Elsiie77

Tady si každý můžete založit svůj vita-deníček.
Podmínkou je, že název deníčku bude začínat vaší přezdívkou.
Viz vzor.

Moderátor: hugo

Odpovědět
Uživatelský avatar
Elsiie77
Příspěvky: 4
Registrován: pát čer 15, 2012 1:21
Bydliště: Praha

Elsiie77

Příspěvek od Elsiie77 »

Zdravím a buďte vítáni v mém deníčku, :D

Náhodou jsem narazila na vaše stránky a od té doby postupně pročítám.
Prošla jsem si fázemi ťukání na čelo až po nadšení,ale neodhodlala jsem se přejít na vita stravu,protože mi to nakonec má známá lékařka (Mudr,Csc,) rozmluvila. Přesvědčila mě natolik,že jsem se pár měsíců zkusila stravovat dle odborníky schváleného recepisu - 5x denně malé porce, základ sacharidy(tmavé pečivo,rýže,atp.)+bílé maso(ryby,kuře,krůta)+mléčné výrobky.
Zeleniny trocha, ovoce příležitostně.
Cítila jsem, že mi to vůbec nedělá dobře.Přemáhala jsem se k masu - od mala jsem ho téměř nejedla, a neustálá rýma s únavou byla samozřejmostí. Definitivně jsem se rozhodla,že chci přejít na vita stravu a to je kámen úrazu.

Zkoušela jsem : 1) Postupně zařazovat více ovozelu a ubírat ostatního => nic moc,bilo se to,hrozně mě to nadýmalo - ona kombinace pečivo-maso-kefír-kilo melounu ... :roll:
2) Vynechat vše a skočit rovnou na 100% ovozel => začala jsem se záchvatovitě přejídat strašnými ... např.levnými sušenkami, litry kafe s čokoládou, sladkým pečivem - čehož máme neustále plný dům kvůli rodině,která mě s tím pokoušela až jsem se na to nevrhla.Dost jsem o tom přemýšlela a byl to prostě následek mé závislosti na jídle,kterou bych si nikdy nepřiznala. Ovozel mi strašně chutná, cítila jsem se bezva,ale pak jsem prostě večer prošla okolo čokodortu a bezmyšlenkovitě se na něj vrhla.
3) Půst => abych se zbavila své závislosti a chutí pokusila jsem se držet 7 denní půst.
Nastudovala jsem si info zde na foru,na pustu.cz, přelouskla Partykovou a Malachova.V minulosti jsem párkrát držela 1denní půsty a bylo to fajn. Ve čtvrtek ráno jsem si plná odhodlání dala šanku,večer ještě pár klystýru a pila jen obyč filtrovanou vodu.Pátek totéž, ale už bez šanky. Cítila jsem se slabá a lehce mě bolela hlava.V sobotu ráno jsem se probudila a myslela,že je po mně : pískalo mi v uších,hrozný tlukot srdce,ledové končetiny a slabost,ale taková,že jsem nebyla schopná normálně chodit :shock: ! Hodinu jsem se rozdýchávala v sedě na posteli,než jsem byla schopná s několika pády dojít do kuchyně a dát si misku hroznového vína celá vyděšená.
Když jsem se chtěla odbelhat zpátky do peřin vybrakovala jsem celou ledničku - během cca 2 minut jsem snědla 3 balení libanon.chleba, párky, jogurty,sýry,jogurty,zeleninu,cokoliv - prostě záchvat - věci co mi vůbec nechutnají jsem do sebe cpala jak šílená. No, pak jsem trpěla jak zvíře.Pokusila jsem se zvracet,ale nešlo to.Přetrpěla jsem celý dnešek.
Teď jsem naštvaná a zklamaná.Co bylo špatně?Proč mi bylo tak mizerně? Byla jsem na půst natěšená a teď vůbec nevím jak postupovat,abych si dál neubližovala. :?: :(
Jinak jsem relativně zdravá, a nízkou vahou to být nemůže - mám spíše lehkou nadváhu 170cm/68kg.

Byla bych moc vděčná za jakoukoliv radu a pomoc.
smajliss
Příspěvky: 1218
Registrován: čtv srp 18, 2011 20:07

Re: Elsiie77

Příspěvek od smajliss »

Nejsem si jistý, jestli půst pomůže v překonání chutí. Hodně lidí uvádí, že potom začnou jíst ještě větší prasárny, než předtím. Co takhle začít šťávovat ? To se člověk naučí na pravidelný přísun ovozelu a pravidelný detox. Co takhle dělat si velké zeleninové saláty ? Jak ho potom člověk sní, tak je najezený na půl dne a není možné, aby po něm snědl ještě čokoládu 8)

Já si dělal dneska takový: pekingské zelí, avokádo, kysané zelí, okurka, pórek, troška olivového oleje a nerafinové soli .
Naposledy upravil(a) smajliss dne sob led 05, 2013 23:17, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: Elsiie77

Příspěvek od rudo »

co hladas ?

prislusnost k sekte > stravovacej alebo hladujucej ?

tu je mozne nejake stravovacie podsekty alebo uzke spolky hladovkarov s vysokymi cislami najst

ale vacsinou su tu ludia co hladaju pre seba zdravy sposob zivota a uz sa nemienia podriadovat nejakym guru a necitia potrebu byt potlapkavani po pleciach co kolko dni coho zvladli

hladovka to nedoda chybajuce ziviny

a aj ocistny sytem funguje dobre ak je spravne ziveny

ak si spravis jasno ktore ziviny mikro aj makro potrebujes a zacnes ich vyhladavat a zmenis stravu tak aby si ich mala co najviac a vynechala to co ich neobsahuje tak sa zladis postupne pekne sama

nejak nie je jasne co si chcela od tej doktorky preco si sa jej pytala na stravu co si hladala ? zlepsene zdravie ?

alebo uznanie dochtorskej autoriti ?

doktori zdravie ani nepoznaju ani ho nerozdavaju a ani mu nerozumeju a o strave vedia len same bludy, len doktor ktory ide v bludoch systemu dokonale dostane za odmenu pismenka pred meno a za meno to plati v kadej oblasti vedy

kto chce s vlkmi byt musi s nimi klamat populaciu

povedz co vlastne chces a preco, potom ti snad bude niekto schopny poradit
5 2 8
Uživatelský avatar
Elsiie77
Příspěvky: 4
Registrován: pát čer 15, 2012 1:21
Bydliště: Praha

Re: smajliss

Příspěvek od Elsiie77 »

Ahoj a díky za tip, :wink:
Asi bych to taky tak viděla, prostě se pokusím jíst ovoce a zeleninu v takovém množství,abych se cítila plná a snad se ty chutě srovnají časem.
Uživatelský avatar
Elsiie77
Příspěvky: 4
Registrován: pát čer 15, 2012 1:21
Bydliště: Praha

Re: rudo

Příspěvek od Elsiie77 »

Ahoj,
je možné,že jsem tvůj příspěvek docela nepochopila,ale tak se mi zdá,že sis o mě udělal podivný úsudek ze svých domněnek :?: >:-)

Určitě tady nehledám příslušnost k jakékoliv "sektě". Proč taky?
Hledám,co je pro mě nejvhodnější strava,abych byla zdravá,mé tělo fungovalo jak má,abych se cítila dobře - jednoduše hledám informace, které by mi mohly pomoci,protože se zajímám o své zdraví.
S onou lékařkou jsme probírali různé diety,protože je to má přítelkyně.Je zdravá a vypadá skvěle a já se pokusem přesvědčila,že její dieta pro mě nefunguje,toť vše. Psala jsem hlavně o svých snahách v přechodech na vita stravu - o půstu,protože mně osobně připadal jako ideální způsob a vyděsily mě popsané příznaky z 3.dne.Myslela jsem,že někdo něco podobného zažil,nebo jestli nevědí o co šlo.?Bylo to nebezpečné?Přehnané?Jen příznaky čištění?Může se pokusit o další půst?Neví někdo něco,co by mi konkrétně osvětlilo tuhle nemilou zkušenost???
Plácání po zádech by byl nečekaný bonus . (:-) :lol:

No nic, už musím na kutě,dobrou noc.
ravima
Příspěvky: 449
Registrován: pon dub 11, 2011 20:53

Re: Elsiie77

Příspěvek od ravima »

Jedla jsi po té šance rýži s máslem podle návodu?
Doporučil bych to zkusit ještě jednou, radši bez té předchozí šanky. Klystýry ano.
Podlé toho stavu v 3. dnu půstu si myslím, že půst a změnu stravy dost potřebuješ.. Ale ve tvém případě bych nezačínal 7, ale 3, když to bude víceméně v pořádku, tak pokračovat na větší čísla a nebo taky ne a jenom zlepšit stravu. Hlavně ani po té 3 se nepřejíst, to je lepší ten půst nedržet. Jestli si nejsi jistá svou vůlí, budeš potřebovat nejdřív návratovku na jednodenních půstech, jinak si spíš ublížíš.
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Elsiie77

Příspěvek od Panda »

Elsiie, tento průběh půstu je v pořádku. Jsi teprve v počátcích a Tvé tělo ještě není dostatečně připraveno. Tohle lidé zažívají často, když se s nadšením pustí do nové věci, do vita nebo půstů. Organismus byl tou změnou šokovaný, mělas silnou intoxikaci a je dobře že jsi včas skončila. Nečekej že vše zvládneš snadno a rychle. To že jsi vůbec něco začala, je velmi dobrý příznak, že ses vydala "na cestu". Nejsou už dvířka zpět, proto vítej na cestě hledačů. ;-) Nenechej se těmito potížemi odradit, stává se to a je to v pořádku. Zkoušej dál po malých kouskách a když budeš mít potíže, raději včas vycouvej a zkus zas příště znovu nebo jinak.

U půstů hraje dost roli i psychika, která se brání tomuto novému neznámému stavu. Zkoušej zařazovat např. jednodenní půsty každý týden. A když to půjde dobře, tak si občas zkusit trochu delší půst, třeba zas 3 dny. Časem se bude všechno zlepšovat a půsty půjdou čím dál lépe. Až si zvykneš, už ani nebudeš vědět, že držíš nějaký půst a nebudou Ti dělat problémy ani delší půsty. "žravost" je jedním z příznaků vykolejení psychiky půstem, ale až psychika (podvědomí, instinkty) pochopí, že půstem nic nehrozí, zmizí to. Výsledně pak naopak půst skutečně umožňuje zbavit se i psychických problémů, závislostí a chutí. Ale to až trochu vyšší stupeň, až se zbavíš těchto počátečních projevů.

Časem pak zjistíš, že Ti půst dělá naopak velmi dobře a všechno se díky jemu zlepšuje. To stejné platí i např. o vita stravě - zpočátku přichází euforie, kdy člověk začne "lítat", pak často zklamání, kdy se mu zdá že to přestává fungovat a zdravotní stav se zhoršuje, a teprve až když se naučí sledovat tělo a pochopí spoustu věcí kolem stravy a půstů a psychiky, tak se z rozhádaných nástrojů stane orchestr a člověk začne fungovat jako nikdy předtím. Takže zkoušej zpočátku pomalu a opatrně, do ničeho se nenuť násilím a nepřekonávej se.
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: rudo

Příspěvek od rudo »

Elsiie77 píše:Ahoj,
je možné,že jsem tvůj příspěvek docela nepochopila,ale tak se mi zdá,že sis o mě udělal podivný úsudek ze svých domněnek :?: >:-)
alebo coby zadne domnienky mam vzdy prstup ZERO POINT teda otvroeny vsetkym moznostiam

len som ti chcel ukazat ze si v prvom prispevku nedala podstatne info o sebe
poisala si s tym ze seba poznas a vedela si co pises, ale to nebeolo dost info pre cudzich ludi

ja tak zvycajne zareagujem vzdy na ludi co povedia ze nieco chcu ale nie je jasne ze preco to chcu

takze teraz si upresnila ze hladas zdravie ako prvorade a nejak si spravila sojnie ze najlepsie zdravie ti da surova strava spojena s hladovkami

to moze ale nemusi byt pravda a zalezi len od teba ci to budes brat flexibilne alebo nie

bolo tu vela ludi co si vybrali nejaky spsob surovej stravy a chceli pri tom zostat aj za cenu straty zdravia a neoiktori aj presli za ten bod
ze to zdravie stratili a nemohli sa psychicky vratit lebo proste mali pravdu alebo radsej mali pracdu ako vlkastne zdravie

preto varujem pred sektarstvom, deje sa v tomto vo svete vselico.

tak ti drzim palce

a nezabudaj ze lekarkou nutena sacharidova strava je len ina strana mince ovocneho systemu a spociatku sa mzoes citit lepsie ale neskor nemusis a len male percoento ludi na ovoci prospieva

sleduje reakcie tela a neriad sa tym co by malo fungovat

dlhodobe trpenie nie je detox
5 2 8
Fiona
Příspěvky: 3386
Registrován: úte úno 19, 2008 7:06
Bydliště: Buenos Aires, Argentina

Re: Elsiie77

Příspěvek od Fiona »

Ahoj Elsie, myslim ze jsem taky byla tam o cem mluvis. Kdyz vidis nejaky ideal jak bys to chtela delat, zkusis, ale narazis... Sama jsem se v tom jednu dobu dost placala a znam jak ty narazove preziraci stavy, kdy clovek znicehonic sesrotuje veci na ktere by jinak ani nepomyslel, tak ty pokusy o prechod stylem kus toho a kus toho. I pusty, jak podarene tak i par pekne zpackanych. Takze ti aspon rozumim.

Ono na zacatku je potreba trocha pokory a priznat si ze v tomhle stadiu to na 100% asi nedas, a proc taky. Vita strava neni cil, jen prostredek k tomu aby jsme byli mladi, krasni, zdravi a aby nam bylo dobre... z cehoz vyplyva ze nema cenu se tim stresovat. Lidska psychika funguje tim zpusobem, ze pokud si na sebe clovek poridi bic v podobe prilis vysokeho idealu, automaticky sklouzne k tomu ze se ve slabych chvilich bude trestat presnym opakem. Za coz se na sebe nastve a potresta se jeste vetsi askezi... a tak porad dokola. Dost se tim zabyval treba C.S.Jung, dokonce se na tomhle principu postavilo nejedno svetove nabozenstvi...

Vidis ze 100% vita zatim nedavas, tak budiz. To neznamena ze to nedas nikdy. Muzes se k tomu dopracovat, ale chce to neprepinat svoje momentalni moznosti a zacit malymi detskymi krucky. S tim ze kdyz spadnes, no tak a co? :) Zvednes se a jdes dal, postupne ty krucky budou jistejsi :) I nejlepsi provazolezec se kdysi ucil chodil a nabil si nos i na zemi. Ani maratonec nezacina svou bezeckou drahu tim maratonem.

Pust ti v tomhle asi nepomuze. Ano, pomuze ti trosku se procistit, ale to je tak vsecko. Pokud cekas ze te vytrenuje tak ze to pak pujde samo, asi se zklames. Naopak, pust je jeste o neco vyssi meta nez vita jidlo, a muze rozjet pazrave chute jeste vic... Proc utocit na level 7 kdyz jeste nezvladas level 4? Nezapominej ze tvoje telo na nejake strave zilo x let, a ted ji samozrejme vyzaduje. Pokud mu ji narazove vsecku seberes, dostane abstak a bude se vztekat. Takhle jednorazovy prechod zvladnou jen vytrenovani jedinci a i oni si pri tom odtrpi svoje. Pro vetsinu z nas je mnohem schudnejsi postupna cesta, a je to i mnohem pratelstejsi vuci telu.

Mam jakysi navrh, ale samozrejme si ho uprav podle sebe!
Co treba zacit pozvolny prechod nikoliv placanim vita a nevita jedno pres druhe (z toho se fakt jen prdi), ale systematicky? V prvni fazi na priklad vynechat smazene, pecivo a bily cukr. S tim ze rano k snidani si das nejake ovoce co ti chutna, a po zbytek dne nejake zdravejsi vareniny, treba ryzi s dusenou zeleninou z cerstvych surovin nebo neco podobneho. Ale dusledne bez smazenin a bez sladkosti. Idealne bez peciva, ale pokud by to neslo, muze pecivo pockat na druhou fazi... jde jen o to, aby to pro tebe bylo schudne a aby to pro telo nebyl sok. Zkus opravdu v prvni fazi jen odstranit ty nejhorsi jedy a nejake vita vubec neres. Hlavni vec je mit se rada. Postupne muzes k te ryzi nebo bramboram nebo cocce pridavat vetsi a vetsi podil cerstveho salatu... ale hlavne nema smysl placat ovoce kdyz uz mas v sobe cokoliv jineho, tim si jenom rikas o plyny. Ovoce ma jit naprazdno, po nem chvili klid nez se stravi, zeleninu muzes v pohode spolu s varenym. Jde jen o to, nastavit si latku jen tak vysoko abys to skocila, a ona se bude postupne zvysovat... drzim palce :)
Vyhrazuji si svate pravo na omyly!
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: Elsiie77

Příspěvek od rudo »

Fi, mudra to zena, pravila knezna

aby dnes bolo o kusok lepsie ako vcera a aby zajtra bolo u kosok lepsie ako dnes
a ked sa rok s rokom stretne tak sme o kus dalej

ale netreba sa dopredu sebe vyhrazat ze lomikare lomikare do roka a do dne, pekne potichucky nenapadne poza bucky, tak male zmeny ze su takmer nepostrehnutelne
5 2 8
galvanometr
Příspěvky: 167
Registrován: pát lis 09, 2012 20:01
Bydliště: Brno

Re: Elsiie77

Příspěvek od galvanometr »

Zdravím,
já jsem si prošel stejnými body jaké popisuješ, body číslo 1) a 2), s podobnými výsledky. Příčina u mně byla v hlavě, měl jsem pocit, že o něco přicházím, že mi něco uniká (jiné jídlo).
Pak ale kratší půst zabral, trochu jsem se zklidnil, tolik to neřeším a najednou to jde.

Tak trochu každá rada drahá, řešení máš ve svých rukou. Snad jen nespadnout do bludného kruhu "odteď 100pro - přežrání junk food - vinna".
(Samozřejmě je dobré ze začátku, pokud možno, přijít s ostatním jídlem do kontaktu co nejméně - obzvlášť doma.)

Ono to klapne.
Naposledy upravil(a) galvanometr dne ned led 06, 2013 23:32, celkem upraveno 2 x.
Pravdu nebudeme skrývat.
ovekyska
Příspěvky: 219
Registrován: ned kvě 22, 2011 23:03

Re: Elsiie77

Příspěvek od ovekyska »

ahoj Elsie, drzim ti palce v tvojich zaciatkoch a ako tu bolo pisane, pomaly pomaly.
j som jedna z tych, co mi rychly prechod na vita ublizil, problemy, ktore som chcela vyriesit sa zhorsili a pridruzili sa ostatne, musim napisat, ze som teraz bez sily nieco vobec so sebou robit, takze nic urcite nerob nasilu!!!

a pravda, vsetko je predovsetkym v hlave :wink:
Uživatelský avatar
Elsiie77
Příspěvky: 4
Registrován: pát čer 15, 2012 1:21
Bydliště: Praha

Re: Elsiie77

Příspěvek od Elsiie77 »

Díky všem za milé odpovědi a podporu,
jste moc hodní. :wink:

Tak už je jasné(alepsoň pro mě),co jsem zde hledala - osobní postřehy,zpětnou vazbu a musím říct,že jsem ani nečekala tolik podnětů k zevrubnému zamyšlení hned prvních pár dnů.
Dneska jsem se dýl toulala po českých luhách (eufem.řečeno - bahno,bahno,"bílá"zima :x ) a nimrala se v sobě. Máte pravdu,lámat něco přes koleno je blbost.Nadchla jsem se a protože mi nešlo měnit stravu postupně jak jsem pův.zamýšlela, řekla jsem si dost teď tady hned a rovnou po hlavě. 8) (:-) Holt předsevzetí,19 let, ideááály...
Vlastně jsem si říkala,že vita je pro mě nejlepší a basta,aniž bych někdy byla vitarián. Mám pořád někde hluboko zakodovány ony pravdy - po 3 dnech bez jídla umřeš,jez co můžeš ať vyrosteš,...atp. takže pak se v slabých chvilkách snažím sežrat vše co najdu.Následuje naštvání,vinna . A tak dokola - koukám jak jste mě prokoukli - skoro vše sedí 100% :shock: .
Pokusím se věci míň zkoumat logicky a naučit se poslouchat svý tělo.
Byla jsem na sebe dneska hodná - procházka, bylinková koupel,supr film a večer jsem si všimla,že jsem ani nic nesnědla - byla mi pořád tak zle z včerejška,že jsem neměla vůbec chuť. Sem si říkala - jestli chceš ten čokodort, tak si sdlábni třeba celej a pak to zkus jednou neřešit :mrgreen: a nic,nepotřebovala jsem ho. Takže jen 4l vody.
Uvidím zítra,nebudu se nutit ani jíst ani nejíst. Mám teď takovou představu, že na to půjdu jak navrhla Fiona,to se mi líbí. Ráno třeba nějaký ovoce smoothies,či štávy :delicacy: a během dne se pokusit jíst relat. zdravé přílohy + zeleninka.
Každá změna k lepšímu má svůj smysl. Odbourala jsem něco stresu a teď mi to přijde spíš jako strašný dobrodružství, takový objevování nový planety :D .
Odpovědět