé naopak z atomů stvořili bombu, aby si ji mohli hodit jeden druhému na hlavu. Lze z toho vinit Boha, který navíc nabádá člověka - NEZABIJEŠ (atd) ?

Boha bych do našich kopanců asi moc netahal.

Není tak jednoduché svádět průšvihy na Boha, když něco jednoduše "svobodně" nerespektujeme ..
Milý Cephe,

plně chápu tvůj pohled. Jen bych měl opět pár doplňujících otázek.
Píšeš: Jednoduše, Bůh je láska, utrpení si způsobují lidé.
Tady jsme ten celkový obraz opět jasně rozdělili - Bůh je láska (zřejmě myslíš hlavně ty její pozitivní projevy) a utrpení je zase výsledkem lidské činnosti. Zajímavé rozdělení - neoddělitelného. Vysvětlím ... :-)
Copak bůh nestvořil mj. i lidi s jejich všemi úžasnými schopnostmi a vlastnostmi i jejich neomezenou svobodou.
Nebo lidi nakonec stvořil někdo jiný (možná onen obávaný ďábel ) ?
Boha zde z ničeho opravdu neviním, Bohovi je podle mne totiž úplně jedno, kdo ho z čeho vinní.
Bůh je jistě naprosto všemocný, dokonalý - nemá tedy zřejmě jen lidské vlastnosti.
Bůh zřejmě ani nemá potřebu naší náklonnosti. Není totiž jako dokonalý tvůrce na ničem a na nikom závislý. Nikdo mu ani nemůže ublížit - tedy se ani nikoho a naprosto ničeho nebojí ... souhlas?
Bůh prostě jenom je a raduje se ze svého naprosto úžasného a nepředstavitelně dokonalého stvoření. Včetně "momentálně ustrašených" lidí s jejich válkami a nemocemi a utrpením.
Kdoví, k čemu nám to jednou vše nakonec bude dobré. Zatím se pohledem do minulosti všichni můžeme vždy nějak poučit. Nic nebylo tedy úplně zbytečné ale ani navíc. Vše je prostě dokonalé, jaké to bylo a jaké to zrovna je i bude ... Bůh přece nedělá žádné chyby. Co by to bylo proboha za Boha, kterému se něco nepodařilo. Už by to pak jistě nebyl všemocný, ale jen jakýsi slabý a chybující "polobůh" ...
Nebo bychom to i my určitě stvořili mnohem lépe? (Nedivil bych se některým ...)
Copak už víme, co vše je ještě v božím plánu ...? Mohl by v tom mít už někdo dokonce jasno?
Už ti možná právě došlo, že jakýkoli náš názor na Boha, bude vždy jen maličký úhel navíc vždy jen z pohledu naší ještě stále ustrašené mysli.
Bůh podle některých (hlavně církve) nabádá lidi - nezabiješ ... Atd.? Opravdu věříš, že nám Bůh někdy sepsal jakési desatero? Opravdu si myslíš, že nám Bůh musí něco přikazovat, protože jinak by se mu to na té naší Zemi už nelíbilo. Opět vnímáš Boha jako slabocha - neurotika, který dává jen příkazy ... a jejich nesplnění pak trestá? Nebo se dokonce potrestáme za vše - my sami? Vina - trest - myslíš, že to jsou vrcholné nástroje božského stvoření? Spousta základních a zásadních otázek, viď?
Odpusť mi, prosím, ten "přímý" tón, ale jednoduše si myslím, že jedině takto mohu jasně a transparentně ukázat na tyto ničím nepodložené staré a strach šířící "pravdy" z Bible.
Vidno, jak vzdálená je stále ještě dnes naše zkostnatělá představa o všemocném Bohovi, když mu přiřadíme jen vlastnosti duševně chorého "člověka" a jako vyvážení všech příkazů prohlásíme - Bůh je láska.
Bůh se na nás zřejmě podle některých z hůry dívá a nechápavě jen kroutí hlavou, co to tady všechno s tou planetou Zemí hrozného jako lidstvo vyvádíme ... S tím nikdy asi nepočítal ... To jsme ho pěkně doběhli ... Už chápeš, ...
Bůh nás ale vždy nechá dělat, co se nám zlíbí, neboť nemůžeme ani udělat nic, co by ho vyvedlo z míry. Vše, co se naší dnešní mysli jeví, jako už "nepřijatelné" pro planetu "nestravitelné" je samozřejmě dávno součástí velkého plánu - všemocného ... Vidíš zrovna problém jen v lidech a jejich svobodné vůli ... Takže jediné, co se Bohovi nepovedlo byl zřejmě člověk. Zřejmě tedy vytvořil všemocný Bůh v tomto případě naprosto evidentní zmetek. (církev jde ve svých manipulačních - "fantaziích" ještě kousek dál a vytváří vedle hříšně neschopného člověka ještě postavu ďábla se kterým Bůh dokonce bojuje. A věřte - nevěřte - náš všemocný Bůh prý dokonce zrovna tento boj prohrává).
Jak už možná teď začínáš sám "chápat", neviním Boha vůbec z ničeho. Naopak ho vyzdvihuji vysoko nad všechny obecné představy a hlavně představy jakékoli církve (proto jsem také i ateista). Ten jejich biblický Bůh je totiž mnohem, ale opravdu mnohem "slabší" než ten "můj" ... :-)
Můj (ale neboj i tvůj a úplně všech kolem) se totiž stále jen usmívá ...
Je tedy jasné, že žádná představa ani popis Boha se nemůže ani zlomkem přiblížit skutečnému pojmu opravdu všemohoucího a neomezeného Boha...?
Tvrdíme, že Bůh je láska a zlí jsou lidé ... už začínáš vnímat tuto hluboce zakořeněnou nesmyslnost takového prohlášení.
To naše mysl je za vším tím odsuzováním ...
Cílem takového prohlášení je totiž jen následující: udělat z člověka neschopného hříšníka a malého a bezvýznamného tvora nejen v očích Boha, ale hlavně v očích mocichtivé církve.
Už chápeš, proč já Boha neodděluji od ničeho, co se kolem nás děje...?
Vidím ho všude a v každém střípku stvoření. Nesrovnávám dokonalost Boha stvořitele s údajnou nedokonalostí člověka. Jsme všichni jeho obrazem, nedílnou součástí. Popřením své dokonalosti bychom popřeli i dokonalost jeho i celého jeho díla ...
Není to tedy žádná otázka viny, ale důvěry v celkový obraz, který se možná teprve začíná "malovat".
Co my doopravdy o tom všem víme ...
Pokud jsi věřící, věř raději v opravdu všemocného Boha. Ne toho církevního, nedokonale - vyobrazeného v Bibli. Kritizováním "nedokonalosti" lidstva děláš službu jen naší destruktivní a choré mysli ... a samozřejmě všem zájmovým skupinám, které tuto atmosféru "lidské nedokonalosti" dokážou využít ke svému prospěchu ...

Shrnutí:
Jsme dokonalými výtvory stejně dokonalého Boha a vše je součástí plánu ...
Veškerá nespokojenost a obavy jsou jen pouhým křikem ustrašené mysli, která nevidí (a ani nechce vidět) celkový obraz ...
Přítomný okamžik je vše, co máme ...
Uživatelský avatar
jan buka
Příspěvky: 343
Registrován: čtv pro 30, 2004 23:21
Bydliště: Teplice, Mrštíkova 6
Kontaktovat uživatele:

Re: jan buka

Příspěvek od jan buka »

mira píše:Nic proti Walše, ale jsem pln naděje, že mžikající Tolle je pravdě přítomen blíže, než jsem byl
čtoucí čtyř dílů "Bohémské samomluvy."
Ale připouštím, že můj dojem je možná plodem mé nezralosti a měl bych se naložit do etylenu,
abych došel kam směřujeme. :|
Míro,
také jsem měl ještě před časem pocit, že pan Tolle je jaksi už trochu dál...
Ale po otevření této diskuze vnímám i "samomluvu" pana Walsche velmi pozitivně ...
PS. Jinak mi tvůj styl psaní trochu připomíná Buc-e ... :-) Poutavě - čtivé ...
Přítomný okamžik je vše, co máme ...
Zdeníno
Příspěvky: 824
Registrován: čtv čer 24, 2010 23:11

Re: jan buka

Příspěvek od Zdeníno »

jan buka píše:Já si však stále myslím opak, že Bůh totiž "nemůže" být nikdy poznán "přirozeným světlem lidského rozumu"
Tak ano, to je podobné dalšímu závěru 1. Vatikánského koncilu (závěrů je několik), který praví v tom smyslu, že v božském zjevení jsou obsažena tajemství, která nemohou být pochopena z přirozených principů řádně poučeného rozumu.

Pro mě v tom žádný rozpor není, ale já nejsem římský katolík, takže to tu nechci rozpitvávat, jenom poukazuji na skutečnost, že je hrubě naivní si myslet skrze určitý záblesk moudrosti, který mě v čase potkal, že já jsem chytrý a to ostatní, co znám jen z dálky, mé velikosti ještě nedorostlo.
V této souvislosti zajímavou zkušenost popisuje zenový mistr Hakuin. "Nespal jsem ve dne ani v noci, zapomněl jsem jíst a odpočívat. Vznikla ve mně ohromná pochybnost. Jako bych byl zamrzlý uprostřed obrovského kusu ledu. Nemohl jsem dopředu ani zpátky. Všechny mé záměry a důvody byly mimo moji mysl a pouze Mu koan (= známý zenový koan) zůstal. Ačkoli jsem seděl v hale a slyšel mistrovu přednášku, jako bych slyšel diskuzi odněkud zdálky. To trvalo několik dní. Pak jsem uslyšel zvuk klášterního zvonu a byl náhle transformován. Uvědomil jsem si, že nikdy nebylo ztraceno ani to nejmenší. Všechny mé pochybnosti zmizely, jako by roztál led. Mocným hlasem jsem zvolal: Nádherné, nádherné! Není žádný koloběh zrození, kterým je nutno procházet. Není žádné osvícení, které je nutno hledat...". Jeho učitel mu potvrdil, že jeho osvícení je pravé, ale že není konečné. O tom však Hakuin nechtěl ani slyšet, neboť, jak píše, "moje pýcha se rozprostřela jak majestátná hora". Tudíž jeho učitel musel volit takové prostředky, jako zmlácení do bezvědomí či léta jej nazývat "v díře přebývající ďáble". Hakuin samozřejmě mohl klášter kdykoli opustit a na svého učitele vzpomíná s láskou.
Uživatelský avatar
jan buka
Příspěvky: 343
Registrován: čtv pro 30, 2004 23:21
Bydliště: Teplice, Mrštíkova 6
Kontaktovat uživatele:

Re: jan buka

Příspěvek od jan buka »

Zdeníno píše:
jan buka píše:Já si však stále myslím opak, že Bůh totiž "nemůže" být nikdy poznán "přirozeným světlem lidského rozumu"
Tak ano, to je podobné dalšímu závěru 1. Vatikánského koncilu (závěrů je několik), který praví v tom smyslu, že v božském zjevení jsou obsažena tajemství, která nemohou být pochopena z přirozených principů řádně poučeného rozumu.
Dne 12.2.2011 v 10:03 hod (na této straně)v tomto vlákně jsi však psal toto.
Zdeníno píše: Tak to se vcelku shoduješ (odhlédneme-li od dobové a kulturní příslušnosti) se závěrem 1. Vatikánského koncilu, který praví, že jeden a pravý Bůh, náš Stvořitel a Pán, může být s jistotou poznán přirozeným světlem lidského rozumu skrze to, co bylo učiněno.
Proto jsem reagoval, jak jsem reagoval. Možná ti jen vypadlo "ne" ve slově "může". Já tvrdím, že nemůže být pravý Bůh poznán rozumem.To ale nemusí potvrzovat žádný Vatikánský koncil ...
Tys však tvrdil do dneška opak. Proto ta neshoda ... Najednou to vyznívá jinak ... jen to vypadá, že já nečtu pozorně ... v dobrém :-)
Zdeníno píše:
Pro mě v tom žádný rozpor není, ale já nejsem římský katolík, takže to tu nechci rozpitvávat, jenom poukazuji na skutečnost, že je hrubě naivní si myslet skrze určitý záblesk moudrosti, který mě v čase potkal, že já jsem chytrý a to ostatní, co znám jen z dálky, mé velikosti ještě nedorostlo.
To tu snad o sobě nikdo nikdy netvrdil ... :-)
Zdeníno píše: V této souvislosti zajímavou zkušenost popisuje zenový mistr Hakuin. "Nespal jsem ve dne ani v noci, zapomněl jsem jíst a odpočívat. Vznikla ve mně ohromná pochybnost. Jako bych byl zamrzlý uprostřed obrovského kusu ledu. Nemohl jsem dopředu ani zpátky. Všechny mé záměry a důvody byly mimo moji mysl a pouze Mu koan (= známý zenový koan) zůstal. Ačkoli jsem seděl v hale a slyšel mistrovu přednášku, jako bych slyšel diskuzi odněkud zdálky. To trvalo několik dní. Pak jsem uslyšel zvuk klášterního zvonu a byl náhle transformován. Uvědomil jsem si, že nikdy nebylo ztraceno ani to nejmenší. Všechny mé pochybnosti zmizely, jako by roztál led. Mocným hlasem jsem zvolal: Nádherné, nádherné! Není žádný koloběh zrození, kterým je nutno procházet. Není žádné osvícení, které je nutno hledat...". Jeho učitel mu potvrdil, že jeho osvícení je pravé, ale že není konečné. O tom však Hakuin nechtěl ani slyšet, neboť, jak píše, "moje pýcha se rozprostřela jak majestátná hora". Tudíž jeho učitel musel volit takové prostředky, jako zmlácení do bezvědomí či léta jej nazývat "v díře přebývající ďáble". Hakuin samozřejmě mohl klášter kdykoli opustit a na svého učitele vzpomíná s láskou.
Doufám, že ti tohoto Hakuina moc nepřípomínám ... To občasné zmlácení do bezvědomí bych ještě nějak asi vydržel, ale to pokřikování o ďáblech by byl opravdu tristní a nechutný zážitek ... :-)
Naposledy upravil(a) jan buka dne ned úno 13, 2011 15:06, celkem upraveno 1 x.
Přítomný okamžik je vše, co máme ...
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: jan buka

Příspěvek od cepheus »

*
Naposledy upravil(a) cepheus dne sob črc 23, 2011 18:43, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
jan buka
Příspěvky: 343
Registrován: čtv pro 30, 2004 23:21
Bydliště: Teplice, Mrštíkova 6
Kontaktovat uživatele:

Karma ... duchovní zákon?

Příspěvek od jan buka »

cepheus píše:Jane, poněkud slovíčkaříme už myslím.
Ono vina - trest lze i vyjádřit jako akce - důsledek. Stejně jako "přikázání" lze chápat jako doporučení od někoho, kdo to s námi myslí dobře.

Něco více z jen trošku odlišného úhlu pohedu je o tom i třeba zde:
http://www.diksa.org/duchovnizakony.htm#d11

Jen si uvědomuju, že ten kdo stvořil Svět - viditelný i neviditelný vesmír (i s námi) velmi pravděpodobně sestavil i všechna pravidla (duchovní zákony) tak, jak fungují a když se díváš poctivě tak vidíš, že opravdu fungují.
Ještě si zde dovolím jednu malou reakci na duchovní zákony: :-)
Snažím se dívat kolem sebe a sledovat projevy duchovních zákonů ...

Ono to ale se všemi těmi zákony (včetně těch "duchovních") nebude také tak jednoznačné, jak by se mohlo zdát ... Myslím, že už jen při bližším pohledu na všechny ty "zákony" velmi brzy zjistíme, že zřejmě neplatí vždy a neplatí ani obecně. Proto musíme časem vytvořit nezbytné vyjímky a posléze celé "zákony" od základu předělávat ... (o politice už vůbec nemluvím - tam je to na denním pořádku a i na tomto příkladě je to zcela nepochybné a zjevné. V právní džungli se dnes nemají šanci bezchybně orientovat ani právníci).

Ale zůstaňme u těch duchovních zákonů stvořitele. Tyto zdá se, fungují "neúprosně" a nadčasově. Nebo se nám to tak alespoň dosud jeví ...
Věřte - nevěřte, lidstvo se ale řídí stále novými a stále zcela jinými zákony v průběhu věků. Nejsme totiž schopni za celou dobu naší existence žádné opravdu trvalé "zákony" objevit ...
A proč je tomu tak? Existují vůbec nějaké neměnné a opravdu dané "zákonitosti"?
Objevy poslední doby nám opět začínají vyvracet "staré" a "nezvratné" zákony, které dosud sice "platily", avšak jen za určitých "specifických" podmínek ... (Einsteinova teorie relativity, rychlosti šíření světla, zaoblení prostoru, kvantová fyzika, ... nejen zde, ale i všude jinde i v jiných oborech dochází neustále k nečekaně revolučním objevům nových "zákonitostí") Všechny naše "zákony" mají totiž dosud jedno spolehlivě společné. Platí totiž jen na určitou dobu, za určitých podmínek, .. jsou to pak ještě vůbec zákony?

Ale pojďme zpět k těm zmíněným duchovním. Zákon Karmy je obdivovaným zákonem vyšší spravedlnosti - příčiny a následku. Naše mysl tak dostává "uspokojivé" odpovědi na palčivé otázky života ...
Zdá se, že je v tom všem nade vše jasno.
Jsem dobrý - odměna, vysvobození, atd.
Jsem špatný - trest, opakování , náprava, ...
Má to svou "logiku" ... zní to jasně - prostě rozumně ...

Pojďme se ale raději podívat na takový jeden názorný příklad, do reálného života.
Sedíš např. v autobuse a přistoupí starší člověk. Ty s vědomím udělat dobrý skutek, nebo ze soucitu nad jeho věkem mu nabídneš své místo. Jeví se to jako dobrý skutek že?
V zápětí však do autobusu vrazí nákladní automobil právě do místa kam jsi pustil sednout toho člověka. Dotyčný na následky těžkých zranění po nějaké době umírá.
No a teď se to už zase jeví jako, že jsi mu svým přičiněním udělal ze života peklo. Už to zrovna jako moc dobrý skutek nevypadá...
Jakou karmu si asi z takového činu odnáším...?

Jen jsem chtěl ukázat, že není jednoduché pokaždé rozeznat dobrý úmysl. Příkladů podobných tomuto si jistě každý najde nepočítaně. Kdo tedy rozhoduje o mém dobrém úmyslu. Bůh, já, mé okolí, duchovní, ...? Kdo z nás opravdu ví, co je dobré a co je zlé? A co když se ten starý člověk již na nějakou nemoc nelidsky trápil a jeho smrt byla jen jakýmsi "vysvobozením"? Kdo ví...? Kdo to rozsoudí...?
O někom bych věděl. Ano, jsme to my sami a opět naše chorá mysl (třeba část zvaná svědomí, apod.)
Když se nad tím vším opětovně a nově "zamyslíme", zjistíme, že veškeré rozlišování je jen v nás samých. Jestliže tedy rozlišujeme sami a k tomu ještě každý jinak stejnou věc, jak potom chceme vnést pořádek do karmy, která má být opravdu spravedlivá? Nakonec zjistíme, že jakékoliv souzení je jen věcí nás samých. A z toho vyplývá, že jsme to my, naše mysl, která nás soudí a nakonec i odsoudí ...

Nesuďte, nebo budete souzeni stejným soudem ... pravil Ježíš (volná citace).

Nejprve se odsoudíš (na základě v podstatě ničeho), pak si vybereš sám trest, a pak se musíš přesvědčit, že jsi si to už celé odpykal. Tak funguje naše naprogramovaná "naučená" mysl.
A to je ta pravá Karma. Žádný neměnný duchovní zákon, ale naše chorá mysl je příčinou všeho toho utrpení. Naše životní situace může být jakákoli, pocit utrpení však vytváří náš vnitřní postoj, postoj odporu k životu v tomto věčně přítomném okamžiku.

Přestaneš-li soudit všechno rozlišování zmizí. Není-li žádný soud, pak je logické, že není trestu ani odměny. Pak už také není ani karmy.
Přítomný okamžik je vše, co máme ...
Uživatelský avatar
mira
Příspěvky: 2423
Registrován: ned dub 26, 2009 2:13
Bydliště: Jilemnice

Re: jan buka

Příspěvek od mira »

Ten hypotetický kmet vbelhal do hromadného urychlovače přesunu, zkráceně hups,
na vlastní nebezpečí a pro svůj hybný apařát by učinil mnohem více, kdyby
byl býval šel pěškobusem. Svou opotřebenou schránku zakoupením jízdenky
svěřil do rukou jiného chybujícího smrtelníka a účastnil se nebezpečného
provozu, vzato cynicky a statisticky, přesto ho také využívám, abych neskončil
jako předčasně douhými vzdálenostmi uchozený stařec a adept na transplantaci
umělých kyčelních náhrad.
Omlouvám se Walschemu za svoji kritickou recenzi na dílo Jeho spisujících
rukou, ale mám Mu trochu za zlé, že mi zabírá tolik místa v knihovně. I když
byl-li bych držitelem Jeho nadání, měl bych podobné potíže se stručností. :roll:
Všeho s mírou.
Renáta
Příspěvky: 5025
Registrován: pon črc 17, 2006 16:39

Re: jan buka

Příspěvek od Renáta »

Manželov dedko, využíval na presun len pešiu chôdzu. Zrazilo ho auto na prechode, jednou nohou bol už na chodníku. Nič nie je čierne, ani biele.
Uživatelský avatar
mira
Příspěvky: 2423
Registrován: ned dub 26, 2009 2:13
Bydliště: Jilemnice

Re: jan buka

Příspěvek od mira »

Přechody jsou také nebezpečné, bílé pruhy na černé vozovce.
Život mého otce ukončil přejezd železniční. :|
Všeho s mírou.
Odpovědět