jahodkasimonka potrebuje poradit

Tady si každý můžete založit svůj vita-deníček.
Podmínkou je, že název deníčku bude začínat vaší přezdívkou.
Viz vzor.

Moderátor: hugo

Odpovědět
jahodkasimonka
Příspěvky: 11
Registrován: pon lis 12, 2012 11:08

jahodkasimonka potrebuje poradit

Příspěvek od jahodkasimonka »

ahoj vitariani! uz dlho sa pohravam s myslienkou stat sa vitariankou alebo to aspon skusit. potom, co sa mi podarilo od maja 2012 schudnut 17 kil zaradenim velkeho mnozstva zeleniny (tolko som snad nezjedla za celych 22 rokov zivota :oops: ) som si uvedomila, ze to by mohlo byt to prave orechove! zmizli mi problemy s bolavym kolenom a vcelku sa mi zlepsila plet. dokonca som si odvykla od rafinovaneho cukru co je uzasne! ako zaciatocnik by som ale bola vdacna za kazdu radu, nejaky ten vzorovy jedalnicek (aspon na tyzden-som totiz clovek ktory pri novej cinnosti potrebuje aspon pociatocne usmernenie) tak dajte typy budem vdacna a potom vas informujem ako sa mi dari. :roll:
have a berry nice day :)
smajliss
Příspěvky: 1218
Registrován: čtv srp 18, 2011 20:07

Re: jahodkasimonka potrebuje poradit

Příspěvek od smajliss »

Vzorový jídelníček nemám, ale často jím tohle:

jídlo1: okurky s bazalkou a nerafinovanou solí (okurky pustí vodu, takže netřeba přidávat něco tekutého)
jídlo2: papriky s jarní cibulkou a oliváčem
jídlo3: lehce podušená brokolice s květákem a máslem (je z toho taková polévka)
jídlo4: vejce s rukolou nebo špenátem na másle (tohle už moc nepasuje do tohohle fora)
jídlo5: avokádo
jídlo6: lněné semínko s česnekem a citronem (nevhodné před romantickou schůzkou)
jídlo7: máslo z oříšků (z obchodů zdravé výživy)
jídlo8: raw kakaové boby s medem a kokosovým olejem (občasná šmakuláda)
jídlo9: odšťavený řapíkatý celer s mrkví nebo okurka s mrkví nebo mrkev a červená řepa (sladkéé)
jídlo10: přes léto hodně rajčata

tož takhle nějak žiju
jahodkasimonka
Příspěvky: 11
Registrován: pon lis 12, 2012 11:08

Re: jahodkasimonka potrebuje poradit

Příspěvek od jahodkasimonka »

dakujeem, este paru takychto typov (tie vtipne komenty pobavili :D ) a budem moct zacat! :P
have a berry nice day :)
Uživatelský avatar
gabrielik
Příspěvky: 475
Registrován: pát srp 05, 2011 11:25

Re: jahodkasimonka potrebuje poradit

Příspěvek od gabrielik »

Skus si viacej načítať vo fore. Človek vždy na niečo zaujímavé natrafí a každému sedí niečo iné.

Niekto si pošmakuje na jednoduchých potravinách nemixovaných celých, niekto viac ovocia, iný zeleniny.

Teraz je to viac nováčikov, tak sús pozrieť rady ktoré dostávajú, napr tu:
viewtopic.php?f=9&t=3777
viewtopic.php?f=9&t=3800

Pozri si články na stránke:
http://vitarian.cz/search.php?rsvelikos ... omhlmenu=6

Bav sa :)
smajliss
Příspěvky: 1218
Registrován: čtv srp 18, 2011 20:07

Re: jahodkasimonka potrebuje poradit

Příspěvek od smajliss »

jinak pro začátečníky se mi líbí tahle věta od ruda:

"otazka zdravia nie je otazka surove alebo varene, ale ci dostatnes vsetko co potrebujes v spravnom mnozstve a kvalite a ci zbytocne nedostanes to co nepotrebujes"

když čtu, že lidi chtějí být 100% vita, tak už to podle mého názoru směruje k neúspěchu.. 100% syrové je vhodné spíše pro advanced, kteří jíž mají přehled a svému jídlu věří.
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: jahodkasimonka potrebuje poradit

Příspěvek od Pavluska »

smajliss píše:jinak pro začátečníky se mi líbí tahle věta od ruda:

"otazka zdravia nie je otazka surove alebo varene, ale ci dostatnes vsetko co potrebujes v spravnom mnozstve a kvalite a ci zbytocne nedostanes to co nepotrebujes"

když čtu, že lidi chtějí být 100% vita, tak už to podle mého názoru směruje k neúspěchu.. 100% syrové je vhodné spíše pro advanced, kteří jíž mají přehled a svému jídlu věří.
přesně tak!

(a ono 100% syrové - je dobré si uvědomit, že i kdejaký "guru" se semtam nacpe něčím jiným a proto jejich slepé následování je blbost)

Simonka: zaměření na zeleninu je super. Já když jsem ještě mívala problémy s pletí, tak čím víc zeleniny na úkor ovoce jsem jedla, tím lépe. Když jsem se celá "zacukrovala" ovocem, tak skákaly pupínky (údajně detoxikace, ale já si myslím své - cukr v nadbytku, v jakékoli formě, je hnus).
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: jahodkasimonka potrebuje poradit

Příspěvek od buc11 »

pravda, pojídači ovoce se nějak vypařili, možná zemřeli
Uživatelský avatar
gabrielik
Příspěvky: 475
Registrován: pát srp 05, 2011 11:25

Re: jahodkasimonka potrebuje poradit

Příspěvek od gabrielik »

Otrávili sa fruktózou :lol:

Ale nemali by sme tu takto v cudzom denníčku jahodke kaziť predstavy o vitariánstve. :roll:
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: jahodkasimonka potrebuje poradit

Příspěvek od rudo »

a aka si ? lesna alebo zahradna ?
5 2 8
jahodkasimonka
Příspěvky: 11
Registrován: pon lis 12, 2012 11:08

Re: jahodkasimonka potrebuje poradit

Příspěvek od jahodkasimonka »

aj lesna aj zahradna ... kazda jahodka je mnam :delicacy: dakujem za rady ludia, nehovorim ze chcem byt 100% raw, nikdy a za nic niesom ochotna sa zdat kavy a mlieka.. toť vsetko :lol: idem nastudovat tie odkliky co ste mi poslali... Dakujem, dobru noc :roll:
have a berry nice day :)
jahodkasimonka
Příspěvky: 11
Registrován: pon lis 12, 2012 11:08

Re: jahodkasimonka potrebuje poradit

Příspěvek od jahodkasimonka »

buc11 píše:pravda, pojídači ovoce se nějak vypařili, možná zemřeli
noo, na ovocnych smoothie by som si vedela predstavit svoje fungovanie :delicacy:
have a berry nice day :)
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: jahodkasimonka potrebuje poradit

Příspěvek od buc11 »

jahodkasimonka píše:
buc11 píše:pravda, pojídači ovoce se nějak vypařili, možná zemřeli
noo, na ovocnych smoothie by som si vedela predstavit svoje fungovanie :delicacy:
já si zas život bez něho nedovedu vůbec představit
mlíko postupně odejde samo, nebude stačit konkurovat
jahodkasimonka
Příspěvky: 11
Registrován: pon lis 12, 2012 11:08

Re: jahodkasimonka potrebuje poradit

Příspěvek od jahodkasimonka »

já si zas život bez něho nedovedu vůbec představit
mlíko postupně odejde samo, nebude stačit konkurovat[/quote]

som nato zvedavá :shock:
have a berry nice day :)
bukaj
Příspěvky: 489
Registrován: čtv říj 11, 2012 21:45

Re: jahodkasimonka potrebuje poradit

Příspěvek od bukaj »

Řekl bych, že je rozhodně špatné na vyřazení kvalitních mléčných výrobků tlačit, obvzlášť pokud ti dělají dobře. Mě taky asi jen tak neopustí ale vůbec mě to nemrzí.
jahodkasimonka
Příspěvky: 11
Registrován: pon lis 12, 2012 11:08

Re: jahodkasimonka potrebuje poradit

Příspěvek od jahodkasimonka »

bukaj píše:Řekl bych, že je rozhodně špatné na vyřazení kvalitních mléčných výrobků tlačit, obvzlášť pokud ti dělají dobře. Mě taky asi jen tak neopustí ale vůbec mě to nemrzí.
tento pristup sa mi paci m:-)
have a berry nice day :)
smajliss
Příspěvky: 1218
Registrován: čtv srp 18, 2011 20:07

Re: jahodkasimonka potrebuje poradit

Příspěvek od smajliss »

A vy hlavně máte na Slovensku nepasterizovanou bryndzu :delicacy: :delicacy: :delicacy:
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: jahodkasimonka potrebuje poradit

Příspěvek od rudo »

mliecne vyrobky a ovocie si vzajomne vobec nekonkuruju, kazda skupina je uplne o niecom inom
5 2 8
jahodkasimonka
Příspěvky: 11
Registrován: pon lis 12, 2012 11:08

Re: jahodkasimonka potrebuje poradit

Příspěvek od jahodkasimonka »

smajliss píše:A vy hlavně máte na Slovensku nepasterizovanou bryndzu :delicacy: :delicacy: :delicacy:

8)
have a berry nice day :)
jahodkasimonka
Příspěvky: 11
Registrován: pon lis 12, 2012 11:08

Re: jahodkasimonka potrebuje poradit

Příspěvek od jahodkasimonka »

rudo píše:mliecne vyrobky a ovocie si vzajomne vobec nekonkuruju, kazda skupina je uplne o niecom inom
to teda znamena ze si "za" alebo proti konzumacii mliecnych vyrobkov ?
have a berry nice day :)
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: jahodkasimonka potrebuje poradit

Příspěvek od rudo »

jahodkasimonka píše:
rudo píše:mliecne vyrobky a ovocie si vzajomne vobec nekonkuruju, kazda skupina je uplne o niecom inom
to teda znamena ze si "za" alebo proti konzumacii mliecnych vyrobkov ?
keby som citoval klasika : z jedny strany sem za, z druhy strany nejsem za

o to ale neslo, ide o to nestavat ovocie ako nieco co vytlaci ostatne skupiny zo stravy

jeden cas som bol velmi proti mliecnym vyrobkom, teraz ich jem
a to z dovodov prijmu co najviac tukov rozneho druhu a nejakych tych bielkovin

otazka je skor aky je to vyrobok ako bol vyrobeny, je to skutocne plnotucny vyrobok alebo je to nejaky umely plastikovo-cukrovy smejd predavany pod hlavickou zdravy nizkotucny atd

tu momentalne lahko dostat mlieko A2, co je z krav co nepresli genetickou mutaciou a ich mlieko nie je alergicke pre ludi (nepamatm si detail ktora zlozka mlieka tu alergiu sposobovala)

ale zistil som na sebe ze bez ohladu na to ci ide o A2 alebo nie, problem nebol mliecny vyrobok ale problem bol tie prisady co donho vyrobcovia dali
a dalej s cim som to jedol a co som s tym urobil pred zjedenim
5 2 8
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: jahodkasimonka potrebuje poradit

Příspěvek od rudo »

aby som doplnil, nedavno tu bol link na staru debatu kde Wolfik predniesol jeho teoriu ze ludia sa delia na 3 extremne skupiny - podla toho co lepsie travia a naco lepsie funguju a coho potrebuju v strave viac :

cukrari, tukari , bielkovinari

a ak clovek co je zdravsi a citi sa lepsie na tukoch alebo na bielkovinach alebo na kombo - tuky+bielkoviny, sa necha nachytat na nejaky stravovaci smer zalozeny na cukroch, tak zdravotne dopadne velmi biedne, napriklad ak je to smer frukto - len ovocie alebo vela ovocia a umyselne limituje tuky a bielkoviny

alebo na nejaky obilninovo zamerany smer nejake mukove vegetariantvo, len same kasicky z obilia atd
5 2 8
jahodkasimonka
Příspěvky: 11
Registrován: pon lis 12, 2012 11:08

Re: jahodkasimonka potrebuje poradit

Příspěvek od jahodkasimonka »

[quote="rudo"]aby som doplnil, nedavno tu bol link na staru debatu kde Wolfik predniesol jeho teoriu ze ludia sa delia na 3 extremne skupiny - podla toho co lepsie travia a naco lepsie funguju a coho potrebuju v strave viac :

cukrari, tukari , bielkovinari

hmm, bolo by treba zistit co som ja :D vitarianstvo som skusala na dva alebo tri tyzdne uz aj pred rokom (priznam sa ze kvoli chudnutiu co si budeme hovorit) a mne ani vela ovocia neskodi, ja sa proste citim dobre po kazdom jedle... snad okrem mastneho masa :cry:
have a berry nice day :)
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: jahodkasimonka potrebuje poradit

Příspěvek od rudo »

ked sa prejde na ovocie tak prve tyzdne su zvycajne vyborna ocista a kazdy sa citi spociatku vyborne, to sa ukaze az po 3 mesiacoch ci sa neustale vsetko zlepsuje alebo to zacne stagnovat a neskor ist dolu vodou

aj ja som bol niekolko mesiacov nadseny na 811 a propagoval som to

hovori sa ze mnohe stopve prvky ma clovek v zasobe na cely rok suvisi to so sezonnostou, ked sa najes co prave dozrieva lokalne doplnis si specificke mikroziviny a vystaci ti to na cely rok ale ako sa blizi nova sezona uz sa nemozes dockat

preto aj casto zmena stravy sa neukaze v prvych mesiacoch ale ci je naozaj trvalo udrzatelna uz urcite vies po 2 rokoch pokial naozaj sl;edujes signaly a neklames sa
5 2 8
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: jahodkasimonka potrebuje poradit

Příspěvek od Jindra »

buc11 píše:mlíko postupně odejde samo, nebude stačit konkurovat
těch běžných závislostí z vařáckých let jsem se už poměrně významně zbavil, chutě na jedy už takřka nemívám, ale kysané mléko si ještě občas ze syrového mléka doma dělám, to jo (buď ho pak piju jak je, anebo z něj udělám sirnou patlaninu s hromadou česneku, to je teda mňamko),
jo a vlastně občas trocha slaného balkánského sýra, co dává manaželka do šopského salátu,
ovšem nemám nejmenších pochyb o hlenutvornosti mléčných výrobků. předchozí konzumaci mléčného pak poznám následující den na mírném smrkání
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
jahodkasimonka
Příspěvky: 11
Registrován: pon lis 12, 2012 11:08

Re: jahodkasimonka potrebuje poradit

Příspěvek od jahodkasimonka »

rudo píše:ked sa prejde na ovocie tak prve tyzdne su zvycajne vyborna ocista a kazdy sa citi spociatku vyborne, to sa ukaze az po 3 mesiacoch ci sa neustale vsetko zlepsuje alebo to zacne stagnovat a neskor ist dolu vodou

aj ja som bol niekolko mesiacov nadseny na 811 a propagoval som to

hovori sa ze mnohe stopve prvky ma clovek v zasobe na cely rok suvisi to so sezonnostou, ked sa najes co prave dozrieva lokalne doplnis si specificke mikroziviny a vystaci ti to na cely rok ale ako sa blizi nova sezona uz sa nemozes dockat

preto aj casto zmena stravy sa neukaze v prvych mesiacoch ale ci je naozaj trvalo udrzatelna uz urcite vies po 2 rokoch pokial naozaj sl;edujes signaly a neklames sa
Ok, takze po pol roku na zelenine a mliecnych vyrobkoch uz snad mozem povedat ze to je pre mna to prave :D velka skoda je, ze odkedy zase zacala skola zvykla som si na rafinovany cukor bez ktoreho som v pohode prezila 5 mesiacov.. teraz si budem musiet zase odvykat :cry:
have a berry nice day :)
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: jahodkasimonka potrebuje poradit

Příspěvek od rudo »

cukor == najzakernejsia droga

psychologia okolo uzivania cukru je velmi zaujimava vec
5 2 8
jahodkasimonka
Příspěvky: 11
Registrován: pon lis 12, 2012 11:08

Re: jahodkasimonka potrebuje poradit

Příspěvek od jahodkasimonka »

rudo píše:cukor == najzakernejsia droga

psychologia okolo uzivania cukru je velmi zaujimava vec
to teda hej.. sama si uvedomujem ze bez neho mi bolo super.. stale som sa zobudila o siestej rano bez budika, oddychnuta a teraz mam problem vyvalit sa z postele niekedy aj o desiatej, nemam po nom dobru plet, pribera sa od neho a predsa je tak tazke sa ho zbavit :x
have a berry nice day :)
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: jahodkasimonka potrebuje poradit

Příspěvek od buc11 »

Jindra píše:
buc11 píše:mlíko postupně odejde samo, nebude stačit konkurovat
těch běžných závislostí z vařáckých let jsem se už poměrně významně zbavil, chutě na jedy už takřka nemívám, ale kysané mléko si ještě občas ze syrového mléka doma dělám, to jo (buď ho pak piju jak je, anebo z něj udělám sirnou patlaninu s hromadou česneku, to je teda mňamko),
jo a vlastně občas trocha slaného balkánského sýra, co dává manaželka do šopského salátu,
ovšem nemám nejmenších pochyb o hlenutvornosti mléčných výrobků. předchozí konzumaci mléčného pak poznám následující den na mírném smrkání
jelikož ještě existuje miniaturní možnost, že thajskou cestu z různého důvodu neuskutečním a poprvé se proti tomu pojistil, potřeboval bych od někoho zkušeného poradit jak se dokázat v krátké chvíli před 8. lednem zahlenit, či zateplotit;
to mlíko by možná šlo, ale mám odpor a u ostatních mlíčných produktů to na mne vůbec nepůsobí až naopak, možná bych mohl zkusit nějaké mastné diety např. z vyjetého řepkového oleje, nebo rači vařenou hlavu?, stát přes noc nahej na mrazu?, či doplňování Céčkem? Potřebuji 100 procentní jistotu. Tak jestli vás něco napadá...
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: jahodkasimonka potrebuje poradit

Příspěvek od rudo »

buc11 píše:
Jindra píše:
buc11 píše:mlíko postupně odejde samo, nebude stačit konkurovat
těch běžných závislostí z vařáckých let jsem se už poměrně významně zbavil, chutě na jedy už takřka nemívám, ale kysané mléko si ještě občas ze syrového mléka doma dělám, to jo (buď ho pak piju jak je, anebo z něj udělám sirnou patlaninu s hromadou česneku, to je teda mňamko),
jo a vlastně občas trocha slaného balkánského sýra, co dává manaželka do šopského salátu,
ovšem nemám nejmenších pochyb o hlenutvornosti mléčných výrobků. předchozí konzumaci mléčného pak poznám následující den na mírném smrkání
jelikož ještě existuje miniaturní možnost, že thajskou cestu z různého důvodu neuskutečním a poprvé se proti tomu pojistil, potřeboval bych od někoho zkušeného poradit jak se dokázat v krátké chvíli před 8. lednem zahlenit, či zateplotit;
to mlíko by možná šlo, ale mám odpor a u ostatních mlíčných produktů to na mne vůbec nepůsobí až naopak, možná bych mohl zkusit nějaké mastné diety např. z vyjetého řepkového oleje, nebo rači vařenou hlavu?, stát přes noc nahej na mrazu?, či doplňování Céčkem? Potřebuji 100 procentní jistotu. Tak jestli vás něco napadá...
nadychaj sa kakaoveho prasku a chod na RTG pluc, tak sa vraj dalo vyhnut odvodu na vojnu
5 2 8
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: jahodkasimonka potrebuje poradit

Příspěvek od buc11 »

rudo píše: nadychaj sa kakaoveho prasku a chod na RTG pluc, tak sa vraj dalo vyhnut odvodu na vojnu
to znám, to bylo třeba v Byl jeden dům, myslím hrzán chtěl dejchat, nebo hanzlík?
já potřebuji teplotu, to je nejjistější, jinak si budu muset zlomit nohu a i to jde vitariánovi těžko
smajliss
Příspěvky: 1218
Registrován: čtv srp 18, 2011 20:07

Re: jahodkasimonka potrebuje poradit

Příspěvek od smajliss »

Od Nového roku jsem neměl ani jednou rýmu. No a když jsem před pár měsíci začal jíst jogurty, tak jsem rovnou vyzkoušel jogurtový monoden. Ještě týž večer jsem měl plný nos :P .. čímž jsem si ověřil, že pasterizované jogurty nebrat
Když jsem byl letos na Slovensku, tak jsem tam pil každý den aspoň půl litru nepasterizované žinčici a 200g bryndzy, tak žádné zahlenění nebylo.
galvanometr
Příspěvky: 167
Registrován: pát lis 09, 2012 20:01
Bydliště: Brno

Re: jahodkasimonka potrebuje poradit

Příspěvek od galvanometr »

Šlo by se inspirovat ze Švejka (Petrolej pod kůži.). Taky jsem slyšel o pojídání/šňupání křídy.
Obě metody budou ale možná o hubu.
Pravdu nebudeme skrývat.
Odpovědět