Olli

Tady si každý můžete založit svůj vita-deníček.
Podmínkou je, že název deníčku bude začínat vaší přezdívkou.
Viz vzor.

Moderátor: hugo

Odpovědět
Olli
Příspěvky: 17
Registrován: úte dub 25, 2017 4:08

Olli

Příspěvek od Olli »

UPS...co ja to provedla? Zalozit denicek a neumet psat....no nic.

Kratky uvod....prvni moje myslenka na to prejit na RAW food byla nekdy koncem roku 2013. Do te doby jsem o necem podobnem neslysela. A jak jsem na to prisla? Mozna to bude pro nekoho "funny" ,ale cely zivot, co si pamatuji, trpim zacpou....no a koncem roku 13' jsem byla ve 3 mesici tehulkovstvi s mym synem a muj problem jmenem VYPRAZDNOVANI se zhorsil do podoby trombotickych Hemiku. (pardon,detailneji popisovat nebudu), kdo zna, vi...

Takze jsem hledala zpusob,jak svym strivkum (vc. me :o)-pokus o vtip, ulehcit. Tusila jsem jiz delsi dobu, ze to bude mym nezrizenym masozroutstvim, pekelnymi kombinacemi ( muj tenkrat jeste pritel neveril svym ocim,kdyz jsem pred nim zbouchala na posezeni k obedu pulku kachny a zajedla Kindervajickem :o)...a vubec....ani to nechcete vedet co jeste...I nevericny by se zacal krizovat.

Jenze tenkrat jsem byla poprve tehotna a nechtela jsem mimi nijak ohrozit narazovou zmenou stravy, tak jsem alespon omezila maso krom ryb a pridala ovozel...tedy spis zacala. Vzdy jsem mela ovoce a zeleninu rada,ale spis to byly takove narazovky a urcite ne papu na denni bazi...a dost to pomohlo...Tak jsem si rikala, ze az dokojim, skocim na RAW stravu....HMMMM....no nebyla jsem do 9 mesicu tehotna znova? A stejny problem s vyprazdnovanim....Takze jsem Raw odlozila na neurcito...preskocim par mesicu a jen jeste sdelim, ze jsem na syrovou 100% skutecne presla...az v roce 2016 v lete a to na cistych 14 dni, coz mi pak zruinoval ....PEKANOVY KOLAC...po kterem se muzu utlouct...a vse bylo v Hajecku zelenem...tenkrat jsem jeste nebyla toho uvedomeni, ze jednou zhresit neznamena upustit od vseho a ze jsme jen lide a ze I neuspech je cesta k cili-uspechu a bla...bla...bla...

No a mame tu Duben 2017 a ja mam stale problem s ....vzdyt vite ;o), takze se odvazne od 22.4.17 snazim o prechod na syrovou stravu...k tomu ctu a ctu vse co mi prijde pod ruku a snazim se delat vlastni usudek co a jak... a dnes jsem narazila na Denicky a moc me to nadchlo, protoze to je skvely zpusob jak se vykecat, protoze podpora doma nulova a k tomu deti 16&34 mesicu....uffff...

Takze START a snad v budoucnu co nejmin RESTART :o)....omluva, asi jsem dnes jedla k snidani Ftipnou kasi...ba ne, bylo to 5 bananu
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Olli

Příspěvek od Panda »

Neboj nejsi výjimečná, podobnými trablemi prochází snad každý. :-) Běžná strava vyvolává závislosti na ní, těžko se jí zbavuje a snadno se sklouzne zpět. Výrobci do stravy dodávají silná ochucovadla, aby se chuťové buňky vyřádily a člověk si kupoval jejich výrobky, ale tělo pak na těchto požitcích začne lpět a začne jim dávat přednost před opravdovými potřebami těla. Přirozená strava v přírodě nikdy není doochucena solí a glutamanem a cukry a kořením. Lidé mají různé sklony sklouzávat k závislostem. Někomu se podaří přechod snadno a rychle a nemá už potřebu se vracet, jiný s tím bojuje celý život a nakonec se vrátí k běžné stravě, protože to psychicky neutáhne (ne že by mu něco chybělo po fyzické stránce, je to hlavně psychická záležitost).

Doporučoval bych Ti nejdříve zkusit vysadit jen mouku, lepek (tedy vše co obsahuje pšenici, žito, ječmen, oves). Obilniny jsou nejsilnější drogou, přímo obsahují látky které vyvolávají závislost na nich. A přitom jsou jednou z nejškodlivějších věcí - typicky jsou nejčastější příčinou zácpy. Při vysazení se projeví abstinenční příznaky - člověk 1 až 2 týdny dost trpí a touží po něčem s moukou. Je potřeba úplné 100% vysazení lepkovitých obilnin, protože stačí jen ochutnat sousto a závislost se rozjede zase zpět. Pak po těch 2 týdnech absťák zmizí, člověk se začne cítit velmi dobře a diví se, že na mouce tak lpěl a vůbec mu už nechybí. Tedy až do chvíle, než se začne cítit z nějakých důvodů psychicky špatně (např. rodinné trable) a psychika si začne vyžadovat nějaké "potěšení" a rozpomene se na dortíky a člověk "jen ochutná" a během pár dnů v tom jede zas zpět. Po vysazení mouky by se mělo zdraví začít zlepšovat, např. by měla vymizet zácpa. Když se zbaví závislosti na mouce, tak přechod k plnému RAW už bývá poměrně snadný, ale je možné že se člověk začne cítit tak dobře, že už ani nemá potřebu pokračovat k plnému RAW (navíc tam by víc riskoval nebezpečí sklouznutí zpět).

A čím mouku nahrazovat - vařené luštěniny, rýže, brambory, syrová nebo vařená zelenina, ovoce. Třeba i okořenit podle chuti - i když to není RAW, tak všechno tohle je menší zlo než jíst mouku. I maso je menší zlo než mouka. Sice se doporučuje vytvářet si náhražky, které napodobují stravu na kterou byl člověk zvyklý - např. dortíky z ovoce. Nebo celiakiáři si dělají pečivo z kukuřice a škrobu (což jim na zdraví také moc nepřidá). Ale to mi připadá nevhodné, protože to probouzí psychické závislosti a vzpomínky, udržuje to psychiku v tom stavu kdy tyto věci jedl a brání to posunu k nové stravě. Proto raději novou stravu jen jako např. míchané saláty nebo kaše. I když tato cesta přes bezlepkovou stravu vypadá jako obcházka, může být mnohem snadnější než skočit na RAW rovnýma nohama a může mít trvalejší výsledky (menší nebezpečí návratu zpět).
Olli
Příspěvky: 17
Registrován: úte dub 25, 2017 4:08

Re: Olli

Příspěvek od Olli »

Jee...dekuji za odpoved...

No to je pro me prave trochu zahada...ta zacpa...jiz 2 plne mesice nejim mouku, testoviny a nic tomu podobne...byla jsem 2 mesice jen na masu-bilkoviny,zelenine ovoci...plus mlecne vyrobky...denne jsem vypila pres 3 l vody (pouze vody) a do toho 6x tydne cvicila a zacpa se nezlepsila ani o pid (ani svestkovy dzus nepomohl- maso hnilo ve strevech dal))...tak jsem dospela k nazoru,ze je konecne cas na syrovou stravu...ktera mi dava jako jedina smysl...
Tak uvidime...ja nemela problem zbavit se problemu s moukou, bojuji s cokoladou....ani ne tak ostatni sladke,ale cokolada je pro me smrt...navic jsem se naucila delat RAW cokoladu, ktera je za 10 minut ztuhla v lednici,takze je to jen krucek od myslenky na ni ji vyrobit a do 15 minut ...ji sezrat...ale doufam,ze s nastupem ovoce a dostatkem cukru se toho zlepsim...Zrovna chroupu svuj prvni banan k snidani...no lahoda...Dobrou syrovou chut vsem >:-)

PS: na syrove strave bych chtela zustat I po zlepseni, kdyz vidim tu denodenni chemii ve vsem...je mi zle...
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Olli

Příspěvek od Panda »

Jednou po dovolené v Itálii jsem začal mít problém s chronickou zácpou. Po asi 2 měsících trápení jsem si udělal 2 denní půst a problém úplně zmizel (=vybily se špatné bakterie). Tak možná tahle cesta pomůže. Půsty jsou jedna z věcí, které zaručeně pomáhají na mnoho problémů. Jinak by se dalo ještě řešit klystýry, možná střeva potřebují pročišťovat.

Kdesi jsem četl příběh kohosi kdo byl v podstatě na syrové stravě a dopracoval se časem na pránu a ten říkal, že mnoho let byla součástí jeho stravy i čokoláda, na kterou nedal dopustit, považoval ji za výjimečnou potravinu. Tak možná čokoláda není až takový prohřešek. (tedy jestli není příčinou zácpy, což by při větším množství mohla být)
Olli
Příspěvky: 17
Registrován: úte dub 25, 2017 4:08

Re: Olli

Příspěvek od Olli »

...ten pust neni spatny napad, v zivote jsem drzela dva..prvni 14 denni (napoprve,ale ten byl takovy neplanovany nedobrovolny po rozchodu) a druhy 10 dni...ale ty navraty... :oops: ...ale rozhodne zkusim aspon ten 3 denni

A klystyr ...ktery jsem kdysi provadela ted uz z duvodu vnitrnich hemiku nemuzu...to je uz moc riskantni...coz me mrzi,protoze jsem planovala zacit prechod na syrovou stravu Hydrocolon vyplachem,ale s mym hem-problemem mi ten vyplach nikdo neudela...Stejne skoncim na chirur. odstraneni :roll: ..... rada bych tomu verila,ale bohuzel si nemyslim ze by mi byt I syrova strava dopomohla ke zmizeni H.

Kazdopadne moc dekuji za myslenku pustu ;o)..pockam jeste cca 2-3 dny, zda mi prvni tyden na Raw nepomuze sam o sobe se zacpou a pak jdu do pustu...
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Olli

Příspěvek od Panda »

Určitě to s hem také pomůže. Vybavuje se mi, že jsem měl před lety taky dost problémy s hem, ale pak jsem poznal půsty a vita a jaksi problém postupně úplně vymizely, už jsem na to i zapomněl že mě to kdysi trápilo. Tedy - se zákrokem bych rozhodně počkal, je velká šance (skoro jistota), že s půsty a vita to vymizí.

A až to poleví, tak raději bych pak volil klystýry než hydrocolon. Je to pohodlnější dělat je v domácím prostředí jak je zrovna potřeba, třeba i vícekrát denně nebo dělat kávové klystýry. To by mělo také na tento problém dost pomoct, protože hem vznikají také z důvodu zácpy (člověk moc tlačí a pak praskají žilky). Jedno s druhým když se bude dělat, tak postupně se všechny ty problémy vyřeší.
Uživatelský avatar
phisto
Příspěvky: 13
Registrován: pát dub 21, 2017 20:44

Re: Olli

Příspěvek od phisto »

Ahoj Olli,

zkoušela jsi psyllium s hodně vodou? To bylo u mě kdysi zárukou denního vyprázdnění (zácpou trpím taky celoživotně).

Pokud nemáš problém s pohankou (která je bezlepková), tak ta obsahuje taky spoustu vlákniny, na které se pasou prospěšné střevní bakterie, a navíc má i mnoho dalších cenných živin. Nemusí se vařit, stačí ji cca na 20 min. namočit, vodu pak slít, pořádně propláchnout a nechat den klíčit na sítku, nejlépe tak, aby na ni nešlo denní světlo.

Taky mě spolehlivě prožene větší množství tuku, nebo šťáva z kysaného zelí. Doma kvašené potraviny by mohly Tvým střevům taky dost ulevit.

Na čokoládě jsem závislák taky. Sice jen ve formě kakaových bobů, zato ale každodenně a v dost nehorázném množství.
Naposledy upravil(a) phisto dne úte dub 25, 2017 18:58, celkem upraveno 1 x.
Olli
Příspěvky: 17
Registrován: úte dub 25, 2017 4:08

Re: Olli

Příspěvek od Olli »

Ahojky... psyllium je takovy ten ve vode nabobtnaly sliz? To uz jsem zkousela a skoncila u prvni sklenice...nedokazu to do sebe dostat a to ani rychle po zamichani :D

To kvasene by taky mohlo pomoci...sice u toho taky budu kroutit tlamkou,ale to do sebe jeste dostanu....Pohanku mam koupenou a chystám se na ni,bude to me " pohankove poprve" 😌

Ty vis z čeho mas zacpu? Pomalu si začínám myslet, ze u me to bude nějakým blokem v hlavě >:-) a dekuji za odpoved
Olli
Příspěvky: 17
Registrován: úte dub 25, 2017 4:08

Re: Olli

Příspěvek od Olli »

To Panda: jeee... tak ted jsi me nakopl jeste víc do RAW... jen ta myšlenka,ze by se to mohlo ztratit....jednou,je skvělá ...kez by :br
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Olli

Příspěvek od Panda »

Šanku jsi zkoušela? To může být lepší pročišťovač trávicího sytému než kvašeniny. Jen tedy v té době nesmí být neprůchodná zácpa, to by mohl být bolestivý problém.
Olli
Příspěvky: 17
Registrován: úte dub 25, 2017 4:08

Re: Olli

Příspěvek od Olli »

Ja jsem ostuda, ale ja ani nevím co to Šaňka je? Jdu googlit...
Olli
Příspěvky: 17
Registrován: úte dub 25, 2017 4:08

Re: Olli

Příspěvek od Olli »

OK... uz vim 👍👏
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Olli

Příspěvek od Panda »

Uživatelský avatar
phisto
Příspěvky: 13
Registrován: pát dub 21, 2017 20:44

Re: Olli

Příspěvek od phisto »

Přesně, psyllium je nepříliš chutná hmota pískové barvy. Mám k ní takový vztah-nevztah, na jednu stranu opravdu dokáže učinit vyprazdňování pravidelným, na tu druhou si říkám, jestli se tak třeba neděje za tu cenu, že na sebe ve střevech naváže i prospěšné živiny. Teď jej neužívám, protože mám období plácání pátého přes dvacátépáté, a překvapivě to u mě vyvolává takové stavy, že zácpu prakticky není nutno řešit.

Domácí pickles jsou výborná věc. Zkus pro začátek nahrubo nastrouhat červenou řepu s trochou cibule a třeba mrkví, přihodit tam sůl, pořádně požmoulat rukou, načvachtat do zavařovačky tak, aby to bylo komplet pod vlastní šťávou, a nechat tak 3 cm místa, protože to přebublá, přiklopit víčkem, a za domácí teploty nechat zkvasit cca 2-3 dny. Není to tak kyselé, jak by jeden čekal a dá se to jíst jak samotné, tak jako komponenta v salátu (popravdě je to jedna z věcí, s jejichž konzumací prostě nemůžu přestat, dokud nedožeru celou sklenici).

Pohanka je nádherná, chutná a výživná záležitost! Na klíčení je nejlepší z albertu (pod jejich značkou), pokud se do alboše nedostaneš, tak sháněj co nejsvětlejší, pokud možno s jemným nádechem do zelena. Čím víc hnědá, tím míň životaschopná. Naslano je výborná třeba s lískáčema, s tahini, nebo do toho fláknout i nějaké sušovoce; dá se z ní vyrobit i famózní rizoto, protože nasákne chutě podušené zeleniny, ale to sem moc nepatří.

Z čeho mám zácpu, by mě teda taky zajímalo. Zřejmě je to tím, že mám celkově pomalejší trávení, ale podíl má určitě i strava a v neposlední řadě pohyb. Většinu života jsem jedla obiloviny, i celozrnné, a to tedy bylo peklo, i společenského charakteru. Možná kdybych to tehdy doplnila dostatkem zeleniny, mohlo to OK (?), ale zase tolik jsem jí v té době bobužel nedala. Jedno období jsem hodně chodila, třeba i 15 km denně, a to jsem myslím dospěla k naprostému optimu. I na psychiku to bylo výborný.

Ještě mě napadlo, taky je možnost vyzkoušet domácí kefír z tibetské houbičky, ten jsem taky jednu dobu měla denně, a dost mi pomohl. Poskytne Ti široké spektrum pro střevo přátelských bakterií, a když jim dodáš matroš, na kterém se zabydlí (pohanka, psyllium), tak by to mohlo zafungovat.

S šankou opatrně, pokud máš zodpovědnost za dvě batolátka, raději si opatři hlídání na celý den, kdyby Ti náhodou procedura nesedla, aby si s Tebou to starší nemuselo na přechodnou dobu vyměnit pečovatelskou roli :-) Je dobré si pořádně nastudovat celý proces a možná i nějaké diskuze k tomu, najdeš tam řadu cenných rad, a představu, co všechno může nastat. Spousta lidí taky radí provést před celým procesem sérii klystýrů (třeba každodenně celý týden), aby střeva byla předpřipravena.
Olli
Příspěvky: 17
Registrován: úte dub 25, 2017 4:08

Re: Olli

Příspěvek od Olli »

Uz jsem precetla...je to velmi hezky popsane a zajimave...uz jsem do toho chtela skocit, kdyz jsem si precetla prispevek pana, co skoncil v nemocnici...a to me trochu vydesilo, protoze si to opravdu jako mamka dvou mini prcku nemuzu dovolit...myslim tim experimentovat...asi nema smysl se ptat, co na to rikaji Mudrci ze? Asi si muzu domyslet...stejne jako jejich pohled na Vitariany... >:-)
Olli
Příspěvky: 17
Registrován: úte dub 25, 2017 4:08

Re: Olli

Příspěvek od Olli »

to PHISTO

Je to jsi me vylozene potesila,protoze Tibetskou houbicku si pestuji skoro 2 roky, jen jsem od toho ustoupila, protoze mleko neni Raw-pokud je pasterizovane....ja tedy miluji mleko primo od kravy,ale je to zrovna mesic, co tady zemreli 2 lide a par melo problem po napiti se syroveho mleka od jednoho prodejce...tim jsem bohuzel syrove mleko uplne utla,tudiz pouzivam plnotucne z obchodu. Ale taky to funguje skvele..jen nevim jednu vec...me ten kefir chutna, kdyz to zacina byt jen troche nakysle a neni to jeste 100% kefir, tak nevim, zda I takove mleko-kefir se pocita ??? Plus jak rikam...mleko neni RAW....a mam pocit, ze prave maso a mleko mi delaji problem s travenim....ale je to jen pocit...ale toto provedu ihned, vsak jsem rikala, ze prejdu postupne na syrovou a ne hned najednou...takze si nejaky ten patek mohu dovolit pit mlicko a to by do doby uplneho (pokud se zadari) prechodu na RAW melo zapusobit....KUJUJU :br
Olli
Příspěvky: 17
Registrován: úte dub 25, 2017 4:08

Olli

Příspěvek od Olli »

Tak a k dalsimu , jiz 3 dni pokusu o postupny prechod na syrovou stravu...

Uspesne k snidani zarvali dva stredni banany, pomeranc a kiwi plus asi 4ks brazilskych orechu...svacina kiwi a pomeranc, obed vyborny grep, pomeranc, uzeny norsky losos a 2 vegetarianske burgery (smichana zelenina do tvaru burgeru bez housky), brazilske orisky ...asi 5ks, ke svacine cca 4 lzicky RAW (mnou vyrobene) cokolady s RAW avokadovym nanukem velikosti ceskeho Lednacka (kdo pamatuje...PS: prodava se vubec jeste Lednacek?)...a protoze jsem mela chut neco snist, odnesla to mrkev, kterou jsem si davala na 2x, protoze o tu prvni me ozebracili okamzite decka...no nedejte jim to (jsem vubec rada, ze dlabou ovoce a zeleninu v jejich veku...lepsi nez prumyslova susenka ci co) no a k veceri ....3dcl meho uplne prvniho smoothie v zivote...spenat,jablko a pomeranc....dokonce I manzel si dal sklenici (a to ze nejdriv nechtel,ale kdyz videl reakci me 16 mesicni dcery, ktera to papala po lzicich a trasla se vzdy na novou lzici, tak rekl.."dej to sem" a hrknul to do sebe cele skoro na ex :o)...takze uspech preveliky...no a zaverem trochu avokadoveho nanuku o velikosti pulky Lednacka..jen tak..

...a to je muj TIP pro ostatni...pokud se snazite prejit na syrovou stravu a honi vas mlsna, vyrobte si doma behem 10 minut avokadoveho nanuka ze 4 ingredienci a mate 'postarano"...kdo by mel zajem at pisne, dam recept...dle velikosti forem je to na cca 6 nanuku z 1 avokada....

NOTE: Pokus to cte nekdo, kdo by mel pripominky ve smyslu, ze nekombinovat to a to a ze tohle a tohle by se melo nebo nemelo...proste rady k prechodu na syrovou stravu, velmi rada je privitam...uceny z nebe nespadl...dekuji

Preji vsem hezky a uspesny den a at se dari... >:-)
Uživatelský avatar
phisto
Příspěvky: 13
Registrován: pát dub 21, 2017 20:44

Re: Olli

Příspěvek od phisto »

Kefír můžeš vyrábět i z normálního plnotučného mléka, lepší je to s označením "čerstvé", pasterované sice není žádný hit, ale houbičky dobře vegetí i na něm a vyrábí ty samé bakterie jako na rawmilk. Pokud máš ale pocit, že Ti mléko nesedí, tak se do něj nenuť, existují i jiné cesty, jak přirozenou cestou doplnit probiotika, třeba vodní kefír, nebo už zmíněné pickles. Tibikefír jsem milovala a jednu dobu jsem ho měla denně tak půl litru, ale momentálně už mi tělo dokáže říct, že pro ně mléčné věci nejsou to pravé. Sýry mi přestaly chutnat docela, po nekysaných mléčných výrobcích je mi šoufl a i po těch kysaných se cítím divně.

Celkově ale myslím nemá smysl řídit se tím, co sis kde přečetla o prospěšnosti nebo škodlivosti potravin; pokud vyřadíš průmyslově zpracovaná jídla a začneš používat základní suroviny, ať už syrové nebo vařené, tak tělo časem začne napovídat, co mu dělá dobře, a co ne. Alespoň u mě to zafungovalo, ale trvalo to tedy nějaký ten rok :wink: To asi platí i o těch kombinacích - sice je všude spousta rad, co s čím je zaručená smrt, přitom v řadě raw receptů najdeš právě kombinace, které by Tě zaručeně měly dostat na máry. Zkus sledovat, co s Tebou potraviny provádějí, pokud se třeba po ovoci s oříšky necítíš malátná, těžká, nebo společensky nepřijatelná, tak to prostě trávíš dobře. Hlavně klid. Nenechat se stresovat tím, že támhle Jarda prospívá na paleo, zatímco Ty jsi po mase úplně zabitá, nebo naopak. Každý člověk je naprostá individualita, a každý má svou cestu, neexistuje univerzální jídelníček.

Taky mě napadlo, jestli nebaštíš moc banánů, hodně zralé zácpu můžou pěkně podpořit, potvory.

Jinak ale gratuluju k tomu, že dítka vyžadují ochutnávku jídel, která připravuješ pro sebe, to je fakt dar. Mojí dcerce chutě díky školkové a babiččině stravě zmutovaly natolik, že děkuju za každou malinu nebo kousek zeleniny, co do ní dostanu bez keců. Ostatní jídla, dle mě naprosto přirozeně a výborně chutnající, jsou pro ni blafem bez chuti.
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Olli

Příspěvek od Panda »

Olli píše:
stř dub 26, 2017 3:05
Uz jsem precetla...je to velmi hezky popsane a zajimave...uz jsem do toho chtela skocit, kdyz jsem si precetla prispevek pana, co skoncil v nemocnici...a to me trochu vydesilo, protoze si to opravdu jako mamka dvou mini prcku nemuzu dovolit...myslim tim experimentovat...asi nema smysl se ptat, co na to rikaji Mudrci ze? Asi si muzu domyslet...stejne jako jejich pohled na Vitariany... >:-)
Myslíš ravimu který použil epsomskou sůl? To je šílenec a epsomská sůl je silné projímadlo, tuhle hloupost může udělat fakt jen málokdo. Tím si moc podráždil střeva a vyvolal si křeče a omdlíval bolestí. Tohle se s normální kuchyňskou solí nemůže stát. Může se stát jen to, že kdyby někdo měl fakt zácpu a nešlo to ven, tak by to bylo dost nepříjemné a byly by sice snesitelné ale nepříjemné stahy střev. V takovém případě je lepší si před šankou udělat klystýr, třeba jen menší množství vody a nechat obsah chvíli navlhnout a změkčit, pak to jde celkem snadno ven. A pak se ještě může stát, že když se někomu nastartování nepovede (obvykle protože buď použil málo slanou vodu nebo to vzdal protože byl unavený z cviků), tak v něm zůstane slaná voda a bude trochu přesolený a nějakou dobu to v něm bude "žbluňkat" - je to jak vypít litr a půl slané polévky nebo sníst pytlík slaných brambůrek které zapije vodou.

U Tebe ale kvůli hem raději s tím ještě počkej, až si je trochu vyléčíš, mohly by Ti s tím teď dělat problémy. Kdybys pak začala používat klystýry (třeba obden), tak sice to zácpy nevyřeší, ale ošetří to problémy s nimi a tím by hem měly postupně úplně zmizet a pak se dá pokračovat s dalším, jako např. šanka, která by pročišťovala celý trávicí systém a vymetala i ty nežádoucí bakterie způsobující zácpy.
Olli
Příspěvky: 17
Registrován: úte dub 25, 2017 4:08

Olli

Příspěvek od Olli »

to Phisto

No v lete nam ten 3 lety sni kazde rano na prochazce dve hrsti divokych malin a kdyz konci maliny,zacinaji divoke ostruziny a po tech se muze take utlouct...ale taky se mu chute meni...miloval boruvky a okurku a ted si jich nevsimne, zacal brokolici a papriku a tak dokola...ale obecne musim rict, ze jsem s nim spokojena...a ta potvurka 16 mesicni miluje cherry rajcatka...ale jen je vysaje a odhodi...jinak pomerance, jablicka,banan...taky jak kdy a dle nalady nebo zoubku,ale papa...

Musim rict, ze na tech malych detech je videt jedna vec...a to,ze clovek opravdu neni rozeny masozravec...moje obe deti se masu v jakekoliv podobe vyhybaji...I ho vybiraji z polevek, omacek,testovin...proste to telicko jim automaticky rekne, ze to neni asi prirozene a ze se to nepapa...Tak uvidime...

Jinak to vypada, ze se pomalu "prostouchavam", tak snad zacina pusobit muj prechod na syrovou stravu...a zakysanym vecem se vyhnu...snad :br
Olli
Příspěvky: 17
Registrován: úte dub 25, 2017 4:08

Re: Olli

Příspěvek od Olli »

to Panda

No ja na Sanku nezanevrela...jen si ji opravdu necham na pozdeji,az budou deti starsi :lol:
Olli
Příspěvky: 17
Registrován: úte dub 25, 2017 4:08

Olli

Příspěvek od Olli »

Tak 4 den prechodu-pomaleho na RAW food

Dneska jsem kombinovala ovoce cely den, protoze nakup byl az dnes vecer, tak jsem dojidala, co zbylo nebo potrebovalo snist...dopoledne jsem trochu zhresila Raw cokoladkou (ale nijak moc...na me ) a vlastne jedine nesyrove jidlo byl opet uzeny norsky losos a veggie burger...proste ho miluju a potrebuji ho dofinishovat,tak se hodi...jeste tam trochu mam na dalsi asi 2 dny...no a vecere doplnena opet spenatovo-jablickovo-pomerancovym smoothie...mnamka...jo a ujizdim na brazilskych oriscich (cca 15ks)

Rika se, ze raw food je rozmanite a nenudite se, ale kdyz nakoupite kybl ingredienci, ktere se rychle kazi...pak mate to same I par dni za sebou :lol:

Takze secteno a podtrzeno...4 den jsem zvladla...az me napada, ze na to,ze to ma byt pomaly prechod, tak vlastne jedine co je NEraw je ten losos a veggie burger...to jde...a taky jsem zaznamenala vetsi energii, lepsi a klidnou naladu (je tezky nebyt obcas hystericky s takovyma prckama (:-) )...a hlavne...NEMAM HLAD

a zitra me ceka smoothie s pampeliskou... m:-) ...jen nevim, s cim zkombinovat...
Uživatelský avatar
phisto
Příspěvky: 13
Registrován: pát dub 21, 2017 20:44

Re: Olli

Příspěvek od phisto »

To je skvělý, že se syn má takhle k darům přírody! Dcerce jsem odmala připravovala všechna jídla sama, a bylo to dost znát, jelo jí všechno, co mělo přirozenou chuť. Jakmile ale přičichla k průmyslově zpracovaným potravinám, tak to začalo jít pěkně s kopce, fakt je to zřejmě plný návykových šmejdů. Přitom paradoxně, když se na raw nebo jiným způsobem "vyčistí" chutě, člověk zjistí, že se to vlastně nedá jíst. Mívám úlety, takže dobře vím, o čem píšu :lol:

Maso jsem taky odmala nesnášela. Byla jsem asi 10 let vegetariánka (nepříliš poučená vegetariánka), v těhotenství jsem se k němu (rozumově) zase vrátila. Posledních pár let jsem ze zdravotních důvodů jedla drůbež a ryby, ale jak teď přišlo jaro, jako kdybych potřebovala odlehčit, a přirozenou cestou to z mého jídelníčku zase vymizelo. Myslím, že ze své podstaty jsem nemasožravec, dokonce i když "prasím", tak nikdy nejdu po mase.

S tou šankou je to myslím docela rozumné. Některé věci mají svůj čas a třeba na ni časem budeš lépe připravená. Taky jsem si uvědomila, že mi na zácpu dobře dělají jablíčka, asi mají nějaký typ vlákniny, která dobře prohání. Jo! A len, lněné semínko buď mleté v nějakém jídle nebo celé namočené. To taky pomáhá, ale chce to dost vody, aby to naopak nestavělo. Teď mě napadá, že bych pomalu mohla vydat brožuru "Jak na zácpu", co jsem toho vyzkoušela (:-)

Ježíš, pampeliška, to Ti skoro závidím. Dřív jsem měla problémy s játry, a ranní hrst čerstvých listů mi moc pomohla. Mixovala jsem to právě s tím kefírem a nějakým tukem, bylo to jako taková majonéza na salát a mohla jsem se toho ujíst. Teď mě napadá, že bez toho kefíru by to mohlo být chuťově zajímavé třeba s banánem.
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Olli

Příspěvek od Panda »

Mně nejvíc chutnává jako smoothies kombinace zeleného (např. kapusta, pampeliška) s banánem (jako sladidlo) + trošku něčeho kyselého (citron, práškové C, kyselina citronová).
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: Olli

Příspěvek od Pavluska »

Panda píše:
úte dub 25, 2017 8:17
Neboj nejsi výjimečná, podobnými trablemi prochází snad každý. :-) Běžná strava vyvolává závislosti na ní, těžko se jí zbavuje a snadno se sklouzne zpět. Výrobci do stravy dodávají silná ochucovadla, aby se chuťové buňky vyřádily a člověk si kupoval jejich výrobky, ale tělo pak na těchto požitcích začne lpět a začne jim dávat přednost před opravdovými potřebami těla. Přirozená strava v přírodě nikdy není doochucena solí a glutamanem a cukry a kořením. Lidé mají různé sklony sklouzávat k závislostem. Někomu se podaří přechod snadno a rychle a nemá už potřebu se vracet, jiný s tím bojuje celý život a nakonec se vrátí k běžné stravě, protože to psychicky neutáhne (ne že by mu něco chybělo po fyzické stránce, je to hlavně psychická záležitost).

Doporučoval bych Ti nejdříve zkusit vysadit jen mouku, lepek (tedy vše co obsahuje pšenici, žito, ječmen, oves). Obilniny jsou nejsilnější drogou, přímo obsahují látky které vyvolávají závislost na nich. A přitom jsou jednou z nejškodlivějších věcí - typicky jsou nejčastější příčinou zácpy. Při vysazení se projeví abstinenční příznaky - člověk 1 až 2 týdny dost trpí a touží po něčem s moukou. Je potřeba úplné 100% vysazení lepkovitých obilnin, protože stačí jen ochutnat sousto a závislost se rozjede zase zpět. Pak po těch 2 týdnech absťák zmizí, člověk se začne cítit velmi dobře a diví se, že na mouce tak lpěl a vůbec mu už nechybí. Tedy až do chvíle, než se začne cítit z nějakých důvodů psychicky špatně (např. rodinné trable) a psychika si začne vyžadovat nějaké "potěšení" a rozpomene se na dortíky a člověk "jen ochutná" a během pár dnů v tom jede zas zpět. Po vysazení mouky by se mělo zdraví začít zlepšovat, např. by měla vymizet zácpa. Když se zbaví závislosti na mouce, tak přechod k plnému RAW už bývá poměrně snadný, ale je možné že se člověk začne cítit tak dobře, že už ani nemá potřebu pokračovat k plnému RAW (navíc tam by víc riskoval nebezpečí sklouznutí zpět).

A čím mouku nahrazovat - vařené luštěniny, rýže, brambory, syrová nebo vařená zelenina, ovoce. Třeba i okořenit podle chuti - i když to není RAW, tak všechno tohle je menší zlo než jíst mouku. I maso je menší zlo než mouka. Sice se doporučuje vytvářet si náhražky, které napodobují stravu na kterou byl člověk zvyklý - např. dortíky z ovoce. Nebo celiakiáři si dělají pečivo z kukuřice a škrobu (což jim na zdraví také moc nepřidá). Ale to mi připadá nevhodné, protože to probouzí psychické závislosti a vzpomínky, udržuje to psychiku v tom stavu kdy tyto věci jedl a brání to posunu k nové stravě. Proto raději novou stravu jen jako např. míchané saláty nebo kaše. I když tato cesta přes bezlepkovou stravu vypadá jako obcházka, může být mnohem snadnější než skočit na RAW rovnýma nohama a může mít trvalejší výsledky (menší nebezpečí návratu zpět).
docela souznim :)
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: Olli

Příspěvek od Pavluska »

Olli píše:
úte dub 25, 2017 12:11
Jee...dekuji za odpoved...

No to je pro me prave trochu zahada...ta zacpa...jiz 2 plne mesice nejim mouku, testoviny a nic tomu podobne...byla jsem 2 mesice jen na masu-bilkoviny,zelenine ovoci...plus mlecne vyrobky...denne jsem vypila pres 3 l vody (pouze vody) a do toho 6x tydne cvicila a zacpa se nezlepsila ani o pid (ani svestkovy dzus nepomohl- maso hnilo ve strevech dal))...tak jsem dospela k nazoru,ze je konecne cas na syrovou stravu...ktera mi dava jako jedina smysl...
Tak uvidime...ja nemela problem zbavit se problemu s moukou, bojuji s cokoladou....ani ne tak ostatni sladke,ale cokolada je pro me smrt...navic jsem se naucila delat RAW cokoladu, ktera je za 10 minut ztuhla v lednici,takze je to jen krucek od myslenky na ni ji vyrobit a do 15 minut ...ji sezrat...ale doufam,ze s nastupem ovoce a dostatkem cukru se toho zlepsim...Zrovna chroupu svuj prvni banan k snidani...no lahoda...Dobrou syrovou chut vsem >:-)

PS: na syrove strave bych chtela zustat I po zlepseni, kdyz vidim tu denodenni chemii ve vsem...je mi zle...
u me by byla zacpa po cemkoli mlecnem, i kefiru, a to same banan (hlavne pokud by byl ke snidani).... ale kazdy jsme original. :)
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: Olli

Příspěvek od Pavluska »

Panda píše:
úte dub 25, 2017 12:14
Jednou po dovolené v Itálii jsem začal mít problém s chronickou zácpou. Po asi 2 měsících trápení jsem si udělal 2 denní půst a problém úplně zmizel (=vybily se špatné bakterie). Tak možná tahle cesta pomůže. Půsty jsou jedna z věcí, které zaručeně pomáhají na mnoho problémů. Jinak by se dalo ještě řešit klystýry, možná střeva potřebují pročišťovat.
take jsem se jednou v zahranici dobre "zazdila"... dodnes nechapu, jak se to do me veslo, kdyz jsem tak strasne dlouho nebyla na wc. Vetsinou mam problem opacny. Nepomohly ani komercni projimadla (vyzkouseny poprve v zivote), ani tuna ovoce... Az nakonec pomohl asi prichod ms (hormony to pry opravdu take mohou ovlivnit) nebo uz to telo fakt nemelo kam dat. :)
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
Olli
Příspěvky: 17
Registrován: úte dub 25, 2017 4:08

Re: Olli

Příspěvek od Olli »

to Pavluska

Ja jsem slysela, ze chlapi by na dovolenou nemeli odjizdet bez Endiaronu na prujem a zenske s projimadlem na zacpu...ze pry je to tak dane z hlediska psychiky...a zatim to tak na 90% funguje, co jsem se lidi poptavala...tak nevim :shock:

Jinak u me MS roky taky fungovala...bylo to jak hodinky,ale posledni cca 2-3 mesice najednou po letech stopka...necim jsem se musela zabetonovat...a jak rikam, davam vinu masu ;o(
Olli
Příspěvky: 17
Registrován: úte dub 25, 2017 4:08

Re: Olli

Příspěvek od Olli »

Pavluska píše:
čtv dub 27, 2017 19:47
Olli píše:
úte dub 25, 2017 12:11
Jee...dekuji za odpoved...

No to je pro me prave trochu zahada...ta zacpa...jiz 2 plne mesice nejim mouku, testoviny a nic tomu podobne...byla jsem 2 mesice jen na masu-bilkoviny,zelenine ovoci...plus mlecne vyrobky...denne jsem vypila pres 3 l vody (pouze vody) a do toho 6x tydne cvicila a zacpa se nezlepsila ani o pid (ani svestkovy dzus nepomohl- maso hnilo ve strevech dal))...tak jsem dospela k nazoru,ze je konecne cas na syrovou stravu...ktera mi dava jako jedina smysl...
Tak uvidime...ja nemela problem zbavit se problemu s moukou, bojuji s cokoladou....ani ne tak ostatni sladke,ale cokolada je pro me smrt...navic jsem se naucila delat RAW cokoladu, ktera je za 10 minut ztuhla v lednici,takze je to jen krucek od myslenky na ni ji vyrobit a do 15 minut ...ji sezrat...ale doufam,ze s nastupem ovoce a dostatkem cukru se toho zlepsim...Zrovna chroupu svuj prvni banan k snidani...no lahoda...Dobrou syrovou chut vsem >:-)

PS: na syrove strave bych chtela zustat I po zlepseni, kdyz vidim tu denodenni chemii ve vsem...je mi zle...
u me by byla zacpa po cemkoli mlecnem, i kefiru, a to same banan (hlavne pokud by byl ke snidani).... ale kazdy jsme original. :)

Takze jelikoz o tech bananech to slysim od tebe jako uz asi od dvacateho clovicka a banany k snidani davam...zkusim je vynechat, co to udela...HAHA ale musim jeste den pockat, nekdo ten kybl banana snist musi m:-)
Olli
Příspěvky: 17
Registrován: úte dub 25, 2017 4:08

Olli

Příspěvek od Olli »

Mam dotaz a kdo prosim vi...at odpovi...predem dekuji


Znam asi 2-3 druhy pampelisek podle druhu listu...daji se pouzivat vsechny druhy pampelisek bez ohledu na druh listu? A co koren? Da se take do smoothie pouzit? Nebude to horke? Sama jsem koren - tedy ani listy, zatim jeste nechutnala...dnesni vecere bude opet me "poprve" ...pampeliskove listy do smoothie...a kvety???co s kvety ... >:-) :oops:
Olli
Příspěvky: 17
Registrován: úte dub 25, 2017 4:08

Olli

Příspěvek od Olli »

Taaaak...pekny vecer.... :br

Dalsi den na pomalem prechodu k RAW stravovani a MYSLENI!

S nicim jako hlad a chut nebo neceho nedostatek nebojuji, vidim zatim pouze pozitiva....stale plna energie a dobre mysli...JUPIIII

Tak a dnes naposledy losusek a pulka vareneho vejce, zbytek jsem predala manzilkovi, at si ho tedy doji...ale na druhou stranu,pokud jde o lososa vyuzeneho studenym kourem, coz odpovida max. 22nebo 25C....jde vlastne o RAW maso ne? I kdyz vim,ze nazory na syrove maso se dost lisi I u vitarianu clovek od cloveka...no, zatim to vidim jako ze ja to budu povazovat za soucast Raw stravy...ehm :delicacy:

Tak a finish dne byla vecere, kdy jsem delala sve Pampeliskove smoothie s ....jablkem, grepem,pomerancem a jednim kiwi...bylo to...no proste uzasne a mnamozni....manzilek opet podrzel a vtahnul jednu sklenici taky...ale zajimave na tom je, ze zatimco on z toho citil pouze kiwi s trochu horcim prubehem na jazyku (ale horkym v dobrem smyslu),tak ja zase citila GREP s tim samym horskym prubehem...upozornuji, ze grep byl zbaven slupky a nozem okrajen od te horske bile hmoty a navic se jednalo o strasne SLADKY grep...tak nevim, kde je Pravda...ale hlavni je to, ze se uz tesim na zitrejsi varku...

Jinak zvazovala jsem I banan, ale protoze z duvodu vyse uvedenem (ve starsim dnesnim prispevku) jsem se rozhodla banany omezit, radeji jsem to vynechala...I kdyz...mozna zitra???

Tak vam preji dobrou noc a at vas blesky stipou celou noc...(pardon, zase vtipna kase :roll: )
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: Olli

Příspěvek od Pavluska »

Olli píše:
čtv dub 27, 2017 22:09
to Pavluska

Ja jsem slysela, ze chlapi by na dovolenou nemeli odjizdet bez Endiaronu na prujem a zenske s projimadlem na zacpu...ze pry je to tak dane z hlediska psychiky...a zatim to tak na 90% funguje, co jsem se lidi poptavala...tak nevim :shock:
:) Mozna. Ja v ruznych zemich ruzne. Je fakt, ze kdyz je clovek napr. v musl.prostredi a mel by se misto toaletaku oplachnout apod, tak radsi podvedome nejde vubec apod. Mam neco podobneho i s malou potrebou - jakmile je nekdo moc blizko nebo prepazka na wc je prilis nizka nebo se skvirama (zazila jsem v usa), radsi prasknu. :mrgreen:
Jinak tento problem nemam. Ale mivala jsem zacpu jako dite (psenice, mleko atd asi).

Tyjo, dobre tu na vitarianu prokrastinuju. Jdu neco delat. :)
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
Odpovědět