Lenuška

Tady si každý můžete založit svůj vita-deníček.
Podmínkou je, že název deníčku bude začínat vaší přezdívkou.
Viz vzor.

Moderátor: hugo

Odpovědět
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

zaklinac.dan píše:... v pšenici nebo asi ve všem naklíčeném obilí, je dost ftalátů. proto to ani moc nemusím, mě to nechutná. co se týče klíčků mám radši mungo, čočku a když už, tak alfalfu. když už tak žito. jo mimochodem lenuško, žito je takové zelenější už od přirození, možná zkus někdy i to, hodí se to k ozeleňování asi i víc. a další mimochodem: objednal jsem si konečně nějaké zázraky z jednoho bylinářského e-shopu a přihodil k tomu i matchu. už mám na to doma vhodnou misku, u které jsem už při nákupu myslel na to, že se k tomu hodí. ještě pořídím metličku a zeleného bude dost :)
já myslela, že ty zelené nadzemní části jsou už bez škodlivin. Jestli jde o ftaláty to nevím. spíše bych řekla fytáty. Ty snad zůstávají - snad - v těch obilkách dole. Ty nejím.
Nahoře to zelené už by mělo být ok.
Shodou okolností jsem ve sklepě našla pytlík žita, od včera ho klíčím, takže porovnám co do zelenosti s pšendou.
zkusím i ječmen, a až seženu brokolici semena, udělám zelený trávníček i z toho, jestli to půjde. Leze to ale víc do peněz než obilí... :mrgreen:
To zelené s metličkou a vhodnou miskou vypadá na práškový čaj :?:

Pavlo, díky. Budu ráda, když se zeptáš. Kontryhel jsem v létě odšťavňovala, vždy jen pár lístků. Je to bylina, nemá se to přehánět... :D
Uživatelský avatar
zaklinac.dan
Příspěvky: 164
Registrován: pon led 09, 2012 21:51
Bydliště: na světě jsem bezdomovec

Re: Lenuška

Příspěvek od zaklinac.dan »

tak pochopitelně zase jsem pospíchal (šel jsem na ten chleba). taky mám trošku hnutý záda ze cvičení a nějak mi to šmodrchá myšlenkové pochody :D ftaláty, to je nějakej ten fuj co bývá v umělých hmotách ne? tak to to určitě není. ale tak jsem se do toho zamotal, že ani už nevím, jak se to jmenuje. ale je to tam :) proto se i odstraňujou klíčky při sladování (hlavně ale z důvodu chuťového ocásku). na druhou stranu klíčky sušené se normálně prodávají a sypou do všeho. i když tam to právě bude tím sušením. spousta bylin v suchém stavu má omezeny ty špatné účinky. ale chce to asi zkusit. já s tím nemám takovou praktickou zkušenost. možná to je v rašících klíčcích, je to nějaká obrana a když travička vyroste a zazelená se, tak se to množství sníží. ale to byl jenom přípodotek, není to rozhodně žádný "crucial point". jestli ti to nevadí, tak proč ne. mě je teda z těchto klíčků blivno, tak to řešit nemusím. ale travička mi je sympatická, tu testnu. hlavně snad i vydrží...

- jo a musel jsem se ubezpečit přes google. jsou to fytáty, jak pravíš. a tam jsem se dozvěděl, že prý železo je nejlepší z červeného masa. ale o víně tam nic není... :mrgreen:

- jj matcha je ten ceremoniální práškový čaj

- můžeš zkusit i hořčici, pískavici nebo tu zmíněnou vojtěšku ;)
"Nestojím o uznání!" Šákjamuni
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

naklíčenou pšenici nemůžu vůbec, jednou jsem ji zkusila, když měla jen takový malý klíček, a strašně mně pak pálila žáha. Už nikdy. V zeleném skupenství mně naopak nakopne.
Vojtěšku odšťavňuji celé léto, takže přes zimu si od ní dám pauzu, ale ty ostatní semínka testnu. Minulý rok jsem udělala trávníček ze slunečnice, a taky odšťavila. Do krmítka jí mám spousty, papoušindě ji nakličuji, sýkorky ji dostávají v suchém stavu. Taky na ni dojde, zima je dlouhá...

chleba jsi už někdy pekl? říká se, že se povede až tak třetí-čtvrtý. Mně se kupodivu povedl hned první, ale já se připravila a nastudovala, a dlouho krmila kvásek, aby byl silný. A vyšlo to...až na to, že od té doby musím péct stále, přítel už kupovaný nechce. Dělala jsem i kváskové housky. prý taky dobré. nejedla jsem je, jen vždycky olíznu těsto, jestli je dost slané. Pak to vyplivnu, syrová mouka je hnus :roll:

s tím užbleptnutím to znám, stává se mi to taky, a vždycky se najde nějaký dobrák, který mne opraví. Konečně jsem ten dobrák taky jednou já (:-) tak promiň :D :oops:
Uživatelský avatar
zaklinac.dan
Příspěvky: 164
Registrován: pon led 09, 2012 21:51
Bydliště: na světě jsem bezdomovec

Re: Lenuška

Příspěvek od zaklinac.dan »

jj už jsem jich pár upek. mě se teda většinou vždycky všechno povede na poprvé. to nemá být chvástání. vždycky použiju veškerou magii a natěšení, nic nepodcením, všechno tip ťop a je to super. problém je, že uznávám sílu okamžiku a neuznávám recepty. navíc i když to nějakou dobu mám v hlavě, většinou další pokusy následují po tak dlouhé době, že si nejsem schopen vybavit většinou ani ty nejzákladnější věci, respektive řešení určitých opakujících se problémů. takže to často vynalézám znovu a znovu, čemuž obecně v životě moc nefandím, ale v těchto případech to má něco do sebe, protože se člověk nepřipraví o ten fun faktor. no abych to uzavřel, mě se spíš stává, že první pokud je navždy nedostižný :D ale dnešní chlebík vypadá výtečně. je pravda, že jsem tam v rámci "hodím oko" dal více pšenice, takže bude vypečenější, je zlatavější, ne tak tmavej, ale nebude mít takovou trvanlivost, ale to nebude problém, zvlášť když je dneska menší. jinak já mám tyhle základní dovednosti ve velké úctě. myslím, že by člověk měl mít povědomí o tom, jak se připravují základní věci. jednak aby se ty důležité tradice nevytratily, jednak aby si to mohl případně vyrobit sám, když koupené stojí za houby a navíc je většinou předražené. a taky prostě nevidím zatím jinou možnost, než že po současném pádu zřejmě civilizace narazí na mělčinu a může se dít cokoliv. ne, že bych si myslel, že se to nechá tak daleko zajít, ale kdyby na to došlo, mě to vadit nebude a byl bych připravenej...
btw: čemu říkáš starý kvásek? ;) neříkala jsi minule, žes musela po dovolené založit? ten můj už má minimálně dva nebo dokonce tři roky...
"Nestojím o uznání!" Šákjamuni
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

tak to jsi šikovnej, že se ti povedl chlebík napoprvé. Četla jsem nějaké diskuse a většinou se nepovedl. Já upekla první přesně podle receptu, povedl se, ale pak už jsem věděla co od toho očekávat a také zadělávám pocitově a "okometricky". A výsledky jsou ještě lepší.
Kvásek "starý" vlastně není starý, ale když jsem ho zakládala, krmila jsem ho 14 dní, místo doporučovaných 4 dnů. Je silnější. Ani nelituji toho, že jsem dělala po dovolené nový, přijde mi, že tenhle je nějak lepší. Ony se tam ty potvůrky namnoží pokaždé v jiném poměru, tenhle mi vyhovuje víc. Četla jsem, že se dříve kvásky ani nevyměňovaly, protože každá domácnost měla svou vlastní mikroflóru, a ten "od vedle" jim ani nechutnal. To jsou věci...

S tou soběstačností máš pravdu, taky se stále učím plno základních věcí, kdyby náhodou něco. Ale hlavně mne to baví, udělat si všechno sama. Známí se mi už smějou, že prý kdy si začnu šít sama i boty... Když umíš něco od základu, neškodí to. A jak píšeš, kupované už stojí za razdvatři. Pro přítele už dělám prakticky všechno domácí ze surovin kupovaných od lidí co si pěstujou, nebo z trhu od malopěstitelů, a kvalita se nedá srovnat. Nedávno jsem narazila na máslo - mercedes. Barva i chuť nedostižná. Kostka 50 Kč, ale stojí to za to. Od pasoucích se krav je všechno tak nějak lepší ...
Uživatelský avatar
zaklinac.dan
Příspěvky: 164
Registrován: pon led 09, 2012 21:51
Bydliště: na světě jsem bezdomovec

Re: Lenuška

Příspěvek od zaklinac.dan »

tak mě ten chleba vyhovuje. ale podle ortodoxních pravidel by asi neprošel. já si ho přizpůsobil. nemám moc rád ty ortodoxní věci za každou cenu. u chleba, piva ani jinde. tak to nikdy nebylo. to co se dnes děje je masová průmyslová výroba. je to optimalizovaný na velkovýrobu a zejména ekonomickou efektivnost. nechápu, jak se může například někdo doma mořit domácí výrobou piva a snažit se vyrobit to, co si může koupit v obchodě nebo hospodě. jenomže v obchodě to stojí dvacku a jeho to přijde na stovku :) stejný je to se vším. chleba taky dělají pekaři jak je to naučili a vychází to z technologie pekáren, druhu pece a toho koloběhu okolo. jinak co se týče chleba, myslím, že nejvíc záleží na mouce a to je kříž. protože klasická bílá mouka, respektive pšenice, z který se to dělá, má hodně kultivarů, krmá, na výrobu lihu, škrobu, pekárenská apd. pokud se to peče z celozrnné, je to všechno víceméně bio, což znamená nějaká univerzální odrůda, nevhodná skoro na nic, ale odolná různým vlivům tak, aby přestála nepřízeň počasí, škůdců apd. to, že tyhle bio věci vesměs pěstujou na nejhorších půdách, protože lepší jsou zabrané a že záleží i na jednotlivých sezónách, jaké bylo počasí, už nebudu vůbec rozebírat. při všech těch neznámých a proměnných okolnostech se prostě vždycky chleba nepovede, respektive není stejný. ale moje zkušenost je taková, že i nejnepovedenější domácí je stokrát lepší než většina masové produkce. dneska chce každej dělat bio a např. i ten kváskový chléb, ale vůbec to neumí. lidi jim to sice koupí i za šílené ceny, ale to je jejich blbost. fortel se nezrodí tím, že si řeknu, že začnu dělat bio chleba a v životě jsem žádný nedělal a půjde to samo hned od začátku. taky je většina koupených chlebů nedopečená.stejné to je se vším.

ohledně bot, tak daleko ještě nejsem :) tam jsem spíš uvažoval si je nechat ušít a taky se chystám navštívit matochu a koupit si ručně vyrobené na cvičení. to já bych nejradši v nějaké akci koupil singra a začal si šít věci ala maskáče nebo tak něco. survival, ale na běžné nošení, nic tak exotovitýho. ale k tomu jsem se ještě neodhodlal a času ani peněz moc není. ale asi by mě to lákalo, člověk by si vyhrál (pokud bych to zvládl):D

- jinak co se týče kvásku jsem zastánce jeho otužování. kvásek má bejt hlavně nezdolnej držák :) a je fakt, že se přizpůsobí domácím podmínkám. já jedině držím stejné místo a aby nebyl moc na světle. teploty neřeším, v létě teplo, v zimě zima (i když mám v bytě relativně stabilní klima)...
"Nestojím o uznání!" Šákjamuni
PetrK
Příspěvky: 1161
Registrován: pát říj 06, 2006 10:14

Re: Lenuška

Příspěvek od PetrK »

Zdravím, zajímavé téma. Se soběstačností a domácí výrobou čehokoliv vám fandím. Ono je to asi tak - když nemám čas, nezajímá mě to, nebo to neumím tak si koupím. Koupit si není znakem dokonalosti ale toho že něco nedokážu jinak.
Lidé dnes ani netuší co mají kolem sebe a toho jaký možnosti jim svět okolo nich poskytuje. Chleba sice zatím nepeču, současným zájmem je práce se dřevem. Jeden se nestačí divit co kolem nás po lesích roste a k čemu se dá kdejaký křoví využít. Naši předkové to vše znali ale bohužel dnes je móda pohodlnosti či lenosti - proč bych se tím zabýval, si to přeci koupím. Jenomže vybrat vhodný zboží a odhalit podvodníky/obchodníky kteří se tě snaží napálit je často taktéž mimo schopnosti konzumního člověka.

Obvykle se držím prověřených návodů, nemá smysl vynalézat vynalezené.
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Lenuška

Příspěvek od cepheus »

Zdarec, uz se Ti zadaril nejaky radny bow ? :)
PetrK
Příspěvky: 1161
Registrován: pát říj 06, 2006 10:14

Re: Lenuška

Příspěvek od PetrK »

Jednoho zdařilýho angličana mám, 55 liber na 31 palcích nátahu. To víš, 150 liber jako ve středověku neutáhnu, ale i tohle je použitelný na vše do velikosti medvěda. Mám ho ovšem na terčovku. Je mezi fotkama co jsem ti posílal odkaz.
Teď si hraju se šípy po vzoru papuánců. Příjde mi to zajímavější než dřevo + kovaný hroty a taky budou o dost rychlejší.
Uživatelský avatar
zaklinac.dan
Příspěvky: 164
Registrován: pon led 09, 2012 21:51
Bydliště: na světě jsem bezdomovec

Re: Lenuška

Příspěvek od zaklinac.dan »

ten luk by mě taky zajímal, ale píšeme tu v cizím deníku :( onehdá jsem někde viděl pěkné stromy, tuším jasany, a tam bylo pár silnějších větví a ty by se na to hodily. jedna měla tak parádní tvar, že by se nemusela klidně ani tvarovat. otázka by byla co by tam zbylo, kdyby to člověk stáhnul víc k tý duši. taky nevím, jak bych dělal nějaké omotávky, myslím si, že minimálně pro pojistku by luk měl mít omotávku. tětivu bych udělal asi z nějaké padákovky, ale šípy bych taky řešil a nevím jestli vyřešil. přemýšlel jsem taky o kovovém hrotu nebo udělat základ hrotu šroub nebo vrut a přidělat mu keramickou hlavu. ale na šíp tu nic neroste, takže asi něco kovového. prej ty svařovací dráty nejsou špatný :) a na co jinýho než na terčovku bys to měl mít? :shock:
"Nestojím o uznání!" Šákjamuni
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Lenuška

Příspěvek od cepheus »

PetrK píše:Jednoho zdařilýho angličana mám, 55 liber na 31 palcích nátahu. To víš, 150 liber jako ve středověku neutáhnu, ale i tohle je použitelný na vše do velikosti medvěda. Mám ho ovšem na terčovku. Je mezi fotkama co jsem ti posílal odkaz.
Teď si hraju se šípy po vzoru papuánců. Příjde mi to zajímavější než dřevo + kovaný hroty a taky budou o dost rychlejší.
Jj, prohlidnu si to jeste jednou detailne, uz je to dyl co jsem to zkouknul :).
Pockej, to jako testujes otraveny sipky ? A na kom, snad ne na rodince ? A nebo jen opepreny ? :lol:
PetrK
Příspěvky: 1161
Registrován: pát říj 06, 2006 10:14

Re: Lenuška

Příspěvek od PetrK »

:D Cefe ty bembelo, tos to pomotal. :D Ne otrávený šipky do foukačky ale šípy. :mrgreen: Papuánci vyrábějí dobrý luky tak ani šípy otravovat nepotřebujou. Jsou z rákosí tudíž rychlý a maj hroty z palmovýho dřeva.

Dan:
Jasan není nejlepší dřevo, sice koluje v povědomí jako lukový ale byla to vždy nouzovka když není nic lepšího. Dnes je nejlepší akátový jádro když už tisy nejsou. S tvarem je to jednoduchý, co nejrovnější klacek. Záda luku jsou nedotknutelný, to je strana namáhaná tahem, břicho se ubírá tak aby se to správně rovnoměrně ohýbalo. Omotávky luku se nedělaj.
Tětivu z padákovky neuděláš, bude to pružit jako guma z kalhot. Len, konopí, kevlar, dyneema - cokoliv co nepruží a je pevný. Papuánci dělaj tětivu z bambusu.
Ale kumšt jsou teprv šípy, má to svý pravidla který když nedodržíš tak ti buď nepoletí, poletí úplně mimo nebo se zlomí a propíchne ti ruku. Na šípy toho roste spoustu, třeba šípek. Ze svařovacího drátu uděláš leda prd, šípy určitě ne.
PetrK
Příspěvky: 1161
Registrován: pát říj 06, 2006 10:14

Re: Lenuška

Příspěvek od PetrK »

luk.jpg
(193.68 KiB) Staženo 5 x
Tady je.
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Lenuška

Příspěvek od cepheus »

Jj, jsem to pomotal s jihoamerickyma indianama a curare foukackama (pneumaticka zbran) :).
Bembelo mi naposledy rikal kamos, pred asi 30 roky, kdyz jsme spolu tehdy delali jako lesni delnikove v lese:).
Hezka pripominka :D.

Hmmm .. krasavec, si taky myslim, ze rovnej klacek a do mirnyho oblouku se natvaruje, takovy predpeti v materialu vubec neni na skodu:).
Nedavno jsem resil pruhyb tramu (+- stejna nosnost vyjde ze dreva cenove na polovic nez ocelove I-nosniky) a zajimavy je, ze 2 tramy obdelnikovyho prurezu na vysku vedle sebe seroubovany zavitovkou = x2 nosnost optroti jednomu a 2 uplne stejny tramy nad sebou rovnez seroubovany uz = x4 nosnost.

Je to celkem veda, jak pises o luku uplne ty stejny pomery ve dreve jako u nosniku na zdi jako u prekladu - dole se vlakna dreva natahujou, nahore se naopak vlakna stlacujou a veprostred je "mrtva" zona okolo ktere se to kyve (hernajs zase ta vsudypritomna rovnovaha, co ?) :D. I pruhyb dle zatizeni nosniku ze dreva se da spocitat +- presne v cm:).

Hehe jsem si vzpomnel, Eifellovka roste o +- 20cm kdyz mrzne, nebo pece Slunko, jsem zase pocital o kolik se mi natahnou dodatecny ocelovy klestiny z roxoru ke stazeni krovu byvalych hospodarskych budov (zapomneli dat do tramu klestiny a ted to chce nepatrne z5 :).
A je to zanedbatelny, nejak do 4 mm pri 7 metrech delky tahla.

Ty zarezy tam mas po dnech to ohybas ? Snad ne po tydnech ci mesicich ? To kdyby Te prepadli nejaky barbari bys mel jeste prd kdyby jo :mrgreen: ..
PetrK
Příspěvky: 1161
Registrován: pát říj 06, 2006 10:14

Re: Lenuška

Příspěvek od PetrK »

Deformace je elastická, luk nesmí zůstat ohnutej, to by bylo špatně tím ztratí předpětí a nebude střílet. Když sundám tětivu je to zas rovnej klacek jako když střelí. Resp. tenhle byl ohnutej původně opačně (do reflexu) a natahováním se srovnal do roviny.

Pevnost dřeva - přesně tak, se železem se při stejný váze k pevnosti dřeva nepřiblížíš, musel bys mít dutej profil. Proto z drátu nikdo šíp nevyrobí. Cenově taky dřevo vyjde líp, jasně.

Jj, původně jsem oprášil skripta ze školy a počítal moduly průřezu a namáhání, ale už to neřešim a jedu od oka jako ostatní lukaři. Je to přesně jak píšeš, výška profilu je rozhodující. A ono je to ještě složitější, u některých tvarů když odebereš materiál tak tím výslednou pevnost můžeš i zvýšit. Záleží na tvaru profilu a luk není nic jinýho než pružný nosník.

Zářezy jsou nátah v palcích, slouží k tilerování, ne k ohýbání po dnech. :D Jsou jen od toho abys natáh na potřebnou dýlku a koukal co ti dělá oblouk a jestli nenastává už trvalá deformace.
PetrK
Příspěvky: 1161
Registrován: pát říj 06, 2006 10:14

Re: Lenuška

Příspěvek od PetrK »

Když už jsme to tu Lence zaplnili lukama, tak ještě jednu zajímavost ke dřevu. Nedávno jsem si vybavil jak jsme vždy zápasili s kolíkama na hrábích. Pravidelně se krajní ulamovali a vyráběli jsme nový a nový vyřezaný ze smrkový latě nebo z proutků lísky. No špatně, a naši předkové věděli že se to má dělat z proutků zimolezu. Latinskej název xylosteum, (xylos=dřevo, osteos=kost) hovoří za vše.
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Lenuška

Příspěvek od cepheus »

Tak to me pos.. :D, to sou mi veci, njn, vedeli, dodneska me stve, ze jsem se dedovi nemotal vic ve stolarne a druhymu v zamecnicke dilne:).
Oba byli machri az na pudu ve svym oboru, umeli, dneska to info pracne shanim, ale da se kdyz clovek moc chce, vsak vidis sam :).

Jsem ani scripta moc neoprasoval a nezdrzoval se:), jen jsem nasel ufaj o tom jak vysoka je Eifelka a o kolik se protahuje a jen jsem to zlomkoval na svy pomery - od oka.
Ono v praxi stejne vypocty sedi +-, vsecko je ve finale dany momentalni situaci a pouzitim, cize zase a opet od oka, nic neni staly, vsecko se neustale meni, hybe, starne etc. :).

Cece, vedels, ze pleteny lana pouzity na tahla maji 1770 MPa mez pevnosti diky strunam z uhlikate oceli, oproti betonarskymu roxoru s 500 MPa pouhymi (cize vic jak 3x) ?:)
Hehe, dobre kalitelny roxor se pak jevi oproti tomu jako mekoucky maslo:).
Uživatelský avatar
zaklinac.dan
Příspěvky: 164
Registrován: pon led 09, 2012 21:51
Bydliště: na světě jsem bezdomovec

Re: Lenuška

Příspěvek od zaklinac.dan »

šípy prej někdo dělával snad z lísky. akátu je u nás všude plno, ale přijde mi měkkej (na ohyb). ten tvůj luk mi přijde krátkej a dost subtilní. jinak jestli má bejt luk jenom rovnej, to není rozhodně pravidlo. dělali a dělají se i luky ohýbané. taky jsem párkrát přemýšlel, protože to taky v minulosti dělali, udělat ho z více částí. pevnej prakticky nepružnej střed a pak ramena pružný. s tou padákovkou to nevím jistě, ale klidně bych se hádal. v dnešní době by se určitě našla nějaká šňůra, která by se hodila. myslím, že hlavní problém budou vždycky šípy. jestli říkáš, že tady toho roste, tak to mi nějak uniká. myslím si, že se šípama by to byl asi největší kříž. z toho rákosu by asi nebyly špatný, lehký a rychlý, ale na můj vkus moc lehký a fórový. každopádně nemám teď ani čas ani podmínky na takovéto pokusničení :( a děláš nějakou stabilizaci šípů? jo a s tím tisem. já myslím, že tisy by se našli. hodí se na to i ty naše? já vždycky slyšel, že na luk skotskej tis, bambus nebo ještě něco třetího. ostatní luky se dneska komerčně nesmí z ničeho jiného snad dělat z jednoho kusu z bezpečnostních důvodů. teda jestli jsem to dobře pochopil, když mi to jednou říkal vidím...
"Nestojím o uznání!" Šákjamuni
PetrK
Příspěvky: 1161
Registrován: pát říj 06, 2006 10:14

Re: Lenuška

Příspěvek od PetrK »

cepheus píše:Cece, vedels, ze pleteny lana pouzity na tahla maji 1770 MPa mez pevnosti diky strunam z uhlikate oceli, oproti betonarskymu roxoru s 500 MPa pouhymi (cize vic jak 3x) ?:)
Hehe, dobre kalitelny roxor se pak jevi oproti tomu jako mekoucky maslo:).
Jasně že věděl, jsem strojař cece. :D Ale to je prd, len (režná nit) konopí nebo bambus mají až 1000MPa, stejně tak hedvábí, ananasový vlákno až 1600MPa a to při mnohem menší váze. Aramid a podobný moderní plasty klidně 3500MPa i víc a taky lehoučký.

Roxor je máslo. :)

Dan:
Luk měří 195 cm na dýlku a síla je dána nátahem v librách a sice přesně 55. Tohle používají v americe lovci na medvědy grizzly.
Anglický LB o kterým píšu se vždy dělal z rovnýho dřeva a s pružným středem. Samozřejmě dalších typů je nepřeberně.
Líska na šípy O.K.
Stabilizace - letky nebo něco co brzdí. Anebo těžký hroty a rákos se +- ustabilizuje sám.
Dál má smysl řešit až pokud začneš pokusničit. :wink: Jestli někdy začneš a vyrobíš luk tak tě naučím jak vyrobit rákosový šíp co prostřelí smrkový prkno. :)
PetrK
Příspěvky: 1161
Registrován: pát říj 06, 2006 10:14

Re: Lenuška

Příspěvek od PetrK »


Cefe, jj, dědové znali věci. Naštěstí jsem od toho svýho stačil něco pochytit přestože zemřel relativně mlád. Jako kluk jsem to žral málem se zatajeným dechem.
Jak si něco vykovat, zakalit a popustit a podobně.


Hehe, a ty přírodní národy znají o čem se nám ani nezdá. Dočet jsem se anebo nedávno slyšel, už ani nevím o jednom pokusu v čechách s papuánskými domorodci. Přivezli sem na návštěvu dva chlapce kteří nikdy nepoznali civilizaci. Trvalo jim pouhý tři dny než si osvojili základní dovednosti co tu lidé potřebují - jak používat základní vymoženosti civilizace. Pak dostali asi na týden foťák, ať si fotí co je zajímá. Na čtyřech snímcích byly nějaký budovy a asi na pěti filmech snímky zvířat ze zoo a domácích zvířat z farmy. :D Ukázalo se že fungování naší civilizace bez problémů chápou ale vůbec je nezajímá.
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Lenuška

Příspěvek od cepheus »

Jeje, strojar, tak to ja Te to nemam co ucit znat, hehe :D, se strojarinu ucim porad za pochodu pac me desne bavi, ale mam puvodne elektro silnoproud a jako kone slaboproud a pak jeste hafo dalsich konu na ktery porad nestiham mit cas :).
---------------------
Hmmm, zajimavy s tema klucinama, ale maji recht, zvirata jsou preci vetsim zazrakem nez nejakej zaprdenej barak vehlasnyho architekta:).
Oni to nejak maji uz automaticky pod kuzi tu prirodu:).
Naposledy upravil(a) cepheus dne pát pro 13, 2013 1:12, celkem upraveno 1 x.
PetrK
Příspěvky: 1161
Registrován: pát říj 06, 2006 10:14

Re: Lenuška

Příspěvek od PetrK »

Hehe, to je zajímavý, já původně silnoproud a pak mechanizátor což je víceméně strojařina.
Jo zvířata a rostliny jsou zázrak jakýmu se žádnej blbej barák nevyrovná. :D

Tááák, a teď už jsme Lence dokonale zahnojili denníček. :mrgreen:
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Lenuška

Příspěvek od cepheus »

Coz jen potvrzuje co nas ucil jeden dobrej ucitel na stredni, ze elektromechanici vladnou desitkama dalsich remesel, s odstupem sleduju i ve svym okoli ze na tom neco bude:).
------------------------
To neva, Lenka je "nase", ze jo Leni ? Pucili jsme si na chvili denika, neva ? :D (ale mas pravdu Peto, koncime pomalu):).
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

jasně kucí že neva :lol:
jen sem vpašuju takovou zajímavost, jestli o tom někdo něco neví
před časem jsem se kdesi dočetla, že dělali pokusy ohledně léčení pomocí čerstvých šťáv. Nabrali krev těsně před vypitím a pak v průběhu pití. Vyšlo jim, že tělo je schopné vstřebat do krve max 60ml. Větší množství najednou nemůže tělo využít. tak mne ale napadá, že šťáva projde do zažívacího traktu a dovyužije se tam, ne?

Shodou okolností mi vychází téměř přesně 60ml z jednoho ustřiženého dna velké lahve. Jsme dva, pro každého jeden denně, krát 10 (to je doba, za kterou se osení vypěstuje do výšky 20cm) a máme denně dávku čerstvé šťávy. Ale pěstuju to už i v hranaté plastové láhvi položené na bok. Odstřihla jsem horní stěnu, nechala zašroubované víčko, a mám další minitruhlíček zeleného. To přidávám do odpolední šťávy. Ale není to denně, těch mám jen pár.

zajímavé je, že mi téměř vůbec neklíčí ječmen. Musela jsem ho vyhodit. Asi potřebuje jiné podmínky než pšenice.
PetrK
Příspěvky: 1161
Registrován: pát říj 06, 2006 10:14

Re: Lenuška

Příspěvek od PetrK »

Hmm, zajímavý s těma šťávama. 60 milíků se špatně měří ale když si dám pivo tak mi krví, ledvinama a močákem projde zas ven, když dvě tak rovný dvě ven. Jestli tím nemyslí že jako se spotřebují vitamíny ze 60 ml a ostatní už nevyužiješ. :D Jako když si dáš víc červený řepy tak to přebytečný červený antioxidační barvivo vymočíš.
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

PetrK píše:Hmm, zajímavý s těma šťávama. 60 milíků se špatně měří...
měřím to v malinké plastové dávkovačce, kde jsou značky po 5-ti ml

Stále se tu řeší jestli mléko ano nebo ne.
Přítel něco mléčného musí mít denně, tak jsem si o tom něco přečetla. Z mléka od krav, co jsou zavřené celý život v kravíně se vápník usazuje všude v těle. Mléko od krav co se pasou má úplně jiné složení, dobrý poměr omega 3 a 6 mastných kyselin,/dokonce lepší než ořechy a semena/, hodně vit.K2, a další. Takže se vápník ukládá kam má a ne do tepen a kloubů.

Myslím, že to tu všichni vědí, takže je jen na rozhodnutí každého, jestli mléčné ano nebo ne, případně jestli to budou dělat jako já, že sháním mléko od krav, které jsou většinu roku venku, v zimě krmené i senem, ne siláží. A dělám z mléka jogurty zaočkované kulturou, ne koupenými jogurty. Je to velký rozdíl. Dříve jsem zaočkovávala koupenými jogurty, nebylo to špatné. Pak jsem jednou zkusila kulturu v prášku, a přítel byl v sedmém nebi, že se to nedá srovnat.

Shrnutí: když někdo mléčné mít musí, tak jedině od soukromníka, který krávy pase a v zimě dobře krmí, a udělat si jogurty sami. Je to nebetyčný rozdíl. Nejen chuťový, ale i co do zdravotního přínosu nebo škodlivosti
není co řešit :D
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Lenuška

Příspěvek od cepheus »

Lenuška píše:Je to velký rozdíl. Dříve jsem zaočkovávala koupenými jogurty, nebylo to špatné. Pak jsem jednou zkusila kulturu v prášku, a přítel byl v sedmém nebi, že se to nedá srovnat.
Leni, ze se zase trapne vracim k tomu burcasu, ale budu pomalu vytahovat flasky ledu s vinem z mrazaku pod stromek a ockovat si jej taky :D.
Ale k veci - potvrzuju, podobny princip plati i u Tibetky (co do chuti je jeste variaci v zavislosti na teplote a jak dlouho to delas) a u toho vina je to patrny 100-nasobne. Je zjevny rozdil to nechat jen tak zkejsnout, anebo zaockovat.

Jo, on se taky "burcak" nejak udela z tech bakterii co zbyly na kulickach vina + tech co poletujou jeste po baraku, ale s tema kvasinkama (staci Vinka za 7,- kacek) je to nebe a dudy, podobne jako u Tebe ten jogurt.
Cize Ti verim na 100% :).
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

cepheus píše:
Lenuška píše:Je to velký rozdíl. Dříve jsem zaočkovávala koupenými jogurty, nebylo to špatné. Pak jsem jednou zkusila kulturu v prášku, a přítel byl v sedmém nebi, že se to nedá srovnat.
Leni, ze se zase trapne vracim k tomu burcasu, ale budu pomalu vytahovat flasky ledu s vinem z mrazaku pod stromek a ockovat si jej taky :D.
jé, vůbec to není trapné, taky bych se k burčasu ráda vrátila, kdyby bylo k čemu >:-)
napiš potom, jak se ti to povedlo z toho zmraženého. To jsem zvědavá. Plánuju totiž taky hodně mrazit až budu mít vlastní úrodu...
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Lenuška

Příspěvek od cepheus »

To vis, ze dam vedet, i kdyz bude fiasko misto dobroty :mrgreen: , ale aspon si nekdo dalsi usetri drahocenny mok:).
Ale myslim, ze by to melo fungovat, i kvasinky se pripravuji v prevarene stave z jablek (vychladle, asi aby se "zabily" ty uz obsazeny v mostu) a funguji potom ve vinne stave na 100%, tak by to teoreticky melo zkvasit, uvidime jaka bude chut.
Dam report, urcite :D.
PetrK
Příspěvky: 1161
Registrován: pát říj 06, 2006 10:14

Re: Lenuška

Příspěvek od PetrK »

Zajímavý s tím zamrazováním, to mě nenapadlo.
Janek
Příspěvky: 2178
Registrován: ned dub 21, 2013 15:19

Lenuška

Příspěvek od Janek »

Lenuška píše:před časem jsem se kdesi dočetla, že dělali pokusy ohledně léčení pomocí čerstvých šťáv. Nabrali krev těsně před vypitím a pak v průběhu pití. Vyšlo jim, že tělo je schopné vstřebat do krve max 60ml. Větší množství najednou nemůže tělo využít. tak mne ale napadá, že šťáva projde do zažívacího traktu a dovyužije se tam, ne?

Shodou okolností mi vychází téměř přesně 60ml z jednoho ustřiženého dna velké lahve. Jsme dva, pro každého jeden denně, krát 10 (to je doba, za kterou se osení vypěstuje do výšky 20cm) a máme denně dávku čerstvé šťávy. Ale pěstuju to už i v hranaté plastové láhvi položené na bok. Odstřihla jsem horní stěnu, nechala zašroubované víčko, a mám další minitruhlíček zeleného. To přidávám do odpolední šťávy. Ale není to denně, těch mám jen pár.
A ktere telo, 40 kilove blondynky i s posteli anebo chlapa 120 kg / 190 cm? Jakl nebo Arnold na vrcholu? Tyhle absolutni cisla (60 ml. max.) me vzdy pobavi, s presnym zdrojem kdesi a aha, takhle pak vznikaji hoaxy;

A to me vzdy zajimalo, jak se meri, co kdy telo vstreba, napadlo vas, ze zalezi na milionu ruznych faktoru? Banalni priklad: autobterie, tak dyz je plna, nevezme si nic, kdyz je prazdna, vezme si treba 50 Amper a take to pouhym okem neni nikde videt, co si bere a co si nebere. Ostatne s tim souvisi i pripad, ze prestoze elektrony behaji od zaporneho polu ke kladnemu, usneslo se, ze oficialne behaji od kladneho k zapornemu apod .(pry protoze dogma). Nic neni absolutni...

Ad sipy a strely, chystae se pytlacit?
1. Proč jsme iracionální.
2. Máte paranormální schopnosti? Pak dostanete milion korun viewtopic.php?t=8325#p190690
3. NEberu od statu, nemocenske jsem nebral, ani nepamatuji a platim a platim na tu vetsinu ceskeho naroda, kteri od statu berou. A Vy?
4. Kurt Tackmann : “Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora.”
PetrK
Příspěvky: 1161
Registrován: pát říj 06, 2006 10:14

Re: Lenuška

Příspěvek od PetrK »

Janek píše:
Lenuška píše:před časem jsem se kdesi dočetla, že dělali pokusy ohledně léčení pomocí čerstvých šťáv. Nabrali krev těsně před vypitím a pak v průběhu pití. Vyšlo jim, že tělo je schopné vstřebat do krve max 60ml. Větší množství najednou nemůže tělo využít. tak mne ale napadá, že šťáva projde do zažívacího traktu a dovyužije se tam, ne?

Shodou okolností mi vychází téměř přesně 60ml z jednoho ustřiženého dna velké lahve. Jsme dva, pro každého jeden denně, krát 10 (to je doba, za kterou se osení vypěstuje do výšky 20cm) a máme denně dávku čerstvé šťávy. Ale pěstuju to už i v hranaté plastové láhvi položené na bok. Odstřihla jsem horní stěnu, nechala zašroubované víčko, a mám další minitruhlíček zeleného. To přidávám do odpolední šťávy. Ale není to denně, těch mám jen pár.
A ktere telo, 40 kilove blondynky i s posteli anebo chlapa 120 kg / 190 cm? Jakl nebo Arnold na vrcholu? Tyhle absolutni cisla (60 ml. max.) me vzdy pobavi, s presnym zdrojem kdesi a aha, takhle pak vznikaji hoaxy;

A to me vzdy zajimalo, jak se meri, co kdy telo vstreba, napadlo vas, ze zalezi na milionu ruznych faktoru? Banalni priklad: autobterie, tak dyz je plna, nevezme si nic, kdyz je prazdna, vezme si treba 50 Amper a take to pouhym okem neni nikde videt, co si bere a co si nebere. Ostatne s tim souvisi i pripad, ze prestoze elektrony behaji od zaporneho polu ke kladnemu, usneslo se, ze oficialne behaji od kladneho k zapornemu apod .(pry protoze dogma). Nic neni absolutni...

Ad sipy a strely, chystae se pytlacit?
Táák, konečně zas někdo kdo má všech 5 pohromadě.

Pytlačit? K tomu snad nikdo nenaváděl, ne?
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Lenuška

Příspěvek od cepheus »

PetrK píše:Zajímavý s tím zamrazováním, to mě nenapadlo.
Jo, Petre, uz jsem takto otestoval zamrazenou stavu z jablek - most a funguje to, po rozmrazeni jako kdyz cerstve odstavena:).
Kdyz potom rychle nepijes a je skladovana v relativnim teple taky zacne kysnout, takze by to fachcit melo :-).
----------------------
Hehehe, Janku, ledaze bysme upytlacili Tebe foukackou curare, co ? :D)))
PetrK
Příspěvky: 1161
Registrován: pát říj 06, 2006 10:14

Re: Lenuška

Příspěvek od PetrK »

Jo dobrej nápad, bohužel máme malej mrazák a letos ani nebylo co mrazit. Ale budu pamatovat, hehe, dobrý. Naštěstí jabka vydrží i bez mrazáku, příští rok jich bude dost. Na víno taky dojde, snad za rok bude v plánu výsadba vinice. Ta současná nedává dost úrody.
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Lenuška

Příspěvek od cepheus »

Jasne jabka mam vedle ve sklepe taky a mrazak mam taky maly, jen dole ty 3 supliky, ale vejde se tam najednou asi 5 2l flasek PET, to mas pri neuplnym plneni (aby nepukly) pomalu 10 litru:).
Ted budu tahat ven 4l bilyho a 4l cervenyho, udelam a dam vedet:).

Mi se libi ten maly pultovy mrazacek (nejak ctyri a pul penez stoji, mala spotreba, flasek by tam mohlo vejit vic:).
Nastesti jsme vsech cca 70 litru stacili vypit za pomoci rodiny a pratel, ve vino kupodivu nestacilo prejit lautr nic, svaracek se skorici nebude :D.
Naposledy upravil(a) cepheus dne úte pro 17, 2013 23:55, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
zaklinac.dan
Příspěvky: 164
Registrován: pon led 09, 2012 21:51
Bydliště: na světě jsem bezdomovec

Re: Lenuška

Příspěvek od zaklinac.dan »

petrK: no já myslel luky obecně. samozřejmě že ty dlouhý anglický luky byly dlouhý (a rovný):) taky byly hodně raritní a v některých ohledech nepraktický (i když v jiných nepřekonatelný). no mám ještě nějaký lajato od vidíma. on vůbec luk prostřelí hodně. protože prostě to je tou rychlostí a váhou šípu.je to stejný, jaký dovedou udělat škody třeba zvířata když se připletou do cesty autu a přitom by člověk řekl, že to je měkký masíčko. já jsem z luku trošku střílel. bavilo mě to, docela i šlo a vůbec, byla to magie (střílel jsem v terénu v různou dobu, nejlepší když se sešeří). ale udělal jsem závěr, že tam je na mě málo těla a že ještě jsem mladej a mám dost energie a že luk přijde na řadu, až budu chodit na tůry, houby nebo ryby na starý kolena :) jinak mě se líbila lukostřelba třeba v klanu létajících dýk a to právě nejde s tím dlouhým lukem :D (nebo jo?)
"Nestojím o uznání!" Šákjamuni
Uživatelský avatar
zaklinac.dan
Příspěvky: 164
Registrován: pon led 09, 2012 21:51
Bydliště: na světě jsem bezdomovec

Re: Lenuška

Příspěvek od zaklinac.dan »

ještě jsem chtěl dodat něco. není to sice luk, ale ohledně účinnosti to není úplně off topic. upozorňuju, že video je drastické. komu nebylo 60, nebyl v rusku, je ramenem státní spravedlnosti, je žena nebo je jinak indisponován na video se nedívat, v případě že se někdo podívá, činí tak výhradně na vlastní zodpovědnost (nebo blbost? :))

http://www.liveleak.com/ll_embed?f=24113d89dfd8

skoro vyhrál darwina...
"Nestojím o uznání!" Šákjamuni
PetrK
Příspěvky: 1161
Registrován: pát říj 06, 2006 10:14

Re: Lenuška

Příspěvek od PetrK »

zaklinac.dan píše:petrK: no já myslel luky obecně. samozřejmě že ty dlouhý anglický luky byly dlouhý (a rovný):) taky byly hodně raritní a v některých ohledech nepraktický (i když v jiných nepřekonatelný). no mám ještě nějaký lajato od vidíma. on vůbec luk prostřelí hodně. protože prostě to je tou rychlostí a váhou šípu.je to stejný, jaký dovedou udělat škody třeba zvířata když se připletou do cesty autu a přitom by člověk řekl, že to je měkký masíčko. já jsem z luku trošku střílel. bavilo mě to, docela i šlo a vůbec, byla to magie (střílel jsem v terénu v různou dobu, nejlepší když se sešeří). ale udělal jsem závěr, že tam je na mě málo těla a že ještě jsem mladej a mám dost energie a že luk přijde na řadu, až budu chodit na tůry, houby nebo ryby na starý kolena :) jinak mě se líbila lukostřelba třeba v klanu létajících dýk a to právě nejde s tím dlouhým lukem :D (nebo jo?)
Hehe, no energie je taky snad dost a baví mě spíš horolezectví. Ale člověk nemůže být na cestách neustále tak jedno z dalších hobby jsou luky a šípy.
Anglický luk má svý výhody. V evropě nikdy nebylo třeba vyrábět kompozitní luky, neboť tu bylo kvalitní dřevo a příliš deštivo pro používání kompozitů - myšleno těch historických lepených klihem. O nevýhodách nevím, třeba i japonci používali dlouhý luky jako jezdecký i když byly poněkud odlišný konstrukce.
Pak jsou tu turecký luky který byly o mnoho lepší než jakýkoliv celodřevo, ale to je zapomenutá technologie.
Klan létajících dýk jsem kdysi viděl ale nějak se nevybavuju co tam bylo.
PetrK
Příspěvky: 1161
Registrován: pát říj 06, 2006 10:14

Re: Lenuška

Příspěvek od PetrK »

zaklinac.dan píše:ještě jsem chtěl dodat něco. není to sice luk, ale ohledně účinnosti to není úplně off topic. upozorňuju, že video je drastické. komu nebylo 60, nebyl v rusku, je ramenem státní spravedlnosti, je žena nebo je jinak indisponován na video se nedívat, v případě že se někdo podívá, činí tak výhradně na vlastní zodpovědnost (nebo blbost? :))

http://www.liveleak.com/ll_embed?f=24113d89dfd8

skoro vyhrál darwina...
Týjo není to ten týpek co se postřelil prakem do hlavy když se mu odrazila gule? :D Tady to neotevřu, špatný připojení.
PetrK
Příspěvky: 1161
Registrován: pát říj 06, 2006 10:14

Re: Lenuška

Příspěvek od PetrK »

cepheus píše:Nastesti jsme vsech cca 70 litru stacili vypit za pomoci rodiny a pratel, ve vino kupodivu nestacilo prejit lautr nic, svaracek se skorici nebude :D.
A já myslel že máš jen pár keříků a už je tu 70 litrů. :D
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Lenuška

Příspěvek od cepheus »

Je to on, cece brutal jestli neni fake, na zacatku zdravej chlap pri smyslech a po auto-lobotomii sedi, heka a jen kouka .. celkem sila :(.
Odraz je svine, mi jednou stacila diabolka ze vzduchovky vedle oka, odrazena uz nevim od ceho, tusim ze od zdi.
---------------------------
No, jsem rikal - 32 hlav i kdyz jsme vytrhali to uschly stary, doplnovat je asi nebudu, nam to staci :D, je tam hodne ranny ruzovy, poloranny ruzovy, pak postupne dozravaly bily a modry a zase - jedno bylo driv jiny az uplne pozde na podzim pred mrazama jsme sklizeli:).

Cize parada, cely leto zasobovala zahrada, chytre vymysleny to nekdejsi domaci pan mel, hrich to davat pryc, na jare ostrihame, opecujeme a uvidime :).
Uz aby zase bylo jaro, tohle obdobi zimy nemusim, to radsi snesu ty komary v lete, ale ono bude, Slunovrat je cobydup:).
PetrK
Příspěvky: 1161
Registrován: pát říj 06, 2006 10:14

Re: Lenuška

Příspěvek od PetrK »

Jasně to by byl hřích ničit vinici, naopak dosadit keříky. :)

Cvičně jsem si taky vyrobil prak z osmičky letecký gumy, nátah na plné rozpažení cca 190 cm. Střílí to jak ďas, šutry při nárazu vydávaj zvuky jako odražená kulka. Je to docela posilovačka natáhnout ale pozitivní je že se dá udržet i bez opěrky pro ruku. Tím je konstrukčně jednoduchý a velmi skladný. Ale nikdy by mě nenapadlo střílet s tím zblízka do prkna, taky už zkušenost s diabolkou odraženou pár milimetrů pod oko. Od bukový násady k lopatě.
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Lenuška

Příspěvek od cepheus »

Jo, presne, ono to svine chyti nejakou divnou rotaci zpet a to oko jakoby to magicky pritahovalo nebo co, neni to jen ma a Tva zkusenost, slysel jsem techhle storek uz vic :-).
Ani nepovidej, jsme coby blbi fakani naohybali praky z tlustsiho medenyho dratu, dobre na tom sly udelat ocka, rukojet te vidlice jsme omotali umelohmotnou spagetou (buzirka se rikalo v cechah :-)) a gumu leteckou pirelku 4x4 mm (5x5 mm) vicenasobne vedle sebe, co kdo utahl.

No a samoze jsme ruzne na skladkach rozbijeli stary loziska a tahali z nich koule velikosti +-2cm to bylo idealni strelivo (pitomci, no .. co dodat) :D ..
Jinak poslouzily dobre i ovalny kameny, ale ty zanasely do stran podle tvaru :-).
Vinice no comment, jsem rad ze ji mame:).
Uživatelský avatar
zaklinac.dan
Příspěvky: 164
Registrován: pon led 09, 2012 21:51
Bydliště: na světě jsem bezdomovec

Re: Lenuška

Příspěvek od zaklinac.dan »

já jsem taky napoprvé když jsem na to koukal, tak si říkám, slušný. když jsem ale viděl jak se mu to odráží, tak jsem myslel, že ví, co dělá a má tam nějakou absorbci a nebude střílet tak, aby se to odrazilo na něho. když tam postavil šampáňo, tak jsem si v duchu říkal, že jestli ho prostřelí, tak se mu omluvím, protože jinak mě to video tak nenadchlo. především kvůli tomu, že místo aby se naučil používat prak, kterej je dostatečně dlouhej, tak si vyrobí takovou úchylárnu. ale trošku jsem čekal nějakou zradu. ale spíš něco ve stylu, že si rozbije kameru, auto nebo tak něco. ale tohle jsem nečekal :) taky jsem si říkal, že jestli jsou takový výkonný gumy, tak je asi lepší trubka. a když se udělá dlouhá, tak se skrz ní dají střílet i šípy :) s těma dlouhýma lukama jsem právě myslel to, že někdy vadí v terénu, blbějš se s nima člověk schová, je to těžší na nátah, zřejmě nižší kadence a i na tom koni nevím nevím, to se asi nepoužívalo a ten bambusák se chová trošku jinak...btw do vláknu "kettlebell" jsem zavěsil odkaz na filmeček Непобедимый, což by vás mohlo zajímat.
"Nestojím o uznání!" Šákjamuni
PetrK
Příspěvky: 1161
Registrován: pát říj 06, 2006 10:14

Re: Lenuška

Příspěvek od PetrK »

Nojo, kameny to je pech, jak nejsou dostatečně kulatý tak z praku zanášej. Ložiska jasně, to musí lítat. A olověný kule údajně dokážou dostřelit až 300 metrů, ani se tomu nechce věřit.

Dlouhý luky - nevýhoda je ta dýlka. Kompozit z rohoviny a šlach jsem nedržel ale co se píše, jsou výkonostně srovnatelný s celodřevem. Výhodou je jejich menší rozměr a tudíž vhodnost pro jezdce v sedle. Jinak je kompozit spíš z nouze ctnost v zemích kde není dobrý dřevo. Má spíš nevýhody, musí se chránit před vlhkem a je velice pracnej na výrobu a tedy vždy nedostatkový zboží. V asii si je půjčujou protože ne každý si tam může luk dovolit pořídit.

Dnes se stejně používaj hlavně sklolamináty ale to je jiná kategorie, ty mě nezajímaj.
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Lenuška

Příspěvek od cepheus »

Podobne jako me kdysi zajimaly krasny kousky starych palnych zbrani, ladovacky predovky s doutnakem, pak kresadlovy zamky, pak lefosky jeste pred nabojema, mely kolicek k zapalce do boku http://cs.wikipedia.org/wiki/Casimir_Lefaucheux az pak prisly klasicky mosazny nabojnice:).
Ledacos clovek videl na hradech a zamcich, to byvaly vylozene umelecky dila doslova a do pismene:).
Ale zamerenim jsem dneska uz vic pacifista, je to vsecko na h...o, pac je to na zabijeni bliznich, to je nacisto uplne spatne a na hlavu:).

Sportovni zbrane to je sice zase technicka spicka, ale koukat se na to neda, takovy paskvily, nevis ze ktere strany to ma vlastne vystrelit :D .
Ty jo, 300 metru ? To se ani nedovis kdo Te to z praku trefil :D ..
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

Začíná to být už tradice - po několikáté mne v předvánoční době skolila jakási viróza či co.
Přinesl to domů přítel, přestože jsme se dohodli, že si žádné vánoční dárky dávat nebudeme :mrgreen:
On se z toho dostal za 5 dnů, tak doufám, že nedopadnu jako minulou zimu, kdy jsem klempírovala snad 6 týdnů.
Já ležím, práce stojí, naštěstí jsem udělala něco do foroty, tak to není žádná tragédie.
Pouštím si starší filmy, které už bych jinak neviděla, protože není čas. Takže to má i své výhody. No, oželela bych je :mrgreen:
Papoušinda nechápe, proč k ní nechodím, a stále na mne různě pokřikuje: "Póď - hop, póď!" - to si chce hrát, nebo mne láká: "Dostaneš dobrý, póď...". Ale raději k ní nechodím. I papoušové můžou mít rýmu a mohlo by to mít pro ni fatální důsledky...
PetrK
Příspěvky: 1161
Registrován: pát říj 06, 2006 10:14

Re: Lenuška

Příspěvek od PetrK »

Jéje, kurýruj Leni, budu držet palce.

Cefe zajímá mě vybavení pro přežití ale hlavně vlastní tvorba, jak z hmoty vyrobit nástroj. Je to zajímavý, lepší než sedět večer u televize nebo internetu, tam se jaksi není moc co nového dozvědět.
Luky byly sice taky vojenský ale především je to lovecká zbraň. Na lidi se vyráběly spíš kuše.
Ad zbraně - na východě bylo a je běžný že i mniši pacifisti se učí bojovým uměním a celý život se zdokonalujou v zacházení se zbraní.
Střelba ať už z luku nebo pušky není nic jinýho než trénink koncentrace.
Naposledy upravil(a) PetrK dne čtv pro 19, 2013 19:00, celkem upraveno 1 x.
PetrK
Příspěvky: 1161
Registrován: pát říj 06, 2006 10:14

Re: Lenuška

Příspěvek od PetrK »

p.s.

Četli jste ravimův popis 40tky půstu na AZ? (prosím zde nekomentovat)
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Lenuška

Příspěvek od cepheus »

PetrK píše:Střelba ať už z luku nebo pušky není nic jinýho než trénink koncentrace.
Na tom budu mozna s koncentraci dobre, jsem sbiral na vojne opustaky prakticky jenom za strelby, pac jinak jsem to nezral a stval jsem na zeleny hlavy jak jen to slo:).
Tak jsem za "odmenu" smrdel v kasarnach skoro cely dva roky, kdom dvou radnych dovolenych :D.
S tema mnichama to mas vlastne taky pravdu.
Odpovědět