Longerr - zlozenie tyzdenneho jedalnicku

Tady si každý můžete založit svůj vita-deníček.
Podmínkou je, že název deníčku bude začínat vaší přezdívkou.
Viz vzor.

Moderátor: hugo

Uživatelský avatar
Longerr
Příspěvky: 56
Registrován: úte črc 06, 2010 11:38

Longerr - zlozenie tyzdenneho jedalnicku

Příspěvek od Longerr »

Ahojte, som zacinajuci vitarian, este len par dni a aj to asi len 80% pretoze obed som mal vzdy vareny, zaujmalo by ma zlozenie vaseho jedalneho listku pocas dna alebo tyzdna. Aka je skladba ovocia a zeleniny. Napr z toho co za tyzden zjete je 40% jablk, 20% grepov, 10% bananov atd. Alebo vie to niekto takto rozdelit na kusy alebo kila. Dost by mi to pomohlo na co sa mam zamerat na zaciatku a potom by som si to nejak uz podla seba vytriedil. Diky moc za odpovede

Juraj
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Longerr - zlozenie tyzdenneho jedalnicku

Příspěvek od Panda »

Návod na přesný jídelníček nehledej. Každý má jiné potřeby, které se ještě mění v průběhu roku, podle obchodní nabídky a podle spousty dalších okolností. Jez co cítíš že Ti vyhovuje a v množství jakou cítíš potřebu. Spíš počítej s tím že se to bude stále měnit, bylo by chyba ustrnout na nějakém schématu. ... jen bych Ti doporučoval snahu o vyloučení jakékoliv ne-raw složky, protože rozdíl mezi 99% a 100% je opravdu markantní. Teď v letním období je skvělý čas pro zaměření se hlavně na ovoce.
2olfess
Příspěvky: 834
Registrován: stř zář 08, 2010 21:58

Re: Longerr - zlozenie tyzdenneho jedalnicku

Příspěvek od 2olfess »

Ahoj Longerre,
mám pro tebe raritku, 11.února (zima sníh) jsem byl dotázán do SZ, abych popsal co nejpřesněji svůj jídelníček. Ještě se to nesmazalo, tak ti to sem překopíruju, jsou to 2 dny v únoru. Mimochodem na tomhle sem přežil poprvé vita zimu bez úhony, ale neměl jsem chuť moc na ovoce. Mimo tohoto období červen - srpen jsem, většinově na zelenině, ovocem dorovnávám asi rovnováhu nebo co. Nesnesu kvanta ovoce, protože je sladné a nemám rád tolik sladké chuti, nevyhovuje mi to.

Takže ti sem napíšu 3 příspěvky:
1)autentický z února ze SZ
2)okopíruju ti obsah zeleninové směsky z mého chlívku ( to je takovej základ mého tehdejšího jídelníčku)
3) pro srovnání vzorek dnešních dnů (možná později)
2olfess
Příspěvky: 834
Registrován: stř zář 08, 2010 21:58

Re: Longerr - zlozenie tyzdenneho jedalnicku

Příspěvek od 2olfess »

Pozor, bylo období sněhu, dneska by mi to nevyhovovalo!

únor:
Co se týče mého denního režimu, tak se ti nejdřív pokusím napsat, z čeho se to u mne asi tak přibližně skládá s tím, že každý den je trochu jiný a taky záleží na ročním období. A pak ti dám příklad včerejšího a dnešního jídelníčku do této chvíle.

Momentálně u mne nefrčí ořechová mléka, kvašená zelenina a různě vyrobené makové a ořechové kuličky, takže je uvádět nebudu, rovněž i semínka a vajíčka nebyla po svátcích v kurzu, ale to už se od února změnilo, vysvětluju si to tím, že jsem přijal o svátcích víc tuku v jídle a tělo mělo zásobu.

Jinak suplementuju momentálně vit C a B12(cca 4x týdně), od půstu nic jiného nepřidávám, uvidím na jaře a začátkem léta, zda něco přibude.

Obsah:
- Největší podíl tvoří zeleninová směs z kořenové zeleniny, nejméně 0,3 l denně
- 0,2 l domácích klíčků, málokdy vynechám a někdy je to ještě víc, klíčím hlavně přes zimu a to aktuálně: čočku, cizrnu, vojtěšku, hořčici, pšenici, pohanku a amaranth, mungo fazolky jsem z důvodu sebezáchovy zubů zrušil :roll:
- zelené všeho druhu s rajčaty, olivama, okurkou ..atd, prostě klasické zelené zdobené saláty, někdy s pár lžičkama jogurtu.
- chuťovky jako avokádové pomazánky (cca 4 avoše týdně), příp. nakládané žampiony(cca 2x týdně), mořské řasy, žloutky vajíček, to vše nejčastěji na půl s plackou dle Terezy a nakrájenou cuketou (můj chleba). Co se týče množství placek, mám vyzkoušeno, že mám chutě různý, někdy spotřebuju 100g týdně, jindy mi to vydrží i na 3 týdny
- pak teprve nastupuje klasické ovoce, ovozelové šťávy, ořechy a semínka ( u mne je to tedy ovoce spíš doplňková potravina, vyšší konzumace je v létě, kdy jsou (i placaté) broskve, nektarinky, třešně, jahody ..atd, ale většinový podíl ovoce mi nedělá dlouhodobě dobře)
- nejmenší podíl zastupují různý vitarecepty a míchaniny, spíš mám období, kdy mám na to větší chuť a pak to přejde, aby se to zase objevilo později, nechávám to být, důvěřuju tělu, že si řekne..

Co se týče pohybu, cvičení a sportu, tak pro mne není důležitý nárůst svalové hmoty, ale spíš pružnost. ......... Můj ideální den je, když se mi podaří zacvičit si 2x denně ráno a večer jógu, jednou Radža jógu a jednou Hatha jógu a mimo jiné mne čekají koncentrační a jiná duchovní cvičení, ty zabírají i několik hodin, takže když toto zvládnu, tak jsem šťastný jako blecha...
.... a právě k tomu vůbec nepotřebuju (naopak) nějakou zbytečnou hmotu navíc, nesmím mít moc plný žaludek a pod..

Režim:
- vstávám co nejpozději to jde, o víkendu klidně v 10.30 :P , jsem sova a chodím pozdě spát
- nicméně po probuzení, které ani ve všední den většinou nebývá před 7. hod,
- ráno do sebe kopnu jablečný ocet domácí výroby smíchaný s vodou celkem 0,25 l, pak následuje rozmražená voda s ledem cca 0,5- 1l, někdy přes zimu i bylinkový čaj, cvičení jak jsem psal
- přes den popíjím svojí vodu většinou s limetkou a večer někdy zase rozmraženou a někdy dám ještě další dávku octa
- dopoledne nejím nic
---------------------

Takže jídelníček:
1. den
mezi 12. - 13. hod
pomazánka z mořských řas (cca 1,5 lžičky), 3 plátky cukety
zeleninová směs viz. můj chlívek, napěchovaná 0,3 litru sklenice a klíčky cca 2 dl
(před svátkama jsem to měl na víc porcí, teď je to najednou, jsem rozežranej :) )
cca 15.30
naložené žampiony (přes noc v oleji, him. soli, tamari, citronu, koření, zelených bylinkách cca 200 g v původním stavu), 1/2 cukety, 1 placka alá Tereza
kolem 18.00 hod
velká hruška
19.30
zeleninový salát (3 druhy listových salátů), rajčata olivy, olej + dochucení
ještě později během večera
nastrouhané jablko s banánem, citrón, skořice, zázvor a hrstička namočených vlašáků
-------------------------------
2. den
mezi 12. - 13. hod
zeleninová směs 0,3 litru sklenice a klíčky
cca 15.00-16.00
avokádová pomazánka (olej, kari, citron, nastavované klíčeným amaranthem) 1/2 cukety, 1 placka alá Tereza
19.30 hod
1dl klíčků z červené pšenice na přežvykování
20-21. hod
zeleninový salát (2 druhy salátů, rajčata, olivy, bylinky, olej a jako hustý dressing nastrouhaná 1/3 velké okurky s asi 2 - 3 lžícema kvalitního bílého jogurtu, koření)
22.30
2 mandarinky
----------------------------

Jinak zrovna vyšlo ovoce, ale stává se, že ho nejím i 2 dny, co se týče jogurtu, je to novinka od půstu, obejdu se bez něho, ale původně jsem čekal, že to bude častější, teď je to tak 2x týdně s okurkou na salát, jinde se moc neujal.
Ještě k salátům, nejsem schopen odhadnout množství na den, taky je to každý den jiný, ale kupuju 1 hlávkáč a 1 tmavej salát (dubový nebo lolo rosso) + když se zadaří tak i např. vaničku rukoly a vydrží mi to cca 6, 7 dnů. Dříve jsem zelené dával 2x za den místo zeleninové směsi, ale takhle mi to vyhovuje líp.

Nemám těď moc chuť na šťávy a když už jím ovoce, tak mi to vyhovuje hlavně večer, takže to mám trochu jinak.

Na podzim jsem měl docela problém s jídlem, někdy jsem začínal až pozdě odpoledne a bylo toho málo.
Tak snad jsem na nic nezapomněl.. , .. jenom nevím, jestli ti to k něčemu bude.
ČUS
J.
2olfess
Příspěvky: 834
Registrován: stř zář 08, 2010 21:58

Re: Longerr - zlozenie tyzdenneho jedalnicku

Příspěvek od 2olfess »

REGENERAČNÍ SYROVÁ ZELENINOVÁ SMĚS

Vyzkoušel jsem v praxi další vychytávku, o které jsem sice docela dlouho věděl, ale nějak se mi do ní nechtělo, nevim proč... je super a to hlavně v zimních měsících ( i když v létě to budu dělat určitě taky )!

- směs je od mého tolikrát zmiňovaného "guru" :P a je určena prakticky všem, kteří chtějí mít dostatek látek pro obnovu a regeneraci každý den, hlavně je určena rekonvalescentům vážných onemocnění a žákům duchovních cest
- výhodou je, že se dá připravit na 3 dny dopředu a uchovat v ledničce

- sám se po ní cítím velmi dobře, osobně si myslím, že by dala dohromady i polomrtvého :wink:
- nejí se jako jedno jídlo, ale NAOPAK v malých dávkách po celý den (resp. poledne - večer, kdo ráno nejí), tak má být dosaženo dobrého vstřebání všech látek, z kterých si tělo vybírá co ten den potřebuje
- mám na každý den 1/3 l sklenice a je super, když jdu kolem lednice a chci něco zobnout, tak nemusim žužlat jenom rajče nebo kousat do placky; další ovozel mám k této směsi samozřejmě navíc
- pouhé ovoce PRÝ látky z této směsi nenahradí, to je poznámka autora, nikoliv mé téma na diskuzi, protože to nemohu posoudit, prostě to nevím...

Originální popis
Hruběji nastrouháme nebo drobně nakrájíme syrovou zeleninu (níže uvedené druhy jsou orientační, mohou být přizpůsobeny dle toho, co máme k dispozici nebo dle ročních období).
Základ:
větší množství zelí, různé i čínské ( u mne hlavně čínské), mrkev, petržel, celer, papriky a menší množství (dle chuti) křenu, cibule, česneku, červené řepy.
Doplníme:
ředkvičky, černá ředkev, kedlubny, květák, zelený hrášek, nať petržele a podobně. Nedoporučují se do této směsi okurky a rajská jablíčka, jíst je raději samostatně, s ostatní zeleninou nejdou dohromady - hlavně chuťově!
Do 1 litru zeleninové směsi vymačkáme šťávu z jednoho citronu a přidáme 2-3 lžíce dobrého stolního oleje, dobře promícháme. NESMÍME však přidávat sůl, ocet a cukr, tím některé velmi důležité látky v zelenině znehodnotíme.

Směs uložíme do zavařeninové sklenice, přikryjeme a dáme do ledničky. Takto uložená směs vydrží hodnotná nejméně 3-4 dny; za tu dobu bychom ji měli spotřebovat. Doporučená pauza mezi ovocem a touto směsí (zeleninou) je ideálně půl hodiny.

Moje dnešní variabilní směska pátek - neděle
- pokrájené čínské zelí
- jemně strouhané 2 mrkve
- jemně strouhaná 1 petržel
- jemně strouhaná 1/4 celeru
- hrubě strouhaná 1/3 řepy
- hrubě strouhaná 1/4 velké kedlubny
- 2 krájené ředkvičky na plátky
- 2 stroužky prolisovaného česneku
- kopr
- 3 lžíce slunečnicového oleje, 1 citron

Chuťově to je VÝBORNÉ, je to syté a ještě poznámečka, při těch množstvích je velmi obtížné se dostat
na cenu 50,- Kč / týden! za tuto zeleninovou směs, většinou to bývá méně :wink:

tak to je text z období konce roku, už jsem to taky trochu pozměnil ty poměry
2olfess
Příspěvky: 834
Registrován: stř zář 08, 2010 21:58

Re: Longerr - zlozenie tyzdenneho jedalnicku

Příspěvek od 2olfess »

Teď:
3 strouhané mrkve, citron
3 nektarinky
salát. okurka, rajčata, olej, citron, himalájka (mísa)
0,8 l pomerančové šťávy, (na střídačku s anansem)
1/4 - 1/2 melounu (bude večer)
Uživatelský avatar
Longerr
Příspěvky: 56
Registrován: úte črc 06, 2010 11:38

Re: Longerr - zlozenie tyzdenneho jedalnicku

Příspěvek od Longerr »

Tak dik za detailny popis, urcite nieco z toho skusim. Len ja toho ovocia asi zjem viac, chuti mi a nerobi mi problem byt na nom skoro aj cely den. K tomu som vysoky 195cm a mam 81kg cize som fakt stihly a nerad by som isiel s vahou este dole, skor naopak, rad by som zacal cvicit, aspom nabrat par svalov a spevnenit postavu.

Presny jedalnicek nehladam, skor inspiraciu a skusit nieco co mi bude vyhovovat s prihliadnutim na to ze by som rad zacal nejak sportovat, diky moc zatial za rady
Uživatelský avatar
Longerr
Příspěvky: 56
Registrován: úte črc 06, 2010 11:38

Re: Longerr - zlozenie tyzdenneho jedalnicku

Příspěvek od Longerr »

Pando preco si myslis ze je medzi 99 a 100% taky rozdiel. Ved doteraz som jedol iba ne-raw a ta zmena na 80% raw musi byt a podla mna je dost vyrazna nie. Samozrejme sa budem co najviac raw ale momentalne to je jak to je
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Longerr - zlozenie tyzdenneho jedalnicku

Příspěvek od Panda »

Longerr píše:Pando preco si myslis ze je medzi 99 a 100% taky rozdiel.
Zpočátku je poznat i nízké procento raw. Později se účinek zpomaluje s tím jak se organismus dostává na určitou úroveň pročištění, je potřeba procento zvyšovat dál. Pak už je poznat i jedno neraw jídlo týdně a trvá několik dnů co člověk cítí následky.
2olfess
Příspěvky: 834
Registrován: stř zář 08, 2010 21:58

Re: Longerr - zlozenie tyzdenneho jedalnicku

Příspěvek od 2olfess »

Panda píše:Později se účinek zpomaluje s tím jak se organismus dostává na určitou úroveň pročištění, je potřeba procento zvyšovat dál. Pak už je poznat i jedno neraw jídlo týdně a trvá několik dnů co člověk cítí následky.
Vůbec nezpochybňuju pročištěné citlivější tělo na raw, ale stejně by mě zajímalo, jaký vliv na to má dlouhodobé odlehčování trávicího traktu a metabolismu, tedy že dojde k zlenivění. Prostě jaká procenta tam zastupuje tato skutečnost. Jestli by vlastně člověk neměl cítit pouze vařenou stravu v žaludku (takový to mrtvolno bez fresh energie), ale po strávení návrat do normálu. Teď je otázka, je to dobře, když cítím následky několik dní? Nebo to není dobře? Nebo mi jenom nefachčí trávení a metabolismus jako kdysi? Jsem na vitariánovi, takže očekávám určitou odpověď a dodávám, já si tím stejně nejsem tak jistý, když nebudu cvičit, tak mi atrofují svaly není tohle trochu podobné?

Ovšem pokud bude člověk vita důsledný, trávení těžkých věcí stejně nepotřebuje a jiná situace by snad nastala pouze vlivem hladomoru, kdyby byl omezený sortiment.
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Longerr - zlozenie tyzdenneho jedalnicku

Příspěvek od Panda »

Spíš to chápu jako posouvání se po levelech. Ne že by se po tom jednom neraw jídle cítil špatně, ale vrátí ho to kousek zpět (tak jak se dříve cítil normálně) a trvá několik dnů než se začne cítit zas "perfektně".
Uživatelský avatar
Longerr
Příspěvky: 56
Registrován: úte črc 06, 2010 11:38

Re: Longerr - zlozenie tyzdenneho jedalnicku

Příspěvek od Longerr »

Tento tyzden budem mat idealne podmienky za zacatiu full-raw, mi to pripomina jak znacku full hd, nieco extra :)), potom napisem skusenosti, kazdopadne mi zatial nikto moc neporadil na ake ovocie alebo zeleninu sa zamerat resp zvysit jej prijem kebyze chcem zacat cvicit
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: Longerr - zlozenie tyzdenneho jedalnicku

Příspěvek od Pavluska »

Longerr píše: kazdopadne mi zatial nikto moc neporadil na ake ovocie alebo zeleninu sa zamerat resp zvysit jej prijem kebyze chcem zacat cvicit
ahoj, jeste je tu odborna diskuze ohledne cviceni, posilovani... nebo zkus primo kontaktovat zdejsi posilovniky. :)
Koukam na pestry jidelnicek Olfesse; to je slusny. Ale jasne, ta sezonnost...
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
2olfess
Příspěvky: 834
Registrován: stř zář 08, 2010 21:58

Re: Longerr - zlozenie tyzdenneho jedalnicku

Příspěvek od 2olfess »

Pavluska píše:Koukam na pestry jidelnicek Olfesse; to je slusny. Ale jasne, ta sezonnost...
Pavluš, co tím myslíš? Nerozumím :| co tím chceš říct, pls.
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: Longerr - zlozenie tyzdenneho jedalnicku

Příspěvek od Pavluska »

2olfess píše:
Pavluska píše:Koukam na pestry jidelnicek Olfesse; to je slusny. Ale jasne, ta sezonnost...
Pavluš, co tím myslíš? Nerozumím :| co tím chceš říct, pls.
jen to nejlepsi. :wink: lepsi nez tvrdit (a doporucovat), ze se da lazoplazo vyzit a posilovat treba jen na hruskach... a s tou sezonnosti to, ze ted bude vetsi chut na ovoce (vyber, teplo) i u Tebe nez jak to bylo v zime. To jsi taky psal. :)
Longerr, mozna ma jeste Terez v Lifefood ten hemp protein. Muzes zkusit jak by sednul. Kdysi jsem na youtube videla raw typka co posiloval a chvalil si ovoce, zeleny (jakekoli listy...) a hemp protein - o tom rikal, ze je nepostradatelny. Jen predavam info dal, sama cilene na svaly neposiluju.
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
kveta
Příspěvky: 1771
Registrován: úte led 03, 2006 15:57

Re: Longerr - zlozenie tyzdenneho jedalnicku

Příspěvek od kveta »

Panda píše:
Longerr píše:Pando preco si myslis ze je medzi 99 a 100% taky rozdiel.
Zpočátku je poznat i nízké procento raw. Později se účinek zpomaluje s tím jak se organismus dostává na určitou úroveň pročištění, je potřeba procento zvyšovat dál. Pak už je poznat i jedno neraw jídlo týdně a trvá několik dnů co člověk cítí následky.
přesně tak Pando :D :D
kveta
Příspěvky: 1771
Registrován: úte led 03, 2006 15:57

Re: Longerr - zlozenie tyzdenneho jedalnicku

Příspěvek od kveta »

Longerr píše:Tento tyzden budem mat idealne podmienky za zacatiu full-raw, mi to pripomina jak znacku full hd, nieco extra :)), potom napisem skusenosti, kazdopadne mi zatial nikto moc neporadil na ake ovocie alebo zeleninu sa zamerat resp zvysit jej prijem kebyze chcem zacat cvicit
jez ovoce a zeleninu které Ti chutnají a do sytosti, není třeba jíst zvláště jen někajé druhy, jenom proto že cvičíš.
kveta
Příspěvky: 1771
Registrován: úte led 03, 2006 15:57

Re: Longerr - zlozenie tyzdenneho jedalnicku

Příspěvek od kveta »

Chápu to že tě zajímá jak se druzí stravují, a ne proto aby jsi se podle toho řídil. Mě to taky zajímá. Já si píšu co jím v mém deníčku.
viewtopic.php?f=9&t=1490&start=1000

:D

přeju úspěšnou vita cestu
Uživatelský avatar
Longerr
Příspěvky: 56
Registrován: úte črc 06, 2010 11:38

Re: Longerr - zlozenie tyzdenneho jedalnicku

Příspěvek od Longerr »

Z ovocia si uz nieco vyberiem, a co doporucujete za orechy a v akom mnozstve :)
Uživatelský avatar
Longerr
Příspěvky: 56
Registrován: úte črc 06, 2010 11:38

Re: Longerr - zlozenie tyzdenneho jedalnicku

Příspěvek od Longerr »

Tak zrovna som zjedol asi polku ananasu, ktory som uz nemal velmi vela rokov, uz som aj zabudol ze z toho tak svrbi alebo stipe jazyk, z coho to je?
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Longerr - zlozenie tyzdenneho jedalnicku

Příspěvek od Panda »

Kyseliny v ananasu (obzvláště když je málo zralý). Lakmusový papírek v ananasové šťávě zčervená. Je potřeba si po ananasu (i po citrusech) alespoň vypláchnout ústa vodou aby to neleptalo sklovinu.
2olfess
Příspěvky: 834
Registrován: stř zář 08, 2010 21:58

Re: Longerr - zlozenie tyzdenneho jedalnicku

Příspěvek od 2olfess »

Ahoj, s tím posilováním,
Asabado, tady dával info k raw SUNWARRIOR proteinu, v soukromé inzerci 24.4. viewtopic.php?f=6&t=316&start=150

a pak se to řeší tady v kulturistice a posilování:
viewtopic.php?f=3&t=87&start=700
Uživatelský avatar
lumoska
Příspěvky: 980
Registrován: pon úno 28, 2011 18:48
Bydliště: Bratislava

Re: Longerr - zlozenie tyzdenneho jedalnicku

Příspěvek od lumoska »

ked chces cvicit a priberat potrebujes mat vela kalorii, energie zo stravy, aby si sa necitil vystaveny, nervozny, hladny a neviem co vsetko este....
A najviac tohto ziskas asi z bananov, datli a pod.
Samozrejme papaj aj vsetko ostatne co ti chuti...ale pred cvicenim a po by som ti odporucila smoothie z par banonov a datli, alebo jahod, alebo aj hocijaku inu smoothie kombinaciu. Smoothie preto, ze ti to velmi nezatazi zaludok, lahko do seba dostanes vacsi objem stravy a tym aj dostatok energie na namahave cvicenie. Ja som si teraz kvoli zvysenemu poctu treningov a neskorym prichodom domov zmenila trochu rezim. Ked mam poobede dva treningy, nebodaj cely den...tak ranajkujem ovocie...na obed si dam zeleninovy salat a medzi treningami si cuckam spominane smoothie...ked potom pridem o desiatej vecer domov nemam pocit, zeby som vyjedla najradsej celu chladnicku :mrgreen: Ked mam volny den, davam si zeleninku na veceru...
Zatial som po prechode na raw vahovo schudla len 2 kila...aj to po sankpraksalane :D Potrebujem sice mensiu velkost oblecenia, ale vaha sa drzi, cize som sa skor vyrysovala. A keby som bola chlap a chcela pribrat staci este zvysit davky ovocia a jedla vseobecne...
Celý život žiadne hranice.
kveta
Příspěvky: 1771
Registrován: úte led 03, 2006 15:57

Re: Longerr - zlozenie tyzdenneho jedalnicku

Příspěvek od kveta »

na raw se jen tak nepřibere a to ani při cvičení. Je to prostě přirozený, že na raw at už když cvičí či ne, člověk nepřibere. Akorát cvičící má svaly. Je pravda, že někteří raw food, právě kvůli tomu, že nechtějí být hubení opouštějí. Ani banány avokáda nebo datle to nevyřeší.

Ořechy, já je vůbec nedoporučuju, protože jsou těžce stravitelný, ale musí li to být, nejlépe stravitelný jsou Mandle. Pokud možno sehnat přímo ze stromu, usušit doma v blízkosti topení či kamen. nebo na sluníčku. Ořechy z obchodu nejsou raw, i když to píšou, jsou sušený a to nejednou za vysokých teplot, navíc je namáčejí do chemikáliích aby je nenapadala plíseň a nebo maličkatá zvířátka. Největším procesem prochází kešu. Horší než Proces od Kafky. :mrgreen:
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Longerr - zlozenie tyzdenneho jedalnicku

Příspěvek od Panda »

kveta píše:...navíc je namáčejí do chemikáliích aby je nenapadala plíseň a nebo maličkatá zvířátka....
Slyšíš Míro? Namočíš len a mák do skalice modré a máš po problému s moly. :mrgreen:
Uživatelský avatar
Longerr
Příspěvky: 56
Registrován: úte črc 06, 2010 11:38

Re: Longerr - zlozenie tyzdenneho jedalnicku

Příspěvek od Longerr »

Tak to ste ma zatial moc nepotesili teda, ja som sice chudy ale uz chudsi by som bol nerad. Mam 195cm a 81kg, BMI 21,3 a rad by som isiel nad to, nie nizsie, prejdem si este ostatne odkazy tak dufam ze budu trosku viac optimistickejsie :)
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Longerr - zlozenie tyzdenneho jedalnicku

Příspěvek od Panda »

Na raw se dá přibrat, ale svalovina. Nevím k čemu by Ti byly tuky.
Uživatelský avatar
Longerr
Příspěvky: 56
Registrován: úte črc 06, 2010 11:38

Re: Longerr - zlozenie tyzdenneho jedalnicku

Příspěvek od Longerr »

Ja tuky samozrejme nechcem, kedze som cely zivot chudy, tak normal, tak oplacat tukmi sa nechcem, staci mi mat atleticku postavu, co si myslim ze je dosiahnutelne, nedavno som cital alebo videl o zlatom olympijskom sprinterovi ktory bol na raw a telo mal teda neskutocne vypracovane, proste jak atlet, sprinter, to mat tak som spokojny :), skor mi islo len o nazor co vy nato, tak dufam ze to pojde a nieje len par vyvolenych ktorym sa to podari :)
2olfess
Příspěvky: 834
Registrován: stř zář 08, 2010 21:58

Re: Longerr - zlozenie tyzdenneho jedalnicku

Příspěvek od 2olfess »

No podívej, komu se to povedlo na vita, je určitě Storm, asi znáš tu populární vita rodinu :
http://www.thegardendiet.com/storm2.html
http://www.thegardendiet.com/

jejich strava obsahuje 100% vegan raw, ale všechno, ovoce, zelenina, klíčky, šťávy, semínka, oříšky, oleje.

Teď po sedesátce už je Storm trochu štíhlejší, nechtěl toho tolik vláčet, ale pořád super. Přiznám se, že jsem přesně ten typ vita strávníka, kterýmu tato strategie funguje podobně. Jinak zvládá i duševní a duchovní práci, takže to není žádná "vymazaná" hlava starající se pouze o posilku.

Další zde cvičící ikonou je Dr. Graham a ten se přiznám, že nevyhovuje mně, ale jsou lidé kteří na něj nedají doposutit a vyhovuje jim to:
http://www.youtube.com/watch?v=vUebKb1E_UU

Kdybych měl tyto 2 směry srovnat, tak hlavní rozdíl bude u Garden diet, menší množství, ale pestrý, od všeho trochu.
U Grahama, nekombinovat pokud možno, omezenější sortiment, ale obrovské množství jídla (stoupenci zde mum a jista) tady uváděli i několik kilogramů každý den. Logiku to má v tom, že u velkého množství mi přijde ta jednodruhovost docela příznivá, protože je toho na trávení opravdu hodně.
2olfess
Příspěvky: 834
Registrován: stř zář 08, 2010 21:58

Re: Longerr - zlozenie tyzdenneho jedalnicku

Příspěvek od 2olfess »

Jinak k ananasu, mám to samé, raději ho piju, ale pokud je hodně vyzrálý, až se rozpadá, tak si ho kousek dám. Trochu pomáhá, když si ho nakrájím na tenké (cca 3 milimetry) měsíčky.

Ořechy, nejstravitelnější mi přijdou vlašáky a chvilku namočit. Je to typický zástupce ořechů pro naše pásmo. Na množství nespotřebuju víc než 50g a není každý den. Kdybych chtěl posilovat, tak to asi bude trochu víc a zařadim možná i slunečnici a pod., častěji přes den. Množství by nemělo v jedné dávce přesáhnout 50g, důvod tu vysvětloval Míra, já už nevim proč.
Uživatelský avatar
Longerr
Příspěvky: 56
Registrován: úte črc 06, 2010 11:38

Re: Longerr - zlozenie tyzdenneho jedalnicku

Příspěvek od Longerr »

@2olfess to znie fajn co si pisal. Na ako dlho by sa mali tie orechy namacat?
2olfess
Příspěvky: 834
Registrován: stř zář 08, 2010 21:58

Re: Longerr - zlozenie tyzdenneho jedalnicku

Příspěvek od 2olfess »

Longerr píše:@2olfess to znie fajn co si pisal. Na ako dlho by sa mali tie orechy namacat?
Rozdrcený, pokud je sníš s jablkem, banánem a pod., tak stačí par minut, pokud máš velký kusy, tak třeba hoďku nebo přes noc do lednice, taky by se nic nestalo.
Uživatelský avatar
martin_hk
Příspěvky: 1038
Registrován: pon lis 30, 2009 14:53
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Longerr - zlozenie tyzdenneho jedalnicku

Příspěvek od martin_hk »

Longerr píše:Ja tuky samozrejme nechcem, kedze som cely zivot chudy, tak normal, tak oplacat tukmi sa nechcem, staci mi mat atleticku postavu, co si myslim ze je dosiahnutelne, nedavno som cital alebo videl o zlatom olympijskom sprinterovi ktory bol na raw a telo mal teda neskutocne vypracovane, proste jak atlet, sprinter, to mat tak som spokojny :), skor mi islo len o nazor co vy nato, tak dufam ze to pojde a nieje len par vyvolenych ktorym sa to podari :)
Atlet sprintér? Troufám si pochybovat. Snad jen legendární devítinásobný olympijský vítěz Carl Lewis byl ke konci kariéry vegetariánem. Unikátní na tom bylo, že vyhrál čtyřikrát v řadě skok daleký - 1984 - Los Angeles, 1988 - Soul, 1992 - Barcelona, 1996 - Atlanta (tehdy mu bylo 35 let). Kromě toho byl osminásobným mistrem světa. Nevím o nikom jiném s radikálnějším přístupem ke stravování, co se úspěšnosti na velkých světových akcí v rámci atletiky týče.
Jsem utkaný tělem matky, otcem i potravou je mi samotný Vesmír, tudíž tajemství, nad nímž si lámou hlavy nejslovutnější vědecké kapacity... Povahou tedy jsem a zároveň nejsem, jsem vším a zároveň ničím...
Uživatelský avatar
Longerr
Příspěvky: 56
Registrován: úte črc 06, 2010 11:38

Re: Longerr - zlozenie tyzdenneho jedalnicku

Příspěvek od Longerr »

Nebudem sa samozrejme hadat ale viem ze som to niekde videl a nemyslim ze to dohladam, to je ale aj tak jedno predsa :)
Uživatelský avatar
kulina
Příspěvky: 166
Registrován: sob dub 30, 2011 12:57
Bydliště: Banská Bystrica

Re: Longerr - zlozenie tyzdenneho jedalnicku

Příspěvek od kulina »

Longerr píše:Tak zrovna som zjedol asi polku ananasu, ktory som uz nemal velmi vela rokov, uz som aj zabudol ze z toho tak svrbi alebo stipe jazyk, z coho to je?
Mne sa osvedčil trik, ktorý som dakde prečítala, že jazyk svrbi a stipe ked sa nôž dotkol pred samotnym krajanim na jednotlive kusky, ananasovej supky. Jednoducho povedane...ananas zbav supky, umy si noz aj tanier, na ktorom si to krajal a potom si cisty ananas nakrajaj na lubovolne platky :D
Umění medicíny spočívá v obveselování pacienta, zatímco příroda léčí chorobu.
Voltaire

Můj vkus je velmi prostý. Spokojím se vždycky s tím nejlepším.
Oscar Wilde

Na světě nejtěžší věc k pochopení je daň z příjmu.
Albert Einstein
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Longerr - zlozenie tyzdenneho jedalnicku

Příspěvek od Panda »

Jo, pod slupkou je nejvíce kyseliny.
Uživatelský avatar
Longerr
Příspěvky: 56
Registrován: úte črc 06, 2010 11:38

Re: Longerr - zlozenie tyzdenneho jedalnicku

Příspěvek od Longerr »

Tak za 3 dni som schudol 2kg, to ma vobec netesi teda, je moze ze sa to upravi ked vycistim telo a creva, ked znicim parazitov atd? Na ranajky mavam stavu z jablk a mrkvy plus jakblko alebo len 2 jablka plus banan. Na obed zeleninovy salat a poobede pijem dost stiav, hlavne jablko plus mrkva a a babany tie zjem tak 3-4 denne mozno 5. Je fakt ze nic moc ine (ovocie) nejem. Az dnes sa chystam kupit nejake hrozno a ine veci. Chcel by som pridat este tie orechy ale zatial ma ubytok vahy nepotesil teda
Uživatelský avatar
lumoska
Příspěvky: 980
Registrován: pon úno 28, 2011 18:48
Bydliště: Bratislava

Re: Longerr - zlozenie tyzdenneho jedalnicku

Příspěvek od lumoska »

ta sak toho zjes menej ako ja:D....a to si chlap :)
Celý život žiadne hranice.
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Longerr - zlozenie tyzdenneho jedalnicku

Příspěvek od Panda »

Fakt teď váhu moc neřeš, to se časem upraví. Můžou hrát roli i zanesené střevní stěny které špatně vstřebávají živiny a také než se organismus naučí efektivněji novou stravu zpracovávat. Později se to dost zlepší.
Uživatelský avatar
Longerr
Příspěvky: 56
Registrován: úte črc 06, 2010 11:38

Re: Longerr - zlozenie tyzdenneho jedalnicku

Příspěvek od Longerr »

No to moze byt :), tak asi spravim ten nakup vacsi a musim sa poobzerat aj po mandliach a viacero druhov orechov, tie orechy aj nejak mixujes v niecom a potom pridavas do smoothie?

Jj Pando to som prave myslel, este som si nerobil ani klystyr ani nic podobne takze je to mozno ze to tak bude, kazdopadne zvysit prijem ovocia nieje na skodu, je ale fakt ze to mam tak 50/50 prijem zo stiav a normal ovocia. Asi by bolo treba prijimat viac pevnej stravy, napriklad som si vsimol ze aj ked mam Omegu 8006 tak po jablkach je minimalny odpad ale pri mrkve je toho pomerne dost, co si myslim ze by sa dalo vyuzit aj lepsie ked ju nastruham atd, ale zase mam predsudky kedze to je urcite vsetko striekane, preto uprednostnujem stavy, ale aj tak to budem musiet zmenit ais ten pomer
Uživatelský avatar
lumoska
Příspěvky: 980
Registrován: pon úno 28, 2011 18:48
Bydliště: Bratislava

Re: Longerr - zlozenie tyzdenneho jedalnicku

Příspěvek od lumoska »

orechy do smoothies nedavam, ani ich nemiesam s ovocim....kazdopadne, by som ti odporucila jest viacej pevnej stravy, hlavne ovocia...teda pokial chces cvicit ako si pisal a nechudnut. Ono niake to kilo dolu pojde aj tak si myslim, lebo sa budu odstranovat stare nanosy. Potom sa to vsak da nabrat spat. Su tu vsak skusenejsi ludia, co ti urcite poradia. Ja len ako dost pohybujuci sa clovek ti radim, aby si papkal (neprejedat sa). :wink:
Celý život žiadne hranice.
2olfess
Příspěvky: 834
Registrován: stř zář 08, 2010 21:58

Re: Longerr - zlozenie tyzdenneho jedalnicku

Příspěvek od 2olfess »

Dneska nestíhačka, takže jenom krátce.
Lumosko prosim tě, neraď mu pořád to ovoce na přibírání váhy, Květa má pravdu, nepřibere po tom, pls. (Mám strach, aby ho to neodradilo od celého vita)
Musel by jíst kila ovoce. Když už, tak něco tučnějšího, avokáda, banány, durian tu nemáme. Ale souhlasím s tebou, že tam má málo pevné potravy, zatím dodržuje redukční dietu.

Zkus mrknout na recepty garden diet. Zařaď tučnější věci, oleje, placky, avokáda..a pod. Víc zeleného a ovoce dle libosti. Oříšky se do smoothies opravdu nedávají, buď se z nich vyrábějí mléka (nemočit, sešrotovat) a z drtě udělat třeba zálivku na salát nebo ji do něčeho jiného přidat, případně namočené samotné, o tom už jsme se bavili.

Pokud se bojíš postřiků třeba u mrkve (stříká se bohužel všechno) tak odkrajuj její konce (špičku a hořejček), dělám to tak taky, je tam toho sajrajtu prý nejvíc. Jinak postřiky se nezlikvidují varem, takže si je jedl i při vařené stravě, tak snad z toho nemáš nějaký blok. Jukni i na recepty do naší kuchařky.

Možná by neškodilo zařadit klíčení na přibírání hmoty (zkoušel si třeba čočku?)

Koukni se např. na tuhle šikulku a její recepty, možná by to pro tebe ze začátku taky mohla být inspirace než se najdeš na vita sám:

http://www.etikoterapie.unas.cz/index.p ... nky4sladke
http://www.etikoterapie.unas.cz/index.p ... anky4slane

Jinak platí i to, co napsal Panda o změně váhy.
Uživatelský avatar
Longerr
Příspěvky: 56
Registrován: úte črc 06, 2010 11:38

Re: Longerr - zlozenie tyzdenneho jedalnicku

Příspěvek od Longerr »

Dikz moc za rady, na nakupy som este nebol tak pozriem aj avokado a orechy a kedze som na mojej Omege este drtit orechy neskusal lebo ju mam necele dva tyzdne tak nastal ten spravny cas to skusit a pozriet nejake recepty k nim.

S klicenim nemam vobec ziadne skusenosti, neviem ani co klicit, ani jak a ani kedy to jest, takze v tomto by som bol rad kebyze mi niekto poradi alebo ma odkaze niekde kde sa to da nastudovat

Tie recepty co si poslal su fakt super, pozriem to vsetko, co by som dal za taku kreativitu :)
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Longerr - zlozenie tyzdenneho jedalnicku

Příspěvek od Panda »

Jen ke šťávám - zřejmě při přechodu z vařené je vláknina (a celkově pevná složka) potřebná, aby protáhla usazeniny ze střev. (snad, nezaručuji pravdivost)
Uživatelský avatar
lumoska
Příspěvky: 980
Registrován: pon úno 28, 2011 18:48
Bydliště: Bratislava

Re: Longerr - zlozenie tyzdenneho jedalnicku

Příspěvek od lumoska »

Olfes...ja mu ovocie neradim na priberanie, ale na to aby mal dost energie na cvicenie...zo zeleniny ju neziska. Pisem iba svoju skusenost...pokial viem, tak som tu jedna z mala ludi, co po prechode rapidne neschudli. Ale uz som ticho:) Prajem vela stastia a zazitkov .... mna stale najviac bavi, ako mi vsetko chuti :mrgreen: Uzivaj si jedlo aj ten pohyb potom :)
Celý život žiadne hranice.
2olfess
Příspěvky: 834
Registrován: stř zář 08, 2010 21:58

Re: Longerr - zlozenie tyzdenneho jedalnicku

Příspěvek od 2olfess »

lumoska píše:Olfes...ja mu ovocie neradim na priberanie, ale na to aby mal dost energie na cvicenie...zo zeleniny ju neziska.
Ani to není pravda, to je zase moje zkušenost...... Ale jinak je to zbytečný, my se bavíme o tom, aby nehubnul, energii má. Navíc ovoce mu chutná a jí ho.
Takže v poho, ne :wink: ?
Uživatelský avatar
Longerr
Příspěvky: 56
Registrován: úte črc 06, 2010 11:38

Re: Longerr - zlozenie tyzdenneho jedalnicku

Příspěvek od Longerr »

Takze este nejake rady aby som nechudol :), co to klicenie, poradi niekto co klicit a jak :)
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Longerr - zlozenie tyzdenneho jedalnicku

Příspěvek od Panda »

Mungo nezklame nikdy, to vyklíčí i kdybys nechěl, stačí na půl dne namočit a pak den nechat klíčit. Skoro stejně dobře i čočka. A těch bílkovin na svaly...
kveta
Příspěvky: 1771
Registrován: úte led 03, 2006 15:57

Re: Longerr - zlozenie tyzdenneho jedalnicku

Příspěvek od kveta »

2olfess píše:No podívej, komu se to povedlo na vita, je určitě Storm, asi znáš tu populární vita rodinu :
http://www.thegardendiet.com/storm2.html
http://www.thegardendiet.com/

jejich strava obsahuje 100% vegan raw, ale všechno, ovoce, zelenina, klíčky, šťávy, semínka, oříšky, oleje.

Teď po sedesátce už je Storm trochu štíhlejší, nechtěl toho tolik vláčet, ale pořád super. Přiznám se, že jsem přesně ten typ vita strávníka, kterýmu tato strategie funguje podobně. Jinak zvládá i duševní a duchovní práci, takže to není žádná "vymazaná" hlava starající se pouze o posilku.

Další zde cvičící ikonou je Dr. Graham a ten se přiznám, že nevyhovuje mně, ale jsou lidé kteří na něj nedají doposutit a vyhovuje jim to:
http://www.youtube.com/watch?v=vUebKb1E_UU

Kdybych měl tyto 2 směry srovnat, tak hlavní rozdíl bude u Garden diet, menší množství, ale pestrý, od všeho trochu.
U Grahama, nekombinovat pokud možno, omezenější sortiment, ale obrovské množství jídla (stoupenci zde mum a jista) tady uváděli i několik kilogramů každý den. Logiku to má v tom, že u velkého množství mi přijde ta jednodruhovost docela příznivá, protože je toho na trávení opravdu hodně.
Je dosti sportovců kteří jsou na Raw a všichni až na Storma jsou jako vyžlata. Harley, ten byl profesionální cyklista, a věřím mu když mi řekl, že všichni profesionální sportovci se dopujou, a proto že od toho odešel. ted už léta sportuje protože ho to baví, ujede i 500km za den. I posiluje svaly má ale je to vyžle.

Další chorobně známej je černoch ted si nemůžu vzpomenout na jeho jmého, on si je pořád mění, ale je raw celej potetovanej i na obličejí a prohlašuje poslední léta že je breatharian. Ten posiluje, a to trvdě svaly má ale je taky jako plaňka od plotu.

Na raw nebo frutiarian, přirozeně váha je dole. Butěnko není raw, David Wolf není raw..

Však si to Longerre vyzkoušej sám, a uvidíš zda po klíčkách avokádech a ořechách přibereš

Navíc nemusíme chodit daleko, Buc docela všestraně a už dlouhodobě sportuje, je raw, a taky není oplácanej, ale štíhlej. A co Míra co si vzal Šárku, ten posiluje navíc maká tak, že i při práci si pěstuje svaly je raw a taky to není žádnej buřtík. Taky Neo co sem často chodíval, posiluje, je raw má svaly je štíhlonkej jak baleťák.

Po durianu se taky nepřibírá, znám spoustu raw lidí co jí velký množství durianů a jsou hubení. Někteří sportují někteří ne. Já a Mango už by jsme neměli ani projít dveřma, kdyby to byla pravda. Jsou i tací, kteří věří že po ovoci se tloustne, to je nesmysl, to by fungovalo jenom, kdyby to ovoce bylo ve štrůdlu a jemu podobným jedům.

No, snad to stačí, když ne, stačí říct, můžu pokračovat.. (:-)
Fiona
Příspěvky: 3386
Registrován: úte úno 19, 2008 7:06
Bydliště: Buenos Aires, Argentina

Re: Longerr - zlozenie tyzdenneho jedalnicku

Příspěvek od Fiona »

Ten potetovanej cernoch breatharian si rika Jericho Sunfire, puvodne Richard Blackman. On je i trener a trenuje lidi (na fitness, ne na nejezeni), ale bere jen fruitariany, vitouse nebo vegany. Ted v posledni dobe ma vetsinu materialu zpoplatnenych, ja to znam jeste z dob kdy to mel vsecko zadarmo a bylo to dost zajimave. On treba tvrdi ze nezijeme diky jidlu, ale jidlu navzdory :)
Vyhrazuji si svate pravo na omyly!
Odpovědět