zuzi aneb telatko

Tady si každý můžete založit svůj vita-deníček.
Podmínkou je, že název deníčku bude začínat vaší přezdívkou.
Viz vzor.

Moderátor: hugo

Uživatelský avatar
zuzi
Příspěvky: 472
Registrován: stř bře 03, 2004 21:10
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zuzi »

Mě to připadá jak potetovaný záda.....
Pavluška
Příspěvky: 2379
Registrován: ned kvě 02, 2004 12:43
Bydliště: tam za vodou v rákosí

Příspěvek od Pavluška »

to byl bubínek ale jak jsem zmenšovala ten obrázek do požadované velikosti tak se to smrštilo na tohle. :)
Bože, dej mi sílu, abych změnil to, co změnit můžu.
Dej mi trpělivost, abych snášel to, co změnit nemůžu a
dej mi moudrost, abych to dokázal rozlišit.

(G.K.Chesterton)
Uživatelský avatar
zuzi
Příspěvky: 472
Registrován: stř bře 03, 2004 21:10
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zuzi »

Musím poreferovat jak běhám. Když vidím jak Petra začíná, tak abych dodala kuráž jí i ostatním.

První běh byl asi před měsícem a půl. Bolela mě kolena, ale to bylo prakticky jen první týden. Pak byla trochu přestávka kvůli svatbě a kolena se vzpamatovala z toho šoku, že budu běhat a přestala zlobit. Od té doby v pohodě. Ten cvik u zdi nedělám, zapomínám na něj. Ze začátku jsem ho dělala a zdá se účinný.

Poslední týden zase neběhám, protože v práci téměř i spím a není čas...

Poslední běh v neděli. Stále prokládám běh chůzí. Celkem to trvá asi 70 min. Běžím pomalinku. V neděli jsem ale zkusila nějak jinak dýchat a měla jsem pocit, že bych snad i celou vzdálenost uběhla najednou (tak 7 km???). Vůbec jsem nebyla zadýchaná. Skvělý pocit. Bohužel tento týden jsem běhání přerušila.
Den před tímto skvělým během jsme byli s mužem na procházce a já jsem si vzala five fingers, že jako zkusím běhání po špičkách. V botech to totiž neumím, ihned padám dopředu. Ve five fingers to jde, i když rychlost je jen o trochu větší než chůze. Ale moc příjemné! Budu muset opakovat a zkoušet. Bolela mě potom lýtka a lehce náznak i zadek.
hofikos
Příspěvky: 964
Registrován: úte pro 26, 2006 19:53

Příspěvek od hofikos »

super :)
Uživatelský avatar
zuzi
Příspěvky: 472
Registrován: stř bře 03, 2004 21:10
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zuzi »

To je div, že dneska vůbec někdo něco píše, když jsou v Čechách svátky :D . Uvědomila jsem si to až dneska když jsem viděla, že tu nejsou žádné nové příspěvky.
Pavluška
Příspěvky: 2379
Registrován: ned kvě 02, 2004 12:43
Bydliště: tam za vodou v rákosí

Příspěvek od Pavluška »

díky bohu za svátky, aspoň mám míň rušivých momentů na silnici za volantem :-)))
hofikos: New Balance je moje srdcová značka, už dlouho jinou značku nekupuju. Když jsem běhávala, vyhovovaly mě maximálně. Teď je luftuju jen při chůzi.
Bože, dej mi sílu, abych změnil to, co změnit můžu.
Dej mi trpělivost, abych snášel to, co změnit nemůžu a
dej mi moudrost, abych to dokázal rozlišit.

(G.K.Chesterton)
hofikos
Příspěvky: 964
Registrován: úte pro 26, 2006 19:53

Příspěvek od hofikos »

Pavluška píše:hofikos: New Balance je moje srdcová značka, už dlouho jinou značku nekupuju. Když jsem běhávala, vyhovovaly mě maximálně. Teď je luftuju jen při chůzi.
Já měla včera na nohou něco bot, adidas i nike boty byly slevněný většinou o 300 - 500,-. Říkala jsem si, že když stojí 1300,- po slevě, musejí být lepší, než NB za 1300,- bez slevy, protože původně byly dražší...ale na všech jsem si našla vždy něco, co mi nevyhovovalo, jen tyhle mi připadaly jak pro mě šitý. Mám dobrý pocit z koupě :)
Eva

Příspěvek od Eva »

To je opravdu zajímavé, že se tu začalo o běhání pokoušet hned několik lidí téměř najednou. Též jsem se začala pokoušet - koncem června. Dělám to tak, že se pokouším běžet s tím, že jakmile mi dochází síla, přejdu do chůze. Když se mi zdá, že už můžu, zase se rozběhnu. Jsem sama zvědavá, jak dlouho mi mé odhodlání běhat vydrží :wink:
Uživatelský avatar
macik
Příspěvky: 734
Registrován: pát dub 20, 2007 13:43
Bydliště: Brno

Příspěvek od macik »

no, já jsem zkoušela běhat v červnu a docela mě to těšilo, ale pak mě přepadla ta blbá chřipka a od té doby už jsem se znova neodhodlala-asi hlavně proto, že nejraději běhám, když je už tma nebo ráno před sedmou... jenže poslední dobou jsem večer i ráno bez energie(hlavně ráno je pro mě neobvyklé-i před vita jsem vstávala dřív a mnohem svěžejší-teď lezu z postele kolem osmé-nevím, co se děje...a to už opět po chřipkových úletech zase vzorně vita papám...nějak se těch doznívajících příznaků chřipky nemůžu zbavit-ani půstík nepomohl-ale je pravda, že víc jak jedničku zatím nedám :?

Tím výlevem jsem vlastně chtěla říct, že i já jsem díky těmto stránkám začla běhat a že hned jak budu schopná vylezt z pelechu v nějakou rozumnou hodinu, zase začnu :D
Uživatelský avatar
zuzi
Příspěvky: 472
Registrován: stř bře 03, 2004 21:10
Kontaktovat uživatele:

In defense of food

Příspěvek od zuzi »

Prave jsem docetla knizku od Michaela Pollana In defense of food http://www.michaelpollan.com/indefense.php
Chci si sem napsat kratke shrnuti myslenek, ktere jsou naprosto prirozene, ale clovek na to zapomina. Je to knizka pro Americany a pro zbytek sveta se da aplikovat jen castecne. Kazdopadne jeji zavery jsou platne vsude, tyto zavery jsou:

Jez jidlo, ne moc, predevsim rostliny.

Definice jidla:
Jez opravdove jidlo a ne "potravinove vyrobky".
Nejez nic co by tvoje prababicka nepovazovala za jidlo (nepoznala by ze je to jidlo).
Nejez nic co se nekazi.
Vyhni se vyrobkum, ktere obsahuji ingredience tobe nezname, ingredience jejichz jmeno nemuzes vyslovit, dale vyrobky osahujici vice jak 5 ingredienci a vyrobky ktere obsahuji kukuricny sirup (high-fructose corn syrup).
Vyhni se vyrobkum, ktere na obalu hlasaji, ze jsou dobre pro tvoje zdravi.
V supermarketu nakupuj po jeho obvodu a vyhni se stredu (po obvodu je vyskladane cerstve zbozi).
Kdykoli je to mozne nakupuj na trzisti a z lokalnich zdroju.

Co jist
Jez predevsim rostliny, hlavne listy. Maso ma byt pouzito jen jako koreni - tj. v malem mnozstvi.
Jsi to co "co ty jis" ji. Mysleno, ze se nam do tela dostavaji i latky rostlin a zivocichu, ktere jime. -> jist bio
Jez jako vsezravec -> rozmanitou stravu.
Kdykoli je to mozne jez divoke rostliny a maso divokych zvirat.
Uzivej si jidlo - jez ve spolecnosti rodiny ci pratel, jez dlouho, jez u stolu, ber jidlo jako spolecenskou udalost.
Divej se na nova (netradicni) jidla skepticky - napr. sojove vyrobky apod.
Nehledej zazracne potraviny - jidlo je komplexni vec, vse je propojene, neexistuje jedna zazracna potravina.
Dej si sklenku vina k obedu/veceri.

Kolik/Jak jist
Zaplat za jidlo vice, snez mene ->kupuj kvalitnejsi jidlo a jez mensi porce.
Jez snidani, obed, veceri a vyhni se svacinam a ruznemu ujidani mezi hlavnimi jidly.
Nekupuj jidlo na benzinkach (Americke benzinky v soucasnosti vydelavaji vice na prodeji jidla nez na prodeji paliva!)
Nejez sam.
Jez vzdy u stolu (ne u pocitace!).
Poslouchej co rika tvuj zaludek a streva kdyz jis.
Jez pomalu.
Var, pripravuj si sve jidlo (nekupuj hotova jidla a polotovary).
Zaloz si zahradku (klidne i za oknem/na balkone).


Hodne jsem to zestrucnila a v podstate jsem sem vypsala nazvy jednotlivych kapitol a podkapitol. Autor k zaverum dosel studovanim stravovacich systemu na celem svete a snazil se najit univerzalni pravidla. Jak uz jsem psala, je to psane pro Americany, kteri se stravuji dost spatne (v prumeru).
hofikos
Příspěvky: 964
Registrován: úte pro 26, 2006 19:53

Příspěvek od hofikos »

To se mi líbí
Uživatelský avatar
zuzi
Příspěvky: 472
Registrován: stř bře 03, 2004 21:10
Kontaktovat uživatele:

Re: zuzi aneb telatko

Příspěvek od zuzi »

kopiruji si sem muj prispevek z jineho vlakna, abych to nezapomněla:
zuzi píše:Ještě bych chtěla dodat, že poté co jsem o ayurvédě začala trochu přemýšlet a zkoušet jí, jsem zaznamenala mnohem větší "zažívací pohodu". Také už jídlo vůbec neřeším a to si myslím, je skvělý úspěch. Když mám k obědu samotný zeleninový salát, tak je mi po něm těžko a dlouho ho trávím. Nevadí mi zelené listy, rajčata a okurka, ale spousta další zeleniny mi leží v žaludku dlouho. Možná to jen málo žvýkám? Nevím. Každopádně po talíři vařené zeleniny s trochou dobře uvařených luštěnin a s hlávkovým salátem mi je mnohem líp. Také věřím tomu, že člověk by měl jíst sezónně a lokálně (to se mi teď myslím daří). V zimě hutnější vařená jídla a v létě hodně ovoce - dle toho co příroda kolem v daném období dává. To je i moje odpověď na problematiku vitariánství v zimě - myslím si, že je to nepřirozené a tělo většiny lidí chce v té době něco jiného. Samozřejmě existují lidé, kteří jsou už na jiné úrovni a u nich vitariánství asi funguje bez problémů i v zimě...... nevím, neznám, nemůžu posoudit.

Jo a díky za tip. Koupila jsem si toho Svobodu http://www.amazon.com/Ayurveda-Longevit ... 017&sr=8-2 - je na cestě ke mě.
Uživatelský avatar
zuzi
Příspěvky: 472
Registrován: stř bře 03, 2004 21:10
Kontaktovat uživatele:

Re: zuzi aneb telatko

Příspěvek od zuzi »

dovolim si sem zkopiroat prispevek od Oriany - pripada mi moc inspirativni
Oriana píše:Pokusím se zde popsat svoji cestu ke zlepšení stravování.
Je mi 52 let a jem zdravá (žádné nemoci si neléčím, neberu pravidelně žádné léky mám dosud svých 32 zubů) a celých 26 let, kdy vedu vlastní domácnost (30 let vdaná) jsem se snažila v mezích svých znalostí a propagované zdravé výživy krmit sebe i rodinu přiměřeně zdravě a pestře. Jedli jsme jídla od těch nejjednodušších - vařená či dušená zelenina, brambory atd. až po ty řízky a pod. Vždy jsme ale jedli dost zeleniny, i když tepelně upravené i syrové a maso jen 1 až 2x týdně.
Přestože jsem v podstatě zdravá, začali se u mě objevovat náznaky začínajících potíží - přibírání na váze ( prostě jsem si pochutnala na všem i na suchém chlebu), cévní problémy (křečové žíly, náběh na hemeroidy - asi). V loňském roce jsem si v létě naštípla kotník a v zimě zlomila ruku, což mě poněku vylekalo.
Protože máme velkou zahradu, zajímalo mě její vedení jako přírodní zahrady a tak jsem letos v únoru byla na semináři o přírodních zahradách. Podávala se tam makrobiotická strava a mluvilo se nejen o zahradách, ale vyslechla jsem i zmínky o hydrokolon terapy a detoxikaci. To mě nastartovalo, že jsem začala hledat oč se jedná. Protože jsem se v té době již snažila o zhubnutí, probrala jsem trochu internet a knížky v knihkupectví. Po makrobiotice v praxi na semináři a k tomu knížky o acidobazické rovnováze a Zázračná detoxikace jsem zjistila, že makrobiotika ne.
Se změnou stravování jsem začala postupně, nejdříve jsem vynechala všechny potraviny s množstvím éček,a ty předpřipravené a začala jsem vycházet ze základních surovin. I chleba jsem začala péct doma. Snížila jsem o cca 98 % spotřebu cukru. Přestala jsem pít černý čaj a kávu. Čaje jsem vždy pila spoustu a řádně oslazeného, kávu cca 1 až 2 šálky týdně. Vynechala jsem čokoládu, jogurty, tvaroh a mléko, přestala jsem péct (to mě vždy moc bavilo a byl to můj koníček).
Jak jsem si tak postupně rozšiřovala poznatky, začala mi z toho jít hlava kolem a vůbec jsem si nevěděla rady co a jak tedy vlastně jíst a jak ten jídelníčk vůbec uspořádat. Našla jsem si tedy na internetu člověka, který se prezentoval jako léčitel s důrazem na výživu. Ten mi pomohl si ten zmatek v hlavě jakž takž uspořádat, zajímal mě jeho vlastní způsob stravování.
Něco jsem si z toho vybrala, něco ne. Dostala jsem se k dalším knížkám a na toto fórum. Mám ho skoro celé přečtené.
V současné době se cca od června stravuji cca 70 až 80 % syrovým ovocem a zeleninou, zbytek dosazuji dušenou zeleninou, vejci, krajíček chleba, minimum mléčných prduktů. Někdy se mi daří stravovat lépe, občas ne.
Mám tu výhodu, že manžel se částečně přidal ke mě, takže večerní saláty jíme spolu, ráno jíme ovoce. Přece jen trochu vařím, protože mladší syn u nás bydlí i jí.
Ještě bych ráda uvedla, že celá proměna mého jídelníčku ( i když stále jen částečná) proběhla tak nějak přirozeně, pod vlivem přečteného a vyhovuje mi, tedy do ničeho se nenutím.
Od ledna jsem zhubla 10 kg a cítím se lépe.
Na100% syrové stravy se necítím.
Uživatelský avatar
zuzi
Příspěvky: 472
Registrován: stř bře 03, 2004 21:10
Kontaktovat uživatele:

zářící zdraví

Příspěvek od zuzi »

Stále mi vrtá hlavou co stojí za tím, že se poslední měsíce cítím tak výborně a vůbec neřeším jídlo, i když nejím vitariánsky......

mé pocity - zaregistrováno kolem dubna 2009:
- poprvé v životě neřeším co jím, na jídlo nemyslím
- jídlo mě nehoní, nemám chutě
- udržuji si svou ideální váhu (dle tabulek mám asi pár kilo navíc, ale já jsem s nimi spokojená), i když se o to nestarám
- poprvé v životě nemám suchou kůži (z tohoto jsem opravdu "v šoku") a nevím čím to je (solí to určitě není)
- poprvé v životě mám pravidelný menstruační cyklus (další pro mě nepochopitelný úkaz)

čím to je - nevím - nápady:
- Kalifornským celoročně slunečným podnebím a kvalitní zeleninou a ovocem po celý rok (jsem v Kalifornii od 10/2007)
- dlouhodobým pitím koloidní kyseliny křemičité
- přidáváním kurkumy do jídla několikrát týdně (http://zdravi.idnes.cz/kari-brani-tlous ... zdravi_pet)
- "restartem" mého systému, který se stal v březnu - mimo jiné jsem během 2 dní dostala velmi velké dávky antibiotik, které ve mě zabily úplně všechno, ve stejnou dobu nastal restart mého hormonálního systému
- psychickou vyrovnaností, štěstím, které přišlo také v březnu - znovu jsem se zamilovala do manžela a konečně jsem se rozhodla se naplno věnovat práci svých snů

Tuším, že to bude tím restartem, ale stejně mi to pořád vrtá hlavou a zdá se mi to neuvěřitelné. To, že začínám mít hebkou kůži jsem si všimla už někdy na podzim loňského roku, takže to s tím mým restartem asi nesouvisí. Jinak velmi paradoxně a pro mě nepochopitelně jsem po těch antibiotikách pocítila jak se mi výrazně zlepšilo zažívání a moje tělo je maximálně spokojené s tím, co mu dávám. Před těmi antibiotiky jsem asi 10 dní nejedla nebo téměř nejedla (6 dní nic, pak jsem trošku jedla) protože mi bylo zle a neměla jsem žádnou chuť. Po antibiotikách jsem brala hodně laktobacilů aby se mi vrátily tyhle dobré dušičky do těla - měla jsem ho dokonale vybílené, všude.

Nějaké komentáře? Nápady?
Uživatelský avatar
zuzi
Příspěvky: 472
Registrován: stř bře 03, 2004 21:10
Kontaktovat uživatele:

Re: zuzi aneb telatko

Příspěvek od zuzi »

Pristi utery jdu na ayurvedskou konzultaci, uz se strasne tesim!!!
Uživatelský avatar
Sweetie
Příspěvky: 3163
Registrován: sob říj 11, 2008 19:02
Bydliště: UK

Re: zuzi aneb telatko

Příspěvek od Sweetie »

a jak se ti postestilo zit ve slunne kalifornii?
a preju dalsi krasny slunny dny :)
Uživatelský avatar
Sitar
Příspěvky: 1694
Registrován: čtv pro 14, 2006 0:43
Bydliště: Praha - Chodov

Re: zuzi aneb telatko

Příspěvek od Sitar »

Bych to tipnul na tu vyrovnanost, pocit štěstí, ujasnění si cíle a nadšení.

Taky tyhle pocity mívám, ale neumím to udržet dlouhodobě, zatím.
Lidi moc mluví. Ono už stačí, že vůbec mluví.
Uživatelský avatar
zuzi
Příspěvky: 472
Registrován: stř bře 03, 2004 21:10
Kontaktovat uživatele:

Re:

Příspěvek od zuzi »

Sweetie píše:a jak se ti postestilo zit ve slunne kalifornii?
a preju dalsi krasny slunny dny :)
dovedla mě sem práce, ani jsem si to vlastně nevybrala, byli jsme sem s manželem nasměrováni předchozím šéfem, ale jen na 2 roky, letos na podzim se stěhujeme do Německa

sluníčko je tu každý den (a 18-25 stupňů), to už ho má člověk někdy až dost, ale uvědomuji si, že v Německu mi bude krušno při vzpomínce na místní jídlo, podnebí a lidi.....ale srdce mě táhne zpět, chybí mi lesy
Uživatelský avatar
zuzi
Příspěvky: 472
Registrován: stř bře 03, 2004 21:10
Kontaktovat uživatele:

Re: zuzi aneb telatko

Příspěvek od zuzi »

Dr. Frey ve své ayurvédské knížce píše, že nepravidelná menstruace je způsobena nespokojeností v sexu :shock:
Uživatelský avatar
zuzi
Příspěvky: 472
Registrován: stř bře 03, 2004 21:10
Kontaktovat uživatele:

ayurveda

Příspěvek od zuzi »

tak jsem pitta-kapha, v podstate me nic neprekvapilo

manzel vata-kapha (velmi nezvykla a protirecna kombinace)
Uživatelský avatar
Sitar
Příspěvky: 1694
Registrován: čtv pro 14, 2006 0:43
Bydliště: Praha - Chodov

Re: zuzi aneb telatko

Příspěvek od Sitar »

Je to sranda, tohle škatulkování. ;-)
Lidi moc mluví. Ono už stačí, že vůbec mluví.
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: zuzi aneb telatko

Příspěvek od Panda »

Já jsem vita-panda >:-)
Uživatelský avatar
zuzi
Příspěvky: 472
Registrován: stř bře 03, 2004 21:10
Kontaktovat uživatele:

Re: zuzi aneb telatko

Příspěvek od zuzi »

Sitar píše:Je to sranda, tohle škatulkování. ;-)
Je to zajimave, protoze ted sobe vice rozumim a veci zapadaji do sebe. Zajimave je, ze spoustu negativnich priznaku pity jsem mela jako nactileta, ale pozdeji jsem to spravnou stravou eliminovala.... opet jsem si potvrdila, ze to co delam je spravne.

Me skatulkovani bavi, snazim se vsemu rozumet a ty skatulky mi v tom pomahaji. Napr. jsem take typicky blizenec :-)

Manzel je dle ayurvedy tezko popsatelny, protoze ma v sobe jak vatu tak kaphu a ty se projevuji opacne, ale pomohlo mu to vysvetlit nektere zahady jeho povahy/chovani. Je k temhle esoterickym vecem dost skepticky a ta ayurvedska konzultace ho velmi mile prekvapila (ona ayurveda teda vubec esotericka neni, je to o praktickych vecech).

Urcite ayurvedskou konzultaci doporucuji vsem.
Odpovědět