Lenuška

Tady si každý můžete založit svůj vita-deníček.
Podmínkou je, že název deníčku bude začínat vaší přezdívkou.
Viz vzor.

Moderátor: hugo

Odpovědět
ajla
Příspěvky: 766
Registrován: úte říj 28, 2008 15:10

Re: Lenuška

Příspěvek od ajla »

https://www.youtube.com/watch?v=mYdtgm_6C6A
Tady je ten film, o včelách je to na 35:06 až 40:58.
Ach, jak nádherný je život v překrásné přírodě. Celý film je moc hezký, jdu se na něj znovu podívat.
Uživatelský avatar
Syrovozrout
Příspěvky: 781
Registrován: stř črc 13, 2011 21:53

Re: Lenuška

Příspěvek od Syrovozrout »

Lenuška píše:Patrně nevíš, že původní lesní divoká včela už u nás dávno zmizela.
je to složitější, sem to nepatří.
Mezi "zmizela" a byla záměrně systematicky vyhlazena je poněkud rozdíl...
Jinak sem by to patřit mohlo (už se o takových věcech tam i psalo):
viewtopic.php?f=10&t=1497&start=50
"K čemu by jim byla znalost všech těch postupů, které by najednou nemohli využít? Co by jim chybělo?
Chybělo by jim to bohatství, neboli zdroje či kapitál. Neboli uskladněné předchozí úsilí. Veškeré bohatství lze zničit, veškeré bohatství lze spotřebovat."
"Nejelegantnějším způsobem krádeže je zavedení vynucených peněz (následný přístup k tiskařskému stroji-dnes elektronicky).Držitel nově vytvořených peněz budí zdání, že někdy v minulosti vykonal produktivní čin a pomocí běžných transakcí odebírá produktivním plody jejich úsilí.(Pohrůžka násilí je zde skryta v nemožnosti účastníků transakce beztrestně odmítnout „zákonné platidlo" jako protihodnotu za svůj produkt.)"
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

Syrovožroute- příležitostně přečtu odkaz. Díky.
O včelách to mám zatím všechno jen vyčtené, nebo naposlouchané od strejdy, který včelaří desítky let, a učil se to od starého včelaře.

Cefe: meloun krájím napůl, pak na cca 3-4cm šitoké výseče, tu položím na bok, vykrojím červenou část, tu dám do krmítka přítelovi a papoušindě.
Ostrým nožem stále na bok položenou slupku tence okrájím od zeleného, to kvůli pesticidům. Škrabkou bys to čudlal hodinu, a musel bys meloun spotřebovat hned. Takhle můžu dát část celého melounu ještě do ledničky na později. Zůstane mi bílá slupka na odšťavení. Někdy šťavím i se zelenou slupkou, když nemám čas. Ale už mi to jde rychle, krájím 1mm tenké plátky zeleného povrchu a mám to hned...
Janek
Příspěvky: 2178
Registrován: ned dub 21, 2013 15:19

Lenuška

Příspěvek od Janek »

A mrkev take okrajujes od slupky? Pred vlozenim do odstavnovace?
1. Proč jsme iracionální.
2. Máte paranormální schopnosti? Pak dostanete milion korun viewtopic.php?t=8325#p190690
3. NEberu od statu, nemocenske jsem nebral, ani nepamatuji a platim a platim na tu vetsinu ceskeho naroda, kteri od statu berou. A Vy?
4. Kurt Tackmann : “Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora.”
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Lenuška

Příspěvek od cepheus »

Hehe, pritelovi do krmitka, hezky :D .. Leni dikes za info:).
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

stále nacházím zbytky třešní, maliny zrajou a ještě nejméně týden zrát budou, do toho špendlíky červené kulaté sladké. Všechno zavírám do sklenic, hlavně maliny. Dnes také první úúúžasné ostružiny. Je jich tam hafo, to bude bašta! Maliny jsou beztrnné, nevšimla jsem si, že ostružiny mají na každém cm2 snad dvacet trnů, a pěkně jsem se do nich chytla :mrgreen: . Ale stálo to zato, mňam! Za trest je zavřu, až zčernaj (:-) do skleniček. Teda jestli to vyjde a bude to jedlé, tak celou zimu budu prudit příbuzenstvo o skleničky. Dnes jedna sousedka vyklízela sklep, tam byly taky poklady- plné krabice sklenic všech velikostí i s víčky...
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Lenuška

Příspěvek od cepheus »

Maliny uz jsme zkonzumovali, dneska taky koukame, ostruziny krasne zcernaly (jeste pred par dny zeleny).
Jsou to potvory, chyta me to za obleceni kdyz kolem jedu se sekackou, smrhy jedny:).
Hehe, jinak my to u nas zavirame rovnou do zaludku, hned z kere, verim tomu ze to ma nejvetsi silu, kdyz to jeste "zije" :-).

Konecne zaprselo, trava nasadila zase zelenou (prakticky okamzite ze zlute) a vyrostly spicky travni (bude prazenice) a pecarky (zampiony), jen nevim jestli polni, nebo ovci, ale jsou pekny:).
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Lenuška

Příspěvek od Jindra »

.
Lenko nikdy jsem se o sklenice se šroubovým uzávěrem extra nestaral, ale co jsem teď začal zavírat, obcházím rodiče a babičky a sbírám, sbírám
a to jsem jich ještě nedávno hromádku sám rozdal (co jsem hromadu měl od medu), to jsem ještě netušil, že nee, nerozdávat :-))
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
culka
Příspěvky: 1861
Registrován: pon črc 28, 2008 8:54

Re: Lenuška

Příspěvek od culka »

Leni a co robis s tymi poharmi? Sterilizujes s trube? Aj vrchnaky?

Zavrela som dvoje maliny a asi mi tam nieco rastie alebo ta jedna jedina malina mala ist do zaludka a nie do pohara. Teraz, teda predvcerom som obrala dva 750ml pohare. Zatial sedia na linke na ociach a pustili len stavu. Momentalne zvazujem, ci zvysok nestrcim ako obycajne do mrazaku. Moje suchozemske ryby (aka maliny) polievam do zbezvedomenia a su nadherne.
Always hope for the best but be prepared for the worst.

"One who has journeyed in a strange land cannot return unchanged." C.S. Lewis
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

culka píše:Leni a co robis s tymi poharmi? Sterilizujes s trube? Aj vrchnaky?
ano, sterilizuju v troubě, a víčka jen poleju horkou vodou a usuším.
Třešně po té bouřce jsou už všechny pryč, maliny to přežily krásně.
Dostávám od skorotchýně spousty okurek. co nestačíme sníst, to odšťavím a vypiju. Přidávám pampelišku a vojtěšku.
Také jsem dostala kytičku máty, dala jsem ji do vody, aby neuschla, a ona zakořenila. Tak jsem ji zasadila, a už se mi na balkóně rozrůstá tak, že ji budu muset rozdělit do dalšího květináče. Mám mátu ráda jen tak ve vodě, nebo v zimě mátový čaj. Snad se mi ještě povede něco nasušit, abych měla vlastní...
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

zkontrolovala jsem skleničky se zavřeninami, zatím všechny dobrý... :D
zavřené ostružiny nepouštějí šťávu, stejně tak špendlíky. Ale držej se.

ostružiny nádherný úžasný, zrajou v celých trsech. Jsem pěkně doškrábaná, ale stojí to zato. Jeden druh poléhavý, ten zraje skoro všechno naráz, druhé jsou 3m vysoké, a jsou jich tam trsy, úplně obalené. Velké a sladké. Dozrávají postupně. Takže to stíhám všechno obrat :D

Jedeme na kolo na prodloužený víkend, zatím mi to všechno zase dozraje...
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Lenuška

Příspěvek od Jindra »

Lenuška píše:Jedeme na kolo na prodloužený víkend
jak jsme s ženou byli cyklo v Jeseníkách, stýská se nám, uvažujeme zvopáknout
ať máš víkend krásný!
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
culka
Příspěvky: 1861
Registrován: pon črc 28, 2008 8:54

Re: Lenuška

Příspěvek od culka »

Skoro vsetky maliny su mimo mrazak v poharoch. Neviem sa dockat, kedy pojdeme na polovacku a budem robit navnadu na medveda. Je tam nadherna luka. Taka od nevidim do nevidim a na nej len cucoriedky. Len nech mam dost poharov.
Always hope for the best but be prepared for the worst.

"One who has journeyed in a strange land cannot return unchanged." C.S. Lewis
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: Lenuška

Příspěvek od rudo »

culka píše:Skoro vsetky maliny su mimo mrazak v poharoch. Neviem sa dockat, kedy pojdeme na polovacku a budem robit navnadu na medveda. Je tam nadherna luka. Taka od nevidim do nevidim a na nej len cucoriedky. Len nech mam dost poharov.
ja byt medvedom tak si pockam az pojdete na polovacku a zavolam cely les a vylomime vam spajzu a vsetko na mieste zbastime
5 2 8
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

denně si teď dělám makové mléko z šesti vrchovatých lžic namoč máku a jedné mrkve. Protáhnu třikrát Angelem a mám 700ml skvělého mléka.
jím poslední hrsti malin, pořád ještě dozrávají, a hlavně ostružiny a špendlíky. Ostružiny jsou úžasné, na podzim si od nich udělám řízky a zasadím na okraj pozemku jako přirozenou ochranu proti zlodějům a případným predátorům, kteří by si dělali zálusk na moje slípkany.
denně šťavím petržel i se zeleným, kopr, okurčáky, pampelici, když je tak celer se zeleným. taky 7dl. Piju šalvějový nebo mátový čaj už z vlastního zdroje, zatím balkónového. Ale už se zahrada blííížííí !!!
denně kolo
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

včera poslední hrstka lesních malin, zato ostružiny jsem podcenila. Nevzala jsem si dost skleniček a clipkrabiček. Tak jsem je "musela" sežrat. Slušněji se to nedá napsat. Zpátky jsem na kole do kopců pěkně funěla... :mrgreen:
dnes jsem od rána měla jen 2dl makového mléka, a ještě nemám na nic chuť, natož hlad. Nevěřila bych, že ostružiny můžou tak zasytit. Piju jen mátový čaj.
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Lenuška

Příspěvek od cepheus »

Nam na zahrade uz taky postupne cernaji jako suvix, mnamka:).
Jinak funim do kopce i bez ostruzin, klidek :D ..
Janek
Příspěvky: 2178
Registrován: ned dub 21, 2013 15:19

Lenuška

Příspěvek od Janek »

Jakoby ty muset sezrat nejen ostruziny? :-) to zradlo neskutecne zatezuje vid?
To je protoze dnes je vynos pole 10x vyssi nez pred 100 lety (http://ona.idnes.cz/zivot-bez-psenice-0 ... zdravi_pet) a od mala nas programuji: jez jez jez za maminku za tatinka... Dokud to nespapas... (nedostanes dalsi papani:) Bububu :-)
1. Proč jsme iracionální.
2. Máte paranormální schopnosti? Pak dostanete milion korun viewtopic.php?t=8325#p190690
3. NEberu od statu, nemocenske jsem nebral, ani nepamatuji a platim a platim na tu vetsinu ceskeho naroda, kteri od statu berou. A Vy?
4. Kurt Tackmann : “Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora.”
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Lenuška

Příspěvek od cepheus »

Me nezatezuje zradlo, ale anemie (uz od mala, treba pri jizde do kopce na byciklu):).
Ze Ty se ladujes dokud neprasknes a funis ze zradla je Tvuj problem, ne muj, soudis podle sebe a zase blbe:).
Opet oslem za kazdou cenu, vid ? :wink: :br
Janek
Příspěvky: 2178
Registrován: ned dub 21, 2013 15:19

Re: Lenuška

Příspěvek od Janek »

Ja znam anemii z nezralosti :))

Jojo osliku otres se, to bys chtel.
1. Proč jsme iracionální.
2. Máte paranormální schopnosti? Pak dostanete milion korun viewtopic.php?t=8325#p190690
3. NEberu od statu, nemocenske jsem nebral, ani nepamatuji a platim a platim na tu vetsinu ceskeho naroda, kteri od statu berou. A Vy?
4. Kurt Tackmann : “Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora.”
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Lenuška

Příspěvek od cepheus »

Ani ne, uz se i tak natrasas a naparujes dost:).
Janek
Příspěvky: 2178
Registrován: ned dub 21, 2013 15:19

Lenuška

Příspěvek od Janek »

Myslel jsem hlavne nepodmineny zakladni prijem, sen vetsiny levicovych idealistu (i muj). Bohuzel by to bylo za ztratu svobody... Nejde imho brat a nic nemuset dat.
1. Proč jsme iracionální.
2. Máte paranormální schopnosti? Pak dostanete milion korun viewtopic.php?t=8325#p190690
3. NEberu od statu, nemocenske jsem nebral, ani nepamatuji a platim a platim na tu vetsinu ceskeho naroda, kteri od statu berou. A Vy?
4. Kurt Tackmann : “Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora.”
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Lenuška

Příspěvek od cepheus »

Svoboda pro koho ?:)
Mozna, kdyby vetsina lidi zustala doma (ci v hospode) s NZP v kapse, by ten kdo neco umi vyrobit byl vzacnejsi a na pracaku by stali fronty pani "kapitaliste" co by radi vetsi hromadu hmoty:).

A to jestli mit vetsi hromadu hmoty budou by zalezelo na tech co se rozhodnou zcela DOBROVOLNE ze pro ne budou pracovat (aby taky meli vice hmoty):).
Celke pri predstave psina pro me a pro nekoho mozna nocni mura ze ztraty takto pokrivene svobody, to je fakt Janku:).

Zkus trochu imaginace misto toho co Ti nalivali po prevrate 25 roku do hlavy, vylej z ni ty sracky a potom pohni cistym mozkem a uvidis :-).

Edit : Davali by zase samoze ti nejvic nenazrani, tech je (a bude) jeste dost, bez obav. Ne osekat duchody, davky nemocnym, ucitelum platit jen 10 mesicu v roce (ceske unikum) atd, atd ..
Janek
Příspěvky: 2178
Registrován: ned dub 21, 2013 15:19

Lenuška

Příspěvek od Janek »

Jenze dokazat si predstavit mikro-makroekonomiku, deflaci inflaci a vse v globalu, neni jednoduche, svet je bohuzel o hodne slozitejsi, co se deje v Japonsku polsku? Deflace - vis co to je?? Vse jsou spojene nadoby a dnes diky tem "iluminatum" i svetova ekonomika.

Hmotari, tech vzdy bylo, je a bude drtiva vetsina. Ezoterik, ktery onemocni ci ma uraz a zustane nehmotarem, takovych bude <1%.

To co ty pises, by bohuzel nefungovalo ani trochu, jak pises :-(

Svobodou myslim neco jineho a ta byla nejvyssi prave mezi 1990-2015, podle me a jen cas ukaze, uvidis :-) myslel jsem to plne jinak, pro NZP by system musel ty lidi OMEZIT na svobodach, jeste vice regulovat, atd... Bezny clovek vubec netusi, co vse uz je regulovano dnes a co se jeste chysta, to co ctes na novinkach je spicka ledovce (10%).
1. Proč jsme iracionální.
2. Máte paranormální schopnosti? Pak dostanete milion korun viewtopic.php?t=8325#p190690
3. NEberu od statu, nemocenske jsem nebral, ani nepamatuji a platim a platim na tu vetsinu ceskeho naroda, kteri od statu berou. A Vy?
4. Kurt Tackmann : “Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora.”
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Lenuška

Příspěvek od cepheus »

Nechame to konovi, ten ma vetsi hlavu, uvidime co vypukne po kapitalismu, ten je stejne pase (davno mrtva pyramidalni hra):).
Jen se porad tvari ze o tom jeste nevi, tady uz zadny makro/mikro, defla/infla nepomuze, ani svecena ne:).

Jedine zasadni zmena, jenze tu nezajistim ani ja ani Ty kvakanim na Vitosovi, tak se zase opatruj, at tu Lence nesvinime na ty ostruziny :-).
Janek
Příspěvky: 2178
Registrován: ned dub 21, 2013 15:19

Lenuška

Příspěvek od Janek »

Na to zapomen, ze se dozijes zmeny :-) zadna zmena neni a nebude, vse probiha velmi pozvolne a zatim o nicem funkcnejsim nez kapitalismus nevim, ty ano a KDE to funguje? Ale od urcite doby uz me tyhle ismy moc nezajimaji...
1. Proč jsme iracionální.
2. Máte paranormální schopnosti? Pak dostanete milion korun viewtopic.php?t=8325#p190690
3. NEberu od statu, nemocenske jsem nebral, ani nepamatuji a platim a platim na tu vetsinu ceskeho naroda, kteri od statu berou. A Vy?
4. Kurt Tackmann : “Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora.”
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

ostružiny v plném proudu, k tomu začaly letní jablka. Šťavím je s drtí po makovém mléku, aby to líp prolízalo Angelem. Zůstává jen téměř suchá drť, a prochází to rychleji. Když jablka šťavím samostatně, zůstává něco jako pyré, které musím protlačit znovu s mrkví, abych to vůbec zešťavila. Se zbytky z makového mléka je šťáva lehce mléčně zbarvená, což mi vůbec nevadí, každý miligram vápníku vítám... >:-)
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Lenuška

Příspěvek od cepheus »

Na jabka si Leni porid nejakou levnejsi odstredivku, tece jen stava, mam sneka, odstredivku i lis na hrozny (nebo na nadrceny jabka).
Pomalo-sneka jsem na jabka zavrhnul :).
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Lenuška

Příspěvek od Jindra »

.
nechci orodovat za Lenku, ale, Cephe, Lenka nemá šneka, Lenka má Angela a to je pěknej rozdíl
než jsem Angela koupil, taky jsem ho házel do jednoho pytle se šnekama, ale ne ne, kdepak

dělat jabka na Omeze a Angelovi je značnej rozdíl (ve prospěch Angela... aby bylo jasno :-))
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Lenuška

Příspěvek od Jindra »

Lenuška píše:denně si teď dělám makové mléko z šesti vrchovatých lžic namoč máku a jedné mrkve. Protáhnu třikrát Angelem a mám 700ml skvělého mléka
denně kolo
pokud neprší, taky denně kolo - například včera jsme s manželkou dali krásný okruh 95 km
už mám letošních 3400 km

Lenko prosím Tě, před druhým a třetím protažením Angelem ten mák a mrkev nějak znovu trochu namočíš, nebo není třeba? musí to přeci být dost suché - bál bych se prasknutí síta...?
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Janek
Příspěvky: 2178
Registrován: ned dub 21, 2013 15:19

Re: Lenuška

Příspěvek od Janek »

Dvoušnek-je tak?
1. Proč jsme iracionální.
2. Máte paranormální schopnosti? Pak dostanete milion korun viewtopic.php?t=8325#p190690
3. NEberu od statu, nemocenske jsem nebral, ani nepamatuji a platim a platim na tu vetsinu ceskeho naroda, kteri od statu berou. A Vy?
4. Kurt Tackmann : “Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora.”
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

Jindro, přileju do drtě trochu vody nebo když mám tak mrkvové šťávy, tak aby byla hustota jako řídká krupicová kaše. A znovu protlačím. Časem vychytáš, jaká hustota ti nejvíc chutná. Já ráda skoro smetanovou hustější konzistenci mákomléka.Mňááám :D
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Lenuška

Příspěvek od Jindra »

Lenuška píše:Jindro, přileju do drtě trochu vody nebo když mám tak mrkvové šťávy, tak aby byla hustota jako řídká krupicová kaše. A znovu protlačím. Časem vychytáš, jaká hustota ti nejvíc chutná. Já ráda skoro smetanovou hustější konzistenci mákomléka.Mňááám :D
Lenko děkuji moc. Mák já miluju a mám ho tady ještě cca 20 kg v pytli od kamaráda zemědělce (beru vždy po sklizni 50 kg čerstvého na rok). Už tedy namáčím o něco více, než obvykle...
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Lenuška

Příspěvek od cepheus »

Jindra píše:.
nechci orodovat za Lenku, ale, Cephe, Lenka nemá šneka, Lenka má Angela a to je pěknej rozdíl
než jsem Angela koupil, taky jsem ho házel do jednoho pytle se šnekama, ale ne ne, kdepak

dělat jabka na Omeze a Angelovi je značnej rozdíl (ve prospěch Angela... aby bylo jasno :-))
Jindrichu vim ze ma (dvojsneka) Angela, presto pise ze "zůstává něco jako pyré, které musím protlačit znovu s mrkví, abych to vůbec zešťavila", to na odstredivce vubec neznam :).
Asi ale lepsi bude, muj "Omega VRT style" se ale mrkvi skoro zastavuje, musim podelne mrkev rozkrajet, pak je to ok.
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

Cefe, teď šťavím letňáče, ty jsou měkké, takže do nich musím přidávat něco tvrdšího. Jinak normální podzimní jablka šťaví Angel dobře. Angel je hlavně na tvrdou zeleninu, byliny a listy. Odšťaví mi i jehličí, stonky, všechno. Přesně to potřebuju.

Včera na kole takový vítr, že mně to málem sundalo ze silnice. Na rovných úsecích jsem měla co dělat udržet rovnou stopu :mrgreen:
Podzim už se hlásí... :( ...ale zase těch dobrot co bude :delicacy: čerstvé ořechy, dýně...už se těším
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Lenuška

Příspěvek od s.arik »

Včera jsme šli na lískáče :delicacy: Jen to louskání je pakárna, při našich žádaných objemech.
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Lenuška

Příspěvek od cepheus »

Samoze Leni, je to otazka preferenci, jsem zacinal s odstredivkou a postupne porizoval co bylo treba :-).

Jednu chvili jsem vcera myslel ze me to sunda i se zebrikem ze stodoly pri vymene casti bobrovky :D ..
Ale ma to i svy pozitiva, jediny co muze prijit je zase jaro/leto:).
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Lenuška

Příspěvek od Jindra »

Lenuška píše:Jindro, přileju do drtě trochu vody nebo když mám tak mrkvové šťávy, tak aby byla hustota jako řídká krupicová kaše. A znovu protlačím. Časem vychytáš, jaká hustota ti nejvíc chutná. Já ráda skoro smetanovou hustější konzistenci mákomléka.Mňááám :D
Dělal jsem dnes k obědu, mňááám to je dobrotka,
jj, já taky hlasuju za smetanově hustější konzistenci,
fakt mňam!
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

teď jsem přijela od kamarádky z chalupy. Přivezla jsem si šlahouny remontantních malin, které plodí celé léto až do podzimu. Ještě teď jsem nasbírala krabičku domů. Rozmnožím si je řízky, už jsou zasazené. Taky spousty bylinek. Mám dobrou zkušenost, že ochotně koření, když je píchnu do květináčku a začnu zalévat. Už jsem si takhle namnožila mátu a meduňku, teď přibydou další bylinky. Pomalu nebudu mít na balkóně kam šlápnout. Na zimu je odvezu už na venkov do temperované zimní zahrady, tam pořádně zakoření, a na jaře šup maliny k plotu a bylinky k domu do záhonu...
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Lenuška

Příspěvek od s.arik »

Já nechápu, proč mi nejdou množit rybízy. Zkoušela jsem to třikrát a vždycky to chcípne. Zato příbuzné josty se chytily všechny (což nevím, zda je výhra, mateřský keř moc plodný nebyl, doufejme že jen z důvodu přestárlosti), bylinky a mailny v pohodě... No tak co, v zahradnictví jsem se plácla přes kapsu a máme už celkem osm životaschopných keříků rybízů různých barev a odrůd, pestrost je fajn, nejen kvůli opylování.

Čtu Zahradu k nakousnutí od Seppa Holzera, to je zase příliv inspirace, že by člověk hned nakoupil hektary a bagr, uááá :)
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Janek
Příspěvky: 2178
Registrován: ned dub 21, 2013 15:19

Lenuška

Příspěvek od Janek »

Vzdycky jsem si chtel koupit Belorusa z Minskeho traktorového zavodu
http://youtu.be/KMMp13lFXdw (cool song)
No nekupuj to, za tech cca 50000,- bo s tim se musi PRACOVAAAT :-(
1. Proč jsme iracionální.
2. Máte paranormální schopnosti? Pak dostanete milion korun viewtopic.php?t=8325#p190690
3. NEberu od statu, nemocenske jsem nebral, ani nepamatuji a platim a platim na tu vetsinu ceskeho naroda, kteri od statu berou. A Vy?
4. Kurt Tackmann : “Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora.”
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

s.arik píše:Já nechápu, proč mi nejdou množit rybízy. Zkoušela jsem to třikrát a vždycky to chcípne. Zato příbuzné josty se chytily všechny (což nevím, zda je výhra, mateřský keř moc plodný nebyl, doufejme že jen z důvodu přestárlosti), bylinky a mailny v pohodě... No tak co, v zahradnictví jsem se plácla přes kapsu a máme už celkem osm životaschopných keříků rybízů různých barev a odrůd, pestrost je fajn, nejen kvůli opylování.

Čtu Zahradu k nakousnutí od Seppa Holzera, to je zase příliv inspirace, že by člověk hned nakoupil hektary a bagr, uááá :)
Šárko rybízy rozmnožuju jenom hřížením. Dám jim na to dost času: na jaře jsem krajní větev zčásti zahrnula, nechala koukat jen pár pupenů, zatížila cihlou, a až na podzim vyrýpnu i s kořeny. Dám na zimu do květináče do zimní zahrady, a na jaře vysadím. Ale asi se může sadit i teď na podzim.

Jojo, Seppa jsem taky shltla s chutí :D a taky inspiroval, nejspíš přikoupíme kousek louky za pozemkem...
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

aby mělo makové mléko terapeutické účinky, nejen chuťový zážitek, dávám ho do skleněné lahve do lednice, a popíjím během dne malé doušky. Dočetla jsem se, že tělo je schopno uložit do kostí jen 100mg/hod, a zbytek buď vyloučí- to v lepším případě, v horším uloží do šlach, tepen, kloubů, atd...
Šárka bude asi výjimka, kilo jogurtu denně- to už by musela dle této poučky zkamenět, jako princové, kteří neuhádli hádanku :D
ale už to stáhla na rozumné množství, má můj obdiv. Lidi nejsou většinou schopni se vzdát svých zvyků, zvláště když jim to zatím nepůsobí žádné potíže.

teď popíjím šťávu z letních padančat s mrkví, koprem a koriandrem, protažené Angelem spolu s makovou drtí po výrobě mléka, ze které se ještě něco vylouhovalo. Chuťovka, mňam mňam... :delicacy:
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Lenuška

Příspěvek od s.arik »

Ptala jsem se známých, proč není na každé zahradě jeden dva malé úly, proč má v celé vesnici jeden včelař více včelstev a pak med prodává, jestli je to jako tak pracné? A prý velmi pracné a velmi drahé. Pod sto včelstev je to jen koníček, který spotřebuje spoustu času a peněz, nad sto včelstev se dá mluvit o výdělečné činnosti - sklenice pak ale musí stát přinejmenším 150 korun. Oni včelaří teprve pár let a mj. z toho důvodu chtějí chov dále rozšiřovat. No hlavně je to baví.
Já taky pěstuju zeleninu a raději nezapočítávám cenu pozemku, nářadí, práce...ale jen ty semínka, jinak bych mohla tvrdit, že jsem si vypěstovala bioředkvičky svazek v hodnotě tisíc korun (:-) Koníček není vždy byznis.

Kolik úlů chceš mít ty?
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Janek
Příspěvky: 2178
Registrován: ned dub 21, 2013 15:19

Lenuška

Příspěvek od Janek »

Co je tak draheho na vcelach? Clenstvi v CSV (200,- za rok)? Suplementace bilym cukrem? Nebo maringotka s ulama a medomet? To jsou fixni a jednorazove naklady, tak ty nepocitam.

Vse v malem je sranda konicek, to je jasny... Takze specializace je reseni. Mozna jsem tu nekde psal, ze v zemedelstvi traktor dokazal za hodinu 18ha zorat, za 24h to bylo pres 320ha zoranych (byl to rekord, snad i v Guinesovce).
1. Proč jsme iracionální.
2. Máte paranormální schopnosti? Pak dostanete milion korun viewtopic.php?t=8325#p190690
3. NEberu od statu, nemocenske jsem nebral, ani nepamatuji a platim a platim na tu vetsinu ceskeho naroda, kteri od statu berou. A Vy?
4. Kurt Tackmann : “Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora.”
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Lenuška

Příspěvek od s.arik »

Jestli jsem kamarádku dobře pochopila, tak cena základního vybavení (jako překážka toho, aby si včelařil každý zahrádkář v malém, jak jsem přemýšlela), plus neustálá péče o včelstvo - zdravotní prevence, jsou prý dost na náchylné na kdeco, a časová náročnost všeho včetně jinak radostného stáčení medu. Samozřejmě to nebude nic hrozného, ale odradí to ty méně nadšené no :) Jsem zvědavá, jestli má Lenuška od strýce nebo koho podobné informace. Já do chovu teda nejdu, drůbež mě láká furt nejvíc.

Včera jsem sekala kopřivy v divokém koutku zahrady za chatou, abychom se dostali k dozrávajícím lískáčům. Vyrušila jsem nějaké divoké vosy (asi), zmateně bzučely ještě dlouho okolo své nečekaně odkryté zemní "nory". Byla jsem mile překvapená, že vůbec neútočily, přestože jsme kousek od nich hrabali a sbírali...
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Janek
Příspěvky: 2178
Registrován: ned dub 21, 2013 15:19

Lenuška

Příspěvek od Janek »

Chudaci - chystaly se vosy asi na zimovani a ty jim zatopis :-) Vosy pry lovi mouchy... No nevim.

To co popisujes jsou vstupni bariery toho, aby kazdy jouda to pak neprodaval a nekur... ceny a slozeni, mozna ze je to tak dobre, ze jen skalni nadsenci do toho jdou...

Jeste k te vyse uvedene orbe a sobestacnosti a specializaci:

1. Rok 1946 - vyroba skoro milionu legendarnich Zetoru 25, kdo by neznal symbol JZD?
Obrázek
Spotřeba paliva: 24 l/100 km
Orba: 2,5 ha za 8 hodin při spotřebě 15l/ha (cca 4,5 l na hodinu)
traktorypavlov.webnode.cz/o-nas/

2. Rok 2005, sice jen experimentalni, presto rekord (hloubka orby normovanych 27cm)
V rekordu zoral 18ha za 1 hodinu
V prumeru za 24h zoral celkem jeden pluh a jeden traktor 325ha, pri prumerne spotrebe 8.479 l/ha - tedy polovicni spotreba paliva na hektar proti Zetoru 25 :-) tankovali za jizdy... Jen pro zajimavost, rekord... Standardni data asi budou jina...
Obrázek
stackyard.com/news/2005/03/case.html
1. Proč jsme iracionální.
2. Máte paranormální schopnosti? Pak dostanete milion korun viewtopic.php?t=8325#p190690
3. NEberu od statu, nemocenske jsem nebral, ani nepamatuji a platim a platim na tu vetsinu ceskeho naroda, kteri od statu berou. A Vy?
4. Kurt Tackmann : “Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora.”
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

Sárko chci mít ze začátku dva úly. Strejda pokud mu bude sloužit zdraví mi ze začátku bude občas jezdit včelky ošetřovat. On má názor, který mi vyhovuje: nevytřískávat z nich maximum, ale chovat včely jako pomoc hmyzosnubným rostlinám. Pokud bude i med, tím lépe. Med měl každý rok dostatek, kromě jediného, kdy mu včelstva onemocněla.
To je přesně styl, kterým chci včelky chovat.

Dnes zahradní maliny a ostružiny, mrkev, hruška, šťáva z padaných letňáčů, mrkve a petržele. A samozřejmě makové mléko. To dělám každý den. Od pěstitele jsem koupila 30kg máku. Jestli budu dělat mákomléko denně, ani mi to množství nebude stačit (:-)
K pití čaj z čerstvých bezinek.
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Lenuška

Příspěvek od Jindra »

.
též beru mák přímo od kamaráda pěstitele, minulé roky jsem bral dva 25 kg pytle na rok, trochu si pak odebrala mamka a trochu tady "naše" Šárka
dneska mi tu leží z posledních 50 kil odhadem... počkej, potěžkám... no odhadem šest sedm kilo (no ale další várku dostanu až cca za dva měsíce, po sklizni sušení čištění, takže ještě něco "padne", mák beru snad denně, ikdyž ne mnoho, ale namočenej jen tak na chuť - mňááám), takže jsem si říkal,,že tentokrát vemu pytel jen jeden, čili jen pětadvacítku, ale teď váhám, děláš mi Lenko s makomlékem chutě, taky to nejspíš rozjedu, čili to abych vzal zase tu pajcku
jj, bude to tak lepší. fakt jsem makovej
a jsem rád, že mne chutě na sladký honěj míň a míň, takže už nedělám makomed, ale mako-kokosák (bez slazení), mňááám
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Janek
Příspěvky: 2178
Registrován: ned dub 21, 2013 15:19

Lenuška

Příspěvek od Janek »

Jindro, vseho moc... I kdyz prumerna spotreba mouky na hlavu je v CR 2x vyssi (pres 100kg/rok).

Lenuška: slysel jsem o lidech otravenych medem, uz nevim jiste, zda to prezili nebo ne... Musel bych se poptat. Pokud mas strejdu, co vcelam rozumi, tak uz zbyva pouze toto riziko, ze si vcelicky naberou neco nekde mimo tvou kontrolu...
eagri.cz/public/web/svs/tiskovy-servis/tiskove-zpravy/x2014_letos-se-travily-vcely-vice.html

Tak dej vedet, jak to jede... Mozna to cloveka brzo prestane bavit, z meho okoli, dost lidi to bud zabalilo nebo rozsirilo "vyrobu" a zavedlo masivni prodej...
1. Proč jsme iracionální.
2. Máte paranormální schopnosti? Pak dostanete milion korun viewtopic.php?t=8325#p190690
3. NEberu od statu, nemocenske jsem nebral, ani nepamatuji a platim a platim na tu vetsinu ceskeho naroda, kteri od statu berou. A Vy?
4. Kurt Tackmann : “Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora.”
Odpovědět