Lenuška

Tady si každý můžete založit svůj vita-deníček.
Podmínkou je, že název deníčku bude začínat vaší přezdívkou.
Viz vzor.

Moderátor: hugo

Odpovědět
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Lenuška

Příspěvek od s.arik »

Někdo, kdo se roky stará o tak náročného ptáka, jako je žako, obstará drůbež levou zadní...kor hnedka u domu. Já neznám lidi, co by s tím sekli, pokud stále zůstávají na baráku.
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Janek
Příspěvky: 2178
Registrován: ned dub 21, 2013 15:19

Lenuška

Příspěvek od Janek »

Ja prave ano... Ono asi staci nejaky naznak otravy a ... S tim mam problem, vcelka lita a kde presne, to nevim, mimo sferu meho vlivu :-(

upozornuji, ze otrava muze byt i bez chemie. Pri male konzumaci medu snad otrava smrtelna nehrozi, ti lidi dlabali medu kvanta... Ale zase pokud nekdo vazi i s posteli 40 kg, tak ho skoli take malo...

A co je vlastne mensi zlo, ovoce nebo med? S ovocem nemam na sladke ani med vubec chut.
1. Proč jsme iracionální.
2. Máte paranormální schopnosti? Pak dostanete milion korun viewtopic.php?t=8325#p190690
3. NEberu od statu, nemocenske jsem nebral, ani nepamatuji a platim a platim na tu vetsinu ceskeho naroda, kteri od statu berou. A Vy?
4. Kurt Tackmann : “Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora.”
ajla
Příspěvky: 766
Registrován: úte říj 28, 2008 15:10

Re: Lenuška

Příspěvek od ajla »

Zase, že řepka nelze pěstovat bez chemie. Kdy jim konečně dojde, že vše jde pěstovat bez chemie, naštěstí, mnohým to už dochází.
Janek
Příspěvky: 2178
Registrován: ned dub 21, 2013 15:19

Lenuška

Příspěvek od Janek »

Komu jim? :-) jednou v prubehu vegetace se to strikne...
1. Proč jsme iracionální.
2. Máte paranormální schopnosti? Pak dostanete milion korun viewtopic.php?t=8325#p190690
3. NEberu od statu, nemocenske jsem nebral, ani nepamatuji a platim a platim na tu vetsinu ceskeho naroda, kteri od statu berou. A Vy?
4. Kurt Tackmann : “Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora.”
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

s.arik píše:Někdo, kdo se roky stará o tak náročného ptáka, jako je žako, obstará drůbež levou zadní...kor hnedka u domu. Já neznám lidi, co by s tím sekli, pokud stále zůstávají na baráku.
to je pravda, papoušinda dostává takovou péči, že by mnohé děti záviděly. Rodiče je krmí odpadem z megahumáčošopů, vidím to v nákupních koších, když tam občas zavítám. Navíc- nepíšu sem, co trhám pro Báru při mých cyklovýjezdech. Různá semena, plody pro ptáky a pod. Denně dostává čerstvou šťávu, a už se jí i dožaduje: "bude papat šťávičku, jó?"- to když slyší odšťavňovač. Takže nemám obavy, že bych se nedokázala postarat o slípkany a včely. Ráda od rána do večera něco dělám, využívám čas účelně, nesedím u kompu celý den.

Jindro, jak ten mák skladuješ? Necháváš ho v těch pytlích? A kde to máš- myslím tím teplotu, vlhkost, atd?
Já ho mám teď ve velkých sklenicích s patentním uzávěrem, protože tady v domě má někdo moly, a občas vlítnou do bytu i mně. Tak aby nedošlo ke kontaminaci. Sklenice mám zatím v teplém sklepě, po přestěhování ve studeném.
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Lenuška

Příspěvek od Jindra »

.
Lenko ani se neptej, to snad abych odpověděl jedině přes SZ, jinak budu za divnýho
ááále, jsem jakej jsem, žena mne má naštěstí takovýho ráda, měnit se nebudu :-)

Lenko, mám samozřejmě obavy, aby mák nebyl ve vlhku, zimě, horku,
mák nechávám v tom papírovým pytli, protože to "dejchá",
pro běžnou potřebu cca 2x týdně odsypávám do skleněné dózy
no a ten pytel - ten mám normálně v bytě v suchu při pokojový teplotě
jo, v bytě, vedle nábytku. a je to v pohodě
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Janek
Příspěvky: 2178
Registrován: ned dub 21, 2013 15:19

Re: Lenuška

Příspěvek od Janek »

Pod posteli?

Skladování
Nemletý mák se má skladovat v uzavřené nádobě v suchém, chladném a tmavém prostředí. Mletý mák se doporučuje skladovat v mrazničce.
http://www.pekarnakabat.cz/media/clanky/mak

Co se tyka te chemie v jidle, v nekterych pripadech je ji tam treba, jidlo se zkratka bez chemie meni a po urcite dobe jidlo bez chemie muze byt i smrtelne jedovate
1. Proč jsme iracionální.
2. Máte paranormální schopnosti? Pak dostanete milion korun viewtopic.php?t=8325#p190690
3. NEberu od statu, nemocenske jsem nebral, ani nepamatuji a platim a platim na tu vetsinu ceskeho naroda, kteri od statu berou. A Vy?
4. Kurt Tackmann : “Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora.”
ajla
Příspěvky: 766
Registrován: úte říj 28, 2008 15:10

Re: Lenuška

Příspěvek od ajla »

Neboj, není na tom nic divného, naopak, tvoje zkušenosti pomohou jiným. Já kupuji mák běžně v krámě v 200 g balení, tak skladování neřeším. Ale čím dál je horší kvality. Naše babička skladovala mák /do 5 kg/ v konopném nebo lněném pytlíku v komoře a maminka v bavlněném ve špajzu. Pokusím se letos sehnat tak do 5 kg máku někde od pěstitele.
Janek
Příspěvky: 2178
Registrován: ned dub 21, 2013 15:19

Lenuška

Příspěvek od Janek »

Jo, pestitele jsou celi divi na to prodavat takove drobky :-)

Mam napad, slozime se a koupime tunu :-) nebo aspon 500 kg, to se da odvezt na beznem privesnem voziku :-) vlastne lost, tenhle byznys uz dela az-zdravi a k tom da jen 40% marze...
1. Proč jsme iracionální.
2. Máte paranormální schopnosti? Pak dostanete milion korun viewtopic.php?t=8325#p190690
3. NEberu od statu, nemocenske jsem nebral, ani nepamatuji a platim a platim na tu vetsinu ceskeho naroda, kteri od statu berou. A Vy?
4. Kurt Tackmann : “Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora.”
ajla
Příspěvky: 766
Registrován: úte říj 28, 2008 15:10

Re: Lenuška

Příspěvek od ajla »

To se máme ve dvou skládat na 100 000 Kč? :lol:
ajla
Příspěvky: 766
Registrován: úte říj 28, 2008 15:10

Re: Lenuška

Příspěvek od ajla »

To už by bylo výhodnější za ty peníze koupit pozemek a na jaře si vysejt a sami sklidit. Pak bychom ho rozdali vitariánům.
Janek
Příspěvky: 2178
Registrován: ned dub 21, 2013 15:19

Re: Lenuška

Příspěvek od Janek »

Uz te zelene knizce s 1ha kterym muzes letat do vesmiru (na konci 10 dilu) nepodlehej :-)

Za 100.000 koupis odhadem nekolik tun...

Btw., v 2009 byla cena 16,-/kg :-) samozrejme ne na kramu v baleni 0,2 kg.
1. Proč jsme iracionální.
2. Máte paranormální schopnosti? Pak dostanete milion korun viewtopic.php?t=8325#p190690
3. NEberu od statu, nemocenske jsem nebral, ani nepamatuji a platim a platim na tu vetsinu ceskeho naroda, kteri od statu berou. A Vy?
4. Kurt Tackmann : “Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora.”
ajla
Příspěvky: 766
Registrován: úte říj 28, 2008 15:10

Re: Lenuška

Příspěvek od ajla »

Teď je kolem 100 kč/kg. Co máš pořád s tou knihou a hektarem? Mě to neoslovilo.
Janek
Příspěvky: 2178
Registrován: ned dub 21, 2013 15:19

Lenuška

Příspěvek od Janek »

Za 110,-/kilo se prodava kilove baleni v maloobchode, mrkni na profikoreni

Vetsi mnozstvi mnou naznacene se pohybuje do 50,- Kc vcetne DPH, zrejme je vetsi poptavka, myslel jsem ze bude levnejsi... Aktualni burza nabidky a poptavky je treba zde:
agro-obchod.cz/kategorie/plodiny/olejniny/mak/

Drive byla cena urcite do 20 Kc. Jindra to myslim kupuje take myslim za 40-50,- no bez dph (+21%) a bez dokladu (dppo 19%).

S hektarem zacal Megre, nebo ne? Rodovy statek a 1ha vas uzivi, ale kdeze, vetsina rusaku co na to najela, normalne pracuje v systemu a zivori a zjistuje, ze to NEFUNGUJE. Jak by mohlo, kdyz prumyslove je vyteznost 50x vyssi na vynalozenou energii...
1. Proč jsme iracionální.
2. Máte paranormální schopnosti? Pak dostanete milion korun viewtopic.php?t=8325#p190690
3. NEberu od statu, nemocenske jsem nebral, ani nepamatuji a platim a platim na tu vetsinu ceskeho naroda, kteri od statu berou. A Vy?
4. Kurt Tackmann : “Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora.”
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Lenuška

Příspěvek od Jindra »

Janek píše:Jindra to myslim kupuje take myslim za 40-50,- no bez dph (+21%) a bez dokladu (dppo 19%)
předloni za 60, loni už za 75 Kč. Letos uvidím...
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Lenuška

Příspěvek od Jindra »

ajla píše:Pokusím se letos sehnat tak do 5 kg máku někde od pěstitele.
v případě zájmu mi prosím dej SZ, rád Ti pomohu. Vím, poštovné cenu ještě mírně zvedne, ale ta chuť je mnohem lepší než mák ze suprmarketů,
a vlastně pořád to vyjde levnejš než z obchodu, i s tím poštovným,
navíc bych se Ti rád revanšoval za tu spojku na Etu, velmi výýýrazně jsi mi tím pomohla!
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
Syrovozrout
Příspěvky: 781
Registrován: stř črc 13, 2011 21:53

Re: Lenuška

Příspěvek od Syrovozrout »

...Janek: "normalne pracuje v systemu a zivori a zjistuje, ze to NEFUNGUJE. Jak by mohlo, kdyz prumyslove je vyteznost 50x vyssi na vynalozenou energii"... - Ono to může fungovat navzdory tomu, že to třeba nedá v určitém parametru srovnávat s METODOU průmyslového zacházení s krajinou a jejími obyvateli (biosféry). Nicméně podstatný je rozdíl ve VÝCHOZÍCH PODMÍNKÁCH - půdních, klimatických, atd. Už jen to má poloviční vliv na onu efektivitu ("vyteznost 50x vyssi na vynalozenou energii"), Ostatní vytlačili do nehostinných končin...(kde už jen živoří a zůstávají závislí a zjišťují, že tam to nefunguje...) a věděli proč (sami by o ně neměli zájem - nebyli by je schopni úspěšně využívat pro své účely). Ty nejlepší si komerční drancovači pro sebe pochopitelně zabrali - brázdí krajinu těžkými stroji a stříkají jak pominutí...Oni k ní nemají žádný skutečný vztah a nerozumí ani přírodě-zvláště pak té její živé části (V tom jsou "příbuzní" s církevními "Ničiteli kultur" - staletí generací až po dnešní čas soustavně nepřátelských vůči lidem CTÍCÍM PŘÍRODU I VLASTNÍ PŘIROZENOST - hanlivě onálepkovávaných jako "pohani"). Nejsou to "zemědělci" či "pěstitelé" ač jsou tak zváni, nýbrž "technokratičtí údržbáři svých zájmů." Samozřejmě, že "externality" jejich počínání jim nejsou vůbec účtovány.

Plzák španělský versus
s.arik píše:Já chci aspoň jeden mák pro radost! Už to zkouším dva roky a vždycky to sežerou do posledního lístečku.
Jak to teda dělají ti producenti máku?
Naposledy upravil(a) Syrovozrout dne úte zář 09, 2014 18:16, celkem upraveno 2 x.
"K čemu by jim byla znalost všech těch postupů, které by najednou nemohli využít? Co by jim chybělo?
Chybělo by jim to bohatství, neboli zdroje či kapitál. Neboli uskladněné předchozí úsilí. Veškeré bohatství lze zničit, veškeré bohatství lze spotřebovat."
"Nejelegantnějším způsobem krádeže je zavedení vynucených peněz (následný přístup k tiskařskému stroji-dnes elektronicky).Držitel nově vytvořených peněz budí zdání, že někdy v minulosti vykonal produktivní čin a pomocí běžných transakcí odebírá produktivním plody jejich úsilí.(Pohrůžka násilí je zde skryta v nemožnosti účastníků transakce beztrestně odmítnout „zákonné platidlo" jako protihodnotu za svůj produkt.)"
Janek
Příspěvky: 2178
Registrován: ned dub 21, 2013 15:19

Lenuška

Příspěvek od Janek »

Jednoduse, postupuji podle navodu od dodavatele setby :-) jinak by neprodukovali.

Syrovozoute, svou nespokojenost muzes projevit ve volbach, volils Zelene? Jeje ty maji much! A koupit pozemek? Je to tak, ze ti vlastnici dedici to nabizeji za 4-5 nasobky ceny BPEJ... Kazdy chce vydelat...

Prozradim ti jak to funguje, jak prijit levne k pude, jak to delaji realitaci, za kolik koupi a prodaji, nebo radsi ne... Uzivej dokud muzes, po 2020 bude tuho. Zalinkuj si tento prispevek :-)
1. Proč jsme iracionální.
2. Máte paranormální schopnosti? Pak dostanete milion korun viewtopic.php?t=8325#p190690
3. NEberu od statu, nemocenske jsem nebral, ani nepamatuji a platim a platim na tu vetsinu ceskeho naroda, kteri od statu berou. A Vy?
4. Kurt Tackmann : “Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora.”
ajla
Příspěvky: 766
Registrován: úte říj 28, 2008 15:10

Re: Lenuška

Příspěvek od ajla »

Jindříšku, díky, tak s námi počítej, jistě se zase přidá taky Šárka. :) Ale vážně, za sebe ano, to budu mít po letech zase chutný mák, jistě se domluvíme.
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

mák z obchodu musí být nezdravá věc, podle toho pachu. A ještě lidi kupujou i namletý, to už vůbec nechápu :roll:
Jindro, taky mám v obýváku parádní skříň, kterou když otevřeš, uvidíš sklenice plné nasušeného listí a různých plodů. A nepřipadám si divná. Co tam mám skladovat, nějaký nepotřebný porcelán nebo hadry? Já radši to bejlí :D

Vyzkoušela jsem šípky, už se na mne smějou sytě červeně, ale sílu ještě nemají. Potřebujou dozrát. Zato čaj z plodů bezinek je teď u nás denně na talíři- vlastně v hrnku :D Přidám hrstku máty balkónové a není lepšího čaje :delicacy:
právě popíjím šťávu z padaných jablek a velké hrsti zelené petržele. Mákomléková denní dávka už je v lednici. Předevčírem jsem zapomněla večer namočit, a celý den se mi po něm stýskalo. Na všechno si člověk rychle zvykne...

nemůžu jezdit na kole, tak mám deficit lesních ostružin. Až přijedu po deštích, bude obsypáno... :delicacy:
Janek
Příspěvky: 2178
Registrován: ned dub 21, 2013 15:19

Re: Lenuška

Příspěvek od Janek »

ajla píše:Jindříšku, díky, tak s námi počítej, jistě se zase přidá taky Šárka. :) Ale vážně, za sebe ano, to budu mít po letech zase chutný mák, jistě se domluvíme.
http://archiv.aukro.cz/mak-modry-10kg--i3164315774 1 kg za 40,- a neprodal
1. Proč jsme iracionální.
2. Máte paranormální schopnosti? Pak dostanete milion korun viewtopic.php?t=8325#p190690
3. NEberu od statu, nemocenske jsem nebral, ani nepamatuji a platim a platim na tu vetsinu ceskeho naroda, kteri od statu berou. A Vy?
4. Kurt Tackmann : “Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora.”
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

Po nějaké době jsem zkontrolovala zavřené skleničky s malinami, ostružinami, špendlíky a pod. a všechny držííí :D
nikde žádná plíseň, maliny i ostružky mají dokonce krásnou barvu.
Zkoušet zatím nebudu, je stále dost čerstvého ovozelu. Až přituhne, otevřu ... :delicacy:
Uživatelský avatar
Syrovozrout
Příspěvky: 781
Registrován: stř črc 13, 2011 21:53

Re: Lenuška

Příspěvek od Syrovozrout »

Pokud je to dělané jako zavařeniny - tzn. prošlo varem (nebo jako se to dělá s mraženou zeleninou atd. co dostanete v krámě - na asi 80 stupňů, aby se deaktivovaly enzymy...), tak to by byl výsledek jiný..než když se to jen ponechá uzavřené..(vzduchu málo ale ani ne úplně bez vzduchu).To z toho bude pěknej "metanol nálev":D "Ta šťáva" to bude pěknej lihovej ocet - k jídlu nic moc, už jsem kdysi něco podobného zkoušel z hrozny révy. Klidně rok i déle by to vydrželo, jen to nebylo k jídlu ba ani k pití a zabíralo sklenice a místo:D Přeci jen když už se s tím někdo dělá, měl by ochutnat nějaké vzorky...Zpětná vazba se nemá oddalovat, ale být průběžná.
"K čemu by jim byla znalost všech těch postupů, které by najednou nemohli využít? Co by jim chybělo?
Chybělo by jim to bohatství, neboli zdroje či kapitál. Neboli uskladněné předchozí úsilí. Veškeré bohatství lze zničit, veškeré bohatství lze spotřebovat."
"Nejelegantnějším způsobem krádeže je zavedení vynucených peněz (následný přístup k tiskařskému stroji-dnes elektronicky).Držitel nově vytvořených peněz budí zdání, že někdy v minulosti vykonal produktivní čin a pomocí běžných transakcí odebírá produktivním plody jejich úsilí.(Pohrůžka násilí je zde skryta v nemožnosti účastníků transakce beztrestně odmítnout „zákonné platidlo" jako protihodnotu za svůj produkt.)"
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Lenuška

Příspěvek od Jindra »

Lenuška píše:Po nějaké době jsem zkontrolovala zavřené skleničky
taky jsem byl ve sklepě, nesl jsem tam ještě dvě zavřeniny červenýho rybízu, tak jsem vše zkoukl,
no je to ukázkové, nádherná paráda všude vůkol,
chtěl jsem včera "bouchnout" na ochutnání třešně, ale pak jsem tady za domem narazil na parádní jabka a už jich mám dvě bedýnky ve sklepě
třešně počkaj - však jsou zavřený, takže bez obav
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: Lenuška

Příspěvek od rudo »

tady se vsude zavira jak za prvni republiky
5 2 8
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

Syrovozrout píše:Pokud je to dělané jako zavařeniny - tzn. prošlo varem (nebo jako se to dělá s mraženou zeleninou atd. co dostanete v krámě - na asi 80 stupňů, aby se deaktivovaly enzymy...), tak to by byl výsledek jiný..než když se to jen ponechá uzavřené..(vzduchu málo ale ani ne úplně bez vzduchu).To z toho bude pěknej "metanol nálev":D "Ta šťáva" to bude pěknej lihovej ocet - k jídlu nic moc, už jsem kdysi něco podobného zkoušel z hrozny révy. Klidně rok i déle by to vydrželo, jen to nebylo k jídlu ba ani k pití a zabíralo sklenice a místo:D Přeci jen když už se s tím někdo dělá, měl by ochutnat nějaké vzorky...Zpětná vazba se nemá oddalovat, ale být průběžná.
lihový ocet se doufám nestačí vytvořit, budou brzo snědené
letos jsem maliny a spol nemohla mrazit, nebylo ještě kam dát velký mrazák. Příští sezónu to bude jinčí kafe- pultový mrazák ve sklepě, ovocný sklep vykopaný ve svahu mimo dům, jen do něj už mít co nasyslit na zimu. Budu teprve teď na podzim sázet stromky a keře.
i po přestěhování budu mít v dosahu svoje lesní loviště malin, ostružin, špendlíků, atd., jen to bude o 12km dál, což je celkem 24km navíc. No co, jsem ňáká sportovkyně, ne? Jezdím necelých 60km, budu jezdit přes 84... :D . Na starý kolena bude kondice jak blázen (:-)

popíjím šťávu z padaných jablek a velké hrsti koriandru. Střídám kori a kopr s jabkama. Odpoledne mrkev celá petržel čerřepa řapíkáčová šťáva. Mezitím voda nebo čaj a mákomléko z 120g máku. Večer poslední dobou burčák >:-) jo a hrst čerstvých lískáčů. Mojí hrst, mám dětskou velikost rukavic :lol: schválně jsem to šla spočítat, je to 11 neloupaných lískáčů.
ani nemám chuť na pevnou stravu, tohle mi už tak týden stačí. Tělo se asi potřebuje vyčistit, protože na bobcích neubylo :P
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

Včera jsem chytla na kole slejvák s kroupama. Ještě že nosím helmu. Nebylo kde se schovat, silnice mezi poli se změnila v řeku, a do helmy mi bubnovaly kroupy jako hrášek. Ve chvilce jsem byla promočená na kost. K tomu silný vítr, na zádech batoh plný šípků, prostě lahůdka pro masochisty. Z těla se mi kouřilo, ruce a nohy promrzlé. Ale šípkový čaj to pojistil. Tentokrát z horké vody. Jinak si dělám přes noc šípkové maceráty.

Pomalu nastane čas na přípravu natta. Dostávám na něj chuť. Asi se má jíst hlavně v zimním období, protože přes léto si na něj ani nevzpomenu.
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

Včera den strávený na zahradě u přátel, kteří mají jabloňový sad. Pomáhali jsme sklízet, uskladňovat a moštovat. Odvezli jsme si také jablka na celou zimu, a tolik moštu, že si asi udělám několik dní jen na jablkách. Otrhali jsme si i červené hrozno, snad nám v chladu vydrží pár dní
Tak jablečno-hroznové dny... :delicacy:
Janek
Příspěvky: 2178
Registrován: ned dub 21, 2013 15:19

Re: Lenuška

Příspěvek od Janek »

Tak pak dej vedet, jak moc to prospelo, aleb zasada: ´vseho moc skodi ´ dostane na pr.el...
S tim mam take problem, se sezonnosti toho zahradniho ovoce, je toho najednou moc...
1. Proč jsme iracionální.
2. Máte paranormální schopnosti? Pak dostanete milion korun viewtopic.php?t=8325#p190690
3. NEberu od statu, nemocenske jsem nebral, ani nepamatuji a platim a platim na tu vetsinu ceskeho naroda, kteri od statu berou. A Vy?
4. Kurt Tackmann : “Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora.”
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Lenuška

Příspěvek od cepheus »

Odšťavit, zamrazit co se da:).
I z rozmrazene hroznove stavy je spica burcas, loni vyzkouseno, letos zase zamrazeno:).
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Lenuška

Příspěvek od Jindra »

Lenuška píše:Včera jsem chytla na kole slejvák s kroupama. Ještě že nosím helmu. Nebylo kde se schovat, silnice mezi poli se změnila v řeku, a do helmy mi bubnovaly kroupy jako hrášek. Ve chvilce jsem byla promočená na kost. K tomu silný vítr, na zádech batoh plný šípků, prostě lahůdka pro masochisty. Z těla se mi kouřilo, ruce a nohy promrzlé. Ale šípkový čaj to pojistil. Tentokrát z horké vody. Jinak si dělám přes noc šípkové maceráty.
oh jój :-(
stejně jsme s ženou dopadli před dvěma týdny na 80 km cyklovýletě, posledních cca 25 km jsme už šlapali v pořádný vodě, mokří cugrunt,
jsem šťastnej, že je žena do nepohody, bez reptání to snášela

šípkový čaj maceruju prakticky denně
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
culka
Příspěvky: 1861
Registrován: pon črc 28, 2008 8:54

Re: Lenuška

Příspěvek od culka »

Otvorila som maliny. Nabudúci rok ich budem len mrazit. Kto chce, nech zavrie, ja už nebudem.
Always hope for the best but be prepared for the worst.

"One who has journeyed in a strange land cannot return unchanged." C.S. Lewis
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Lenuška

Příspěvek od cepheus »

A proc pak to ? Zburcakovately ?
Uživatelský avatar
culka
Příspěvky: 1861
Registrován: pon črc 28, 2008 8:54

Re: Lenuška

Příspěvek od culka »

To už je skôr rampas. Burcakove boli v auguste, keď som skúšala. Tie sa ešte dali. Toto veru neviem, asi rozmixovat s medom alebo najlepšie vypáliť.
Always hope for the best but be prepared for the worst.

"One who has journeyed in a strange land cannot return unchanged." C.S. Lewis
Janek
Příspěvky: 2178
Registrován: ned dub 21, 2013 15:19

Re: Lenuška

Příspěvek od Janek »

Nahnile?
1. Proč jsme iracionální.
2. Máte paranormální schopnosti? Pak dostanete milion korun viewtopic.php?t=8325#p190690
3. NEberu od statu, nemocenske jsem nebral, ani nepamatuji a platim a platim na tu vetsinu ceskeho naroda, kteri od statu berou. A Vy?
4. Kurt Tackmann : “Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora.”
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Lenuška

Příspěvek od cepheus »

Pise rampas - chycene - alkohol (rezak, zlomeny burcak, napul vino), shnily ovoce (ani plesnivy) jsem teda do koralky davat nikdy nevidel.
(aspon ne doma do svoji)
-----------------------------------
Culi to mas tezky, nekomu to treba chutna .. borec vychvaloval cerveny burcak do nebe, ale me moc nechutna, radsi mam bily, zabrzdeny v pocatku varu v lednici - aby "sel" pomalu a upijime jej porad mlady, nasladly:).
Janek
Příspěvky: 2178
Registrován: ned dub 21, 2013 15:19

Lenuška

Příspěvek od Janek »

Tak sorry, malajsky (rampas: chytit) neumim, italsky (rampa: rozjete) taky moc ne... Diky za objasneni :-)

Z ceho myslis ze se delaji mosty a dzusy, to psali urco i na Novinkach: http://m.domaci.eurozpravy.cz/zivot/103 ... til-dtest/ jablečné džusy? Výrobci šídí a používají i plesnivé ovoce, zjistil dTest
1. Proč jsme iracionální.
2. Máte paranormální schopnosti? Pak dostanete milion korun viewtopic.php?t=8325#p190690
3. NEberu od statu, nemocenske jsem nebral, ani nepamatuji a platim a platim na tu vetsinu ceskeho naroda, kteri od statu berou. A Vy?
4. Kurt Tackmann : “Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora.”
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Lenuška

Příspěvek od cepheus »

Musis jit na doucovani, jsem se to pred chvili taky naucil od google tr. (malajstinu/rozpoznat jazyk) slovenstina mi nic nevyblila, tak jsem naznal ze to Culka nekde chytila kdyz to letelo vzduchem kolem ni:).
Ale smysl to dava - chyceny uz alkoholem, ne ? :D.

Jo o jablecnych stavach jely i cerny ovce - maji tam i mykotoxiny (plisne), paradoxne v tech nejdrazsich (kolem 45,-/l).
Nejlip dopadly jabcaky cca za 25 kacek, a i to je pmn premrstena cena, na to ze se to vali u cest a lidi po tom jezdi autakama:).
Stavim a zamrazuju si sam, vsecko co se me dostane do pracek, zn. ideal (BIO i s cervikama, vykrajim a lisuju).
Janek
Příspěvky: 2178
Registrován: ned dub 21, 2013 15:19

Re: Lenuška

Příspěvek od Janek »

Ja myslel zes to vedel, kdyz vyrabis burcak :)
1. Proč jsme iracionální.
2. Máte paranormální schopnosti? Pak dostanete milion korun viewtopic.php?t=8325#p190690
3. NEberu od statu, nemocenske jsem nebral, ani nepamatuji a platim a platim na tu vetsinu ceskeho naroda, kteri od statu berou. A Vy?
4. Kurt Tackmann : “Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora.”
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Lenuška

Příspěvek od cepheus »

Nevyrabim, jen neco pro sebe, rodina a smytec, skoda to nechat pohnit:).
Janek
Příspěvky: 2178
Registrován: ned dub 21, 2013 15:19

Lenuška

Příspěvek od Janek »

Takze ti to pada do pusy z vemena nebo z marketu? Ne, vyrabis. :-) neboj, i tvrdy palit je (zatim) legalni. A bude hur :-)
Zdroj: fejsbuk
1. Proč jsme iracionální.
2. Máte paranormální schopnosti? Pak dostanete milion korun viewtopic.php?t=8325#p190690
3. NEberu od statu, nemocenske jsem nebral, ani nepamatuji a platim a platim na tu vetsinu ceskeho naroda, kteri od statu berou. A Vy?
4. Kurt Tackmann : “Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora.”
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Lenuška

Příspěvek od Jindra »

culka píše:Otvorila som maliny. Nabudúci rok ich budem len mrazit. Kto chce, nech zavrie, ja už nebudem.
malin mám jen myslím že tři sklenice, tak jsem zvědavý
v nejhorším to jistí přídavek medu

ještě jsem neochutnal žádnou zavřeninu, ale předevčírem jsem věnoval jedny třešně a měly úžasnej ohlas - že po tý fermentaci prý chutnaly úžasně
už bych měl taky něco prubnout, ale když je teď hafo čerstvých jablek...
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

zatím jsem zavřeniny neprubla, ale stále vypadají čerstvě. Taky je budu z vlastní úrody spíše mrazit, teď jsem neměla dostatečně velký mrazák. Už je objednaný :D

žiju poslední dny téměř jako fruitarián, až na zelené šťávy a mákomléko. Šťávy z poslední vojtěšky s koprem, koriandrem, zelenou petrželí, řapíkem. Jablečný mošt, mraky vína ze zahrady přátel- oni ho moc nejí, dobře pro nás, jabka, hrušky, a fíííky, zralé a zcela mňamózní :delicacy: . Plíseň z přebytku fruktózy v žádné podobě mne ještě nepotkala. Pravděpodobně to jistím tím zeleným...jo a denně hrstka čerstvých ořechů.
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Lenuška

Příspěvek od cepheus »

V tele ktery je v rovnovaze se zadna plisen nechyta, i kdyby jsi mu servirovala kila fruktozy denne:).
Rudo je zmatkar ("podle sebe soudim Tebe") :D ..
Janek
Příspěvky: 2178
Registrován: ned dub 21, 2013 15:19

Re: Lenuška

Příspěvek od Janek »

To nedava logiku, na mnozstvi samozrejme zalezi :-) kdo nesouhlasi, necht uvede proc.
1. Proč jsme iracionální.
2. Máte paranormální schopnosti? Pak dostanete milion korun viewtopic.php?t=8325#p190690
3. NEberu od statu, nemocenske jsem nebral, ani nepamatuji a platim a platim na tu vetsinu ceskeho naroda, kteri od statu berou. A Vy?
4. Kurt Tackmann : “Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora.”
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Lenuška

Příspěvek od cepheus »

Zapomen na logiku Tvyho mozku, je to jen sluha :D ..
Janek
Příspěvky: 2178
Registrován: ned dub 21, 2013 15:19

Re: Lenuška

Příspěvek od Janek »

Takze ty nesouhlasis a nevis proc ;) jidlo je hmotny, telo i toxiny take a plati tu limity...
1. Proč jsme iracionální.
2. Máte paranormální schopnosti? Pak dostanete milion korun viewtopic.php?t=8325#p190690
3. NEberu od statu, nemocenske jsem nebral, ani nepamatuji a platim a platim na tu vetsinu ceskeho naroda, kteri od statu berou. A Vy?
4. Kurt Tackmann : “Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora.”
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Lenuška

Příspěvek od cepheus »

Hmota je iluze :-) ..
Janek
Příspěvky: 2178
Registrován: ned dub 21, 2013 15:19

Re: Lenuška

Příspěvek od Janek »

...a asi proto jeden cesky miliardar (vlastnici mesto ve meste) je ortodoxni pambickar a jeste dela prednasky) ale ty prachy co mu tecou, i z tvych penez, jsou dost hmotny...

...a kdyz je hmota iluze, jiste jsi davno na prane
1. Proč jsme iracionální.
2. Máte paranormální schopnosti? Pak dostanete milion korun viewtopic.php?t=8325#p190690
3. NEberu od statu, nemocenske jsem nebral, ani nepamatuji a platim a platim na tu vetsinu ceskeho naroda, kteri od statu berou. A Vy?
4. Kurt Tackmann : “Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora.”
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Lenuška

Příspěvek od cepheus »

Co bych tam delal (na prane) ? Nikde jsem nenapsal ani zminku o tom ze o neco takoveho usiluju.
Miliardar at si vlastni co chce, treba celou matrjosku mest ve meste, je to ciste jeho karma:).
Odpovědět