VitaClam - Deník, či snad jen otázky

Tady si každý můžete založit svůj vita-deníček.
Podmínkou je, že název deníčku bude začínat vaší přezdívkou.
Viz vzor.

Moderátor: hugo

Odpovědět
VitaClam
Příspěvky: 14
Registrován: čtv dub 26, 2012 20:28

VitaClam - Deník, či snad jen otázky

Příspěvek od VitaClam »

Zdravím všechny,
jsem tady poměrně nová, na vita jsem přešla ze dne na den asi před 3 dny. Přiznám se, že zatím o tom moc nevím, jsem typ člověka, který když něco chce myslet vážně, tak do toho musí skočit po hlavě a potom až zjišťovat veškeré informace. Vím totiž, že kdybych si nejprve všechno přečetla a zjistila, tak bych si řekla, že je toho příliš mnoho a je to příliš složité a kdesi cosi a rozmyslela bych si to...

Tím ovšem neříkám, že jsem nečetla vůbec nic. Za těch pár dní se toho dost nasbíralo z různých zdrojů. To taky není dobré, každý mi říká něco jiného. Jeden že tuky jo, druhý že ne, třetí že jenom někdy. To je takový malý příklad, našlo by se toho více.

Zatím se neodvažuju nikomu nic říct, protože například mamka jenom když slyší slovo vegetarián, tak vidí rudě, natož pak vitarián! Založila jsem si ale blog

Kód: Vybrat vše

http://devitarian.blog.cz
, kam si píšu takové zápisky, zajímá mě ale i názor ostatních vitariánů na některé věci, tak jsem si říkala, že bych si založila "deníček" i tady a občas se na něco poptala. (Doufám, že to nevadí.)

Moje první otázka se týká kalorií: Tady na fóru jsem četla, že spousta lidí má na kalorie názor, že nejsou vůbec potřeba a že je to blbost. Osobně jsem je nikdy nepočítala, taky mi přišly jako blbost. Na nějaké stránce jsem ale četla, že při přechodu na vita stravu může člověk snadno jíst velice málo kalorií, protože ovoce a zelenina jsou syté, ale ne moc "energetické". Tak jsem začala ty kalorie teda počítat, třeba včera jsem měla nějakých 1300, což je strašně málo, ale nezdálo se mi, že bych byla nějak více unavená než předtím. Mám se na ta čísla teda vykašlat úplně?

Druhá otázka mě napadla zrovna teď: Vypisovala jsem si nějaké prvky, které tělo potřebuje ze stránek

Kód: Vybrat vše

http://sk2.goo.cz/zdravi_na_dlani/knihy/zdravi_a_salat/5410-zdravi_a_salat-10-zivotne_dulezite_latky.htm
a kde je najdu. Nerada bych se nějak ochudila, navíc si říkám, že to tak trochu patří k počátečním znalostem. Řešíte to taky nějak, nebo řešili jste to v začátcích? Po čase asi člověk získá nějaký ten "grif", co a kolik kdy jíst a tak, ale v začátcích by se mohlo docela jednoduše stát, že něco vynechám.

Děkuju moc za rady.
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: VitaClam - Deník, či snad jen otázky

Příspěvek od buc11 »

jestli jsi již 3 dny vita, tak se řadíš možná do první desítky vitariánů v čssr
já např. do ní nepatřím, takže i kvalita rad je tomu odpovídající
snad jen, že existuje několik směrů, jak správně díš: některé soustředěné na ovoce, nebo na tuk, aj., nebo tu na vitarian.czech i paradoxně na rýžovou polévku s rybím tukem
jestli nemáš problémy s jezením ovoce, pak spadáš do kategorie ščastlivců takto obdařených (těch je tu ještě míň než vitariánů), pak si dovolím radu, vybírat len zralé
jelikož z tvého sdělení cítím obavy, doporučoval bych zpočátku nevynechávat zeleninové saláty, tím se tu na 50.rovnoběžce nedá nic zkazit, hlavní rada ovšem zní, žádným radám nepodléhat a najít vlastní vyhovující způsob.
Osobně jsem vlezl k vita jednak z eko důvodu odstavení sporáku a hlavně kvůli zjednodušení stravy bez čehokoliv počítání, s omezením kuchařských činností na loupání a škrabání mrkve
Pozn: jako jeden z mála vitapříznivců jsem příznivec a i jsem tak možná už před 9ti ale spíš 8i lety učinil, skočit do toho rovnou a bez kompromisů, na rozdíl od zde převládajícího názoru postupného snižování např. hamburgerů trvající delší údobí, aby nedošlo k tělnímu kolapsu kvůli rychlému průběhu pseudoočišťování
xHardCorex
Příspěvky: 889
Registrován: úte pro 28, 2010 18:16

Re: VitaClam - Deník, či snad jen otázky

Příspěvek od xHardCorex »

VitaClam píše: Tím ovšem neříkám, že jsem nečetla vůbec nic. Za těch pár dní se toho dost nasbíralo z různých zdrojů. To taky není dobré, každý mi říká něco jiného. Jeden že tuky jo, druhý že ne, třetí že jenom někdy. To je takový malý příklad, našlo by se toho více.

Tuky su asi to najdolezitejsie zo stravy. Ani moc nepozeraj na bielkoviny, skor si sleduj tuky kolko ich prijmas.

Zatím se neodvažuju nikomu nic říct, protože například mamka jenom když slyší slovo vegetarián, tak vidí rudě, natož pak vitarián! Založila jsem si ale blog

Kód: Vybrat vše

http://devitarian.blog.cz
, kam si píšu takové zápisky, zajímá mě ale i názor ostatních vitariánů na některé věci, tak jsem si říkala, že bych si založila "deníček" i tady a občas se na něco poptala. (Doufám, že to nevadí.)

JE v pohode mat evidenciu toho co zjes a ako sa citis.

Moje první otázka se týká kalorií: Tady na fóru jsem četla, že spousta lidí má na kalorie názor, že nejsou vůbec potřeba a že je to blbost. Osobně jsem je nikdy nepočítala, taky mi přišly jako blbost. Na nějaké stránce jsem ale četla, že při přechodu na vita stravu může člověk snadno jíst velice málo kalorií, protože ovoce a zelenina jsou syté, ale ne moc "energetické". Tak jsem začala ty kalorie teda počítat, třeba včera jsem měla nějakých 1300, což je strašně málo, ale nezdálo se mi, že bych byla nějak více unavená než předtím. Mám se na ta čísla teda vykašlat úplně?

Kedysi, ked som cvicil tak som denne zjedol aj cca 6000-8000 kcal. Ked som bol 100% vitarian tak som zjedol denne aj 700 kcal a prezil som. Treba jest tolko aby ti bolo dost.

Druhá otázka mě napadla zrovna teď: Vypisovala jsem si nějaké prvky, které tělo potřebuje ze stránek

Kód: Vybrat vše

http://sk2.goo.cz/zdravi_na_dlani/knihy/zdravi_a_salat/5410-zdravi_a_salat-10-zivotne_dulezite_latky.htm
a kde je najdu. Nerada bych se nějak ochudila, navíc si říkám, že to tak trochu patří k počátečním znalostem. Řešíte to taky nějak, nebo řešili jste to v začátcích? Po čase asi člověk získá nějaký ten "grif", co a kolik kdy jíst a tak, ale v začátcích by se mohlo docela jednoduše stát, že něco vynechám.

Zaklad je pestra strava. Napr ja som siel dlhsie aj na monostrave a citil som, ze moje telo nieco potrebuje. Treba vela zelenej zeleniny + tuky(

Děkuju moc za rady.
Zivot je tazky a este tazsi ked je clovek hlupy
VitaClam
Příspěvky: 14
Registrován: čtv dub 26, 2012 20:28

Re: VitaClam - Deník, či snad jen otázky

Příspěvek od VitaClam »

buc11 píše:jestli jsi již 3 dny vita, tak se řadíš možná do první desítky vitariánů v čssr
já např. do ní nepatřím, takže i kvalita rad je tomu odpovídající
snad jen, že existuje několik směrů, jak správně díš: některé soustředěné na ovoce, nebo na tuk, aj., nebo tu na vitarian.czech i paradoxně na rýžovou polévku s rybím tukem
jestli nemáš problémy s jezením ovoce, pak spadáš do kategorie ščastlivců takto obdařených (těch je tu ještě míň než vitariánů), pak si dovolím radu, vybírat len zralé
jelikož z tvého sdělení cítím obavy, doporučoval bych zpočátku nevynechávat zeleninové saláty, tím se tu na 50.rovnoběžce nedá nic zkazit, hlavní rada ovšem zní, žádným radám nepodléhat a najít vlastní vyhovující způsob.
Osobně jsem vlezl k vita jednak z eko důvodu odstavení sporáku a hlavně kvůli zjednodušení stravy bez čehokoliv počítání, s omezením kuchařských činností na loupání a škrabání mrkve
Pozn: jako jeden z mála vitapříznivců jsem příznivec a i jsem tak možná už před 9ti ale spíš 8i lety učinil, skočit do toho rovnou a bez kompromisů, na rozdíl od zde převládajícího názoru postupného snižování např. hamburgerů trvající delší údobí, aby nedošlo k tělnímu kolapsu kvůli rychlému průběhu pseudoočišťování
Děkuju za rady, zeleninový salát mám zrovna dneska, protože jsem na něj měla hroznou chuť (a taky na sýr mimo jiné) a asi se přejím klíčeného hrachu brzo. Luštěniny jsou moje slabost a klíčené jsou mnohem lepší než vařené. :o

Vlastní styl si najdu určitě, jako ve všem, co dělám. A co se týče zjednodušení úkonů v kuchyni, tak to beru jako takové malé plus. :D I když pořád vařím pro ostatní, nemám ráda vnucování a jejich zdraví je jejich problém.

A s tím kolapsováním moc nestraš, já příští měsíc maturuju, kolapsy nám zakázali dneska všichni učitelé stejně jako tišící léky. :D
smajliss
Příspěvky: 1218
Registrován: čtv srp 18, 2011 20:07

Re: VitaClam - Deník, či snad jen otázky

Příspěvek od smajliss »

Schvaluju skočení po hlavě, takhle člověk získá nejvíc zkušeností :- )
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: VitaClam - Deník, či snad jen otázky

Příspěvek od rudo »

mas pravdu, nazory su casto protichodne a vybrala si si prave otazky kde su nazory casto vyhrotene.

napriklad kalorie, podla statistik skusenosti a z toho vzniknutych teorii je dlhovekost a zdravie prave vysledok prijmu maleho mnozstva stravy v co najmensom pocte jedal pocas dna a ztoho automaticky vyplyvajuce velmi male mnozstvo kalorii. Na opacnom konci je napriklad jedna odnoz 811 grupujuca sa okolo 30bananov denne, kde ideovy vodca je Harley a kde treba jest sustavne a co najviac a kto by na ich fore odporucal obmedzenie prijmu ovocnych kalorii v diskusii bude z fora okamzite vyhodeny, to maju v zakladnych stanovach, tam sa snazia chlapi o min 6000 kcal a posty sa logicky odmietaju.

Rovnako s tukmi ako si sama zistila v niektorych ideologiach sa striktne odmietaju a v niektorych su zas najdolezitejsou zlozkou stravy a vsetko sa toci okolo tukov.

Ja osobne som zastancom nazoru ze kalorie nie su vobec dolezite pretoze ludske telo nie je parna lokomotiva. extremny argument je ze ked bude jest clovek denne niekolko kg cisteho rafinovaneho cukru bude mat cez 6000 kcal a pritom bude mat nedostatok absolutne vsetkeho, na druhej strane pri strave zalozenej na zelenom pricom sa miesa vsetko mozne zelene dokopy, nebude mat telo takmer ziadne kalorie pritom bude dostavat vacsinu zivin v mnozstve nadbytocnom.

Zober si tych supertlstych americanom z TV chudnucich sutazi - maju cez 200kg a pritom ich telo je koimplet podvyzivene, maju chronickych nedostatok vacsiny zivin, pricom do seba cpu kalorie.

Ked pisem ze kalorie nie su dolezite nemyslim tym ze clovek by mal zit na nula = 0.0 kalorii, ale ze ratanie kalorii nema zmysel, lebo len zavadza mylny prvok do celej problematiky.

na otazku riesenie konkretnych zivin - u mna je to omega3 a niektore mineraly najma zo skupiny elektrosoli ale aj ine
a pouzivam napriklad koncentrat morskej soli z ktorej bola odobrana vacsina sodika, ale tiez pouzivam morsku sol kli sodiku a inym prvkom

Mam skusenost so skakanim po hlave do vselicoho ale spatne mi to dalo jednu dolezitu skusenost : nesmiem zostat tvrdohlavy po tom skoceni po hlave.

Ked totiz do niecoho skocim telu sa okamzite ulavi z dovodu ze prestane prijimat nejake svinstvo co mu skodilo, clovek sa zacne citi lepsie zdravsie silnejsie energetickejsie a ma viac energie aj nalady na sport a ine aktivity a cele to okamzite vyhodnoti - aha no konecne toto je trvaly system pre mna.
Pricom ten system moze byt nedostatkvy na vela zivin, ale telo ak ma zasoby vydrzi dlhe tyzdne az mesiace kym sa nedosttok zacne prejavovat a clovek to zvykne ignorovat alebo si vymysla - aha ved te priznaky su vlastne dobry znak detoxu atd.

Stalo sa mi to velakrat a vzdy sm sa snazil vydrzat velmi dlho az kym som bol schopny si priznat ze ten system mi sposobuje chronicky nedostatok niektorych zivin.

Casto metoda ktora je vyborna ako 3-6-12 tyzdnovy detox sa mylne osobne interpretuje ako nieco co je celorocne alebo celozivotne udrzatelne.

Ja pouzivam testovacie metody, pravidelnu ucast v niektorych druhoch sportu pri vedeni si eveidencie a ked mi ide vykonnost dolu kopcom alebo ked zacnem vynechavat treninky tak hned vidim ze stravovaci system treba prehodnotit. Pretoze subjektivne hodnotenia bez cisiel su velmi klamlive a clovek si nahovara ze sa citi tak akoby sa mal podla nejakeho guru citit.

pocuvaj a posluchaj vlastne telo, nie cudzie ego

moc drzim palce
5 2 8
VitaClam
Příspěvky: 14
Registrován: čtv dub 26, 2012 20:28

Re: VitaClam - Deník, či snad jen otázky

Příspěvek od VitaClam »

Po chvilce jsem tu zase. Přemýšlela jsem nad tím, jak mamce a kamarádům nějak šetrně sdělit, že nechci jíst vařené. Ne že bych měla odvahu s tím vyrukovat napřímo, ale mám takový dojem, že si brzy někdo všimne. Teda minimálně toho, že kupuju hromady ovoce a ořechů a nějak rychle to mizí, zatímco pečiva a salámu málo a nemizí to vůbec. Taky nemůžu jet na víkend ani k babičce, protože jí nemůžu jenom tak říct: "Hele babi, já ten oběd jíst nebudu, protože je to mrtvé jídlo." Nějaké návrhy či rady?

Z nějakého neznámého důvodu jsem si úplně jistá, že dělám správnou věc, i když to zatím není moc poznat, co se týče zdraví a energie, ale i tak mi přijde nemyslitelné sníst něco tepelně upraveného. A to jsem na vita jenom týden! Štve mě, že všechny dostupné džusy jsou pasterizované, to se nedá ani pít. Poslední "šok" byl, když jsem ládovala ječnýma vločkama a pak si přečetla, že jsou pražené. Trošku střela vedle.

Pardon za tu matlaninu, ale já si o tomhle nemám v okolí s kým popovídat, takže to píšu sem a řekněme, že moje řeč bývá založena především na asociacích, a to někdy na tak divných, že to nedává smysl. :oops:
ravima
Příspěvky: 449
Registrován: pon dub 11, 2011 20:53

Re: VitaClam - Deník, či snad jen otázky

Příspěvek od ravima »

Jakékoliv vločky, nejen ječné, nemají ve vitariánství (a nejen tam) co dělat. Jednak nejsou syrové - upravují se různě - pražením, párou, atd. (ani to nemusí být na obale napsané) a hlavně jsou většinou plesnivé nebo se žluklým tukem (to se týká hlavně ovesných).
VitaClam
Příspěvky: 14
Registrován: čtv dub 26, 2012 20:28

Re: VitaClam - Deník, či snad jen otázky

Příspěvek od VitaClam »

ravima píše:Jakékoliv vločky, nejen ječné, nemají ve vitariánství (a nejen tam) co dělat. Jednak nejsou syrové - upravují se různě - pražením, párou, atd. (ani to nemusí být na obale napsané) a hlavně jsou většinou plesnivé nebo se žluklým tukem (to se týká hlavně ovesných).
Musím se bránit, že byly BIO a chutnaly výborně. A na obale nebylo psané,že jsou pražené, to jsem si našla až na netu a pozdě. Myslím, že někdy zajedu babičce sebrat trochu naturálií, co má pro slepice. :lol: Ty budou alespoň vita.
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: VitaClam - Deník, či snad jen otázky

Příspěvek od Panda »

Obsahují velmi škodlivý lepek. Což se sice netýká přímo syrové stravy, ale zdravé stravy ano. Vitariánská strava znamená nejen syrová strava, ale i zdravá strava podle určitých zásad - jako např. bez masa, bez lepku, obvykle i bez škrobů. Především znamená přirozená strava, vitální, zpět k přírodě a k rostlinné stravě.
VitaClam
Příspěvky: 14
Registrován: čtv dub 26, 2012 20:28

Re: VitaClam - Deník, či snad jen otázky

Příspěvek od VitaClam »

K tomu odkazu mě tak napadlo, jak připravit jáhly? Jenom nechat na nějakou dobu namočit ve vodě? A taky ještě kuskus. Může jít taky do vita, když ho neuvařím nebo je to nějak zpracované už předtím? Máme obojí doma, dělala jsem z jáhel kaši, kuskus jen tak a nikdo jiný to u nás nejí, tak bych to chtěla nějak spotřebovat.
ravima
Příspěvky: 449
Registrován: pon dub 11, 2011 20:53

Re: VitaClam - Deník, či snad jen otázky

Příspěvek od ravima »

použití syrových jáhel:
http://zdravi-az.cz/Forum/viewtopic.php ... 654#p29654

Ovšem za sebe musím říct, že pokud jáhly, tak raději uvařit, není to potravina určená ke konzumaci za syrova, asi to nebude moc dobře stravitelné. Navíc, enzymy stejně nebudou aktivní, to platí pouze pro naklíčené obiloviny.

No a kuskus, to je většinou prostě pšenice, takže nic moc, a po minutě na googlu se dá snadno zjistit, že se připravuje pomocí páry.
smajliss
Příspěvky: 1218
Registrován: čtv srp 18, 2011 20:07

Re: VitaClam - Deník, či snad jen otázky

Příspěvek od smajliss »

Z těch obilovin brát jenom bezlepkové .. třeba pohanka je v pohodě jídlo na vita
VitaClam
Příspěvky: 14
Registrován: čtv dub 26, 2012 20:28

Re: VitaClam - Deník, či snad jen otázky

Příspěvek od VitaClam »

No tak jsem tady zase. Dneska jsou to pro změnu střevní problémy. Mám už asi 2 dny zelenou stolici, někdy fakt zelenou jak hrách. Trochu jsem se dívala po netu, co to může být, ale všude to bylo spojené s průjmem, který nemám nebo že to může být z přemíry zelené stravy. Abych řekla pravdu, tak zeleného jsem v poslední době nic nejedla. Nejprve jsem měla problémy s křečema a nadýmáním, ty zmizely a objevila se zelená stolice. Nějaké tipy, co by to mohlo být? (Na vita nejsem ani dva týdny.)
Celkově mě to nijak neobtěžuje a věřím, že si s tím tělo poradí samo, jenom by mě zajímala příčina. Taky je to trochu zvláštní, přece jenom člověk bývá zvyklý na hnědá hovínka ne na zelený sajrajt. Jo taky to pěkně páchne, více než obvykle.
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: VitaClam - Deník, či snad jen otázky

Příspěvek od Panda »

Správnou hnědou barvu zajišťují mrtvé trávicí bakterie (takže by nesprávná barva mohla znamenat jejich nedostatek). Zelená barva by prý snad měla znamenat nadbytek tuků (nevím). Zápach je nesprávné trávení, např. nevhodné kombinace potravin (cukry + tuky dohromady, které kvasí a daří se v tom těm nesprávným bakteriím, proto i špatná barva).
Uživatelský avatar
zaklinac.dan
Příspěvky: 164
Registrován: pon led 09, 2012 21:51
Bydliště: na světě jsem bezdomovec

Re: VitaClam - Deník, či snad jen otázky

Příspěvek od zaklinac.dan »

podle orientální medicíny by měla mít stolice barvu starého zlata (a moč nového) ;)
zápach může mít odůvodnění, ale obecně by měl být slabý.
s tou barvou to je těžké, protože někdy se třeba smíchá modrá se žlutou a je z toho zelená :D to byl jenom příklad, že dejme tomu základní zbarvení je jiné, ale pak se to pomíchá či s něčím zareaguje :) může to být z více důvodů (bez nároku na úplnost):
- opravdu nějaký nános střeva, který se uvolňuje
- rozmnožení nějakých baktérií, plísní nebo řas, které vytvářejí kolonie zbarvené na zeleno
- obarvení žlučí; žluč je v zásadě žlutá, spíše světle. ale může hrát všemi možnými barvami (což není v zásadě žádoucí) a toto může být velmi pravděpodobný důvod. zvýšené uvolňování žluči, které je vyprovokováno vlákninou, větším obsahem střevní hmoty a současně s tím, se omezuje její využití při vita stravě. je to jakási přirozená očista jater/žlučníku kdy se zbavují nahromaděné žluči.

počkej dál a uvidíš, zvlášť pokud to nepůsobí zvláštní potíže, toliko nepříjemnosti subjektivního rázu. můžeš taky zkusit nějakou výrazně barevnou (jednobarevnou a jinoubarevnou) stravu a uvidíš jestli z toho bude lézt pořád zelená...
"Nestojím o uznání!" Šákjamuni
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: VitaClam - Deník, či snad jen otázky

Příspěvek od rudo »

ako uz bolo povedane jednak to mozu byt stare veci ale aj momentalne nespravne travenie.

mozu napriklad pecen vylucovat vselico z tela pripadne sa sma spolu so zlcnikom cisti, ta farba moze byt aj stara zlc.

Pozri sa na to takto - bud rada ze je to z tela von a mozes to splachnut.

ked uz spominas ze momentalne moc zeleneho nejes - preco nie ?, zelene by mal byt zaklad
5 2 8
VitaClam
Příspěvky: 14
Registrován: čtv dub 26, 2012 20:28

Re: VitaClam - Deník, či snad jen otázky

Příspěvek od VitaClam »

rudo píše: ked uz spominas ze momentalne moc zeleneho nejes - preco nie ?, zelene by mal byt zaklad
Nemám na to vůbec chuť a zatím se nějak neumím nebo asi nechci nutit jíst něco, co mi nechutná. Proč to do sebe házet násilím? Až bude salátový den, tak se to určitě dozvím a to mi zase nepojedou ta jablka. 8)
VitaClam
Příspěvky: 14
Registrován: čtv dub 26, 2012 20:28

Re: VitaClam - Deník, či snad jen otázky

Příspěvek od VitaClam »

Ok, tak tohle: http://www.youtube.com/watch?v=L9mWQMwSbI0 mě dostalo! Speechless! Opravdu neschopná slova. Ještě jsem to sice nedokoukala, ale to nevadí, i přesto...
Farmaceutický průmysl neuznávám už dlouho, žádné překvapení. Vitamíny? Jo jsou nejlepší na světě, to vím už taky dlouho. Ale počkat!!! Když je půda podvyživená, rostliny nerostou, mají málo živin, když to sním, budou tam vitamíny, ale ne dostatek a potom půjdu do lékárny pro multivitaminové doplňky, protože budu chtít nahradit ty vitamíny, které nemám, není to podporování farmaceutického průmyslu, který ty vitamíny vyrábí? Stejně jako hromadu jiných léků. Tak tady v tom mám trochu díru.
Překvapuje mě, že některé z těch vět jsem už slyšela od svojí instruktorky tai-či, například že "léky léčí, ale nikdy nevyléčí příčinu, jenom příznaky." Nikdy se ale nezmínila o stravě. Pro mě zvláštní.

Co mě děsí asi nejvíc, je to, že i když s tím videem vcelku souhlasím (stále jsou tam věci, na které něco ve mě reaguje varovnými vykřičníky), tak pokud bych ho ukázala komukoliv z mého okolí, všichni by mi řekli, "že to je zase nějaká sekta a jestli to zkusím, tak si ublížím"! A to není podceňování! I moje benevoletní babička, která se zajímá snad o všechno to samé co já, by mi to odmítla.

Takže jsem se dostala někam do meziprostoru, kdy si nejsem jistá ani nosem mezi očima, natož pak tím, jak chci žít svůj život. A nejhorší na tom všem je, že jakkoliv moc si chci všechno uspořádat, nedokážu to s ostatními lidmi za zády a i kdybych se nakrásno rozhodla na několik dní odjet kempovat do lesů bez kontaktu s civilizací, tak mi to někdo zakáže. Všichni říkají, "ty už jsi plnoletá, už jsi za sebe zodpovědná...", ale stejně, když se člověk rozhodne pro nějakou větší změnu, v mém případě změnu stravy nebo rozložení nábytku v pokoji, tak mu to do toho vrazí tolik lidí se svými argumenty a svými "ne ne ne, v žádném případě", že to až není možné. ... ... ...
Začínám mít dojem, že zase plácám irelevatní nesmysly. Ostatně jako vždycky... Já se prostě potřebuju hooooooooooodně ventilovat. :roll: Kdo chce, ať se vyjádří, kdo nechce, ať si to nechá pro sebe. Vaše volba.

PS.: Myslím, že těch asi 5 let snah o literární činnost se na mě docela podepsalo, co se týče psaného projevu. Pardon. :oops: :)
Uživatelský avatar
harmon3k
Příspěvky: 25
Registrován: pát čer 22, 2012 0:53

Re: VitaClam - Deník, či snad jen otázky

Příspěvek od harmon3k »

skus si přečíst cinskou studii
VitaClam
Příspěvky: 14
Registrován: čtv dub 26, 2012 20:28

Re: VitaClam - Deník, či snad jen otázky

Příspěvek od VitaClam »

Po nějaké době zpět. Své vitariánské plány jsem nezahodila, jen zvolnila a deník se z internetu víc méně přestěhoval do psané podoby. Proto ale nepíšu. Poslední dobou mě vážně začíná zajímat, jestli můžu být poslána do blázince, kvůli svým stravovacím návykům. A myslím to smrtelně vážně. Asi to bude chtít vysvětlení...
Když jsem skončila s psaním blogu, dala jsem jídlo na chvíli k ledu, ale ne na dlouho. Prozatím můžu hrdě prohlásit, že jsem vegetarián a momentálně "odvykám" mouce a jiným cereáliím. Nicméně, moc nevařím, takže se stává, že nemám přes den teplé jídlo, což moji maminku, která zastává maso je grunt a polévka špunt, je naprosto nepřijatelné. Že se konfliktům nevyhnu, to jsem věděla od začátku, ale že budu označována za případ pro psychiatra, tak to je trochu silné kafe.
Takže vážně, můžu být, jako plnoletá svéprávná osoba, donucena navštěvovat výše zmíněného psychiatra či jiného "kompetentního" lékaře, který by mi "pomohl" s mým jídelním "problémem"?

Poznámka pod čarou: Odpověď, alespoň doufám, zní ne, ale někomu si postěžovat musím...

Edit: Ještě jsem si vzpomněla, co si myslíte o tomto: http://www.ireceptar.cz/chytre-setrit/z ... eni-strev/ ? Zrovna to zkouším, tak by mě zajímaly nějaké názory. :) Děkuji mnohokrát.
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: VitaClam - Deník, či snad jen otázky

Příspěvek od Panda »

Donucena, jak? Podlehnout neustálému nátlaku naléhání není donucení, ale podlehnutí. Násilím by to snad mohlo být jen pokud to zjevně bude mít špatné následky na zdraví, jako např. anorexie nebo demineralizace. Ale i tam bych tipnul, že není právní prostředek k násilné hospitalizaci. Člověk by měl mít právo rozhodovat sám o sobě.

Větší problém by byl u dětí. Tam jakmile se strava trochu odchyluje od normálu, tak už je tu označení zanedbání péče.
VitaClam
Příspěvky: 14
Registrován: čtv dub 26, 2012 20:28

Re: VitaClam - Deník, či snad jen otázky

Příspěvek od VitaClam »

Panda píše:Donucena, jak? Podlehnout neustálému nátlaku naléhání není donucení, ale podlehnutí. Násilím by to snad mohlo být jen pokud to zjevně bude mít špatné následky na zdraví, jako např. anorexie nebo demineralizace. Ale i tam bych tipnul, že není právní prostředek k násilné hospitalizaci. Člověk by měl mít právo rozhodovat sám o sobě.

Větší problém by byl u dětí. Tam jakmile se strava trochu odchyluje od normálu, tak už je tu označení zanedbání péče.
No, řekněme, že maminka je typ člověka, co by k tomu doktorovi dotáhl násilím. Ale jak říkám, já si občas musím postěžovat. Momentálně minimálně třikrát denně poslouchám, že si ničím zdraví, že se stejně někde složím a že se mi prodlouží tlusté střevo a budu muset na operaci, prý je na to nějaká studie na netu. :roll: A taky se prý chovám jako že všechno vím, protože říkám, že vita strava je pro tělo dobrá a obecně uznávaná vařená škodlivá. Nicméně si zatím pořád stojím!

Ne vážně, co by to lidem udělalo, kdyby mě nechali trochu na pokoji? :?
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: VitaClam - Deník, či snad jen otázky

Příspěvek od Panda »

Jestli Tě to uklidní, tak s přesně tím samým se potýkají i ostatní. :-) Naši nejbližší mají o nás obavy, protože jsou přesvědčeni že si ubližujeme, proto jim to nemůžeme zazlívat. Pracují jen s jinými informacemi než my, neznamená to že by byli špatní. A stejně jako oni nepřesvědčí nás o své pravdě, tak my nepřesvědčíme je o naší, protože neexistuje jasný jednoznačný důkaz pro nebo proti. Takže pak musí přijít na řadu buď vzájemný respekt, respektování svobody druhých, nebo v nepříznivém případě maskování.
VitaClam
Příspěvky: 14
Registrován: čtv dub 26, 2012 20:28

Re: VitaClam - Deník, či snad jen otázky

Příspěvek od VitaClam »

Panda píše:..., nebo v nepříznivém případě maskování.
To mě zaujalo, jak se to dá zamaskovat? Já nezamaskuju ani to, že jsem vyřadila pšenici a jiné lepkové obilí... :(
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: VitaClam - Deník, či snad jen otázky

Příspěvek od rudo »

maskuj to tak ze vzdychaj ze sa necitis dobre ze nemas energiu ze si unavena ze sa ti nic nechce ze potrebujes kavu hned rano na prebratie, so sebou si nabal do tasky nejake chleby s udenym (a nakrm tym v parku holuby a psov).
5 2 8
ravima
Příspěvky: 449
Registrován: pon dub 11, 2011 20:53

Re: VitaClam - Deník, či snad jen otázky

Příspěvek od ravima »

rudo píše:maskuj to tak ze vzdychaj ze sa necitis dobre ze nemas energiu ze si unavena...
jasně, vůbec to nepřipíšou tomu odlišnému stravování... :-)
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: VitaClam - Deník, či snad jen otázky

Příspěvek od Panda »

VitaClam píše:
Panda píše:..., nebo v nepříznivém případě maskování.
To mě zaujalo, jak se to dá zamaskovat? Já nezamaskuju ani to, že jsem vyřadila pšenici a jiné lepkové obilí... :(
Bývá chyba mluvit o změně stravování, obhajovat to, to lidi dost děsí. Ani demonstrace špatného působení nevhodných potravin nefunguje, protože to svedou na úplně jiné důvody (např. na to, že sis zkazila žaludek tou svou nebezpečnou dietou). Ale nevadí jim, když řekneš že Ti něco nechutná nebo na to jen nemáš chuť. Jen bys musela na takový režim přejít pozvolně, aby to neprokoukli - nějakou dobu jíst běžnou stravu alespoň částečně podle jejich představ (než se na to zapomene, aby Tě nepodezírali - nebude jim vadit že té jejich stravy jíš málo - s odůvodněním že "nemáš hlad" - a mezi jídly pak doplňuješ ovoce a zeleninu, protože to nepovažují za jídlo) a pak postupně některé potraviny přestávat jíst s tím, že na ně nemáš chuť. Vůbec by se nemělo mluvit o tom, že měníš stravu ze svého přesvědčení, protože pak budeš považovaná za fanatika který patří na psychiatrii.
VitaClam
Příspěvky: 14
Registrován: čtv dub 26, 2012 20:28

Re: VitaClam - Deník, či snad jen otázky

Příspěvek od VitaClam »

Panda píše:
VitaClam píše:
Panda píše:..., nebo v nepříznivém případě maskování.
To mě zaujalo, jak se to dá zamaskovat? Já nezamaskuju ani to, že jsem vyřadila pšenici a jiné lepkové obilí... :(
Bývá chyba mluvit o změně stravování, obhajovat to, to lidi dost děsí. Ani demonstrace špatného působení nevhodných potravin nefunguje, protože to svedou na úplně jiné důvody (např. na to, že sis zkazila žaludek tou svou nebezpečnou dietou). Ale nevadí jim, když řekneš že Ti něco nechutná nebo na to jen nemáš chuť. Jen bys musela na takový režim přejít pozvolně, aby to neprokoukli - nějakou dobu jíst běžnou stravu alespoň částečně podle jejich představ (než se na to zapomene, aby Tě nepodezírali - nebude jim vadit že té jejich stravy jíš málo - s odůvodněním že "nemáš hlad" - a mezi jídly pak doplňuješ ovoce a zeleninu, protože to nepovažují za jídlo) a pak postupně některé potraviny přestávat jíst s tím, že na ně nemáš chuť. Vůbec by se nemělo mluvit o tom, že měníš stravu ze svého přesvědčení, protože pak budeš považovaná za fanatika který patří na psychiatrii.
To je rafinované, to mě nenapadlo. :) Nebo možná napadlo, ale zatím jsem se ještě pořádně nenaučila tolik nekecat, takže mi to nevyšlo. :D Teď už jenom vymyslet nějaký smysluplný důvod, proč už zase nejsem vegetarián, protože říct: "Prostě jsem si to rozmyslela." asi taky nebude to pravé ořechové. >:-) Každopádně děkuji za nasměrování, evidentně občas potřebuju náhled a zkušenosti někoho jiného. :wink:
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: VitaClam - Deník, či snad jen otázky

Příspěvek od Panda »

VitaClam píše:...Teď už jenom vymyslet nějaký smysluplný důvod, proč už zase nejsem vegetarián, protože říct: "Prostě jsem si to rozmyslela." asi taky nebude to pravé ořechové.
Právě že není třeba o tom moc mluvit a rozebírat to a zdůvodňovat. Člověk nemusí stále obhajovat co a proč dělá, protože tím pak naráží na dohady a protiargumenty. Dostatečným důvodem může být jen prosté "chci/nechci".

To je praxe lidí na alternativách, jako např. breathariáni nebo půstaři, že nejenže o tom už nijak nediskutují, ale často o tom ani nikdo neví co dělají. Je to jejich soukromá věc a diskuze kolem toho by jim jedině brala příliš mnoho energie. Kdo se nějak odlišuje od průměru, ten bude vždy napadán ostatními, protože lidi nemají rádi abnormality.
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: VitaClam - Deník, či snad jen otázky

Příspěvek od Lenuška »

Já to řeším u skorotchýně na návštěvě tak, že přivezu zeleninu, a udělám horu salátu pro všechny. Ještě než se podává jídlo, tak se najím salátem, aby to všichni viděli, a pak prohlásím, že už se do mně nic nevejde, že jsem se přejedla zeleninou. Všichni to viděli, nikdo nic nenamítá...
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: VitaClam - Deník, či snad jen otázky

Příspěvek od rudo »

Lenuška píše:Já to řeším u skorotchýně na návštěvě tak, že přivezu zeleninu, a udělám horu salátu pro všechny. Ještě než se podává jídlo, tak se najím salátem, aby to všichni viděli, a pak prohlásím, že už se do mně nic nevejde, že jsem se přejedla zeleninou. Všichni to viděli, nikdo nic nenamítá...
ked vtacka lapaju, pekne mu spievaju

az pride ten cas, ze skorotchyne bude promovanu na tchyne

tak s tebou pekne zatoci.

uz vo dverach bude stat s misou cerstvo napecenych koblih aby si nestihla tu fintu s prejedenim zeleninou.

zatial len predstiera ze ty si ta chytrejsia, lebo na teba este nema papiere, alebo suhlas farara, vsak pockaj zajac
5 2 8
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: VitaClam - Deník, či snad jen otázky

Příspěvek od cepheus »

Tady vyjimecne souhlas, z 99,999999999999999999999999999999% pravdepodobny scenar :D.
Odpovědět