Lenuška

Tady si každý můžete založit svůj vita-deníček.
Podmínkou je, že název deníčku bude začínat vaší přezdívkou.
Viz vzor.

Moderátor: hugo

Odpovědět
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Lenuška

Příspěvek od s.arik »

U nás eště letošní ořechy nejsou, možná dobře, i těch tvrdých loňských sním dvacet deka denně a kde je mák, len a jogurty :)
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Lenuška

Příspěvek od Jindra »

.
Lenuško asi Ti dneska pískalo v uších
myslel jsem na Tebe
syn si přeje k narozeninám papouška a manaželka slíbila, že jo,
takže poptám (zatím to má čas), cože to máš za borca, že je s ním taková sranda,
takového bychom brali doma taky

anebo vlastně klidně mi odpověz už někdy nyní, jak budeš mít náladu, dám si to do debilníčku,
díky díky
a až pojedem do pražský ZOO, stavíme se k Tobě na inšpekci ;-)
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

jé, Jindro, to je moje parketa :lol:
ale předem tě musím trochu zchladit. Jednak se nenaučí mluvit tak jako Bára úplně každý žako, i když je inteligentní. Má třeba nadání na pískání melodií. A hlavně - velcí papoušové jsou silně sociální. Potřebují, aby se jim někdo několik hodin denně věnoval. Také potřebují spíše klidnější lidi, a aby snesli, že papouš stále zkouší, jestli by tu smečku nemohl řídit on. To znamená, že občas kouše. Pak mu musí člověk umět dát razantně najevo převahu, aniž by ho fyzicky trestal. to taky každý nezvládne. Lidi papouška zavřou do klece, on je z toho ještě víc nervózní, a kouše ještě víc. To samé, když se mu lidi nevěnují. Stane se agresivní, je zavřený do klece, to vede k další agresivitě. Měl by být puštěný nejméně hodinu denně, raději víc. Musíš ho ale celou tu dobu hlídat, protože je to žakonátor. Dokáže během nestřežené chvilky roztrhat sedačku, nebo okousat nábytek. Nebo sezobne něco nevhodného a umře.
Lidi to pak řeší tak, že raději papouše ani nepouští ven, což je špatně.

taky záleží, kde a od koho koupíš. Hlavně ne v obchodě. Já se ani v marketech na ty papoušky nemůžu koukat. Jsou to chǔděrky vyděšené, a zjevně se jiM nikdo nevěnuje. Naši Báru jsme koupili od špičkového chovatele, který ty ptáky miluje, a skvěle se o ně stará. Navíc své pracně vypiplané miláčky hned tak někomu neprodá. Lidi si testuje, nejdřív se s nimi sejde, zjistí, co o chovu velkých papoušků znají, doporučí jim literaturu, a poradí.
Když jsme se byli poprvé na mladé papoušky podívat, abychom si vybrali, sedělo jich pět vedle sebe na bidýlku. Já to měla nastudované, jak se má papoušek vybírat, ale než jsem se stačila rozkoukat, dal můj přítel před papoušky ruku, a jediný si přelezl. A to byla naše Bára. Vybrala si nás sama. Ještě neuměla moc lítat, a sama se nekrmila. Za pár dalších týdnů jsme si ji odvezli, ale stále jsem musela dokrmovat. Lítat jsem ji taky doučovala... :D
Ke krmení: dostává ty nejlepší zahraniční směsi pro žaky. Ty naše bohužel smrdí. Pak musí mít denně alespoň dva druhy ovoce a nějakou zeleninu. Třeba kus granátového jablka, několik kuliček vína, a kus kaki plus kousek mrkve a celeru. To v několika dávkách- ráno, v poledne a odpoledne. Pak jí namáčím pšenici a kardi, klíčím slunečnici a mungo. Do vody jí tak jednou týdně namočím kousek mořské řasy, jakožto doplněk minerálů. Taky potřebuje drcené lastury a kousíčky dřevěného uhlí, ale to se dá všechno koupit. Občas jí dám do vody lžičku zeleného jílu. V sezóně dostává divoké zelené, ale bohužel to nechce, potvora. Měla by. Dvakrát týdně půl vajíčka na tvrdo. Samozřejmě ovoce střídám, kromě avokáda- to je pro papoušky prudce jedovaté. Třeba pomeranč, jablko, paprika, okurek, prostě všechno, co jím já. Až na to avo. Jí i česnek a pálivé papričky. Taky jí namáčím mandle, para a vlašáky. Aspoň jeden- dva kousky denně. Bára má hodně pohybu, tak to spálí. Jinak papouškové po ořechách tloustnou, lidi jim je omezujou. Já ji raději pouštím lítat...Denně čistit klec. Velkou. A co nadělá nepořádku, to je neskutečné. Takže několikrát denně uklízet kolem klece. Na zeď za klec omyvatelnou desku, jinak pořád malujete.
Určitě jsem naněco zapomněla. Kdybys pak chtěl, dám ti doporučení na chovatele. Bydlí v Rousínově u Brna. Čeká se u něj dlouho, ale stojí to zato. Návštěvu udělej spíše u něj, na všechno se vyptej. Budou si mne pamatovat, když řekneš Bára u malířky z Prahy :D
Taky žaka uvidíš na vlastní oči. Někteří lidé se Báry tak bojí, že si ji ani nenechají sednout na ruku. Zvláště když jim sdělím, že papouš dokáže vyrvat kus masa, když je nervózní :mrgreen: a sedává nejraději na rameni, což je velmi blízko obličeji.
Taky si uvědom, že jezdíte určitě na dovolenou, takže musíš mít někoho, kdo se papouše nebojí.
Možná po zvážení těchto věcí se rozhodnete pro menšího papouška, poraď se s panem Bartlem nebo jeho ženou. Je na netu - tuším e-papoušek. Nebo zadáš Bartl papoušek a určtě ti vyběhne.
Nechci nikoho odrazovat, je plno spokojených majitelů žaků, ale je to jako s bojovým plemenem psa. Chce to určité předpoklady, aby to člověk zvládnul. To je prosím jen příklad, ten pes. Bára není až tak agresivní, její nálady zvládáme :D
to sem se rozjela.......
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: Lenuška

Příspěvek od rudo »

nechci vam lezt to kapusty

ale stretol som sa s tym ze deti maju casto reakciu zdravotnu ak ziju v byte s ftakom, ci uz su to alergie alebo take trvale oslabvanie dychacich ciest

Jindro obcas spominas ako je na tom syn zdravotne, osobne by som teda ani ftaka ani macku pre decko doma nechcel
zdravie mame len jedno
5 2 8
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

to je také další výhoda, když se kupuje papoušek od zodpovědného chovatele. Pták je vytestován na tzv. zoofilní nemoci, což jsou choroby přenosné ze zvířat na lidi. Stojí to sice nějakou tu tisícovku navíc, ale co už, zdraví je přednější. Ovšem alergie na peří do toho nespadá :D
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: Lenuška

Příspěvek od rudo »

Lenuška píše:to je také další výhoda, když se kupuje papoušek od zodpovědného chovatele. Pták je vytestován na tzv. zoofilní nemoci, což jsou choroby přenosné ze zvířat na lidi. Stojí to sice nějakou tu tisícovku navíc, ale co už, zdraví je přednější. Ovšem alergie na peří do toho nespadá :D
co som sa je stretol s problemami tak to skor poukazovalao na to co sa rozrasta v klietke ak nie je cistena do sterilna kazdu chvilu
ono to tak vyzera ze decka maju zabavu a rodicia kopu povinnosti navyse
5 2 8
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

rudo píše:
Lenuška píše:to je také další výhoda, když se kupuje papoušek od zodpovědného chovatele. Pták je vytestován na tzv. zoofilní nemoci, což jsou choroby přenosné ze zvířat na lidi. Stojí to sice nějakou tu tisícovku navíc, ale co už, zdraví je přednější. Ovšem alergie na peří do toho nespadá :D
co som sa je stretol s problemami tak to skor poukazovalao na to co sa rozrasta v klietke ak nie je cistena do sterilna kazdu chvilu
ono to tak vyzera ze decka maju zabavu a rodicia kopu povinnosti navyse
to je přesně to, nač se snažím upozornit. Člověk se sice denně zasměje, ale povinnosti jsou velké. Se psem se musí chodit ven, po papouškovi se uklízí doma. Denní čištění klece je nutnost. Navíc, psovi stačí jen přítomnost pána, lehne si k nohám a je šťastný. Inteligentní papouš potřebuje zábavu, komunikaci....
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: Lenuška

Příspěvek od rudo »

jj syn chcel velmi psa kedysi, tak reku ukaz mi ze vies vstavat a chodit na prechadzku kazde rano pred skolou a potom sa mozme bavit

vraj preco by on vstaval ked ja som vzdy hore, a chodim behat alebo chodit, tak mozem so psom

figu makovu, pes sa nekonal
5 2 8
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Lenuška

Příspěvek od s.arik »

To je dobře, že Lenuška varuje, zvířata si mají pořizovat jen informovaní a zodpovědní lidé. Já bych doporučila andulku, strava nenáročná, denní čištění klece tři minuty, volný let po bytě denně, pak stačí posbírat jen pár hovínek pod třemi "bidýlky", když je mladá, naučí se také hezky přilétnout na prst a mluvit....jo, člověk si určitě s andulkou nepokecá tolik jako s Bárou/člověkem (můj andulák opakoval kolem deseti slov?), ale roztomilé zvíře to je. A dokáže se kamarádit nejen s člověkem, ale i s morčetem, dokonce se jí dvořil, paKoušek :mrgreen: Moc toho po bytě nezničil, vlastně vůbec nic, jen teda rád shazoval drobnosti z polic a stolů a s komicky nakloněnou hlavičkou jedním očkem nadšeně sledoval pád.
Když má člověk v nejhorším dojem, že na něj nemá tolik času, za stovku se koupí druhá andula a všichni jsou spokojení.

Podle mne má andulka tři nevýhody (proto jsem spíše na potkany nebo psy): nelze s ní chodit ven, na čerstvý vzduch a slunce, a není to až tak moc muchlací tvor, zvířata ráda hladím a drobní ptáci moc na to fyzično nejsou. Já jo, proto kolem sebe potřebuju děti a psy a ještě občas otravuju muže, říká tomu, že svědím :o :D
Jo a ta třetí nevýhoda je ta, že ptáci ráno dost nahlas zpívají, mluví či krákají, v neděli v šest ráno to většina lidí nevítá a hadr přes klec nepomáhá (protože i ve tmě slyší koncert ptáků venku).
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: Lenuška

Příspěvek od Pavluska »

Holky to popsaly skvěle. Někdy je papoušek opravdu problematičtější než pes a spol.
Pro začátečníky bych se já osobně taky klonila k andulce, od chovatele, dokrmené. Při troše štěstí a snahy se naučí taky mluvit, i když asi ne tak jako větší druhy papoušků. Avšak znala jsem andulku (měli jsme ji doma ") ), která uměla minimálně 50 slov, které docela chytře kombinovala a používala a pak jsem znala větší papoušky, kteří se mluvit prostě nenaučili. Je to individuální. A míň starostí je opravdu s andulkou a spol.
Jinak ještě musím říct, jak tu psala Lenuška, že se nemůže na papoušky v marketech ani podívat, mám to podobně i skoro kdykoli vidím samotného papouška, kterého si pořídí lidi, kteří tráví x hodin v práci, ve škole (a ve volném čase se mu taky dostatečně nevěnují) a ptáčkovi strčí do klece zrcátko či jinou hračku, se kterou si má vystačit. Zvíře, které žije v přírodě v hejnu... Právě proto mi přijde taky fajn andulka, jak psala Šárka, že pokud by jste viděli, že na ptáčka časově nestačíte, obstaráte mu dodatečně kamaráda (andulky se trochu líp párují, většinou). :wink:

ps: syn bude mít radost i z menšího papouška si myslím
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: Lenuška

Příspěvek od Pavluska »

rudo píše:jj syn chcel velmi psa kedysi, tak reku ukaz mi ze vies vstavat a chodit na prechadzku kazde rano pred skolou a potom sa mozme bavit

vraj preco by on vstaval ked ja som vzdy hore, a chodim behat alebo chodit, tak mozem so psom

figu makovu, pes sa nekonal
jj, pokud něco chci, tak musím počítat i se závazky (potřebami zvířete) a ne povinnosti hodit na někoho jiného. :)
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

Taky jsem se setkala s lidmi, kteří měli žaka jako já. Pořídili si ho, když byla paní na mateřské. Když šla pak do práce, papouš byl zvyklý na její přítomnost, a ze stresu se začal škubat. Nepomohlo ani, že jej dali k rodičům, kteří s ním byli celý den doma. To nebylo jeho domácí "hejno". Doškubal se chudák ažk smrti. Přitom žakové se dožívají až 75 let. Je to svazek na celý život. My už teď vytipováváme případné pokračovatele, kdyby nás Bára přežila...

Jak se všichni shodujeme, přijmout zviřátko je velká zodpovědnost. Vzali jsme mu svobodu, tak jsme povinni mu nahradit všechno, co by mohlo postrádat. Včetně lásky a času, kkterý mu věnujeme...
PetrK
Příspěvky: 1161
Registrován: pát říj 06, 2006 10:14

Re: Lenuška

Příspěvek od PetrK »

cepheus píše:Tak jeste tady jiny info : http://burcak.cz/homepage/vyroba-burcaku/
Je zapotřebí upravit cukernatost. Vinný mošt by měl mít 21° cukru (to znamená 21 kg na 100 litrů). V průměru se přidává cca 6 kg cukru na 100 litrů.
Výroba burčáku z bílých hroznů je náročnější, než-li z červených. Začátečníkům doporučujeme vyzkoušet napřed burčák z červených hroznů. Je to z důvodu vyšší cukernatosti těchto bobulí a proto budete mít méně práce a nebudete muset mošt před kvašením doslazovat.
Cize od oka se dodava v prumeru 60g cukru / 1l mostu kdyz je malo sladky hrozno.
Tady už se burčákovalo :)))
U nás jsme nakrmili vosy, špačky, na nás taky zbylo k jídlu ale na burčák už ne. :) Tak snad příště.
Petr
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

Nojo, burčák, to je moje (:-)

Dnes na mne poprvé dolehl podzim. Byl takový vítr, že jsem na kole musela šlapat i z kopce. Ale pampeliška jitrocel kopřivy pořád rostou, i nějaké vlašáky jsem cestou nasbírala...
Pro jistotu jezdím ve svrchní vrstvě barvy reflexní žluté. Řidiči aspoň trochu zpozorní. Jsem vidět z daleka...

Dnes zatím jenom šťáva z mrkve a řapíkáče. Jdu odšťavit čerstvou pampelišku.
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Lenuška

Příspěvek od cepheus »

PetrK píše:Tady už se burčákovalo :)))
U nás jsme nakrmili vosy, špačky, na nás taky zbylo k jídlu ale na burčák už ne. :) Tak snad příště.
Petr
I prd velebnosti, zatim se teoretizuje, delaji se pokusy, jeste cekam az modre hrozno (ktereho mame nejvic) jeste trochu dozraje a pak to teprve vypukne :).
Poridim si ale urcite jeste letos maly (cca 20l) klasicky lis, pac to co jsem ziskal z odstavnovacu je jakasi husta zelena kalna hmota.
Nepouzitelna kase z pecek a slupek co nechce ani sedimentovat, nekvasi ale rovnou hnije a smrdi, jakysi trpky fujtajxl z uz relativne sladkych hroznu.
Pak ze se na tom neda nic pokazit, hehe :D.
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

Z angela taky nejde šťáva úplně čistá, ale zkvásne hezky a nesmrdí. Musí se rychle vypít >:-) (:-)
Pomačkala jsem červené hrozny z trhu, zalila zbytkem burčáku /fajnšmekři mně asi zatratí/, a už to začíná hezky bublit. Na kole jsem byla dopoledne, autem už se nikam nechystám, tak jdu ochutnávat :delicacy:
Poslední dny jsem pořád na zelenino-vojtěško-pampeliškových šťávách, když je burčák, tak přidám, a čerstvé lískáče a vlašáky. Lískáče jsou letos prvotřídní, vlašáky za moc poslední léta nestojej, aspoň na mých lovištích...
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Lenuška

Příspěvek od cepheus »

Na fajnosmekry se muzem vybodnout, oni maji posukove kvasinky pomalu na kazdy druh vina, se z nich po...u, jakou z toho delaji vedu :D . Presne tak se ma cerveny burcas delat, bud startnes kvasinkama z pytliku (musis 3 dny predmnozit) anebo namnozenymi kvasinkami z predchoziho burcase, vyjde to nastejno, je to pro ty co nechteji cekat, ale zkvasi vsecko:).
Dulezity je prave aby tam trochu bordelu plavalo, kdybys to stahla hadici, tak cista stava kvasi pomaleji, pac bordel (kaly) jsou nositeli kvasinek a ty mrchy na nich pri burceni plavou nahoru a dolu sem a tam a pomahaji to prokvasit, je to celkem vymakany:).
Cize cistou stavu mirne denaturovat kalnou je ok (nebo rovnou predchozim burcakem):).
ovekyska
Příspěvky: 219
Registrován: ned kvě 22, 2011 23:03

Re: Lenuška

Příspěvek od ovekyska »

Lenuška píše:Z angela taky nejde šťáva úplně čistá, ale zkvásne hezky a nesmrdí. Musí se rychle vypít >:-) (:-)
Pomačkala jsem červené hrozny z trhu, zalila zbytkem burčáku /fajnšmekři mně asi zatratí/, a už to začíná hezky bublit. Na kole jsem byla dopoledne, autem už se nikam nechystám, tak jdu ochutnávat :delicacy:
Poslední dny jsem pořád na zelenino-vojtěško-pampeliškových šťávách, když je burčák, tak přidám, a čerstvé lískáče a vlašáky. Lískáče jsou letos prvotřídní, vlašáky za moc poslední léta nestojej, aspoň na mých lovištích...
ako robis ten burcak?
ja som si nechala jemne skvasit cucoriedkovu stavu zo zjedeneho kompotu, kvasilo to ai tyzden, sice bol tak samozrejme aj cukor, ako v kompote, ale vysledok bol super, preto mi napadlo, ze by som skusila t hroznovu stavu skvasit, ale uz nechcem s cukrom.
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

ovekyska píše: ako robis ten burcak?
ja som si nechala jemne skvasit cucoriedkovu stavu zo zjedeneho kompotu, kvasilo to ai tyzden, sice bol tak samozrejme aj cukor, ako v kompote, ale vysledok bol super, preto mi napadlo, ze by som skusila t hroznovu stavu skvasit, ale uz nechcem s cukrom.
velmi primitivně. Vyberu co nejsladší hrozny, bílé pomačkám, nechám několik hodin stát. Pak je proženu Angelem, přileju do zbytku koupeného burčáku, zavřu láhev a hlídám, kdy začne bublat. Občas odpustím bubliny. červené jen pomačkám, přeleju burčákem, nejlépe ssedlinou, dám do láhve, zavřu, a zbytek dtto.
Asi začnu dělat bílé hrozno stejně jako červené. To pak šťávu sleju, slupky a pecky nevyhodím, ale vyjím je lžičkou.
ovekyska
Příspěvky: 219
Registrován: ned kvě 22, 2011 23:03

Re: Lenuška

Příspěvek od ovekyska »

Lenuška píše:
ovekyska píše: ako robis ten burcak?
ja som si nechala jemne skvasit cucoriedkovu stavu zo zjedeneho kompotu, kvasilo to ai tyzden, sice bol tak samozrejme aj cukor, ako v kompote, ale vysledok bol super, preto mi napadlo, ze by som skusila t hroznovu stavu skvasit, ale uz nechcem s cukrom.
velmi primitivně. Vyberu co nejsladší hrozny, bílé pomačkám, nechám několik hodin stát. Pak je proženu Angelem, přileju do zbytku koupeného burčáku, zavřu láhev a hlídám, kdy začne bublat. Občas odpustím bubliny. červené jen pomačkám, přeleju burčákem, nejlépe ssedlinou, dám do láhve, zavřu, a zbytek dtto.
Asi začnu dělat bílé hrozno stejně jako červené. To pak šťávu sleju, slupky a pecky nevyhodím, ale vyjím je lžičkou.
dakujem :)
no burcak nemam, dalo by sa "nastartovat" trebars domacim jablcnym octom? ci niecim inym kvasiacim?
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: Lenuška

Příspěvek od buc11 »

cepheus píše:Na fajnosmekry se muzem vybodnout, oni maji posukove kvasinky pomalu na kazdy druh vina, se z nich po...u, jakou z toho delaji vedu :D . Presne tak se ma cerveny burcas delat, bud startnes kvasinkama z pytliku (musis 3 dny predmnozit) anebo namnozenymi kvasinkami z predchoziho burcase, vyjde to nastejno, je to pro ty co nechteji cekat, ale zkvasi vsecko:).
Dulezity je prave aby tam trochu bordelu plavalo, kdybys to stahla hadici, tak cista stava kvasi pomaleji, pac bordel (kaly) jsou nositeli kvasinek a ty mrchy na nich pri burceni plavou nahoru a dolu sem a tam a pomahaji to prokvasit, je to celkem vymakany:).
Cize cistou stavu mirne denaturovat kalnou je ok (nebo rovnou predchozim burcakem):).
jsem rozhodně proti, z odkalenýho je mnohem lahodnější, schválně zkus tu odkaleninu ochutnat, pěkná hnusota a nic pozitivního tam včetně postřiku není, to zkvasí vždy jak píšeš, trochu to dýl trvá a nebo spěchám-li, očknu předchozím
Uživatelský avatar
gabrielik
Příspěvky: 475
Registrován: pát srp 05, 2011 11:25

Re: Lenuška

Příspěvek od gabrielik »

U nás sa robil hroznový mušt (čistá šťava z hrozna) a museli sme ho piť veľmi rýchlo, lebo za chvíľu státia na teple hneď začal perliť. Keď je hrozno dostatočne sladké, tak myslím že burčiak sa naštartuje aj sám. Robila som jablčnú šťavu aj hroznovú takým spôsobom, ale vypila som ju takú s prvými bublinkami. Nikdy som to nenechávala silno zburčiakovať.
Naposledy upravil(a) gabrielik dne pon zář 30, 2013 14:07, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

na koupi malého lisu se chystám, zatím tentýž problém: malá kuchyně a stěhování ve výhledu.
buci, jak šťavíš víno ty? souhlas, že ta čistá šťáva je nejchutnější...
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Lenuška

Příspěvek od cepheus »

buc11 píše:jsem rozhodně proti, z odkalenýho je mnohem lahodnější, schválně zkus tu odkaleninu ochutnat, pěkná hnusota a nic pozitivního tam včetně postřiku není, to zkvasí vždy jak píšeš, trochu to dýl trvá a nebo spěchám-li, očknu předchozím
Takze plati to ockovani, ok, nehadam se, vim h...o kulovy :D.
Mam to zatim jen nacteny + v matne pameti dedovu vyrobu pred vic jak 40 lety (zajimavy jak obrazky s lisovanim a kostovanim ulpi) a zkusam, experimentuju k uspechu :).
Jasne, dam na odbornika a zaockuju, proto mi taky ten zeleny (po case hnedy) humus ze slow juiceru nechutnal, brrrr:).
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: Lenuška

Příspěvek od buc11 »

cepheus píše:
buc11 píše:jsem rozhodně proti, z odkalenýho je mnohem lahodnější, schválně zkus tu odkaleninu ochutnat, pěkná hnusota a nic pozitivního tam včetně postřiku není, to zkvasí vždy jak píšeš, trochu to dýl trvá a nebo spěchám-li, očknu předchozím
Takze plati to ockovani, ok, nehadam se, vim h...o kulovy :D.
Mam to zatim jen nacteny + v matne pameti dedovu vyrobu pred vic jak 40 lety (zajimavy jak obrazky s lisovanim a kostovanim ulpi) a zkusam, experimentuju k uspechu :).
Jasne, dam na odbornika a zaockuju, proto mi taky ten zeleny (po case hnedy) humus ze slow juiceru nechutnal, brrrr:).
já nikdy neočkuju, já mám doma plno kvasných mušek a ve vzduchu kvasnic, že by se hned rozjel sám, ale mám tam kosu tak musím dávat do auta nebo foliáku, ale mně stačí takovej, jak mi natlakuje petku a to je tam alkoholu málo a hodně cukru, o ten mně de, o alkohol nikoliv. Jinak já taky neodkaluju, jsem moc línej a hlavně já sice mám lis a i mlýnek na hrozno, ale je to tak pracný to čištění, že obírám gule a mixuju tyčákem, mně ta hustota a ten bordel když je řozředěnej taky nevadí, ale když kupuju hotovej, tak pokud možno z odkalovanýho, je jemnější.
Uživatelský avatar
gabrielik
Příspěvky: 475
Registrován: pát srp 05, 2011 11:25

Re: Lenuška

Příspěvek od gabrielik »

Presne tak, stačí vzduch cukor a teplo. Kvasiniek je všade dosť. Tak ako mlieko skysne aj samo, sladká ovocná šťava sa sperlí za chvíľku.
PetrK
Příspěvky: 1161
Registrován: pát říj 06, 2006 10:14

Re: Lenuška

Příspěvek od PetrK »

buc11 píše:
cepheus píše:
buc11 píše:jsem rozhodně proti, z odkalenýho je mnohem lahodnější, schválně zkus tu odkaleninu ochutnat, pěkná hnusota a nic pozitivního tam včetně postřiku není, to zkvasí vždy jak píšeš, trochu to dýl trvá a nebo spěchám-li, očknu předchozím
Takze plati to ockovani, ok, nehadam se, vim h...o kulovy :D.
Mam to zatim jen nacteny + v matne pameti dedovu vyrobu pred vic jak 40 lety (zajimavy jak obrazky s lisovanim a kostovanim ulpi) a zkusam, experimentuju k uspechu :).
Jasne, dam na odbornika a zaockuju, proto mi taky ten zeleny (po case hnedy) humus ze slow juiceru nechutnal, brrrr:).
já nikdy neočkuju, já mám doma plno kvasných mušek a ve vzduchu kvasnic, že by se hned rozjel sám, ale mám tam kosu tak musím dávat do auta nebo foliáku, ale mně stačí takovej, jak mi natlakuje petku a to je tam alkoholu málo a hodně cukru, o ten mně de, o alkohol nikoliv. Jinak já taky neodkaluju, jsem moc línej a hlavně já sice mám lis a i mlýnek na hrozno, ale je to tak pracný to čištění, že obírám gule a mixuju tyčákem, mně ta hustota a ten bordel když je řozředěnej taky nevadí, ale když kupuju hotovej, tak pokud možno z odkalovanýho, je jemnější.
Odšťavuju ručním šnekovým mlýnkem, odstředivka z toho nadělá tak akorád kaši a bordel. Z mlejnku to přefiltruju přes látku, naočkuju sušenýma nebo burčákem a bez problému.
Když nestačím vypít a překvasí a sedimentuje tak se ten kal musí odsát, sedlina je fuj.

... kvasný mušky doma nemáme :mrgreen:

Na burčák je jedno jaký vinný kvasinky se použijou.
PetrK
Příspěvky: 1161
Registrován: pát říj 06, 2006 10:14

Re: Lenuška

Příspěvek od PetrK »

Lenuška píše:Nojo, burčák, to je moje (:-)

Dnes na mne poprvé dolehl podzim. Byl takový vítr, že jsem na kole musela šlapat i z kopce. Ale pampeliška jitrocel kopřivy pořád rostou, i nějaké vlašáky jsem cestou nasbírala...
Pro jistotu jezdím ve svrchní vrstvě barvy reflexní žluté. Řidiči aspoň trochu zpozorní. Jsem vidět z daleka...

Dnes zatím jenom šťáva z mrkve a řapíkáče. Jdu odšťavit čerstvou pampelišku.
No však tou reflexní vestou nic neskazíš. Nějak teď potkávám sebevražedný cyklisty, v noci v černý bundě a bez světel, bez odrazek. Není o co stát když se ti najednou vynoří před autem, sotva stačím uhybat.
PetrK
Příspěvky: 1161
Registrován: pát říj 06, 2006 10:14

Re: Lenuška

Příspěvek od PetrK »

cepheus píše:
PetrK píše:Tady už se burčákovalo :)))
U nás jsme nakrmili vosy, špačky, na nás taky zbylo k jídlu ale na burčák už ne. :) Tak snad příště.
Petr
I prd velebnosti, zatim se teoretizuje, delaji se pokusy, jeste cekam az modre hrozno (ktereho mame nejvic) jeste trochu dozraje a pak to teprve vypukne :).
Poridim si ale urcite jeste letos maly (cca 20l) klasicky lis, pac to co jsem ziskal z odstavnovacu je jakasi husta zelena kalna hmota.
Nepouzitelna kase z pecek a slupek co nechce ani sedimentovat, nekvasi ale rovnou hnije a smrdi, jakysi trpky fujtajxl z uz relativne sladkych hroznu.
Pak ze se na tom neda nic pokazit, hehe :D.
Lis by bodnul ale kam ho dát.

Nekvasí a rovnou hnije? Kolik má mošt cukru?
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Lenuška

Příspěvek od cepheus »

Prodavaji se 1l, 3l, 4l, 6l, 12l, jaky chces:).
Jsem vzal tu 20l klasickou starou konstrukci se stredovym sroubem a spalikama, byla dobra cena.

Peto, me to asi shnilo (uz kdysi) ze jsem odšťavil zbytek hroznu co jsem je mel dlouho v lednici a strcil jsem to bez filtrovani zpatky do lednicky, pak z toho vznikla hneda smradlava brecka kterou jsem ve finale vylil za staleho michani do hajzliku :D.
Kazdopadne uz budu tlacit pres platno, nebo pres tu zavojovinu co se vklada do lisu jako vlozka pred lisovanim.
PetrK
Příspěvky: 1161
Registrován: pát říj 06, 2006 10:14

Re: Lenuška

Příspěvek od PetrK »

Á tak to jo. :D
Uživatelský avatar
Sweetie
Příspěvky: 3163
Registrován: sob říj 11, 2008 19:02
Bydliště: UK

Re: Lenuška

Příspěvek od Sweetie »

to dalo makacku se dostat pres vase info. tak letos jsem zastihla rany burcas z madarskych hroznu, asi bych neriskovala ten domaci od edisonu, ale doufam, ze pristi sezonu to pojede :)
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

Dnes se mi i přes vítr jelo na kole skvěle. Zjistila jsem totiž ráno úplnou náhodou, že jezdím nejspíš celé léto s přitaženou zadní brzdou :mrgreen:
Nemám ponětí, jak se to stalo, leda by mi brzdu přitáhl přítel (:-) abych mu nedala na frak (:-)
Né, to by neudělal...
Každopádně se mi dnes jelo skvěle >:-)
PetrK
Příspěvky: 1161
Registrován: pát říj 06, 2006 10:14

Re: Lenuška

Příspěvek od PetrK »

Lenuška píše:jezdím nejspíš celé léto s přitaženou zadní brzdou :mrgreen:
Hehehe :D
Pane, proč za sebou táhnete tu traverzu? ... To víte, až příjde válka tak jí odhodím a bude se mi lépe utíkat. :mrgreen:
PetrK
Příspěvky: 1161
Registrován: pát říj 06, 2006 10:14

Re: Lenuška

Příspěvek od PetrK »

Sweetie píše:asi bych neriskovala ten domaci od edisonu, ale doufam, ze pristi sezonu to pojede :)
Domácí je nejlepčí. :D
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Lenuška

Příspěvek od cepheus »

No jooo, zmastil jsem to :D, chybama se clovek uci, lepe chybama tech druhych, ale co uz:).

Heled, jestli mas sroub (trapezak, da se i koupit ve Ferone za facku a za druhou valcova matice k nemu) tak si muzes udelat libovolne velky lis - i stolni na male mnozstvi ovoce, prkynka, v podstate odrezky a par sroubu, dolu nejakou misu z nerezu od tamana a jedes:).
Sikovnej jses dost :-).
https://www.google.cz/search?q=lis+na+o ... ch&imgdii=_
Uvazuju ze si v zime az bude zase trochu nudy udelam jeden malicky drevacek, ta litinova 20-litrovka uz je celkem velka a tezka:).
PetrK
Příspěvky: 1161
Registrován: pát říj 06, 2006 10:14

Re: Lenuška

Příspěvek od PetrK »

Hehe, wole cefe koukám mi čteš myšlenky, na ty trapézáky ve feroně jsem už několikrát koukal s vidinou lisu na víno. :lol:

Taky na to dojde, nicméně teď pracuju na něčem zajímavějším. Až bude hotovo pošlu fotky.
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Lenuška

Příspěvek od cepheus »

Jj :-).
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

Asi tak za 10 dní se budu rochnit v móři (:-)
Letos jsme to protáhli na 3 týdny, snad to Bára bez nás vydrží. Bude tady bydlet příbuzná a starat se o ni.
Už se nemůžu dočkat, až přeplavu na oblíbenou kamennou kosu, kam nikdo moc nechodí, protože je to přes kopec a pak velký sešup dolů. A nebo přeplavat. Tak tam býváme sami... cítím ten rozehřátý kámen pod sebou, a slaný vzduch.........já už tam chciii.....
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Lenuška

Příspěvek od Jindra »

.
ááá, totéž teď poslouchám doma já - manaželka taky bude v teplých krajinách a taky za 10 dní :-)
taky už se nemůže dočkat, už teď má "cestovní horečku" = radostné přípravy, balení, plánování
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Fiona
Příspěvky: 3386
Registrován: úte úno 19, 2008 7:06
Bydliště: Buenos Aires, Argentina

Re: Lenuška

Příspěvek od Fiona »

Oblibene mistecko na Malte? :D Tak uzivejte...
Vyhrazuji si svate pravo na omyly!
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

Fiona píše:Oblibene mistecko na Malte? :D Tak uzivejte...
no jo, velmi oblíbené místečko :D těšíme se moc...
Jindra píše:.
ááá, totéž teď poslouchám doma já - manaželka taky bude v teplých krajinách a taky za 10 dní :-)
taky už se nemůže dočkat, už teď má "cestovní horečku" = radostné přípravy, balení, plánování
tak to já mám zabaleno za hodinu. Je to vždycky stejné, plavky, ty hlavně, pár triček a spoďárů, hadříky na cvičení, a pro jistotu svetr. A kartáček na zuby (:-)
vždycky mám trochu obavy, že mi tam bude chybět odšťavňovač, ale místní ovoce to nahradí. Není tam nějak velký výběr, ale stačí. Čerstvé fíky, plody opuncie rostou u každé škarpy, hrozno, hrušky, jablka...a zelenina samozřejmě. A granátová jablka tam taky zrovna dozrávají. Jen musí člověk vědět, kam zajet, aby to všechno dostal za normální cenu, ne turistickou...
Fiona
Příspěvky: 3386
Registrován: úte úno 19, 2008 7:06
Bydliště: Buenos Aires, Argentina

Re: Lenuška

Příspěvek od Fiona »

Jo, opuncie je vyborna, ale az ji priste potkam tak uz ji nepodcenim a vemu si na to gumove rukavice! Ne ze zas stravim dalsi den vytahovanim pul milionu mikrobodlin, neschopna na cokoliv sahnout :roll:
Vyhrazuji si svate pravo na omyly!
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

Fiona píše:Jo, opuncie je vyborna, ale az ji priste potkam tak uz ji nepodcenim a vemu si na to gumove rukavice! Ne ze zas stravim dalsi den vytahovanim pul milionu mikrobodlin, neschopna na cokoliv sahnout :roll:
Musí to být ale ty silné, co se v nich piglujou záchody :mrgreen: Tenké gynekologické nepomáhají, - vlastní zkušenost (:-)
Fiona
Příspěvky: 3386
Registrován: úte úno 19, 2008 7:06
Bydliště: Buenos Aires, Argentina

Re: Lenuška

Příspěvek od Fiona »

No jasne, to s sebou bezne taham po baglech kdyz cestuju :mrgreen: :lol:
Vyhrazuji si svate pravo na omyly!
PetrK
Příspěvky: 1161
Registrován: pát říj 06, 2006 10:14

Re: Lenuška

Příspěvek od PetrK »

Což rukavice, ale trny v jazyku nic moc, bude to mít ostré chutě. :D

Chce to použít zapalovač.
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Lenuška

Příspěvek od cepheus »

Potvrzuju, ze cerveny burcak (z modryho hrozna, vylouhovany i se slupkama a po nakvaseni vylisovany) je velmi, velmi sexy :D.
Vyplati se s tim trochu vic parat, jdu si natahnout hadici nekolik dalsich slastnych loku, mnam :delicacy: .
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

cepheus píše:Potvrzuju, ze cerveny burcak (z modryho hrozna, vylouhovany i se slupkama a po nakvaseni vylisovany) je velmi, velmi sexy :D.
Vyplati se s tim trochu vic parat, jdu si natahnout hadici nekolik dalsich slastnych loku, mnam :delicacy: .
no to musí být dobré, když je to dokonce sexy :delicacy:
už nemyslím na nic jiného, než jak ve vééélmi dohledné době ráno vyjdu na terasu, otočím se k vycházejícímu slunci a zacvičím mu pár pozdravů. Pak seběhnu na liduprázdnou pláž a vnořím se do teplé vody, po ránu často úplně bez vlnky. Obeplavu malý mys, prosmýknu se mezi dvěma kameny, které ční kus od břehu z moře, a vrátím se nazpět...
...nebo myslím na rozehřátý kámen, na který se nalepím každým milimetrem těla, a budu nasávat tu energii...a slaný vzduch...
...než odjedeme, tak musím zařídit spoustu věcí, aby tu všechno šlapalo i bez mé přítomnosti. S takovými myšlenkami se ale fakt nesoustředím :D
mám v hlave pěkně "naMaltováno" (:-)
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Lenuška

Příspěvek od cepheus »

Ja jen citoval z navodu, ze cervenej je vic sexy :D, jj koukam mas primo vyMaltovano, hihihi:).
Tak si to uzij tim svym kazdym milimetrem (o jak Ti zavidim, ja mam jeste vinobrani, pak jeste hruskobrani, pak zatahnout plyn do baraku a podobny stupidity):-).
Pak dame dovcu, ale asi az casne v lete pristi rock:).
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Lenuška

Příspěvek od Lenuška »

V pondělí touhle dobou už budeme sedět na terase, cumlat místní červené od Joe Delicata (nomen omen), a kochat se pohledem na osvětlené rybářské bárky vyjíždějící na moře.
Dnes tam prý bylo 30st. To je na tuto dobu docela dost, jindy teplota nepřekročí 27st. Mně to nevadí, snáším horko i zimu, ale přítel se chytal za hlavu :D . Horko mu vadí. ... Ale těší se stejně jako já, už vytáhl dokonce ze sklepa kufry (:-)
Odpovědět