Fleurie- Nikuškine začiatky a odhodlanie

Tady si každý můžete založit svůj vita-deníček.
Podmínkou je, že název deníčku bude začínat vaší přezdívkou.
Viz vzor.

Moderátor: hugo

Odpovědět
Fleurie
Příspěvky: 3
Registrován: ned dub 01, 2012 13:25

Fleurie- Nikuškine začiatky a odhodlanie

Příspěvek od Fleurie »

Ahojte,

v prvom rade by som chcela povedať, že som veľmi šťastná, že sa mi podarilo dopátrať k tejto úžasnej stránke a fóru, ktoré významnou časťou dopomohli k môjmu rozhodnutiu stať sa vitariánkou. Zmeniť môj názor na život, celkovo moju akúsi vnútornú filozofiu a postoj k životu, prírode, k sebe, k Zemi ako takej.
Takéto hľadanie sa u mňa samozrejme neprebehlo zo dňa na deň, malo to akési fázy, kedy sa zo mňa najprv stala vegetariánka. To si pamätám dodnes, bolo to také významné seknutie, akási čiara za niečim negatívnym a zlým v mojom živote, akési vyššie pochopenie niečoho hlbšieho.. Pomaly som začínala chudnúť, cítiť sa zdravšie, ľahšie, šťastnejšie, keďže som nemala v sebe žiadnu smrť, žiadne utrpenie, žiadne mŕtvoly.. A to som ešte nebola ani vegánka :) Týmto som teda už naznačila, že po čase prišlo ďalšie obdobie, a to, že som sa zbavila všetkých tých živočíšnych vecí, mlieko, syry, vajíčka, ktoré sú znakom zotročovania zvierat ľuďmi a taktiež ich nepriaznivému a neprirodzenému vplyvu na ľudský organizmus. Medu sa, doteraz, zrieknuť neviem a nechcem, pretože si myslím, že je oveľa zdravší ako biely jed-rafinovaný cukor.
A posledná, dúfam, že konečná a trvalá a najlepšie cesta, je vitariánstvo. Pôsobí to na mňa ako skĺbenie všetkého najlepšieho, čo nám príroda dáva, nepoznačeného ľudským neprirodzeným zásahom spôsobeným prešpekulovanosťou mysle. Jednoduchá, pôvodná, najprirodzenejšia a najzdravšia strava. Rastlinná, čerstvá, surová, živá. Chcem mať živú a šťastnú každú bunku v mojom tele, netrpiacu žiadnymi mŕtvymi časťami, zabitými varením.
A hoci sa takýmto spôsobom nestravujem ešte dlho, lebo ešte len pred nejakým časom som sa vôbec k vitariánstvu dostala ( a úplnou náhodou ! ), a občas zhreším varenou ryžou, ktorú mám rada úplne najviac ( ale prehrešky miznú a strácajú sa ), cítim sa plná života. Zdravšia, šťastnejšie, plná energie. Cítim, ako je moje telo vďačné za to, čo mu dávam, myslím pozitívnejšie, viac sa teším zo života, viac sa usmievam. Ako málo stačí :)
A myslím si, že je veľmi dobré, ak sa nebudem cítiť na tejto ceste sama, ale naopak, s podporou viac ľudí, ktorí rozmýšľajú rovnako ako ja. Preto som veľmi rada, že mám možnosť prostredníctvom tohto fóra rozširovať si obzory, zistiť nové veci, prípadne sa podeliť o skúsenosti a obohatiť. Už teraz sa veľmi teším :)
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Fleurie- Nikuškine začiatky a odhodlanie

Příspěvek od Panda »

Fleurie vítej a skvělé rozhodnutí! :-) Je dobře že se Ti daří.

Ale neber to raději jako poslední stanici, vždy je kam pokračovat dál a vždy je co měnit. ;-)
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Fleurie- Nikuškine začiatky a odhodlanie

Příspěvek od Jindra »

Fleurie píše:Medu sa, doteraz, zrieknuť neviem a nechcem, pretože si myslím, že je oveľa zdravší ako biely jed-rafinovaný cukor
jasně že je mnohem lepší než rafinovaný cukr. bereš ho doufám přímo od včelaře, abys věděla, co kupuješ

Takže vítej a ať Ti tento web pomůže přinejmenším stejně, jako pomohl mně, když jsem tu také před třemi roky začínal. Je tu parta moc fajn lidí, kteří Ti rádi napíší to nejlepší, co znají, budeš-li mít nějaké nejasnosti.
Ať se tu cítíš "jako doma" :)
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Fleurie- Nikuškine začiatky a odhodlanie

Příspěvek od s.arik »

Ahoj, vítej a přeji mnoho úspěchů.
Jako veganka sis doufám něco přečetla o B12 (máme tu vlákno v Odborných), navíc připomínám, že syrová strava může být i částečně živočišná. Neradím hnedka tatarák, ale trocha raw mléka nebo jogurtu či kefíru od známého chovatele může být prospěšná a snad i skoro eticky košer...nebo neoplodněné domácí slepičí vejce.
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Fleurie
Příspěvky: 3
Registrován: ned dub 01, 2012 13:25

Re: Fleurie- Nikuškine začiatky a odhodlanie

Příspěvek od Fleurie »

Ahojte,

ospravedlňujem sa za neprispievanie , ale mala som toho naozaj veľmi veľa a nevedela som, kde mi hlava stojí. Poznáte to, škola človeka zamestná naozaj dosť, zvlášť ešte tá moja špeci náročná bilingválna :D Plus do toho tá úžasná farebná, veselá, zelená jar, človeka to priam ťahá von do prírody a nie sedieť doma za počítačom :)
Jako veganka sis doufám něco přečetla o B12 (máme tu vlákno v Odborných), navíc připomínám, že syrová strava může být i částečně živočišná. Neradím hnedka tatarák, ale trocha raw mléka nebo jogurtu či kefíru od známého chovatele může být prospěšná a snad i skoro eticky košer...nebo neoplodněné domácí slepičí vejce.
Ja som sa rozhodla nejesť živočíšne produkty z viacerých dôvodov, zvlášť mlieko a mliečne výrobky. Jeden z hlavných je, že hoci by to bolo aj mlieko surové, podľa mňa nie je prirodzené pre človeka papať mlieko hocijakým spôsobom iné, ako vlastné materské ako bábo :) Inak človek nepotrebuje piť materské mlieko určené pre mláďatká iných živočíchov, máme vlastné iné super potraviny, ktoré sú nám určené a zdravé a mňam :) Samozrejme, každý má vlastný názor a ja nikomu ten svoj nevnucujem..
jasně že je mnohem lepší než rafinovaný cukr. bereš ho doufám přímo od včelaře, abys věděla, co kupuješ
Medík máme doma vlastný, pretože dedko je včelár, čiže výhoda je v tom, že med je z rastlín, ktorých pele sú priamo v prostredí, kde žijeme, teda nášmu telu najprirodzenejšie a najzdravšie, navyše je úplne výborný, zdravý a úplne prírodný :)

Teraz k môjmu jedálničku, ktorý bol tento týždeň s menšími obmenami každý deň celkom podobný. Na raňajky väčšinou ovocný šalát, ktorý obsahuje slnečnicové semienka, banány, pomaranče, príp. kiwi, domáce jabĺčka z jesennej úrody (držia sa ešte statočne), alebo sladučké hrozno (na energiu do celého dňa :) ). Na desiatu jabĺčko alebo pár reďkoviek, na obed zeleninkový šalát (rukola príp čínsky šalát príp iný zelený chrumkáč plus rajčinky a paprika a jarná cibuľka a olivový olej a citrónová šťava ), na olovrant nastrúhaná domáca mrkva (tiež sa drží vďaka podzemnej chladnej pivnici) s jabĺčkom osladená medíkom a na večeru ovocie alebo zeleninový šalát.. Skúšala som včera robiť nejaký ten smoothie so špenátom a úplne sa mi páčil, bol výborný a zasýtil ma teda riadne :)
Zajtra plánujem ísť natrhať niekde na dvor mladé lístky čerstvej mladej jarnej púpavy a niečo chutné z nich stvoriť, už sa na to úplne teším, mňam :)
Uživatelský avatar
zaklinac.dan
Příspěvky: 164
Registrován: pon led 09, 2012 21:51
Bydliště: na světě jsem bezdomovec

Re: Fleurie- Nikuškine začiatky a odhodlanie

Příspěvek od zaklinac.dan »

blahopřeji k nakažlivému nadšení ;) bez toho se nedá nic změnit. na druhou stranu není potřeba hned přenést horu, život je běh na dlouhou trať a stokrát nic umořilo i osla. takže hlavně ti přeju trpělivost a vůli. ačkoliv já sám nejsem vitarián a doufám, že to teda nevadí a můžu ti držet palce. ať už to dopadne jakkoliv. kdo hledá ten najde a kdo nehledá ten nenajde. a co najde, to je právě to vzrůšo a zábava. jenom se člověk nesmí leknout :)

"život bojovníka se skládá z odvahy, šlechetnosti a upřímnosti"

myslím, že nejen bojovníka, prospěje to každému. překvapivě největší potíž je s tou upřímností. hlavně k sobě samému...

hezký den všem (i přes pošmourné počasí)

dan
"Nestojím o uznání!" Šákjamuni
Fleurie
Příspěvky: 3
Registrován: ned dub 01, 2012 13:25

Re: Fleurie- Nikuškine začiatky a odhodlanie

Příspěvek od Fleurie »

takže hlavně ti přeju trpělivost a vůli. ačkoliv já sám nejsem vitarián a doufám, že to teda nevadí a můžu ti držet palce. ať už to dopadne jakkoliv. kdo hledá ten najde a kdo nehledá ten nenajde. a co najde, to je právě to vzrůšo a zábava. jenom se člověk nesmí leknout
Najprv ďakujem za držanie palcov, určite mi to pomôže :) V druhom rade, samozrejme, že nič nie je také ľahké ako sa na prvý pohľad zdá, ani nájdenie seba samého, ani toho, čo mu dokonale vyhovuje, a keď to už nájde, ani vytrvanie v tom bez najmenšej chyby.. A tiež je pravda, že v čom sa nájde jeden, nemusí byť ideálne pre toho druhého, to je na tom krásne, tá rôznorodosť..

Tak aj ja, mám občas temné chvíle, keď si dám pár lyžíc ryže, ktorú mám najradšej asi úplne najviac a zriekať sa jej musím postupne :D
Dnes som si bola natrhať tie púpavové mladé jarné lístky a bola som veľmi milo prekvapená tou super chuťou jarného sviežeho šalátika z nich (púpavové, dobre umyté lístky, olivový olej, citronová šťava, jarná cibuľka, reďkovka, čierne korenie, cherry rajčinky) :) zahodila som burinové púpavové predsudky za hlavu a pustila sa do objavenia neznámej, super zdravej chuti :D
Dnes bolo ešte zaujímavé ráno. Mamina s babkou každoročne nevynechajú prípravu veľkonočnej baby s údeným mäsom. Neviem, či to poznáte, každý to volá inak, niekde sa to myslím volá pečka či tak nejako.. Bolo to také vtipné, misa tej mäsovo-vajcovej a inej zmesi vedľa misky mojich púpavových listov.. Čo bolo asi tak zdravšie ? ;) V každom prípade, keď som videla po celej kuchyni rozporcované to bravčové koleno a mäso a kosti, prišlo mi to ako z nejakého krutého krvavého hororu, strašné :/
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: Fleurie- Nikuškine začiatky a odhodlanie

Příspěvek od buc11 »

Fleurie píše:
takže hlavně ti přeju trpělivost a vůli. ačkoliv já sám nejsem vitarián a doufám, že to teda nevadí a můžu ti držet palce. ať už to dopadne jakkoliv. kdo hledá ten najde a kdo nehledá ten nenajde. a co najde, to je právě to vzrůšo a zábava. jenom se člověk nesmí leknout
Najprv ďakujem za držanie palcov, určite mi to pomôže :) V druhom rade, samozrejme, že nič nie je také ľahké ako sa na prvý pohľad zdá, ani nájdenie seba samého, ani toho, čo mu dokonale vyhovuje, a keď to už nájde, ani vytrvanie v tom bez najmenšej chyby.. A tiež je pravda, že v čom sa nájde jeden, nemusí byť ideálne pre toho druhého, to je na tom krásne, tá rôznorodosť..

Tak aj ja, mám občas temné chvíle, keď si dám pár lyžíc ryže, ktorú mám najradšej asi úplne najviac a zriekať sa jej musím postupne :D
Dnes som si bola natrhať tie púpavové mladé jarné lístky a bola som veľmi milo prekvapená tou super chuťou jarného sviežeho šalátika z nich (púpavové, dobre umyté lístky, olivový olej, citronová šťava, jarná cibuľka, reďkovka, čierne korenie, cherry rajčinky) :) zahodila som burinové púpavové predsudky za hlavu a pustila sa do objavenia neznámej, super zdravej chuti :D
Dnes bolo ešte zaujímavé ráno. Mamina s babkou každoročne nevynechajú prípravu veľkonočnej baby s údeným mäsom. Neviem, či to poznáte, každý to volá inak, niekde sa to myslím volá pečka či tak nejako.. Bolo to také vtipné, misa tej mäsovo-vajcovej a inej zmesi vedľa misky mojich púpavových listov.. Čo bolo asi tak zdravšie ? ;) V každom prípade, keď som videla po celej kuchyni rozporcované to bravčové koleno a mäso a kosti, prišlo mi to ako z nejakého krutého krvavého hororu, strašné :/
priekopnička, drž sa
též teď valím púpavy z kopřivou a dalším mi neznámým zeleným
Fleurie píše:v prvom rade by som chcela povedať, že som veľmi šťastná, že sa mi podarilo dopátrať k tejto úžasnej stránke a fóru, ktoré významnou časťou dopomohli k môjmu rozhodnutiu stať sa vitariánkou/
túto mi ale není jasné, koho si tu čítala, že si k takémuto čosi dospela, i když např. já osobně se umím líp poučit z cizích nezdarů než zdarů
Odpovědět