Lenuška

Tady si každý můžete založit svůj vita-deníček.
Podmínkou je, že název deníčku bude začínat vaší přezdívkou.
Viz vzor.

Moderátor: hugo

Odpovědět
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Lenuška

Příspěvek od cepheus »

Lenuška píše:Od Božího rána do večera něco dělám, takže ani nemám čas sem víc nahlížet...ale zdravím všechny :br
Nazdaaaaaar ! :br .. zase to neprehanej, semo-tamo odpocinek je taky ok :) .
Uz jsem si zase rikal co s Tebou je, a sup - jses tady, je to mozny ? :D)))
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Lenuška

Příspěvek od Jindra »

Lenuška píše:Učím se sekat zapůjčenou kosou
Od Božího rána do večera něco dělám, takže ani nemám čas sem víc nahlížet
fajn, že jsi písla, i když přesně toto jsem čekal, jsem na tom podobně a je to dobře, líp než u počítače
s kosou držím pěsti, aby Tě to bavilo stejně jako mne (navíc ten tělocvik u toho)
až bude pršet, koukni tady, mají tam hodně čtení, kurzy, e-shop a jsou to hodní lidé
http://www.kosimesnadno.cz
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

No jo, na kosimesnadno jsem narazila hned od počátku. Objednala jsem tam babku na naklepávání, a stále čekám na kosiště v mé velikosti. S půjčenou kosou už to docela jde, k mistrovství mé babičky se budu propracovávat zřejmě ještě roky.

Slípky už baští i velké slimáky. Denně jim kolem naší zahrady sbírám do malého kyblíčku. Nejdřív je jedla jen šéfka, pak se přidala žravá rezka, teď už všechny. Naučily se veké rozklovat na části a ty spolykají bez problému. Na naší zahradě u domu slimejše nemáme. Ze dvou stran zídka s převisem, na třetí straně jsou slepice, čtvrtou stranu denně vysbírávám a házím slepicím. Jak mně vidí s kyblíkem, už se rvou u branky... :lol: Ještě jsem měla dřepčíky na kedlubnách. Na jaře jsem prozíravě naložila tabák do vody, teď mi byl jako postřik dobrý. A dřepčíci jsou v přijatelných mezích...

Cefe, snad jsi mi to přivolal, začalo mne trochu bolet zápěstí. Tak si dávám oraz, dělám jen to nejnutnější. Namožené zápěstí je sviňa, raději odpočinek, aby se to nerozjelo... :(
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Lenuška

Příspěvek od cepheus »

Neee, privolavat urcite nic nechci Leni, jsem se taky lehce pretahnul hlavne okolo stehovani a chvili po stehovani, tak jen zkusenost :D).
To se podda, uz jsme druhym rokem s nabehem do tretiho "stabilizovani" a uz si to vsecko vesmes jen uzivame :-)))) .
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

Urodilo se mi - a stále se rodí mraky rajčat. Zkusmo jsem naložila koktejlová rajčátka těsně před dozráním. To je taková dobrota, že snad už nenechám dozrát žádné rajčátko a všechny půjdou do sklenic. Nezavařuju, mléčně kvasím. Je to zdravé, osvěžující, a mňamózní. Sklenice se mi ve sklepě utěšeně množí, v zimě bude co chroupat. I dlouho kvašené okurčáky jsem naložila, kvašenou salsu, řepu, pikantní cukety... Ještě budou papričky a uvidíme co se urodí...
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Lenuška

Příspěvek od s.arik »

ahoj Leni, pokud te to moc neotravuje, popsala bys mi tu svou super natural bio slepici vyzivu? :)

Za par tydnu budu mit kurice, zatim mam koupeny jen jeden maly pytel granuli, aby pri stehovanj nemely navic zmenu stravy, ale po tydnu chci samozrejme prejit na prirozenejsi stravu...ve vybehu se nazobou travy a ruzneho byli a hmyzu, ode me dostanou asi vajecne skorapky, psenici, nahy oves, kukurici, len, slunecnici, semena v zime urcite klicena, v lete se uvidi, k tomu denne nejakou strouhanou mrkev a cervenou repu, jablicko... Koprivy spis prilezitostne, zase uplne lany jich v okoli nemame.

Diky za inspiraci.
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Lenuška

Příspěvek od s.arik »

Brambory davas? Raw? Znami jim je delaji v pare... :)
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Lenuška

Příspěvek od s.arik »

A jeste mi ze seznamu vypadly lusteniny, asi jen hrach, kliceny.
Soja je gmo a kukurice krmna vlastne taky...
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

Docela přesně popisuješ výživu mých slepic. Navíc jim strouhám vlastnoručně vypěstovanou krmnou řepu, hokkaidó a hodně přerostlé cukety. Na zimu jsem mimo kopřiv usušila trávu, raději kratší, líp se jim žere. A budu pěstovat zelené osení, jdou po něm jako vzteklé i v létě, kdy je zeleného dost.
Brambory také vařím v páře, ne zcela doměkka. Máme šrotovačku, tak nastrouhané brambory prosypávám šrotem pšeničným a hrachovým v poměru 70:30 ve prospěch pšendy. Kukuřici, hrách a slunečnici jsem vypěstovala také vlastní, ale už ji sežraly v mléčné zralosti, takže slundu kupuji a také nakličuji, i hrách. V mléčné zralosti jsem krmila také vlastní oves, mohly se užrat. Co zbylo zeleného, na kompost... Občas jim ve výběhu za mokra zryju kousek země, to jsou šťastné jako blechy. Musím dávat pozor, abych jim neuryla nožku nebo zobák. Vrhají se na žížaly a larvy. V létě jsem po okolí vysekávala kosou nekvalitní trávu a po kolečkách navozila do výběhu na hromady. Už to začíná tlít, a vespod je spousta žížal. Pro slípky ráj na zemi. Také jim při jízdách na kole v okolí trhám různé plodiny, co zrovna zraje. Bezinky, hložinky. Jablka dostávají naše ze zahrady. A teď i vlašáky, urodilo se...
Když slyšel můj strejda, co všechno pro slepičky dělám, prohlásil, že už jen chybí, abych jim četla pohádky na dobrou noc... V podstatě není daleko od pravdy. Chodím se dost často dívat, jestli jsou všechny uvnitř. Jsou to flamendři, zalézají až těsně před uzavřením dvířek. Mohlo by se stát, že automat zavře trochu dřív, a slepička přijde o život. Jsou tu prokazatelně kuny...
Teď se mi podařilo koupit ve slevě rýži, tak jim ji také uvařím. Jo a protože je ten můj masožravý, rozbíjím slípkám obrácenou sekyrkou na špalku kosti. To jsou také sebevražedné skoky pod sekyru...bojím se, že některou fláknu přes zobák...
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

Jo a Šárko- jak máš vyřešené skladování nebo dokupování pšenice? Sedlák, od kterého kupuji já, má tolik zájemců, že musím nakoupit vše tak, abych vydržela až do příští sklizně. Počítám cca 50kg pšendy na slepici a rok. Naučili se mi sem chodit vrabci a hrdličky. Nevím, jestli má cenu kupovat nášlapné krmítko, cena toho co sezobou nejspíš ani zdaleka nebude dosahovat ceny krmítka. Navíc vrabců ubylo, byla jsem překvapená zdejšími dvěma hejny ve vsi. Horší je, že divoké ptactvo může přenést nějakou chorobu... Zatím to funguje bez problémů.
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Lenuška

Příspěvek od cepheus »

Jak vas tak sleduju a ctu, da se vubec vycislit cena takovehoto domaciho vajicka ? :mrgreen: >:-)
Toho starani se a skakani kolem te haveti .. ze je o 1000% zdravejsi o tom neni pochyb:).
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Lenuška

Příspěvek od s.arik »

Lenusko, diky za vsechny rady, pisu dost se zpozdenim...nenudim se, to znas :) mam mene zvirat, ale zas ty male deti...jsem rada, ze je to krmeni slepic tak jednoduche - teoreticky :shock:

Uskladneni psenice je v pohode, vetsinu v byte, tam je sucho a nula hlodavcu, jen malou cast na bezprostredni zkrmeni v radu dnu na zahrade, ve vlhke chate. Nemusim kupovat na rok, mam tu dva dobre zasobene obchody s priznivyma cenama obili. Klidne muzu nakupovat jednou za mesic. Mysi v chate jsou, ale do baleneho jidla se kupodivu nepousti, ani do jablicek volne v bedynkach na zemi. Spis resim tu vlhkost a mraz, po lonske zime vlastni seminka z chaty vykazovala nizsi klicivost...letos pujdou semena do spize v panelaku. Horko tam neni a vlhko taky ne.

Uz se tesim, az jim nahazim nase zbyle aronie (mam je rada, ale ne uz scvrkle premrzle), vlastni len, zbytky rokety. Taky se budou mit dobre, doufejme, i kdyz pro me to asi nebudou takovi mazlicci jako pro tebe :) ja zatim kamaradim jen s chlupama, peri me nerozneznuje.
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

Já skladuju suché ve sklepě pod domem, řepu a pod. ve venkovním sklepě. Vykopali jsme nový, tak jsem zvědavá, jak se osvědčí.
Cefe, nechovám slípky abych ušetřila, ale abych měla opravdu dobrá vajíčka. Když jsem se tou problematikou začala zabývat trochu hlouběji, zjistila jsem, že kupované vejce je v podstatě hodně nezdravý produkt, kdežto správně krmená slípka dává vejce, která jsou jednou z nejzdravějších potravin. Takže mne v podstatě nezajímá, co mne to stojí. Moje babička říkala: co dáš slepici do zobáku, to dá ona tobě do vajíčka...

Šárko, ještě jsem zapomněla podotknout, že jsem nedala na radu drůbežárny, a kuřičky jsem rovnou převedla na vlastní směs. Ten chemický koktejl se mi hnusí. Poradila mi to prateta z vesnice, dlouholetá chovatelka všeho možného. Začala jsem strouhanými bramborami a mrkví se šrotem. Do večera začaly baštit. Hlad je donutil. Chce to nevyměknout a nenasypat něco jiného. Ony začnou.
Další dny jsem postupně obohacovala o všechno, co jsem chtěla krmit, a už baštily normálně. Jen naklíčený hrách nechtěly brát. To je naučil až kohout.
Vlastně je učí všechno nové. Nejdřív to ochutná, a pak kvoká že si můžou vzít. Je to vyčůranej hajzlík :-), dělá jako že něco našel, a když slepice přiběhne, skočí na ni...:-) ale převážně se o ně hezky stará. Máme štěstí, že není k lidem agresivní.
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Lenuška

Příspěvek od Jindra »

Lenuška píše:Moje babička říkala: co dáš slepici do zobáku, to dá ona tobě do vajíčka...
nakolik jsou zde zmiňované/používané vařené brambory přirozenou potravou - to se mně osobně teda nezdá.
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Lenuška

Příspěvek od cepheus »

Jindrichu moje babka taky davala (davno tomu) mackane brambory a srot byl zaklad + vsemozne zbytky co se doma nesnedlo se prebralo a zkrmilo.
Vejce byly luxusni.
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Lenuška

Příspěvek od s.arik »

Kdyz zvire stehuju, nemenim mu hned i stravu, prijde mi to moc soku naraz. Aspon mi kockopsi reaguji na zmenu krmiva pomerne bourlive i v dobe klidu...a ja sama jsem mekka, hladovky a humusy nesnasim :mrgreen: tak budu slepicky preucovat pozvolna a az par dni po nakupu.

Me ty granule jako docasna zalezitost vubec nepohorsuji. Kdyz na nich rostly 20 tydnu, jeste je u me par dni budou dostavat (mam maly pytel na cca tyden, kdybych jim nedavala nic jineho, pripadne na tri tydny, kdybych je davala jen jako doplnek, % stare zname a nove stravy budu den co den menit, ve prospech domaci stravy). V tech granulich je pouze psenice, kukurice, sojova bilkovina, olej, mozna jsem neco vynechala, uhlicitan vapenaty a jedno jedine "ecko", z hlavy nevim, neco jako hydrogenfosforecnan vapenaty, coz je mozna stejne neskodne jako ten uhlicitan ("roztlucene skorapky") mozna ne, ale vice chemie ve smyslu konzervantu, barviv, tam neni. Pak jsou tam dodane nejake vitaminy a aminokyseliny, jen par. No ano, umele vyrobene, ale stejne me to slozeni mile prekvapilo. Kazdy druhy chleba pro lidi ma slozeni horsi ;) U tech krmnych smesi pro drubez bude asi vetsi prusvih zpusob upravy nez suroviny. Takze samozrejme, o tom zadna, domaci strava bude urcite lepsi, pestrejsim slozenim i ne-upravou...

Jen aby rozvozova dodavka prijela. Ohromne povzbudive slyset od znamych, ze se loni tahle drubezarna na posledni termin uz vyprdla a proste neprijeli :evil:
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Lenuška

Příspěvek od s.arik »

A jeste dotaz: zkousi se ti slipky z vybehu podhrabat? Asi ne, kdyz je dost velky a nehladovi ze? Jak velka mezera mezi pletivem a zemi je jeste bezpecna? Pet, deset cm?

Ted nevim, jestli mame pletivo 125 nebo 150 cm vysoke, zastrihla si mladym pirka nebo ne? Pry preletavaji jen mlade, do jednoho roku, a jen pokud je vybeh maly (takova ta vesnicka klasika 2 na 2 metry)...tak se mi strihat letky nechce, metru ctverecnich budou mit stovky...

Coz mi pripomina, doufam, ze nenapadne metr snehu :mrgreen:
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Ozeki
Příspěvky: 179
Registrován: čtv kvě 21, 2015 15:01

Re: Lenuška

Příspěvek od Ozeki »

Ne, to neni pes, ten se podhrabava (:-)
Jindra píše:
Lenuška píše:Moje babička říkala: co dáš slepici do zobáku, to dá ona tobě do vajíčka...
nakolik jsou zde zmiňované/používané vařené brambory přirozenou potravou - to se mně osobně teda nezdá.
Brambory se davaly leda tak ty, co nebyly vhodne pro lidi, z vlastni zahumenky... Jinak to neni RAW, krmit zviratkum varene je prece vzdy neprirozene:-)

Zatim nic lepsiho, nez normovanou smes N2 nevymysleli (zavery studii hovori, ze modifikace ma statisticky nevyznamne hodnoty v kvalite, co se regulovat jeste da, je skorapka a snizeni krapek), matlanim vseho mozneho a nemozneho se dosahne leda tak snizeni kvality, smysl to ma v pripade uplatneni tech zbytku zdarma - mate nasmlouvan povinny odber (zdarma za odvoz) na urcite dny z jidelny atp. Pokud by nekdo kupoval + varil a strouhal, slepickam, tak je je >:-) protoze nevyvazenou davkou je leda tak rozhodi... Slepice neni prase, pes, kocka, clovek, pokud ty vajca ma konzumovat clovek.
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

Já zase těch brambor tolik neskrmím, aby to slípkám nějak ublížilo. A považuji je rozhodně lepší doplněk stravy, než zbytky z nějaké vývařovny či kuchyně. Milujou cokoliv naklíčeného, v tom je vitamínů spousta, strouhám řepu červenou i krmnou, i přebytky ze zahrady, zasypávám hrachovým šrotem /máme šrotovač, takže je čerstvý nežluklý/ a denně mají zbytek z lisování mého makového mléka. Mák je hodně výživná potravina. Samozřejmě zelené denně, ještě teď se dá najít slušné venku, na zahradě mám spousty vojtěšky a svazenky, stále svěží i přes mrazíky. Pšenici bez omezení, denně různá semena jen po hrstce.

Šárko, doufám, že máte plot alespoň těch 150, jinak budeš slípky stále někde honit. Na zimu bych jim křídla nezastřihávala, aby jim nebyla zima. Třeba budeš mít štěstí a nebudou to takové sportovkyně. Naše kuřice dokázaly vyletět i na plot 220cm. Jenže já měla 10-ti týdenní a část 7-týdenní. Byly mnohem lehčí než ty tvoje. Ani teď pro ně není problém vyskočit na 120cm vysokou zídku. A také nemají důvod chodit ven, mají velký výběh a dost potravy. Vyletěly hlavně proto, že se něčeho lekly. To dokážou po plotě běžet nahoru ve vertikální poloze. Pomáhají si křídly. Raději ze začátku často kontroluj.
Mně nabízeli v drůbežárně směs s nějakými sajrajtíky, tak jsem raději zvolila šok. Aspoň to měly slípky při jednom. Adaptace na stravu byla v pohodě během dvou dnů. Prostředí bylo horší. Snad se ty tvé starší kuřice budou adaptovat lépe.

K tomu podhrabávání: plot jsme trochu zanořili do země, právě proto, aby se nepodhrabávaly. U branky máme 10cm od země, tak jsem tam raději položila pár dlaždic ze zámkové dlažby, aby nelezly ven. Měly tendenci, když mě viděly s mísou. Strkaly hlavy ven, jedna drobnější byla venku půlkou těla... Uvidíš sama, co budou dělat. Nemohu poradit, protože jsme tomu preventivně zabránili...
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Lenuška

Příspěvek od s.arik »

Hrachovy srot delas z maceneho a kliceneho, nebo se srotuji jen suche suroviny...?
A jeste blby dotaz, slunecnici zvladaji neloupanou zejo?
Diky :)
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Ozeki
Příspěvky: 179
Registrován: čtv kvě 21, 2015 15:01

Re: Lenuška

Příspěvek od Ozeki »

Klici se teoretick pro lepsi stravitelnost... Jiny efektik v tom moc neni, ne ten, co by se dal zmerit ve vejci a s klicenim je dost prace. Srotuje se vzdy suche... Srotovat nakliceny hrach ani nezkousej :delicacy:

Jasne ze brambory neuskodi slepicim, ale vejcim, to je jako kdyby pekar vyrabel chleba tu z zitneho, tu z ovesneho, tu z psenicneho... Surovinou se meni vystupni produkt, a slepice neni stroj, musi se adaptovat, vysledkem je promenliva kvalita vajicek, na doma to nemusi vadit ale proc zatezovat slepici s travenim vseho dohromady-tak to chapu ja... Anebo holkam varis delenou stravu :delicacy: ? Ma to nejaky zlepsujici efekt na vajicka? Kolik cca vajec na 1 slipku / rok - sledujes tyto ukazatele?

Kam na to chodite, hrasek, slunecnici? Kolik vas stoji kilogram?
Budete do budoucna pocitat cenu vejce? ( naklady na vybeh, oploceni, krmivo, za rok / pocet vajec)?

http://www.potravinovezahrady.cz/slepic ... ov-slepic/
V dobách před průmyslovou revolucí bylo zrní příliš cennou surovinou na to, aby se jím celoročně, jak je dnes běžné, krmila drůbež. Úlohou slepic (a jiných domácích zvířat) bylo zužitkovat biomasu, která pro lidi nebyla jedlá, nebo byla těžko stravitelná a přeměnit ji do jedlejší, stravitelnější a chutnější formy, tedy do vajec a drůbežího masa. Ačkoli tato úloha, kterou slepice zastávaly v ekologii tradiční venkovské domácnosti, upadla dnes téměř v zapomnění, je důkazem toho, že je možné odříznout chov slepic od pupeční šňůry průmyslového zemědělství a napojit ho na lokální ekosystém. Tato možnost je o to lákavější, že její uskutečnění by znamenalo výrazné snížení nákladů na chov...

Edit: Sarko, uz mas slipky? Nech je radeji v karantene v kurniku nekolik dni, pokud mas velky vybeh, tak by nemusely trefit samy domu..
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Lenuška

Příspěvek od s.arik »

Jojo, par dni budou zavrene.

Cenu vajicka radeji nebudu presne cislit, budu tak spokojenejsi ja i manzel. :D

Proc te tak rozrusuje pestrost? Slipky budou mit z 90 % denne totez, jen ty doplnky, 5, 10, max 15 % budou pokazde jine podle situace. V zime bych jim nahazela zbyle cerne jerabiny, co mi uz presle mrazem nechutnaji, na jare dostanou prvni koprivy, denne kousek ovoce, ale ne kazdy den stejny atd., mozna se obcas dostanu k masu/kostem, nezda se mi, ze by chudery mely kvuli tem zmenam travici potize nebo dokonce slozitejsi produkci vajec :mrgreen:
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

Šárko slunečnici berou v neloupaném stavu jak naklíčenou-zdroj vitamínů, tak suchou. V zimě jim zdroj energie přijde vhod. Mají i bez produkce vajec o hodně zvýšenou potřebu energie, aby udržely teplo. V létě jim tučná semena nedávej, nebo jen omezeně.ztloustlé slepice nenesou. Když je babička zabila, měly zarostlé vaječníky tukem, a tím zneprůchodnělé. Něco podobného jako když obézní ženy hůře otěhotní.

Plků o nevhodnosti různorodé stravy si nevšímej. Slepice potřebuje nejrůznější minerály a vitamíny, vždyť skoro denně "vyrábí" vajíčko. A v tom vejci se to promítne, když dobře krmíš. Například když nemají zelené, ve vejci není vit. K2, který je rozhodujícím faktorem pro vstřebávání vápníku, a napomáhá i dalším procesům. Dříve se o K2 nic nevědělo, ale intuitivně se slepicím zelené zajišťovalo, protože "vajíčka byly lepší". Hrách samozřejmě šrotujeme ručním šrotovačem v suchém stavu. Prosypnu tím nastrouhanou řepu nebo cuketu nebo brambory, podle toho, co mají. Musela jsem vychytat množství, aby v krmítku nezůstávaly zbytky šrotu. Slípky rozhodně nejsou rozhozené z obměny potravy. Byla by to pěkná ptákovina, vždyť v přírodě taky dozrává vše v různou dobu, takže mají změnu. Co roste, to krmím.

Ještě k těm jeřabinám: kdyby seschlé nechtěly brát, tak je přes noc namoč. Taky mi nechtěly ty moje mršky baštit zavadlé bezinky, po namočení je zblajzly jen to fiklo. A šípky jim musím lehce nadrtit, jinak si jich nevšimnou. Ale každá slípka je jiná. Ta různorodá strava se také odráží na zdraví a pohlednosti slepiček. Když vidím kolikrát ty utrápené chudinky živené jen zbytky z kuchyně a trochou pšenice, je to rozdíl.
Ozeki
Příspěvky: 179
Registrován: čtv kvě 21, 2015 15:01

Re: Lenuška

Příspěvek od Ozeki »

"Plků o nevhodnosti různorodé stravy si nevšímej. Slepice potřebuje nejrůznější minerály a vitamíny, vždyť skoro denně "vyrábí" vajíčko."
Nosnice (slepice na vajíčka) má vitamíny a minerály v ideálním poměru v krmné dávce.

Skorodenně snese vajíčko nosný hybrid, né normální slepice, pokud tedy skorovenně nebereš pod 220 vajec za rok?

"utrápené chudinky živené jen zbytky z kuchyně a trochou pšenice" - potřeba dodat, v jakém výběhu... Slepice je lesní pták a uživí se i bez dokrmu. V přírodě nežili nosnice, po kterých by kdo žádal kvalitu vajec a měřil mikrobiologické složení (ty hovoříš o výrobě vajec)...

Já o nosnici, ty o slepici (v zájmovém chovu, pro krásný péří a wellfare) >:-)

A ty min 2x2m2 výběhu máte na každou jednu slepici? To je tuším požadavek BIO.
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Lenuška

Příspěvek od cepheus »

s.arik píše:Proc te tak rozrusuje pestrost?
Protoze to neni zadny Ozeki, ale zakukleny Janek, toho rozrusovalo a rozrusuje uplne vsecko na Vitosovi a taky ma na vsecko svoje naprosto jedinecne reseni:))) .
-----------------------------
Zanku, dej holkam pokoj, se obejdou bez Tebe i Tvych plku, zjevne se jim dari i tak a chteji zdrava vejce a zdokonalit se navzajem zkusenostma, me uz doslo, Tobe ne:) ..
-----------------------------
Kdyby lidi mluvili jen z vlastni zkusenosti, to by bylo vsude nadherny ticho.
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Lenuška

Příspěvek od s.arik »

Uz se neplasi, jsou klidne a zrave. Nechaji se i pohladit. Dostavaji tu komercni sypkou krmnou smes, k tomu nejake pamlsky navic, bobule aronie, zelenou travu a bylinky, trosku klicene slunecnice, strouhane jablko a mrkev, mely i hrsticku varenych fazoli, co deti nedojedly. Vybirave nejsou :) Az dojde pytel krmne smesi, nahradim ho doporucovanou vlastni smesi zrn/srotu z obili, hrachu, seminek. Snad si dost najdou ve vybehu, poustet je budu az treti den...
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

Tak to vidíš, slepičky to zvládnou, když mají co baštit a dobré slovo k tomu... To jsem zapomněla říct, že mají rády, když se na ně mluví. Mně už dokonce rozumí, když řeknu holky masíčko, můžou se přetrhnout. Až se jim prdelky třesou...
My jsme je chodili s čelovkou kontrolovat, jestli jsou všechny v kurníku. Možná se raději taky mrkni, a napiš, jak to zvládly, a jestli už chodí ven. Jsou starší než byly ty moje, tak třeba bude rozdíl...

Kvočna od kuřat dnes chtěla k velkým slepicím, tak jsem ji tam pustila. Hned se hnala do kurníku snést vajíčko, zpět ke svým kuřecím puberťákům se jí už nechce. Tak ji nechám, kuřata jsou zatím v pohodě. Mají svůj výběh a kurník. Slepice 240m. Kuřata běhají po celé zahradě.
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Lenuška

Příspěvek od s.arik »

Vcera a dnes mely vychazky, samozrejme se jim nechtelo, ale proste jsem je vynesla :mrgreen: a zabouchla kurnik. Nejdrive koukaly ublizene, ale za minutku uz zobaly rozsypany hrasek a ustipovaly travicku. Po hodine nebo dvou jsem otevrela kurnik a vsechny naskakaly domu, coz mi vyhovuje, jeste neni dokonale zajistene oploceni u zeme, tak jsem rada, ze se drzi domova.
Vypoustim a zaviram rucne, zadne udelatko na svetelny senzor ani casovy spinac nemam. Jsem rada, ze mam strakate hejno, ctyri ruzne barevne typy, tak se ji dobre pocitaji, pri zavirani, i kdyz jsou v jednom chumlu :)
Kuna nam znackuje zahradu, jojo, na noc musi byt pod petlici...
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

Šárko doufám, že se vašim slepičkám vede dobře a už "sklízíte" vajíčka.
Naše slípky nesou jako o život. 21.září se pod kvočnou vylíhlo sedm kuřat, tak jsem měla zábavu. Každý zkušený chovatel slepic mi říkal, že to takhle na zimu není dobré, že kuřátka nestihnou do mrazů dorůst. Kvočna to snad věděla, že si to může lajsnout, že bude teplý podzim. Kuřata jsou v pohodě.
Díky teplu stále roste na zahradě zelené na odšťavení. Křehoučké puky vojtěšky, mladé lístky pampelišky, spousty ptačince, přidávám i výhonky měsíčku. Nesklidila jsem ho, a z těch suchých stonků začaly růst nové zelené lístky. A jitrocel, kokoška, hluchavka, atd. Zeleného jak na jaře. Nemusela jsem toho na podzim tolik zamrazovat. Mám to jako vitamínovo-minerální bombu na zimu v malých dávkách, které rozmrazím, a přidám k mrkvovo-řepné šťávě.

Vrátila jsem se k pátečním půstům. Protáhnu si to vždycky od čtvrtka poledne do soboty poledne. Ani nevím, proč jsem přestala před časem pravidelně půstovat. Cítím se mnohem líp. A vůbec, je na tom světě krásně.
Tak ať nám to vydrží...:-)
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Lenuška

Příspěvek od s.arik »

Jojo, maji se skvele. Nesou 5-9 vajec denne, pro nas akorat, uz jsem i mela trosku na podarovani zname, co mi drive dala nejake bylinky a domaci vypestky. U nas zelene vubec neroste, ale to stare je stale pomerne svezi. Teda tam, kde slepice nesmi :mrgreen: Jsou to fakticky dobre biotraktory. Vlastni velky vybeh uz zbavily zelene travy, do jara jiste prehrabou i tu zlutou, hnedou, korinky...pak zjara rozdelim vybeh na dva tri sektory na necham travu dorustat, pry tri tydny na obnovu staci. Ale tri tydny ve vegetacni sezone, ta ted v Podkrkonosi neni ani letos.
To je fajn, ze se mas dobre, s tim zdravym jidlem tu budes do 120 :D
Uzijte si vsichni svatku a prima novy pristi rok!
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Lenuška

Příspěvek od Jindra »

Lenuška píše:Vrátila jsem se k pátečním půstům. Protáhnu si to vždycky od čtvrtka poledne do soboty poledne. Ani nevím, proč jsem přestala před časem pravidelně půstovat. Cítím se mnohem líp. A vůbec, je na tom světě krásně.
dobrá náhoda, já zas konečně taky dal, idyž jen jedničku. když tu máme takovým dobroučkých jablek ze zahrádky, kdo by půstoval
a není na tom světě krásně; je na tom světe moc krásně :-)

Leni, Šárko, krááásně vás zdravím ;)
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

Jó Jindro, to bych musela mít čas na vysedávání u kompu. Takže jenom občas nahlédnu a dám vědět, jak žiju- teda jestli to ještě někoho zajímá :lol:
Na venkově se zahradou a velkým výběhem pro slepice (přikoupili jsme jim dalších 1000m2) jsme druhým rokem. Letos se mi daří žít jen z toho, co vypěstuju. Mám obdělanou převážnou plochu pozemku 980m2, pěstuju tam i krmnou řepu a brambory pro slepice. Zkouším sít všechno možné, zapisuju si výsledky, ale už letos mám potravy dostatek. K tomu počítám i jedlé plevely a vojtěšku, kterou jsem zasela tam, kde by "normální" lidi měli anglický trávník. Postupně osazuju výběh i u slepic, mají tam jen dvě obrovské třešně a lesíček. Jo a dole ve vsi máme další zahradu 1000m s ovocnými stromy a záhonem. Letos jsem tam vypěstovala excelentní česnek, cibuli a červenou řepu.

Je to nádhera, když si takhle ráno za rosy vyjdu s kosou, při cestě zpátky nasbírám něco do pusy, pak z toho co zrovna roste udělám smoothies nebo odšťavním plevele, a odpoledne jako druhé a poslední jídlo dne dám velkou mísu plodové zeleniny se šruchou a nejrůznějšími listy, a občas si uvařím vejce na měkko od našich holek. Objevila jsem jedlou chryzantému, její chuť mě dostává. Zatím chroupu listy, až vykvete tak nasuším na zimu květy a kořeny na čaj. Jo a téměř nepiju vodu. Místo toho mixnu okurky s nějakým listím nebo rajčetem s bazalkou a dobromyslí.
Na zimu jsem už teď namrazila plno "jídla" ze zahrady, uvažujeme o druhém mrazáku. Ještě není konec sezóny a pomalu nemám kam dávat. Mrazím si i smoothies z ovoce a listů např merlík, červená lebeda a pampeliška s rybízem, nebo borůvky se šruchou a slézem kadeřavým. Ještě dozrají muchovníky a rakytník...
Je to nádhera, jsem od rána do večera v jednom kole, ale "lidi, já su tak ščasnééé..."
Fiona
Příspěvky: 3386
Registrován: úte úno 19, 2008 7:06
Bydliště: Buenos Aires, Argentina

Re: Lenuška

Příspěvek od Fiona »

Leni to je dobre ze sem jeste zavitas :) Ted ve mne budis bledou zavist, kdy ja si naposledy vysla rano na louku s kosou :cry: Zdravim z betonove jungle, kde se jakakoli pritomna trava udrzuje na jezecka rvoucima sekackama.
Vyhrazuji si svate pravo na omyly!
Zdeníno
Příspěvky: 824
Registrován: čtv čer 24, 2010 23:11

Re: Lenuška

Příspěvek od Zdeníno »

Lenuška píše:se mi daří žít jen z toho, co vypěstuju
Cože?!
To jako že vůbec nejdeš do Kauflandu?
A to jako že takhle přežiješ zimu?
Ty nás taháš za fusekli...
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

Nikde nevidím zmínku že bych žila celou zimu z vlastního, Zdeníno...
Sama se uživím v sezóně, v zimě přikupuju čerstvý ovozel hlavně na šťavení. Přijde mi hodnotnější rozmixovat hrst drobného mraženého ovoce do odšťaveného rozmrazeného plevele a vojtěšky, než jíst podtržené ovoce obsahující chemický koktejl. Vitamix ohřeje při mixování na tělovou teplotu. Stačí to nechat jen "povolit" a mixnout.
V zimě něco i dokoupím, třeba banány avoše mango redy tu ít a pod. Ani teď to nemám striktní, kdybych měla na něco chuť, klidně si to koupím. Jenže mne jaksi nic neláká. Už jsem nastavená na naši zahradu, jak to postupně dozrává tak to jím, přebytky mrazím. Zrovna dnes v tom dešti jsme ještě sadili několik zimolezů a rakytníků ke slepicím, ještě tam rozmnožím remontantní maliny. Remontantní jahody mne taky nadchly. Každý den jich pár dozraje, takže můžeme stále zobat. Normálních jahod se urodí naráz mraky a pak to lidi znehodnotí do marmelád kompotů a tak. My pořád něco zobkáme. Keře rozmnožuju i pro ptactvo, nechci skončit se sítěma nad dozrávajícím ovocem. A dolní větve pro slepičky, ať mají taky vitamíny...
Zelené listí taky seju postupně ve vlnách, ty první nechám vyrůst na semeno, ozobávám z nich jen listy, pak už vytrhávám celé rostlinky a mixuju nebo šťavím i s kořeny. Do toho ovoce a plevel...mňam... Když se cítím hladová, rozmrazím si hrst našich zamražených vlašáků, namočím a buď nechám zkvasit, nebo mixnu se zelenými listy. Jo a taky začínám zase kvasit. Momentálně mi kvasí dvě sklenice tuřínů, jedna červené řepy a jedna cukety s kurkumou a česnekem. Chilli ještě zraje, ale taky ho čeká kvasný a / nebo sušící proces...
Zdeníno
Příspěvky: 824
Registrován: čtv čer 24, 2010 23:11

Re: Lenuška

Příspěvek od Zdeníno »

Jo, jo, Lenuš, sem ti to trošku podstrčil.. přání otcem myšlenky. Bylo by to půvabné, být soběstačný i v zimě.

Remontantní? Cože? Sem to musel hledat ve slovníku. A kde to sháníš? Nemají někde remontantní černej rybíz?

p.s.
A co dělá papouch? Už umřel?
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

Asi tě zklamu papouch je stále hodně živej... Učí se nová slova a řadí je do vět.
Rybízy neremontují, aspoň pokud vím. Ale dá se vybrat několik odrůd po sobě rodících. My máme ranný, poloranný a pozdní. Krásně na sebe navazujou.
V zimě jsem měla hodně vlastního, protože mimo mražené, sušené a kvašené si ještě pěstuju ze semínek zelené minitrávníky z pšenky, hořčice, červené řepy a pod. z vlastních semen. Kdyby šlo jen o mne, možná bych to přes zimu utáhla, ale nejsem tu sama. Takže peču chleba vařím a pod pro rodinu.
Zdeníno
Příspěvky: 824
Registrován: čtv čer 24, 2010 23:11

Re: Lenuška

Příspěvek od Zdeníno »

No, já jenom, že se mi zdá, že s tebou byla větší sranda.
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

A nebyla ta sranda spíš s papoušindou a slepičkama?
Pravda je, že nemám čas ty historky psát. Ale stále se děje něco legračního. Nebo legračně strašidelnýho. Příroda má své tvrdé a nekompromisní zákony, to jen z nás se stali ufňukánci. Tvrdé, ale spravedlivé. Když do toho člověk zasahuje co nejméně, dopadne to vždycky líp, než když se snaží být tvůrcem všehomíra a vše měnit ku svému prospěchu.
Zdeníno
Příspěvky: 824
Registrován: čtv čer 24, 2010 23:11

Re: Lenuška

Příspěvek od Zdeníno »

Jo tak to teda píše ta pravá ;). Vždyť kupř. ty remontantní odrůdy vznikly právě za účelem prospěchu člověka, to zřejmě nebyl nápad všehomíra. A taky ten tvůj druh, s kterým žiješ, to je úplný exot. Příroda by ho tu zákonitě tvrdě potlačila. (Tedy myslím ten druh papouška).
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

Měla jsem na mysli ty "venkovské" zahrady s vyherbicidovanejma trávníkama a kůrou zamulčovanejma tůjema. Moje zahrada je udržovaná tak napůl, a přesto denně sklízím. Ale asi ať napíšu co napíšu, je to buď smutný nebo špatně, tak jdu raději odkrýt papouše nakrmit a dát slepicím... A pak nasbírat zelené na smoothie to mne uspokojí víc... :br
Zdeníno
Příspěvky: 824
Registrován: čtv čer 24, 2010 23:11

Re: Lenuška

Příspěvek od Zdeníno »

É..., nějakej fórek tě hned rozlítostní/zmelancholizuje (vidíš - zase je to špatně :)).
Jsi jako křehká květinka, co potřebuje chráněnej skleník.
To ale dřív nebejvalo, tak jestli to nebude tou stravou. Vita totiž ochlazuje, stejně jako většina šťáv. A ty jsi zřejmě ajurvédsky typ váta, čili studený typ (čili je to zase blbě :)).

Ale tak nic si z toho nedělej, stejně umřem.
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Lenuška

Příspěvek od cepheus »

Sam umres:) .
Ty wole Zdenino, ty Tvoje forky jsou zoufale stejne k popukani blby jako kdysi, presne v Mladkovym stylu : "V podpalubi topic priklada, na lodi je skvela nalada".
Jen se furt v nekom stouras, to musi bavit (a neomrzet) .. takovy roky :| ..
Si najdi konecne nejakou zenskou, strejchnete si spolu hezky od podlahy, nooo .. a ulevi se Ti v tu ranu, uvidis, budes cumet :D) ..
Se Lence nedivim, ze od tech Tvych rumovych srajd v hlave zdrha pryc zpatky do zahradky:) .
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

Cefe možná Zdenda ani nechce rejpat třeba chce jen poradit abych to nepřeháněla s jin stravou. To si hlídám kvašené ořechy a kvašená kořenová zelenina to ojanguje dostatečně...
A kdyby mně znal in natura nikdy by neřekl že jsem křehká květinka :lol: to já klamu tělem křehká blondýnka ale zmáknu ledacos a nakrknout mě je umění. Když se o to někdo snaží tak vím že je to jeho problém. Buď je mi ho líto nebo na něj po vzoru papouše házím bobek...
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Lenuška

Příspěvek od cepheus »

Mozna nechce :D) ..
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Lenuška

Příspěvek od Jindra »

Lenuška píše:Je to nádhera, jsem od rána do večera v jednom kole, ale "lidi, já su tak ščasnééé..."
Lení píšeš krááásnýýý věci, moc Ti to všechno přeju,
kurňa takhle chci taky žít... ale vlastně do značný míry žiju, jj
Lenko ať se i dál moc moc dařííí!
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Lenuška

Příspěvek od Jindra »

Lenuška píše:nakrknout mě je umění. Když se o to někdo snaží tak vím že je to jeho problém
velká velká, krásná krásná pravda!
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

Po nějaké době report: :D
S přicházejícím jarem jím čím dál míň. Asi fakt funguje nasycení sluneční energií. Nebo si tělo nežádá objem, protože dostává kvalitu. Roste mi na zahradě hodně jedlých plevelů, které spolu s vojtěškou odšťavím a vymlasknu. Stačí velký panák k nasycení. Obsahuje to spoustu živin, hlad dostanu až kolem desáté. Vstávám před šestou. Dám dalšího panáka, a tak to jde až do večera. Až kolem šesté rozklepnu vajíčko našich slípek, vypiju syrový žloutek, bílek na pánvičce srazím a sním. Když je venku slunce a jsem hodně na zahradě, musím se do vejce nutit. Pořád mám v hlavě- potřebuješ bílkovinu, lecitin...
Necítím teď potřebu půstovat. Když jsem u té potřeby- na velkou chodím normálně, přestože nejím prakticky žádnou vlákninu. Asi se čistím po zimě. Někde jsem četla, že stolici netvoří jen balastní látky po stravě, ale hodně dělají odpadní látky z výměny buněk a jiných pochodů v těle.

Poslechnu a v tomto režimu pojedu do doby, než dostanu chuť na něco dalšího.
V zimě jsem jedla taky hodně čerstvého zeleného. Ale celých rostlinek. Pěstovala jsem to na zimní zahradě. Plus klíčky ze všeho možného kromě obilovin a hrachu. Do toho vlastní nasekaný česnek nebo cibuli, a vlastní naložené chillipapričky. A vejce, dvě denně. Ovoce vlastní zamražené a mixlé do smoothies.
Teď nemám chuť na nic než na panáky "zelené" - šťávy z plevelů :br
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Lenuška

Příspěvek od Jindra »

Leni ahoooj,
jé paráda. To je fajn, jak bezva se Ti daří!
To já jedu poměrně hodně na ovoci a není to pro mne ono. Mám sušší kůži, než bych chtěl, drobnou nadváhu, no nesedí to mýmu tělu, ale když je to tak dobrý... jo, zeleninu jedu taky, ale mělo by jít být víc. No ale hlavně je to pořád raw, což je lepší, než kdysi vepřo knedlo zelo :-)
Život je krásnej!
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

Jindra píše:
stř dub 12, 2017 22:41
To já jedu poměrně hodně na ovoci...
Ahoj, Jindro, když si dám ovoce "víc než malé množství" :lol: , už to cítím v žaludku. A to nedělám chyby v kombinaci, dávám jednodruhové. Množství do vrchovaté dlaně snesu jedině ve smoothie spolu s lebedou, pampeliškou, merlíkem atd.
I v létě, kdy jsem na kole a někde zastavím zobat ovoce, musím to pak zajíst plevelem a dobře kousat.
Takže rozhodně nejsem fruitarián.

dokonce jsem si koupila před časem malý ruční odšťavovač na zelené Healty juicer, kdybych někam jela a měla "zelené období". Už se mi několikrát hodil. Jen ten udiv nad tím, když jsem na návštěvě v době oběda vyběhla na zahradu, odšťavila, vymlaskla panáka zelené a byla po obědě (:-) >:-)
kupodivu je ten ruční strojek schopný odšťavit zelené velmi dobře. Dokonce adekvátně s angelem...
Odpovědět