Lenuška

Tady si každý můžete založit svůj vita-deníček.
Podmínkou je, že název deníčku bude začínat vaší přezdívkou.
Viz vzor.

Moderátor: hugo

Odpovědět
PetrK
Příspěvky: 1161
Registrován: pát říj 06, 2006 10:14

Re: Lenuška

Příspěvek od PetrK »

O natto nevím teoreticky nic, jen to že jsem si tu lepkavou kvašenou sóju svýho času kupoval a chutnala mi. Takže jsem zvědav jak to bude Lence fungovat, jestli ano, jdu do toho taky. Plesnivý a kvašeno-hnilý potraviny jsou mňam. :D
ajla
Příspěvky: 766
Registrován: úte říj 28, 2008 15:10

Re: Lenuška

Příspěvek od ajla »

"Vitamín K2 je sice bohatě díky činnosti bakterií obsažen i ve fermentovaných sojových bobech nattó, ale ani fermentace nezneškodní goitrogenní látky ( štítnou žlázu oslabující) v jinak jedovaté soji, jejichž negativní účinek lze kompenzovat přijetím spíš celého kontextu cizí kulinární tradice (japonské), z níž k nám nattó přichází...." Text pod prvním videem: http://vyzivujicitradice.cz/tag/vitamin-k2/#&panel1-2 Budete to nějak řešit? I když goitrogenní látky obsahuje taky brokolice, květák, zelí, růžičková kapusta...
PetrK
Příspěvky: 1161
Registrován: pát říj 06, 2006 10:14

Re: Lenuška

Příspěvek od PetrK »

To jsou věci, jím květák i kapustu, zelí skoro denně, někdy i sóju a stále jsem živ a zdráv. A o štítný žláze dokonce nevím že nějakou mám.
Nejhorší smrt je z vyděšení, když jídlo chutná tak se nestarám z jakých prvočinitelů se skládá zda ho vymyslel japonec nebo číňan.
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Lenuška

Příspěvek od cepheus »

Jj, vapniku nikdy neni dost :D.
Presne, o zeli a hlavne kvetaku se rika jak je prospesny pro chlapy (prostata, mocovy ustroji atd.), jina zelenina zase prospiva zenskym, uz si z hlavy nepamatuju, je to dlouho co jsem v tom vedeni lezel a studoval si to.
Nejlip jak rikas - nevim, ze me neco nekde picha, tak to neresim a bastim kdyz mi je po tom dobre a lehko:).

Ono jedy vytrzeny z kontextu jsou podle me blbost, neco jinyho je extrakt (to co v tom zjisti jako pritomnou latku) a neco jinyho je komplex sloucenin co to dava dohromady, se neda takhle vytrhnout z nejakyho jidla jedna jedovata vec, to je pusty nesmysl.
Podobne hadi, nebo hmyzi jed v male koncentraci a v jiste kombinaci latek je zase lekem, anti-serem apod.
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

ajla píše:"Vitamín K2 je sice bohatě díky činnosti bakterií obsažen i ve fermentovaných sojových bobech nattó, ale ani fermentace nezneškodní goitrogenní látky ( štítnou žlázu oslabující) v jinak jedovaté soji, jejichž negativní účinek lze kompenzovat přijetím spíš celého kontextu cizí kulinární tradice (japonské), z níž k nám nattó přichází...." Text pod prvním videem: http://vyzivujicitradice.cz/tag/vitamin-k2/#&panel1-2 Budete to nějak řešit? I když goitrogenní látky obsahuje taky brokolice, květák, zelí, růžičková kapusta...
Budu jíst jen lžíci ráno a lžíci večer. Goitrogenní látky se dají kompenzovat špetkou kelpu. V nějakém videu na jů trubce jsem viděla Japonku připravovat jídlo s nattó, a přidala do něj kousky sušené řasy. Tím se negativní strumigenní účinek neguje.
Ale stejně si myslím, že potraviny, které uvádíš, jsou komplexní. Nelze vytrhnout jednu složku. Před časem se tvrdilo, že vaječný žloutek je škodlivý, protože obsahuje velké množství cholesterolu, a po letech někdo jiný zjistil, že v bílku jsou látky, které pomáhají ten cholesterol správně zužitkovat. To je jen jeden příklad, že nelze vytrhnout z kontextu jednu látku. Nakonec už praprabáby vařily brambory s kmínem a pod, dnes se teprve zjišťuje, že to odbourává solanin. Atd atd...
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Lenuška

Příspěvek od cepheus »

Dobra informace o tom kminu+bramborach, kmin navic miluju uplne na vsecko, bozi je na tvaruzky, na houby (jen tak s kminem jako smazenici), nebo ryby na masle a na kmine uplne jsou super :). Pisu si:).
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

ještě jsem si vzpomněla, že jsem někde četla o dvojím účinku těchto látek jako kyselina fytová, goitrogeny a pod. Na jednu stranu zabraňují vstřebávání vitamínů, ale na druhou stranu mají pozitivní účinek na např.rakovinu prsu nebo vaječníků, srdečně-cévní onemocnění, a pod.
Ono to bude asi jako s vitamínem B17- laetril. ten je v menším množství velmi léčivý, jádra z meruněk se užívají jako prevence proti rakovině, větším množstvím by se mohl člověk přiotrávit, nebo připo-kakat.

Jak říká Šárka: dobrého pomálu, Cef zase říká: všeho s mírou, já říkám Nic se nesmí přehánět :D
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Lenuška

Příspěvek od cepheus »

A nase babky jeste rikavaly : "Vseho moc skodi", nebo "Uzivej toho jako safranu" (obdoba Sarcina rceni), vsecko je to o tom samym :)).
Treba ten "safran" na sex je vynikajici vec :D >:-) .
Neni nad to byt obcas trosku vyhladovelej (jako vecne hladovej mladoch) :D.
ajla
Příspěvky: 766
Registrován: úte říj 28, 2008 15:10

Re: Lenuška

Příspěvek od ajla »

Pochopila jsem: Petr: když mi chutná, neřeším, Lenuška: doplňuje řasami, jako Japonci, cepheus: v malém množství můžu vše :lol: Takže, když něco chci jíst, vždycky si to zdůvodním, to tady všichni umíme :D
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Lenuška

Příspěvek od cepheus »

Chapes rychle, protoze jidlo se na vzniku nerovnovahy v tele podili pouhymi 15% oproti psychice, ktera ovlivnuje uplne vsecko a dokaze vyradit telo uplne.
Cize vyse jmenovane je dobre, kdezto stres, vycitky (nekteri i nasilne jidlo po poziti vyzvraci, jen aby byli ve sve skatulce) co jsem snedl, kolik jsem snedl, apod. mysleni je spatne, protoze telo Te poslechne a na co porad myslis to si privodis:).
(zakon pritazlivosti)
ajla
Příspěvky: 766
Registrován: úte říj 28, 2008 15:10

Re: Lenuška

Příspěvek od ajla »

Je fakt, že nejdůležitější je psychika. Už delší dobu se chystám do svého deníčku napsat "přiznání" vitariána. Zrovna čtu tuto knihu: http://www.prozdravi.cz/svlekl-jsem-bil ... 3godRBYAvg a autor, lékař, má bohaté praktické zkušenosti s tím, jak myšlení a psychika ovlivňuje zdraví a důležité jsou emoce.
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Lenuška

Příspěvek od cepheus »

Podobne Mudr. Hnizdil jde rovnou k pricine, zminuje primo psychosomaticke priciny naprosto vsech nemoci (otrava ci uraz nemoc neni, ze jo).
Kdo toto pochopi zvitezil a nemusi resit kazdy prd co tlaci do hlavy:))).
http://www.youtube.com/watch?v=0Gy4frLKdwc
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

ajla píše:Pochopila jsem: Petr: když mi chutná, neřeším, Lenuška: doplňuje řasami, jako Japonci, cepheus: v malém množství můžu vše :lol: Takže, když něco chci jíst, vždycky si to zdůvodním, to tady všichni umíme :D
No vidíš, vlastní přístup je důležitý. Pořád číst a informovat se, až po čase zjistíš, že je to, co se zpočátku zdálo složité, je vlastně velmi jednoduché...
PetrK
Příspěvky: 1161
Registrován: pát říj 06, 2006 10:14

Re: Lenuška

Příspěvek od PetrK »

"Pili jsme sómu a stali se nesmrtelnými; dosáhly jsme světla, našli bohy." - Rgvéda, verš 8.48.3

.. Jediná vyvážená a čistá potravina. Takže neřeším co jíst, je to z bláta do louže a srovná to případně půst. Příčiny nemocí jsou převážně jinde než ve složení jídla.
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Lenuška

Příspěvek od cepheus »

Presne, jsem zapomnel jeste dopsat - kdyz si presto nejsem jisty a neco podelam, tak mam(e) pust, ze jo:) ..
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Lenuška

Příspěvek od cepheus »

Dalsi dobra zprava je, ze zmrazena cervena hroznova stava se chova uplne stejne dobre pri pokusu o zburceni, ne-li lip :D.
Chutny, vyzivny, k nerozeznani od cerstveho:).
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

cepheus píše:Presne, jsem zapomnel jeste dopsat - kdyz si presto nejsem jisty a neco podelam, tak mam(e) pust, ze jo:) ..
Jo, na půst jsme pozapomněli... :D
cepheus píše:Dalsi dobra zprava je, ze zmrazena cervena hroznova stava se chova uplne stejne dobre pri pokusu o zburceni, ne-li lip :D.
Chutny, vyzivny, k nerozeznani od cerstveho:).
Samá dobrá zpráva :D

neměla jsem minulý týden čas kontinuálně sít pšenici na pšeničnou trávu, takže už třetí den ji neodšťavňuju. Myslím, že si to nenamlouvám, skutečně jsem odpoledne víc utahaná, dala bych si nejraději šlofíka. Za oknem mi raší nová várka, tak jsem zvědavá, jak zapůsobí, až ji zase začnu pít.

Pořád přemýšlím, co bych ještě ve větším zasela. Ječmen ani oves neklíčily, přitom jsem koupila bio v potravinářské kvalitě v Country Lifu. Úplně mrtvá hmota. To do sebe makrobioušové tlačej ve velkém...
Zkoušela jsem slunečnici, ale ta mi vůbec nechutnala, a taky je hodně náchylná na plesnivění...
Teď jsem objednala papoušindě semena ke klíčení, což je směska, tak toho část zkusím dopěstovat do travní podoby a zešťavit... :D
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

Dnes ráno jsem si poprvé v životě dala KAKUčíno. Nene, to není překlep (:-)
Ještě že nebyl přítel doma. Na normální klystýr jsem zvyklá, ale co se mnou tenhle kávový udělal, to jsem nezažila :mrgreen:
Mezi koupelnou a záchodem mám chodbičku do pravého úhlu. A jestli víte, jak pes Filipes v kreslených pohádkách hrabal do zatáčky nohama, tak takhle nějak jsem tu zatáčku z koupelny vybírala já :mrgreen: :mrgreen: :lol:
Pořádnej nářez...vyčistilo mi to snad i nosní dírky (:-) >:-)
na hóóódně dlouho žádné kakučíno nebude, leda bych zase chtěla zažít zuřivý běh z koupelny na záchod... >:-)
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Lenuška

Příspěvek od Jindra »

.
fááákt? a já o něm už konečně pomalu uvažuju, když jsem koupil toho bio "turka"

s kávovým nemá zkušenost, ale překvapuje mne to - jestliže běžně děláš vodního (já taky), tak přece s kafem to není zas tak propastnej rozdíl
no možná jo

kdyby sem tak nahlíd Míra a vložil krátký koment k Tvé "Schumacherovské" zatáčce jeho vlastním jazykem,
to by mohlo být dobré počtení

vidím to docela živě a ještě asi v zatáčce budeš kartáčkem/žiletkou drhnout na podlaze tu spálenou :-)) stopu od černý podrážky Tvých papučí
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Lenuška

Příspěvek od cepheus »

Hahaha, prej KAKUčíno, jsem to jeste nezkousel a malem jsem se po...l taky, ale smichy, kdyz to tady ctu :mrgreen: (:-) (:-) .
Dobra imaginace jak smirglujes smykem tu Farinku doma na okruhu u WC-ka :D.
Jsem zatim zkousel jen MOČAčíno:) a to je naprosta pohodicka ve srovnani uplne se vsema slouceninama.

Stihnes si i precist v klidu nekolik kapitol z knizky, nebo udelat praci na PC nez to "vyvezes", je to TOP tekutina, vycisti naprosto dokonale a streva to absolutne nedrazdi:).
S KAKU jsem zatim jen laskoval v mysli, ale uplne si me vydesila xmrti :D))) ..
Uživatelský avatar
mira
Příspěvky: 2423
Registrován: ned dub 26, 2009 2:13
Bydliště: Jilemnice

Re: Lenuškafé

Příspěvek od mira »

K té anální kávě snad jen ten policejní, o té nové záchodové štětce, co byla sice dobrá, ale toaletní papír byl lepší.
Pokud bych ještě mohl sloužit nějakou radou, nebo doporučením, tak bych, pokud bych dostal chuť zakloktat si druhým koncem; nikdy ne v kavárně; zvážil koupi protiskluzných gumových ponožek.
Všeho s mírou.
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Lenuška

Příspěvek od cepheus »

A tak koukam od prispevku s KAKUcinem tu chudina mala nebyla, doufam, ze neni doposud porad jata v one komurce s fajansem co vyrusta z podlahy za smykovou zatocinou, od WiFi a jinych pojitek s nasim krasnym virtualnim svetem jsa odriznuta nadobro :D ..
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

Neboj, Cefe, wifina mi jde i v kadibudce :mrgreen:
/ačkoliv není sezóna, mám stále dost práce, zaplať Bůh :D /


Zbytek biokafe naleju do příbuzných /horním otvorem, nechce se mi dělat hajzlbábu ve vlastním bytě/, takže protiskluzné ponožky nebudou třeba. Leda bych se časem rozhodla onu riskantní proceduru vykonat znovu, pak o nich pouvažuji...
Uživatelský avatar
mira
Příspěvky: 2423
Registrován: ned dub 26, 2009 2:13
Bydliště: Jilemnice

Re: Lenuška

Příspěvek od mira »

cepheus píše:A tak koukam od prispevku s KAKUcinem tu chudina mala nebyla, doufam, ze neni doposud porad jata v one komurce s fajansem co vyrusta z podlahy za smykovou zatocinou, od WiFi a jinych pojitek s nasim krasnym virtualnim svetem jsa odriznuta nadobro :D ..
Ach ano, porcelán zářící na domovském ministerstvu úlevy, na nějž usedáme, přisáti hermeticky, s nadějí, že všechny starosti z nás samovolně odpadnou a většinou se tak i stane, je jako oltář, na kterém obětujeme to nejlepší z nás bohyni Kálí.
Všeho s mírou.
Uživatelský avatar
mira
Příspěvky: 2423
Registrován: ned dub 26, 2009 2:13
Bydliště: Jilemnice

Re: Lenuška

Příspěvek od mira »

cepheus píše:A tak koukam od prispevku s KAKUcinem tu chudina mala nebyla, doufam, ze neni doposud porad jata v one komurce s fajansem co vyrusta z podlahy za smykovou zatocinou, od WiFi a jinych pojitek s nasim krasnym virtualnim svetem jsa odriznuta nadobro :D ..
Ach ano, porcelán zářící na domovském ministerstvu úlevy, na nějž usedáme, přisáti hermeticky, s nadějí, že všechny starosti z nás samovolně odpadnou a většinou se tak i stane, je jako oltář, na kterém obětujeme to nejlepší z nás bohyni Kálí.
Všeho s mírou.
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Lenuška

Příspěvek od cepheus »

Ufff, se mi ulevilo ac nejsa na fajansu, ze s´ vcelku a cela a teda cest Tvoji hojne praci ! :D.
Rozhodne bych u pribuznych uzil horni cesty dychaci + travici, ba ze:).
Az kdyby moc bujare zlobili a protivili se Tvoji dobre vuli bych je bez varovani prepad s hadici teple bio kavy v ruce :mrgreen: >:-) .
---------------------
btw. Jsem vedel ze se Mira prisaje (chyti) na ulevny fajans a to jak vidno hnedle hermeticky a neprodysne :D ..
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

cepheus píše:...Az kdyby moc bujare zlobili a protivili se Tvoji dobre vuli bych je bez varovani prepad s hadici teple bio kavy v ruce :mrgreen: >:-) .
to by byla přímo KAKOfonie, provést něco takového (:-) :mrgreen: :mrgreen:
PetrK
Příspěvky: 1161
Registrován: pát říj 06, 2006 10:14

Re: Lenuška

Příspěvek od PetrK »

:mrgreen: To už jsme skoro u Švejka a doktora Grunsteina. :mrgreen:
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Lenuška

Příspěvek od cepheus »

Hehe, to jo, Grunsteinuv univerzalni vselek, pacosi se zazracne uzdravovali behem zlomku sekundy :mrgreen: ..
-------------------------
Heeeeeeeeeeeee, Leni, prave jsi vynalezla KAKOFON !!! (:-)
PetrK
Příspěvky: 1161
Registrován: pát říj 06, 2006 10:14

Re: Lenuška

Příspěvek od PetrK »

Dejte mu klystýr a pořádnej, až bude volat všechny svatý. :D
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Lenuška

Příspěvek od cepheus »

Táááák ! :mrgreen: :D )))
PetrK
Příspěvky: 1161
Registrován: pát říj 06, 2006 10:14

Re: Lenuška

Příspěvek od PetrK »

Eine simulanten bande! :lol:

Poslušně hlásím že se mi vrací řeč i sluch. :mrgreen:
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Lenuška

Příspěvek od cepheus »



Co blázníte ? Dyt sou tady lidi ! :D :lol: .. taky klasika ..
PetrK
Příspěvky: 1161
Registrován: pát říj 06, 2006 10:14

Re: Lenuška

Příspěvek od PetrK »

To je ono. :lol:
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

aby nám admin nepřejmenoval tohle vlákno na Klystýr (:-) >:-)
né že by mi to vadilo, klystýr je dobrá věc, jak je vidno, funguje na všechno. Uzdraví i koktavost :mrgreen: >:-)

jen tak nenápadně sem vpašuju informaci, že můj přítel požádal, abych mu tu "zelenou trávu" taky vypěstovala, že se uvolí ráno panáka vypít :D
mám velkou radost. Neměl by to být problém, v létě normálně pije odšťavenou vojtěšku, pšeničná tráva je proti tomu lahoda...

nenutím ho k ničemu. Po čase, když vidí že jsem neumřela to vždycky ochutná, a většinou se chytne. Zjistí, že to není taková hrůza, a když mu vylíčím nutriční benefity, uvolí se sám o sobě k pravidelné konzumaci... :D
PetrK
Příspěvky: 1161
Registrován: pát říj 06, 2006 10:14

Re: Lenuška

Příspěvek od PetrK »

To máš dobrý, přítel ti začíná důvěřovat. To já jsem za magora když třebas nejím. Žena to sice nepozná, ale když se prokecnu že jsem třetí den bez jídla tak má držkovou. Přestože po těch třech dnech zvládnu fyzicky třikrát tolik než ona.
Uživatelský avatar
zaklinac.dan
Příspěvky: 164
Registrován: pon led 09, 2012 21:51
Bydliště: na světě jsem bezdomovec

Re: Lenuška

Příspěvek od zaklinac.dan »

vy jedete, člověk nestíhá číst! a bohužel nemám teď čas, i když by bylo co. tak aspoň k tomu natto. za prvé je to docela dobrá věc, i když taková samurajská nebo spíš asketická. a taky zimnější. v létě bych to asi nedával. že se nedá sehnat?! já myslel, že žiješ v praze?! ;) i když taky jsem ho dlouho neviděl. jinak já si občas dávám teď tempeh a natto bych si taky dával. jsem si kolikrát říkal, že na to taky vlítnu, protože u nás to není vůbec a musím pro to do prahy. navíc na tom musí mít hroznej vejvar a vůbec. jenomže to nikdo pro jistotu nevozil (kultury), aby si to lidi nedělali sami. někde jsem viděl, že někdo dělával tempeh, že si objednával z ciziny kulturu. a bylo toho hodně na dlouho, případně na sdílení. na natto kulturu jsem nenarazil ani osobně ani teoreticky. makrobiotici to dělávali ze slámy, což je trochu moc pracný. tak dej vědět. mě by to určitě zajímalo. japonci co já vím si to dělají doma sami normálně. takže i kdyby se to mělo sehnat přes okamuru z japonska, tak se mnou počítej ;) navíc by to byl další krok jednak k nízkorozpočtu a jednak ke takovýmu tomu tolstojovskýmu urob si sám. pak už jenom kalhoty a boty a můžu se vykašlat na civilizaci (i když nějaký sárí by stačilo a improvizovaný boty z pneumatiky taky žádnej problém) :)
"Nestojím o uznání!" Šákjamuni
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

Natto se už asi dva roky nedá sehnat. Může za to kdo asi? no přeci éú předpisy. Nedokázali zkvašenou sóju nacpat do tabulek a škatulí, tak ji zakázali. Dokonce i natto spóry jsem objednávala z Japonska, nikde v unii nejsou k mání. Aspoň na netu ne. Tak mám originál 3g spór, které vystačí na 30kg sóji. To je až dost, vzhledem k tomu, že chci jíst max 2 lžíce denně. Možná se přidá i přítel. I tak to vystačí na dost dlouho. V pondělí koupím biosóju a jdu na to natto. Za den je to zkvašené, pro silnější účinek se to nechává ještě dozrát, tak dám vědět...
Uživatelský avatar
zaklinac.dan
Příspěvky: 164
Registrován: pon led 09, 2012 21:51
Bydliště: na světě jsem bezdomovec

Re: Lenuška

Příspěvek od zaklinac.dan »

tak to bych ti byl vděčnej, pokud bys mi to přiblížila. klidně i pm pokud si to nechceš cpát sem. kde, za kolik, jaký problémy. případně, jestli by si nevěnovala, respektive neprodala, vzorek, aby člověk věděl už rovnou do čeho, a jestli, jde. navíc když by byla nouze nejvyšší, tak si snad můžeš udělat nějakou násadu a pak tam je slušnej pákovej efekt...

edit: teď přemýšlím, proč je teda možný dělat tempeh a ne natto. nevěřím, že to je unijníma předpisama. já jenom slyšel, že jim to párkrát zplesnivělo a museli začínat na novo a asi ten tempeh je pro ně lepší byznys. sunfood byla a snad ještě je slušná firma, ale... jednak jsou to fakt křupani, druhak už to mohli prodat. a za další je to všude, takže museli nechutně rozšiřovat a i to tofu už není co bývalo. takže klasika, zvítězil byznys as usual...
"Nestojím o uznání!" Šákjamuni
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

já se zhruba před dvěma roky ptala, proč už natto nedělají, a bylo mi řečeno, že za to může eu a její předpisy. jak jsem koupila, tak prodávám, víc nevím.

Co se týče spór natta, koupila jsem tady: http://www.ebay.com/itm/111244672954?ss ... 1497.l2649
přišly asi za 10 dní, jestli jsou živé se dozvím po vyzkoušení.

Jak dělat natto jsem si načetla a nakoukala z instruktážních videí na jutrubce. vypadá to poměrně jednoduše. mám zkušenost, že se mi podle videí všechno zatím dařilo, tak proč ne natto :D

Snad se mi dnes povede koupit biosóju. tady v praze napadlo pět cm sněhu - :mrgreen: děsná kalamita :mrgreen:
Uživatelský avatar
Katarína
Příspěvky: 2190
Registrován: čtv úno 26, 2004 12:15
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Lenuška

Příspěvek od Katarína »

Lenuška píše:Pořád přemýšlím, co bych ještě ve větším zasela. Ječmen ani oves neklíčily, přitom jsem koupila bio v potravinářské kvalitě v Country Lifu.
Lenuska, mne ovos (z firmy PRO-BIO) prave zacina nesmelo klicit. Ale trvalo mu teda poriadne dlho, kym sa vobec prejavil. Asi tak tyzden, pokial nie viac. Skus dat tomu tvojmu este sancu. >:-)

Super rychlo mi klici zerucha a alfalfa (zo Sonnentoru). Sezam (z Country life) mi po dlhsom case tiez vyklicil. Jeden kamarat spominal, ze klici quinou, tu tiez asi niekedy v buducnosti skusim (a este klici tusim mungo a cicer, ale na strukoviny sa nechystam, pocitujem ich ako prilis tazke). V stadiu pokusu mam zmes ryze (natural + cervena + indianska z PRO-BIO). Dnes na noc pokusne namocim ciernu horcicu (z Organic India).

Skusam po jednej malej lyzicke, aby v pripade neuspechu neboli velke skody. Na vatových tampónoch na odlicovanie (niekedy ich este rozdelim na dva kruhy polovicnej hrubky) sa tomu tusim dari lepsie nez pri preplachovani bez podkladu. A este som v procese porovnavania prve dva dni v tme verzus na svetle.

Ty co vsetko klicis a akym stylom?
Čím väčšia spotreba mlieka a vajec, tým viac zvierat odsúdených na smrť pod nožom. A zvyčajne aj na utrpenie počas života.
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

Katarína píše:Skusam po jednej malej lyzicke, aby v pripade neuspechu neboli velke skody. Na vatových tampónoch na odlicovanie (niekedy ich este rozdelim na dva kruhy polovicnej hrubky) sa tomu tusim dari lepsie nez pri preplachovani bez podkladu. A este som v procese porovnavania prve dva dni v tme verzus na svetle.

Ty co vsetko klicis a akym stylom?
Také zkouším klíčit všechno možné. Po vyklíčení na sítku nasypu semínka na zeminu v miskách a nechám vyrůst do zelených stébel. Pak zešťavím nebo rozmixuju. Spotřebuju těch semen dost, klíčím kontinuálně tak, abych měla každý den čerstvé zelené. Klasické klíčky ani nejím, vždycky je dopěstuju do zelené fáze. Raději na zemině, na vatě to nemá tu chuť a asi ani dost minerálů. Sklízím většinou když je zeleň 15-20 cm vysoká.

Dnes jsem zaočkovala sóju natto spórami. To jsem tedy zvědavá, jak to vyjde. A jak to bude při kvašení smrdět :D :mrgreen: Každý si na to stěžuje. Mně natto nepřipadalo nějak moc smrduté, když jsem si je kupovala. Asi jsem divná >:-) :mrgreen:
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

Lenuška píše:Dnes jsem zaočkovala sóju natto spórami. To jsem tedy zvědavá, jak to vyjde. A jak to bude při kvašení smrdět :D :mrgreen: Každý si na to stěžuje. Mně natto nepřipadalo nějak moc smrduté, když jsem si je kupovala. Asi jsem divná >:-) :mrgreen:
áájo, tak už se to rozvíjí :mrgreen: po přibližně 15h začíná natto smrdinkat jako staré roky neprané fusekle, které nosil člověk s plísní mezi prstama.
Jsem zvědavá, jak to bude smrdět po plném dozrání :mrgreen: :mrgreen: >:-) (:-)
PetrK
Příspěvky: 1161
Registrován: pát říj 06, 2006 10:14

Re: Lenuška

Příspěvek od PetrK »

To je fofr. :D S napětím sleduju hlášení z natto a už je to tady.
Uživatelský avatar
Katarína
Příspěvky: 2190
Registrován: čtv úno 26, 2004 12:15
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Lenuška

Příspěvek od Katarína »

Nie som si ista, ci som natto raz davno neochutnala. Sojove boby s takou lepkavou hmotou, tusim to bolo v kelimku, mohlo to byt ono? Tempeh to urcite nebol.
Čím väčšia spotreba mlieka a vajec, tým viac zvierat odsúdených na smrť pod nožom. A zvyčajne aj na utrpenie počas života.
Uživatelský avatar
Katarína
Příspěvky: 2190
Registrován: čtv úno 26, 2004 12:15
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Lenuška

Příspěvek od Katarína »

Lenuška píše: Také zkouším klíčit všechno možné.
Mohla by si konkretne vymenovat pre inspiraciu?
Lenuška píše:Po vyklíčení na sítku nasypu semínka na zeminu v miskách a nechám vyrůst do zelených stébel. Pak zešťavím nebo rozmixuju. Spotřebuju těch semen dost, klíčím kontinuálně tak, abych měla každý den čerstvé zelené. Klasické klíčky ani nejím, vždycky je dopěstuju do zelené fáze. Raději na zemině, na vatě to nemá tu chuť a asi ani dost minerálů. Sklízím většinou když je zeleň 15-20 cm vysoká.
Mne klasicke klicky (mungo a pod.) nechutili nikdy, ale raz som si kupila kliciaci pohar zo Sonnentoru a malicke semienka alfalfa, tie sa mi celkom pozdavali. Iba sa v tom pohari preplachovali a vyklicili velmi rychlo.

Este som mala zeruchu, ale ta sa mi tymto stylom vtedy nepodarila, lebo pustala sliz. Tak som ju tentokrat dala na tie odlicovacie tampony (tiez boli v bio kvalite), lebo do tych sa semienka nezamotavaju ako do vaty, ktora nie je zlisovana.

Pri tej prilezitosti som skusila verziu vata / bez vaty aj pri iných semienkach a na vate mi klicili lepsie ako bez nej uplne vsetky. Pri sledovani prve dva dni v tme / na svetle som v tej tme ziaden efekt nespozorovala. Klicenie iba meskalo o dva dni a semienka vyklicili v rovnakej kvalite.

Ja som povodne planovala cca. 5 cm, ako je zvykom pri zeruche, ale mozem ich nechat dlhsie, co to urobi. Niektore chcem iba cisto na zelene (napr. zerucha, alfalfa, ryza), pri niektorych mi zasa okrem zeleneho ide aj o semienko (napr. sezam), pretoze obe tieto formy povazujem za jedinecne a ziadna z nich nemoze nahradit tu druhu.

Absolutne najpomalsi je ovos. Dnes mi to uz nedalo a opatrne som ochutnala tie najpomalsie zrna. Obilninove zrna si nekupujem uz roky, ale v tejto verzii mi na moje prekvapenie chutili. Vyzobala som celu tu malicku misticku (2 male lyzicky). Boli prijemne makke, s lahkym skvasenym nádychom. Asi nieco na styl Rejuvelacu, ku ktoremu som sa nikdy nedokazala odhodlat. Po tejto skusenosti ho asi z maleho mnozstva skusim.

Este mi napadlo, ze mam doma chiu, tu vyskusam tiez.

Dnes som si kupila zeminu (univerzalny substrat), dalsie pokusy mozem robit s nou. Ale asi tie semienka na nu iba nepolozim, ale ich nou aj zakryjem. Ked sa uz nou maju zivit, nech sa najedia poriadne. :mrgreen:
Čím väčšia spotreba mlieka a vajec, tým viac zvierat odsúdených na smrť pod nožom. A zvyčajne aj na utrpenie počas života.
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

ano, to je to natto :D
před chvílí jsem zakončila proces fermentace a uložila natto do lednice. mělo by dalších 24h zrát v chladu, pak už je zcela k jídlu. no, já už ochutnala teď, a musím říct, že se povedlo. krásně se táhne a smrdí prvotřídně :mrgreen: , ale chutná.

Kataríno, to jsou všechno legrácky, ale mne zajímá natto hlavně ze zdravotního hlediska. Nehledě na osazení střeva koloniemi prospěšných bakterií bez nutnosti jíst mléčné zkvašeniny, natto produkuje velké množství vitamínu K2, který je zodpovědný za distribuci vápníku tam, kam patří. Což v praxi znamená, že se neusazuje na kloubech, v artétiích a jinde, ale v kostech. A také není nutno jíst vápníku takové množství jako je ta pověstná DDD. To pro mne byly rozhodující důvody, proč jsem se do výroby vlastního natta pustila.

Takže shrnutí: napoprvé se natto bez problému povedlo, jen po shlédnutí pár videí z jutubky. A řekla bych, že je silnější než to kupované. A hlavně vím, v jakých podmínkách jsem to dělala...

na semínka budu reagovat později, teď jdu cvičit jógu... :D
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

Kataríno, ještě pěstuju např. brokolici, pískavici, rukolu, ale nejlíp se mi osvědčily semínka, kterých je v pytlíku hodně :D
Semínka nemusíš hlínou přikrývat, budou mít výživy dost. Jsou šikovný, zapustěj si kořínky. Na tampónku vypěstuješ max 5cm vysokou rostlinku, pak už neroste, nemá z čeho brát výživu. V zemině je to určitě lepší. Dávej pozor na přemokření, aby se nemnožila plíseň. Proti rozvoji plísní se mi hodně osvědčilo nechat semínka vyrašit v teple kolem 20st, a pak je přemístit do místnosti, kde mám kolem 12-13st. a tam je dopěstovat do zelené sklizňové fáze.

Ohledně rejuvelacu- taky jsem ho zkoušela, ale působil na mne velmi kyselinotvorně. Ačkoliv na pálení žáhy netrpím, po rejuvelacu mne pálila. Ale každý to snáší jinak. Cokoliv kvašené všeobecně považuji za velmi důležité pro zdraví. Hlavně různorodé kvasinky z různých potravin, aby mělo střevo pestrost :D
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Lenuška

Příspěvek od Jindra »

Lenuška píše:Cokoliv kvašené všeobecně považuji za velmi důležité pro zdraví
s dnešním obědem jsem udělal, koukám, dobře - právě mám Vitamixnutý domácí kysaný zelí s lněným semínkem, to je mňááám
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

poslední natto-hlášení: brzy budu muset udělat další várku, do krabičky s nattem se podíval i přítel... :D
dochucuji kouskem rozmačkaného česneku, nasekanou cibulkou, ale i samotné se dá jíst.
Doplňuji hladinku vitamínu K2 a dalších prospěšných potvůrek... >:-)
Odpovědět