Lenuška

Tady si každý můžete založit svůj vita-deníček.
Podmínkou je, že název deníčku bude začínat vaší přezdívkou.
Viz vzor.

Moderátor: hugo

Odpovědět
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: Lenuška

Příspěvek od Pavluska »

Lenuška píše: Cesta letadlem byla nepříjemná. Bylo sice krásně vidět, ale za mnou seděl nějaký neposedný kluk, a stále kopal do sedadla. Když jsem našla jeho obutou nohu v mezeře mezi našimi sedadly, přibližně ve výši očí, už jsem se neudržela a nohu jsem mu zasunula zpět do jeho řady. Vysloužila jsem si za to maminčin zamračený pohled. Už se nadechovala, že něco řekne, ale mrskla jsem po ní takové oko, že raději spolkla slinu. Následovalo pár minut klidu, pak to začlo znovu. Z připravené knížky jsem za 3h přečetla 2 stránky >:-) . Shodou okolností vyšel článek od nějakého švédského psychologa, že benevolentně vychovávané děti jsou spratci, a že do rodiny demokracie moc nepatří... :D no, mne už se to netýká, a papouškovi demokracii také netrpíme. I když by to tu ráda vzala do svých drápků a vedla to sama (:-)
hihi, taky jsem ten zrovna článek četla. :)
Mám podobné zkušenosti a i závěry - dítě za to nemůže, ale rodiče ano. Teda většinou. Letěla jsem z usa něco kolem deseti hodin do evropy a celou tu dobu malé dítě (rok a půl staré) vedle mne bolely uši, takže mocně řvalo/brečelo.... to se dá pochopit, ale když jsem pak vystupovala z letadla, měla jsem pocit, že jsem byla celou dobu ve středověké mučírně. Let to byl velmi dlouhý a měla jsem poprvé chuť se v letadle opít. ") Nebo ho strávit na wc apod. Tatínek dítěte byl super a když zrovna vytrvale neřvalo, tak jsme se stačili pobavit o věcech, které nás oba zajímali, protože byl "z oboru".... ale většinou byla jen hlasitá produkce dítěte. Matka dítětě seděla o uličku vedle, s dalšíma 2 staršíma dětma a evidentně taky vyznávala volnou výchovu, ale možná byla jen neskutečně unavená, protože vypadala totálně hotová a děti jí skákaly po hlavě... Paní byla Němka a letěli navštívit rodiče. Takže i důvod cesty jsem chápala, ale moje utrpení se tím prostě moc nezmenšilo.
Až jednou zavedou v letadlech část pro matky s dětmi a já se té části budu moct vyhnout, budu asi lítat ještě víc. Ale zatím mám docela bobky z delších letů.... :)
Nic proti dětem...

Jinak nevychované děti, které mne nějak omezují apod. (dejme tomu případ kdy jsem jela na pohovor ve slušném oblečení a dítko naproti mne v metru mne okopávalo zabahněnýma botičkama a matka se usmívala), napomínám rovnou, protože na to až to napadne matku, už nečekám.. nemusela bych se nikdy dočkat. ")
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: Lenuška

Příspěvek od Pavluska »

cepheus píše:Jj, Leni, zazil jsem neco podobneho pri ceste z Recka autobusem...
hm, tak to je taky dlouhá cesta... :| :mrgreen:
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Lenuška

Příspěvek od cepheus »

Jj Pavli, to bylo v dobe kdy jsme jeste jezdili po Zemi, to je pro naprosty zoufalce, souhlas :D.
Dneska si uz radsi priplatim a letim:).
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: Lenuška

Příspěvek od Pavluska »

já taky byla v Řecku poprvé busem, ale nevadilo mi to - jako děcko jsem byla natěšená na moře a ostatní nebylo důležité. (:-)
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

Po revoluci jel busem "na západ" asi kde kdo z nás :D . Já taky. Do Itálie, prohlédnout si na vlastní oči milované "quatrocento" období a Leonarda, Michelangela, atd. Naštěstí to byl "poučný" zájezd, kde se chodilo jen do galerií a kostelů, takže žádný nevycválanec neobtěžoval. Koupání v moři se konalo jen dvě hodiny, a stejně do moře vlezlo málo ze spolucestujících. Postupnými rozhovory jsem zjistila, že většina z nich byli učitelé dějepisu, zeměpisu, nebo studovali dějiny umění, nebo umělci. Takže to bylo super. Sborově jsme opravovali neumětelské říkanky průvodkyně, případně ji doplňovali o zajímavosti, které neznala. Třetí den se přestala stydět a začala si to zapisovat (:-) ...

Dnes už je nám dobře. Únava opadla, Barunka už začala dokonce trochu zlobit, vše se vrací do původních kolejí...další dovolená až na jaře. Ale to bude spíše fyzický teror :mrgreen: jedeme opět do Alp na kola :mrgreen:
Fiona
Příspěvky: 3386
Registrován: úte úno 19, 2008 7:06
Bydliště: Buenos Aires, Argentina

Re: Lenuška

Příspěvek od Fiona »

Chudera pruvodkyne :)
Vyhrazuji si svate pravo na omyly!
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

Tatar mi připomněl ořechové jogurty. U mne spíše semínkové. Dělala jsem ho ze slunečnic, a byl moc dobrý. Kyselost se dá regulovat ochutnáváním. Když to člověku dostatečně chutná, dá skleničky do lednice a tím přeruší fermentační proces. Musím zase nějaké spáchat...
Založila jsem po příjezdu kvásek na žitný chleba. Původní přes dovolenou umřel. Přítel bez chlebovin nemůže žít, tak ať aspoň baští zdravější domácí. Problematiku jsem minulý rok pečlivě nastudovala. Zjistila jsem, že lepek je nejspíš pro většinu lidí nestravitelný proto, že se na kvašení ve výrobě moc spěchá. Když se nechá žitná mouka dlouho pomalu prokvášet, rozmnoží se enzymy, které lepek odbourávají. Pekla jsem tedy chleba tímto způsobem, a určitě byl stravitelnější než kupovaný. Po několika dnech na dovolené přítel prohlásil, že HNED až se vrátíme, musím zase začít péct. :lol:
Pekárničky na chleba jsou na ...nic, protože celý proces kynutí a kvašení urychlují. Opak je nutný. Kvasit při pokojové teplotě kolem 20st co nejdéle :D
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

Od příjezdu z dovolené jsem výhradně na šťávách. Dopoledne zeleninových:
mrkev, řapíkáč, čer. řepa i s listím, trochu kopru a zelené petrželky. Jo a zázvor, kousek. a občas černá ředkev.
odpoledne popíjím 2-3dl jablečného moštu. Chtěla jsem ho lehce zkvásnout, ale asi zmizí dřív, než to stihne. minibublinky už odcházejí...

šťávy mně pěkně čistí. Je vidět, že jsem měla 3 týdny pauzu. Běžně takový účinek nemají, protože mne čistí průběžně. Teď mně lehce prohánějí a nechtěla bych po sobě jít na záchod :mrgreen: . Naštěstí se to začíná mírnit...vydržať !!! >:-)
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

Trávicí trakt pravděpodobně šťávami vyčištěn :D

Než se člověku podaří po dovolené zajet do původních kolejí a tempa běžných denních činností, pár dní to trvá. Vlastně ani dnes ještě nestíhám všechno co dříve. Jestli nakonec ta dovolená spíš člověka nezpomalí a nerozmazlí (:-) ...
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

páni, zjistila jsem, že Bára jí zázvor (:-)
ona oproti jiným papouškům asi dostává mnohem pestřejší stravu, ale ten zázvor by mne nenapadl. Vařila jsem si zelený čaj, strouhala do něj čerstvý zázvor, a Bára mi slezla po ruce z ramene a začala se zázvorem doslova cpát (:-)

V neděli jedu na návštěvu ke vzdálené tetičce. Je to stará paní, a její jedinou radostí je poctít návštěvu navařeným a napečeným jídlem. Ach jo, tady nepůjde se nějak vymluvit. budu muset něco pojíst. Usmlouvala jsem aspoň, že to nebude svíčková s knedlíkem, a že bude v jídle zelenina. Hlavně aby to nebyla kachna s červeným zelím, to je pro většinu lidí jídlo "se zeleninou"... :mrgreen:
no ale nějak to zvládnu. Tetu mám ráda a dlouho jsem ji neviděla. dám pak půstík :D
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: Lenuška

Příspěvek od Pavluska »

taky mne čeká pár návštěv a ohledně jídla to je trochu komplikace, a to i dokonce i když už jsem zčásti vařan. Nejím úplně všechno... Dovezu si částečně svoje jídlo a na návštěvě si nechám udělat třeba čaj. Naštěstí mně už znají, tak jsou spíš rádi, že nemusí vymýšlet co se mnou... :mrgreen: I když... uvidíme... Hlavně všechno s úsměvem. :)
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

Dnes jsem na zahradě u skorotchyně pojedla úůůžasné obrovské přezrálé maliny. :delicacy: Jsou to asi nějaké hodně pozdní, jen jeden keř takhle plodil, ostatní už byly holé...
Na zahradě jiných známých jsem dostala málem infarkt, protože jsem objevila tak 12kg nesklizeného nádherného modrého vína. Bohužel už bylo zachvácené plísní, jinak bych ho ještě ostřihala. Nevadí mi, když je trochu scvrklé, ale plíseň nemusím... Nojo, když to má někdo na zahradě a roste to "samo", tak si toho neváží. jsem jako kombajn, zpracuju všechno, i plevel. Natož víno...Škoda, kdyby dali vědět, sklidila bych všechno... Takové mrhání Božím darem...
Fiona
Příspěvky: 3386
Registrován: úte úno 19, 2008 7:06
Bydliště: Buenos Aires, Argentina

Re: Lenuška

Příspěvek od Fiona »

Maliny? To uz musi byt fakt zazrak. Ja uz v posledni dobe sotva kdy ulovim ostruzinu, jednu, i to povazuju za zazrak. Tytam jsou casy kdy jsem vylezla na tresen a pasla se 2+ hodiny. Veris tem malinam ze nejsou geneticky zmanipulovane? Vsak uz mas skoro pul listopadu... to uz zijou jen sem tam ostruzina a sem tam trnka... a mozna sem tam sipek
Vyhrazuji si svate pravo na omyly!
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

Fiona píše:Maliny? To uz musi byt fakt zazrak. ...Veris tem malinam ze nejsou geneticky zmanipulovane? ...sipek
Nevěřim jim ani slovo, Fi. Jsou určitě zmanipulovaný. Potvory. Ale dobrý byly...
A šípky taky dobrý... Našla jsem na té zahradě pod kůlničkou krásnou uříznutou větev plnou šípků. Když jsem ji asi tak z půlky ožrala, došlo mi, že byla nejspíš určená k dekorativním účelům. Nikdo mně neviděl, tak snad budou viněny z otrhání zvířátka... Žerou vlastně nějaká zvířátka kromě nás šípky? Možná ptáci, Bára je baští...
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: Lenuška

Příspěvek od buc11 »

mám taky ještě maliny a navíc nešlechtěný
Fiona
Příspěvky: 3386
Registrován: úte úno 19, 2008 7:06
Bydliště: Buenos Aires, Argentina

Re: Lenuška

Příspěvek od Fiona »

Zvirata nevim. Ja sipky sem tam pojidam, v malem mnozstvi (tj ze se z toho nenajim). Ale mnohem radsi nez zrale sipky mam okvetni listky sipkovych ruzi, na ty jsem tak ujeta ze jak vidim ker, neodolam. Ale obiram jen ty listky co uz je na nich videt ze jsou akorat pred odkvetem a odpadnutim, ty co jdou lehko. Ty co na kvetu drzi pevne nechavam byt. Jednak nejsou tak sladke jako ty co uz skoro padaj, a taky mi prijde tak nejak proti prirode to z tech kvetu rvat zaziva.
Vyhrazuji si svate pravo na omyly!
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

V neděli jsem byla na návštěvě u příbuzných. Teta je vyhlášená kuchařka, a kdo přijde, musí jíst až do upadnutí :D
Nemohla jsem ji urazit, dala jsem si "normální jídlo", tj polévku s játrovými knedlíčky, šťouchané brambory s vepřovým plátkem, hráškem a strouhanou mrkví, a jako zákusek štrůdl. Vše domácí a ve vysoké kvalitě. Jak jsem zvyklá na ty moje šťávy, připadalo mi všechno moc slané nebo moc sladké. Strávila jsem to kupodivu dobře, ale druhý den mně tak děsně bolela hlava, že jsem až do odpoledne musela ležet. Nevím, jestli to bylo skrz pochutiny, které jsem do sebe nasunula /už dlouho jsem nic "normálního" nejedla/, nebo to tak prostě přišlo. Spíš bych podezírala to jídlo... no, každopádně včera půst, dnes zeleninová šťáva. Budu v ní pokračovat až do pocitu úplného vyčištění, což se nejlépe pocítí na wc (:-)

Díky papouščím historkám mám co vyprávět, když jsem na příbuzenské návštěvě, a tak nějak nechci mluvit o svém způsobu života a stravování. Na několik hodin téma krásně zaplácne čas, všichni se dobře baví a o sobě nemusím nic povídat... :D
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Lenuška

Příspěvek od s.arik »

To si vyvázla hladce, ono je to taky dost o množství. Jsem se tuhle přejedla líškáčů a myslím, že pro tělo by standardní talíř vepřo-brambor byl snad i lehčí :)

Jinak my vaříme poměrně často (v létě jednou týdně, v zimě obden), ale pořád dokola asi tři jednoduchá jídla typu rejže+brokolice, takže jsem "normální pestrou" stravu už taky neměla možná pět let.

Výsledkem je hlavně to, že když jdu po chodbě domu nebo školky a cítím nějaký oběd, říkám si, to znám, ale nemohu si vzpomenout, voní takhle rajská nebo čočková polévka, nebo to cítím smažený květák či svíčkovou? Opravdu už jsem úplně zapomněla, jak co voní (:-)
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Lenuška

Příspěvek od Jindra »

Lenuška píše:Teta je vyhlášená kuchařka, a kdo přijde, musí jíst až do upadnutí. Nemohla jsem ji urazit, dala jsem si "normální jídlo"
tak to já to tedy mám mnohem jednodušší - o mně to rodina a příbuzenstvo ví a na jídlo mne nezvou
už jen pořád čekám, kdy si všimnou mý postavy a mýho zdraví,
zatímco jejich kyprá ohnutá těla naříkají
a co teprve zdravíčko, jak jim (ne)slouží
ale asi to má svůj čas

P.S. slova "nesmíš mne urazit a dej si" naopak urážejí mne ;-)
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

Jindra píše:
Lenuška píše:Teta je vyhlášená kuchařka, a kdo přijde, musí jíst až do upadnutí. Nemohla jsem ji urazit, dala jsem si "normální jídlo"
tak to já to tedy mám mnohem jednodušší - o mně to rodina a příbuzenstvo ví a na jídlo mne nezvou...
nojo, u nás v příbuzenstvu jsou složité a křehké vztahy, na návštěvy tudíž chodím velmi málo. Když jsem se snažila vysvětlit u jiných příbuzných své stravování, prohlásili o mně, že mi hráblo. Tak to už nehrotím, jednou za pár let to prostě skousnu- doslova a do písmene. Nakonec tetě je 82, a při té stravě je čiperná a kromě vyššího tlaku ji nic netrápí. A nadváhu nemá, na 165cm váží 58kg, což je v tomhle věku úžasné. Nikdy ani víc nevážila, to teď si stěžuje, že přibrala 3kg :D . Beru to prostě tak, že vztahy jsou pro mne důležitější. Moc příbuzných už nemám...tak to nehrotím. Kdybych chodila na návštěvu každých 14 dní, musela bych tu stravu taky řešit, stejně jako Ty, to je jasné. Tohle bych nechtěla zažívat často... :roll:
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

s.arik píše:To si vyvázla hladce, ono je to taky dost o množství. Jsem se tuhle přejedla líškáčů a myslím, že pro tělo by standardní talíř vepřo-brambor byl snad i lehčí :)
jedla jsem velmi umírněně, to je jasné. Normální jídlo a ještě se přejíst, to by byl sebevražedný pokus :mrgreen:
ale stejně si myslím, že to hladce neprošlo...ještě teď mám hlavu jako střep.
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: Lenuška

Příspěvek od Pavluska »

Jindra píše: P.S. slova "nesmíš mne urazit a dej si" naopak urážejí mne ;-)
to mám stejně, ale odjakživa. jakmile mi někdo něco nutí, už na to ani nemám chuť. :)
Teď mám všude "výmluvu" na alergie a nosím si něco s sebou nebo sním něco malého ne tolik závadného. ") Nejhorší je když by se někdo příliš snažil uklohnit bezlepkovou variantu atd a já tomu stejně nevěřila a i chuť by byla nic moc... proto dopředu křičím, ať si se mnou, proboha, nelámou hlavu. ") Jako někdy se to může povést, ale riskovat trapas kdy bych pak nad talířkem nešťastně seděla, nechci.

Jinak jak psala Lenuška "moc slané/sladké"... to znám. Brrr. Některé věci by i byly výborné, ale jak do toho lidi nacpou kvantum soli nebo cukru, už to nedokážu pozřít.
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: Lenuška

Příspěvek od Pavluska »

Lenuška píše: Tak to už nehrotím, jednou za pár let to prostě skousnu- doslova a do písmene.

Nakonec tetě je 82, a při té stravě je čiperná a kromě vyššího tlaku ji nic netrápí. A nadváhu nemá, na 165cm váží 58kg, což je v tomhle věku úžasné. Nikdy ani víc nevážila, to teď si stěžuje, že přibrala 3kg :D . Beru to prostě tak, že vztahy jsou pro mne důležitější. Moc příbuzných už nemám...tak to nehrotím. Kdybych chodila na návštěvu každých 14 dní, musela bych tu stravu taky řešit, stejně jako Ty, to je jasné. Tohle bych nechtěla zažívat často... :roll:
:)

no právě. proč by teta měla věřit, že si škodí, když se těší skvělému zdraví?! ")
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Lenuška

Příspěvek od cepheus »

Tady je Pavli krasne videt, ze zivot neni zdaleka o zradle, ale o celkove pohode, psychice, ktera pak ridi i tu fyziku:).
A kdyz uz to ma byt (pro nekoho) o jidle, neni to o zdravem/nezdravem jidle, ale o mnozstvi. Teticka je hubena, dari se ji, kdyby byla tlusta, mela by tlaky, cukrovky, klouby bolavy a nevimco jeste. Cize - neprezirat se, to je oc tu bezi :D.
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

...a to jsem ještě nenapsala, že tetička v těch dvaaosmdesáti s napnutýma nohama sáhne dlaněmi na zem. Já doposud taky, a doufám, že v jejím věku budu na tom fyzicky tak jako ona. Je to paní z vesnice, točí se kolem hospodářství, od rána do večera na nohou, k tomu se pravidelně protahuje "kvůlivá zádům". Jí málo, ale všechno. A jak píšete, je stále dobré mysli... Má můj obdiv. Jo, a peče si vlastní chleba :lol: . "ten kupovanej bych nedala ani slepicím!!!"- její oblíbená hláška. Ostatně dělá si pokud možno všechno sama, co se kuchyně týká.
Fiona
Příspěvky: 3386
Registrován: úte úno 19, 2008 7:06
Bydliště: Buenos Aires, Argentina

Re: Lenuška

Příspěvek od Fiona »

A ten vtip znate, jak prijdou panove od novin za dedeckem u prilezitosti jeho 100. narozenin, a ptaji se jak se dozit tak pozehnaneho veku? :) No deda jim vysvetli jak staci zit zdrave, jist zdrave, nestresovat, nepit, nekourit, chodit hodne ven atd...V tom se z vedlejsi mistnosti ozve rachot, rana a hlasity smich. "Tam radsi nechodte", rika deda novinarum, "to byli moji dva starsi brachove, urcite jsou zase ozrali jak prasata" :mrgreen:
Vyhrazuji si svate pravo na omyly!
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Lenuška

Příspěvek od cepheus »

"A maj tam nahulino" (dodava zena) :D ..
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

ještě k té dlouhověkosti: dost se o to zajímám, čtu studie, články, ale hlavně se pídím po informacích přímo od lidí, kteří se VE ZDRAVÍ dožili velmi vysokého věku.
Také mi z toho vychází, že jedli střídmě, část života prožili vysloveně v nedostatku, tuků, ale ani ovoce a chleba se neodříkali. Jen všechno umírněně.
Můj 102-letý nevlastní děd umrzl, a kdyby toho nebylo, mohl pít rum, zelenou, a kouřit k tomu cigarety ještě pár let navíc. Jedl hlavně odleželý "turisťák" s chlebem, a z pečeného masa jedl jen to tučné, které vytíral z pekáče chlebovou kůrkou. Ten turisťák si pověsil za skříň, a dokud na něm nebyla vrstva plísně, jako na uheráku, tak to pro něj bylo nepoživatelné :mrgreen:
jiný pán přes stovku, kterého jsem také osobně znala a zpovídala, jedl maso jen v neděli, ale jak říkal: muselo se třást, jak bylo tučné. Jinak jedl vlastní ovoce a zeleninu s chlebem. Střídmě. Měl rád becherovku a sklenku vína.
Tak bych mohla pokračovat. Velmi staří lidé, kteří se skutečně toho věku dožili, měli rádi tuk, sacharidy /nejčastěji ve formě chleba a brambor/ umírněně, ale jedli je, a denně trochu alkoholu, až na toho mého dědu :lol: Všichni se dost pohybovali, děda dělal dříví na zimu prakticky do smrti. Práce na zahradě a tak.

Já vím, že se to tu už všechno zmiňovalo, ale něco jiného je dát odkaz na článek, kde se o tom píše, a něco jiného je si popovídat s člověkem, který má opravdu 93 nebo 102 let, chodí po svých, a jako třeba další můj tentokrát už vlastní příbuzný si "zajde podívat pěšky do Prahy - ráno 37km tam, na Václaváku si dal housku, a pak hned 37km zpět." v 90-ti letech!!!...
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: Lenuška

Příspěvek od rudo »

Lenuška píše:ještě k té dlouhověkosti:

a jako třeba další můj tentokrát už vlastní příbuzný si "zajde podívat pěšky do Prahy - ráno 37km tam, na Václaváku si dal housku, a pak hned 37km zpět." v 90-ti letech!!!...
v debate o dlhovekosti a zdravi sa tento pribeh cita inak a toez vyvola poztivne reakcie citatela, nadsenie

keby tento pribeh bol dolsova uvedeny v debate o finacnej situacii dochodcov alebo zivotnej urovne doichodcov alebo o dochodkovom systeme vseobecne

tak stejny pribeh by mal uplne opacny ucinok

:mrgreen:
5 2 8
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

rudo píše: v debate o dlhovekosti a zdravi sa tento pribeh cita inak a toez vyvola poztivne reakcie citatela, nadsenie
keby tento pribeh bol dolsova uvedeny v debate o finacnej situacii dochodcov alebo zivotnej urovne doichodcov alebo o dochodkovom systeme vseobecne
tak stejny pribeh by mal uplne opacny ucinok :mrgreen:
naštěstí prastrýc neutratil ani polovinu důchodu. Bydlel ve svém, topil zdarma, nesvítil, tv ani lednici neměl, a většinu potravy si vypěstoval nebo nasbíral...
oblečení co pamatuju pořád stejné...skromný ale šťastný život.
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: Lenuška

Příspěvek od rudo »

Lenuška píše:
rudo píše: v debate o dlhovekosti a zdravi sa tento pribeh cita inak a toez vyvola poztivne reakcie citatela, nadsenie
keby tento pribeh bol dolsova uvedeny v debate o finacnej situacii dochodcov alebo zivotnej urovne doichodcov alebo o dochodkovom systeme vseobecne
tak stejny pribeh by mal uplne opacny ucinok :mrgreen:
naštěstí prastrýc neutratil ani polovinu důchodu. Bydlel ve svém, topil zdarma, nesvítil, tv ani lednici neměl, a většinu potravy si vypěstoval nebo nasbíral...
oblečení co pamatuju pořád stejné...skromný ale šťastný život.
rozumny clovek

ja som to myslel tak ze 90 rocny duchodce ma peniaze len na 1 rohlik a musi si ist ho kupit pesi az 37km tam a nazad, lebo nema ani na dopravu a system dochodcom domov nic neprivezie a ani lokalnu predajnu neudrzuje.
5 2 8
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Lenuška

Příspěvek od cepheus »

Tos myslel blbe, jsou lidi co mesto ke stesti nepotrebujou a preziji v pohode i bez nej.
Lituju dnes duchodce v panelakach, odkazane na milost vsech moznych loupezniku vodarnama pocinaje (lidi meli studny) a teplarnama konce (lidi chodili a cistili lesy v okoli), si jeste pamatuju jak prababa nosila na zadech v plachte domu "otypky" drivi.
Zivot je nestal temer ani korunu, zadny paraziti jako dneska na nich nevegetovali, anebo jen minimum.

Dneska je tolik zbytnych umelych pseudo-sluzeb a pseudo-zamestnani zejmena ve mestech, ze se komousi se svoji umelou zamestnanosti muzou zastydet zhluboka nekde v koute, hehe:).
Hehe, mi pripomina, jak jsem si pred cca 20 lety myslel, jak je babka pozadu a topi ve sporaku a ja si frajirek zavedl do baraku plyn, jak jsem chytrej geroj :).
No .. cas ukazal presne opak, babka mela vic rozumu nez dneska my vsici dohromady, topim ve sporaku za zlomek nakladu a chrochtam si blahem nad inkasem 1.500,- mesicne (voda+elektrika):))).
Platival jsem s plynem a jeste nekorigovanou spotrebou el. a vody mesicne 3-4 x vice, debil:).
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Lenuška

Příspěvek od s.arik »

Oni by ti důchodci z paneláků ani moc nechtěli, takže není nutné je litovat. Mnozí z nich si za život už dost dřeva či uhlí odtahali a ústřední vytápění za jakoukoliv sumu nižší než (důchod mínus žvanec) je pro ně požehnání. Odezdikezdismus neberu, každý má jiné priority.
Jsem ráda, že topíme dřevem, ale když nás vítr zavane do paneláku, bude nám tepleji bez práce.

Možná to vidím moc pesimisticky jen proto, že z důvodu dvouhodinové dopolední absence u kamen se mi to tu nedaří vytáhnout od šesti ráno ani na 17 stupňů, brrrr :) Já vím, chce to starobylou osvědčenou pec, která drží teplo půlden nebo i den po vyhasnutí. Ale to v pronajatém bytě nepostavíme :)

Zrovna jsem četla článek o slaměném domě, co vyhrál EcoOskara, krása, krása, jen musím ty tři melouny našetřit a to by bez půstu (celorodinného) asi nešlo.
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Lenuška

Příspěvek od cepheus »

He, to neni zadny odezikezdismus, tak se proste zilo aspon na venkove jo:).
On je to totiz uzavreny zacarovany kruh, duchodce je v byte, ma "odtahano" jak pises, tudiz se nehejbe a chce klid a cokoli co umori duchodem a nepreleze jej to. Ok.
Jenze ne-pohybem zase upada jeste do vetsi nepohyblivosti a tak porad dokola .. az umre. (Receno slovy klasika : "Chšadla a chšadla až uchšadla") :).
Dik, to si rdeji utnu denne par polinek a projdu se pro ne, a rad:), teorii, ze maji odnosino a vubec odedrino neberu, to je cesta do pekla, do nepohyblivosti.
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Lenuška

Příspěvek od s.arik »

Pro tebe to tak je, oni to vidí jinak, neměla jsem ambice vynášet všeplatné soudy. Jinak si taky myslím, že celoživotní fyzická práce je zdravá a doufám, že jí budu schopná i po sedmdesátce. Pokud ne, tak je to pak v chaloupce u lesa (příp. bez partnera) celkem o život :) Ale tak to dřevo si dneska člověk objedná telefonem už naštípané až k domku a vodu ze studny do světnice vysosá čerpadlo, takže dejme tomu...
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Lenuška

Příspěvek od cepheus »

Jo, drzim Ti k tomu palce, dulezity je ze si to uvedomujes :).
Ze zkusenosti vidim, ze babky jsou houzevnatejsi, drou na dome a na polickach cely roky a jeste i po ovdoveni, chlap se driv strha pac je od Boha lenosnejsi a spis vymysli opicky jak si to zjednodusit ruznyma strojkama, coz mu zase bere cas navic, energii a potazmo zdravi :D.
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

Včera jsem sebrala poslední rajčátka z balkónu. Dnes ráno už tam bylo lehce nasněženo...
Ještě dozrávaly venku. Balkón je na jih, takže rajčata červenají i v listopadu. Zelená rajčátka oberu a za oknem na jih do vánoc postupně dozrajou...
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Lenuška

Příspěvek od Jindra »

s.arik píše:Možná to vidím moc pesimisticky jen proto, že z důvodu dvouhodinové dopolední absence u kamen se mi to tu nedaří vytáhnout od šesti ráno ani na 17 stupňů, brrrr :)
Při sedmnácti stupních teprv začínám uvažovat, jestli zatopit nebo ne,
ovšem pouze pokud jsem doma sám, to je mi hej.
Jestliže jsou doma ostatní, jim to nestačí a topí se na nějakých až skoro zbytečných 23, 24
Lenuška píše:Včera jsem sebrala poslední rajčátka z balkónu. Dnes ráno už tam bylo lehce nasněženo...
už jsem byl dneska ráno v kontaktu s Jirkou (myslím jsi s ním mluvila na RAWení 8. června - Jirka předváděl náš projektík = lis na oleje) a taky právě říkal, že vám v Praze nasněžilo... jsem se divil, že tu na Vysočině nic :-))
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Lenuška

Příspěvek od s.arik »

Nesnáším, když na mě děti makají ledovýma rukama a nohama, ani Míra to nemá rád. Oni jsou holt menší a při zemi (jeden leze pouze po čtyřech). A při 17 st. máme všude plíseň. A prádlo schne čtyři dny, takže musí mít kluci papírovou plenu místo látky. A abych se nevymlouvala, mně samotné to není příjemné :) Mám ráda tak dvacet.
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

nasněžilo, nasněžilo, ale hned zase slezlo...

jinak já mám ráda doma teplotu mezi 20-21st. Musela jsem trochu zabojovat, přítel byl zvyklý na 23-24, a první zimu u mne v bytě se klepal. Pořád tajně přidával :mrgreen: Nakonec si zvyknul, a dnes mu jinde přijde přetopeno, když mají 23. Došlo na moje slova, že je to jen otázka zvyku.
Pod 20st. prádlo schne blbě, to mám taky vyzkoušené...
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: Lenuška

Příspěvek od Pavluska »

s.arik píše: A při 17 st. máme všude plíseň.
starej barák... i odtud od skryté plísně může vanout vítr ohledně alergií, i na jiné věci. Mně se to všechno zhoršilo v prostředí s plísní. Teď je líp (nová podlaha v koupelně), ale jednou bude ještě líp (jinde). :)
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: Lenuška

Příspěvek od Pavluska »

s.arik píše: Možná to vidím moc pesimisticky jen proto, že z důvodu dvouhodinové dopolední absence u kamen se mi to tu nedaří vytáhnout od šesti ráno ani na 17 stupňů, brrrr :)
hlásím ranních 14 :)
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Lenuška

Příspěvek od s.arik »

Vyhráváš, my nejhůř 15. Ale těch 17 bylo po sedmi hodinách topení :evil: jenže právě s tou pauzou, když jsem doma a přikládám pilně, je to lepší (ideální 19-21).
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Lenuška

Příspěvek od Jindra »

.
já dneska jedu tam nějak po Bucovsku, ještě jsem nezatopil. Venku od ranních 5 přes 10 už zase zpět na 5, v bytě 18
díky tomu, že manaželka se synkem maj zájezd, vůbec nebudu topit, netřeba, většinou jsem po venku (podzimní úklidy zahrada, dvůr, garáž)
a když přijdu z venkovních 5ti do bytových 18ti, je pocit tepla. až dopracuju, rovnou zalehnu
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

My vlastně ani méně než 18st. mít nemůžeme. Bára je papouš choulostivka, Žakové nemají mít pod 18. Krátkodobě snese i zimu, ale během dne musí mít "tepelnou pohodu". Tak ji aspoň otužuju tím, že ji na chvíli beru do obyváku, kde je 15st. Moc tam netopíme, ve zbytku bytu máme 20.

Dnes bylo sice hezky, ale pro mne už na kolo zima. Přecházím na domácí šlapátko-hejblátko. Aspoň trochu to přes zimu udrží kondici, že na jaře nezačínám od nuly...
Fiona
Příspěvky: 3386
Registrován: úte úno 19, 2008 7:06
Bydliště: Buenos Aires, Argentina

Re: Lenuška

Příspěvek od Fiona »

Kdyz je na kole zima, chce to investovat do poradnych rukavic ;) My co pro nas kolo je jedinym dopravnim prostredkem v lete v zime zase ocenujeme mensi provoz pres zimu, taktez mensi vyskyt takovych tech "cyklistu" co stavi na kazdou cervenou apod. Vubec nejlepsi to je kdyz napadne snih, to anglani ani nevyjizdej a mam vsecky londynske (jinak permanentne ucpane) silnice jen pro sebe. Jedina nevyhoda je ze v takovem pocasi se nic nekona co se konat melo, takze tam prijedu a muzu se rovnou otocit... ale ta projizdka vyjimecne dychatelnym zasnezenym Londynem za to stoji :) Ale chce to zimni gumy... ja je pouzivam porad, i v lete, kvuli rozbitemu sklu na silnicich. Ten hrubsi dezen prece jen dava vetsi odolnost vuci pichnuti nez ta tenoucka guma co vypada jak puncoska.
Vyhrazuji si svate pravo na omyly!
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Lenuška

Příspěvek od cepheus »

s.arik píše:Vyhráváš, my nejhůř 15. Ale těch 17 bylo po sedmi hodinách topení :evil: jenže právě s tou pauzou, když jsem doma a přikládám pilně, je to lepší (ideální 19-21).
Co to mate za kamna ? My mame stary kuchynsky sporak, vytapim s nim 2 mensi (asi 3,5m x 2,5m) mistnosti a dve vetsi (jednu 3,8m x 4,2m, dalsi asi 4,0m x 4,2m) v nejvzdalenejsi od sporaku v te nejvetsi mistnosti mame 21°C a primo u kamen cca 26°C, zena narika, ze u vareni zkomira vedrem a to topime zatim drevem ze starych prken, na noc dam par hnedouhelnych briket, pekny polinka setrim na zimu.
To mate nejaky ucpany komin, nebo nachlazeny sporak ? Nejsou to stary Clubky ? Ty bych vyhodil oknem, by letely obloukem, nejhorsi kamna co znam.
Uživatelský avatar
mira
Příspěvky: 2423
Registrován: ned dub 26, 2009 2:13
Bydliště: Jilemnice

Re: Lenuška

Příspěvek od mira »

Ona přehání. Těch 26 v kuchyni, kde topíme, máme také. V obýváku jsou 4 stará okna, kterými táhne. Tam to při téměř vší snaze zahřejeme na 20 a až bude mrznout, tak to bude horší.
Snad by pomohla ta díra u stropu, skrz příčku, kvůli lepší cirkulaci, kterou kominík navrhoval.
Máme nové krbovky thorma colmar. Měly by zajistit dostatečných 7 kilovatelínů, ale jak se zdá, není to dost. Mám v plánu je obložit cihlou, pro delší akumulaci, ale to by zase mohlo zpomalit ohřev. :|
Všeho s mírou.
Uživatelský avatar
culka
Příspěvky: 1861
Registrován: pon črc 28, 2008 8:54

Re: Lenuška

Příspěvek od culka »

Lenuška píše:nasněžilo, nasněžilo, ale hned zase slezlo...
A u nas uz nezlezie. Malo napadat vraj maximalne 5 cisel. Uz je minimalne 15 a furt sa to .... pada.

Volakde v strede baraku mame termostat, tam nie je prievan ani okna, takze v izbach je urcite menej. Rano zaciname na 19, ked sme doma , tak to drzi na 20.5, lenze to uz pomaham sporakom, poobede mi je to uz jedno a na noc sa termostat stahuje na 17. vtedy mi je to uz tiez jedno, ale v robote je to vyhriate vecer aj na 24-26. V tom sa neda spat. Takze vetram (ak nie je okno zamrznute) a urychlene znizujem nastavenu teplotu dolu.
Always hope for the best but be prepared for the worst.

"One who has journeyed in a strange land cannot return unchanged." C.S. Lewis
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Lenuška

Příspěvek od s.arik »

Nojo, 26 v kuchyni máme, ale jen v kuchyni, jen u stropu a jen ve dny, kdy v noci nemrzlo a až odpoledne.
Ve čtvrtek a pátek takové hicy opravdu nebyly, dnes ráno taky mrzne. Nepřeháním, pouze komentuji teplotu v obývacím pokoji, kde si děti hrají a jsme celý den nejdéle :) ne extrémy v oblasti, kam jsem se zatím neprolevitovala. Ale pokud si tam natáhneme internet, nevylučuji, že to zkusím!

Cephee, ono nestačí napsat, kolik místností vytápíš a co přihazuješ, výkony kamen jsou v širokém rozpětí (velikost topeniště, materiál pláště), brát v úvahu počet a stáří oken, nezateplený starý dům, tenké dveře na chodbu, vysoké stropy... :) Naše kamna jsou bezvadné, na ně si nestěžuji, žehrat můžu leda na naši volbu (výkon sedm a bez výměníku). Doufám, že když budeme topit i v noci, bude tu (všude!) navěky přes 19 stupňů, to by byl můj sen.
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Odpovědět