kulina + rudi

Tady si každý můžete založit svůj vita-deníček.
Podmínkou je, že název deníčku bude začínat vaší přezdívkou.
Viz vzor.

Moderátor: hugo

Uživatelský avatar
kulina
Příspěvky: 166
Registrován: sob dub 30, 2011 12:57
Bydliště: Banská Bystrica

Re: kulina + rudi

Příspěvek od kulina »

Ja sa im ani necudujem, ze sa im nepaci ked sa na vitarianovi pise o varenej strave....takze z mojej strany budem obmedzovat prispevky na tuto temu (:-)
Pavluska je pravda, ze ked uz dam nieco varene tak je to uplne minimum, len tak pre chut a nasledne zistenie, ze mi to nechuti pretoze necitim priliv zivej a chrumkavej stravy, ktora dodava zivotu farbicky.... oproti predoslemu stravovaniu je to neporovnatelne....inak vzdy ked zjem muku velmi sa mi zhorsi nalada, som taka podrazdena, ze sa nespoznavam, kdezto pri vita je to ako som uz povedala o farbickach >:-)
Umění medicíny spočívá v obveselování pacienta, zatímco příroda léčí chorobu.
Voltaire

Můj vkus je velmi prostý. Spokojím se vždycky s tím nejlepším.
Oscar Wilde

Na světě nejtěžší věc k pochopení je daň z příjmu.
Albert Einstein
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: kulina + rudi

Příspěvek od Pavluska »

kulina píše: ....inak vzdy ked zjem muku velmi sa mi zhorsi nalada, som taka podrazdena, ze sa nespoznavam, kdezto pri vita je to ako som uz povedala o farbickach >:-)
vítej do klubu. :)
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: kulina + rudi

Příspěvek od rudo »

kulina píše:
rudo píše:treba v prechodnej fáze byt tiež realistický, ide zima, pokiaľ niekto nemá dlhodobo zabehané vita, tak by mal mať vo vode varené zemiaky ako záchranný plán.
rudko zachranny plan v pripade coho? ako strava na zasytenie pocas tuhych zimnych dni :) ,....alebo ze mi organizmus, ako zacinajucemu vitosovi, nevie vytiahnut vsetky potrebne latky zo surovej stravy?....alebo iny dovod :oops:
neviem, dôvody môžu byť rôzne, napríklad kedysi za socíku, keď som to skúšal, boli v zelovoci okrem nakysnutých predavačiek a nahnitých cibúľ už len naklíčené zemiaky a poháre s octovými uhorkami a čalamádou, to bolo umenie byt vegan alebo vita (:-)

proste ak niet toho optimálneho, aká je daľšia možnosť v rade zdravého, a ak je tak zima že brucho potrebuje naozaj teplé, tak ak mám plán - varené zemiaky, varenú pohánku a zjem to skôr ako ma hlad doženie k nejakej hlúposti....

proste ako odpovieš na maturitnú otázku ? rozdile na vita fóre medzi romantizmom a realizmom ? (:-)
5 2 8
Uživatelský avatar
kulina
Příspěvky: 166
Registrován: sob dub 30, 2011 12:57
Bydliště: Banská Bystrica

Re: kulina + rudi

Příspěvek od kulina »

rudo píše:proste ako odpovieš na maturitnú otázku ? rozdile na vita fóre medzi romantizmom a realizmom ? (:-)
romantik som ja a vsetci zacinajuci :P = mame o vitarianstve svoju predstavu a nevieme si zatial doplnit vsetky potrebne mineraly, vitaminy a tuky z ovozelu, orieskov, olejov, suseneho ovocia.... a netusime ako sa nam bude menit organizmus a ako ho mame posluchat a nacuvat mu..... a nevieme co vitarianstvo zo sebou prinasa (sem tam nedostatok a nadbytok) pretoze poznatky o vyzive su rozsiahle a nasat ich a zakomponovat ich trva ovela dlhsie, ako si predstavujeme
realista = to su ostrielani vitosi m:-) ktory vedia o vsetkych "nastrahach" a vyhodach vitarianstva, proste odbornici na zdravi zivotny styl
Umění medicíny spočívá v obveselování pacienta, zatímco příroda léčí chorobu.
Voltaire

Můj vkus je velmi prostý. Spokojím se vždycky s tím nejlepším.
Oscar Wilde

Na světě nejtěžší věc k pochopení je daň z příjmu.
Albert Einstein
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: kulina + rudi

Příspěvek od rudo »

realizmus je vedieť, že zmena zo dňa na deň nie je možná a že treba ísť postupnými krokmi smerujúcimi k výslednému cieľu a mať tie čiastočné kroky pripravené v hlave a aj na tanieri
5 2 8
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: kulina + rudi

Příspěvek od buc11 »

kulina píše:Ja sa im ani necudujem, ze sa im nepaci ked sa na vitarianovi pise o varenej strave....takze z mojej strany budem obmedzovat prispevky na tuto temu (:-)
Pavluska je pravda, ze ked uz dam nieco varene tak je to uplne minimum, len tak pre chut a nasledne zistenie, ze mi to nechuti pretoze necitim priliv zivej a chrumkavej stravy, ktora dodava zivotu farbicky.... oproti predoslemu stravovaniu je to neporovnatelne....inak vzdy ked zjem muku velmi sa mi zhorsi nalada, som taka podrazdena, ze sa nespoznavam, kdezto pri vita je to ako som uz povedala o farbickach >:-)
myslím, že psat zde o varené až tak nevadí, ostatně tepelně znehodnocené potraviny si dá většina tu to,
druhá věc je, když se zde, kvůli osobním potížím, chorobným stavům a nezdarům propaguje, že nejlepší vitariánství jest při 100°C, to je jako si na vege.cz založit mastný koutek
ale jelikož zde již byla pěkná řádka varovníků, starostů o jejich (pure vitariánů) vitazdraví, od agnesky počínaje po esterku nekonče a někteří vyvolení víceméně již dlouho, dlouho přežívají, nemám o osud této sekty obavy
a o žádné přechody prostě nejde, jen člověk utlumuje množství odpadů ládovaných do těl, což prospěje vždy a v jakékoliv míře,
otázka zimy, skladby , zralosti, počtu uběhaných denně a dalších lajfstajlových záležitostí jest na každém adeptu, tušícímu, že tudy vede ta správná cesta, v každém případě jde o vlastní si vyzkoušení pokus omyl, neboť žádné kardinální validní odpovědi nemůžeme čekat od jiných někdy i chorlavých těl, pracujících v různých někdy i virtuálních regimech, hlavně nehrotit, nejde o život jen o žvanec, je-li to to pravé, nakonec k tomu jedinec doleze
osobně přes zimu odjíždím, je to tak nejlepší, ale tuná hrnu do sebe zeleninový maglajs v poměru k ovoci 1:3, doplněné močícími orechy
dnes mám ještě skvělou kopřivovo-pampeliškovo-mangoldovou ščávu
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: kulina + rudi

Příspěvek od rudo »

Buci si si istý že si pochopil význam prechodný stav v kontexte ?

Pre mňa to znamená, že človek z klasického západniarského junkfoodu, so všetkým najhorším čo môže byť, sa rozhodne ísť za zdravým a keď má konečný cieľ vita

tak reálne nemôže z jedného dňa na druhý prejsť z mcdonaldu na len na čisté vita 100 % a ak sa o to hrdinsky snaží, tak bude neustále prepadať zlyhávať a bude mať výčitky svedomia a poznám takých čo sa z toho psychicky zosypali, lebo nedokázali hned kopírovať starých majstrov

je veľakrát osvedčená cesta postupného vylučovania určitých druhov jedál, potravín a úprav a je praktické mať základnú orientáciu v tom ktorým smerom sú správne kroky a prečo, a tak napríklad krok od vysmžancov ku varenie vo vode pri 100°C je významný a dôležitý

Mne to pripadá ake ked starý ostrielaní bežci povedia začiatočníkovi, ak hned neodbehneš maraton pood 3H, tak chod do prdele a nezavadzaj pomalsie to ani nie je beh,
čo sa tu motáš, a zrejme ani nevedia ako poôcť radami a nevedia začiatočníka trénovať, poznajú len zaužívanú schému výkonnostného bežca. Našťastie na bežeckých forach toto eliťactvo zaniklo a každý pokrok sa ceni a každý dostane radu podľa toho kde je vo vývoji


zrejme vitariáni, ktorí prešli za mladi sa nevedia vžiť do reality niekoho kto prechadza vo vyššom veku, rovnako ako bežec čo zo školskej atletiky pokračoval ako dorastenec a behať neprestal nevie pochopť človeka čo sa 20 rokov nehýbal.

na tomto fore som mal pocit že tu eliťáctvo neexistuje ?
5 2 8
Renáta
Příspěvky: 5025
Registrován: pon črc 17, 2006 16:39

Re: kulina + rudi

Příspěvek od Renáta »

schopnosť dobre "trénovať" druhých a pochopiť ich je dar z nebies, málokomu sa ujde
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: kulina + rudi

Příspěvek od buc11 »

rudo souhlasím, jestli z toho plyne že vitarian znamená konzumovat nevařená potrava
eliťáctvo tu existovat nemůže, bo nedostatek elít
ovšem trvám si na svém, že je lepší a to za každých okolností, rajče syrový než vařený
každé okolnosti:
- zdravotní stav alespoň dlouholetého uživatele junkfoodu s relativně vyprázdněným žaludkem
- mé vyzrálé (lechce již naprasklé) rajče
- důsledné alespoň 200x přežutí
- následné navrácení a vyplivnutí slupkovin, zrníčkovin a jiných dužninovin
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: kulina + rudi

Příspěvek od Panda »

Není vždy lepší rajče syrové než vařené. Když vařák začne hned jen syrový ovozel tak nemusí být hned schopný vše správně strávit a může se dostat do deficitů a nevyrovnanosti. Musí ubírat postupně a tak si organismus napravovat než se plně adaptuje na jinou stravu. Rychlý přechod může být pro něj i nebezpečný. Takže při přechodu na vita může být vařené rajče lepší než syrové (a současně lepší než pečené), záleží případ od případu které složky vyhovují nahrazovat dřív. I to dostatečné přežúvaní nezvládne hned každý, také se k němu musí postupně dopracovat.
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: kulina + rudi

Příspěvek od rudo »

nejde len o tú paradajku

každý človek vie zjesť surovú paradjku ide o iné potraviny
5 2 8
Renáta
Příspěvky: 5025
Registrován: pon črc 17, 2006 16:39

Re: kulina + rudi

Příspěvek od Renáta »

Áno, to podpíšem, Rudko. Mám rada brokolicu, luskovú fazuľku, karfiol - no radšej povarené na pare.
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: kulina + rudi

Příspěvek od buc11 »

Panda píše:Není vždy lepší rajče syrové než vařené. Když vařák začne hned jen syrový ovozel tak nemusí být hned schopný vše správně strávit a může se dostat do deficitů a nevyrovnanosti. Musí ubírat postupně a tak si organismus napravovat než se plně adaptuje na jinou stravu. Rychlý přechod může být pro něj i nebezpečný. Takže při přechodu na vita může být vařené rajče lepší než syrové (a současně lepší než pečené), záleží případ od případu které složky vyhovují nahrazovat dřív. I to dostatečné přežúvaní nezvládne hned každý, také se k němu musí postupně dopracovat.
a to je to s čím naprosto nesouhlasím
co kdo zvládne nezvládne, chce nechce je jiná otázka, jde o podstatu
když lze nastoupit na hladovky z mekáčů, což je jiný náraz než syrové sparené, viz mrtví hladovkující hamburgeroví irové až po 70ti dnech,
žádný organismus se nenapravuje, dám-li mu půl hambáče místo celýho
a co nelze jíst syrové není patrně potrava, toť celé jest mé náboženství,
hlavně při postupných přechodech jest otázka, zda-li se kýženého vůbec dožije
a není to už furt dokola?
kdo nechce kousat, vstát od počítače, vystěhovat se z města, běhat, přestat vařit a další strany zářících zdraví, a hledá (jak já) výmluvy, musí počítat, že se vše nejeví tak jak naši guruové píšou
kveta
Příspěvky: 1771
Registrován: úte led 03, 2006 15:57

Re: kulina + rudi

Příspěvek od kveta »

buc11 píše:rudo souhlasím, jestli z toho plyne že vitarian znamená konzumovat nevařená potrava
eliťáctvo tu existovat nemůže, bo nedostatek elít
ovšem trvám si na svém, že je lepší a to za každých okolností, rajče syrový než vařený
každé okolnosti:
- zdravotní stav alespoň dlouholetého uživatele junkfoodu s relativně vyprázdněným žaludkem
- mé vyzrálé (lechce již naprasklé) rajče
- důsledné alespoň 200x přežutí
- následné navrácení a vyplivnutí slupkovin, zrníčkovin a jiných dužninovin


přesně tak :D
kveta
Příspěvky: 1771
Registrován: úte led 03, 2006 15:57

Re: kulina + rudi

Příspěvek od kveta »

buc11 píše:
Panda píše:Není vždy lepší rajče syrové než vařené. Když vařák začne hned jen syrový ovozel tak nemusí být hned schopný vše správně strávit a může se dostat do deficitů a nevyrovnanosti. Musí ubírat postupně a tak si organismus napravovat než se plně adaptuje na jinou stravu. Rychlý přechod může být pro něj i nebezpečný. Takže při přechodu na vita může být vařené rajče lepší než syrové (a současně lepší než pečené), záleží případ od případu které složky vyhovují nahrazovat dřív. I to dostatečné přežúvaní nezvládne hned každý, také se k němu musí postupně dopracovat.
a to je to s čím naprosto nesouhlasím
co kdo zvládne nezvládne, chce nechce je jiná otázka, jde o podstatu
když lze nastoupit na hladovky z mekáčů, což je jiný náraz než syrové sparené, viz mrtví hladovkující hamburgeroví irové až po 70ti dnech,
žádný organismus se nenapravuje, dám-li mu půl hambáče místo celýho
a co nelze jíst syrové není patrně potrava, toť celé jest mé náboženství,
hlavně při postupných přechodech jest otázka, zda-li se kýženého vůbec dožije
a není to už furt dokola?
kdo nechce kousat, vstát od počítače, vystěhovat se z města, běhat, přestat vařit a další strany zářících zdraví, a hledá (jak já) výmluvy, musí počítat, že se vše nejeví tak jak naši guruové píšou
přesně tak :D
kveta
Příspěvky: 1771
Registrován: úte led 03, 2006 15:57

Re: kulina + rudi

Příspěvek od kveta »

a ještě je možný na raw ze dne na den, to co se týče zdravotních problémů. když to ale někdo tak nechce, nebo mu to nejde to je samo ok, akorát nepozná a tím pádem přichází o tu pravou raw euforku.
Uživatelský avatar
macik
Příspěvky: 734
Registrován: pát dub 20, 2007 13:43
Bydliště: Brno

Re: kulina + rudi

Příspěvek od macik »

buc11 píše:
Panda píše:Není vždy lepší rajče syrové než vařené. Když vařák začne hned jen syrový ovozel tak nemusí být hned schopný vše správně strávit a může se dostat do deficitů a nevyrovnanosti. Musí ubírat postupně a tak si organismus napravovat než se plně adaptuje na jinou stravu. Rychlý přechod může být pro něj i nebezpečný. Takže při přechodu na vita může být vařené rajče lepší než syrové (a současně lepší než pečené), záleží případ od případu které složky vyhovují nahrazovat dřív. I to dostatečné přežúvaní nezvládne hned každý, také se k němu musí postupně dopracovat.
a to je to s čím naprosto nesouhlasím
co kdo zvládne nezvládne, chce nechce je jiná otázka, jde o podstatu
když lze nastoupit na hladovky z mekáčů, což je jiný náraz než syrové sparené, viz mrtví hladovkující hamburgeroví irové až po 70ti dnech,
žádný organismus se nenapravuje, dám-li mu půl hambáče místo celýho
a co nelze jíst syrové není patrně potrava, toť celé jest mé náboženství,
hlavně při postupných přechodech jest otázka, zda-li se kýženého vůbec dožije
a není to už furt dokola?
kdo nechce kousat, vstát od počítače, vystěhovat se z města, běhat, přestat vařit a další strany zářících zdraví, a hledá (jak já) výmluvy, musí počítat, že se vše nejeví tak jak naši guruové píšou
buci, já třeba pandu chápu s tím vařeným...mně přijde syrové moc chutné.. že to nedokážu vydržet, vůbec není o tom, že by mi to nestačilo chuťově...ale třeba když je zima, tak já prostě potřebuju teplé jídlo, jsem na podchlazení strašně citlivá..ne rýmy nebo tak, ale v zimě mívám děsný problémy s podchlazením spodních partií a a když strávím víc času venku, třeba jen čekáním na bus na zastávce, tak pak několik týdnů trávím soustavným běháním na malou....když si dám teplou polívku, tak se ty účinky toho podchlazení eliminujou, ty sedací partie se celý tak nějak prohřejou rychlejc a líp...samozřejmě panda má asi jiný důvody, ale pro mě v chladných dnech je vařené prostě blaho...když si odpírám vařenou zeleninu (pohanku, luštěniny), tak bleskurychle sklouznu k junk foodu..samozřejmě bych byla radši, kdyby to byla jen přechodová fáze než se tělo pročistí, ale teď si prostě nedokážu představit, že by mi v zimě raw úplně vyhovovalo..
kveta
Příspěvky: 1771
Registrován: úte led 03, 2006 15:57

Re: kulina + rudi

Příspěvek od kveta »

kulina píše:Ja sa im ani necudujem, ze sa im nepaci ked sa na vitarianovi pise o varenej strave....takze z mojej strany budem obmedzovat prispevky na tuto temu (:-)
Pavluska je pravda, ze ked uz dam nieco varene tak je to uplne minimum, len tak pre chut a nasledne zistenie, ze mi to nechuti pretoze necitim priliv zivej a chrumkavej stravy, ktora dodava zivotu farbicky.... oproti predoslemu stravovaniu je to neporovnatelne....inak vzdy ked zjem muku velmi sa mi zhorsi nalada, som taka podrazdena, ze sa nespoznavam, kdezto pri vita je to ako som uz povedala o farbickach >:-)
no jo, minimum vařenýho není jen tak, protože u vařenýho s jídlem roste chut. co je vařené pečené smažčné spařené není ZDRAVé ale je pravda že spařená zelenina udělá menší paseku než vařená rejže. vařená zelenina bez tuku a soli je asi nejmín koncentrovanej jed, co se týče vaření pečení a smažení..

pozor, toto není nařízení, jen můj názor, každý má samo svobodu si sám vyskoušet na vlastní kůži to čemu věří.

je hezký kulino že vidíš na raw ty farbičky :D

mě nevadí, že tu lidi mluví o vařeným, ale je pravda že toto forum bývalo více vita orientovaný..
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: kulina + rudi

Příspěvek od Panda »

Na raw ze dne na den nemusí fungovat u každého, spíš bych tipoval že to bude fungovat jen pár šťastlivcům. Trávení syrové zeleniny je mnohem náročnější než vařené a člověk se špatně fungujícím trávením ji nezvládá - např. pro nedostatečné vylučování HCl. Rychlým přechodem vznikne nevyrovnanost a člověk pak musí zas sklouznout zpátky aby se srovnal (jinak se objeví zdravotní problémy) a tak pořád dokola. Mně se ty skoky stále nedařily a teprve až jsem zvolil pomalý přechod tak už teď jsem měsíc jen na raw ovoci což mi dříve nikdy nefungovalo.
Fiona
Příspěvky: 3386
Registrován: úte úno 19, 2008 7:06
Bydliště: Buenos Aires, Argentina

Re: kulina + rudi

Příspěvek od Fiona »

Traveni syroveho je mhohem snadnejsi nez vareniny. Taktez okamzita asimilace zivin. Problem je v chuti. Od dobrot se starsne tezko odvyka. Clovek si pak hleda kdejakou zaminku.
Vyhrazuji si svate pravo na omyly!
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: kulina + rudi

Příspěvek od buc11 »

Fiona píše:Traveni syroveho je mhohem snadnejsi nez vareniny. Taktez okamzita asimilace zivin. Problem je v chuti. Od dobrot se starsne tezko odvyka. Clovek si pak hleda kdejakou zaminku.
jednoduché , stručné, jasné
nikdy nepochopím zpětné vyrovnání párkem v rohlíku
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: kulina + rudi

Příspěvek od rudo »

buc11 píše:
Fiona píše:Traveni syroveho je mhohem snadnejsi nez vareniny. Taktez okamzita asimilace zivin. Problem je v chuti. Od dobrot se starsne tezko odvyka. Clovek si pak hleda kdejakou zaminku.
jednoduché , stručné, jasné
nikdy nepochopím zpětné vyrovnání párkem v rohlíku
dávaš párok v rohlíku ? to je to čo sa volá horúci pes ?
5 2 8
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: kulina + rudi

Příspěvek od Panda »

Fiona píše:Traveni syroveho je mhohem snadnejsi nez vareniny....
Možná pro lidi s dobře fungujícím trávením. Proč by jinak vznikla tepelná úprava potravin? Aby se staly stravitelnější. Člověku to pak víc chutná, protože je to snáz rozložitelné. Např. paprika - uvařením zesládne, což znamená že se přeměnila více na sacharidy a snáz se z ní vytěží energie. Nebo pečené chutná víc než vařené, protože se to předpálí podobně jako když se vyrábí dřevěné uhlí, snáz se pak získá energie.

Což samozřejmě neznamená, že by to bylo zdravější, jen vysvětluje proč je nutný pomalý přechod a adaptace organismu na syrovou stravu. Dlouhodobější vitariáni to možná nechápou, protože jim vše funguje už dobře a na vařeném se cítí hůř. Když jsem se živil čistě syrovou stravou tak jsem ubíral na váze přestože jsem jedl kvanta. Ale když jsem si přidal část vařené zeleniny, tak jsem začal rychle přibírat a stačily mi mnohem menší porce. Vařani odmítají syrové proto, "že je to nezasytí". Jak jinak tohle vysvětlit než horší stravitelností syrového (myšleno pro lidi nezvyklé na syrové)?
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: kulina + rudi

Příspěvek od rudo »

Pandi ani tebe sa nezdajú tie jasné jedinú pravdu majúce postuláty :

ovocie je najlepšia a najdzdravšia strava, pre každého vždy a všade

surové je najlepšie stráviteľné, pre každého vždy a všade

také kategorické postuláty, tváriace sa ako všeobecná pravda, človek si takých postulátov užije v akejkoľvek oblasti ľudského života.
5 2 8
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: kulina + rudi

Příspěvek od Panda »

rudo píše:ovocie je najlepšia a najdzdravšia strava, pre každého vždy a všade
Asi by se neměly předkládat poučky, protože každému funguje něco jiného a ještě nikdo nic nevymyslel opravdu platící pro každého. Jen by to měly být návody (ne "univerzální pravdy"), životní příběhy jiných lidí kterým se podařilo dosáhnout zdraví a spokojenosti, aby si každý vybral variantu co u něj funguje. U mne sice také teď ovoce funguje dobře, ale vím že kdyby si např. zvýšila podíl ovoce přítelkyně tak to dopadne katastrofálně, pro ni je úplně jiná cesta.
Uživatelský avatar
kulina
Příspěvky: 166
Registrován: sob dub 30, 2011 12:57
Bydliště: Banská Bystrica

Re: kulina + rudi

Příspěvek od kulina »

Panda píše:Vařani odmítají syrové proto, "že je to nezasytí". Jak jinak tohle vysvětlit než horší stravitelností syrového (myšleno pro lidi nezvyklé na syrové)?
Ja si myslim, ze to nie je o tom, ze by ovozelo variacich ludi nezasytilo ,alebo ze by ho horsie travili, ja si myslim, ze je to skor o tom, co im vstepovali do rozumu odmalicka. Proste ovocie su zdrave dezerty ( jablcko je dobre na pretrovenie po desiate, bananik po obede namiesto kolaciku v skolskej jedalni :D ). Zelenina je proste priloha k varenemu ci pecenemu a nic viac.
Ja to vidim na mojich rodicoch. Oni si nedaju ovozel ako jedno jedlo, ale k varenemu. Ak vsak im pride na chut na desiatu ci olovrant na jablko, pomaranc, ci banan...tak ho zjedia jeden a to ich nema sancu zasytit. Takze o hodinu na to ide do zaludka k bananiku oblozeny chlebicek a uz sa to tam melie (samozrejme bananik putoval este do nestraveneho obedu) a vznika dlho traviaca sa hmota...no a samozrejme sa to pripise bananiku ci jablcku, ze ich zdulo :x
Variaci netusia, ako dlho im travi to, co jedia a vznikaju tak problemy s travenim. Tod moje pozorovacie zistenie :oops:
Umění medicíny spočívá v obveselování pacienta, zatímco příroda léčí chorobu.
Voltaire

Můj vkus je velmi prostý. Spokojím se vždycky s tím nejlepším.
Oscar Wilde

Na světě nejtěžší věc k pochopení je daň z příjmu.
Albert Einstein
Renáta
Příspěvky: 5025
Registrován: pon črc 17, 2006 16:39

Re: kulina + rudi

Příspěvek od Renáta »

Kuli, ja som už stará korytnačka, vštepených návykov som sa dávno zbavila. Napriek tomu neviem byť dlhodobo raw - z jednoduchého dôvodu - cítim z toho raw jedla chlad v oblasti žalúdka. Viac o tom tradičná čínska medicína. (A to nemám žiadne tráviace ťažkosti, či alergie.) Tak načo si znepríjemňovať bytie a nasilu na niečom ľpieť. Každý svojím pozorovaním zistí, čo je mu dobre a čo nie. (To ale neznamená, že jem od rána do večera len varenú stravu.)
Uživatelský avatar
kulina
Příspěvky: 166
Registrován: sob dub 30, 2011 12:57
Bydliště: Banská Bystrica

Re: kulina + rudi

Příspěvek od kulina »

Dakujem Reni za rozsirenie mojho obzoru v tejto oblasti. Chcem sa vsak spytat, nedosiahla by si oteplit zaludok niecim pikantnym? Ja len na hlas premyslam, nemam to nicim podlozene >:-)
Umění medicíny spočívá v obveselování pacienta, zatímco příroda léčí chorobu.
Voltaire

Můj vkus je velmi prostý. Spokojím se vždycky s tím nejlepším.
Oscar Wilde

Na světě nejtěžší věc k pochopení je daň z příjmu.
Albert Einstein
Renáta
Příspěvky: 5025
Registrován: pon črc 17, 2006 16:39

Re: kulina + rudi

Příspěvek od Renáta »

Ale áno, dá sa. Napríklad zopár kvapiek dumbieru. Ale nie je to ono. Skúšala som. Neprekoná to ten vietor v žalúdku. Myslím, že najmä citrusové ovocie je v zime v našich podmienkach škodlivé.
Uživatelský avatar
kulina
Příspěvky: 166
Registrován: sob dub 30, 2011 12:57
Bydliště: Banská Bystrica

Re: kulina + rudi

Příspěvek od kulina »

fiha citrusove ovocie teraz ked sa to zacina preplnat v obchodoch mandarinkami a pomarancmi? :cry: juj, a ja ich milujem...naozaj to nie je vhodne? a co mam cez zimu papat >:-)
Umění medicíny spočívá v obveselování pacienta, zatímco příroda léčí chorobu.
Voltaire

Můj vkus je velmi prostý. Spokojím se vždycky s tím nejlepším.
Oscar Wilde

Na světě nejtěžší věc k pochopení je daň z příjmu.
Albert Einstein
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: kulina + rudi

Příspěvek od Panda »

Tak moc se tím neřiď co kdo řekne že vyhovuje a nevyhovuje, raději zkoušej sama u sebe co Ti vyhovuje, vše ostatní jsou jen doporučení která u Tebe nemusí platit.
Renáta
Příspěvky: 5025
Registrován: pon črc 17, 2006 16:39

Re: kulina + rudi

Příspěvek od Renáta »

Kuli, ten názor sa opiera o to, že citrusy sa rodia v teplých oblastiach a ich úlohou je ochladzovať. Čo my v tomto pásme v zime nepotrebujeme. Ale pokojne to papaj :D Len si všímaj, koľko ľudí je v zime chorých a večne majú nádchy, chrípky, sopľanice pritom pojedia citrusov na kilá. Decká boli úplne bez akéhokoľvek náznaku ochorenia v zime, keď som radikálne stopla prísun citrusov na náš stôl pred pár rokmi. Takže vidím, že to funguje. A to syn chodil aj v mínusových teplotách na vodu. Teraz som benevolentnejšia, lebo veď aj nám toto ovocie chutí, ale pri náznaku zhoršenia zdrav. stavu viem, čo mám vyhodiť - citrusy jednoznačne. Vôbec je zaujímavé sa pozrieť na TČM.
Čo jesť? Najmä doma dopestované ovocie z nášho podnebného pásma. A teda zeleninu. U nás fičia najmä jablká, hrušky a hokaido dopestovaná na našej záhrade.
A Panda má pravdu :wink: Skúšaj sama a uvidíš.
Uživatelský avatar
kulina
Příspěvky: 166
Registrován: sob dub 30, 2011 12:57
Bydliště: Banská Bystrica

Re: kulina + rudi

Příspěvek od kulina »

Jasne, ze budem testovat ako organizmus reaguje, no teraz vdaka Renke viem, co bude (ak bude :wink: ) pricina zhorseneho stavu cez zimu

Inak Reni prosim o prekladovy slovnik TČM? :oops:
Umění medicíny spočívá v obveselování pacienta, zatímco příroda léčí chorobu.
Voltaire

Můj vkus je velmi prostý. Spokojím se vždycky s tím nejlepším.
Oscar Wilde

Na světě nejtěžší věc k pochopení je daň z příjmu.
Albert Einstein
Renáta
Příspěvky: 5025
Registrován: pon črc 17, 2006 16:39

Re: kulina + rudi

Příspěvek od Renáta »

Tradičná čínska medicína :D
Niečo málo tu viewtopic.php?f=3&t=1602
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: kulina + rudi

Příspěvek od Pavluska »

Panda píše:pro ni je úplně jiná cesta.
líbí se mi tvůj přístup, Pandi. Že ji nenutíš a respektuješ. Vypadá to, že teď už i ona Tebe, viď?!
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: kulina + rudi

Příspěvek od Panda »

Pavluska píše:
Panda píše:pro ni je úplně jiná cesta.
líbí se mi tvůj přístup, Pandi. Že ji nenutíš a respektuješ. Vypadá to, že teď už i ona Tebe, viď?!
No ... :-) ... Spíš se učím dělat to co chci a nenechat si do toho mluvit.
Renáta
Příspěvky: 5025
Registrován: pon črc 17, 2006 16:39

Re: kulina + rudi

Příspěvek od Renáta »

Pandi, ten rešpekt si treba asi vypestovať a nenechať sa strhnúť, keď nechceme. A jasne, že rešpektovať toho druhého. Snažím sa to robiť tak - poviem svoj pohľad na vec a ty máš slobodnú voľbu. Nestojí mi za to sa v manželstve hádať "o kus fazule". Ja si chcem partnera užívať, nie sa mu bridiť mravokárčením.
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: kulina + rudi

Příspěvek od Pavluska »

Panda píše:No ... :-) ... Spíš se učím dělat to co chci a nenechat si do toho mluvit.
jo, většinou je potřeba vytvořit "láskyplné hranice". :)
Občas může mít člověk pocit, že ho ten druhý nebude mít rád, když nebude plnit jeho představy. Ale přitom to tak nefunguje - dokonce snad občas naopak... když si někdo za svým stanoviskem stojí, je do něčeho zapálený (bez vyhroceného fanatismu, samozřejmě), tak ho druhý obdivuje pro sílu a odhodlání, i když nemusí souhlasit. Kdežto když člověk kýve na vše, budou následovat další a další požadavky a nevím, zda zůstane vzájemná úcta. Vyzkoušela jsem si obě role (mírně), i když tu dominantní spíš omylem a hodně krátkodobě (byla mi vnucována) a ani jedno děkuji, nechci. Všeho s mírou.
Kuli, promiň, že tu zas pindám. >:-)
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: kulina + rudi

Příspěvek od buc11 »

kulina píše:fiha citrusove ovocie teraz ked sa to zacina preplnat v obchodoch mandarinkami a pomarancmi? :cry: juj, a ja ich milujem...naozaj to nie je vhodne? a co mam cez zimu papat >:-)
mám v tom opačný náhled než renát, na citrusy(preferuji velké pomoranče) cez zimu(jest zrovna sezona sběru ve spain) se vždy těším a od listopadu do jara jsou páteří mého jídelníku( a to si je dávám i v thaji, místo pití), nutno ovšem vybírat zrelé až prezrálé co nejsladší jedince, a jelikož stále ještě obsahují sdostatek kyselin, jest dobré po jejich konzumaci zalkalizovat dutinu, někdy robím požužláváním zeleného loku
místním produktům se přímo nevyhýbám, ale porovnám-li s nimi své nechutné biohruštičky a biojablíčka, tam mám zimomriauky
a chorobná nachlazení připisuji situaci v klustým střevě než citrusům
teď mě napadlo, proč se tedy zajímáme o čínu, když je to, sice přímo ne rovnoběžkově, ale jiný pásmo, to je jen joke
a tos trefila přesně, vzdutí a vůbec všechny neřesti se hází na jablíčka, pomeranče či jiné fruktosanty, když příčiny problémovitostí jsou zcela jinde (viz třeba i pandova přítelkyně,možná)
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: kulina + rudi

Příspěvek od Panda »

buc11 píše:...když příčiny problémovitostí jsou zcela jinde (viz třeba i pandova přítelkyně,možná)
Ano, samozřejmě. Problém není v ovoci ale v kombinacích k čemu se přidává (a dokud se dotyčný/á těch jiných fujtajblů nevzdá tak přidávání ovoce naopak škodí).
Uživatelský avatar
kulina
Příspěvky: 166
Registrován: sob dub 30, 2011 12:57
Bydliště: Banská Bystrica

Re: kulina + rudi

Příspěvek od kulina »

Pavluska píše:Kuli, promiň, že tu zas pindám. >:-)
Pavli ja som vzdy taka rada, ked mi sem niekto odpise, alebo napise...........mne to da vzdy velmi vela >:-)
Umění medicíny spočívá v obveselování pacienta, zatímco příroda léčí chorobu.
Voltaire

Můj vkus je velmi prostý. Spokojím se vždycky s tím nejlepším.
Oscar Wilde

Na světě nejtěžší věc k pochopení je daň z příjmu.
Albert Einstein
Uživatelský avatar
kulina
Příspěvky: 166
Registrován: sob dub 30, 2011 12:57
Bydliště: Banská Bystrica

Re: kulina + rudi

Příspěvek od kulina »

Inak 26. sa chystam na DIACOM tak som velmi zvedava ako mi vyjdu vysledky.
Snazim sa papat vita, no mam neprekonatelnu chut na syry co uz trva pekny tyzden. Takze kazdy den mam syr z obchodu :oops: takze ziadne bio a kozie, ale z pasterizovaneho kravskeho mlieka. Dnes sme si s rudim dali uzasne vinko ruzove, sladucke, :delicacy: a s cim no so so syrom :oops: Ja sa polepsim :wink:

Inak zdravotne citim ze vsetko v poriadku, tak som zvedava v stredu. Dam vediet.

Vsetkym pozdravujem m:-)
Umění medicíny spočívá v obveselování pacienta, zatímco příroda léčí chorobu.
Voltaire

Můj vkus je velmi prostý. Spokojím se vždycky s tím nejlepším.
Oscar Wilde

Na světě nejtěžší věc k pochopení je daň z příjmu.
Albert Einstein
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: kulina + rudi

Příspěvek od rudo »

kulina píše: Snazim sa papat vita, no mam neprekonatelnu chut na syry co uz trva pekny tyzden.

m:-)

podľa mňa je to znak chronického nedostku nenasýtených mastných kyselín == surových tukov

ktoré ale syry neposkytujú, takže telo síce dostane tuk, ale nemá z neho nič užitočného a tak kolotoč ide dalej

ja som sa tiež pred časom dostal do tej pasce a jedol syry denne a všetko šlo dolu vodou, kým som si neuvedomil že prírodu neoklamem a nezačal jesť rôzne surové tuky voi veľkom a a ko som sa toho dojedol syry odišli z mojich chutí
5 2 8
Uživatelský avatar
kulina
Příspěvky: 166
Registrován: sob dub 30, 2011 12:57
Bydliště: Banská Bystrica

Re: kulina + rudi

Příspěvek od kulina »

rudo píše:ja som sa tiež pred časom dostal do tej pasce a jedol syry denne a všetko šlo dolu vodou, kým som si neuvedomil že prírodu neoklamem a nezačal jesť rôzne surové tuky voi veľkom a a ko som sa toho dojedol syry odišli z mojich chutí
rozne surove tuky su oleje, oriesky a semiacka? :oops: dufam, ze to nebola prilis hlupa otazka. Alebo lepsie... co si teda zaradil do jedalnicka?
Umění medicíny spočívá v obveselování pacienta, zatímco příroda léčí chorobu.
Voltaire

Můj vkus je velmi prostý. Spokojím se vždycky s tím nejlepším.
Oscar Wilde

Na světě nejtěžší věc k pochopení je daň z příjmu.
Albert Einstein
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: kulina + rudi

Příspěvek od rudo »

kulina píše:
rudo píše:ja som sa tiež pred časom dostal do tej pasce a jedol syry denne a všetko šlo dolu vodou, kým som si neuvedomil že prírodu neoklamem a nezačal jesť rôzne surové tuky voi veľkom a a ko som sa toho dojedol syry odišli z mojich chutí
rozne surove tuky su oleje, oriesky a semiacka? :oops: dufam, ze to nebola prilis hlupa otazka.
pre mňa to je avokado, rybaci tuk, kokos, mandle, chiaseeds a iné semiačka, prakticka je pre mňa LSA zmes (mandle, ľan,slnečnica0, tekvicové semička

a najnovšie skúšam špeciaálny olej ktorý je z ovocia a obilnín a má dobré zloženie omega 3 vitE a daľších

kým sa telo zasýti môže to chvíľu trvať a niekedy zjem denne aj 200-300 gramov mandlí ktoré najprv namáčam do vody, jednak umyť ten hnedý prach snete hrdze plesne atd a jednak ako to nasiakne vodu je to naozaj vita, nie ako tie vyschnuté

nemám tu prístup ku hempseeds alebo hemp olejom ani ku lacnému maku a nemám ani makový mlynček...
tak to riešim rozmočenými chia.
5 2 8
Uživatelský avatar
kulina
Příspěvky: 166
Registrován: sob dub 30, 2011 12:57
Bydliště: Banská Bystrica

Re: kulina + rudi

Příspěvek od kulina »

superko dakujem...
je pravda, ze namocene mandle a lieskove oriesky jem, ale nie vo velkom mnozstve...tak za hrst. Lanove semiacka tie tiez len v raw chlebe (lanove semiacka, slnecnicove, tekvicove + bylinky). avokado velmi malo no dnes som kupila 2ks tak sa zajtra napapam , rybaci tuk vobec. Mak tie sporadicky...teda uz sa ani nepamatam kedy naposledy. Musim si kupit aj raw olivy z lifefoodu od Terky.
Takze je mi to jasne, len to uviest do praxe >:-)
Umění medicíny spočívá v obveselování pacienta, zatímco příroda léčí chorobu.
Voltaire

Můj vkus je velmi prostý. Spokojím se vždycky s tím nejlepším.
Oscar Wilde

Na světě nejtěžší věc k pochopení je daň z příjmu.
Albert Einstein
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: kulina + rudi

Příspěvek od rudo »

držím palce

výborný zdroj surových tukov by mali byť semiačka zo šišiek borovice

to je to v obchodoch šílene drahé a cíťiť že už nie sú čerstvé

a aby som dodal, moje telo si tiež pýta žľtka z vajec, zatiaľ varím vo vode.
5 2 8
Uživatelský avatar
kulina
Příspěvky: 166
Registrován: sob dub 30, 2011 12:57
Bydliště: Banská Bystrica

Re: kulina + rudi

Příspěvek od kulina »

ahojte vsetci kto sem do mojho dennicku zabludi :lol:

Poprosim by som niekoho z vas o nejaky navrh na chutne jedlo z pohanky. Vcera som robila pohankovu pomazanku na slano z vita kucharky, no voooooobec mi ti nechuti a spravila som toho vela :cry: ja ovca.....no nevadi pojde to sliepkam alebo do kompostu. V poslednom case nemam chut na zeleninu tak ako kedysi. Akoze zjem ale nie je to ta chut, ze .... tak teraz si urobim fantasticky salat aspon 1kg a zbastim na posedenie. No stavu mrkvovu 0,5l mame s rudim stale >:-)


Inak kedze som tu dlho nebola a obsolvovala vela noveho tak aspon nieco, ostatne doplnim neskor.

Dala som si detoxikaciu podla Walkera: 1,5l stava=pomarance+grapy+citron + 1,5l vody a len toto 3dni + kazdy vecer klystir. Priznam sa bola to prva detoxikacia takze netusim co sa malo pocas nej diat alebo nediat a ako som sa mala citit po nej. Lebo okrem toho, ze po 3dnoch som citila zuby (vdaka citrusom) tak vsetko prebehlo ako nic, ani hladna som nebola na zomretie. Dnes rudi povedal, ze by si dal tuto kuru, neviem ci vydrzi 3dni, ale aspon daco :mrgreen:
Umění medicíny spočívá v obveselování pacienta, zatímco příroda léčí chorobu.
Voltaire

Můj vkus je velmi prostý. Spokojím se vždycky s tím nejlepším.
Oscar Wilde

Na světě nejtěžší věc k pochopení je daň z příjmu.
Albert Einstein
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: kulina + rudi

Příspěvek od rudo »

pohánku miešam so škoricou a kakaom
5 2 8
Uživatelský avatar
Samira
Příspěvky: 2326
Registrován: pon pro 28, 2009 19:56

Re: kulina + rudi

Příspěvek od Samira »

ani mne pohanka velmi nechuti ;)
teraz som vsak skusala klicivost kvoli mojmu planovanemu pokusu pestovat ju, tak som ju nasledne zjedla s jabkom, skoricou a par hrozienkami.
Odpovědět