šeřík

Tady si každý můžete založit svůj vita-deníček.
Podmínkou je, že název deníčku bude začínat vaší přezdívkou.
Viz vzor.

Moderátor: hugo

Odpovědět
šeřík
Příspěvky: 5
Registrován: ned črc 08, 2012 14:14

šeřík

Příspěvek od šeřík »

Ahoj :)

poprvé jsem se o vitariánství dozvěděla od kamaráda, který se takto stravoval. V té době mne to ale neoslovilo, i když mi přišlo zajímavé, že se někdo dokáže živit jen syrovou stravou.
Je mi 19 let, z toho asi 4 roky nejím maso a 2 roky nic živočišného původu (z etických důvodů). Poslední dobou jsem si začala psychické strádání (hlavně po naplňujícím sociálním kontaktu) nahrazovat jídlem. A to se podepsalo na mém už tak ne příliš ideálním stavu. Od mladého věku trpím zapáchajícími výtoky, kvasinkami, už pár let mi permanentně usychá kůžička na dolním rtu a prostředku horního (někde jsem četla, že to také mohou způsobovat kvasinky), v poslední době i lupy a svědění hlavy, suchá kůže na přední straně lýtek. Teď jsem navíc pozorovala své nehty a myslím, že mám lehčí formu tzv. Terryho nehtů, které společně se suchými rty mohou značit cukrovku (žádné z dalších příznaků, ale nemám, snad jen občas zamlžené vidění), nebo třeba cirhózu jater (alkohol ale nepiju, HA neberu).
Co mě sem ale přivedlo především je to, že se choroby v mém těle začaly hodně nepříjemně projevovat i psychicky. Nedávno jsem prodělala střevní chřipku - chytla jsem asi nějakou bakterii, zvracení, průjem, však to znáte. Nejhorší na tom ale bylo, že jsem se najednou cítila strašně malinká a slabounká. Byla jsem psychicky přecitlivělá na sebemenší událost, myšlenku. Cokoliv, co bych jinak normálně ustála a ani bych nad tím třeba nepřemýšlela, mne dokázalo rozplakat.
Teď se léčím z gynekologického zánětu (opět). Předtím jsem do sebe zase naházela všechno možné, tak to připisuju především tomu. Tentokrát byly projevy na psychice také i když jiné a ne tolik silné - uzavřenost, neschopnost sociálního sblížení, nechuť být mezi více lidmi, snížení sebevědomí, opět pocit malosti oproti ostatním.
Vůbec se mi to nelíbí, protože se mi to nikdy nestávalo. Možná proto, že docela kašlu na své tělo a i když mám nějaký problém, příliš to neřeším, tak se mi ozývá skrze psychiku.
Každopádně, co bych teď chtěla udělat je, vyřadit nadobro mouku - pečivo, těstoviny (a to i celozrnné) a také sladkosti a všechen cukr (kromě toho v ovoci). Snad i brambory bych mohla častěji nahrazovat pohankou nebo rýží. Vrátím se k józe abych se dala trochu dopořádku. Začnu zkoušet jednodenní půsty (párkrát jsem je už držela) a také jíst více zeleniny. Myslím, že mi to pro začátek bude stačit a dál se uvidí :)
Co mne jen na vita trochu děsí je to, že to zní hodně složitě (alespoň tady na foru, kdy se řeší váha, objem, rychlost trávení různých potravin, snad miliony různých kombinací, pak pročišťování při kterému člověku není zrovna ejchuchu). Rozumím tomu, proč to děláte a zkoumáte. Chcete porozumět vlastnímu tělu, abyste s ním mohli náležitě spolupracovat a ulevit mu, uzdravit sami sebe. Jen si říkám, zda bych já chtěla tolik času věnovat svému tělu. Ta starost o dokonalé tělesné zdraví pro mne asi není tak důležitá jako jiné činnosti. Ale pokud se nedám do pořádku, kdo ví, co se stane se mnou. Každopádně díky vám a vašemu zkoumání to pro budoucí bude čím dál tím méně složité a čím dál tím více lidí bude ochotno se do vita pustit, což si myslím, že je skvělé :)
Tak se těším na zdejší pobyt a přeju vám vše Dobré >:-) :)
smajliss
Příspěvky: 1218
Registrován: čtv srp 18, 2011 20:07

Re: šeřík

Příspěvek od smajliss »

Ahoj. Řešit dokonalé stravování vůbec nemusíš, to dělá jenom hrstka lidí a třeba u mě to je jenom koníček a u někoho třeba cesta k vyšším cílům. Teď je krásné léto, takže ideální čas na ovoce :- ) ... Jinak na tvoje problémy bych doporučil obnovu střevní mikroflory (čistit střeva a dodávat laktobacilky), která je tristní, pokud má člověk takovéto problémy. Ale u někoho tady tyhle věci zmiznou samy od sebe, pouze tím, že jí kvalitnější jídlo (šťastní lidé)
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: šeřík

Příspěvek od Pavluska »

šeřík píše: Každopádně, co bych teď chtěla udělat je, vyřadit nadobro mouku - pečivo, těstoviny (a to i celozrnné) a také sladkosti a všechen cukr (kromě toho v ovoci).

Rozumím tomu, proč to děláte a zkoumáte. Chcete porozumět vlastnímu tělu, abyste s ním mohli náležitě spolupracovat a ulevit mu, uzdravit sami sebe. Jen si říkám, zda bych já chtěla tolik času věnovat svému tělu. Ta starost o dokonalé tělesné zdraví pro mne asi není tak důležitá jako jiné činnosti.
Ahoj šeříku, :)
s tou moukou a cukrem dobrý nápad. Já mívala lupy jen když jsem ujela na moukovinách a cukru víc dní po sobě, tj. např. Vánoce. Ale to je už dávno (naštěstí). Co se týče ovocného cukru, na Tvém místě bych se ještě neládovala např. více kusy banánu (nebo hroznového vína...), ale na to se mohou názory různit. Vypozoruj to na sobě sama, jak na to reaguje tělo.
Pokud budeš své tělo poslouchat (ale ne ve smyslu "teď aktuálně mi je skvěle, tak to jídlo pozřené pět 5 minutami je skvělé"; spíš z dlouhodobějšího hlediska), tak se tím nějak extra víc zaobírat nemusíš.
Doporučila bych Ti rybí olej, ale nechci Ti bourat veganské zásady... Mne na pokožku i psychiku dělá hodně dobře, plus zelená zelenina (i okurka). ")
No a sportuješ (kromě jógy)? alespoň delší chůze v přírodě?
A na náladu mi osobně (kromě jiného) pomáhá i pití obyčejné vody (nejlépe s myšlenkou jak se osvěžuji a očišťuji; to samé ve sprše...). :mrgreen:
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
šeřík
Příspěvky: 5
Registrován: ned črc 08, 2012 14:14

Re: šeřík

Příspěvek od šeřík »

Pavluska píše: No a sportuješ (kromě jógy)? alespoň delší chůze v přírodě?
A na náladu mi osobně (kromě jiného) pomáhá i pití obyčejné vody (nejlépe s myšlenkou jak se osvěžuji a očišťuji; to samé ve sprše...). :mrgreen:
Ahoj :)
o zvládnutí té kvasinkové infekce jsem se pokoušela už několikrát, ale nikdy mi to nevydrželo moc dlouho. To až to, co se se mnou děje teď, mi dodalo pořádné odhodlání.
Právě, že nesportuji skoro vůbec. :( Jen občas kolo nebo nepravidelné vandrování. To také udělá s psychikou a tělem určitě hodně. Akorát mne mrzí, že od září budu v centru Brna a nevím, jak se moc dostanu někam, kde nebude toliko lidu a bude více zeleno k příjemnému pohybu. Vlastně bych ale před sportem dala přednost spíš nějaké fyzické práci.
Teď jsem se ale vrátila z kola, chvíli jsem si poseděla v lese a je mi psychicky lépe. Dokonce se mi začaly vynořovat pozitivní vzpomínky :) a domů jsem už jela s úsměvem.
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: šeřík

Příspěvek od Pavluska »

hmm, hned jak jsem četla Tvůj první příspěvek, tak se mi asociovalo Brno. Mazec. ")
No vida, jak je Ti po pohybu hej. Znám to moc dobře. :)
Fyzická práce by byla taky fajn - asi jdeš na školu, že?! tak k tomu nějakou šikovnou brigádu...hlavně ne callcentrum. ")
Candidu měla i žena Storma (3w.thegardendiet.com, myslím) a po přechodu na syrovou stravu se toho postupně zbavila. Ale i u ní může být víc aspektů - k syrovému ji přivedl Storm, a možná i k pohybu (nevím nakolik sportovala předtím) a větší psychické pohodě...
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: šeřík

Příspěvek od rudo »

jedz od rana do vecera tak vela roznej zelenej listovej stravy (plus uhorky a rozne papriky) ze sa ti do zaludka uz vobec nic viac nezmesti
5 2 8
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: šeřík

Příspěvek od Pavluska »

:)
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: šeřík

Příspěvek od Pavluska »

jinak ještě ke Stormově ženě - teď jak jsem kontrolovala, jestli jsem dala správný odkaz, tak koukám, že se ještě stále pere s různými úlety. No, jsme jen lidi...

"Some days I think I have no right to be a raw teacher. It is the blind leading the blind. I haven’t overcome my eating disorders. I’m a mess. But then I think, I could be a lot worse. I am alive. I have great days. I have great weeks, months, even years and several years in a row. But I’m a work in progress. A wounded healer.

Through sharing my journey openly I can walk the walk of imperfection, lovingly, together with others in the same boat, at their various points along the jagged journey.

And I’ll ask you now, if you are in the throes of addiction, depression, obsession, anxiety, fear, etc…Is there any one little tiny, small step you can take in any positive direction right now? It doesn’t have to be the best step, but just any one. Any positive thing that would be good for you or for someone else? Don’t give it too much thought, just get up and do it, now.

And as you go on, one little positive movement at a time, your energy improves and increases, and you find your way out of the horrible mess and into the joyous mess. Life is messy. You can’t much get away from the mess. But you can live fully in this messy, messed up world. And that’s a beautiful thing! That’s the best thing we can all hope for. Maybe we can’t live fully all the time. But we can have our moments, our times of being on full, fully giving, fully doing our best, being fully alive.

In Joy!
Jinjee"


(http://jinjeetalifero.com/)
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: šeřík

Příspěvek od Jindra »

šeřík píše:Od mladého věku trpím zapáchajícími výtoky, kvasinkami, už pár let mi permanentně usychá kůžička na dolním rtu a prostředku horního (někde jsem četla, že to také mohou způsobovat kvasinky), v poslední době i lupy a svědění hlavy, suchá kůže na přední straně lýtek
Teď se léčím z gynekologického zánětu (opět)
Každopádně, co bych teď chtěla udělat je, vyřadit nadobro mouku - pečivo, těstoviny (a to i celozrnné) a také sladkosti a všechen cukr (kromě toho v ovoci). Snad i brambory bych mohla častěji nahrazovat pohankou nebo rýží
tohle vypadá na candidu jak vyšitou
bílé jedy vynechej, to je nutnost, vypadá to, že máš tlusté střevo v mizerným stavu už takhle, tak proč to zhoršovat. A vlastně obecně: vynechávej, nenahrazuj (tohle mne naučila Sweetie, díky). Na brambory a rýži v tomhle stavu zapomeň, musíš valit protikvasinkovou dietu, což není žádná sranda. Jako dost dobrý zdroj informací beru tohle vlákno Jardovy diskuse

Ve středu 11/6 od půl páté raw srazík Brno Denisovy sady, nemrkneš tam?
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
šeřík
Příspěvky: 5
Registrován: ned črc 08, 2012 14:14

Re: šeřík

Příspěvek od šeřík »

Jindra píše: bílé jedy vynechej, to je nutnost, vypadá to, že máš tlusté střevo v mizerným stavu už takhle, tak proč to zhoršovat. A vlastně obecně: vynechávej, nenahrazuj (tohle mne naučila Sweetie, díky). Na brambory a rýži v tomhle stavu zapomeň, musíš valit protikvasinkovou dietu, což není žádná sranda. Jako dost dobrý zdroj informací beru tohle vlákno Jardovy diskuse

Ve středu 11/6 od půl páté raw srazík Brno Denisovy sady, nemrkneš tam?
Ahoj Jindro :)
díky, protikvasinkovou dietu mám už pročtenou i pozadu. Informace nebylo to, co mi k jejímu dodržování chybělo :wink: :roll:
Říkala jsem si, že si budu dávat malé krůčky aby to nedopadlo jako vždycky.

Nicméně: Po tom, co jsem sem psala poprvé, mi to nedalo a kromě občasné kukuřičné nebo ovesné kaše a rýže jsem jedla převážně zeleninu a ovoce (trochu semínek a ořechů). Je to neuvěřitelné, jak se cítím odlehčená jen po pár dnech převážně vita stravy. :) Najednou mi stačí jíst mnohem méně a nektarinka mi vydrží třeba na půl dne aniž bych měla potřebu jíst něco dalšího. Dokonce i na těch rtech cítím zlepšení a už je nemám suché tolik.
Odpovědět