Lenuška

Tady si každý můžete založit svůj vita-deníček.
Podmínkou je, že název deníčku bude začínat vaší přezdívkou.
Viz vzor.

Moderátor: hugo

Odpovědět
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

Natto v lednici postupně dozrává. Chuť se pěkně prokresluje. Připadá mi, že už není nutno ničím dochucovat, má dost plnou chuť i bez toho. Ale s česnekem je stejně nejlepší... :D
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: Lenuška

Příspěvek od Pavluska »

Lenuška píše:Dnes ráno jsem si poprvé v životě dala KAKUčíno.
já zatím setrvám max. u kafe ústy... i to je někdy mazec (proto když už, tak piju už jen slabé). :)
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Lenuška

Příspěvek od cepheus »

Zajimavy, jedna rektalne, jina zase oralne .. hmmm .. to sou mi veci :D.
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: Lenuška

Příspěvek od Pavluska »

Každý dle gusta :)
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Lenuška

Příspěvek od cepheus »

Taaaaaaak :D.
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

papoušinda Bára miluje batáty, takové ty červené podlouhlé sladké brambory. Nedostává je často, tak neumí říct slovo "batát".
je zvyklá, že když jí něco dávám, musí to nejdřív pojmenovat a pak to dostane. je to docela motivace, aby se to naučila.
dnes jsem jí připravovala batát, Bára mi seděla na rameni, a tak moc už to chtěla jíst, že vymyslela nové slovo, aby tu dobrotu pojmenovala: jabkokurka.
Batát byl červený na povrchu jako jabko, a podlouhlý jako okurka, tak to spojila a pojmenovala po svém, aby už konečně dostala svou porci :D

a pak že nejsou papouškové tvořiví :br
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

venku je tak krásně, tak jsem odnesla všechny narašené nádobky se zelenými výhonky na balkon. Ze slunce to má úplně jinou energii. už se těším na první "slunečnou" sklizeň. Zasela jsem ještě naklíčenou nevyloupanou pohanku, taky jede jako divá. Zase jiné vitamíny :-)

Už si připadám jako kluci na vojně, co stříhali metr. Já stříhám metr do rašení prvního divokého zeleného. Čekám, že se mi brzy šťávy z vlastnoručně vypěstovaných travin přepijou, tělo si řekne o divoké samo. na jaře mi to tak funguje. i kdybych se nekoukla ven, že už to roste, tak to poznám podle toho, že se mi znechutí všechny klíčky, šťávy z květináčového zeleného, a tak. Tělu se zachce sednout na kolo, zakleknout pod keře a sbírat první hrstičky bylin...
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Lenuška

Příspěvek od cepheus »

Se Ti taky letos nejak nemuzem dockat jara a tepla, uz nas ta zima stve .. ale asi si musi taky ty stromy a traviny zdrimnout aby nabraly silu:).
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

dnes nádherný den, natrhala jsem hrsti maličkých kopřiv a jitrocele na odšťavení.
slunce opravdu nabíjí, sedli jsme si s přítelem na kládu pod lesem a vstřebávali...
jen aby ještě nepřišly mrazy, příroda si myslí, že je jaro... já dnes taky :D

v tržnici zakoupeny manga po 5kč za kus, musí trochu dojít. jedno žlutší jsme hned s papoušindou testly, bylo dobré. papoušinda ještě teď morduje pecku >:-)
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Lenuška

Příspěvek od cepheus »

Lenuška píše:.. sedli jsme si s přítelem na kládu pod lesem a vstřebávali...
jen aby ještě nepřišly mrazy, příroda si myslí, že je jaro... já dnes taky :D
A nesklatila si jej kvuliva jaru hnedle na te klade, ne ? .. >:-) :D (ono na klade u lesa na jare to pry vubec neni marny)
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

cepheus píše:
Lenuška píše:.. sedli jsme si s přítelem na kládu pod lesem a vstřebávali...
jen aby ještě nepřišly mrazy, příroda si myslí, že je jaro... já dnes taky :D
A nesklatila si jej kvuliva jaru hnedle na te klade, ne ? .. >:-) :D (ono na klade u lesa na jare to pry vubec neni marny)
To bych Cefe napsala: sedla jsem příteli na kládu, a ne "s" přítelem na kládu (:-) .
Ale vidím, že Ti to jaro taky pěkně leze na mozek (:-) . No nejsi sám >:-)
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Lenuška

Příspěvek od cepheus »

Njn, kdyz ses tak pekne rozepsala o tom jare .. imaginace se rozbehla hnedle na plny obratky, za to nemuzu:).
Jj, leze, leze, to vis, my kluci umime jedinej zvuk na svete co neni slyset, huceni na jare v klade >:-) :D ..
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

dojedli jsme první várku natta. Ke konci se nááádherně rozleželo. Už jsem udělala další várku, zase se povedlo. Po stránce trávení mi to nedělá žádné problémy, zdravotní přínos pouze předpokládám- doplnění velkého množství vit.K2. Nikde jinde takové množství není obsaženo...

posledních několik dní zase piju jen zeleninové šťávy, jím mango, a večer si dávám mix z namočených semínek: mák, sezam, lněné plus lžíce natta.
zítra přidám brokolici a celer.
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Lenuška

Příspěvek od Jindra »

Lenuška píše:posledních několik dní zase piju jen zeleninové šťávy, jím mango, a večer si dávám mix z namočených semínek: mák, sezam, lněné plus lžíce natta.
zítra přidám brokolici a celer.
tak rád bych se dokopal taky k pěstování ječmene za oknem, jak Ty - na ščávu,
ale teď už to asi nechám být, já lenoch,
za chvíli budu moct chodit na zelené ven

vlastně zelené nosím už dneska z procházky do lesa, nasbírám pár zelených listů z ostružin i tenounkých smrkových větviček,
doma šup s tím do Vitamixu, joj to krásně voní ta ščáva

brokolice a celer mňam, ještě tak ale mít bio zdroj, to bych bral
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

Jindro, zkus aspoň pohanku. Jestli máš doma neloupanou, ta klíčí dobře. Stačí plochá krabička nebo truhlíček, přibližně 5cm zeminy, namočíš pohanku, necháš klasicky ukázat klíček, a pak s ní hned do truhlíku na vlhkou zem. Přikrýt, mírně rosit, a když vytáhnou klíčky, odkrýt, a jede sama. sklízet podle chuti- ochutnáš stéblo, když ti chutná, ostříháš ji na ježka a zmixneš nebo zešťavíš... jednoduché jako prd >:-) a dobroučké, a nakopne to jako když si šlehneš, hlavně na lačno po ránu...
Uživatelský avatar
zaklinac.dan
Příspěvky: 164
Registrován: pon led 09, 2012 21:51
Bydliště: na světě jsem bezdomovec

Re: Lenuška

Příspěvek od zaklinac.dan »

hmm, a jaký to je když si šlehneš? :lol:

dodatečně a se zpožděním díky za ten odkaz na natto. moc to není moje gusto. doručení dražší než ta zásilka, tohle nemám rád, je to neeko(logické) :) uvidím. možná to jednou pořídím. nebo začnu obtěžovat nějaký obchody co vozí japonsko ať to objednají. ještě bych taky mohl obšťastnit nějakou letušku, nejlépe japonku a snad by mi to pak dovezla :)
"Nestojím o uznání!" Šákjamuni
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

zaklinac.dan píše:hmm, a jaký to je když si šlehneš? :lol:

dodatečně a se zpožděním díky za ten odkaz na natto. moc to není moje gusto. doručení dražší než ta zásilka, tohle nemám rád, je to neeko(logické) :) uvidím. možná to jednou pořídím. nebo začnu obtěžovat nějaký obchody co vozí japonsko ať to objednají. ještě bych taky mohl obšťastnit nějakou letušku, nejlépe japonku a snad by mi to pak dovezla :)
skvělýýý :lol: :lol: :lol: asi jako teď když jsem se vrátila z kola- v rychlým tempu 24km, tváře hořej, do večera pojedu jako motorová myš (:-)

s tím dovozným mně to taky s.re, ale co nadělám. Chci to, tak musím platit. Ale zase ty spóry vydržej na nejméně 30kg sóji, když budu zbytek používat jako násadu, tak i na víc. Mnohem víc. Čili se mi první investice vrátí, určitě. Příští várku chci zkusit z udělaného natta. Zdravotní přínos je pro mne neoddiskutovatelný, a když to nechám pořádně vyzrát, je to i grandiózní smrďomňamka.
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Lenuška

Příspěvek od Jindra »

Lenuška píše:Jindro, zkus aspoň pohanku. Jestli máš doma neloupanou, ta klíčí dobře. Stačí plochá krabička nebo truhlíček, přibližně 5cm zeminy, namočíš pohanku, necháš klasicky ukázat klíček, a pak s ní hned do truhlíku na vlhkou zem. Přikrýt, mírně rosit, a když vytáhnou klíčky, odkrýt, a jede sama. sklízet podle chuti- ochutnáš stéblo, když ti chutná, ostříháš ji na ježka a zmixneš nebo zešťavíš... jednoduché jako prd >:-) a dobroučké, a nakopne to jako když si šlehneš, hlavně na lačno po ránu...
není problém, pohanku držím stabilně (naklíčenou do banánové polévky, mňam). děkuji Lenko.

Taky jdu teď na kolo, to já rád, ale ne na dlouho, tak do hodinky, ještě jsem nesehnal až tak dobrý rukavice, aby při rychlý jízdě nemrzly ruce. Ale stačí jet pomaleji a rukavky neprofouknou.
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

Jindro, tu pohanku do banánové polévky klíčíš loupanou, nebo neloupanou?
Pokud neloupanou, tak mixuješ ji i se slupkami?
Já občas naklíčím neloupanou se slupkami, a pak ji proženu Angelem na několikrát, a použiju jako základ k nějaké studené "polévce"

S těmi rukavicemi na kolo: osvědčilo se mi vrstvení. Koupila jsem o číslo větší celoprstové rukavice, a pod ně dávám staré fleecové. Jela jsem i v -5 a zima na ruce mi nebyla. Horší to bylo s dýcháním. Do kopce neudržím dýchání nosem, a nasaju si pěknýho ledáka přímo do plic. Ale ještě jsem z toho neochořela :mrgreen: (:-) (:-)
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Lenuška

Příspěvek od Jindra »

.
Lenko pohanku kupuji jen loupanou (samozřejmě tu světlou, vím)

jj, rukavice na delší cestu taky vrstvím, mám to "ještě zajímavější", tenké prstové, na to igelitové prstové (aby to neprofouklo - ty igelitové jsou šlohnuté z benzinové pumpy, jak je tam mívají) a navrch teplé palčáky nebo prstové (ale častěji ty palčáky)
jezdím do -10 a jo, jde to, no hlavně mne to baví, kolo je droga
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Lenuška

Příspěvek od s.arik »

nevím, kde to narychlo najít, ale prý by se zelená pohanka-nať neměla jíst, jen semena nebo nepřestárlé klíčky.
třeba to víš, Lenuško, a šťavíš si pohankouvou "trávu" navzdory tomu, což je v pohodě, každý člověk na světě jí v rozporu s minimálně jednou teorií zdravé stravy :)
určitě o tom šla řeč i na vitariánovi, možná v klíčení nebo v tématech Potraviny...
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

s.arik píše:nevím, kde to narychlo najít, ale prý by se zelená pohanka-nať neměla jíst, jen semena nebo nepřestárlé klíčky.
třeba to víš, Lenuško, a šťavíš si pohankouvou "trávu" navzdory tomu, což je v pohodě, každý člověk na světě jí v rozporu s minimálně jednou teorií zdravé stravy :)
určitě o tom šla řeč i na vitariánovi, možná v klíčení nebo v tématech Potraviny...
Šárko, asi mluvíš o fagopyrismu, což je fotochemická reakce kůže při kumulaci fagopyrinu, který je obsažen v zelených pohankových výhoncích. Nesmí se to s tou pohankou přehánět, fagopyrismus je kumulativní záležitost. Občasná konzumace je jen ku prospěchu, protože v nati pohanky je mnohonásobně víc rutinu a dalších hodnotných látek, než v semenech a klíčcích pohanky. Takže použiju Tvé: " dobrého pomálu"... :D

Ale díky za upozornění. Někdy se stane, že v záchvatu pionýrských výzkumů do sebe člověk navalí něco, co by neměl...

Jdu na kolo, jak píše Jindra- je to už droga... Abych si to odůvodnila, tak cestou zase nasbírám něco zeleného :D
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Lenuška

Příspěvek od s.arik »

To se máš, že roste, u nás neroste nic, všechno hnědé a povadlé, jen tráva je zelená. Ale na zahradě si sem tam, když není sníh, vyrýpávám kořeny pampelišek (které není snadné najít, když mají listy uhnilé dole pod bujnější trávou), dnes půjdu kolem, tak si zase rýpnu. A rozhodím dřevěný popel, už nevím, kam s ním, abych té zahradě více neuškodila než prospěla :shock:
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: Lenuška

Příspěvek od Pavluska »

tady toho roste už dost, i mladé kopřivy... pokud to není zrovna zatopené. :)
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

Pavluska píše:tady toho roste už dost, i mladé kopřivy... pokud to není zrovna zatopené. :)
Dnes jsem nasbírala několik hrstí popence, maličkých kopřiv, a ptačince. Našla jsem i loňskou pampelišku, kupodivu listy neomrzly. Ale nebrala jsem ji, když se tak dlouho držela, bylo mi líto ji urvat a sežrat :D

Řeší se tu stále nízkosacharidovka. Mně vyhovuje v zimě, to jím mnohem víc tuků ve formě máčených semen a ořechů, a přidávám si i oleje- oliváč a kokosák, tak lžíci denně. Často zapomenu. K tomu hlavně šťávy a zeleninu v pevné formě. Když v tomto období zasunu víc ovoce, třeba mango, tak to cítím jako ne úplně dobré.

Na jaře mám chuť hlavně na divoké zelené, a také máčená semena. Přes léto se do semen musím skoro nutit, nejraději bych jedla jen ovoce a zelené listy. Taky to tak mnohdy vyjde. A na podzim dostávám zase chuť na semena a ořechy. Když jsou čerstvé vlašáky a lískáče, nemůžu odolat.

Samo mi to tak vychází, že kopíruju to, co je v přírodě. Pochopitelně přidávám i to, co zrovna neroste, ale jen jako mňamku. Aby byla pestrost. Zároveň si neumím představit zimu bez lžičky medu téměř denně.

Nechci do toho nikomu kecat, ale v létě zrajou maliny, ostružiny, jahody, borůvky atd. hlavně proto, abychom měli co jíst. Tak proč si to upírat? Jsme na to nastavení. Je blbost si dávat sypaný vitamín C, když venku roste v bobulkách doplněný o další živiny, a ještě je moc dobrý...
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Lenuška

Příspěvek od s.arik »

Na naší zahradě je stále sníh, teda už jen zbytky, a včera jsem velmi bedlivě sledovala náš kopřivový lán - nic, ani pidilísteček. No třeba za týden dva, když počasí vydrží, nebo za měsíc dva, když nevydrží :)

Taky jím bobuloviny a peckoviny v létě bez omezení (višně, rybíz, maliny, borůvky), co mě už ale moc nebere, jsou ty podzimní věci jako švestky a jablka a hrušky, když jdu kolem akurátního stromu, kousek dva zobnu, ale neláká mě si nasbírat nebo koupit zásoby a jíst to denně a ještě více než jeden kus. Na podzim se sytím zeleninou a ořechy (a něčím navíc, co sem "nepatří", jako jogurt).

Jaké je vlastně natto, vživotě jsem to neměla, jak vypadá a chutná? Dá se přirovnat jen k "zasmrádlým klíčkům" nebo je to hladká hmota jako syrečky? Neznám ani tempeh a tofu, kdysi dávno jsem něco z toho ochutnala (proti své vůli) a nechutnalo mi to ani trochu, zlaté maso a mléko :oops: Přes obal to vypadá jako kus sýra, ale natto jsem ještě ani nezahlédla.
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Lenuška

Příspěvek od Jindra »

.
Lenko asi jedu sladkého až moc (banány pomeranče švestky (vlastní, z mrazáku), borůvky, med ... ...) a poté, co jsem poslední dobou četl o nízkosacharidu, cítím, že to je to, co hledám a že sladkého mám prostě zbytečně hodně (a navíc do toho kvanta oříšků a semínek a kokosu a i ty oleje, který prostě miluju - takže dávám tuky a cukry, to není to "pravé ořechové"), takže jsem do nízkosacharidu včera hupl a uvidím :)

Bylas taky na kole, viď? Já včera odpoledne dal 15 km, krásně na sluníčku, takže jsem chytal bronz, nezávodil jsem a taky jsem na kopci za městem vlezl do lesa, to bylo úplně jiné klima. Nádhera.
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

Jindra píše:.
Lenko asi jedu sladkého až moc (banány pomeranče švestky (vlastní, z mrazáku), borůvky, med ... ...) a poté, co jsem poslední dobou četl o nízkosacharidu, cítím, že to je to, co hledám a že sladkého mám prostě zbytečně hodně (a navíc do toho kvanta oříšků a semínek a kokosu a i ty oleje, který prostě miluju - takže dávám tuky a cukry, to není to "pravé ořechové"), takže jsem do nízkosacharidu včera hupl a uvidím :)
nemám teď moc času se rozepisovat, jen sem zkopíruju něco z článku, který zase zaujal mne, a který potvrzuje výzkum, o němž jsem četla před časem. měřili lidem inzulínovou reakci na různé druhy ovoce, na moučné a mléčné a zeleninu, nejlépe z toho vyšly tučné výrobky, hned za nimi OVOCE a zelenina, pak dlouho nic, a nakonec téměř identicky sýry, chléb, bagety a tak:

Při posuzování sacharidů(cukrů) a vlivu na lidský organismus se obvykle vychází z glykemického indexu(GI), který posuzuje rychlost uvolněného cukru do krevního řečiště. Jsme-li vystaveni dlouhodobému rychlému uvolňování glukózy do krevního řečiště, odpovídá náš organismus sníženou citlivosti tělesných buněk na inzulin(hormon umožňující přesun živin do buněk).
To dalo vzniknout mýtu, kdy se automaticky předpokládá, že sladké = nezdravé. Vše je ale jinak.
Glykemický index se stal jediným posuzovatel sacharidů na lidské zdraví. Co většina lidí neví a odborníků zanedbává je inzulinový index.
Ten totiž působení sacharidů v lidském těle upřesňuje:
„Obvykle se soudilo, že čím vyšší je glykemická odezva, tím vyšší je i insulinová(inzulin je hormon slinivky břišní přesunující živiny do buněk) odezva - proto dietologové doporučovali jíst jídla s nízkým GI, aby byl insulin pod kontrolou. Nyní však víme, že existují různé druhy potravin, kde hodnota II není vždy přímo úměrná naměřeným hodnotám GI. Zatímco mléko a mléčné výrobky mají velice nízký GI, vyvolávají silnou insulinovou odezvu, podobnou takové, kterou vyvolávají jídla s nejvyšším GI.“

Je proto nasnadě přehodnotit zcela posuzování potravin podle obsahu sacharidů, ale zaměřit se především na jejich charakteristiku. Glykemický a inzulinový index je vysoce individuální a máme-li při jeho posuzování být objektivní, musíme každého člověka posuzovat jako jedinečného.

Tyto indexy navíc ovlivňuje množství dalších faktorů, které zcela ignorujeme – těmi jsou např. složení potravy, tepelné úpravy pokrmů, množství zkonzumovaných pokrmů, stejně jako jejich způsob konzumace(žvýkání).

Ovoce obecně obsahuje převážně fruktózu(ovocný cukr), která má nízký GI, ale vysoký inzulinový index.
Čerstvé(zralé nebo dozrávající) ovoce obsahuje spolu s tímto přírodním cukrem vysoký podíl enzymů, které pomáhají štěpení obsažených cukrů. Důležité je, aby ovoce bylo zralé!
Navíc většina ovoce obsahuje množství vlákniny, která urychluje peristaltické vlnění, atak zrychluje průchod potravy trávicí trubicí.
Obsah enzymů a vláknina tak snižuje množství cukru, který se z ovoce uvolní do krve, stejně jako množství vyplaveného inzulinu.
Proto konzumace ovoce byť s vysokým obsahem cukru není nebezpečná.

Okopírováno z této stránky: http://www.revolucni-vyziva.cz/cukr-a-ovoce/
večer napíšu víc.

...Jindro, na kolo teď chodím každý den, nemůžu si pomoct (:-)
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

to nevydržím až do večera, musím napsat svůj názor.
není dobré míchat ovoce a tuky, to Jindro víš.
ovoce jím dopoledne po ranní zelené šťávě /např:2mrkve, půl kapusty, velká hrst divokého zeleného, půl řapíkáče, půl menší červené řepy/
ovoce zásadně neodšťavňuji, max na podzim jablka a víno na burčák
mezi ovoce dávám i kustovnici, fíky a jiné sušené, toho jím málo
když pak dostanu hlad, jedu už mixovaná semena s např. zelenou plochou petrželí, nebo pampeliškou, prostě něčím zeleným a nebo se skořicí.
během odpoledne sním zeleninu v celku, třeba brokoli, pór, nebo celer bulvu, když mám čas udělám z toho salát a zaleju oliváčem.
večer zase semena mix
během odpol chroupu pár namoč ořechů, když mám chuť, udělám si druhou várku zelešťávy
poslední dobou i lžičku natta :D

k pití ráno 2dl kombuchy, pak 3-5dl čaje s lžičkou medu, odpol čaj neslaz a vodu, v létě jenom vodu a maceráty z bylin

je třeba oddělovat ovoce od tuku, ale ne se ho zříkat nebo drasticky omezovat. na druhou stranu není ani vhodné se jím přejídat, pokud člověk není opravdu založením fruitarián. mám ovoce ráda, ale nemohla bych ho stále. musím to odpoledne uzemnit tuky a zeleninou...

Šárko, natto má chuť něco mezi přezrálými syrečky a hodně jetým sýrem z Korsiky- nevím jak se jmenuje ale je to síla. Zrnka se oddělují, spojuje je gelovitá táhnoucí se hmota, to je ta zdravá houba. Po dozrání v lednici snadno rozmělníš jazykem o patro. Pro fajnšmekry fakt lahůdka... :wink:
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Lenuška

Příspěvek od s.arik »

konečně mám dojem, že něco taky jíš :mrgreen:
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: Lenuška

Příspěvek od Pavluska »

Lenuška píše: Dnes jsem nasbírala několik hrstí popence, maličkých kopřiv, a ptačince. Našla jsem i loňskou pampelišku, kupodivu listy neomrzly. Ale nebrala jsem ji, když se tak dlouho držela, bylo mi líto ji urvat a sežrat :D
tady roste ptačinec, kopřivy a spoustu dalšího. A co se týče pampelišek, tak tady i přes zimu kvetou, skoro každý den. ") Bohužel nic z toho už nejím, protože (už) vím, že je to tu většinou chemicky ošetřené. Stříká se tu proti bodlákům a spol., aby to pak nebylo v seně, které z toho bude.
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: Lenuška

Příspěvek od Pavluska »

souhlasím s tím, že nejde jíst celý rok stejně. Přes zimu (pokud nemá přetopený byt) má člověk chuť na hutnější věci a naopak...
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

Pavluska píše:
Lenuška píše: Dnes jsem nasbírala několik hrstí popence, maličkých kopřiv, a ptačince. Našla jsem i loňskou pampelišku, kupodivu listy neomrzly. Ale nebrala jsem ji, když se tak dlouho držela, bylo mi líto ji urvat a sežrat :D
tady roste ptačinec, kopřivy a spoustu dalšího. A co se týče pampelišek, tak tady i přes zimu kvetou, skoro každý den. ") Bohužel nic z toho už nejím, protože (už) vím, že je to tu většinou chemicky ošetřené. Stříká se tu proti bodlákům a spol., aby to pak nebylo v seně, které z toho bude.
To stříkají ve městě, nebo i venku? Proto jezdím na kole za Prahu, abych nešťavila nějaké chemikálie. Občas se práškuje i tady v lesích, ale to bývá upozornění na cedulích. Už jsem to ale dlouho neviděla.
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: Lenuška

Příspěvek od Pavluska »

Leni, já jak vím, že je to tu postříkané (venkov), tak už si netrhám zelenosti nikde, pokud nevím, že tam určitě nestříkají. Jinak je taková pochoutka kontraproduktivní. ")
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

tak to máš Pavlo blbý :roll: to je mi líto.
neumím si představit, že bych si nemohla venku natrhat zelené...zrovna včera jsme s přítelem jeli na kole 63km, cestou jsem objevila bezva loviště na ptačinec a kopřivy. Další určitě ještě vykoukne, loučka vypadala slibně. včetně trnek, šípků a bezinek... jen je to trochu dál, všechny loviště mám mezi 30-40km max. Po těch 60 už toho moc večer neudělám, ale zase jsem spala skoro celou noc, jen dvě probuzení, což je na mne výkon :D
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

Pomalu přestanu vysévat do truhlíků pšeničnou a jinou trávu. Venku už toho najdu poměrně dost. Přijde mi lepší odšťavnit jednu hrst divokého zeleného, než tři hrsti pšeničné trávy. Taky už mi přestává chutnat, musím si ji ředit s mrkví. Nejvyšší čas s ní skoncovat. Příští zimu se na ni budu zase těšit. Vždy znovu mne udiví, jak to tělo funguje v souladu s přírodou....
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

...právě...jsem se vrátila...z kola... :lol:
"objevila" jsem studánku s výbornou pitnou vodou. Už v sobotu jsme přivezli 3 litry, víc lahví jsme na kole s sebou neměli. Teď jsem jela pro vodičku sama, s báglem a šesti dvoulitrovkama na zádech. Pěkně jsem si k nám do kopce mákla. Jeden by neřekl, co těch 12kg navíc na kole udělá... :shock:
ale voděnka je výborná, větší část jsem zamrazila, zbytek už popíjíme. Budu postupně rozmrazovat.

Obávám se, že pro ni budu muset jezdit už systematicky. Napít se kohoutkovky po téhle vodě je docela rozdíl, i když v Praze na našem břehu není voda vůbec špatná. Před lety jsem bydlela na druhém břehu, tam je jiný zdroj vody, a nedá se to srovnat. Po vysprchování mně svědila kůže, a pít se nedala vůbec...
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Lenuška

Příspěvek od Jindra »

.
Lenko tak to máš parádní
My tu na Vysočině máme vodu z Vírské přehrady a je dost dobrá, naštěstí,
takže dyž sem byl tehdá na konci puberty v Brně na vejšce, tak tam na studentskejch kolejích jsem taky trpěl, voda smradlavá a po sprše kůže napjatá, vysušená
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: Lenuška

Příspěvek od Pavluska »

Lenuška píše:tak to máš Pavlo blbý :roll: to je mi líto.
v pohodě. :) Já si kupuju bio rukolu, okurky a spol. ... úplně nestrádám.
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: Lenuška

Příspěvek od Pavluska »

Jindra píše: v Brně na vejšce, tak tam na studentskejch kolejích jsem taky trpěl, voda smradlavá a po sprše kůže napjatá, vysušená
mně v americe nejdřív z té chemické vody dokonce padaly vlasy než si zvykly. ")
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

jak píše Jindra: život je krááásnej,
slunce dnes svítilo,
na kole to jelo,
Povyrostly kopřivy,
našla jsem pár mladých pampelišek,
Mladý křupavý pcháč,
ptáci by už nejraději hnízdili (ještěže už mám tyhle touhy za sebou) :D
a vůbec je to venku tak pěkný, že se nám dnes ani nechtělo z kola domů...
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Lenuška

Příspěvek od Jindra »

.
taky jsem byl skoro celé odpoledne na kole, sice "jen" něco přes 30 km, ale kochání přírodou a sluníčkem vynikající
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
Katarína
Příspěvky: 2190
Registrován: čtv úno 26, 2004 12:15
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Lenuška

Příspěvek od Katarína »

Lenuška píše: Šárko, natto má chuť něco mezi přezrálými syrečky a hodně jetým sýrem z Korsiky- nevím jak se jmenuje ale je to síla. Zrnka se oddělují, spojuje je gelovitá táhnoucí se hmota, to je ta zdravá houba. Po dozrání v lednici snadno rozmělníš jazykem o patro. Pro fajnšmekry fakt lahůdka... :wink:
To natto v Tvojom dennicku vyznieva super paradne! To, co som vtedy raz davno mala, bolo absolutne odporne. Az tak, ze som ho musela s lutostou vyhodit do kosa. :( Ani len niekde do travy pre okolitych psikov som ho nemohla hodit, lebo som sa bala, ze by ta hrozna lepkava hmota mohla tym malickym uplne zalepit papulky...

Ad pokusy:
Semienka som predsa len trochu poprasila zeminou. Pripadalo mi to tak efektivnejsie na udrzanie vlhkosti a zaroven zabranenie plesniam. Mala som ich odokryte, pri izbovej teplote. Hlavne na ovos to malo velmi pozitivny vplyv. Predtým ledva vystrcil nejaky klicek a ten isty jemne zakryty zeminou super vyrasil. Najviac mi chutia rastlinky ciernej horcice - len tak na zahryzkavanie, su take fajn stavnate.

Rejuvelac som tiez uz skusila. Podla klasického receptu mi nechutil, ale taky slaby jednodnovy alebo poldnovy ano. Aj som si vyrobila z neho a kesu alebo mandli rastlinny syr. Vyzeral, vonal aj chutil ako bryndza.

S tymi rozlicnymi stylmi stravovania nadobudam coraz vacsi pocit, ze cim fanatickejsie niekto cokolvek propaguje, tym tvrdsie na to doplati zdravotnymi problemami. V momente, ked uz nevie, kam z konopi, sa zacne stravovat presne opacne. A nasleduje propagacia novej stravy a zatracovanie starej...

Pricom by celkom stacilo respektovat svoje vlastne telo a nesnazit sa silou-mocou vnucovat sebe aj okoliu "najzdravsiu stravu na svete vhodnu pre kazdeho bez rozdielu". Priebezne striedanie jednotlivych druhov potravy a stylov stravovania mi pripada fajn, telo sa tak udrziava v harmonii. Tvoj jedalnicek a styl zivota ma napríklad vzdy velmi inspiruje. :)
Čím väčšia spotreba mlieka a vajec, tým viac zvierat odsúdených na smrť pod nožom. A zvyčajne aj na utrpenie počas života.
PetrK
Příspěvky: 1161
Registrován: pát říj 06, 2006 10:14

Re: Lenuška

Příspěvek od PetrK »

Katarína píše: S tymi rozlicnymi stylmi stravovania nadobudam coraz vacsi pocit, ze cim fanatickejsie niekto cokolvek propaguje, tym tvrdsie na to doplati zdravotnymi problemami. V momente, ked uz nevie, kam z konopi, sa zacne stravovat presne opacne. A nasleduje propagacia novej stravy a zatracovanie starej...

Pricom by celkom stacilo respektovat svoje vlastne telo a nesnazit sa silou-mocou vnucovat sebe aj okoliu "najzdravsiu stravu na svete vhodnu pre kazdeho bez rozdielu". Priebezne striedanie jednotlivych druhov potravy a stylov stravovania mi pripada fajn, telo sa tak udrziava v harmonii. Tvoj jedalnicek a styl zivota ma napríklad vzdy velmi inspiruje. :)
Ahoj, to jsi trefila přesně. Nerespektování vlastního těla nepovede k ničemu, je to pak zas jen o tom že tonoucí se stébla chytá. Čím fanatičtěji někdo něco propaguje a čím víc se snaží spasit lidi okolo sebe, tím víc by sám potřeboval pomoct.
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

Katarína píše: To natto v Tvojom dennicku vyznieva super paradne! To, co som vtedy raz davno mala, bolo absolutne odporne. Az tak, ze som ho musela s lutostou vyhodit do kosa. :( Ani len niekde do travy pre okolitych psikov som ho nemohla hodit, lebo som sa bala, ze by ta hrozna lepkava hmota mohla tym malickym uplne zalepit papulky..
S tymi rozlicnymi stylmi stravovania nadobudam coraz vacsi pocit, ze cim fanatickejsie niekto cokolvek propaguje, tym tvrdsie na to doplati zdravotnymi problemami. V momente, ked uz nevie, kam z konopi, sa zacne stravovat presne opacne. A nasleduje propagacia novej stravy a zatracovanie starej...

Pricom by celkom stacilo respektovat svoje vlastne telo a nesnazit sa silou-mocou vnucovat sebe aj okoliu "najzdravsiu stravu na svete vhodnu pre kazdeho bez rozdielu". Priebezne striedanie jednotlivych druhov potravy a stylov stravovania mi pripada fajn, telo sa tak udrziava v harmonii. Tvoj jedalnicek a styl zivota ma napríklad vzdy velmi inspiruje. :)
Kataríno děkuji za pochvalu - proto sem ještě píšu, v naději, že by to mohlo někoho inspirovat.
Bude mi letos 55, přitom mám super kondičku, a zdravotně jsem na tom lépe než většina mých vrstevnic, i mladších.
Od narození jsem měla slabé kosti, už dnes bych měla teoreticky chodit shrbená a možná i s hůlčičkou. Cíleným posilováním jógou a na kole, a vyhledáváním zelených potravin hlavně divokých a pitím šťáv /o kterých jsem přesvědčená, že se vstřebávají mnohokrát lépe než z celé zeleniny/ si udržuju kosti v dobrém stavu.
Minerály ze šťáv mají i vliv na pleť, vlasy a nehty, to je jako bonus :wink:
K tomu jsem přidala to natto, jím ho stále denně vrchovatou lžičku. Chuťově to nemusí každému vyhovovat, já mám takové smraďoušky ráda...naštěstí...

máš velkou pravdu, že si nemá nikdo dělat násilí a nutit se striktně do nějakého "směru". Bohužel většina lidí má už svou přirozenou chuť zničenou těmi syntetickými potravinami, a nemůžou se spolehnout na to, co jim říká tělo. Mně docela dobře mluví v souladu s tím, co roste, a když mlčí, rozhodnu za něj, na co má vlastně chuť. Lidi s pokaženou chutí by do sebe cpali samé blbosti, kdyby dali na chuť.

Neumím si třeba představit, že bych si odřekla svou skoro denodenní lžičku medu, nebo nějaké ovoce v létě a na podzim, které mají hodně sacharidů. Nijak se tím nepřecpávám, ale když jsou maliny nebo třešně, myslím si, že by se jich měl člověk dosyta najíst. Však je to sezónní záležitost, za chvilku jsou pryč...a melouny, a hrušky...s tou myšlenkou se nesrovnám, že bych si je měla odpírat, abych zlepšila své zdraví.
To je můj malý povzdech nad zdejším nízkosacharidovým vysokotučným jídelníčkem. nechci nikoho od ničeho zrazovat, každý je strůjcem vlastního štěstí. Mně ten můj umírněný způsob funguje už docela dlouho, žádný odezdikezdizmus.

Dnes opět nádherný den, pořádné projetí kola, nasbírala malinké kopřivy, kontryhel ještě neroste...
Jak píše Jindra, takhle jsem také v únoru ještě nejezdila. Bohužel se mi vynuloval na nějakém velkém skoku tachometr, ale bude to slušné. jezdím téměř denně. To bude dlouhá sezóna... :D
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Lenuška

Příspěvek od Jindra »

.
jo jo, není to sice moc, ale už teď mám na kole přes dvě stě kilásků
zítra jedeme s ženou na kolo spolu, již domluveno, tak nééé že bude pršet

Lenko dodatečně k svátku tady malá drobnost pro Tebe
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Lenuška

Příspěvek od s.arik »

Lenko, sezónní české ovoce (hlavně bobuloviny) tady jí snad úplně každý...zase nemusíš dělat z NS askety. Sama k nim beztak víceméně patříš :D , protože se nepřejídáš a hodně sportuješ, takže si můžeš dovolit o kus ovoce více než já, co do sebe tlačí objemy a aerobní pohyb nic moc.

Sama si i aktivně pěstuji maliny, ostružiny, borůvky, rybíz, muchy, zimolez a tak dále, až budou peníze a čas na větší grunt, ovocné stromky chci taky, třešně mňam! Akorát jablka a podobné neplánuji nikdy jíst na kila, ani v sezóně, přesto jeden dva stromky taky ocením. Nemám pocit, že se omezuji, když nejím 360 dní v roce aspoň jedno jablko. Fakt mě neláká, ani pomeranče (včera jsem měla polovinu) a jiné kupované ovoce. Zato na řepě, celeru, kedlubně...si vyloženě pochutnám a o něčem tučnějším k tomu ani nemluvě :delicacy:

Mám někdy pocit, že se omezuji, když mi pod nosem zavoní pizza, salám, grilované maso, čerstvé pečivo - tyhle věci si odpírám výhradně z rozumu, chuť by byla, ale ne nepřekonatelná.

O tom jsem ale psát nechtěla, jen mi přišlo, že tady píšeš vtipně z pozice toho, kdo si neodpírá, na co má chuť, přitom si tady z nás pomalu nejvzornější vitouš, což řadu potravin vylučuje, takže si pro okolí stejně asketa...určitě větší než já. A ten med já jím taky a s NS se to nebije 8)

Tím jsem chtěla říct, že stejně jako ty jsem se svým jídelníčkem spokojená, nic chutného z přirozených potravin si neodpírám a už jsem dost stará na to, abych se nedivila tomu, že někdo jiný jí trochu či totálně jinak a spokojený je taky (zde oslavuji svůj duševní posun směrem k toleranci, nemělo jít o žádné podsouvání myšlenky, že ty toho nejsi schopna! jen mi ta moje formulace přišla dvojznačná najednou, kritika tam být neměla).
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: Lenuška

Příspěvek od rudo »

Lenuška píše:
To je můj malý povzdech nad zdejším nízkosacharidovým vysokotučným jídelníčkem.

.. :D

NZ != vysokotucny (nerovna sa, to je skratkovity omyl)

na druhej strane obmedozvanie sa v tukoch je dost velke obmedzovanie sa .

ak by sme mali rovnaky moralny meter.
5 2 8
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Lenuška

Příspěvek od cepheus »

A dej uz pokoj slaninari:) ..
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

cepheus píše:A dej uz pokoj slaninari:) ..
On to Ruda asi myslel všeobecně, Cefe :D
Jím docela slušné množství tuků. Mne se ta poznámka netýká.

Šárko, to se mi ulevilo, že jíš ovoce. Byla by škoda nejíst, zvlášť když vám to roste na zahrádce...

Dnes zase skvělé kolo.

Tento způsob zimy zdá se mi býti poněkud vhodný...
Příští rok možná pro změnu zapadáme sněhem jako Karafiátovi Broučci...
Odpovědět