Lenuška

Tady si každý můžete založit svůj vita-deníček.
Podmínkou je, že název deníčku bude začínat vaší přezdívkou.
Viz vzor.

Moderátor: hugo

Odpovědět
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Lenuška

Příspěvek od cepheus »

Budte radi ze mate zelezny zdravi, sem neco prehlidnul (rekneme spis ze podcenil) a dostal nekde jakysi moribundus heliobacterus zapalus plicus :? .. nicmene po tydnu uz z kapacek ATB zase doma v poradku (a repa je uz zase temer v radku):).
Pustem to resit uz moc neslo, neb jsem lapal po dechu po dvou krocich po baraku, sila .. jednoduse smula, nejaka bakterie co jsem (pry) nekde omylem spolknul.
Tak musim pritlacit letos v lete v pustovni oblasti, to mam za to ze jsem to posledni roky (zase) flakal, dobre mi tak, starymu blbcovi :).
(jak je stary, tak je blby/nedusledny/)
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

Už několik dnů zdárně přestěhováni. Zatím žijeme v krabicích, postupně je roznášíme po domě a uklízíme na místa. Současně běží různé dokončovací práce na domě a zahradě. Přítel mi udělal velkou radost- nechal stáhnout cca 50cm neurodné jílovice zdusané na mlat, povrch rozrýt, smíchat s pískem, a zavézt 50cm pěkné hnědozemě dobré kvality. Stále jsem vymýšlela, jak zkvalitnit půdu, abych mohla už zjara začít pěstovat, a přítel to vzal po chlapsku od podlahy.
Už mám seznam semen, a zanedlouho začnu v zimní zahradě předpěstovávat rostlinky, kterým to nejděle trvá, než začnou plodit. Jako první peruánskou mochyni, ta se dá předpěstit hodně brzo. Jen je třeba přesazovat do větších nádobek.

Cefe, snad už jsi v pořádku. Moribundus neni žádná srandička, třeba to pořádně vyležet. Mně zdraví drží, ťukťukťuk. Až na opar a unavu jsem neměla žádný problém. Ještě není vše za námi, práce nás čeká habakuk, ale už nikam nespěcháme. Pěkně si užívám výhledy z oken přes udolí do daleka, když zasvitne sluníčko, tak je to nádhera. Ale i mlhy jsou krásně nostalgické... Topíme jen maličko, a je tu teplo. Za otop opravdu moc neutratíme.

A šťavím a šťavím a šťavím... :D
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Lenuška

Příspěvek od cepheus »

Jeee, to je prima, uzivejte si to aspon tak dobre jako my, jeste porad nas to drzi, se tesime zase na jaro, travu, bazejn a tak:).
Jj, moribundus zapalus plicus vylehavam tak vzorne, jak jsem nikdy nelezel, nemam v zadnym pripade zajem o reprizu pro velky uspech:D.
Fiona
Příspěvky: 3386
Registrován: úte úno 19, 2008 7:06
Bydliště: Buenos Aires, Argentina

Re: Lenuška

Příspěvek od Fiona »

Moribundus? Nevim co je to za breberu, ovsem volny preklad z latiny = "na umreni" :roll: To jako fakt?

Zahradku uprimne preju, Leni, a trosku zavidim chlapa co se ji jal zurodnit. I kdyz zrovna na chlapa si taky nemuzu stezovat, akorat od toho sveho nemuzu ocekavat zadnou zemedelskou aktivitu, natoz iniciativu. Ale clovek nemuze mit vsechno, ze.

Co Barunka, jakpak komentuje novy domov? :)
Vyhrazuji si svate pravo na omyly!
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Lenuška

Příspěvek od cepheus »

Neee :D .. uz jsem za umrenim, dneska uz (vice nez po tydnu na ATB) podstatne zlepseni, tlacim do hlavy vydatne i probiotika:), "moribundus" je terminus technicus z jedne pekne stare pohadky se Sovakem - Darbujan a Pandrhola:).
Ale jinak latinu mas v maliku Fio, nedavno ctu z mudr lejster moji primarni dg a stoji tam "morbus Hodgkin", tak jsem se tomu celkem zasmal :D ..
(mel jsem udajne zapal pic /pneumonia/ pravostranny, ma to letos pry kde kdo, spitaly v Brne a okoli naslapany lidma, stop stavy, pristylky a tak)
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

Fio, přítel odstranil jíl a navezl zeminu hlavně proto, že zem je nasákavá. Po jílu by stékala voda až k základům domu, a i když jsou důkladně hydroizolované, přeci jen- jistota je jistota. Kdyby byla situace jiná, určitě by mi navezl tak 15-20cm. Tech 50-ti cm zeminy bych se nedočkala. Takže vlastně pro mou zahradu štěstí. Už ve volných chvilkách probírám stránky se skalničkami. Jako první nejspíš ozelením zídku z žulových kamenů nadivoko skládaných. Mezi nimi jsou někde širší otvory, kam nacpu skalničky. Změkčí se tak kontury kamenů a krásně ozelení. A ještě vybírám, aby vždycky něco kvetlo. Stromy mám dole v sadu, sem k domu zasadím jedlé keře k zobání, a nejspíš třešeň, višeň a hrušeň. A maliny, ostružiny a tak.

Papoušinda Bára chytla nerv už když jsem balila v Praze. Najednou se z jejího pohledu začaly ztrácet věci, všechno se měnilo, vycítila, že se něco děje. Když jsme odcházeli z bytu, tak vřeštěla strachy, abychom ji tam nenechali.
Stěhovali jsme ji až nakonec. Ještě jsem jí ukázala prázdný byt, ona není hloupá, nezbytnost odchodu jí určitě docvakla.
V novém domě jsme stále jeden z nás byli v jejím zorném poli, aby viděla, že jsme ji neopustili. První den nejedla, možná ani nepila. Nechtěla ani lítat, když jsme ji vyndali z klece. Držela se drápkama na rameni, i když se jí několikanásobně zvětšil prostor pro lítání, tak to raději neriskovala.
Další den už se najedla. Náhodně jsem postavila její "strom" k oknu, ze kterého je nádherný výhled do udolí. Bára se na něj posadila, a v tu chvíli našla své místo a duševní klid. Od toho momentu nejraději sedí tam, zírá dolů, nebo do dálky na obzor, a je spokojená.

Má perfektní prolítačku, výhled na všechny strany, a plně toho využívá. Do tří dnů si tady zvykla. Bodejť ne, šla do lepšího...
Zajímavé je, jak pochopila, že když odcházíme po schodech nahoru do patra, že se nemusí loučit, jako když jdeme dolů do garáží.
Jdu zase něco dělat, už se těšim, že ani dospat nemůžu... :D
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Lenuška

Příspěvek od cepheus »

To je bomba tihle zakouni :D .. jsme se zenou koukali onehdy v TV byl samecek zaka a peknej sprostak to byl, kamera/nekamera si otviral zobak "Ty cu..ku jeden" s pekne procitenym dlouhym rrr :D .. a i jiny nepublikovatelny sluvka:).
No potfora jedna sprosta sediva operena, zrejme jej to naucil puvodni majitel a papouch to pouzival jako pozdrav, jsme cumeli na sprostaka oba s hubou do koran :).

Jinak "Poslusne hlasim, ze se mi vraci rec i sluch" .. zitra doberu posledni ATB, skaknu na kontrolu k mudr na krev na CRT zanetlivy ukazatele, dneska vyrazny narust energie, cize tipuju, ze to vyklesalo uz dostatecne, konecne:)))).
Leni, dospi v klidku, ono Ti to uz nikam neutece :)))) .
Uz jste v cili a to je dulezity, nekdo si ani jeden svuj sen nesplni za celej svuj zivot, je to obrovsky dar moci jit za svym snem a dosahnout ho (samoze s Bozi pomoci):).
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

Objevila jsem v místní vesnické knihovně knížku od Borise Bolotova - Zdravý člověk v nezdravém světě. Všechno je prý trochu jinak >:-) . Mne hlavně potěšilo, že ačkoliv nejím Bolotovem doporučované maso, jen opravdu vyjímečně, tak dělám hodně dobře, že kvasím všechno co jde (:-) (tak co Cefe, už je zelí v zeláku?)
Vysloveně mi to dělá dobře.
Dále tam doporučuje sůl po jídle. Už jako malá holka jsem si když se nikdo nekoukal naslinila prst a šup s ním do slánky :mrgreen: a taky jsem milovala octové kvašené chutě. Ono si tělo samo řekne, co je dobré...

Jinak stále se vznáším a užívám dům a zahradu. Počasí krom minulého týdne na zimu nevypadá, takže pokračujeme v zahradních pracech. Budujeme vyvýšené záhony, dvě bylinkové zahrádky - jednu pro sucho a sluncemilné, druhou pro byliny do výživnější půdy, už brzy budu sázet stromy a keře, prořezáváme dolní sad. Bohužel jeden ze dvou ořešáků musí jít dolů. Je prý ze 4/5 mrtvý. No, já si to myslela, ale raději jsem ho nechala skouknout od kamaráda dendrologa. Nevadí, zasadíme hned jiný. Už je na zahradě, dost velký, rostl v kontejneru.

Lidi,, je to euforie, konečně dělat na kusu "opravdové země", ne jen v květináčích a truhlících...
Všem krásné dny... :br
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Lenuška

Příspěvek od cepheus »

Hehehe, jelikoz jsem zasady ze podvadet se nema (lhat uz vubec ne) tak zeli neni :| .. jsem dacan, lump, darebak, slibotechna a neduslednej patron, ale ono bude :D))) ..
Stejne ted nestiham, proplachuju ted denne jatra citrusama kazdy rano nez zacnu fungovat, zacinam citronem, pak grep az k pomerancovymu orgasmu:))) .. ale jo, bude, ted je skoda nevzit citrusy v eksnech, kdyz je ta ma nachlazena (ci co) krev potrebuje:) ..
Jinak pekny, takovy "potvrzeni" ze jdes dobre se mi taky "shury" dostavaji, at uz formou knizek, nebo rec primo s lidickama co uz zazili, "nahodilyh" infa z netu (co nekdo nekam da link "uplnou nahodou"), videjka apod.
A bude lip (houšť), cim vic do toho neustalyho hledani clovek zapada :D))).
Super ze mate i zahradu uz s rodicimi stromy (i kdyz budes jako my nektery dedecky nahrazovat), porad je to lepsi nez nekde lautr neurodny satelitni blato po bagrech:).
Tak si ty novy nafoukly kvetinace poradne uzivejte ! :D))))))))
----------------------------------------------------
Jo - u nas taky jeste takova mensi "novinka" .. nevim jestli jsem to tu uz daval (pro ty co me uz lehce znaji, at s tim zbytecne netapetuju) mam po 9 letech nekoureni + 3 dlouhych pustech + ruznyho stavickovani mezi nema plice jako novy - jako ze skatulky:))).
Maratonec ze me uz asi nikdy nebude, ale(!) lautr nic na nich podle posledniho RTG nemam, prestoze tehdy i pozdeji (jeste v 2009/10 pred 40 pustem) bylo:).
Muj spicovy novy mudr mi rekl pred cca 14 dny doslova "a tak .. me se ten snimek docela libi" (konec citatu).

Tak ted jeste neusnout na vavrinech a zamakat prubezne na tom ostatnim, vyladit to jeste troskou toho sportovani a bude dobre:).
Vidis Leni, taky mi chodi potvrzeni ze jdu dobre, sice clovek jde nekdy klikate, ale dobre, nejses sama komu chodi shury potvrzenicka:) .. nebyt moribunduse zapaluse plicuse, by me pod tu prepalenou lampu nikdo uz nikdy nedokopal abych to zjistil, zvlastni "nahoda" ze jo ?:)
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Lenuška

Příspěvek od Jindra »

Lenuška píše:pokračujeme v zahradních pracech. Budujeme vyvýšené záhony, dvě bylinkové zahrádky - jednu pro sucho a sluncemilné, druhou pro byliny do výživnější půdy, už brzy budu sázet stromy a keře, prořezáváme dolní sad
věřím, že je to opravdu radost

no a tady jednoduchá počáteční inspirace na vylepšení a prodloužení doby sklizně :-)
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: Lenuška

Příspěvek od Pavluska »

pekne se to tady cte :) jen tak dal :)
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
Fiona
Příspěvky: 3386
Registrován: úte úno 19, 2008 7:06
Bydliště: Buenos Aires, Argentina

Re: Lenuška

Příspěvek od Fiona »

Vy tam nemate zimu??? Nebo vam nic nerika moudrost predku? (Brezen, za kamna vlezem, duben, jeste tam budem!) :)
Vyhrazuji si svate pravo na omyly!
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Lenuška

Příspěvek od Jindra »

Fiona píše:Vy tam nemate zimu??? Nebo vam nic nerika moudrost predku? (Brezen, za kamna vlezem, duben, jeste tam budem!) :)
:-)

no... máme tady takhle
asi si prvně mapu zvětši pluskem vlevo nahoře,
pak si nějakou fotku sem tam rozklikni a uvidíš (ne)sníh i teploty
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Lenuška

Příspěvek od s.arik »

Me by zajimalo, kdy prekonam odpor k pestovani v kvetinacich, truhlicich, foliovnicich ci skleniku. Zatim me to bavi jen v opravdicke zemi pod opravdickym sluncem, i za cenu toho, ze "cerstvou" zeleninu musim od rijna do dubna kupovat...

Na zahradu chodim jen sem tam nabrat topinambury (zjistuji, ze pro nasi rodinu bohate staci mit 6-12 rostlin), kontrolovat stav drevin, ted v unoru provadet rez. Pokud nebude snih, zarovnam v breznu zahony a vyseju rerichu a roketu. Pokud bude pocasi stabilni jako loni, v pulce brezna vyseju i ostatni druhy. Predloni to bylo mozne az v pulce dubna. Nevadi, cim pozdeji se zacne, tim lepsi svetelne podminky rostlinky maji, mene dusicnanu bude...

V zime zelene zanedbavam, jen denne 100-150 g zeleneho hrasku, dva hrnky vlastniho suseneho bylinkoveho caje, lzicka vlastniho oregana do vecere. Listovou zeleninu nekupujeme. Posledni tyden jsem v kuchyni "objevila", driv nebyla chut, susenou smetanku, jetel a dalsi plevel spis na jidlo nez do caje. Mixuju si je s kokosem a lnem a maslem. Letos nasusim vic, abych si dopravala celou pristi zimu.
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Lenuška

Příspěvek od Jindra »

.
Lení, při příležitosti Tvého svátku přeji ještě více toho krásného štěstí, které si teď užíváš
vše nejlepší, pohodičku, zdravíčko a hooodně zábavné práce na zahrádce
áhoj
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

Díky Jindro za přání.
Fio, letos zima snad ani nebyla, jen pár dnů pod nulou. V noci ano, ale dny žádná zimní sláva. To jsem zvědavá, jak se na jaře vyrojí armády plzáků a jiných škůdců, když je zima nezdecimovala.

Dolní zahrada je už hotová, stromy prořezané, ořech pokácený, budu sázet ještě dvě hrušky, švestku a třešeň. O drobotině jako maliny, ostružiny, josty a pod ani nemluvím. Zatím na dolní zahradě záhony ďělat nebudu.
Na horní zahradě u domu je navezená zem, postupně uhrabáváme, sbíráme kameny. Dnes přivezli kurník, ale je tak těžký, že jsme jej nedostali ani v osmi chlapech na připravené místo. V pátek přijede "bobík", nabere na vidlici a umístí na připravené betonové pilířky. Holky budou mít výběh cca 240m2 oplocený, popřípadě je můžu i pustit do přilehlého lesejčka. Ale myslím, že osmi slípkám a kohoutkovi to bude stačit. Tyče na plot už jsou taky zabudované, až dovezeme kurník na místo, natáhneme drátěnku a můžou přijít slípkani...
Záhony tedy jen u domu, plus taky keře a pár stromů. Už se mi známí divili, proč ovocné stromy a keře k domu, vždyť prý to tu bude samá vosa a včela..... :roll: a to chci ještě zasít nějaké medonosné květiny, abych včelky přilákala...

Poraženého ořechu mi bylo líto, naštěstí zbyl ještě jeden. Až dřevo vyschne, půjde do krbu. Podařil se nám teplovodní krb, v životě bych nevěřila, že se může za večer nahřát voda v akumulační nádrži a až do druhého dne nesepne plynový kotel. A ještě to ohřeje vodu na sprchování. Pár polen stačí. Náklady na topení budeme mít přibližně stejné jako v Praze v nezatepleném bytě 3+1, pokud si každé odpoledne po západu slunce zatopíme v krbu...
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Lenuška

Příspěvek od Jindra »

.
Lenko to je krááásné!!

P.S. máme stometrový byt a naše roční náklady na topení jsou cca 1000 Kč, skutečně, víc to není. Topíme vlastním dřevem (vlastní dřevovýroba v lese).
U Tebe to bude podobně (jasně, o něco víc, domek není byt, ale pořád je to řádově "zadarmo"), navíc ta krása koukat do plamenů v krbu :-)
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Lenuška

Příspěvek od cepheus »

Pockej, jsem porad myslel ze jsi v baracku Jindrichu, a kde mas ulozeny ty kilometry drivi (co porad pises ze delas) slozeny ? :D
Jsme meli baracek co mel venkem(!) 9x8 (72) metru, nejak si neumim predstavit 100 metrovy byt:)) .. no umim, to samy + k tomu jeste 6x5 m halu jako krava :D))) ..
Kde to roste tak velky byty ??:))
-----------------------------------
Leni parada s tim topenim, to mate dost dobre vychytany, planuju casem neco podobnyho:)).
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Lenuška

Příspěvek od Jindra »

cepheus píše:Pockej, jsem porad myslel ze jsi v baracku Jindrichu, a kde mas ulozeny ty kilometry drivi (co porad pises ze delas) slozeny?
je to 3podlažní vila se třemi majiteli
co majitel, to poschodí
my úplně nahoře, krásný velký půdní byt, plocha asi 103 metry, teď přesně nevím, dlabme na detaily :-)
půdní byty miluju, žena taky

dřevo na dvou místech:
- už zcela suché, na topení, to je dole v dřevníku pod střechou, cca 8 objemových metrů
- venku na dvoře tytéž dvě fůry - jedno na příští, druhé na přespříští rok, čili topíme dřevem 2-3 roky sušeným
Čili to, co budu dělat v lese letos, tím budu topit za tři/čtyři roky
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Fiona
Příspěvky: 3386
Registrován: úte úno 19, 2008 7:06
Bydliště: Buenos Aires, Argentina

Re: Lenuška

Příspěvek od Fiona »

No teda :) Preju. Svym zpusobem citim nostalgii pri predstave idylky na ceske ci slovenske vesnicce v pekne prirode. Jeste kdyby se tam tak dalo treba normalne legalne rodit apod. Trocha undergroundu mi nevadi, ale uz mam svoje leta a nebavi me byt v konfliktu se zakonem kdykoli zvolim lidskost versus masinerie. Ani tu vesnicku asi nedam, jak to tak vidim. Jakozto od prirody alien tam pritahuju zbytecne moc pozornosti, nezadouciho druhu. Ale taky jsem to zkousela, ten sen svym zpusobem stale trva. Uvidime. Fakt preju, at se dari :)
Vyhrazuji si svate pravo na omyly!
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Lenuška

Příspěvek od cepheus »

Jo taaaak uz chapu, sdilite spolecnej dvur, nebo kulnu a tak, uz rozumim, zajimavy, malo se v realu vidici FUNKCNI:).
Ale jo .. fungovat to muze, kdyz se veme rozum do hrsti:).
Je to Tvoje, zadny stupidni najem si predpokladam vzajemne neplatite, jen snad nejaky predem dohodnuty fondy udrzby a tak .. ale jo, proc ne :D) ..
Muze to vychazet pri dobre vuli dost ekonomicky i pri takovem letisti co do plochy uvnitr co vsici mate :-).

Jka jste resili otazku ze dolni "vytapi" do jiste miry ty nad nim atd. ? Nejaky propocet anebo tak ?
Si pamatuju kdyz zena zdedila byt (garsonku) tak tam nikdo nebydlel, logicky jsem ztlumil topeni na temperovani (mezi dvema byty):).
A uz byl ohen na strese "jak ze oni k tomu prijdou" a ze si musime priplatit (za co? kdyz jsme to tam nepouzivali ani nepronajimali? ve svym temperujes za par kacek, aby nezamrzla voda a podobny kraviny neresis, je tak?..).
Pak nam poslali nejaky pausaly a pk jsme se uz nas...i a prodali to nejakymu mladymu klukovi:).
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Lenuška

Příspěvek od cepheus »

Co se tyce pudnich bytu - taky me to dlouho drzelo - podkrovi:).
I jsme jej naposledy v dome meli, ale uz bych je nechtel za nic, vsecko teplo pri topeni se teteli nahore schodistem, tam se pak smazis a dole klepala zena v kuchyni kosu:)).

Ledaze by mejaky dumyslny system cirkulace vzduchu, pak to ma sanci na zivot, ale neni nad 1podlazni dobre zatepleny domecek plosne tak akorat pro pocet obyvatel, uz bych dneska do jinyho (a nebo zbytecne velkyho - co kdyby prijela nocovat parta pribuznych?) nesel:)
Nehlede na to ze se zena desila pri nejake vetsi vichrici, klepalo to i hrebenacema na strese jednou, Tvoji to nedesi, nebudi ? :D
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Lenuška

Příspěvek od Jindra »

.
ne ne, Cephe, naprosto nic takového neřešíme
naštěstí (ťuk ťuk ťuk) máme bezvadný kamarádský vztahy, takže takovýhle zbytečnosti nikoho nenapadnou
pohodička :-)
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Lenuška

Příspěvek od cepheus »

Tak to jsete stastlivci a klikari jaky se nevidi, jak vidis my meli smulu na "prejici" sousedy, hehe :D))) ..
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

Z naší Báry se stal hlídací papoušek. Bydlíme na místě, kudy neprochází moc lidí, takže když se někdo objevil, Bára se trochu bála. Chlácholila jsem ji: je tam pán, Barunko, neboj, nic se neděje.
Když teď papoušinda vidí ze své pozorovatelny za oknem někoho před naším domem, hned hlásí: je tam pán, je tam pán, neboj... :lol:
Nemusíme si ani pořizovat psa, papoušek nás upozorní, že někdo jde :D

Ještě k tomu topení: máme taky patro, a problém s komínovým efektem a přehříváním horního patra nemáme. Pravda, když pořádně naložíme do krbu, taky máme v obýváku 22-23st., ale nahoře v ložnici je stále příjemných 19-20. To nám vyhovuje.

Už několik dní přidávám do ranní šťávy čerstvé kopřivy. Moc jich tady v okolí neroste. Naštěstí na vedlejším pozemku je šikovná kopřivová rodinka, která mne snad stačí zásobovat... Zkusím vysít vojtěšku, snad na ni není ještě brzy. Když nevyjde, zaseju znovu. Vojtěška je skvělá do šťávy pro nás i do šrotu pro budoucí slepičky.
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Lenuška

Příspěvek od cepheus »

Leni ono mozna rozdil je kdyz jsou dvere mezi patry, my meli jen diru ve strope, skrz ni schodiste az nahoru do obyvaku a to byla asi chyba:).
Pac jsem nepritelem vsech dveri s vyjimkou hajzliku a koupelky tak se to asi chovalo takto divne.
Kdyz to je oddelene, teplene izolovane i treba vzajemne od sebe ty patra tak se to asi takto jak pises vyregulovat da:).

Jinak dneska jsme nakoupili seminka malych zlutych rajcat (hrusticek, mnaaaaam), pak normalni rajsky (podlouhly lahvace) na jidlo + na leco, nejaky redkvicky, kedlubny, salaty a narveme to taky letos do Maticky Zeme :D))) ..
Fandim, fandim, fandim !!! :D *THUMBS UP*:))))
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

Už několik dní šťavím kopřivy. Měla jsem na ně slinu, přišly letos dřív, ale to vůbec nevadí. Vzhledem k těm děsnejm chřipkám, co lidi okolo měli, je to dokonce nutnost. Jak to v té přírodě krásně všechno klape: mírná zima= spousty bacilů= byliny brzy na jaře a s nimi vitalita a navrácené zdraví. A fakt stačí pár hrstí malých kopřiv, a je to znát.

Výběh pro slepičky komplet oplocený, jen čekám na branku. A taky ještě postavíme jednoduchou dřevěnou kůlnu z jedné strany volně přístupnou. Budu tam mít podestýlku a krmení do zásoby, a taky popeliště pro slípkany, aby se i při dešti měly kde v suchu popelit a schovat.
Ty se budou holky mít... :D jen mne trochu děsí, že tu evidentně žije rodinka káňat. Když jsme dovezli kurník, se zájmem si jej prohlíželi a kroužili nad ním. Vysadím doprostřed holé části výběhu moruši. Druhou část zakrývá stará třešeň a křoviny, snad se holky stihnou ukrýt před náletem. Jinak mne napadlo natáhnout ve výšce pár barevných provazů, aby byly vidět. Káně si mezi ně snad netroufne, potřebuje na vzlet s kořistí v drápech volnou plochu.
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Lenuška

Příspěvek od cepheus »

Lenuška píše:.. popeliště pro slípkany, aby se i při dešti měly kde v suchu popelit a schovat.
Jsem si rikal (jak jedu rychle ocima pres zpravu) Boze, na co potrebuje popelit suchy sklipkany, kdyz sklipkani maji svuj sklep kde nezmoknou ? :D
Uz se nam nacisto zblaznila, a nebo jestli jsou nejak RAW extremne zdravi pri poziti za syrova :mrgreen: ..
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

Měla jsem z dnešního šťavení hodně drtě, tak mne napadlo, že bych ji zkusila taky zkvasit. Průběžně dávám kvasit všechny možné i nemožné druhy zeleniny, tak proč ne drť. V míse jsem ji lehce osolila, přidala nasekanou cibuli, pak ještě nasekaný čerstvý rozmarýn. Po odležení napěchovala do kvašáčku, ale pochopitelně nevytekla žádná šťáva. Tu už jsme vypili. Tak jsem ještě odšťavila jednu mrkev, šťávu z ní promíchla s pár lžícemi Tamari/dobře se mi s ní kvasí zelenina/, a nalila na stlačenou drť. Zůstala pěkně na povrchu, takže dojde k mléčnému kvašení bez přístupu vzduchu, jak to má být. Tedy aspoň doufám, je to experiment. Tamari dva roky kvašená v dřevěných sudech dodá zase jiné kolonie bakterií, chce to střídat...zatím jsem s její pomocí kvasila daikon, celer bulvu, v létě okurky a naposledy dýni hokkaidó. Té trvalo nejdéle, než změkla.

Jinak mi přibývají misky s vysetou zeleninou a bylinkami. Jsem jak houmlesák, obcházím tříděný odpad, rozhlédnu se, jestli někdo nekouká, a šup zanořím hlavu do plastů, jestli neuvidím vaničku, do které se dá něco vysít... >:-)
Zimní zahradu přejmenuju brzy na předpěstírnu. No, asi ne, je to jazykolam, zůstanu u skleníku, jak tomu říkám teď. Ovšem jak budu říkat opravdovému skleníku, až jej postavíme, to nevím :D
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Lenuška

Příspěvek od Jindra »

Lenuška píše:Měla jsem z dnešního šťavení hodně drtě, tak mne napadlo, že bych ji zkusila taky zkvasit. Průběžně dávám kvasit všechny možné i nemožné druhy zeleniny, tak proč ne drť. V míse jsem ji lehce osolila, přidala nasekanou cibuli, pak ještě nasekaný čerstvý rozmarýn. Po odležení napěchovala do kvašáčku, ale pochopitelně nevytekla žádná šťáva. Tu už jsme vypili. Tak jsem ještě odšťavila jednu mrkev, šťávu z ní promíchla s pár lžícemi Tamari/dobře se mi s ní kvasí zelenina/, a nalila na stlačenou drť. Zůstala pěkně na povrchu, takže dojde k mléčnému kvašení bez přístupu vzduchu, jak to má být. Tedy aspoň doufám, je to experiment. Tamari dva roky kvašená v dřevěných sudech dodá zase jiné kolonie bakterií, chce to střídat...zatím jsem s její pomocí kvasila daikon, celer bulvu, v létě okurky a naposledy dýni hokkaidó. Té trvalo nejdéle, než změkla.
týýýjo, dobrýýý
Lenuška píše:Jsem jak houmlesák, obcházím tříděný odpad, rozhlédnu se, jestli někdo nekouká, a šup zanořím hlavu do plastů, jestli neuvidím vaničku, do které se dá něco vysít
tsss... náhodou, dobře to děláš, správně. ani bych se předtím extra moc nerozhlížel
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

Stále plním zimní zahradu novými předpěstky. Taky jsem dostala chuť na šťávu ze zeleného ječmene, takže jsem opět po delší pauze rozjela pěstování pšeničné a ječmenné trávy. Jen to mám teď mnohem levnější, protože krmný ječmen a pšenka stojí pár korun kilo, a klíčí lépe než bio, ze kterých jsem to pěstovala v Praze.
Venku seju všechno co můžu, slimejšové zatím nejsou, a až budou, snad nestačej sežrat všechno :mrgreen:

Už několik dní mám slepičky. Přivezla jsem je přesně v den, kdy začal foukat silný vítr. Tak jsem je raději nepouštěla z kurníku. Nastlala jsem hodně slámy, ve které bylo dost klásků, aby se měly čím bavit, dala dovnitř pití a krmítka. Pipkám to vůbec nevadilo, byly zvyklé se tlačit v drůbežárně na malém prostoru v mnohasethlavém hejnu. Tohle pro ně byl vlastně komfort.
Když přestalo fičet a chumelit :cry: , otevřela jsem dvířka, aby šly ven na sluníčko. Venku měly na dohled připravené lákavé dobrůtky. Pipky se rozhodly, že v kurníku je jim líp a otevřený průchod ignorovaly. Druhý den totéž. Protože bylo opravdu hezky, trochu jsem jim "pomohla" tím, že jsem začala v kurníku uklízet, což nemají rády. Byly v cukuletu venku. Až mi jich bylo líto, jak byly vykulené. Stále se držely v hloučku, když se některá nedopatřením vzdálila, hned metelila zpátky. V sevřené formaci došly až k velkému trnitému šípkovému keři, vklouzly mezi větve, a už tam zůstaly až do večera.
"No ty jsou chytré, ty moje holky", říkala jsem si. "V tom keři je žádný predátor neuloví..."
Jenže se přiblížil večer, a holky se rozhodly, že tam budou i nocovat, což jsem pochopitelně nemohla dopustit.
Pak jsem teprve mohla dostatečně ocenit slepičí taktiku. V hustém šípkovém keři jsme je nemohli "ulovit" ani my. Nenechaly se vyhnat.
Nakonec jsme zvolili jedinou rozumnou možnost: zaměřit se na jednu, tu vyhnat, zahnat do proluky mezi hromadou štěpky a plotem, a tam ji jemně odchytit. To zabralo, jedna pipka po druhé končily v kurníku. Až zbyla poslední, které říkám už od prvních chvil šéfka. Mazanější slepici jsem neviděla. Ona předem uhodla, že se nesmí nechat zahnat do proluky, kde jsme chytli všechny předešlé. Tak jsme ji chtěli zahnat do rohu výběhu, a chytnout ji tam. Zjistili jsme ovšem, že je nejen mazaná, ale i proklatě rychlá. Unikla. Museli jsme potupně přinést prostěradlo, opět ji zahnat, tentokrát do jiného kouta, protože tam do toho už nešla, a hodit na ni ten lajntuch.

Jestli se pipky brzy nenaučí chodit do kurníku samy, docela si užijeme. Zkušenostmi se učí, potvůrky :D
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

Dnešní večer se opět odvíjel v režii slípek.
Ráno se jim otevřela dvířka, slepičky to však naprosto ignorovaly. Nechala jsem je, ať si samy rozhodnou, kdy a jestli vůbec půjdou ven. No, rozhodly se. V půl osmé večer. První vyšla - jak jinak - šéfka. Za ní postupně ten zbytek. Pomalu se stmívalo, pipky vesele chodily po výběhu a ďobaly.
Když už byla skoro tma, chtěli jsme je jít zase nahánět, dokud je ještě trochu vidět. Vtom se jedna do kurníku vrátila sama. Rozhodli jsme se, že jim dáme ještě šanci. Ale nebylo to správné rozhodnutí. Slípky stále chodily, už nezobaly, protože na to neviděly, a nespokojeně pokvokávaly. Začali jsme jednu po druhé odchytávat a strkat do kurníku. Prošli jsme celý výběh, prohledali každé zákoutí i křovíčko, specielně to šípkové, pipka žádná, tak jsme odpískali lov. Já ale chtěla pro jistotu slípky spočítat. Posvítili jsme do kurníku, a jedna chyběla.
Vydali jsme se tedy znovu do křovíček ve výběhu, přítel si na to vzal čelovku, já baterku, ale pipinka nikde.
Nakonec jsme ji objevili, jak sedí na plotě. Moc se nám tedy neulevilo. Za plotem je hustý lesík s podrostem, tam bychom ji odlovili těžko. Přítel vzal žebřík, oběhl zahradu, a z venku chtěl slípku z plotu sundat. Plán byl, že do náruče. Jenže jaksi nevyšel. Naštěstí unikla směrem do výběhu, kde jsme ji po různých peripetiích chytili. Mezitím se totiž naučila zalézat pod kurník, kam za ní nemůžeme.
Samozřejmě to byla šéfka... :mrgreen: neuvěřitelná slípka. Mazaná, svéhlavá, prostě šéfka.... :D
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Lenuška

Příspěvek od cepheus »

:mrgreen: (:-) .. dost dobra zabava takhle pekne v podvecer :D))).
Zena se tu se mnou placa smichy, prima sepsano:))).
Fiona
Příspěvky: 3386
Registrován: úte úno 19, 2008 7:06
Bydliště: Buenos Aires, Argentina

Re: Lenuška

Příspěvek od Fiona »

Ta alfa pipka mi pripomina slipku Ginger z Chicken Run :D
Nastesti vy nepripominate Gingeriny otrokare :wink:
Toz si uzijte ten jejich exodus z drubezarny pekne spolecne. Cernochum v Alabame to trvalo zhruba stoleti, doufejme ze pipky budou vzhledem k zivotnosti rychlejsi.
Vyhrazuji si svate pravo na omyly!
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

Počasí se dnes prudce měnilo, tak jsem byla ráda, že slípky opět celý den nešly ven. Večer kolem půl osmé jsem si vzpomněla, že včera touto dobou vyšly ven. Podívala jsem se z okna, a v šeru uviděla šéfku, jak kráčí po žebříčku dolů z kurníku. Ostatní pipiny ji musely pochopitelně následovat.
Nejspíš si budeme muset zvyknout, že jsou to teenagerky, které přes den vyspávají, a se soumrakem vyrážejí na tah. Do pelechu je člověk musí dostat násilím.
Dnes však nastala změna. Když se téměř setmělo, vrátily se slepičky jedna po druhé samy do kurníku. Venku zůstala jen jedna. Tušíte správně - šéfka.
Dvířka jsou na stmívací čidlo, už hrozilo, že se začnou zavírat a šéfka to do kurníku nestihne. Přítel ji šel tedy chytit. Pipka vyletěla na kurník, otočila se k němu čelem, v klidu se nechala chytit a odnést do kurníku.
Co by se namáhala, když si může počkat na taxíka. Ten ji donese až domů... :mrgreen:
Kdybych se o ni nebála, nechala bych ji jednu noc venku. Po takové zkušenosti prý každá slepice cestu do kurníku najde. A včas, aby se jí nezavřela dvířka. Můj strýc takto slípky klidně nechá venku. Já nemám to srdce. Celou noc bych nespala, kdybych věděla, že je někde zalezlá, je jí zima, a ještě ji může zardousit kuna nebo lasička. To by byl spíš trest pro mne...
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

Slepičky začaly vycházet ven i ve dne, vždycky jen na chvilku. Nazobou se trávy a kamínků, a skočí zpátky do kurníku. Zato večer kolem sedmé jdou na pořádný tah. Až do tmy jsou venku. Už se naučily chodit samy těsně před zavřením automatických dvířek zpátky.
Dnes mi přivezl bratranec slíbeného 5-timěsíčního kohoutka, který vyrůstal v hejnu dospělých slepic a má potřebné dovednosti. Myslela jsem, že naučí naše slípky chodit přes den ven, a večer včas do kurníku. Opak se stal pravdou: kohout byl skoro celý den zalezlý uvnitř se slepicemi, ven se chodil s nimi jen nazobat. Večer už ale na tah nešel. Zůstal v kurníku a nespokojeně tam pokvokával, když šly holky ven. Jinak je ale naučil hned první den zobat brouky a popelit se. Doteď ponravy nevyhrabávaly, hrabaly jen v kurníku v podestýlce. Musela jsem jim to pak urovnávat, protože nahrabaly slámu na jednu velkou hromadu a zbytek kurníku byl holý a pokakaný. Snad jim vysvětlí, že normální slepice není celý den v kurníku, a v podvečer chodí spát. A nerajzuje venku (:-)

Všechno mi na zimní zahradě vzchází, už budu muset prvně pikýrovat. Venku neleze zatím nic, ale nedivím se. Počasí tomu donedávna nesvědčilo. Taky by potřebovalo, aby zapršelo...
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

Tak kohoutek naučil slepičky chodit z kurníku i přes den, stará se o ně, vodí je, ale holky ho ještě moc neposlouchají.
Šéfka je dokonce tak drzá, že když kohout začne kokrhat a ona stojí poblíž, kousne ho do zadku. Tím mu kokrhání přetrhne. Pak ovšem rychle uhání dopryč, aby se na ni neohnal. Kohout je zhruba tak třikrát větší než ona...

Stále seju, už i venku, pikýruju rostlinky, na zahradě pracujeme skoro každý den, ale připadá nám, že to není skoro vidět. Letos bude horní zahrada u domu ve znamení zušlechťování půdy, vysadila jsem jen pár bylin vlastnoručně vypiplaných ze semen. A pár jedlých květin taky přibude. Na dolní zahradě se odehrává to hlavní zelinářské kutění. Už jsem objevila mladé slizáky španělské- jiné jméno si nezasloužej ty potvory. Jak jsem mírumilovná, když vidím tohle, stane se ze mne vrah :oops:
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Lenuška

Příspěvek od cepheus »

Hehehe, bude z Tebe "vrahoun nejapny" ("Vary vrahu, od naseho prahu ..") :D .
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

Ááá, vypadá to, že slípky ani kohout nežerou minislimáky. V kopřivách jsem nasbírala do misky půl až centimetrové plzáky, je jich tam fůra. Všude čtu, že malé slimáky slípky baštěj. Předložila jsem jim je, přišli se podívat, co jsem přinesla, a zase znechuceně odešli. Ani do nich nezkusili ďobnout. To zkouší do všeho nového. Slimáci pro ně asi nejsou novinka, a už vědí, že chuť nic moc :roll:
Fiona
Příspěvky: 3386
Registrován: úte úno 19, 2008 7:06
Bydliště: Buenos Aires, Argentina

Re: Lenuška

Příspěvek od Fiona »

Pis, Leni, z ciste filozofickych duvodu me zajima dalsi vyvoj vztahu mezi alfa pipkou a kohoutkem, potazmo celym stadeckem. Nema to moje oblibenkyne alfa pipi lehke. Doted sefka, najednou jedna z mnoha pipin usilujicich o prizen jedineho a tudiz alfa samce. Pokud bych mela nasledovat vlastni srdce, radsi bych jim tam vypustila tak aspon 5 samecku, at se mezi sebou prirozene preberou. Ale c'est la vie. Lepsi jeden nabijak nez nic. Muj tajny tip - i kdyz to obskace vsecko, mam pocit ze kohoutek a sefka zaziji zvlastni druh vztahu.
Vyhrazuji si svate pravo na omyly!
Fiona
Příspěvky: 3386
Registrován: úte úno 19, 2008 7:06
Bydliště: Buenos Aires, Argentina

Re: Lenuška

Příspěvek od Fiona »

Pis, Leni, z ciste filozofickych duvodu me zajima dalsi vyvoj vztahu mezi alfa pipkou a kohoutkem, potazmo celym stadeckem. Nema to moje oblibenkyne alfa pipi lehke. Doted sefka, najednou jedna z mnoha pipin usilujicich o prizen jedineho a tudiz alfa samce. Pokud bych mela nasledovat vlastni srdce, radsi bych jim tam vypustila tak aspon 5 samecku, at se mezi sebou prirozene preberou. Ale c'est la vie. Lepsi jeden nabijak nez nic. Muj tajny tip - i kdyz to obskace vsecko, mam pocit ze kohoutek a sefka zaziji zvlastni druh vztahu, co bychom jim my prumerni mohli treba i zavidet, jezto nikdy nezazijeme jejich dimenze (jatka etc).
Vyhrazuji si svate pravo na omyly!
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Lenuška

Příspěvek od s.arik »

Znama tady v Jilemnici si chvali homeopatika http://www.agrohomeopatie.eu/?page_id=305
Stoji cca 250 a vydrzi min jednu sezonu. Zalila 18 salatu homeo a dva cistou vodou a slimaci pry sezrali jen ty dva!

Nekde jsem cetla, ze kdosi slipky na slimaky naucil. Michal je s lakavou stravou a postupne menil pomer chutneho a nechutneho...pres den slipkam nakonec daval jen zrni a zadne jine dobroty, to je motivovalo si hledat prirodni stravu.

Nezni to, ze mas nedostatek penez, casu ci prostoru, proc neporidis bezce indicke? Na zeleninovych zahonech se chovaji daleko slusneji nez slepice, ozobavaji myslim jen mlade salatky, coz se da resit kralicim pletivem. Se slipkami se snasi.
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Lenuška

Příspěvek od s.arik »

Jo a jeste prikup prase divoke, protoze drubez v noci, kdyz slimaci na pozemek prilezaji, zrovna spi >:-)
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Lenuška

Příspěvek od cepheus »

Proste si kvuli salatum za par kacek porid nejlip celou chemicku + jeste ZOO .. dobra rada nad zlato :D ..
Fiona
Příspěvky: 3386
Registrován: úte úno 19, 2008 7:06
Bydliště: Buenos Aires, Argentina

Re: Lenuška

Příspěvek od Fiona »

No jo, zni to tak, jenze v dnesni dobe uz je problem najit i organickou pampelisku :?
Vyhrazuji si svate pravo na omyly!
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

Není to žádná emancipovaná slepice ta naše šéfka. Ostatní slípky před milostnými ataky kohouta s velkým řevem zdrhaly, šéfka se jen přikrčila a podržela. Tak trochu se jí to nevyplatilo, protože když nemohl kohout chytit jinou, udělal to šéfce. Dnes už mu pokorně drží všechny starší. Před 14-ti dny jsem totiž přidala kohoutovi do hejna osm sedmitýdenních kuřiček. V té době začaly ty starší snášet. Nejdřív jedno-dvě vajíčka, ale do týdne snášely všechny.
Kohout považoval malé slípky pár hodin za vetřelce a společně s většími je bil, ale pak mu to došlo, že přibylo nové mladé masíčko na obdělávání a začal je mordovat. Pedofil jeden. A to jsem se dočetla, že kohout pozná, že je slípka nedospělá a nechá ji. Ovšem dělo se něco, co jsem ještě nikdy neviděla ani neslyšela. Když kohout uhnal nějakou malou kuřičku a přibil ji drápama a svou váhou k zemi, už tu byla připravená šéfka a během "aktu" ji zle klovala. Malá měla šok z kohouta i z bití větší slepice.
Nedá se to uhlídat, a oddělovat je nemá smysl. Není mezi nimi takový rozdíl. Postojím u krmítek, aby se malé najedly, a zbytek nechám na přírodě. To je taky zajímavé, říká se blbá slepice, ale během dvou dnů všechny pochopily, že mají oddělené krmení. Větší za kurníkem, menší vepředu. Jak jsou ty větší vynalézavé, aby se ke krmení menších dostaly, a ukradly jim ty nejlepší mňamky. Plíží se pod kurníkem, schovávají se za hromadou štěpky, nenápadně se šourají odzadu jako že Já nic, jen se koukám, a pak vystartujou a ukradnou sousto... A to mají stejné krmení jako malé. Dokonce víc, protože jsou ve snášce a opravdu se činí.

Na zahradě to nejdřív vypadalo, že mi nic neporoste, ale pak jako o překot všechno vyjelo ze země. Jen moje milované tuříny ještě čekají. Tedy snad čekají. Spíš je už po nich. A toho plevelu, no ale naštěstí je plevel krmivo pro pipky, tak ho nosím do výběhu. Pěstuju i krmnou a červenou řepu pro slípky na zimu, slunečnice, a další, abych to nemusela všechno kupovat a zachovala pro ně pestrou stravu i v zimě. Taky jim suším vojtěšku a kopřivy, v zimě jim to nadrtím do krmení.

Mám málo času, radostně se rýpu v zemi, krmím, kydám z kurníku, kvasím, odšťavňuju, maluju, jezdím na kole, cvičím jógu, a na čtení a psaní tady nějak nezbývá čas. V zimě to snad bude lepší...
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

Jo a ta modrá tady mi nějak nesedne do očí...
A slepice už menší slimáky baštěj, párkrát jsem jim je překrojila, a pak už začaly samy...
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Lenuška

Příspěvek od cepheus »

Zajimavy, vcera jsem kosil zahradu a koukal jak si hrozno dela novy slahouny (ac radne ostrihano) a vzpomnel jsem si na Tebe ohledne burcasu a sup uz si tady :D ..
Hezky:) . A co to hrozno Leni, uz mas plan kam si das nejaky ty keriky na vlastni burcas ? :-)
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: Lenuška

Příspěvek od Pavluska »

s.arik píše:Jo a jeste prikup prase divoke, protoze drubez v noci, kdyz slimaci na pozemek prilezaji, zrovna spi >:-)
(:-)
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

Učím se sekat zapůjčenou kosou. Když mi to půjde, pořídím si vlastní. Zatím jsem posekala houští kopřiv, tráva mi jaksi stále pod kosou uhýbá. Ale soused odborným okem kosu shlédl, a řekl, že potřebuje naklepat, a suchá tráva se prý kosí blbě. Nejlíp se to učí po dešti. Tak tomu dám šanci. Naučila jsem se i jiné věci, které mi nešly, tak proč ne kosení. Mám sice nerovný terén s kamenama, o to je to větší výzva.
Jinak se už několik týdnů živím ze zahrady a sběrem. A začala jsem denně jíst vajíčko od našich slípek.
Není pravda, že jsou slepice úplně hloupé. Jsou mazané. A kohout je vysloveně inteligentní. A taky pěkně vypráskanej :lol:

Mělo by zapršet, to teplo si ale užívám. Možná jsem měla předky v teplých krajích. No to jsme původně měli všichni...

Od Božího rána do večera něco dělám, takže ani nemám čas sem víc nahlížet...ale zdravím všechny :br
Odpovědět