Verawnika - jahodovo-borůvková

Tady si každý můžete založit svůj vita-deníček.
Podmínkou je, že název deníčku bude začínat vaší přezdívkou.
Viz vzor.

Moderátor: hugo

Odpovědět
verawnika
Příspěvky: 11
Registrován: pát črc 09, 2010 1:05
Bydliště: Brno/Olomouc

Verawnika - jahodovo-borůvková

Příspěvek od verawnika »

Zdravím vespolek! :)
Tyto stránky jsem objevila asi před deseti měsíci. Doslova a do písmene mi učarovaly. Úplně si pamatuju, jak jsem sem náhodně zabrousila, a pak jsem tu noc vůbec nešla spát, nemohla jsem, chtěla jsem jen číst číst a číst, protože jsem věděla, že tohle je ono. Tohle mi pomůže. Ne, nejsem nijak vážně nemocná ani netrpím žádnou chorobou, možná jen pokud obezitu berete jako nemoc. Nejsem nějak morbidně obézní, a vím, že vzorec BMI není ten nejpřesnější ukazatel, ovšem když jsem se přehoupla do kolonky obezita, celkem mě to vzalo. Od té doby se pokouším zařadit do svého jídelníčku co nejvíce ovoce a zeleniny, protože jsem se bála, že bych to najednou nezvládla. Ale na to už s prominutím kašlu, jdu do toho naplno, tohle polovičaté „něco“ mě začíná štvát. Doufám, že se mi bude dařit a jsem moc ráda, že se o to můžu s někým podělit. Jinak abyste věděli, s kým máte tu čest :), jsem Verča, je mi 22, jsem student a momentálně žiju v Brně.
verawnika
Příspěvky: 11
Registrován: pát črc 09, 2010 1:05
Bydliště: Brno/Olomouc

Re: Verawnika - jahodovo-borůvková

Příspěvek od verawnika »

Tááákže dneska: 250 ml fresh džusu (jahody, hrozny, římský salát, hlávkový salát, jablko), 2 hrušky, 2 jablka, 6 jahod a velký salátek (hlávkáč, ředkvičky, cherry rajčata, mrkev, okurek, oliv.olej a čtyři kuličky mozzarelly)

Mám děsnou chuť na něco sladkého, na poličce se mi tu krčí Rafaello a bojí se, že zaútočím. Safra, já to sladký tak miluju a nenávidím zároveň, je to moje zkáza. Tak nevím, esli si mám objednávat nějakou raw čokoládu a navyknout si na ni nebo si zkusit odvyknout úplně. Poraďte.Díky. :)
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Verawnika - jahodovo-borůvková

Příspěvek od Panda »

Až si převykneš na sladké ovoce tak budeš mít sladkého ažaž, jiné Tě přestane lákat. Zřejmě máš teď málo ovoce když máš ještě chutě na sladké. Nebo bujnou candidu, ale ta by se měla také časem zkrotit.

Bacha na míchání sladkého ovoce se zeleninou, to nedělej. Jahody a hrozny nejsou vhodnou kombinací k salátu.
verawnika
Příspěvky: 11
Registrován: pát črc 09, 2010 1:05
Bydliště: Brno/Olomouc

Re: Verawnika - jahodovo-borůvková

Příspěvek od verawnika »

Děkuju za postřehy. O candidě nevím a sladkého ovoce opravdu nemám málo, jím téměř jen ovoce, zelenině moc neholduju. Tak právě nevím co kromě jablek můžu přidat do toho odšťavněného zeleného, bez sladkého ovoce mi to nechutná.

Spíš bych řekla, že jsem těžce závislá na rafinovaném cukru a tělo si prostě potřebuje odvyknout, bohužel jsem mu zatím nedala moc šancí. :(
2olfess
Příspěvky: 834
Registrován: stř zář 08, 2010 21:58

Re: Verawnika - jahodovo-borůvková

Příspěvek od 2olfess »

Ahoj :D !
To chce čas. Počítej s tím, že se nejdřív budeš rozkoukávat, pak přijde období cca 1,5 roku, kdy se bude tělo čistit (někdy to trvá i déle), to ti bude v zásadě vyhovovat vše raw(tělo se zbavuje kyselých usazenin, takže obvykle žádný problém v příjmu :wink: )... A pak teprve přijde to slavné lámání chleba, doba kdy to spousta vitariánů balí, protože jim najednou ta strava, kterou měli posledních řekněme 24 měsíců, přestane vyhovovat a musí se přeorientovat na normální vita "výživný" režim.

A to je na tom to obtížnější, najít si bez předsudků (tedy neznamená to, že "sousedovi" vyhovuje to a ono a mně musí zaručeně také!!!) svůj vlastní vita styl, který ovšem nebývá definitivní, podléhá i ročním obdobím a pod.

S tím ti nepomůže nikdo! nebo alespoň ne tak, aby si s tím mohla být spokojená, záleží pouze na tobě. Doporučoval bych ti, aby si se seznámila s všemožnýma variantama, začala zkoušet i zeleninu nebo i jednoduché recepty, ošahala si třeba šťávy - jestli máš odšťavňovač -, možná i klíčení a pod. Prostě mělo by ti to chutnat a hlavně - tě to BAVIT :wink:!

A to je moje asi hlavní rada:
zkoumej! objevuj! a bav se! :D
... úlety mít určitě budeš... takže hlavně si neříkej "od zítřka budu 100%" - je to úplně zbytečný, bohužel nebudeš a ušetříš si spoustu času, když nebudeš takto "zítřkovat". Každý vita počin se počítá.
Mně osobně nejvíc pomohlo, když jsem se sebe začal ptát, proč mám chuť na vařený slaný - sladký, co jsem udělal za chybu nebo je to jenom zvyk? Prostě začni s tělem komunikovat jako s kamarádem, čím dříve spolu navážete přátelský kontakt, tím lépe.

Lepší radu ze zkušenosti do začátku nemám, sry :D .

Jinak tu máme i vitakuchařku:
http://vitakucharka.blog.cz/
a na zahraničních webech je receptů ještě víc. S recepty se to má asi tak, když je potřebuješ, tak vypadají komplikovaně a člověk neví jak na ně, ale když se opřeš do praktikování pokročilého vita a v pohodě zvládáš receptíky, tak ti začne vyhovovat jednodušší strava a už je k vitastravování nepotřebuješ, FAKT ! :lol:
verawnika
Příspěvky: 11
Registrován: pát črc 09, 2010 1:05
Bydliště: Brno/Olomouc

Re: Verawnika - jahodovo-borůvková

Příspěvek od verawnika »

Tak teď nevím, tady : http://www.oslikuv.net/skola/cl059.htm jsem našla, že listová zelenina se hodí ke všemu, zvlášť k ovoci tak jak to tedy je?

Jinak dnes odšťavňuju jak šílená, hrozny, jablka, ananas a zelené k tomu, na záchod chodím asi tak každých 5 minut :)

to olfess: děkuju za rozsáhlý příspěvek.
Akorát jsem myslela, že čištění přijde dříve jak za rok a půl. Vím také, že si na všechno musím přijít sama, jen mě zajímají vaše názory.

Jste mi tu všichni velkou inspirací. :)
2olfess
Příspěvky: 834
Registrován: stř zář 08, 2010 21:58

Re: Verawnika - jahodovo-borůvková

Příspěvek od 2olfess »

Zelený se snad může kombinovat i s ovocem, pokud jde dohromady chuťově...

... čištění začne dříve než za 1,5 let, ale jde o to, kdy skončí :mrgreen: ...
Nejčastěji se objevuje po pár ostrých vita dnech odhleňováním, ale to je individuální.
verawnika
Příspěvky: 11
Registrován: pát črc 09, 2010 1:05
Bydliště: Brno/Olomouc

Re: Verawnika - jahodovo-borůvková

Příspěvek od verawnika »

Tak dnes, jedu na jabkách a jahodách, večer mě čeká eště salátek, možná si k němu přihodím nějakou sýrovou kuličku.

Tak jsem ochutnala klíčky, mungo, a vážení, moc mi to nejede. Tak nevím jestli se do toho nutit, že si zvyknu a nebo to nechat být.

Jsem ted 2 doma a už budím pozornosti víc než je mi milé, a to jen tím, že si dávám k večeři zeleninový salát. Vtípky typu, "to chystáš králíkům" mě fakt vytáčej. Na jednu stranu chcou abych zhubla, na stranu druhou s těma jejich večeřema v MC Donalldu nebo jak se to píše, to asi nepůjde.Vrrr.

Jediná nepříjemnost byla, že po mamčiných narozkách tu zůstalo 5 různých bonboniér a u nás to sladký nikdo moc nejí (tak kdo to kurňa furt kupuje?) a já jsem se samozřejmě neovládla. No alespon, že jsem nesklouzla k vařenýmu. Když jsem je viděla, jak se tu dláběj v 11 hodin ráno hranolkama s dresingem, tak mi nebylo moc volno. Je to komický, ségra jak lunt se denně dlábí takovýma pochoutkama a zajídá to chipsama a já vedle ní se třiceti kily navíc a uhryzávám jabko. Svět je někdy tak nefér.
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Verawnika - jahodovo-borůvková

Příspěvek od Jindra »

verawnika píše:večer mě čeká eště salátek, možná si k němu přihodím nějakou sýrovou kuličku.
Tak jsem ochutnala klíčky, mungo, a vážení, moc mi to nejede. Tak nevím jestli se do toho nutit, že si zvyknu a nebo to nechat být.
Jsem ted 2 doma a už budím pozornosti víc než je mi milé, a to jen tím, že si dávám k večeři zeleninový salát. Vtípky typu, "to chystáš králíkům" mě fakt vytáčej
Je to komický, ségra jak lunt se denně dlábí takovýma pochoutkama a zajídá to chipsama a já vedle ní se třiceti kily navíc a uhryzávám jabko
I já Ti fandím a držím palce. Vítej. Mám radost, že jsi tu - taky jsem začínal o 25 kg těžší než vážím dnes.
Salátek jez hlavně tak, aby Ti chutnal, takže sýrová kulička je OK. Pořád lepší než vepřoknedlozelo. Do munga se nenuť, když Ti nejede. Uvidíš časem, ony se budou chutě měnit. Ovšem trochu mne to osobně mrzí, protože třeba mně tohle mungo jede moc a moc. U poznámek o králíkách se zachovej jako dospělá rozumná holka: přeslechni to. Totéž mi nedávno řekl strejc a asi si ani neuvědomil, že se právě vrátil z dvouměsíčního léčení v nemocnici, zatímco já u doktora nebyl ani nepamatuju (a pak si uvědomím, že ho - a řadu dalších lidí - v duchu odsuzuju za to jeho vařáctví a cítím se tak nějak povýšeně, jako že já přece vím jak na to a proto jsem zdravý; zkrátka bojuju s těmahle pocitama podobně, jako to moc hezky a výstižně popsal nedávno Panda). No a segra... věř, že jí nepřeju nic špatného, leč mám obavy, že - lunt nelunt - na ni jednou taky dojde; ono těch anorganických sedimentů v těle přibývá a přibývá... takových luntů znám několik a nebudu Ti kazit náladu tím, jak to s něma časem dopadlo.
Jsi fajn holka, přeju Ti mnoho zdaru :)
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: Verawnika - jahodovo-borůvková

Příspěvek od buc11 »

mně mungo a klíčeniny připadaj rovněž hnusný
kombinace bonboniera (u mne ale jen belgická) se salátem mi připadá při konzumaci úchvatná, a i když mám následky, nedám si říct
vím že tu je to odsouzení hodné a zasloužil bych vyloučit
verawnika
Příspěvky: 11
Registrován: pát črc 09, 2010 1:05
Bydliště: Brno/Olomouc

Re: Verawnika - jahodovo-borůvková

Příspěvek od verawnika »

Jindro, děkuji za povzbuzení, je to opravdu milé. Mungo úplně nezavrhuju, třeba tomu přijdu na chuť později. To z obchodu mi nevoní a na pěstování nejsem, vím že to asi nebude nic složitého, ale jsem lama a proč se namáhat s něčím, co mi zatím nejede. Odšťavňuji téměř denně, papkám hlavně ovoce a na večeři ještě před setměním si dávám salát.

Nevíte někdo, která listová zelenina je nejlepší a nebo která nejvíce vyhovuje vám? Vím, že se mám řídit dle sebe, ale moc by mě to zajímalo??

Mám teď začínající zkouškové, zápočtový týden, je to děsná hoňka, strašně se těším, až budu mít čas zajet někam do přírody.

Taky si scháním brigádku. Kdybyste někdo prosím věděli o něčem zajímavém, nejlépe blízko mému vitariánskému srdíčku, dejte pls vědět. Díky a mějte se famfárově :)

A Buci, neboj, ty si tu ze všech lidí to "vyhození" zasluhuješ nejméně. Ale bylo to ftipné :D
Uživatelský avatar
Samira
Příspěvky: 2326
Registrován: pon pro 28, 2009 19:56

Re: Verawnika - jahodovo-borůvková

Příspěvek od Samira »

verawnika píše:...Nevíte někdo, která listová zelenina je nejlepší a nebo která nejvíce vyhovuje vám?...
U mna podla sezony... po zime som nastartovala prvymi zelenymi bylinami (pampeliska, kopriva), teraz robim smoothie z redkvickovych listov a zeruchy (rerichy). Postupne prejdem asi na spenat, mangold, neskor v lete kapusta (zeli) a kel (kapusta). Neskor na jesen opat mladucke pampelisky a koprivy.
No jedz to, co Ti chuti. Ja si davam (kvoli mojim zdravotnym dovodom) vela hlubovin (po cesky asi kostaloviny). Podaktori tu zelene listy vobec nejedia, podaktori bez toho nedaju ani ranu. Ja som im velmi prisla na chut a vyhovuju mi. ;)
Uživatelský avatar
culka
Příspěvky: 1861
Registrován: pon črc 28, 2008 8:54

Re: Verawnika - jahodovo-borůvková

Příspěvek od culka »

Sami, ved to je uz normalne jazykove okienko. To im zase az tak prekladat nemusis alebo potom preloz nam, co hutorime po slovensky. Niektore slova, ako napriklad strukoviny/lusteniny/legumes, si nikdy neviem spomenut v spravnej reci. Nepomoze ani hlavou zahrkat
Always hope for the best but be prepared for the worst.

"One who has journeyed in a strange land cannot return unchanged." C.S. Lewis
kveta
Příspěvky: 1771
Registrován: úte led 03, 2006 15:57

Re: Verawnika - jahodovo-borůvková

Příspěvek od kveta »

hmm, jahodovoborůvková, mám na Tebe chut´ i když bych si do toho mixla asi banán. Přeju Ti at´se Ti na RAW vita cestě daří. :D
kveta
Příspěvky: 1771
Registrován: úte led 03, 2006 15:57

Re: Verawnika - jahodovo-borůvková

Příspěvek od kveta »

jinak já žádný lupení atd. nejím, jen ovoce čerstvé a syrové, a tak mi to i vyhovuje. jinak hodí li se ovoce dohromady se zeleným či zeleninou, to je nejlepší si vyzkoušet na vlastní kůži, někomu to vyhovuje někomu ne. Když se po jídle cítíš lehce a příjemně a nejméně dvakrát denně jdeš na velkou, je to znamení žě je tělo i duše s tim co jíš spokojená.
Uživatelský avatar
Samira
Příspěvky: 2326
Registrován: pon pro 28, 2009 19:56

Re: Verawnika - jahodovo-borůvková

Příspěvek od Samira »

culka píše:Sami, ved to je uz normalne jazykove okienko. To im zase az tak prekladat nemusis alebo potom preloz nam, co hutorime po slovensky. Niektore slova, ako napriklad strukoviny/lusteniny/legumes, si nikdy neviem spomenut v spravnej reci. Nepomoze ani hlavou zahrkat
:)
ked ja mam bohuzial skusenost, ze mladi ludia nerozumeju cesky/slovensky a obzvlast nazvy potravin su zapeklite. "Kostaloviny" som si dokonca musela pozriet v slovniku. V ziadnom pripade nepodcenujem Verawniku, no citaju to tu aj ini, a mne to neublizi poprekladat. Napokon - sme na .cz stranke.

PS: Ty šumne hvariš vyhodňarsky! (:-)
PS2: Znamy (Slovak) nam rozpraval o jednom Japoncovi, co hovoril nemecky a anglicky. Japonec spustil anglictinou, no po chvili mu vypadlo slovicko a tak si intenzivne so zvrastenym celom zacal tukat na celo ukazovakom a opakoval "ako sa to len povie anglicky!!!", tak mu nas znamy hovori, nech kludne prejde na nemcinu, ak mu to pomoze vyjadrit sa. A Japonec sa prudko zamyslel, opat zvrastil celo, presunul tukajuci ukazovak z cela na zatylok, tukal a opakoval: "ako sa to len povie v nemcine!!!"
Cize aj on mal boxes v hlave a snazil sa vytriast slovicka :D
Teraz je prosim cas sa zasmiat na mojej uzasne vtipnej historke, ktora napisana vyzvieva otrasne, lepsie je to zahrat :D
Uživatelský avatar
culka
Příspěvky: 1861
Registrován: pon črc 28, 2008 8:54

Re: Verawnika - jahodovo-borůvková

Příspěvek od culka »

nahodou je maximalne vtipna.
Ja ked si pobucham po zatylku, tak mi este aj rustina vypadne. Jednu sefku mam z Bosny, to by si mala vidiet, ked si nevieme spomenut. Ked nestaci anglictina, tak aj srbo-chorvatcina v kombinacii so slovencinou je dobra.
Always hope for the best but be prepared for the worst.

"One who has journeyed in a strange land cannot return unchanged." C.S. Lewis
verawnika
Příspěvky: 11
Registrován: pát črc 09, 2010 1:05
Bydliště: Brno/Olomouc

Re: Verawnika - jahodovo-borůvková

Příspěvek od verawnika »

Samirko jsi hodná za ten překlad, slovensky sice většinu rozumím(na vejšce máme snad polovinu slováků-krásný to jazyk), ale strejda google občas pomůže...

Květo, mixlej banán s jahodama, ten si dělám hoodně často, je to mňamka a dobře zasytí.Už aby byly domácí jahody!!

Jinak teď jedu už téměř 14 dnů 95 až sto procent raw, těch pár procent je mozzarela a jedna dvojka bílého...Musím říct, bže je to kurňa rozdíl. Mám tolik energie, až si připadám jak zfetlá, spím míň a mám strašně dobrou náladu. Hodně džusíkuju a všímám si, že moc nedávám zelenině(což Květka určitě ráda uslyší :))

Včera jsem měla první červený melounek,dala jsem si čtvrtku k obědu a byl moc dobrej. Babička sice nerada slyšela, že jsem odmítla její výtečný nedělní oběd, ale jinak mě jako jediná ve snaze na vita podpořila. Dokonce prohlásila, že když na mě uvidí pozitivní výsledky, tak to zkusí taky. Má cukrovku a já jí furt říkám, že by ju mít nemusela, jenže "doktoři" jí všechno ovoce kromě občasnýho jabka zakázali. VRRRRRRR!!

Doufám, že se máte krásně a užíváte se krásného počasí!!
kveta
Příspěvky: 1771
Registrován: úte led 03, 2006 15:57

Re: Verawnika - jahodovo-borůvková

Příspěvek od kveta »

Verawinko, ano radost mám :D Je lepší zklamat nakrátko babičku než běhat dříve nebo později po doktorech.

vidím, že ovoce na tebe působí přesně jak má, když jsi plná pozitivní energie.
Odpovědět