Lenuška

Tady si každý můžete založit svůj vita-deníček.
Podmínkou je, že název deníčku bude začínat vaší přezdívkou.
Viz vzor.

Moderátor: hugo

Odpovědět
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Lenuška

Příspěvek od cepheus »

Lenuška píše:On to Ruda asi myslel všeobecně, Cefe :D
Jím docela slušné množství tuků. Mne se ta poznámka netýká.
Vsak ja vim :D .. on ty svy moudra bembela tlaci lidem do hlavy kudy chodi:).
Hehe, zrovna jsem si koupil 3 tabulky super cokolady, to mi vsak nijak nebrani se tesit na novou urodu ovocnych keru a stromu (da-li Buh) v letosnim roce:).
Uz abys mela taky svou zahradu, si ji zaslouzis jako nikdo druhy, Micurinko :) .
PetrK
Příspěvky: 1161
Registrován: pát říj 06, 2006 10:14

Re: Lenuška

Příspěvek od PetrK »

Lenuška píše: Tento způsob zimy zdá se mi býti poněkud vhodný...
Příští rok možná pro změnu zapadáme sněhem jako Karafiátovi Broučci...
Tahle zima mi vůbec nevyhovuje. Ale pravda že zelenýho najdeš dost, rostlo celou zimu.
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Lenuška

Příspěvek od cepheus »

Hahahaha, me to Peto napadlo letos mockrat, ze nic pro Tebe:) .. trenujes se spacakem aspon v mrazaku ? :D
PetrK
Příspěvky: 1161
Registrován: pát říj 06, 2006 10:14

Re: Lenuška

Příspěvek od PetrK »

Tahle zima stála úplně za prd. Jen na chvilku přituhlo že jsem mohl alespoň v sudu vyzkoušet ledovcovej šroub. :? Bohudík za ty alpy co jsou za humny, jinak je to v ...
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: Lenuška

Příspěvek od rudo »

kto bol na zimu systematicky dlhodobo spravne kvalitne pripraveny, tak bol v Sochi na ZOH a tam sneh aj lad bol
5 2 8
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

cepheus píše: Uz abys mela taky svou zahradu, si ji zaslouzis jako nikdo druhy, Micurinko :) .
na podzim dá-li Bůh začnu sázet stromy a keře, a udělám vyvýšené záhony.
Letos to na dovolenou u moře v klasickém termínu na konci října nevypadá. Pojedeme až v zimě, až bude zahrada připravená a osázená.
Já se tak TĚŠÍM !!! >:-) (:-) /na to sázení/
už mám vyhlídnutá místa v zahradě, kam nasadím jedlé plevele. Doufám, že se jim tam bude dobře dařit. Ale stejně budu jezdit do přírody sbírat, mám už to tak zažité, že si to bez toho neumím představit. Navíc posbírané jinde než na vlastní zahradě mají zase jiné minerály. Už mám v místě vyhlídnutá nová "loviště", vím, kde co roste, a až tam budu bydlet, najdu i další. Vždyť i tady kolem Prahy stále nacházím další místa, o kterých jsem nevěděla, kde roste něco zeleného jedlého...

zrovna piju šťávu ze čtyř mrkví, kousku červené řepy, a velkých dvou hrstí nasbíraného zeleného.
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

dnes první opalovačka!!! :lol:
lezla jsem po stráni pro zelené, stráňka obrácená k jihu, krytá ze všech stran keři, suchá tráva rozehřátá sluncem
neodolala jsem a shodilana chvíli šaty. Sluníčko ještě nemá sílu, ale stejně to bylo příííjemnééééé
Uživatelský avatar
LenkaH
Příspěvky: 343
Registrován: úte črc 09, 2013 13:28
Bydliště: Averill Park, NY

Re: Lenuška

Příspěvek od LenkaH »

Haha, a ja tady porad jeste beham ve sneznicich... :)
Uživatelský avatar
culka
Příspěvky: 1861
Registrován: pon črc 28, 2008 8:54

Re: Lenuška

Příspěvek od culka »

Kym sa neotepli, odmietam chodit do tvojho chlieviku. Zase mi rano zamrzala prevodovka a prsty v rukaviciach. Branu som otvarala 2x a ze len 32. A vtaci cvirikajuuuu.
Always hope for the best but be prepared for the worst.

"One who has journeyed in a strange land cannot return unchanged." C.S. Lewis
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

culka píše:Kym sa neotepli, odmietam chodit do tvojho chlieviku. Zase mi rano zamrzala prevodovka a prsty v rukaviciach. Branu som otvarala 2x a ze len 32. A vtaci cvirikajuuuu.
Však se taky dočkáte, děvčata :D
stejně tomu nemohu nějak uvěřit, že by tohle počasí přešlo beztrestně do jara. Klidně může v březnu přijít sníh. Budu ráda, když nepřijde, ale stát se to může. To pak zase namrznou pupeny a všichni budeme zklamaní, co na nás ta příroda zase vymyslela.

Dnes jsem celý den věnovala úřadům- daně a tak, takže nic příjemného. Ani kolo nebylo. Zítra si to vynahradím a dám nějakou delší trasu, nasbírám zase něco zeleného... Na balkóně mám ještě šest misek s pšeničnou trávou. V chladu zpomalila růst, zato krásně zelená. Tmavozelená barva, takovou v místnosti za oknem nikdy nedocílím. Tak na ni asi brzy dojde, půjde do šťávy. Další už sít nebudu, venku je toho dost.
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

čím dál hůře nacházím loučky a meze, kde by byla rozmanitá zeleň. ještě před pár lety jsem vlítla na louku ve stráni, dole vlhkomilné rostlinky, uprostřed jitrocele, pampelišky a spol, nahoře mateřídoušky a další suchomilné. krásně to vonělo, stačilo se jen ohnout a sbírat.
dnes musím probrouzdat hodně kilometrů a mít pamatováka na místa, kde jsem co viděla růst, když nechci jen kopřivu a pampelišku, ale pestré bylinky...

včera kolo, dnes bude kolo, už se opakuju... hele, venku je sluníčko...
papoušinda se chce koupat, to bude zase vyplavený celý pokoj (:-)
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Lenuška

Příspěvek od s.arik »

to je problém eutrofizace, v přírodě je čím dál více dusíkatých živin, to mnohé bylinky nesnesou, potřebují chudší půdu, když pak rychleji roste tráva a pampelišky, louky se už nekosí 2x za rok, ale klidně 4x, pak lecos nestihne vykvést a semenit...diverzita klesá :(

u nás stále skoro nic zeleného neroste, jen sněženky a narcisy lezou, a to nejím :)
našla jsem zatím jen dvě opravdu mikrokopřivy.
naštěstí je počasí krásné a rozšiřuji záhony, přičemž vykopu sem tam i pampeliškový kořen, krájím si ho do každého večerního jídla. chlorofyl nula, ale jiných léčivých látek jistě dost.
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
dvdmchl

Re: Lenuška

Příspěvek od dvdmchl »

U nás už petrklíč jsem včera ochutnal lístek, moc dobrý je.
Uživatelský avatar
Syrovozrout
Příspěvky: 781
Registrován: stř črc 13, 2011 21:53

Re: Lenuška

Příspěvek od Syrovozrout »

Poslyšte, už se to dostalo do fáze, kdy i dříve nezvladatelný "plevel" se dneska zcela vážně beze vtipu komercionalizuje!:D (Což nakonec může být i jeho do jisté míry "záchrana".)
Nedávno jsem na internetech zahlíd namátkou nabídky jako: "bez černý" -asi za stopade:D, kopřiva semena za pár desítek kaček :D, pampeliška taktéž, obyč jitrocel (fuj:D - nechutí), dokonce "ochočeného" plzáka španělského :D (což byla spíše recese, nicméně realizovaná zcela vážně a s pěknou "marketingovou legendou" kolem toho) - Dnes se neprodává věc samotná, ale OBRÁZEK o čemsi (vytvořený uměle).
"K čemu by jim byla znalost všech těch postupů, které by najednou nemohli využít? Co by jim chybělo?
Chybělo by jim to bohatství, neboli zdroje či kapitál. Neboli uskladněné předchozí úsilí. Veškeré bohatství lze zničit, veškeré bohatství lze spotřebovat."
"Nejelegantnějším způsobem krádeže je zavedení vynucených peněz (následný přístup k tiskařskému stroji-dnes elektronicky).Držitel nově vytvořených peněz budí zdání, že někdy v minulosti vykonal produktivní čin a pomocí běžných transakcí odebírá produktivním plody jejich úsilí.(Pohrůžka násilí je zde skryta v nemožnosti účastníků transakce beztrestně odmítnout „zákonné platidlo" jako protihodnotu za svůj produkt.)"
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Lenuška

Příspěvek od cepheus »

Pred par lety jsem se smal, ze lidi koupi i hovno, kdyz bude hezky zabaleny, dneska vlezes do OBI a najdes je v regale (slepicaky v hezkym barevnym igelitu potistenym kytickama a za slusny balik) :) .
A co bys rek ? No ma to svy kupce !!! (:-) Nez by si sli sami nasbirat, radeji si to koupi, "Na co pomyslis Vesmir Ti to splni" veris uz tomu ? :D.
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Lenuška

Příspěvek od s.arik »

Nevím, co je na tom divného nebo k smíchu, já známé zemědělce nemám a za granulovaný slepičí i kravský hnůj v pytli jsem ráda, první rok jsem ho na zahradě využila. Pro mne příjemnější způsob, než obcházet cizí lidi a kupovat bez auta několik kilometrů za městem kolečko čerstvého hnoje. Myslela jsem, že druhý rok už budu mít svůj kompost, ale ještě nedozrál (moc velké kusy zeleniny, třeba odkrojky celeru se rozkládají dlouho, velké drny, jak jsem si z trávníku vymodlila záhony...). Bych musela mít uzavřený kompostér, kam bych dávala výhradně posečenou trávu, pak by to zrálo rychle, ale sekačku nevedu a srpem se oháním málokdy, vysoká tráva se mi líbí, občas s ní mulčuji kolem keřů atd. Takže si to hovno klidně koupím, předražené mi nepřijde, ve srovnání s vyplýtvaným časem a námahou si to sehnat jinak...

A semínka divokých bylin se taky hodí, já si moc přála mít na zahradě heřmánek (dneska už tuším, že na něj nemám vhodnou půdu) a v okolí prostě neroste, je jednodušší si koupit semena zabalená od někoho i za cenu 30 korun, než čekat rok či dva, hledat lokalitu, kde roste, čekat na semena v pravou chvíli, zažívat neúspěchy, když ti louku posečou nebo pole postříkají atd.
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Lenuška

Příspěvek od cepheus »

A tak lepsi nez suchy NPK to bude na 100%, o tom zadna:).
Jen ze jsme se tomu pred xx lety smali jeste v jine podobe - kdesi daleko v Americe (zemi absolutne vsech moznosti - kdysi) borec, farmar do sudu balil kravence, kobylince, veprovince, slepicince a vse co proste mel po ruce a kamsi to vozil a ukrutne na tom pry zbohatnul :D.
A - dneska je to u nas, a je to realita, to je uzasny, ne ? kdyz prcovni historka co nekdo nekde jen dal k dobrymu se stala realitou, dohanime je :mrgreen: (:-) (:-) ..
PetrK
Příspěvky: 1161
Registrován: pát říj 06, 2006 10:14

Re: Lenuška

Příspěvek od PetrK »

LenkaH píše:Haha, a ja tady porad jeste beham ve sneznicich... :)
To se někdo má.
Uživatelský avatar
culka
Příspěvky: 1861
Registrován: pon črc 28, 2008 8:54

Re: Lenuška

Příspěvek od culka »

No ked myslis. Pomaly marec a zo zahrady stale vidim len vrch kompostu.
Always hope for the best but be prepared for the worst.

"One who has journeyed in a strange land cannot return unchanged." C.S. Lewis
PetrK
Příspěvky: 1161
Registrován: pát říj 06, 2006 10:14

Re: Lenuška

Příspěvek od PetrK »

Kdo ví, třeba se to za rok obrátí a bude kde bivakovat ve sněhu.

Nicméně to teplo není dobrý, dubnový mrazy jestli příjdou všechno spálí. Naposled to bylo před 2 roky dokonce v květnu. Víno šlo do háje, napodruhý nekvete.
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Lenuška

Příspěvek od s.arik »

Jo, zemědělci asi budou nervózní z počasí, já mám docela štěstí, že na naší pidizahradě pěstuji převážně listí, plody okrajově, takže výkyvy teplot a srážek nás tolik nezaskočí. Víno je mi naštěstí lhostejné, čím mě letošní zima jedině mrzí: asi přežije výrazně více klíšťat a jiných opruzentů.
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Lenuška

Příspěvek od cepheus »

s.arik píše:Víno je mi naštěstí lhostejné
Ale me ne ! :D .. jenze co nadelam, nebude tak nebude.
Loni jsme nestihali zpracovavat .. no tak bude priste, se nezblaznime, i tak bude jine prace dost:).
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

včera jsem málem slítla z kola do potoka (:-)
při jízdě koukám co kde roste, a nedávám pozor na cestu. kolem pěšiny se vine v těsné blízkosti potok, na břehu roste plno zeleného.
očima povytahuju lístečky, už je vidět jetelíček a vojtěška, ale zatím nesbírám. počkám až povyrostou. pampelišky jsou křehoulinké a dobroučké.
dnes po delší době nikam nejedu, taky už mně bolely pěkně nohy. jeden den odpočinku mi neublíží... (:-)
jestli se to nepokazí, přejdeme z podzimu rovnou do jara...
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Lenuška

Příspěvek od cepheus »

Uz je tu zase to pitomy jaro, ptaci rvou, seriky smrdiiii :D ..
Anicka trapne se krouti .. nechodim radeji k voknu, ja jednou na jare zcvoknu :mrgreen: (:-) (:-) ..

..

Se Leni letos tesim jako malej Jarda, zacnu litat zase mezi stromama za sekackou jak zbesilej
a nebudu muset u toho uz lautr NIC stehovat a tim padem nestihat zahradu, yupeeeeee ! :D
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

Dnes jsem zařízla poslední na zimu uskladněnou hokkaidó.
Konečně jsem vychytala, jak je skladovat. Potřebují teplotu mezi 12-14st. Když jsem je měla v garáži, bylo jim ve 4stupních zima, v teplotě 16stupňů zase teplo a zplesnivěly. V obýváku máme celou zimu mezi 12-14st a to je přesně ta teplota.
Takže dnes dopoledne jablečná šťáva 1/2 l, odpoledne kus hokkaidó mixnutá s bazalkou a česnekem, večer namočený mák, sezam a lněné mixnuté s vodou. Teď ještě 1/2dl červené frankovky...
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

Dnes zase nádherný den, podle předpovědi rosniček by to mělo vydržet.
Na zahradě u skorotchýně jsem nasbírala spousty jedlého zeleného. Už začala růst i vojtěška, natrhala jsem mlaďounkou 10cm. Pampelišky, hluchavky, kopřivy, ptačinec, pár mladých kontryhelů. Přivezla jsem toho tašku. Pro normální lidi na zahradě ještě nic neroste, já vesele sklízím ... >:-)

Ráno dvě deci kombuchy, šťáva z mrkve, čerřepy, řapíku a velké hrsti divoké zeleně.
Přes den jen čaj zelený se zázvorem,
večer zase šťáva z čerstvého divokého zeleného a tří mrkví

Teď popíjím deci vína z černého rybízu. Mňam.
Zítra jedeme s přítelem na kolo nějakou delší trasu, tak snad mi nedojdou baterky :mrgreen:
Nějak jsem to s jídlem dnes odflákla...
PetrK
Příspěvky: 1161
Registrován: pát říj 06, 2006 10:14

Re: Lenuška

Příspěvek od PetrK »

Dneska bylo hotový léto. :wink:
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

jojo, hotový léto (:-)

v sobotu jsme koupili v tržnici čerstvý kokos. Fakt mňamka. Škoda že se nedá kupovat častěji a za nějakou rozumnější cenu...

o víkendu samozřejmě kolo, v neděli trasa 67km. Odpoledne opalovačka, a viděla jsem první motýly. neskutečné, začátkem března...
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

našla jsem konečně tabulku minerálů v zelenině, kterou jsem hledala, abych mohla argumentovat, proč odšťavňuji a nejím zeleninu v celku.
nejím moc, nedokážu sníst kilo mrkve za den, jak tu někde psala Šárka, takže se snažím ty minerály "nahnat" šťávou. Kilo mrkve vypiju, ale nesním ani omylem.
test dělala Lebensmittellabor Karlsruhe /na 100g/
V r. 1985 měla mrkev 103mg vápníku na 100g, kys.list.47
v roce 2002 to bylo 28mg vápníku a 18 kys.list.

špenát r.1985
vápník 37mg,hořčík 62,vit.C 51
v r.2002 vápník 15, hořčík 0!!!vit.C 18mg

tabulka začíná rokem 1985, ale jaké byly hodnoty před tímto rokem! Určitě ještě vyšší. Intenzivní hospodářství na polích začalo někdy v 60 letech.
/úplně se mi příčí psát slovo hospodářství. co se děje nemá s hospodářstvím nic společného, je to drancování. styl po nás potopa/

to jsem vybrala jen na ukázku, je to tak u všech druhů. Pracujeme se zastaralými údaji, i já jsem pracovala. Pokud si někdo nedokáže veškerou potravu vypěstovat sám na dobře obdělávané půdě, má smůlu.
Jelikož nesním takové množství zeleniny, abych nahradila snižující se množství minerálů, musím odšťavňovat...
Janek
Příspěvky: 2178
Registrován: ned dub 21, 2013 15:19

Lenuška

Příspěvek od Janek »

Jen dve veci:
1) musis akorat umrit (a ne odstavnovat :-)
2) nevim nakolik je ta studie relevantni http://www.faustini.at/index_htm_files/ ... 0heute.pdf

Spis by me zajimala studie z kramu a ze zahradky a to SLEPY TEST, ve stejne laboratori, pak by se videlo.

Jenze kdo plati ty studie...

A kdo rekl ze musis snist kilo mrkve za den, jsou lidi co vyziji s jednou syrovou bramborou na den :-)
1. Proč jsme iracionální.
2. Máte paranormální schopnosti? Pak dostanete milion korun viewtopic.php?t=8325#p190690
3. NEberu od statu, nemocenske jsem nebral, ani nepamatuji a platim a platim na tu vetsinu ceskeho naroda, kteri od statu berou. A Vy?
4. Kurt Tackmann : “Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora.”
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

Za odkaz na tabulku díky, Janku. Aspoň je to přesnější :D
Píšeš, že někomu stačí na den syrová brambora. A proč nepíšeš o sobě? Nikdy jsem nečetla o tvém jídelníčku...
Před časem jsem se tě Janku ptala na tvé sportovní aktivity, ale nějak jsi zapomněl odpovědět.
Tak snad svůj jídelníček popíšeš... :br

Zelenina ze zahrádky je zcela určitě hodnotnější, než komerčně pěstovaná. Pokud pěstitel poctivě hnojí a dodržuje osevní postupy, je to velký rozdíl, už jen v chuti. Není třeba laboratorních rozborů, ani slepých, ani vidících, aby to člověku docvaklo, Janku >:-) ... :lol:
PetrK
Příspěvky: 1161
Registrován: pát říj 06, 2006 10:14

Re: Lenuška

Příspěvek od PetrK »

Věří tomu že zelenina z vlastní zahrádky má jiný obsah minerálů než ta kupovaná ze skleníku. Stačí když vidím u těch svých okrasných pichláků co dokážou udělat ve skleníku a venku. Jedna a ta samá rostlina může být venku malá, kompaktní, opálená sluncem a v teplým vlhkým skleníku kde je i hezky vyhnojená je velká, zelená a napumpovaná vodou. Jak je to vyhnaný vodou a hnojivem, těžko v tom bude mnoho minerálů.
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Lenuška

Příspěvek od cepheus »

Samoze, jen ty tri nezbytny zakladni co mu dnesni nenazrany velkopestitele daji, vic tam ani nehledej, kde by se vzaly:).
PetrK
Příspěvky: 1161
Registrován: pát říj 06, 2006 10:14

Re: Lenuška

Příspěvek od PetrK »

NPK + vody je jistě v zelenině dostatek
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

Culko nečti!! :D
Právě s papoušindou "bereme sluneční lázeň". Sluníčko má už docela grády. Opaluju se každý den, a každý den sílí.
Mám ještě z Malty podklad, nikdy přes zimu úplně nevyblednu.
Začínám zase pěkně hnědnout... :D

Od úterka jezdím denně jen 22km. Roste medvědí česnek, je na jednom nalezišti, takže nemusím objíždět různá loviště a kilometry nenaskakujou. Piju z něj šťávu, jím ho nasekaný ve všem kromě ovoce, a asi je ze mně pěkně cítit. Přítel to neposoudí, jí ho taky... (:-)
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Lenuška

Příspěvek od Jindra »

Lenuška píše:Roste medvědí česnek, je na jednom nalezišti, takže nemusím objíždět různá loviště a kilometry nenaskakujou. Piju z něj šťávu, jím ho nasekaný ve všem kromě ovoce
letos asi dřív, než jiné roky, že?
no, skvělá zpráva, pomalu taky pouvažuju česnek tady zkouknout,
ale asi to nespěchá, přece jen jsem na Vysočině, bude asi o nějaký týden později, lesy jsou tu chladné
ještě si vzpomenout, jestli to tam v lese je první, nebo až druhá odbočka doleva... zas budu bloudit jak loni :-)
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

Tojo, letos medvědí česnek trochu dřív.
S blouděním problém nemám, asi mám nějaké pravěké sběračské geny. Pamatuju si každou planinku a mez, co kdy na nich roste, a postupně je objíždím. Sklízím citlivě, abych rostlinky nezahubila. Některým to otrhávání dokonce velmi prospívá, lépe se rozrůstají.

V tržnici už zahradní zelené, letos kupuju naposledy. Příští rok už budu sklízet vlastní.
Letos nebudu na balkón dávat rajčata. Zkusím něco jiného. Postupně rostoucí zelené, abych mohla během celého jara seřezávat a sklízet. Jenže mám takovou spotřebu, že stejně budu kupovat. Na samozásobení až zahrada... :D
Uživatelský avatar
Katarína
Příspěvky: 2190
Registrován: čtv úno 26, 2004 12:15
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Lenuška

Příspěvek od Katarína »

Lenuska, minule som myslela na Teba a natto. Bola som v bio obchode a pri pohlade do chladnicky som vedla udeneho a smazeneho tempehu od Sunfoodu zbadala aj tempeh natur, ktory som doteraz este nevidela. Bol obaleny plesnou ako encian alebo hermelin.

V ramci zaujimavosti som si ho kupila na ochutnavku. Nemal ziadnu specificku chut ani pach. Ako zlozenie mal napisane: sojove boby + fermentacne kultura. Mohlo to byt to natto, alebo to bola nejaka ina fermentacna kultura?
Čím väčšia spotreba mlieka a vajec, tým viac zvierat odsúdených na smrť pod nožom. A zvyčajne aj na utrpenie počas života.
Uživatelský avatar
culka
Příspěvky: 1861
Registrován: pon črc 28, 2008 8:54

Re: Lenuška

Příspěvek od culka »

Milacik, tu je asi 8, takze v sobotu v tricku a gumakoch do -40 sme sedeli vonku pri ohniku s poharom cerveneho. Kym slnko nezaslo, potom uz bola zima. Chvilu predtym sa vonku za plotom objavili dva bobriky. Teda bobriky, riadne kusiska to boli. Snad tu vodu nedvihnu tak vysoko, ze nas vytopia.
Always hope for the best but be prepared for the worst.

"One who has journeyed in a strange land cannot return unchanged." C.S. Lewis
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Lenuška

Příspěvek od s.arik »

Hehe, taky mi na jaře přijdou jisté teploty tropické (úplně stejní celsíci na podzim mi vyrobí husí kůži), člověk si zvykne během pár týdnů asi skoro na cokoliv. Každopádně přeji další oteplení, zahradníci potřebují víííc.
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

Katarína píše:Lenuska, minule som myslela na Teba a natto. Bola som v bio obchode a pri pohlade do chladnicky som vedla udeneho a smazeneho tempehu od Sunfoodu zbadala aj tempeh natur, ktory som doteraz este nevidela. Bol obaleny plesnou ako encian alebo hermelin.

V ramci zaujimavosti som si ho kupila na ochutnavku. Nemal ziadnu specificku chut ani pach. Ako zlozenie mal napisane: sojove boby + fermentacne kultura. Mohlo to byt to natto, alebo to bola nejaka ina fermentacna kultura?
Kataríno, je to jiná kultura. Také zdravá pro střevní mikroflóru, nevytváří však takové množství K2, kvůli kterému si dělám natto. Zrovna včera jsem zase "sklidila" misku. Pokaždé má trochu jinou sílu, nelze dodržet stejné podmínky. Zjistila jsem, že potřebuje skutečně po celou dobu kvašení kolem 40st, jinak nemá ty grády a soja není správně rozložená. Musí se na jazyku úplně rozpustit.
Takže tempeh není natto, pokud chceš K2. Tady v Čechách se ani natto neprodává, jak jsem psala- éú to zatrhla. Asi aby osteoporóza pokračovala ve své jízdě. V másle, mléčných výrobcích a vejcích už dávno K2 není, pokud se zvířata celé léto nepasou na zeleném.
culka píše:Milacik, tu je asi 8, takze v sobotu v tricku a gumakoch do -40 sme sedeli vonku pri ohniku s poharom cerveneho. Kym slnko nezaslo, potom uz bola zima. Chvilu predtym sa vonku za plotom objavili dva bobriky. Teda bobriky, riadne kusiska to boli. Snad tu vodu nedvihnu tak vysoko, ze nas vytopia.
osm stupňů, to už se vlastně pečete, co? >:-)
Nejsem Culko zimomřivá, ale mínus 40 nemusím. Obdivuju tě, jak to zvládneš :D
Tady se taky "pokazilo" počasí, teď je taky 8st. (:-) , odpoledne bude mezi 10-12...
Naposledy upravil(a) Lenuška dne pon bře 17, 2014 16:29, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Lenuška

Příspěvek od s.arik »

Lenuška píše:Tady se taky "pokazilo" počasí, teď je taky 8st. (:-).
já to vidím jinak, raduju se, že moje klíčící rostlinky nejsou vystaveny v noci -5 a přes den +15, nýbrž mají ve dne v noci +5/8 stupňů :)
akorát se těším, až přestane tolik pršet, přes to bláto se nedají dělat zemní práce (rozšíření záhonků).
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

s.arik píše:
Lenuška píše:Tady se taky "pokazilo" počasí, teď je taky 8st. (:-).
já to vidím jinak, raduju se, že moje klíčící rostlinky nejsou vystaveny v noci -5 a přes den +15, nýbrž mají ve dne v noci +5/8 stupňů :)
akorát se těším, až přestane tolik pršet, přes to bláto se nedají dělat zemní práce (rozšíření záhonků).
však jsem to myslela jako vtip :D slyšela jsem už pár lidí, jak si stěžujou na "pokažené" počasí... přitom je na tuto dobu docela přijatelně. jen by mohlo ještě zapršet, zahrádky to potřebujou jako sůl...
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Lenuška

Příspěvek od cepheus »

Lidi jsou jen zmateni Leni, co by chteli ? V breznu 15-20°C ? Parada, si absolutne nestezujem:).
"Brezen za kamna vlezem, duben jeste tam budem" :D .. predvcirem (hehe, jen jsem nechal umyt po zime autiko) sice trochu nakapalo, malo ale prece neco:)

Si pamatuju presne pred rokem jsme se prestehovali a v dubnu (!!) pliskanice, sracky, snih pred barakem, bahno jsme nosili na botach do baraku jsme pustili vodu a v promrzlym baraku (nez jsme se do druhyho dne protocili s dalsi formankou) nam kompletne zamrzla v trubkach 8) .

Letos parada, hotovy cajicek, si to normalne uzivame, pes tenisak v tlame a uz vali po trave v zahrade sudy, ten umi zit pritomnym okamzikem (a neremca) :D .
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

teď jsem dokonce viděla kvetoucí pampelišku :shock:
zajímavé je, že nejšťavnatější a největší bejlí k jídlu roste kolem silnic, kde se nedá sklízet. To vždycky slintám, když jedu kolem.
Ale dnes jsem taky uspěla. Zajela jsem po lesní cestě ke hřbitůvku, a okolo zdi toho rostlo...už i kontryhel. Červený a bílý jetel, vojtěšku, kopřivy, plno pampelice, mladé listy křenu, bršlice, prostě úroda pěkná...
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Lenuška

Příspěvek od cepheus »

No to jo, rostlinkama vsaknuti neboztici budou urcite vyzivnejsi a prospesnejsi nez nejaka vsaknuta posypova sul + ropny produkty z autaku :D.
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

cepheus píše:No to jo, rostlinkama vsaknuti neboztici budou urcite vyzivnejsi a prospesnejsi nez nejaka vsaknuta posypova sul + ropny produkty z autaku :D.
pravda, když byl ve vsi hřbitov na vršku, nejlepší zahrady měli ti, co bydleli dole pod ním... :D

dnes prvně na kole v triku s krátkým rukávem. trochu to ještě foukalo, ale dalo se to.
všechno roste, paráda. nasbírala jsem květy podbělu na zimní kašlavý čaj, kdyby něco.
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Lenuška

Příspěvek od cepheus »

(Mys)Lenko :D .. mas nejakou zkusenost s timto ? http://www.vimcojim.cz/cs/spotrebitel/z ... x7713.html
Mam to jeste z dob, kdy jsem michal se sodou (misto zbytecne drahyho javoraku) a krom toho ze Te to (pry) uzasne alkalizuje to je sama listovka+vapniko-zelezita bomba+nejake vitaminy B,C a jiny dobroty. http://www.spektrumzdravi.cz/trtinova-m ... nych-latek
brání vzniku křečových žil
podporuje činnost lymfatického systému
odstraňuje střevní potíže (zejména zácpu)
potlačuje problémy s látkovou výměnou
pomáhá v boji s nadváhou
pomáhá v léčbě kožních onemocnění (ekzémy, lupénky)
urychluje hojení
čistí a aktivizuje organismus
regeneruje krvetvorbu
mírní projevy alergie
upravuje krevní tlak
podporuje činnost nervové soustavy
posiluje obranyschopnost
zlepšuje stav kloubů a kostí (artróza, řídnutí kostí)
Jsem si vzpomnel na Tebe, ze vstrebani vapniku je podmineno (u nas driv narozenych) NECIM, nevzpomenu si cim.
Kazdoapdne jsem ted po serii 2 nechutnych viroz (mivam pravidelne v predjari od bezohlednych lidi co s tim nedrepi doma a prskaji po venku po jinych) a ta druha me celkem zmohla, jsem po ni lehce anemicky.

Tak budu dodavat Fe+B12 tablety, dal zelezity vino (pisou o nem v superlativech, pry ale chutna jako kdyz olizujes zeleznou trubku) a zatim nez to padne do posty upijim tu Melasu, bastim B-cka v kvasnicich a zda se ze taky ok:).
Jeste zkusim drubezi jatra, pry taky plny zeleza ..

Jen se Te chci (jako nekoho kdo to tu o pulnoci vyklopi z rukavu) optat jak to neprekombinovat a co neopomenout bastit s tim, jedna kombinace prodavanych tablet je i Fe+C, tak nevim, toho C by mela mit Melasa taky hafo.
Poradis jak se v techle prirodnich suplementech narychlo zorientovat at zbytecne netapu ?:)

Dikes :))).
Naposledy upravil(a) cepheus dne čtv bře 20, 2014 16:22, celkem upraveno 3 x.
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

ano, melasa je opravdu nadupaná. já to tak neberu, že není "vita", když ji mám, dám do vody nebo chladnějšího zeleného čaje lžíci, a popíjím.
jinak na železo je dobrá kopřivová šťáva. Teď čerstvé kopřivy odšťavuju spolu s pampeliškou a vším možným jedlým, co najdu. Naředím mrkvovou šťávou, abych to mohla vypít. To je přírodní zásobárna všech minerálů a vitamínů.
Také už otrhávám první vojtěšku, a šťavím. Též super minerálo-vitamíno bomba.

věřím spíš na ty přírodní věci, obsahují navíc fytonutrienty, díky kterým se to lépe vstřebává.
vápník konkrétně potřebuje ke vstřebávání ještě hořčík, zinek, béčka komplex, a hlavně můj nejoblíbenější vit.K2, který je odpovědný za distribuci do těch žádoucích míst. Jinak si lidi zbytečně kalcifikujou tělo, když nemají K2 ve stravě, a berou vápník. Pak se divěj, že mají kalcifikáty v tepnách, věnčitých cévách, srdci, mozku, svalových povázkách, atd. Usazuje se to všude a lidi postupně tuhnou, dostávají infarkty, cévní mozkové příhody, a tak. není to jen cholesterolovými pláty, vinu má i vápník. Viděla jsem krásný dokument na toto téma.
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

to zelené není třeba odšťavovat, stačí rozmixovat ve vodě, odstát v lednici, přecedit a vypít. Jestli nejsi zvyklý, bude ti to kroutit hubu, ale za ty minerály to stojí. lepší než všechny dopňky z lékárny, a zadarmo...
Odpovědět