janika

Tady si každý můžete založit svůj vita-deníček.
Podmínkou je, že název deníčku bude začínat vaší přezdívkou.
Viz vzor.

Moderátor: hugo

Odpovědět
janika
Příspěvky: 16
Registrován: pát lis 09, 2012 23:25

janika

Příspěvek od janika »

Několikrát jsem narazila na stránky vitarian, ale nikdy jsem se nepodívala do fóra. Teprve předevčírem jsem se začetla a jsem nadšená! Ale bude chvilku trvat, než si to tu více pročtu. Nejsem vitariánka. Jen jsem zjistila, že tahle cesta je prostě nejlepší. V červenci jsem se vyloženě přejídala, grilovačky hromady (sice výborného masa), ale najednou jsem to nemohla ani vidět. Dostala se mi do ruky kniha Syrová strava a knížky od Jamuheen a pochopila jsem, že je to přesně to co hledám. Jelikož jsme měli na zahradě moooc jablek a blumy, jitrocel, tak jsem začala odšťavňovat a moc mi to chutná. Plus zeleninové saláty. Od srpna jsem se již po 14-ti dnech začala cítit lehce a neunaveně. Mám za poslední rok za sebou 2 desetidenní očisty jen na na citronu a javorovém sirupu, při kterých jsem se taky cítila velice dobře, byla jsem klidnější (jenom mi byla víc zima, zmizelo mi krvácení dásní). V říjnu jsme měli krásnou dovolenou, ale s polopenzí a tak jsem si zase užívala plnými doušky všeho co nabízeli :lol: :delicacy: nyní se zase srovnávám, poslouchám tělo co jíst a co ne. Miluju sushi a ryby, sýry, takže to zatím tohle nemám v plánu vyřadit. Milovala jsem třeba trvanlivé salámy a jak jsem překvapená, že to sice furt hezky voní, ale chutná tak jak nějaká NO NAME hmota (:-). Začala jsem cvičit (Jillian Michaels) a cítím se momentálně fyzicky velmi dobře.
Těším se, že si tady rozšířím obzory, co všechno raw je ještě vhodné. Chtěla bych se naučit poznávat volně rostoucí rostliny a co nejvíce využít nepřeberné nabídky volné přírody.
Učím se :wink: :oops:
janika
Příspěvky: 16
Registrován: pát lis 09, 2012 23:25

Re: janika

Příspěvek od janika »

Ještě bych dodala, že mým cílem není být 100% vitarián, ale být 100% v harmonii.
Tzn. neberu to jako cíl, ale jako prostředek :wink:
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: janika

Příspěvek od Pavluska »

janika píše:Chtěla bych se naučit poznávat volně rostoucí rostliny a co nejvíce využít nepřeberné nabídky volné přírody.
velmi vhodné obohacení běžného supermarketového jídelníčku. :)
Zaměření na harmonii to samé. :)
Vítej. :D
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: janika

Příspěvek od rudo »

kralovna divych rastlin je zihlava-kopriva
princom je divy cesnak
5 2 8
janika
Příspěvky: 16
Registrován: pát lis 09, 2012 23:25

Re: janika

Příspěvek od janika »

ahoj pavlusko a rudo :D divoký česnek existuje?
nevíte třeba o nějaké knížce - atlasu, která by se zabývala konzumací syrových volně rostoucích rostlin a plodů?
janika
Příspěvky: 16
Registrován: pát lis 09, 2012 23:25

Re: janika

Příspěvek od janika »

Dnes jsem měla postupně:

šťáva z půl pomeranče
45min cvičení
šťáva z půl pomeranče
zeleninový salát - ledový salát, 1/4 okurky, půl mrkve, půl papriky, list kapusty, půl rajčete, drcené lískové jádra, půl lžíce olivového oleje, půl hrsti hrozinek
ananas
čtvereček čokolády
zapečené žampiony plněné česnekem a jarní cibulkou a trochou sýra, zeleninový salát
:roll:
smajliss
Příspěvky: 1218
Registrován: čtv srp 18, 2011 20:07

Re: janika

Příspěvek od smajliss »

bukaj
Příspěvky: 489
Registrován: čtv říj 11, 2012 21:45

Re: janika

Příspěvek od bukaj »

No vidíte to, to ani nevím, jaký poklad si sypu do salátů :D

Janilko vítej. Je to fajn koukat, jak rostou řady lidí, co jim na zdraví záleží. Něco se na tom světě zlepšuje. Hlavně se mi líbí to o poslouchání těla, to je podle mě ideál, kolik zlého už napáchalo striktní držení se nějakého dogmatu...
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: janika

Příspěvek od rudo »

medvedi cesnak rastie (rastol?) vo velkom na Zeleznej Studnicke okolo potoka za amfikom

pupava - listy aj kvety

neviem o knizke pre EU , tu v AUS je niekolko knih zaoberajucimi sa jedlymi ratslinami v prirode, mnohe su zalozene na skusenostiach domorodcov, mne sa to nechce studovat stale dufam ze sa vratim k medvediemu cesnaku a zihlave na rodnu hrud
5 2 8
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: janika

Příspěvek od Pavluska »

janika píše: nevíte třeba o nějaké knížce - atlasu, která by se zabývala konzumací syrových volně rostoucích rostlin a plodů?
Jani, zašla bych do antikvariátů a poptala se po nějakém obrazovém atlasu rostlin/léčivek... některé staré publikace jsou stále dobré. Plus při nejistotě zkonzultovat s internetem, doma, po sběru malého vzorku. ")
Také jsou nějaké novější knížky, měla jsem doma nějakou německou, ale nevzpomenu si na název (snad Jedlé, užitkové, léčivé?.. rostliny). Nyní už většinu rostlin poznám, tak atlasy nepotřebuji a když si nejsem jistá, lovím na netu.
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: janika

Příspěvek od Pavluska »

rudo píše:medvedi cesnak rastie (rastol?) vo velkom na Zeleznej Studnicke okolo potoka za amfikom
také jsem ho potkávala podél potoků.
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: janika

Příspěvek od buc11 »

"Jezte plevel" a je od Bena Charlese Harrise. Vydalo nakl. Volvox Globator Praha, 1998. Ostatni mam z http://www.amazon.com v anglictine.
a třeba viewtopic.php?f=3&t=77&hilit=rostliny+k+j%C3%ADdlu
janika
Příspěvky: 16
Registrován: pát lis 09, 2012 23:25

Re: janika

Příspěvek od janika »

dík za tip na ten mědvědí česnek a hlavně buci za odkaz na to fórum o divokých rostlinách! :) budu přes zimu studovat a na jaře nebudu muset do obchodu :-)))))))
Kniha Jezte plevel nejde asi moc sehnat, teda aspoň na internetových knihkupectvích nikde není k prodeji :(
janika
Příspěvky: 16
Registrován: pát lis 09, 2012 23:25

Re: janika

Příspěvek od janika »

Dneska jsem měla 2 zeleninové saláty (mrkev, kedluben, ledový salát, paprika, brokolice), sushi (jsem si uvědomila, že jsem na něm závislá, protože jsem schopná si ho dělat každý den :-o), pomeranč, kávu, jedno kolečko Disco oplatky.
Hodinku jsem si zacvičila.
Mrzí mě, že nemám čas si to tu pročíst.
Jsem OSVČ a co rozhodně nemám v harmonii je pracovní doba, tak do vánoc to vidím vzhledem k počtu zakázek na 12h denně, no nevím nevím.. pro mě tohle třeba úzce souvisí s jídlem, protože když se dostanu do stresu a nestíhání, tak nemám čas myslet na jídlo a pak v když padám únavou NĚCO do sebe nacpu :roll:
Naštěstí tělo je chytřejší než já a dává mi čím dál víc jasně najevo co NE :mrgreen: (začne mi být těžko, pálit žáha ap. ale nevadí mi to, jsem vděčná, za to, že se tím můžu řídit a nejíst tak často blbosti).
Jsem vděčná za tohle forum :)
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: janika

Příspěvek od buc11 »

janika píše:dík za tip na ten mědvědí česnek a hlavně buci za odkaz na to fórum o divokých rostlinách! :) budu přes zimu studovat a na jaře nebudu muset do obchodu :-)))))))
Kniha Jezte plevel nejde asi moc sehnat, teda aspoň na internetových knihkupectvích nikde není k prodeji :(
měl jsem to v ruce, možná z knihovny?
já považuji za nambr van pampelišku, ta je kompletní a přidá-li se ta kopřiva, ptačinec žabinec a další zelený z louky do počtu (ostatně vše je v malým množství jedlý, já jím s oblibou třeba vlaštovičník) jest to dostačující
janika
Příspěvky: 16
Registrován: pát lis 09, 2012 23:25

Re: janika

Příspěvek od janika »

děkuju za tipy! No mě příjde čím dál víc ujeté kupovat třeba polníček za 40Kč, když všude okolo roste tolik plnohodnotných rostlin. Třeba mě hrozně chutná sedmikráska, je sladká. Máme plnou zahradu jitrocelu, tak ten si přidávám taky někdy do odšťavňovače. Zajímalo by mě o co plnohodnotnější je třeba zelí než obyčejná tráva :lol: Přestěhovali jsme se z Prahy na vesnici a je to prostě nádhera, co ta příroda nabízí. V zimě se bez supermarketu ale neobejdu. Co je vlastně přirozené jíst v zimě?
Dneska jsem si koupila mixer, jupíííí! m:-)
janika
Příspěvky: 16
Registrován: pát lis 09, 2012 23:25

Re: janika

Příspěvek od janika »

A sezamový olej, na ten jsem zvědavá. Chtěla jsem koupit kokosový, jak to někdo doporučoval ve foru, ale ten jsem nesehnala.
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: janika

Příspěvek od Jindra »

janika píše:A sezamový olej, na ten jsem zvědavá. Chtěla jsem koupit kokosový, jak to někdo doporučoval ve foru, ale ten jsem nesehnala.
Sezamový si lisuju přímo čerstvý doma,

kokosový beru tenhle Tropicai, je úžasnej jak po holení, tak do receptů (zrovna teď ho pocumlávám s kapkou medu a máku)
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: janika

Příspěvek od rudo »

janika píše:A sezamový olej, na ten jsem zvědavá. Chtěla jsem koupit kokosový, jak to někdo doporučoval ve foru, ale ten jsem nesehnala.
kokosak vyzera pri beznej teplote ako poctiva biela tuha mast, nie je to tekuty olej a nebyva vo flaskach ale v takych poharoch so sirokym hrdlom, podobne ako med
5 2 8
janika
Příspěvky: 16
Registrován: pát lis 09, 2012 23:25

Re: janika

Příspěvek od janika »

děkuji :D
našla jsem tento podstatně levnější, myslíte, že v tom bude takový rozdíl ve srovnání s Tropicai?
http://www.karmika-e-shop.cz/products/o ... -barco-1l/
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: janika

Příspěvek od rudo »

janika píše:děkuji :D
našla jsem tento podstatně levnější, myslíte, že v tom bude takový rozdíl ve srovnání s Tropicai?
http://www.karmika-e-shop.cz/products/o ... -barco-1l/
ochutnaj

ja kupujem co kde najdem vedu z toho nerobim, firmy ktore vyhlasuju ze len ich vyrobok je nejaky nadradeny, moju doveru nemaju
5 2 8
janika
Příspěvky: 16
Registrován: pát lis 09, 2012 23:25

Re: janika

Příspěvek od janika »

:delicacy:
Uživatelský avatar
gabrielik
Příspěvky: 475
Registrován: pát srp 05, 2011 11:25

Re: janika

Příspěvek od gabrielik »

Tento kokosový olej som si kúpila tiež s takými predstavami ako ty. Kupovala som ho v nejakej zdravej výžive.
Neviem, už si nepamätám čo bolo v skutočnosti naísané na balení, ale s olejom tropicai sa nedá zrovnávať.
Už to, že ako píšu, vraj nemá žiadnu vôňu, znamená, že niečo nieje tak ako by malo.
Dobrý kokosový má mať výraznú kokosovú vôňu. Keď chceš vyskúšať rozdiel, kúp si v DM nejaké malé balenie, tam tiež mávajú kvalitnejšie. aby si mala s čím porovnať.
janika
Příspěvky: 16
Registrován: pát lis 09, 2012 23:25

Re: janika

Příspěvek od janika »

Gabi dík za zkušenost :wink:
posílám fotku šťávy z odšťavňovače, už nevím co to bylo, ale myslím že jabka, pomeranč a jitrocel :delicacy: mám vysokorychlostní, tak to kvůli té pěně piju přes široké brčko (:-)
Přílohy
IMG_0347amale.jpg
(192.01 KiB) Zatím ještě nestaženo
Uživatelský avatar
Hugo z Hor
Příspěvky: 934
Registrován: pon kvě 28, 2007 23:33
Bydliště: Vrútky

Re: janika

Příspěvek od Hugo z Hor »

Já kupoval kokosový olej zpočátku v Biosféře, potom v Lifefoodu, pak jsem se jednou chtěl přihlásit a mám tam zrušenej účet. Tak tedy kupuju oleje a ostatní luxusnosti po zdravých výživách, výběr už celkem je - třeba od PurityVision je dobrý a je i mírně levnější. No a do jiného než panenského bych určitě nešel, pokud bych zrovna nepotřeboval namazat panty u dveří. :wink:
Já nevěřím, že Bůh neexistuje. Já vím jistě, že neexistuje. A díkybohu, že neexistuje ... [OSHO]
janika
Příspěvky: 16
Registrován: pát lis 09, 2012 23:25

Re: janika

Příspěvek od janika »

Hugo z Hor píše:Já kupoval kokosový olej zpočátku v Biosféře, potom v Lifefoodu, pak jsem se jednou chtěl přihlásit a mám tam zrušenej účet. Tak tedy kupuju oleje a ostatní luxusnosti po zdravých výživách, výběr už celkem je - třeba od PurityVision je dobrý a je i mírně levnější. No a do jiného než panenského bych určitě nešel, pokud bych zrovna nepotřeboval namazat panty u dveří. :wink:
dík :D začala jsem si do zel.salátu dávat sezamový olej místo olivového a víc mi to chutná, vyhovuje mi, že nemá žádnou chuť. Olivový jsem tam cítila.
janika
Příspěvky: 16
Registrován: pát lis 09, 2012 23:25

Re: janika

Příspěvek od janika »

zkoušela jsem v mixeru připravit zeleninu, ale moc mi to nešmakuje, jen nakrájená v salátu mi chutná víc :mrgreen: příjde mi to chuťově nějak ploché :lol: ale třeba to vychytám..
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: janika

Příspěvek od Pavluska »

mixovaná zelenina mi taky nikdy nejela. :)
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: janika

Příspěvek od rudo »

pri zelenine asi naozaj sa oplati jest mono
5 2 8
Uživatelský avatar
Hugo z Hor
Příspěvky: 934
Registrován: pon kvě 28, 2007 23:33
Bydliště: Vrútky

Re: janika

Příspěvek od Hugo z Hor »

Pavluska píše:mixovaná zelenina mi taky nikdy nejela. :)
To jsme zřejmě minimálně 3 (:-)
Papriku, okurky a podobné raději chroupu tak, brokolici sekám a míchám s avokádovou pomazánkou (avokádo+česnek+habanero+sůl), stejně jako minikapustičky.
Červenou řepu strouhám, smíchám s máčenýma rozinkama, šťávou z citronu, jemně strouhaným křenem, případně dosladím troškou medu či jiného slazení, promíchám a jím.
Mrkev šťavím spolu s petrželí v poměru tak 1:5 pro mrkev dozdobím šťávou z řapíku celeru a mám pěkně barevnej drink, popřípadě nastrouhám najemno spolu s celerem (bulvou) a smíchám s troškou ochucené sluněnky. Tuto směs používám jako základ pro sushi rolky.
Zálivku na salát mixuju z rajčat, přidám kousek habanera, tahini, med, šťávu z půlky citronu či jablečný ocet, trošku tamari, nějaké to koření, olivový či sezamový olej, mixnu do hladka, dám chladit a přeliju tím nějaký zelený salátek.
Na správnosti kombinací zde nehledím, jelikož mi výše uvedené problémy nedělají (možná taky proto, že toho nejím kvanta).

Sezamový olej je cítit po původní surovině (ostatně jako olivový, lněný, konopný). Pokud chceš opravdu neutrální, zkus bodlákový lisovaný za studena, mívají ho v Kauflandu.
Já nevěřím, že Bůh neexistuje. Já vím jistě, že neexistuje. A díkybohu, že neexistuje ... [OSHO]
fit
Příspěvky: 50
Registrován: ned čer 24, 2012 20:54

Re: janika

Příspěvek od fit »

Taky moc zeleninu v mixéru nemusím, ale když nakombinuji s ovocem, tak se to dá. :D
janika
Příspěvky: 16
Registrován: pát lis 09, 2012 23:25

Re: janika

Příspěvek od janika »

rudo píše:pri zelenine asi naozaj sa oplati jest mono
v nakrájeném sálátu mi chutnají různé druhy dohromady, ale asi vyzkouším namixovat jen jeden druh :-)
Ovoce z mixeru hlavně to sladké - ananas, banán, kaki ap. to je výborná kalorická bomba po ránu :-D
janika
Příspěvky: 16
Registrován: pát lis 09, 2012 23:25

Re: janika

Příspěvek od janika »

Hugo z Hor píše:
Pavluska píše:mixovaná zelenina mi taky nikdy nejela. :)
To jsme zřejmě minimálně 3 (:-)
Papriku, okurky a podobné raději chroupu tak, brokolici sekám a míchám s avokádovou pomazánkou (avokádo+česnek+habanero+sůl), stejně jako minikapustičky.
Červenou řepu strouhám, smíchám s máčenýma rozinkama, šťávou z citronu, jemně strouhaným křenem, případně dosladím troškou medu či jiného slazení, promíchám a jím.
Mrkev šťavím spolu s petrželí v poměru tak 1:5 pro mrkev dozdobím šťávou z řapíku celeru a mám pěkně barevnej drink, popřípadě nastrouhám najemno spolu s celerem (bulvou) a smíchám s troškou ochucené sluněnky. Tuto směs používám jako základ pro sushi rolky.
Zálivku na salát mixuju z rajčat, přidám kousek habanera, tahini, med, šťávu z půlky citronu či jablečný ocet, trošku tamari, nějaké to koření, olivový či sezamový olej, mixnu do hladka, dám chladit a přeliju tím nějaký zelený salátek.
Na správnosti kombinací zde nehledím, jelikož mi výše uvedené problémy nedělají (možná taky proto, že toho nejím kvanta).

Sezamový olej je cítit po původní surovině (ostatně jako olivový, lněný, konopný). Pokud chceš opravdu neutrální, zkus bodlákový lisovaný za studena, mívají ho v Kauflandu.
hmm, díky za recepty! m:-) habanero, tahini, tamari a sluněnku neznám :shock: :D
janika
Příspěvky: 16
Registrován: pát lis 09, 2012 23:25

Re: janika

Příspěvek od janika »

včera jsem si vzala 2 rohlíky a dneska jsem musela strávit půl hodiny na záchodě, a to se vyplatí :roll:
dneska jsem měla zeleninový salát a jako základ čerstvý špenát + rajče + paprika + trochu pomazánkového másla a 3 stroužky česneku :delicacy:
ráno si mixuju ovoce.
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: janika

Příspěvek od buc11 »

janika píše:včera jsem si vzala 2 rohlíky a dneska jsem musela strávit půl hodiny na záchodě, a to se vyplatí :roll:
dneska jsem měla zeleninový salát a jako základ čerstvý špenát + rajče + paprika + trochu pomazánkového másla a 3 stroužky česneku :delicacy:
ráno si mixuju ovoce.
já vím jen co je tahini, tedy ultrajemně mletý sezam, ale rači bych to ani nezkoušel, někdo pak upadává do závislostí, bez toho ostatního si celkem v klidu žiju
přiznám se že nevím ja se to vyplatí
bukaj
Příspěvky: 489
Registrován: čtv říj 11, 2012 21:45

Re: janika

Příspěvek od bukaj »

Na tahini taky moc nedoporučuji sázet. Nevhodná skladba tuků, často také zoxidovaných. Navíc ty závislosti na něm jsou docela časté, jde o sílu vůle
Uživatelský avatar
Hugo z Hor
Příspěvky: 934
Registrován: pon kvě 28, 2007 23:33
Bydliště: Vrútky

Re: janika

Příspěvek od Hugo z Hor »

Tahini jsem úspěšně nahrazoval klasickým sezamem (jelikož se v zálivce taky prožene mixérem), nyní se takto zbavuji jen zásob nakoupených v Řecku. Habañero je druhá nejpálivější světová paprička, obvykle žluté či oranžové barvy. Tamari je typ sojové omáčky, velmi umírněně používám místo soli. I když já mám vlastně z Lifefoodu ještě zbytky Bragg liquid aminos. A sluněnka je pomazánka ze slunečnicového semínka, recepty se tady na diskuzi zcela jistě povalují.
Já nevěřím, že Bůh neexistuje. Já vím jistě, že neexistuje. A díkybohu, že neexistuje ... [OSHO]
Odpovědět