boruvkaa

Tady si každý můžete založit svůj vita-deníček.
Podmínkou je, že název deníčku bude začínat vaší přezdívkou.
Viz vzor.

Moderátor: hugo

Odpovědět
boruvkaa
Příspěvky: 14
Registrován: pát bře 11, 2011 11:30
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

boruvkaa

Příspěvek od boruvkaa »

:)
Uživatelský avatar
hugo
Site Admin
Příspěvky: 1749
Registrován: úte bře 07, 2006 8:25
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: boruvkaa

Příspěvek od hugo »

To je pokus nebo plánuješ založit deník?
„Zemi nedědíme po předcích, nýbrž si ji jen vypůjčujeme od našich dětí.“
Antoine de Saint-Exupéry

Kontakt: admin@vitrawian.eu
boruvkaa
Příspěvky: 14
Registrován: pát bře 11, 2011 11:30
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: boruvkaa

Příspěvek od boruvkaa »

Ahoj,
to byl pokus založit si deník a největší sranda,je že jsem se tady pěkně vypisovala a ono se to neuložilo.....:)
Uživatelský avatar
hugo
Site Admin
Příspěvky: 1749
Registrován: úte bře 07, 2006 8:25
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: boruvkaa

Příspěvek od hugo »

OK, mě jen překvapil ten obsah. Delší příspěvky je rozumné psát např. v notepadu, aby člověk nedoplatil na výpadky netu. Příp. používat firefox s pluginem TextAreaCache, který toto ošetří.
„Zemi nedědíme po předcích, nýbrž si ji jen vypůjčujeme od našich dětí.“
Antoine de Saint-Exupéry

Kontakt: admin@vitrawian.eu
boruvkaa
Příspěvky: 14
Registrován: pát bře 11, 2011 11:30
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: boruvkaa

Příspěvek od boruvkaa »

Jasně,už budu chytřejší :)..

Takže ve zkratce znovu.
Jmenuji se Marie a jsem ze Zlína.
Se syrovkou jsme začaly spolu s mou dcerou 10.3 2011.
Důvody:zdravotní, a taky doufám ve snížení váhy.
Včera byla první krizička,dcera si stěžovala na bolest žaludku a celkovou únavu a slabost,tak jsem jí dala nášup ořechů.
Já se cítím docela dobře...jen mě v noci příšerně bolely klouby,kolena a kyčle.
Jinak v poho..krize byla večer,když si manžel vařil klobásy,dcera říká že jí to smrdělo a nelákalo,mě to ale vonělo...ale když jsm si představila jak by mi bylo blbě...rychle mě to přešlo....:).
Tak a další paradox jako už mnoho v mém životě...ve chvíli kdy se rozhodnu pro syrovku...přišla mi nabídka na práci...od 1.4 bych měla začít vařit v domově pro seniory......tak to bude hodně zajímavé......
Jo a mám dotaz.....jak je to se solí.....?Občas mám potřebu si posolit okurčičku....
Uživatelský avatar
luca
Příspěvky: 456
Registrován: sob bře 17, 2007 19:41
Bydliště: Strašice u Rokycan

Re: boruvkaa

Příspěvek od luca »

tak držím palce - ať vydržíte 8)
pokud jde o sůl, jistě odpoví někdo povolanější - já si s ní teda hlavu nelámu - když potřebuju slané, zpravidla si dám sušená rajčata - ta bývají slaná dost, nebo sušené řasy...
kolik let je dceři?
rozhodla se k tomu dobrovolně?
a kdo byl první - ona nebo ty?
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: boruvkaa

Příspěvek od s.arik »

Ahoj,
lepší sůl než obyč je mořská a ještě lepší je himalájská. Obsahuje mnohem více minerálů než jen sodík a chlor, takže má i nějakou "výživnou" hodnotu a přitom nezvyšuje krevní tlak tolik jako běžná sůl.
Do strouhané okurky si manžel míchá mořskou řasu - nori vločky, to taky osolí. Podobně dochutí i česnek.
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: boruvkaa

Příspěvek od Panda »

boruvkaa píše:jen mě v noci příšerně bolely klouby,kolena a kyčle....jak je to se solí?
U mne se právě sůl takto projevuje - jakmile někdy sklouznu k něčemu slanému tak pak na to doplatím rozbolením kloubů, zad a kyčlí. A trvá pak několk dní než se zas odsolím.
boruvkaa
Příspěvky: 14
Registrován: pát bře 11, 2011 11:30
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: boruvkaa

Příspěvek od boruvkaa »

Všem děkuji za reakce.
Dceři je 14 a rozhodly jsme se obě....na začátku byla přísnější ona a hlídala mě,jestli nepodvádím....:).
Tedˇuž má občas chuť to zabalit,ale zatím se statečně drží,stěžuje si,že jí honí chutě na sladké,a celkově je unavená.
Je astmatička a bere pravidelně léky,tak nevím,jestli se to spolu nějak nebije.
Já mám zase prášky na vysoký tlak a štítnou žlázu.
Sůl používáme mořskou a je fakt,že jem asi docela dost solila...teď se to nedá srovnat,ale někdy mě to popadne.....
Vždycky jsem milovala nastrouhanou okurku s česnekem,solí a bílým jogurtem....tak teď to baštím bez jogurtu,má to sice úplně jinou chuť ,ale taky to není špatné.
Jo..taky mě honí chutě....na tvrdý sýr,jogurt.,nebo kousek kuřete......atd.To mi fakt chybí a doufám,že to čsem přejde.
Jinak po mě je to o moc jednodušší ,než pro dceru,já držela už asi rok bezlepkovou dietu,takže pečivo mi neschází,kdežto jí ano.
Na ty řasy se zkusím zeptat ve zdravé výživě,až tam půjdu.

Tak já tu sůl zkusím úplně vynechat,jestli to pomůže,ty kolena mě dnes bolí celý den...
Jo a dcerka se ptá ,z čeho se při syrovce bere jód?
Uživatelský avatar
Sweetie
Příspěvky: 3163
Registrován: sob říj 11, 2008 19:02
Bydliště: UK

Re: boruvkaa

Příspěvek od Sweetie »

mila boruvko, sul dela vrasky, sul nebrat.
obecne, je potreba si uvedomit ze zpracovana tedy varena strava je zavislost, rafinovany cukry a sul jsou jedny z nejsilnejsich drog. tedy pristup je jasny, cim vic se budu vyvarovat drogam, tim budu uspesnejsi v nebrani jich. testnu-li jeden kousek, uz se to veze. pomaly odvykani je taky o to tezsi. tak alespon postupne vypoustej jen nenahrazuj je to spis na skodu.
zacnete cvicit, to se pak pozna rozdil, jestli vita stravu nesidim:)
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: boruvkaa

Příspěvek od Panda »

Sweetie píše:...zacnete cvicit, to se pak pozna rozdil, jestli vita stravu nesidim:)
Doporučuji 5 Tibeťanů, harmonizují tělo i duši a vše je pak snazší.
Uživatelský avatar
Sweetie
Příspěvky: 3163
Registrován: sob říj 11, 2008 19:02
Bydliště: UK

Re: boruvkaa

Příspěvek od Sweetie »

Panda píše:
Sweetie píše:...zacnete cvicit, to se pak pozna rozdil, jestli vita stravu nesidim:)
Doporučuji 5 Tibeťanů, harmonizují tělo i duši a vše je pak snazší.
a daj se nekde stahnout ci nacist, s nazornym vysvetlenim pokud mozno :)
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: boruvkaa

Příspěvek od Panda »

Sweetie píše:
Panda píše:Doporučuji 5 Tibeťanů, harmonizují tělo i duši a vše je pak snazší.
a daj se nekde stahnout ci nacist, s nazornym vysvetlenim pokud mozno :)
Na netu je toho moře, dobrá základní příručka je tohle: http://www.pettibetanu.cz/ ... a jinak videa na youtube http://www.youtube.com/results?search_q ... betan&aq=f.
boruvkaa
Příspěvky: 14
Registrován: pát bře 11, 2011 11:30
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: boruvkaa

Příspěvek od boruvkaa »

Mrknu na to,díky...:).
Dnešní noc byla fakt síla....chytla mě břišní kolika a pěkně bolel žlučník co ho už nemám..celou noc jsem pochodovala po obýváku...strašně mě to překvapilo,já tyhle trávící problémy mívám na bežné stravě,ale že mě to postihne na syrovce,jsem nečekala.....nejspíš jsem to přehnala s kokosem,nebo někde udělala chybu,no každopádně dnes dám jen šťávičky ať se to uklidní.
Jsem trošku zklamaná,přece musí být nějaký způsob jak se vyhnout těm věčným bolestem......
A k cvičení...chodíme s dcerou občas do posilky ale tohle je pro mě úplně nové,musím to v klidu prostudovat.
Uživatelský avatar
luca
Příspěvky: 456
Registrován: sob bře 17, 2007 19:41
Bydliště: Strašice u Rokycan

Re: boruvkaa

Příspěvek od luca »

boruvkaa píše:Všem děkuji za reakce.
Dceři je 14 a rozhodly jsme se obě....na začátku byla přísnější ona a hlídala mě,jestli nepodvádím....:).
Tedˇuž má občas chuť to zabalit,ale zatím se statečně drží,stěžuje si,že jí honí chutě na sladké,a celkově je unavená.
Je astmatička a bere pravidelně léky,tak nevím,jestli se to spolu nějak nebije.
Já mám zase prášky na vysoký tlak a štítnou žlázu.
Sůl používáme mořskou a je fakt,že jem asi docela dost solila...teď se to nedá srovnat,ale někdy mě to popadne.....
Vždycky jsem milovala nastrouhanou okurku s česnekem,solí a bílým jogurtem....tak teď to baštím bez jogurtu,má to sice úplně jinou chuť ,ale taky to není špatné.
Jo..taky mě honí chutě....na tvrdý sýr,jogurt.,nebo kousek kuřete......atd.To mi fakt chybí a doufám,že to čsem přejde.
Jinak po mě je to o moc jednodušší ,než pro dceru,já držela už asi rok bezlepkovou dietu,takže pečivo mi neschází,kdežto jí ano.
Na ty řasy se zkusím zeptat ve zdravé výživě,až tam půjdu.

Tak já tu sůl zkusím úplně vynechat,jestli to pomůže,ty kolena mě dnes bolí celý den...
Jo a dcerka se ptá ,z čeho se při syrovce bere jód?
zajděte s dcerou do nějakého obchodu se zdravou výživou a podívejte se na výrobky od firmy lifefood - ty jsou raw a najdete mezi nimi různé sladkosti (třeba raw čokoládu, sušenky), raw olivy (jsou úžasné) a také chlebíky - ty si můžete i vyrobit samy, tady na webu najdete recept - v zásadě jsou to vždy namletá a namočená semena a zrna dle výběru, do toho koření dle chuti a třeba rajčata nebo jiná zelenina - zpracuje se hmota, z ní se vyrobí tenké placky, rozprostřou se na plech a suší se (ideálně na slunci, když není, tak v sušičce či na topení)
o lifefood tady najdete celé vlákno v sekci "kde co sehnat"
souhlasím s Jindrou, že přechod na tuhle stravu je možná lepší postupný - ale každému vyhovuje něco jiného, pro někoho je lepší ze dne na den radikální řez...
ale u té dcery bych to asi nehrotila - je fajn, že to chtěla sama, ale pokud jí to teď dělá problém, ať nemá pocit, že je k něčemu nucená - minimálně ty výrobky lifefood by jí to mohly zpříjemnit, pokud ani to ne, ať si vybere něco, co jí fakt chybí a dopřeje si to jen občas a v malém množství a časem už to nebude potřebovat...
to je dle mých zkušeností, u vás to může být zas jinak - je třeba hledat - vždyť život by měl být cesta - nejspíš k sebekultivaci? - to nechť si každý definuje dle svého :)
boruvkaa
Příspěvky: 14
Registrován: pát bře 11, 2011 11:30
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: boruvkaa

Příspěvek od boruvkaa »

Sušenky???No ta se zblázní radostí a olivy zase miluju já.......:),jenže ty klasické jsou strašně slané....
Tak to je super zpráva,hned zítra tam vlítnu.
Dceru k ničemu nenutím,je to její rozhodnutí,ona je strašně cílevědomá a řekla bych,že ten motor je tady ona.
Jasně,že mám trošku strach abych v jejím případě něco nezkazila....a rozhodně to nehodlám hrotit,musím se přiznat,že jsem jí dokonce nabízela,že jí uvařím trošku rýže....ale ona nechce.
Když mi v noci bylo tak blbě s hrůzou jsem čekala,jestli nepříjde taky,jestli jsem třeba něco špatně zkombinovala,ale ráno vstávala s úsměvem....ale to břicho ji trošku pobolívá pořád.
boruvkaa
Příspěvky: 14
Registrován: pát bře 11, 2011 11:30
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: boruvkaa

Příspěvek od boruvkaa »

Tak já už ničemu nerozumím.....právě jsem si přečetla jídelníčky osmi statečných tady na stránkách,že se nechám inspirovat.....
Někteří kombinují ovoce a zeleninu v jednom jídle,někdo jí bílý jogurt,někdo krevety????Někdo jí ráno ,někdo začíná v poledne.....
Tak teď už v tom mám úplný guláš.....
Pooomoooc........
Takže můžu bílý jogurt?
A kolik máme deně sníst naklíčených věcí??
Docela nám chutnají ale asi se jimy přecpáváme....
Kombinace ovoce a zeleniny v jednom jídle nedělá trávící potíže????
Potřebovala bych pomoct sestavit takový jízdní řád-jídelníček ať se mám ze začátku čeho držet....a po čas,jak jsem pochopila,si to stejně upravím,podle toho co komu vyhovuje.
Velmi mě překvapila ta ranní káva......já myslela,že kafe je zcela nevhodné a tak jsem ho vyloučila...
Omlouvám se že jsem to na Vás tak vychrlila,ale jsem z toho celá zmatená......a to jsem si myslela,že ty principy už začínám chápat.
Uživatelský avatar
luca
Příspěvky: 456
Registrován: sob bře 17, 2007 19:41
Bydliště: Strašice u Rokycan

Re: boruvkaa

Příspěvek od luca »

neber to jako že se něco může-nemůže
je to přece každého rozhodnutí
říkejme spíš je ideální-není ideální
já třeba začínám ráno vodou a pokračuju kafem, pokud na něj mám chuť
pak nějaké ovoce...
naklíčené nejím vůbec - někdo jiný zas jo - podle mne ta bolest břicha může být z toho, pokud jíte naklíčeného hodně
pokud jde o jogurty, nemůžu sloužit - já mléko a mléčné výrobky asi netrávím (každopádně jsem mohla jen mléko mateřské coby kojenec, pak už jsem vše od mléka vždy zvrátila :P )
... uvědom si, že každý člověk je jiný... a hledej
boruvkaa
Příspěvky: 14
Registrován: pát bře 11, 2011 11:30
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: boruvkaa

Příspěvek od boruvkaa »

Jestli myslíš to moje bolení,tak zrovna včera jsme naklíčené vynechaly.....
Takže zkoušet a poslouchat,co na to říká tělo....jestli to chápu správně.
Uživatelský avatar
lumoska
Příspěvky: 980
Registrován: pon úno 28, 2011 18:48
Bydliště: Bratislava

Re: boruvkaa

Příspěvek od lumoska »

ale to nemozes tak brat, ze len co ste jedli vcera....aspon ja mam taku skusenost, ze zaludocne tazkosti su casto spojene aj s jedlom, ktore clovek zjedol aj par dni pred tym...
Nehovoriac o tom, ze ako celiaticka som si odzila par krcov s tym, ze zjes niaky lepok a brucho ta boli za 2 mesiace z toho.
:)
Celý život žiadne hranice.
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: boruvkaa

Příspěvek od buc11 »

8 statečných je doví co zač/pravděpodobně jsem tam i já/,
mé oblíbené slogany: zdraví je spíš o nejezení, a vita je jen pro vyvolené
nicméně existuje-li ouvrveit bude to spíš o vůli, nebo-li ukázněnosti, nenaslouchat volání těla po plnění, neb kávy, jogurty, placky aspol k danému cíli moc nepovedou
osobně bych se pokoušel o vkládání šťávových či úplně odlehčovacím dnů, soustředit se spíš na zralý zelovoc, kousat aspoň 200x, nejest po 17:00 a pak se uvidí.
Potíže lze, dokud nedojde k buněčné očistě, očekávat-při nekontrolovaném jezení i na vita to může trvat leta nebo vůbec
Uživatelský avatar
luca
Příspěvky: 456
Registrován: sob bře 17, 2007 19:41
Bydliště: Strašice u Rokycan

Re: boruvkaa

Příspěvek od luca »

prostě někdo je ortodoxní, někdo ne
někdo je 100% raw, někdo 90%, jinej 70%...
někdo tady dokonce jí občas ryby - a je spokojenej
ale důležitý je odlehčovat - jak říká buc
ono se pak i stane, že člověk najednou na ta hutnější jídla už nemá ani pomyšlení
mně se kdysi dařilo postupně odlehčovat a odlehčovat, až jsem odlehčila jaksi zu viel, přehnala jsem to a reakce těla byla překvapivá :roll: - no prostě všeho s mírou
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: boruvkaa

Příspěvek od Panda »

luca píše:...někdo je 100% raw, někdo 90%, jinej 70%...
A i těch 100% raw má tisíce variant a dá se dělat dobře i špatně. Neexistuje jednoznačný recept co je správně, protože každý člověk je jiný, v jiných podmínkách, v jiném stavu. Hlavní je začít více vnímat signály těla, zkoušet a sledovat a učit se z chyb.
boruvkaa
Příspěvky: 14
Registrován: pát bře 11, 2011 11:30
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: boruvkaa

Příspěvek od boruvkaa »

Děkuji za odpovědi,já když něco dělám,chci to dělat pořádně aby to mělo nějaký smysl.
Musím si to všechno v hlavě pořádně přežvýkat asi tak 200x....:).
Je to pro mne všechno tak nové....... (:-)
boruvkaa
Příspěvky: 14
Registrován: pát bře 11, 2011 11:30
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: boruvkaa

Příspěvek od boruvkaa »

Pořád je mi blbě......zlobí bývalý žlučník,nebo střeva...
Včera sklenka mrkvové šťávy...dnes nic,jen voda a bylinkový čaj.....
Tomu říkám očista dočista ......
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: boruvkaa

Příspěvek od buc11 »

boruvkaa píše:Pořád je mi blbě......zlobí bývalý žlučník,nebo střeva...
Včera sklenka mrkvové šťávy...dnes nic,jen voda a bylinkový čaj.....
Tomu říkám očista dočista ......
trochu mne to deprimuje, začátečníci a mají silnější vůli než já
věřím, že i totokt mi pomůže k mé pondělko-úterní suché 60tihodinovce,
dokonce i pracovní kolegyně souhlasí
můj příspěvek měl sdělovat, že trpělivost a vůle povedou k žádaným cílům,
cesta ovšem bude z mýho úhlu pohledu trnitá
boruvkaa
Příspěvky: 14
Registrován: pát bře 11, 2011 11:30
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: boruvkaa

Příspěvek od boruvkaa »

Ahoj.....
Dnes už je trošku líp a mám strášný hlad..takže se s chutí pustím do ovoce:)-
Mimochodem, ono je lehké nejíst když je človějku blbě,to není otázka vůle....:).
Myslím,že boje s vůlí mne teprve čekají.....
Zatím se dějí samé pozitiva,pominu-li poslední tři dny...kdy mi bylo fakt špatně.
Dcery se ve škole dokonce vyptávají,co že to jí za zázračnou dietu....../trošku šla s váhou dolů ale hlavně jako by září ze vnitř....../tak jim tam udělala osvětu o vitariánství..mimochodem když si na sváču donesla naklíčené mungo,tak jí to spolužáci málem zbaštili....:).
Těď jí čeká několik víkendů mimo domov, s klasickou vegetariánskou stravou....tak jsem si říkala,že jí od středy pomalinku přidám lehce vařené/rýži,brambory....ať se jí tam neudělá blbě z toho rychlého přechodu.....a pak zase najede zpět pokud bude chtít..
Já zatím nic neměním na syrovce je mi fajn/ pominu-li poslední tři dny a za to syrovka nemůže/ nemám patřičný odstup,abych mohla posoudit,jak se tohle jídlo projevuje na mě, ale celkové je mi moc fajn ,jsem čilejší a mám víc energie.Jen ty chutě někdy zlobí..:).
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: boruvkaa

Příspěvek od Jindra »

boruvkaa píše:Dcery se ve škole dokonce vyptávají,co že to jí za zázračnou dietu... tak jim tam udělala osvětu o vitariánství
tak tohle už nedělám - ani doma ani v práci ani jinde. kdykoli naznačím, že dnešní běžná vařácká strava je jen mrtvá hmota, jsem za exota (a stávám se středem pozornosti, to nesnáším, blééé), tak už si to nechávám pro sebe
boruvkaa píše:Jen ty chutě někdy zlobí
jj, znám, ale není problém dát jim raw varianty. Mixni si banán, namoč datle, pocumlej pár fíků, zakousni lněnku... samé dobroty :)
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Odpovědět