Specs vegan edge

Tady si každý můžete založit svůj vita-deníček.
Podmínkou je, že název deníčku bude začínat vaší přezdívkou.
Viz vzor.

Moderátor: hugo

Odpovědět
Uživatelský avatar
Specs
Příspěvky: 18
Registrován: ned zář 11, 2011 19:19
Bydliště: Praha, Brno
Kontaktovat uživatele:

Specs vegan edge

Příspěvek od Specs »

Zdravím všechny vita i nevita lidi (-:

O mně:
Jmenuju se Radim, je mi 22 let, jsem z Prahy a momentálně nastupuju do druhýho ročníku práv na MU v Brně. Nemůžu žít bez sportu, fascinuje mě příroda, mám rád umění a hlavně miluju hudbu, díky níž jsem dnes hodně tím, kým jsem a jak přemýšlím. Ještě zmíním výšku: 177 cm a váhu: 76,2 kg z pondělního rána před přechodem na vita.

Vývoj:
Je to zhruba rok a třičtvrtě, co jsem přestal pít alkohol. Je to asi rok a půl, co jsem se z minuty na minutu stal po přečtení jednoho článku v časopisu Respekt semi-vegetariánem, respektive pescetariánem. A je to něco přes rok, co jsem vegan.

Zdraví:
Asi budu patřit mezi menšinu těch, kteří se o raw stravování nezajímají kvůli nějakým aktuálním zdravotním komplikacím. Jsem zdravý, nemám alergie a cítím se super (ťuk, ťuk). Jediná vada na mém zdraví je jako následek jedné těžké nemoci z raného dětství to, že nosím od malička brýle/čočky. Nosil jsem i 4 dioptrie. Okolo 19 let mi začaly dioptrie nepatrně klesat. Větší zlom nastal před těmi cca 2 lety, kdy jsem začal měnit zejména moje myšlení, pohled na svět, myslel jsem víc pozitivně, časem do toho zasáhla i změna stravování a oči se mi zlepšily až na nějaké 2 dioptrie a něco. Následovala strava veganská, která to ještě víc urychlila. Moje oční ze mě při každé kontrole nechápe a nevěří svým vlastním očím. Možná i mým. Nepoznala prý ještě nikdy nikoho, komu by dioptrie v tomhle věku takhle padaly dolů. A každou návštěvu si ze mě dělá srandu, že musím být ještě v pubertě, jinak to není možný. Někdy před čtvrt rokem jsem tam byl zas a na pravém oku mám už jen půl dioptrie, na levém třičtvrtě (tam jsem měl vždycky víc). Nevím, jestli to už není konečná, nevím, jestli za to může víc pozitivní mysl nebo strava (nebo obojí), nevím, jestli by se to dělo tak jako tak... Vím jen to, že mě to těší (-:

Raw a já:
O víkendu na chalupě při sekání trávy jsem se při přemýšlení nad vším možným i nemožným rozhodl, že se začnu víc zajímat o nevařenou stravu. Od té doby pročítám tento web a toto fórum, kde je informací až to moje hlava nestíhá pobírat. Nastahoval jsem si i nějakou tu literaturu a chci se zkrátka o dané problematice dozvědět co nejvíc, abych si mohl udělat co nejmíň zkreslený obrázek. Zároveň jsem si řekl, že menší kůra bez vaření mi nemůže uškodit i bez nějakých podrobných znalostí. Pondělí a úterý jsem byl jen na ovoci a zelenině (1. den jsem tedy ještě ke snídani zhřešil pečivo) a dnes (vlastně včera) jsem si dal první takovej postní den, kdy jsem byl jen na šťávách, abych tělo nezatěžoval trávením a mělo tím pádem dostatek energie na vylučování toxinů z těla ven. Bohužel doma nemáme odšťavňovač, takže jsem pomeranče a citrony mačkal ručně, banány a nektarinku rozmixoval mixérem. Zatím nepociťuju a ani neočekávám nějaké silné detoxikační účinky, jako tomu je např. u toho, kdo se stravoval naprosto konvenčně včetně masa a živočišných produktů. Ale uvidíme (-:

Můj dnešní jídelníček:
dopoledne běh - 5,5 km
poté rozmixovaný banán s vodou a trochou kakaa
okolo 13. hodiny rozmixované 2 banány a 1 nektarinka, k tomu šťáva z 1 pomeranče a z 1 citrónu a voda
večer dva 250ml Smoothie od Chiquity
během dne vypito samozřejmě hodně vody

Cíl:
Upřímně ani nepředpokládám, že se stávám (stanu) 100% vitariánem. Ale byl bych moc rád, když by mi raw strava opět navodila nadšení z jídla (které jsem pociťoval dlouhou dobu po přechodu na veganství), když by mě přivedla k novýmu nahlížení na stravování, na moje tělo a zdraví. A jestli po čase bude tvořit můj jídelníček z 80% strava nevařená ku 20% vařené, sem tam si hodím nějakou tu postní kůru a hlavně se budu cítit dobře, tak budu vědět, že jsem na správné cestě. A to je pro mě nejdůležitější (-:

Pro dnešek vše, dobrou noc! (-;
Naposledy upravil(a) Specs dne čtv zář 15, 2011 9:58, celkem upraveno 1 x.
:-) stay positive! (-:
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: Specs vegan edge

Příspěvek od rudo »

vitaj, drzim palce

mala rada - z hladiska kombinacie potravin sa neodporuca mixovat banan a pomarnac (skrob a acidicke ovocie) v jednom jedle
5 2 8
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: Specs vegan edge

Příspěvek od buc11 »

já si myslím, že obsahuje-li banán škrob, není k jídlu vůbec a to v žádné kombinaci, zralý(pro ostatní přezrálý) má už jen jednoduché cukry navíc s draslíkovým ochucením
nicméně mono je asi lepší, ale banán s kakavem si teda vzít nenechám
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: Specs vegan edge

Příspěvek od rudo »

buc11 píše:já si myslím, že obsahuje-li banán škrob, není k jídlu vůbec a to v žádné kombinaci, zralý(pro ostatní přezrálý) má už jen jednoduché cukry navíc s draslíkovým ochucením
nicméně mono je asi lepší, ale banán s kakavem si teda vzít nenechám

jasne mono je super

banan najlepsie s cacaom alebo zelenymi listami

pri kombinacii roznych druhov ovocia je dobre rozdelit tie acidicke od alkaloznych, lebo zaludok nema deliacu stenu a triedicku.
5 2 8
Uživatelský avatar
Specs
Příspěvky: 18
Registrován: ned zář 11, 2011 19:19
Bydliště: Praha, Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Specs vegan edge

Příspěvek od Specs »

rudo píše:vitaj, drzim palce

mala rada - z hladiska kombinacie potravin sa neodporuca mixovat banan a pomarnac (skrob a acidicke ovocie) v jednom jedle
Aha, tak díky za tip (-; Mě ta kombinace napadla z hlavy, takže dokud o tom víc nenačtu, budu asi sem tam dělat nějaký chybky. Proto díky za kontrolu (-;
:-) stay positive! (-:
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: Specs vegan edge

Příspěvek od Pavluska »

Specs píše: Okolo 19 let mi začaly dioptrie nepatrně klesat. Větší zlom nastal před těmi cca 2 lety, kdy jsem začal měnit zejména moje myšlení, pohled na svět, myslel jsem víc pozitivně, časem do toho zasáhla i změna stravování a oči se mi zlepšily až na nějaké 2 dioptrie a něco. Následovala strava veganská, která to ještě víc urychlila. Moje oční ze mě při každé kontrole nechápe a nevěří svým vlastním očím. Možná i mým. Nepoznala prý ještě nikdy nikoho, komu by dioptrie v tomhle věku takhle padaly dolů. A každou návštěvu si ze mě dělá srandu, že musím být ještě v pubertě, jinak to není možný.
Ahoj :)
Proč bys nemohl být v pubertě? Kluci dospívají později. Mě se úprava dioptrií odehrála samovolně v nějakých nácti: Při jedné návštěvě dětské doktorky jsem nezvládla přečíst poslední dvě řady písmenek a putovala jsem na oční. Prozíravá oční řekla, že počkáme a uvidíme, co to udělá samo. Že se to může srovnat. Hned po příchodu domů jsem změnila jídelníček. Semínka, mrkev atd, a hlavně "víra tvá Tě uzdravila". Do roka jsem měla zrak srovnaný.
Takže proč ne, nic není nemožné.
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
Uživatelský avatar
Specs
Příspěvky: 18
Registrován: ned zář 11, 2011 19:19
Bydliště: Praha, Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Specs vegan edge

Příspěvek od Specs »

Pavluska píše:
Specs píše: Okolo 19 let mi začaly dioptrie nepatrně klesat. Větší zlom nastal před těmi cca 2 lety, kdy jsem začal měnit zejména moje myšlení, pohled na svět, myslel jsem víc pozitivně, časem do toho zasáhla i změna stravování a oči se mi zlepšily až na nějaké 2 dioptrie a něco. Následovala strava veganská, která to ještě víc urychlila. Moje oční ze mě při každé kontrole nechápe a nevěří svým vlastním očím. Možná i mým. Nepoznala prý ještě nikdy nikoho, komu by dioptrie v tomhle věku takhle padaly dolů. A každou návštěvu si ze mě dělá srandu, že musím být ještě v pubertě, jinak to není možný.
Ahoj :)
Proč bys nemohl být v pubertě? Kluci dospívají později. Mě se úprava dioptrií odehrála samovolně v nějakých nácti: Při jedné návštěvě dětské doktorky jsem nezvládla přečíst poslední dvě řady písmenek a putovala jsem na oční. Prozíravá oční řekla, že počkáme a uvidíme, co to udělá samo. Že se to může srovnat. Hned po příchodu domů jsem změnila jídelníček. Semínka, mrkev atd, a hlavně "víra tvá Tě uzdravila". Do roka jsem měla zrak srovnaný.
Takže proč ne, nic není nemožné.
Nezlob se na mě, ale u kluků je puberta (a teď myslím tu fyzickou, s kterou tohle souvisí) někdy mezi 10.-15. rokem. A mně je 22 (-; Takže proto nemůžu být v pubertě...
:-) stay positive! (-:
Uživatelský avatar
Samira
Příspěvky: 2326
Registrován: pon pro 28, 2009 19:56

Re: Specs vegan edge

Příspěvek od Samira »

Specs píše:Nezlob se na mě, ale u kluků je puberta (a teď myslím tu fyzickou, s kterou tohle souvisí) někdy mezi 10.-15. rokem. A mně je 22 (-; Takže proto nemůžu být v pubertě...
A preco potom niektori chlapi rastu do vysky aj okolo 20-tich rokov? ;)
Samozrejme vitaj na vitarianovi, dobre sa citalo o pozitivnej zmene Tvojich dioptrii.
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: Specs vegan edge

Příspěvek od rudo »

ludia ktory sa rozhodnu zit kratko, musia si aj uruchlit pubertu

ak si z novej civilizacie a budes zit 800 rokov, tak puberta moze skoncit medzi 150-200

v starej Atlantide bola povinna skolska dochadzka do 300 rokov
5 2 8
Uživatelský avatar
Specs
Příspěvky: 18
Registrován: ned zář 11, 2011 19:19
Bydliště: Praha, Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Specs vegan edge

Příspěvek od Specs »

Samira píše:
Specs píše:Nezlob se na mě, ale u kluků je puberta (a teď myslím tu fyzickou, s kterou tohle souvisí) někdy mezi 10.-15. rokem. A mně je 22 (-; Takže proto nemůžu být v pubertě...
A preco potom niektori chlapi rastu do vysky aj okolo 20-tich rokov? ;)
Samozrejme vitaj na vitarianovi, dobre sa citalo o pozitivnej zmene Tvojich dioptrii.
Protože puberta je jen období, kdy se tělo z dětského mění na tělo dospělé, je to začátek dospívání. Není to celý období až do konce dospívání, kam třeba patří ještě ten růst okolo 20 let (-;
:-) stay positive! (-:
Uživatelský avatar
Samira
Příspěvky: 2326
Registrován: pon pro 28, 2009 19:56

Re: Specs vegan edge

Příspěvek od Samira »

A ked rastie telo do vysky, nemoze sa menit aj oko?
Ale ja viem, ze tu vsetci chceme pocut, ze vdaka Tvojmu zivotnemu elanu a zivotosprave sa Ti dari menit to, co druhym roky nejde, a to je fajn, istotne to mnohych povzbudi.
Uživatelský avatar
Specs
Příspěvky: 18
Registrován: ned zář 11, 2011 19:19
Bydliště: Praha, Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Specs vegan edge

Příspěvek od Specs »

Samira píše:A ked rastie telo do vysky, nemoze sa menit aj oko?
Ale ja viem, ze tu vsetci chceme pocut, ze vdaka Tvojmu zivotnemu elanu a zivotosprave sa Ti dari menit to, co druhym roky nejde, a to je fajn, istotne to mnohych povzbudi.
Mně říkala doktorka, že ty dioptrie nejvíc skáčou během puberty. Jinak oko se mění během života asi pořád, ale ne tak rychle a skokově. Ale stejně jsou to všechno jen spekulace, nikdo neví proč. Ale já stejně trochu věřím na to, že za to může pozitivnější myšlení a možná i ta hodnotnější strava (-: Čímž bych rád motivoval další, že kdejaké zdravotní problémy mají někdy jednodušší řešení, než si všichni myslíme (-:
:-) stay positive! (-:
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: Specs vegan edge

Příspěvek od Pavluska »

Specs píše: Nezlob se na mě, ale u kluků je puberta (a teď myslím tu fyzickou, s kterou tohle souvisí) někdy mezi 10.-15. rokem.
v 15ti to končí? :shock: Nám jeden spolužák vyrostl snad o 20 cm když mu bylo 19, o čemž si holky často můžou nechat jenom zdát.
Tak promiň, hlavně že se to lepší! Super inspirace! :wink: :)
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
Uživatelský avatar
Specs
Příspěvky: 18
Registrován: ned zář 11, 2011 19:19
Bydliště: Praha, Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Specs vegan edge

Příspěvek od Specs »

Pavluska píše:
Specs píše: Nezlob se na mě, ale u kluků je puberta (a teď myslím tu fyzickou, s kterou tohle souvisí) někdy mezi 10.-15. rokem.
v 15ti to končí? :shock: Nám jeden spolužák vyrostl snad o 20 cm když mu bylo 19, o čemž si holky často můžou nechat jenom zdát.
Tak promiň, hlavně že se to lepší! Super inspirace! :wink: :)
Ale růst do výšky a puberta nejsou jedno a to samý (-; Puberta skončí a člověk dál může růst. Jinak se nemusíš za nic omlouvat, vždyť si mi nic neudělala ((-:
:-) stay positive! (-:
Renáta
Příspěvky: 5025
Registrován: pon črc 17, 2006 16:39

Re: Specs vegan edge

Příspěvek od Renáta »

Pavluska píše: Nám jeden spolužák vyrostl snad o 20 cm když mu bylo 19, o čemž si holky často můžou nechat jenom zdát.
Preboha, Pavluška, nestraš ma! Synátor bude mať 19 o 2 roky a azda ho to nepostretne. To by mal už 2,20 m. Zdá sa mi, že ešte nedorástol... :(
Uživatelský avatar
Specs
Příspěvky: 18
Registrován: ned zář 11, 2011 19:19
Bydliště: Praha, Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Specs vegan edge

Příspěvek od Specs »

Pěkný večer všem! (-:

Prvních 7 dní na raw:
Tak se chci s váma podělit o moje týdenní postřehy (-: Jak jsem psal již minule, díky tomu, že jsem přecházel z více jak ročního veganství, nebyly moje detoxikační účinky ani tak znatelný, jak jsem všude četl, že budou. Snad jen takový divný změny nálad a neměl jsem na moc činností ani chuť. To jsem pociťoval asi jen první 4 dny, teď už se cítím normálně v pohodě (-: Hlava mě nebolela, špatně mi taky nebylo, necítím se ani nijak zvlášť unavanej, zeslabenej - naopak. Každý den běhám okolo 5,5 km a cítím se fakt svěží. V sobotu jsem si dal na zkoušku 11 km, co to s mýma nohama udělá. A a co musím doopravdy vyzdvihnout, je ta skutečnost, že takovouhle regeneraci jsem nikdy na vařený stravě nezažil! Druhej den po probuzení mě totiž nohy vůbec nebolely, což musí být fakt jedině díky tomu, že tělo nemusí věnovat spoustu energie na trávení uvařený stravy, a může se ta energie dát do regenerace. Super (-: Na druhou stranu, co mě trochu znepokojuje, je to, že bych čekal, že ze začátku ze mě budou všechny ty toxiny vycházet stolicí. Jenže já chodím jednou za 2-3 dny. Chápu, piju vše defakto v tekutým stavu, takže na malou lítám každou chvíli, ale přece jen bych očekával, že střeva budou pracovat víc na tom čištění. Není to divný, není u mě něco špatně? Nebo jsme tak zdravej? D-: Jinak mám stále velký chutě na vařený, ale to je prý normální, protože je to holt droga a odvykačka je - jak jsem se dočetl - horší než od cigaret (nemám zkušenost). Takže pro lidi, kteří přecházejí z naprosto konvenční stravy, to musí bejt doopravdy peklo. A už chápu, proč je spousta lidí, kteří jsou příznivci vitariánství, ale nejsou jimi ze 100%, ale třeba jen z 90%, či do toho vařenýho stále spadávaj zpátky a začínají znova a znova. Přece jen já díky tomu vegetariánství a veganství mám tu vůli směrem k jídlu už nějak rozvinutou (maso i všechny mléčný výrobky mi doopravdy chutnají), ale až teď poznávám, co je to velká chuť na něco (-: Ještě jsem si všiml toho, že díky tomu šťávovýmu půstu jsem si na ten hlad až zvláštně zvykl a během dne mi stačí až divně malé množství jídla. Vím, je to normální, ale já jsem byl vždycky velkej jedlík (jako přílohu jsem si pro sebe vaříval 3 sáčky rýže, taky nebyl problém sníst k večeři půl kila čočky (((-:), takže mě to dost udivilo, že denně přežiju na pár smoothies a pár listů zeleniny (-:

Jinak můj jídelníček tvoří z větší části rozmixovaný ovoce (na radu zatím piji ovoce vždy stejného druhu a radši to nemíchám, když ještě nevím co přesně s čím ano, co s čím ne), pevný ovoce vlastně ani nejím. Dnes jsem měl i první porci oříšků. Každý den většinou pojídám i nějaký ten zeleninový salát, který se snažím v puse dobře rozkousávat, abych využil všechen jeho potenciál. Bohužel doma máme nějaký obyčejný 300 watový ponorný mixér Moulinex, který zeleninu rozmixovat nezvládá. Pak máme sice ještě takový monstrum, který by to asi zvládlo, ale čištění je tak pracný, že jsme to po jednom pokusu vzdal. Radši jsem se rozhodl, že do něčeho lepšího výkonnýho, ale taky udržovatelnýho a skladnýho, vložím vlastní peníz. Mám teď 2 tipy, který by vyhovovaly mým nárokům na výkon a zároveň i za rozumnou cenu. Akorát nevím, pro který se rozhodnout. Takže pakliže to bude někdo vůbec číst, tak budu moc rád, když mi sdělí nějaký svůj postřeh/názor! (-;

Přemýšlím nad:
Philips HR 1373 - http://mixery.heureka.cz/philips-hr-137 ... e/#section
a
Philips HR 2094 - http://mixery.heureka.cz/philips-hr-209 ... e/#section

Pro 1373 hraje fakt, že jelikož mám díky škole vlastně 2 domovy, tak by se mi hodilo, že bych ho mohl snad i převážet (tedy dle hmotnosti 1.714 kg). Když bych se rozhodl pro 2094 (hmotnost 4.400 kg), tak do Brna odvezu nevýkonnej Moulinex, ale zase tam neudělám smoothies z listové zeleniny /-: Navíc je 1373 za lepší cenu, i když je to vlastně jen pětistovka. Má ale zas menší nádobu, což nevím, jestli je neřešitelnej problém, jestli prostě nestačí to dát do větší a je to (-: Pro 2094 zase hraje o 50W vyšší výkon (imo nepatrný) a hlavně větší nádoba. Mínus jsou ty rozměry a ta hmotnost. Zkušenost nemám s žádným, ale oba si lidi moc chválí. Ani nevím, jestli jsou obecně nějaký velký plusy/mínusy při porovnání ponornýho vs. stolního. Osobně si myslím, že 2094 bude z hlediska užitku asi lepší volba, jen ta převozitelnost mě trápí... Takže z mého pohledu to spíš vidím na 1373, ale fakt jsem pro něj rozhodlej asi jen tak z 51%, což je proti 49% opravdu nepatrný, a doopravdy uvítám jakejkoliv názor z cizí hlavy! Děkuju! (-:

Jinak jsem včéra večer před spaním začal s čtením knížky "12 kroků k syrové stravě" od Victorie Boutenko, na kterou jsem slyšel docela chválu. Je to psaný čtivou formou, zatím jsem asi na straně 50, před spaním si ještě pár stránek dám a zítra to snad dofouknu do konce. Dále tu mám v Kindlu knížky postahované odsud z vitariána.cz, převážně tedy od Walkera. Pak taky "Syrová strava" od L. & S. Kentonových, na kterou byly taky recenze plné chvály. Tu mám v plánu si dát před těma Walkerama. A jestli má někdo tipy na nějaké další přínosné čtení, budu jedině rád, když se s nima se mnou podělí (-: A kterýma z těch Walkerů je asi tak nejlepší začít?

Ještě bych rád zmínil moji změnu váhy. Dneska ráno jsem měl 73,1 kg, takže 3 kg a kousek jsou pryč. Nikdy jsem neměl s nějakým tukem na těle problémy, mám spíš těžší kosti a spíš taky svaly, který mám ještě jako pozůstalost z dřívějšího snažení navštěvování posiloven, ale to ještě jako masojedlík. Několik měsíců jsem na veganství cvičil doma vesměs s vlastní váhou a jednoručkama podle programu P90X, což mě fakt i bavilo a našel jsem v tom zalíbení. Ty cviky tam jsou účinný a i se podle videa cvičí líp, než jen tak podle vlastní hlavy, víc se člověk zmáčkne i to rychleji uteče. Takže můžu jedině doporučit, a to klidně i začátečníkům. Je to sice placený, ale kdo má internet... Dnes jsem to ráno po 4 měsíční pauze opět zapnul a chtěl bych se k tomu opět pravidelněji vrátit, když se teď cítím energicky přebit (-: Chtěl bych to aplikovat tak 3x týdně, jinak k tomu samozřejmě každý den běh. Z kulturistických těl jsem už dávno vyrostl a vlastně i co jsem se dočetl na zdejším fóru, tak na raw stravě je to se svalama problém. Já se chci jen dobře cítit a když se to teď díky vita stravě začalo víc rýsovat, tak to zase nechci úplně nechat zaniknout společně s tím tukem, který začal odpadat.

Na závěr bych se opět vyjádřil k tomu, co jsem si o raw myslel před týdnem. Na mým pohledu se nezměnilo asi nic závratnýho, protože si stále nedovedu sám na sobě představit, že se tak budu stravovat do konce života. Ono když nemá člověk vlastně žádný zdravotní komplikace a tím pádem velkou motivaci, tak se těžko těm vařeným jídlům odolává na 100% (-: Osobně si třeba myslím, že to, co se všude píše, jak je ovoce a zelenina v syrové podobě hrozně moc super - to je sice pravda, ale možná to platí u naprosto čistého bio produktu, nejlépe ještě u toho, který mi vyrostl doma na zahrádce. A stravovat se chemicky ošetřovaným ovocem a zeleninou, v tom vidím taky určitá úskalí. Kupovat bio produkty v takovým množství je pro většinu lidí (stejně jako pro mě jakžto pro studenta) víceméně nereálný. Takže i po týdnu si myslím, že raw stylu života budu určitě fandit dál (jako drtivá většina zdejších lidí), protože sám na sobě pozoruju, že je to fajn. Ale mám takový dojem, že to jedno teplý jídlo denně si vařit budu. Stejně tak mám dojem, že raw lidi jsou víceméně takoví sobci (nechť se prosím nikdo neurazí!). Já třeba z konvenční stravy na vegetariánství/veganství nepřecházel kvůli svýmu zdraví, ale kvůli nechutným podmínkách ve velkochovech, s kterýma nechci mít jakožto zodpovědně se chovající jedinec naprosto nic společnýho! Až při veganství při super pocitech štěstí jsem si začal uvědomovat nejen ty etická a ekologická pozitiva, ale taky i ta zdravotní. A mám právě takový dojem, že to tady u té syrové stravy jde hodně stranou, což se mi upřímně nelíbí, protože v těch velkochovech vidím pořád velký problém a chci na to dál ostatní upozorňovat. Když se mě kdykoliv někdo zeptal na veganství, začal jsem etickým, pokračoval ekologickým a končil zdravotním hlediskem. Zato když se mě někdo zeptá na raw, tak logicky začnu mluvit o zdravotní stránce a k nějaké té etické se vlastně ani nedostanu, což mě doopravdy mrzí. Ale to jen přemýšlím nahlas (-: Každopádně stejně - je brzo na nějaký závěry, nastudováno i zažito na vlastní kůži mám ještě stále málo. Musím se ještě na konec zmínit o tom mým zraku (-: Mám totiž takový pocit (ač je to spíš mnou hodně vychtěný), že vidím lépe než před 14 dnama. Ale pochybuju, že by se mi zrak za tak krátkou dobu doopravdy zlepšil, byť i tak nepatrně (-: Každopádně, v nejbližších týdnech mě čeká stejně chtě nechtě návštěva oční kvůli novým kontaktním čočkám, takže se na měření všechno uvidí. Třeba to i ovlivní můj budoucí pohled na raw stravu, kdo ví... (-:

Na závěr mám jen jednu otázku - v poslední době mi začaly hrozně chutnat olivy, jenže všude mají jen ty pasterizované. Kde berete ty nepasterizované? V Biu jsem se nekoukal, ale pochybuju, že je tam budou mít, protože když nebudou pasterizované, tak musí být jedině čerstvé. A to fakt netuším, kde jsou k mání (-: Díky za tipy!

Ach, omlouvám se za takovej sloh, měl jsem toho na srdci víc, než jsem si původně myslel. A bohužel stručnost nepatří k mým charakteristickým vlastnostem (-:

Přeju dobrou noc a hezké dny! (-;
:-) stay positive! (-:
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Specs vegan edge

Příspěvek od Panda »

Specs píše:...bych čekal, že ze začátku ze mě budou všechny ty toxiny vycházet stolicí. Jenže já chodím jednou za 2-3 dny....
Těch toxinů jsou na objem jenom stopová množství. I při půstu, kdy se silně detoxikuje, je výstupní množství nepatrné.
Uživatelský avatar
Specs
Příspěvky: 18
Registrován: ned zář 11, 2011 19:19
Bydliště: Praha, Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Specs vegan edge

Příspěvek od Specs »

Hezký den (-:

Od minule došlo k nějakým změnám, tak je sem ve stručnosti zase napíšu, protože po tom týdnu je toho vždycky tolik, že to jistě nikdo ani nechce číst (-:

Pořídil jsem si mixér a nakonec jsem se rozhodl pro ten ponorný Philips HR 1372. Nelituju, vskutku seká parádně rychle nač si jen vzpomenu, takže každý den si po vzoru Victorie Boutenko užívám zelených mixovaných směsí (-: Jeji knihu jsem dočetl a začal mimo jiné číst "Dobrý zrak bez brýlí" od František Víchy, protože můj cíl a vlastně i důvod, proč jsem na raw stravě, je, jak už jsem v prvním příspěvku zmínil, zlepšení mého zraku. S novým mixérem jsem se pustil hned do přípravy mého 1. syrového jídla. Vybral jsem si na vitakuchařce recept, který mě jako první cvrnknul do oka - slunečnicové karbanátky (recept: http://vitakucharka.blog.cz/1107/karban ... unecnicove). A musím říct, že to úplně změnilo můj pohled na chuť jídel, kterou může syrová strava nabídnout. Doopravdy musím přiznat, že tolik chutí v jídle jsem už hodně dlouho nepocítil, úžasný!

Teď si hraju s myšlenkou, že bych si pořídil sušičku potravin. Koukal jsem se na heureku na recenze od lidí a byl jsem mile překvapen, že se dá dobrá sušička sehnat i do tisíce korun. Horší to bude s místem, kam ji umístit, protože přece jen bytová kuchyň je malá. Jinak kdyby měl kdokoliv tip na jakoukoliv osvědčenou sušičku za nějakou rozumnou cenu (dejme tomu do 2 tisíc), tak budu moc rád, když mi dá tip. To stejný by mě zajímalo ohledně nakličovacích misek, které nabízí CountryLife (http://www.countrylife.cz/naklicovaci-misky), je to dobrá koupě?

Díky za pozornost i za případné postřehy a tipy!
:-) stay positive! (-:
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: Specs vegan edge

Příspěvek od buc11 »

cviky na dobrý zrak znám už 30 let, někdy se i zadařilo systematicky cvičit, nicméně neměl jsem nikdy tolik vytrvalosti, abych tuto theorii ověřil, ale stále věřím
vitariáni, kteří přežijí, nakonec skončí bez receptů a sušiček v jednoduchosti
třeba zbavit se mi sušených datlí trvalo leta a bylo horší než rohlíků,
Naposledy upravil(a) buc11 dne pon zář 26, 2011 12:44, celkem upraveno 1 x.
Zdeníno
Příspěvky: 824
Registrován: čtv čer 24, 2010 23:11

Re: Specs vegan edge

Příspěvek od Zdeníno »

Specs píše:To stejný by mě zajímalo ohledně nakličovacích misek, které nabízí CountryLife (http://www.countrylife.cz/naklicovaci-misky), je to dobrá koupě?
No na hrách a fazole je to zbytečný.
Ale na obilí něco takového je užitečné, kdysi před lety jsem si to vyrobil z misky od zmrzlinového dortu, kterou jsem propíchal tlustou rozžhavenou jehlou, než mi to naklíčené obilí nějak přestalo chutnat. No ale 400 Kč je asi overpriced, stejně to bude laciný plast z Číny. Leč dělat díry rozžhavenou jehlou je opruz (možná jehlicí na pletení?), a děrovačka na papír už zas má díry moc velké... :-) ... možná vrták, protože ta miska od zmrzliny je fakt šikovná, lehká, vyhodí se, koupí nová, pár korun.
Uživatelský avatar
Dano
Příspěvky: 914
Registrován: pon lis 20, 2006 9:46
Bydliště: Banská Bystrica

Re: Specs vegan edge

Příspěvek od Dano »

Specs píše:Pořídil jsem si mixér a nakonec jsem se rozhodl pro ten ponorný Philips HR 1372. Nelituju, vskutku seká parádně rychle nač si jen vzpomenu, takže každý den si po vzoru Victorie Boutenko užívám zelených mixovaných směsí (-:
Mas napr. hlavku salatu, ako a za aku dobu asi ho pripravis tym ponornym mixerom?

Mam skusenost len s klasickym (pozicanym) 300W mixerom: rozmixujem 1-3 paradajky (=rajcata) alebo uhorku apod. a do takejto riedkej zmesi pri stalom mixovani pridavam rozsekany salat (akykolvek druh). Vysledok po pridani akehokolvek ovocia na zaver mixovania je mnam smoothie.
A prave zvazujem zadovazit si nejaky vlastny. Nad ponornym som ani chvilku neuvazoval.
Uživatelský avatar
Specs
Příspěvky: 18
Registrován: ned zář 11, 2011 19:19
Bydliště: Praha, Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Specs vegan edge

Příspěvek od Specs »

buc11 píše:cviky na dobrý zrak znám už 30 let, někdy se i zadařilo systematicky cvičit, nicméně neměl jsem nikdy tolik vytrvalosti, abych tuto theorii ověřil, ale stále věřím
vitariáni, kteří přežijí, nakonec skončí bez receptů a sušiček v jednoduchosti
třeba zbavit se mi sušených datlí trvalo leta a bylo horší než rohlíků,
Knížku jsem dočetl a včéra jsem s těmi cviky začal. Bohužel tomu ale zatím nedávám víc jak 10 minut denně, což určitě nestačí. Takže bych na tom chtěl určitě zapracovat a udělat z toho denní samozřejmost, jakou je jídlo a pití. Proč si myslíš, že vitariáni po letech skončí bez receptů a sušiček? To jako že si tak otupí chuťový buňky a zleniví do tý míry, že si nebudou chtít ani udělat jídlo z více surovin? To se mi nechce zdát, že by to bylo nějaký pravidlo...
Zdeníno píše:
Specs píše:To stejný by mě zajímalo ohledně nakličovacích misek, které nabízí CountryLife (http://www.countrylife.cz/naklicovaci-misky), je to dobrá koupě?
No na hrách a fazole je to zbytečný.
Ale na obilí něco takového je užitečné, kdysi před lety jsem si to vyrobil z misky od zmrzlinového dortu, kterou jsem propíchal tlustou rozžhavenou jehlou, než mi to naklíčené obilí nějak přestalo chutnat. No ale 400 Kč je asi overpriced, stejně to bude laciný plast z Číny. Leč dělat díry rozžhavenou jehlou je opruz (možná jehlicí na pletení?), a děrovačka na papír už zas má díry moc velké... :-) ... možná vrták, protože ta miska od zmrzliny je fakt šikovná, lehká, vyhodí se, koupí nová, pár korun.
Díky za tip, kupovat to teda nebudu a investice přesunu jiným směrem. Máš pravdu, že za prvý se to dá docela jednoduše vyrobit a za další jíst pořád klíčky není asi zase tak pochoutková záležitost.
Dano píše:Mas napr. hlavku salatu, ako a za aku dobu asi ho pripravis tym ponornym mixerom?

Mam skusenost len s klasickym (pozicanym) 300W mixerom: rozmixujem 1-3 paradajky (=rajcata) alebo uhorku apod. a do takejto riedkej zmesi pri stalom mixovani pridavam rozsekany salat (akykolvek druh). Vysledok po pridani akehokolvek ovocia na zaver mixovania je mnam smoothie.
A prave zvazujem zadovazit si nejaky vlastny. Nad ponornym som ani chvilku neuvazoval.
Upřímně, s celou hlávkou salátu jsem ještě nepracoval. Obyčejně si hodím do 0,5 litrové nádoby 2 banány, k tomu pár listů salátu či špenátovýho listí, to doleju trochou vody a rozmixuju. Je to asi do 30 vteřin na drobňonko rozmixlý a to to mixuju jen na první stupeň z 5. Ten mixér má fakt sílu a je dobrý, že díky těm dvoum nádobkám si z něho lehce uděláš hlasickej mixér, kde spíš rozmixuješ sušší věcí bez vody - jako oříšky, mrkev atp. Těch 700W je znát a vzhledem k cena/výkon ho skutečně doporučuju. Nebo i ten o trochu dražší stolní Philips HR 2094 vypadá dobře, jelikož má ještě větší nádobu (1,5l), která se určitě při větším množstvím hodí. Takže pakliže nepotřebuješ nutně ponornej, peníze nejsou zase tak moc rozhodující, tak bych nad tímhle Philipsem též zauvažoval.

A to tvoje smoothie vyzkouším. Vypadá to originálně a mohlo by to být fakt mňam, díky za tip (-;
:-) stay positive! (-:
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: Specs vegan edge

Příspěvek od buc11 »

Specs píše:
buc11 píše:cviky na dobrý zrak znám už 30 let, někdy se i zadařilo systematicky cvičit, nicméně neměl jsem nikdy tolik vytrvalosti, abych tuto theorii ověřil, ale stále věřím
vitariáni, kteří přežijí, nakonec skončí bez receptů a sušiček v jednoduchosti
třeba zbavit se mi sušených datlí trvalo leta a bylo horší než rohlíků,
Knížku jsem dočetl a včéra jsem s těmi cviky začal. Bohužel tomu ale zatím nedávám víc jak 10 minut denně, což určitě nestačí. Takže bych na tom chtěl určitě zapracovat a udělat z toho denní samozřejmost, jakou je jídlo a pití. Proč si myslíš, že vitariáni po letech skončí bez receptů a sušiček? To jako že si tak otupí chuťový buňky a zleniví do tý míry, že si nebudou chtít ani udělat jídlo z více surovin? To se mi nechce zdát, že by to bylo nějaký pravidlo...
Zdeníno píše:
Specs píše:To stejný by mě zajímalo ohledně nakličovacích misek, které nabízí CountryLife (http://www.countrylife.cz/naklicovaci-misky), je to dobrá koupě?
No na hrách a fazole je to zbytečný.
Ale na obilí něco takového je užitečné, kdysi před lety jsem si to vyrobil z misky od zmrzlinového dortu, kterou jsem propíchal tlustou rozžhavenou jehlou, než mi to naklíčené obilí nějak přestalo chutnat. No ale 400 Kč je asi overpriced, stejně to bude laciný plast z Číny. Leč dělat díry rozžhavenou jehlou je opruz (možná jehlicí na pletení?), a děrovačka na papír už zas má díry moc velké... :-) ... možná vrták, protože ta miska od zmrzliny je fakt šikovná, lehká, vyhodí se, koupí nová, pár korun.
Díky za tip, kupovat to teda nebudu a investice přesunu jiným směrem. Máš pravdu, že za prvý se to dá docela jednoduše vyrobit a za další jíst pořád klíčky není asi zase tak pochoutková záležitost.
Dano píše:Mas napr. hlavku salatu, ako a za aku dobu asi ho pripravis tym ponornym mixerom?

Mam skusenost len s klasickym (pozicanym) 300W mixerom: rozmixujem 1-3 paradajky (=rajcata) alebo uhorku apod. a do takejto riedkej zmesi pri stalom mixovani pridavam rozsekany salat (akykolvek druh). Vysledok po pridani akehokolvek ovocia na zaver mixovania je mnam smoothie.
A prave zvazujem zadovazit si nejaky vlastny. Nad ponornym som ani chvilku neuvazoval.
Upřímně, s celou hlávkou salátu jsem ještě nepracoval. Obyčejně si hodím do 0,5 litrové nádoby 2 banány, k tomu pár listů salátu či špenátovýho listí, to doleju trochou vody a rozmixuju. Je to asi do 30 vteřin na drobňonko rozmixlý a to to mixuju jen na první stupeň z 5. Ten mixér má fakt sílu a je dobrý, že díky těm dvoum nádobkám si z něho lehce uděláš hlasickej mixér, kde spíš rozmixuješ sušší věcí bez vody - jako oříšky, mrkev atp. Těch 700W je znát a vzhledem k cena/výkon ho skutečně doporučuju. Nebo i ten o trochu dražší stolní Philips HR 2094 vypadá dobře, jelikož má ještě větší nádobu (1,5l), která se určitě při větším množstvím hodí. Takže pakliže nepotřebuješ nutně ponornej, peníze nejsou zase tak moc rozhodující, tak bych nad tímhle Philipsem též zauvažoval.

A to tvoje smoothie vyzkouším. Vypadá to originálně a mohlo by to být fakt mňam, díky za tip (-;
10 minut denně když to vydržíš, výsledky snad přinese (dobrý jsou na zrak i půsty)
je to naopak, chutě se zjemní a nač kazit přezrálý, prasklý banán nějakým dalším smetím?
a dehydrovaný ovoce je pro taká povznesená těla značnou zátěží, obilniny ač naklíčené, považuji již vůbec za škodlivé
netřeba ovšem přeskakovat etapy, lepší je vydržet za každou cenu
Uživatelský avatar
Specs
Příspěvky: 18
Registrován: ned zář 11, 2011 19:19
Bydliště: Praha, Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Specs vegan edge

Příspěvek od Specs »

Krásný slunný den všem (-:

Tak jsem dočetl knížku "Čerstvé ovocné a zeleninové šťávy" od Dr. Normana Walkera a včerejší večer po návratu domů ze školních a jiných povinnosti z Brna jsem se poohlížel po nějakém pěkném odšťavňovači. Pít smoothies je sice pěkná záležitost, nicméně pořád je výsledný produkt s vlákninou a i s těmi škodlivými látkami, které se dostávají do plodů díky konvenčnímu pěstování a stříkání. Byl jsem už docela rozhodlej investovat peníze do Catlera JE 4010, který je, jak podle testů, tak i podle lidí, nejlepší odstředivka za rozumné peníze (do 5 000,- Kč). Pak jsem ale narazil na 2 šnekovače - Omega 8004 a Hurom Slow Juicer - které si spousta lidí chválí a které nejsou zase o tolik dražší (do 8 000,- Kč). Navíc si oproti odstředivce poradí i s listovou zeleninou a výtěžnost bude určitě vyšší. Teď je jen otázka, pro který z nich se rozhodnout? Nemáte náhodou někdo zkušenost s oběma, že byste mi stručně napsali + a - u obou? Tak nějak jsem vyčetl, že by ta 8004 měla být lepší, a jelikož se ta cena liší asi jen o 400,- Kč, tak je i můj žhavý favorit. Nicméně bych si to ještě rád nechal vámi vlastníky potvrdit a byl bych i moc vděčný za vaše rady (-:

Děkuji předem a přeji úspěšný den! (-;
:-) stay positive! (-:
Uživatelský avatar
Specs
Příspěvky: 18
Registrován: ned zář 11, 2011 19:19
Bydliště: Praha, Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Specs vegan edge

Příspěvek od Specs »

Hezký čtvrteční podvečer (-:

Po necelém týdnu opět nějaký info. V neděli jsem navštívil Vegetariánské hody, kde jsem na samém konci programu osobně "poznal" první vita lidičky. Byl to fajn den se spoustou zajímavých přednášek, kde nechyběla ani přednáška na téma Živá strava, čehož se ujala nějaká paní z firmy Lifefood. Na té přednášce, jejíž náplní byla hlavně příprava jídel s následnou ochutnávkou, jsem seděl s jednou vegetariánkou a jednou vegankou. A měli jsme po skončení té přednášky všichni stejné dojmy. Firma Lifefood působí moderně, výrobky má super reprezentativní, konec konců i ta jídla, která tam její zaměstnanci (??) nachystali, byla dobře reprezentující a moc chutná. Nicméně, paní, která v průběhu příprav o živé stravě přednášela, byla prostě gólem do vlastní vitariánské branky. Nesympatická, v průběhu příprav jídel komandovala pomocníky, jako kdyby byla jejich vlastní matka, na otázky přihlížejících neuměla pořádně odpovídat, a když už, tam mylně. Říká se, že nejlepší motivace je spíš, než milion argumentů, nějakej příklad z masa a kostí. To platí pro veg lidi, stejně jako pro vita stravu. Tady bohužel kontraproduktivně. Místo, aby se snažila přiblížit vitariánskou stravu běžným lidem, je od toho spíš odrazovala, když při jakékoliv možné i nemožné příležitosti začala povídat o tom, jak stačí vyjít do lesa a okusovat jehličnany a jak to bude super. Ano, paní bylinkářství a rostlinkám jistě dobře rozumí, ani o jejich účincích a prospěšnosti na lidské tělo vůbec nepochybuju, ale to si vážně myslela, že nejlepší reklamu vita stravě udělá tím, že ji bude prezentovat jako způsob života podivínů pobíhajících po lese a ukusujících větve modřínů? Takováhle strategie přece nemůže fungovat... Navíc na otázku, kolik je v ČR vita rodin odpověděla "asi žádná" - WTF??? Ta paní nezná snad žádnýho jinýho vitariána, jen bylinky v lese mi připadalo. Vím, jsem asi až přehnaně kritickej, ale opravdu mě to mrzelo, protože ač si to vitariáni možná ani sami neuvědomujou, u vegetariánů či veganů mají daleko větší šanci někoho pro vita stravování zaujmout.

Jinak se včéra stala ještě jedna zajímavá věc. Když jsem šel z koncertu, tak se u mě úplnou náhodou hlásil Karel (jistě ho tu zasvěcení vitariáni znají, pořádal ten červnový sraz), tak jsme spolu dali docela dlouhej noční pokec u Vltavy při pohledu na Pražský hrad. A bylo moc fajn se o vita stravě pobavit s někým, kdo je zkušenější. Ale taková náhoda, být v podobnou dobu (23hod) na stejným místě (pasáž Lucerna), když on sám ani není Pražák a jen tak tam náhodou procházel (-:

A dnes mě potěšila ta veganka, která na těch Vegetariánských hodech byla se mnou, když mi napsala, že od soboty neměla žádné pečivo, že jsem jí tou mou "přednáškou" na téma cukry a pečivo motivoval a děkovala mi (-: Což jsem hrozně moc rád! Na vita jsem takovou chvilku a už se mi daří sázet lidem do hlavy semínka i skrz vita stravu (-:

No, to by pro dnešek mohlo stačit, delší by to stejně nikdo číst nechtěl (chápu), takže se o mém novém odšťavňovacím miláčkovi, který mi včéra došel, rozepíši více příště (-: Teď je čas na večerní běh (-:

Stay tuned (-:
:-) stay positive! (-:
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Specs vegan edge

Příspěvek od Jindra »

Dík za pěkný čtivý psaní

Byla ta pani fakt z lajfudu? Tam to přece dělají s láskou a v Tebou popisovaných podmínkách sekýrování by to asi nešlo... Terka to nejspíš nebyla, ta je naopak milá a inteligentní dívka a navíc ví, že vitarodiny tu jsou.
Karla ode mne příště pozdravuj a jsem zvědav, jakého šneka sis to vybral, hlavně s ním přeju spokojenost; zůstávám tuned.
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
Specs
Příspěvky: 18
Registrován: ned zář 11, 2011 19:19
Bydliště: Praha, Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Specs vegan edge

Příspěvek od Specs »

Jindra píše:Dík za pěkný čtivý psaní

Byla ta pani fakt z lajfudu? Tam to přece dělají s láskou a v Tebou popisovaných podmínkách sekýrování by to asi nešlo... Terka to nejspíš nebyla, ta je naopak milá a inteligentní dívka a navíc ví, že vitarodiny tu jsou.
Karla ode mne příště pozdravuj a jsem zvědav, jakého šneka sis to vybral, hlavně s ním přeju spokojenost; zůstávám tuned.
Taky by mě zajímalo, kdo to byl. Ale Terka určitě ne, tohle byla paní ve středním věku. Ale tak prodávala tam (ještě s jedním pánem - jestli manžel?? - oba v podobným věku) lajfůďácký výrobky u stánku Lifefood, měli na sobě i jejich trička, takže si myslím, že pro ně pracuje.

Jasně, při nějakým "příště" vyřídím (-;
:-) stay positive! (-:
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: Specs vegan edge

Příspěvek od buc11 »

Specs píše:Hezký čtvrteční podvečer (-:

Po necelém týdnu opět nějaký info. V neděli jsem navštívil Vegetariánské hody, kde jsem na samém konci programu osobně "poznal" první vita lidičky. Byl to fajn den se spoustou zajímavých přednášek, kde nechyběla ani přednáška na téma Živá strava, čehož se ujala nějaká paní z firmy Lifefood. Na té přednášce, jejíž náplní byla hlavně příprava jídel s následnou ochutnávkou, jsem seděl s jednou vegetariánkou a jednou vegankou. A měli jsme po skončení té přednášky všichni stejné dojmy. Firma Lifefood působí moderně, výrobky má super reprezentativní, konec konců i ta jídla, která tam její zaměstnanci (??) nachystali, byla dobře reprezentující a moc chutná. Nicméně, paní, která v průběhu příprav o živé stravě přednášela, byla prostě gólem do vlastní vitariánské branky. Nesympatická, v průběhu příprav jídel komandovala pomocníky, jako kdyby byla jejich vlastní matka, na otázky přihlížejících neuměla pořádně odpovídat, a když už, tam mylně. Říká se, že nejlepší motivace je spíš, než milion argumentů, nějakej příklad z masa a kostí. To platí pro veg lidi, stejně jako pro vita stravu. Tady bohužel kontraproduktivně. Místo, aby se snažila přiblížit vitariánskou stravu běžným lidem, je od toho spíš odrazovala, když při jakékoliv možné i nemožné příležitosti začala povídat o tom, jak stačí vyjít do lesa a okusovat jehličnany a jak to bude super. Ano, paní bylinkářství a rostlinkám jistě dobře rozumí, ani o jejich účincích a prospěšnosti na lidské tělo vůbec nepochybuju, ale to si vážně myslela, že nejlepší reklamu vita stravě udělá tím, že ji bude prezentovat jako způsob života podivínů pobíhajících po lese a ukusujících větve modřínů? Takováhle strategie přece nemůže fungovat... Navíc na otázku, kolik je v ČR vita rodin odpověděla "asi žádná" - WTF??? Ta paní nezná snad žádnýho jinýho vitariána, jen bylinky v lese mi připadalo. Vím, jsem asi až přehnaně kritickej, ale opravdu mě to mrzelo, protože ač si to vitariáni možná ani sami neuvědomujou, u vegetariánů či veganů mají daleko větší šanci někoho pro vita stravování zaujmout.

Jinak se včéra stala ještě jedna zajímavá věc. Když jsem šel z koncertu, tak se u mě úplnou náhodou hlásil Karel (jistě ho tu zasvěcení vitariáni znají, pořádal ten červnový sraz), tak jsme spolu dali docela dlouhej noční pokec u Vltavy při pohledu na Pražský hrad. A bylo moc fajn se o vita stravě pobavit s někým, kdo je zkušenější. Ale taková náhoda, být v podobnou dobu (23hod) na stejným místě (pasáž Lucerna), když on sám ani není Pražák a jen tak tam náhodou procházel (-:

A dnes mě potěšila ta veganka, která na těch Vegetariánských hodech byla se mnou, když mi napsala, že od soboty neměla žádné pečivo, že jsem jí tou mou "přednáškou" na téma cukry a pečivo motivoval a děkovala mi (-: Což jsem hrozně moc rád! Na vita jsem takovou chvilku a už se mi daří sázet lidem do hlavy semínka i skrz vita stravu (-:

No, to by pro dnešek mohlo stačit, delší by to stejně nikdo číst nechtěl (chápu), takže se o mém novém odšťavňovacím miláčkovi, který mi včéra došel, rozepíši více příště (-: Teď je čas na večerní běh (-:

Stay tuned (-:
lidi z lajfu vesměs asi neznám,
1. fakt tu jsou nějaké vitarodiny?, já tu neznám snad ani jednoho vitariána a představím-li si rodiny s dětmi tak to tu snad ani nejde
2. vita věci pro "pokročilé" se najdou převážně mimo lajffúd, já si tam můžu jít jedině zahřešit
3. nesympatické mi lidi raději vyhýbám
4. vita je výběrová společnost, ne pro každého, pomalu to vzdávám, že se mi tam podaří nakouknout
Uživatelský avatar
Specs
Příspěvky: 18
Registrován: ned zář 11, 2011 19:19
Bydliště: Praha, Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Specs vegan edge

Příspěvek od Specs »

buc11 píše: lidi z lajfu vesměs asi neznám,
1. fakt tu jsou nějaké vitarodiny?, já tu neznám snad ani jednoho vitariána a představím-li si rodiny s dětmi tak to tu snad ani nejde
2. vita věci pro "pokročilé" se najdou převážně mimo lajffúd, já si tam můžu jít jedině zahřešit
3. nesympatické mi lidi raději vyhýbám
4. vita je výběrová společnost, ne pro každého, pomalu to vzdávám, že se mi tam podaří nakouknout
Nj, prý fakt jsou. Myslím, že ve skupině RAW FOOD CZ & SK na Facebooku o tom psala nějaká paní, která má doma už náctileté 2 děti na vita. A psala tam, že ta děcka nejsou proti ničemu ani očkovaná, ani neměla takové ty "typické" dětské nemoci, které má přece "každé" dítě. A že ve škole mají nadprůměrné výsledky (-:
:-) stay positive! (-:
Uživatelský avatar
Specs
Příspěvky: 18
Registrován: ned zář 11, 2011 19:19
Bydliště: Praha, Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Specs vegan edge

Příspěvek od Specs »

Hezký sobotní večer (-:

Takže, jak jsem ve čtvrtek slíbil, tak dnes plním (-: Pořídil jsem si tedy nakonec Omegu 8004, protože dle informací, které se mi podařilo získat, bude o něco lepší než Hurom. Navíc byl na EUJUICERS v akci za symbolických 8 004,- Kč, takže nebylo co řešit. Ve středu večer mi přišel domů a hned jsem ho nadrženě musel vyzkoušet (-: Začal jsem mrkví (jako test tvrdosti) a následně zkusil ledový salát (jako test listů). Nemám s žádným jiným odšťavňovačem žádnou zkušenost, takže nemůžu posoudit, jestli ta šťáva je tak dobrá normálně, ale doopravdy mě to mile překvapilo! Sestavení i čištění je hračka. A jsem moc rád, že mi vita strava pomohla minimálně k objevení dobrot jako jsou čerstvé domácí šťávy z ovoce a zeleniny, či mi pomohla objevit kouzlo ranních zelených smoothies. Bez ní bych se nikdy neodhodlal jen tak investovat takovej balík peněz do kuchyňských hraček. Druhý den ve čtvrtek jsem udělal zátěžový test. Odšťavil 7 dalších potravin - celer, špenátové listy, kapustu, rajčata, pomeranče, grepy, bílé hroznové víno. Jel jsem téměř v kuse asi 2 hodiny a až po skončení jsem se dočetl, že se doporučuje provoz 30 minut a pak 20 minut pauzu - ups (-: Takže zátěžový test dopadl dobře (-: A dnes jsem vyzkoušel zhomogenizovat zmrzlý banány a byla to fakt dokonalá mňamózní zmrzka! Takže celkově velká spokojenost!

Pro dnešek opět vše a jen si udělám reklamu na můj příští příspěvek, v němž se budu zabývat vlivem mého vita stravování na mou rodinu. Zaspoileruju, že se to týká mojí mamky. Podrobnosti tedy někdy příště (-:

Stay tuned (-;
:-) stay positive! (-:
Uživatelský avatar
Specs
Příspěvky: 18
Registrován: ned zář 11, 2011 19:19
Bydliště: Praha, Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Specs vegan edge

Příspěvek od Specs »

Pěkné odpoledne (-:

Dnes chci napsat ve stručnosti něco o tom, jak jsem s vita stravou zapůsobil na mou maminku. Doma už jsou vlastně celkem zvyklí na moje stravovací změny a přechody - od maxi jezení masa, přes vegetariánství až k veganství, takže ani vitariánství pro ně nebyl zase takovej šok. Kor když jsem je uklidnil tím, že je to jen na zkoušku. Začal jsem si hodně dělat různý smoothies a když to jednou mamka ze zvědavosti vyzkoušela, tak jí to zachutnalo natolik, že si začla též sama mixovat zelený směsi s ovocem. Mamka už nějakej ten rok běhá a poslední dobou si stěžuje, jak už nehubne, přitom se snaží jíst zdravě, atd. Řekl jsem jí na to, že na smooties či šťávách s nevařenou stravou zhubne na 100%, že jí to zaručuju. Od pondělí do čtvrtka jsem v Brně a právě den po tom - minulý pondělí - co jsem se s ní o tom hubnutí na smoothies a vita stravě bavil, mi od ní přišla moc potěšující sms - že dnes nejedla nic vařenýho, jen zeleninu a ovoce. Druhý den se mi sice přiznala, že nakonec večer trochu zhřešila těstovinama, ale ten druhej den snad už i vydržela. Myslím si, že jí syrovou stravu zatím tak z 90%, protože už jen proto, že vaří pro tatíka a bráchu, tak to člověka prostě hodně svádí k tomu aspoň kus ochutnat. V pátek to bude 14 dní, co byla na operaci s nohou, takže je doma, neběhá a jen chodí. Neptal jsem si jí ještě, jestli pozoruje nějakej váhový úbytek, ale je jasný, že bez toho sportu to asi nebude takovej zázrak. Nicméně smoothies fakt každý den pije a navíc teď, jak máme ten nový odšťavňovač, tak když jsem doma, tak jí dělám hodně šťávy. Až přijedu tento týden domů, tak jí budu muset naučit práci s ním, aby na mě nebyla v tomhle směru závislá. Ačkoliv stejně říká, že když jsem doma, tak jí to baví víc, což ale dost dobře chápu.

Takže jsem zvědavej, jestli se dostaví nějaký pozitivní váhový výsledky, dám pak určitě vědět (-:
:-) stay positive! (-:
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: Specs vegan edge

Příspěvek od buc11 »

to zní zatím nadějně
kveta
Příspěvky: 1771
Registrován: úte led 03, 2006 15:57

Re: Specs vegan edge

Příspěvek od kveta »

hezký a zajímací. na raw se moc dobře hubne, tělocvik není podmínkou, ale ani překážkou :D
Odpovědět