Michaela a jej dilema

Tady si každý můžete založit svůj vita-deníček.
Podmínkou je, že název deníčku bude začínat vaší přezdívkou.
Viz vzor.

Moderátor: hugo

Odpovědět
Tiknisem
Příspěvky: 3
Registrován: čtv led 11, 2018 15:04
Bydliště: Bratislava, Slovensko

Michaela a jej dilema

Příspěvek od Tiknisem »

Ahojte :),

raw vegan stravu poznam uz asi 13 rokov, ked som vtedy objavila knihu o nej, vsetky tie informacie boli pre mna prevratne, zo dna na den som sa stala vegetariankou. Chcela som postupne prejst na veganstvo a nasledne na raw. To som vtedy nedokazala. Isla som na vysoku, kde sa vela pilo, fajcila som, bola som chudobny studentik, stravovala som sa sice vegetariansky, ale uplne nezdravo. Vsetky dovody na raw stravu sa postupne vytracali z mysle. Po 7mich rokoch vegetarianstva som zacala opat jest maso. To mi vydrzalo cca 5-6 rokov. A stale som sa stravovala nezdravo (stavalo sa ze som ovocie nejedla vobec aj par dni po sebe. Zeleninu najcastejsie paradajky a papriky ku chlebu na ranajky. Vela junk foodu), ale prestala som fajcit. Brala som antikoncepciu cele roky. A postupne sa dostavame k pointe a do sucastnosti :)

na jesen 2017 som vysadila antikoncepciu (skor nahodou ako ucelne), a do mesiaca sa mi neuveritelne zhorsila plet. Vlasy mi padali uz roky, ale nahovarala som si ze je to sposobene chemickym poskodenim (bola som platinova blond). Na nohach som mavala modriny. Za posledne 4 roky som dost pribrala (neviem to odhadnut, nakolko sa nevazim roky, ale mozno 5-10 kg? Neviem, stale som sa ale natrepala do Ska :D ). Svoje vlastne zdravie som neriesila, ani stravu, a zacalo sa to prejavovat. V rodine sme mali viacere umrtia a tazke choroby (rakovina, cukrovka). Ako sa priznaky a dovody mnozili, vstupila som si tuto zimu do svedomia, zacala opat citat knihy o strave a vedela som co musim urobit. Vedela som co je spravne uz 13 rokov, len som nikdy nemala odvahu? Bala som sa odmietnutia okolia, najviac vlastnej rodiny. Bala som sa, ze je to prilis tazke. Bola som prilis leniva a pohodlnna spravit taku extremnu zmenu. Vzdy som to len odsuvala, ved raz, neskor..

1.1.2018 som presla na raw vegan stravu. Prechod bol na rozdiel od ocakavani uplne v poriadku, rodina to prijala pozitivne a dokonca s nadsenim, ze aj oni by sa chceli stravovat zdravsie! Postupne sa mi zacalo vsetko upravovat! Schudla som vsetky kila nabrate za tie roky, plet sa mi zlepsila (ale este to nie je dokonale) vlasy mi padaju postupne stale menej! Modriny na nohach nemam ziadne! Upravilo sa mi tolko veci v ktore som ani nedufala, ani ma to nenapadlo! a urcite aj tolko o kolkych ani neviem...

cely cas citam knihy o strave, viem na milion % ze rastlinna strava je ta spravna cesta. V poslednom case mam ale pochybnosti o tom, ci musi byt surova. Viaceri tvrdia, ze moze byt tepelne upravena (setrnne), aby sme dokazali vstrebat vsetky ziviny v nej. Napr lypoken v paradajkach sa lepsie absorbuje z tepelne upravenych a podobne

konkretnejsie napr tu: https://nutritionfacts.org/topics/raw-food/
https://nutritionfacts.org/video/raw-fo ... orption-3/

Na druhej strane vsetky tieto odborne studie beru do uvahy len ziviny, to meratelne, ale neberu do uvahu ze surova strava je aj ziva strava. Nerataju s energiou rastlin, ich vibraciou a informaciou.

ale potom su tu vsetky tie "spovede" byvalych vitarianov ake maju zdravotne tazkosti a velka miera odpadlikov na raw strave.

Nechcem po x rokoch na raw strave zistit, ze mam poskodeny chrup, kosti alebo ja neviem co kvoli svojej strave. Chcem spravit vsetko spravne a momentalne som zmatena. Zacala som po trochach jest tepelne upravene veganske jedlo (napr strukoviny) kvoli dostatku zivin. Ale zaroven mam vycitky ze nie som 100% raw. Nie som si ista co je spravne a najlepsie. Momentalne mam taku predstavu ze stale budem dajme tomu na 80% raw, ale napr v pripade spolocenskej udalosti (vecer s priatelmi, obed s rodinou) sa nebudem az tak obmedzovat a dam si veganske jedlo. Len sa bojim, ze sa dostanem postupne do starych kolaji a budem jest viacej nezdraveho a tepelne upraveneho. Pre mna nie su kompromisy vhodne, nedokazem to, lepsie je drzat sa extremu, mam to zial v povahe.

Pisem tento prispevok vo viere, ze vy co ste scitanejsi, skusenejsi, mi pomozete najst spravnu cestu.
Dakujem!
Tiknisem
Příspěvky: 3
Registrován: čtv led 11, 2018 15:04
Bydliště: Bratislava, Slovensko

Re: Michaela a jej dilema

Příspěvek od Tiknisem »

este by som doplnila nejake priklady co jedavam. Spisujem si totiz kazdy jeden den. Susicku som len teraz kupila, este ju nemam ale na byte. Este nenaklicujem, coskoro sa budem stahovat, potom budem aj klicit, aj susit :)

1.den
ranajky - 1 mango, zopar jahod
desiata - 4 mandarinky
obed - tempeh, polka uhorky, redkovky, paprika, paradajky, olivy, mix salatov, susene paradajky, sol, olivovy olej + raw krekry graham masala
vecera - 3 banany s raw kakaom. Par datli. Zmes orechov

2.den
ranajky - pohanka, jahody, oriesky, banan, med
desiata - 4 mandarinky
obed - to iste co den predtym
smoothie - banan, jahody, 1 pomaranc, vela spenatu, mandlove mlieko
vecera - 2 banany s raw kakaom. 100g susenych jablk. Smoothie z 2 bananov a mandloveho mlieka.

3.den
ranajky - chia puding s jablkom a brusnicami, zopar mandli
obed - 2 uhorky, 2 mrkvy naspiralizovane. Dresing podla Raw Kristiny mango, 1/2 avokada, chili, limetka, jarna cibulka (dresing mi nechutil)
smoothie - spenat, 1 pomaranc, 1 banan, voda, kus jablka
desiata - trochu manga
vecera - dojedla som este zvysok obedu + vela solenych arasidov :(

4.den
ranajky - ovocny salat: jablko, kivi, hrozno, slnecnicove semiacka
obed - paprika, spenat, jablko, hrozno, mandle, tekvicove semiacka, olej, himalajska sol
smoothie - spenat, 2 kivi, 2 banany, voda
vecera - ovocny salat: kivi, banany, jablko, madle, pomaranc, mandarinky. Balenie susenyh bananov

5.den
ranajky - 1 mango
obed - mixy salatovych listov, 6 cherry paradajok, polka papriky, 3 redkovky trochu tempehu, dresing z cesnaku tempehu, avokada, citron, sol, korenie, voda - toto je velka mnamka
smoothie - 1 mango, vela spenatu, maliny, 1 banan, voda
vecera - 1 mango, hrst kesu
Uživatelský avatar
phisto
Příspěvky: 13
Registrován: pát dub 21, 2017 20:44

Re: Michaela a jej dilema

Příspěvek od phisto »

Milá Michaelo,

předně musím napsat, že ti rozumím, sama mám za sebou několikaleté období, kdy jsem hledala, jaká strava mi dokáže pomoci z mých zdravotních problémů, takže jsem toho hodně načetla, hodně se ptala, někde i narazila na radu, která mě opravdu posunula dál, ale nakonec jsem dospěla k poznání, že lidská těla jsou díky svému nastavení, případným zdravotním problémům či momentálnímu stavu vyživení natolik specifická, že není možné, aby někdo jinému člověku šil stravu na míru.

Nějak mi z tvých slov připadá, že prožíváš, i když asi v menší míře, to, co já kdysi – že tě to přemýšlení nad jídlem, a o tom, zda všechno děláš dobře, docela stresuje. A věř mi, že to je podstatně horší možnost, než kdybys jedla jako dříve, a vůbec nad tím nekoumala, protože stres dokáže v těle udělat daleko větší paseku, než třeba houska s mlíkem 5 x denně (opravdu moc dobře vím, o čem píšu).

Sice jsme na stránkách o raw, ale podle mě není až tak důležité, jestli je to jídlo vařené, nebo ne, pokud používáš základní suroviny, a ne průmyslově zpracovanou stravu, tak bych se nebála jíst prostě to, po čem je ti dobře. Určitě sama poznáš, jestli tě vařené luštěniny doslova ubijou, nebo ne. A z toho bych vycházela. Nezacházet do nějakého extrému, zamyslet se nad tím, co je pro tělo přínosem, a co už ne, toho se držet, a pozorovat, co na to říká. Třeba časem zcela přirozeně dospěješ k tomu, že raw je pro tebe dobré, třeba ne. Já bych taky chtěla být čistě na ovoci a zelenině, ale vím, že to při mém současném stavu není možné, a někdy mi to přijde dost líto, ale říkám si, že se k tomu třeba postupnými krůčky taky jednou dopracuji. Cestou kompromisu a pozorování bych šla už právě proto, že jsi extremistka, protože pokud nebudeš poslouchat svoje tělo, a budeš se držet jen raw ideologie, může se stát, že pár týdnů pojedeš čistě syrově, ale pak se tělo přihlásí o to, co potřebuje, a místo vařené čočky nabité živinami se doslova vrhneš na ty nejhorší pokrmy, co nám potravinářský průmysl předkládá.

Přeji ti, ať to zvládneš co nejlépe, a strava je pro tebe zdrojem pohody a zdraví, nikoliv stresu.
Tiknisem
Příspěvky: 3
Registrován: čtv led 11, 2018 15:04
Bydliště: Bratislava, Slovensko

Re: Michaela a jej dilema

Příspěvek od Tiknisem »

ahoj Phisto, dakujem za odpoved! konecne prva po par dnoch :oops:
ano, to pocuvam stale castejsie, ze je to velmi individualne, ze pre niekoho raw je, pre niekoho je zas nieco ine, atd - taketo uvazovanie je pre mna stale tazke vstrebat, stale cakam ze existuje jeden spravny druh stravovania pre kazdeho :D ale to asi nie.

nad tym co si nacrtla tiez casto rozmyslam - zjedene raw v strese a v zlej nalade je urcite skodlivejsie ako zjedene napr. nieco varene v radosti a stasti - nie je potom naozaj uplne jedlo co jes a jedine dolezite je aku energiu tomu das? ci to budes jest pod stresom alebo si povies ze je to pre teba zdrave a dobre aj ked to je pecene hovadzie? Toto by vysvetlovalo aj prvy bod - preco neexistuje jeden navod co jest ale je to individualne, je to individualne, lebo nejde ani o to co jest, ale v akom naladeni to zjes - to len ako uvaha

este raz dakujem za odpoved :)
Odpovědět