Linda a spol.

Tady si každý můžete založit svůj vita-deníček.
Podmínkou je, že název deníčku bude začínat vaší přezdívkou.
Viz vzor.

Moderátor: hugo

Linda
Příspěvky: 43
Registrován: úte srp 03, 2010 20:50

Linda a spol.

Příspěvek od Linda »

Ahoj vespolek, zakladam denicek, jehoz hlavnim cilem by melo byt mapovani nejen meho uzivani si raw food, ale zejmena to, jak raw co nejlepe uvelebit doma.

Nemyslim si, ze bych mela do stravovani nejak extra mluvit manzelovi, je dospely a ma sveho rozumu dost. Ale mame ctyrlete deti - a jim prece chci (a asi musim) davat k jidlu to, o cem jsem presvedcena, ze je pro ne to nejlepsi.

No....ono by asi bylo i lepsi, kdyby si syrovou starvu zamiloval i manzel:-) jednak aby mi dlouho vydrzel :-) a druhak abych nemusela kupovat a varit dvoji jidlo.

Takze cil je jasny, naucit se to delat dobre a chutne, aby mi to jedli 8)



Vychozi situace je takova, ze doposud jsem mela rada "zdrave" veci, nelibujeme si (myslim celou rodinu) ve smazenem, junk foodu, kokakole a tak, ale obcas libove maso bylo, deti bile jogurty s marmeladou, zeleninova jidla a podobne. Takze lepsi prumer, klasicky vyzivar by nas asi pochvalil.

Rozhodne nejsem opriznivcem drastickych reseni. Deti jedi ve skolce - a to nechci zatim resit. Chci resit to, na co dosahnu, tedy zejmena snidane odpo svaciny a vecere.
Nehodlam delat sceny jen proto, ze na cviceni dostanou deti nakonec zelatinoveho medvidka... to by nadelalo vic skody nez uzitku.


Se snidanemi, zejmena ted v lete, neni problem - ovoce a ovoce a ovoce. Driv jsme obcas mivali vlocky zalite horkou vodou a k nim mandle a ovoce a med, zkusim na podzim nahradit vlocky pohankou, co to udela.


Aktualni problem, ktery resim, jsou hlavne vecere.
Pokud udelam zeleninovy salat anebo jen pokrajim monodruhovou zeleninu, deti to moc nechteji. Zobnou si, ale najedeni z toho nejsou.

Pokud bych chtela veceri neovocnou a sytejsi nez jen solo zelenina, co mam varit?


Urcite tady je spousta rodicu - poradite mi prosim nejake mnamky, co chutnaji i detem? nebo co hodne chutnaji i vam?

Mam v planu kvetakove rizoto z knizky VTalandove, zkusit susene placky treba s avokadovou pomazankou .... co dal?

Dekuji za ev. reakce:-)
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Linda a spol.

Příspěvek od Panda »

Není lepší dát dětem k večeři ovoce než zeleninu? Jistě by to raději, a na ovoci se dá vyžít také dobře, ještě když mají jinde jiné druhy stravy. Když budou mít potřebu tak si někdy také rády schoupnou trochu zeleniny mimo, třeba trochu papriky či květáku připravené na mističce.
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Linda a spol.

Příspěvek od Jindra »

Já právě taky mám dojem, že ovoce by bylo vhodnější... je líp stravitelné - aby jim zelenina neležela v žaludku ještě půlku noci ve spánku... no ale důležitější než to, co jí, je doba - jíst zavčas před spaním.
Jinak my osobně teda děláme dětem třeba špaldové rizoto a k tomu zeleninu (v horším případě aspoň mraženou). Dále si myslím, že by rozhodně měly chutnat banány: dám je pár hodin před jídlem do lednice, pak je na talíři namačkám vidličkou najemno a lze přidat pár jahod, malin, lesního ovoce apod., to už namačkám jen míň, navonět mletou skořicí.
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
Samira
Příspěvky: 2326
Registrován: pon pro 28, 2009 19:56

Re: Linda a spol.

Příspěvek od Samira »

Linda - je mi sympaticky Tvoj neagresivny pristup k stravovaniu Tvojich deti. Kedze vlastne nemam, radit z osobnej skusenosti nebudem, naopak, budem sem chodit "na rozumy" ako si to vyriesila Ty. Moze sa mi to do buducna hodit.

Co takto nastruhana mrkva na veceru? Je to zelenina, ale je sladka, mozno by detom chutila. No asi ich to velmi nezasyti, vsak?
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Linda a spol.

Příspěvek od Panda »

Jindra píše:... navonět mletou skořicí.
Nebo přidat mletý mák (a případně ještě mletý kokos), mňam! :-)
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Linda a spol.

Příspěvek od Panda »

Samira píše:...Co takto nastruhana mrkva na veceru? Je to zelenina, ale je sladka, mozno by detom chutila. No asi ich to velmi nezasyti, vsak?
Když přidá strouhaná jablka a trochu pomeranče (a trochu vody) tak zasytí a zachutí.
Uživatelský avatar
Samira
Příspěvky: 2326
Registrován: pon pro 28, 2009 19:56

Re: Linda a spol.

Příspěvek od Samira »

Tak dik.
Este pred chvilou som mala pocit, ze nie som hladna. A teraz by som si dala jabko, mrkvu, mak, kokos, skoricu a aspon kilo :mrgreen:
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Linda a spol.

Příspěvek od Panda »

Dej si raději půst, bude Ti po něm líp. ;-)
Uživatelský avatar
Samira
Příspěvky: 2326
Registrován: pon pro 28, 2009 19:56

Re: Linda a spol.

Příspěvek od Samira »

Aj to bude, ked pride cas.
Ale najskor doma melon a aspon polovica z horeuvedenych mnamiek.
Linda
Příspěvky: 43
Registrován: úte srp 03, 2010 20:50

Re: Linda a spol.

Příspěvek od Linda »

Panda píše:Není lepší dát dětem k večeři ovoce než zeleninu? Jistě by to raději, a na ovoci se dá vyžít také dobře, ještě když mají jinde jiné druhy stravy. Když budou mít potřebu tak si někdy také rády schoupnou trochu zeleniny mimo, třeba trochu papriky či květáku připravené na mističce.
Myslela jsem, ze zelenina ma zase jiny ziviny nez ovoce (a ono te zeleniny ve skolce moc nedostanou, jaksi :roll: )..
Jo a taky takovy decentni problem - po ovoci desne curaji - a to je v dobe spanku ponekud nezadouci, jaksi :oops:

Roznahnany banan by urcite sel, to je dobry napad.
Linda
Příspěvky: 43
Registrován: úte srp 03, 2010 20:50

Re: Linda a spol.

Příspěvek od Linda »

Samira píše:Linda - je mi sympaticky Tvoj neagresivny pristup k stravovaniu Tvojich deti. Kedze vlastne nemam, radit z osobnej skusenosti nebudem, naopak, budem sem chodit "na rozumy" ako si to vyriesila Ty. Moze sa mi to do buducna hodit.

Diky:) Ono to asi ani jinak nejde, rozhodne nechci prehnanou snahou o zdravy jidlo ty nebozatka nejak ponicit na dusi - abych jim rvala od pusy neco, co treba dostaly od kamarada... a cepovala skolku.....a nechodila radsi na navstevy.
Ne, na to se IMHO musi jinak - proste je (vcetne mlsneho manzela) presvedcim, ze raw je vyborny:)
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Linda a spol.

Příspěvek od s.arik »

Ahoj,
mám téměř tříletou dceru, jí tak 80-90% raw, já 99%, partner také.
Jdeš na to dobře, pozitivní motivace nic nepokazí, zákazy mohou podělat dost.
Panda píše:
Samira píše:...Co takto nastruhana mrkva na veceru? Je to zelenina, ale je sladka, mozno by detom chutila. No asi ich to velmi nezasyti, vsak?
Když přidá strouhaná jablka a trochu pomeranče (a trochu vody) tak zasytí a zachutí.
Jj, salát z mrkve, jablka a pomerančové šťávy dcera miluje. Každý den dělám salát ze 7-8 mrkví, 3-5 jablek dle velikosti a jednoho pomeranče + voda a sladké dostatečně.

Dále jí hodně všemožné ovoce. Miluje ořechy, jí vlastně všechny kromě lískových.

Ad semínka: občas zobne slunečnici, ale doopravdy mají úspěch jen silně česnekové lněné placky a makové kuličky :) Můj recept tady: viewtopic.php?p=108971#p108971
více vita receptů zde: http://vitakucharka.blog.cz/

Zelenina jen večer: dělávám salát ze strouhané okurky, dvou pokrájených rajčat, příp. jedné kápie a buď cibule, nebo pórek, a bylinky+himalájská sůl. Dlouho (asi tak rok :wink: ) dcera vyzobávala striktně rajče a červenou kápii a zelené odmítala. Teď už jí ze salátu všechno - základ úspěchu je ovšem krmit ji lžící z mé mísy, trochu opruz, ale jen tak zatím docílím, že má v každém soustu něco červeného i něco zeleného :)

Děti obvykle neodmítnou ovocné koktejly a taky raw zmrzliny (zmrazíš oloupaný banán, pak ho rozmixuješ s bobulovitým ovocem, příp. s medem....skořicí...ale i bez toho je to sladké dost.

Tak držím palce a napiš, jak to jde :)
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Linda a spol.

Příspěvek od s.arik »

Jo a na rozdíl ode mne jí překvapivě chutnají tablety chlorelly :shock: tak možná to taky můžeš zkusit. Ale asi to funguje jen tehdy, když je jíš viditelně sama a děláš s nimi trochu drahoty :lol:
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Lidka
Příspěvky: 231
Registrován: pát dub 23, 2010 11:34

Re: Linda a spol.

Příspěvek od Lidka »

s chlorellou taky vynikajici zkusenost u maleho syna, byvala to jeho nejoblibenejsi mlska, ze jsem ho brzdila.
Ty zuby a ty bobiky po ni (:-) :mrgreen: (:-)
Linda
Příspěvky: 43
Registrován: úte srp 03, 2010 20:50

Re: Linda a spol.

Příspěvek od Linda »

Lidka píše:s chlorellou taky vynikajici zkusenost u maleho syna, byvala to jeho nejoblibenejsi mlska, ze jsem ho brzdila.
Ty zuby a ty bobiky po ni (:-) :mrgreen: (:-)

Ahoj, to je teda - to by me nenapadlo, ze jim to chutna:-) Chlorellu jsem myslela az na podzim, az ubude zeleneho, ale ptam se dopradu - kterou konkretne znacku (vyrobce) si ty vasi mrnousi oblibili?
Linda
Příspěvky: 43
Registrován: úte srp 03, 2010 20:50

Re: Linda a spol.

Příspěvek od Linda »

Vcera bylo poloraw - ruzna cerstva zelenina pokrajena, s cibuli a cesnekem, zabalena do tortilovych (kukuricnych) placek. V tomhle baleni to jedly deti i manzel.

Snidane - hafo broskvi
Linda
Příspěvky: 43
Registrován: úte srp 03, 2010 20:50

Re: Linda a spol.

Příspěvek od Linda »

s.arik píše:Ahoj,
mám téměř tříletou dceru, jí tak 80-90% raw, já 99%, partner také.
Jdeš na to dobře, pozitivní motivace nic nepokazí, zákazy mohou podělat dost.
S.ariku, dekuju moc za overene tipy.
A zajimalo by me - mas nejak promysleno, co budes delat se skolkou?
Uživatelský avatar
midsummer
Příspěvky: 163
Registrován: čtv led 29, 2009 11:20

Re: Linda a spol.

Příspěvek od midsummer »

Četla jsi tenhle příběh? Určitě doporučuju:

http://www.freshness.cz/profiles/blogs/ ... y-matyasek
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Linda a spol.

Příspěvek od s.arik »

chlorellu jsem měla pouze z Lifefoodu.

Školku asi nebudu řešit nijak, prostě bude jíst, co jí tam dají. Od okolí moc dobře zná vařené obědy, pečivo, mléčné výrobky a sladkosti a dožaduje se toho, takže kdybych jí balila svačinky, stejně by jedla raději vařenou klasiku jako ostatní děti. V obchodě škemrá děsně pečivo, takže si nedělám iluze, že by nepřesvědčila učitelky ve školce o svém obrovském hladu. "Já chci něco papat" slyším asi tak 4x za hodinu, je prostě otesánek po mně...
Je mi vcelku jedno, jak bude jíst, doma máme zkrátka pouze zdravé potraviny a co venku, to je její věc. Já vyrostla na horším jídle a taky žiju, strava by měla být osobním rozhodnutím každého.
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Linda
Příspěvky: 43
Registrován: úte srp 03, 2010 20:50

Re: Linda a spol.

Příspěvek od Linda »

s.arik píše:Je mi vcelku jedno, jak bude jíst, doma máme zkrátka pouze zdravé potraviny a co venku, to je její věc. Já vyrostla na horším jídle a taky žiju, strava by měla být osobním rozhodnutím každého.
Tos napsala moc hezky.


Vcera prisli troji kamaradi s detma, slavil se svatek. Prichystala jsem tunu ovoce na pohosteni - banany, svestky, vino.
Kamaradi prinesli tycinky, lupinky, kokasusenky.

Deti se nejdriv nacpaly ovocem (kazdy dva banany atd.), ale pak pilne a s chuti pokracovali susenkama a pod.

Nemam na to, rvat jim to z rukou. Vidim to nerada, ale nezbyva nez to snaset. Nebo mam delat neco jineho? (otazka filosoficka)
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Linda a spol.

Příspěvek od s.arik »

já dneska vyměkla v krámě a koupila jí rohlík :) je mi jí každý den líto, že nemůže mít ani takovou pitomost, co žužlá kdejaké mimino kolem ní. má z rohlíku vždycky vánoce, jednou za týden nebo tak nějak se to snese.
když je někde na návštěvě, po ovoci ani nevzdechne a pere do sebe pečivo a sladké (případně oběd, polévky...) a tak. její věc.
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Oriana
Příspěvky: 230
Registrován: čtv lis 27, 2008 12:14
Bydliště: okres Mělník

Re: Linda a spol.

Příspěvek od Oriana »

Moc se mi líbí váš - Šárky a Lindy - přístup. Hlavně to, že to nelámete přes koleno za každou cenu. Přesto Vaše děti jedí o 90% lépe a kvalitněji než většina dětí.
Naposledy upravil(a) Oriana dne pon srp 09, 2010 7:16, celkem upraveno 1 x.
Linda
Příspěvky: 43
Registrován: úte srp 03, 2010 20:50

Re: Linda a spol.

Příspěvek od Linda »

Dneska bude k veceri kvetaaak s orechovou omackou- to by mohlo zabrat i na manzela :D


Konecne mi dozralo avokado a nez jsem vymyslela, co s nim, tak jsem ho snedla lzickou (:-)
Pro piste - co hezkeho s avokadem?
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Linda a spol.

Příspěvek od Panda »

Linda píše:...Pro piste - co hezkeho s avokadem?
Sníst. To je úplně to nejlepší co s ním můžeš udělat. Nevím proč se nutit do nějakých smíchanin když MONO TO JE ONO!
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Linda a spol.

Příspěvek od Jindra »

s.arik píše:já dneska vyměkla v krámě a koupila jí rohlík :) je mi jí každý den líto, že nemůže mít ani takovou pitomost, co žužlá kdejaké mimino kolem ní. má z rohlíku vždycky vánoce, jednou za týden nebo tak nějak se to snese.
když je někde na návštěvě, po ovoci ani nevzdechne a pere do sebe pečivo a sladké (případně oběd, polévky...) a tak. její věc.
Píšu to hrozně nerad, ale souhlasím s Tebou. Oriana píše správně - děláte to, holky, dobře. Já blb to právěže lámal přes koleno a dneska to horko těžko napravuju. Škoda, že tu Linda nepřišla dřív, třeba bych se od ní inspiroval a nedělal to loni doma tak blbě, když jsem děckám jedno jídlo zakazoval a jiný vnucoval. Takže fakt žádný donucování, to špatně dopadne. Mám zkušenost :(
No a Šárko to pak nemá to jídlo na návštěvě na malý nějaký následky? Břichabol nebo zahlenění... a pokud jo, vysvětluješ jí, že to má z toho pečiva a sladkýho, aby se poučila pro příště?
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: Linda a spol.

Příspěvek od buc11 »

Panda píše:
Linda píše:...Pro piste - co hezkeho s avokadem?
Sníst. To je úplně to nejlepší co s ním můžeš udělat. Nevím proč se nutit do nějakých smíchanin když MONO TO JE ONO!
taky sem si to 2 roky říkal, ale po 720ti avoších se mi to začlo zajídat, tak už je mixuju, krom černých a nebo obrovských španěláků, ty vždy jen samostatně
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Linda a spol.

Příspěvek od s.arik »

buc11 píše:tak už je mixuju
ale s čím? :)
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: Linda a spol.

Příspěvek od buc11 »

s.arik píše:
buc11 píše:tak už je mixuju
ale s čím? :)
rajče, okurka, česnek, kyselá vokurka,
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Linda a spol.

Příspěvek od Jindra »

buc11 píše:rajče, okurka, česnek, kyselá vokurka,
jen jsem chtěl zkontrolovat, eslis napsal aj česnek. Vidím ho tady napsanej, takže OK. Avoš s česnekem, to je ono, mňááám
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Linda
Příspěvky: 43
Registrován: úte srp 03, 2010 20:50

Re: Linda a spol.

Příspěvek od Linda »

Jindra píše:
s.arik píše:já dneska vyměkla v krámě a koupila jí rohlík :) je mi jí každý den líto, že nemůže mít ani takovou pitomost, co žužlá kdejaké mimino kolem ní. má z rohlíku vždycky vánoce, jednou za týden nebo tak nějak se to snese.
když je někde na návštěvě, po ovoci ani nevzdechne a pere do sebe pečivo a sladké (případně oběd, polévky...) a tak. její věc.
Píšu to hrozně nerad, ale souhlasím s Tebou. Oriana píše správně - děláte to, holky, dobře. Já blb to právěže lámal přes koleno a dneska to horko těžko napravuju. Škoda, že tu Linda nepřišla dřív, třeba bych se od ní inspiroval a nedělal to loni doma tak blbě, když jsem děckám jedno jídlo zakazoval a jiný vnucoval. Takže fakt žádný donucování, to špatně dopadne. Mám zkušenost :(
No a Šárko to pak nemá to jídlo na návštěvě na malý nějaký následky? Břichabol nebo zahlenění... a pokud jo, vysvětluješ jí, že to má z toho pečiva a sladkýho, aby se poučila pro příště?

Jindro a jak mas stary deti? Docela by me zajimaly podrobnosti, jak ses je snazil naucit na jiny jidlo a jak to nakonec dopadlo.

Jinak u nas byl vikend ve znameni navstev u kamaradu a na oslave narozenin, takze desny. Ale jidla doma jedena byla OK:)
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Linda a spol.

Příspěvek od Jindra »

Linda píše:Jindro a jak mas stary deti? Docela by me zajimaly podrobnosti, jak ses je snazil naucit na jiny jidlo a jak to nakonec dopadlo.
Mám dva opravdu pěkné kluky, 6 a 11 roků. Jsou vitální, štíhlí, zdraví. Píšu to chválně, abych zdůraznil, že nejsou žádné důvody nějak jim něco "vnucovat". Mají dost pohybu na to, aby všechny ty škodliviny na vařené stravě zase pěkně spálili. Ale přesto, chytrý a osvícený tatínek (teď mluvím ironicky o sobě) považoval za nezbytné děti předělat na raw stravu, takže jsem jim ovozel vnucoval, zakazoval vařeniny, pečivo, sladkosti. Když jedli (teď myslím všechny - děti i manželka) něco, co nebylo dle raw košér, měl jsem k tomu "chytré" poznámky (rozuměj "blbé kecy"; sice jsem to myslel dobře, ale dneska vím, že to byly blbý kecy, který jim akorát znechucovaly jídlo). Zkrátka, tatínek si něco nastudoval a byl široko daleko nejchytřejší.
Čeho jsem dosáhl? Děti si sladkosti kupovaly potají a měly je poschovávané různě po bytě, aj ve sklepě jsme to s manželkou nacházeli. Dřív kluci bezproblémově jedli aspoň trochu ovoce a k obědu zeleninové přílohy, ale dneska? Já jim to tak zprotivil, že z tý trochy zbylo torzo, ovoce skoro odmítají a zeleniny si trošinku vezmou při obědě jako přílohu. Jinak řečeno, celkově je to ještě horší, než to bylo před dvěma roky, než já mistr začal dělat chytrýho. Nenávidím se, hodně jsem to doma podělal a teď to horko těžko napravuju a dlooouho napravovat budu. Takže prosím ne, nenuťte nikoho, otočí se to proti vám. Taková je moje hořká zkušenost.
Já nevím, proč jsem si hrál na tak chytrýho. Asi proto, že jsem blbej. No, už jsem si to uvědomil a teď napravuju, napravuju.
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
Eva.cz
Příspěvky: 627
Registrován: stř čer 17, 2009 17:12
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Linda a spol.

Příspěvek od Eva.cz »

Jindra píše:[Dřív kluci bezproblémově jedli aspoň trochu ovoce a k obědu zeleninové přílohy, ale dneska? Já jim to tak zprotivil, že z tý trochy zbylo torzo, ovoce skoro odmítají a zeleniny si trošinku vezmou při obědě jako přílohu. Jinak řečeno, celkově je to ještě horší, než to bylo před dvěma roky, než já mistr začal dělat chytrýho. Nenávidím se, hodně jsem to doma podělal a teď to horko těžko napravuju a dlooouho napravovat budu. Takže prosím ne, nenuťte nikoho, otočí se to proti vám. Taková je moje hořká zkušenost.
Já nevím, proč jsem si hrál na tak chytrýho. Asi proto, že jsem blbej. No, už jsem si to uvědomil a teď napravuju, napravuju.
Jindro, věř, že tohle je přechodný stav. Až budou mít pocit, že své "vítězství" demonstrovali dost a že ovozel bojkotovali dostatečně, myslím, že se do něj zase s chutí pustí, když jim to dříve chutnalo.
Nenadávej si, jsi fajn chlap!!!
Když se odhodláte a správně vytočíte směrem nahoru telefonní číslo, oni vám to nahoře zvednou.
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Linda a spol.

Příspěvek od Jindra »

Eva.cz píše:Jindro, věř, že tohle je přechodný stav. Až budou mít pocit, že své "vítězství" demonstrovali dost a že ovozel bojkotovali dostatečně, myslím, že se do něj zase s chutí pustí, když jim to dříve chutnalo.
Evo děkuju! Naplňuješ mne optimismem. Kéž by to takhle bylo!
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Linda
Příspěvky: 43
Registrován: úte srp 03, 2010 20:50

Re: Linda a spol.

Příspěvek od Linda »

Jindra píše:
Linda píše:Jindro a jak mas stary deti? Docela by me zajimaly podrobnosti, jak ses je snazil naucit na jiny jidlo a jak to nakonec dopadlo.
Mám dva opravdu pěkné kluky, 6 a 11 roků. Jsou vitální, štíhlí, zdraví. Píšu to chválně, abych zdůraznil, že nejsou žádné důvody nějak jim něco "vnucovat". Mají dost pohybu na to, aby všechny ty škodliviny na vařené stravě zase pěkně spálili. Ale přesto, chytrý a osvícený tatínek (teď mluvím ironicky o sobě) považoval za nezbytné děti předělat na raw stravu, takže jsem jim ovozel vnucoval, zakazoval vařeniny, pečivo, sladkosti. Když jedli (teď myslím všechny - děti i manželka) něco, co nebylo dle raw košér, měl jsem k tomu "chytré" poznámky (rozuměj "blbé kecy"; sice jsem to myslel dobře, ale dneska vím, že to byly blbý kecy, který jim akorát znechucovaly jídlo). Zkrátka, tatínek si něco nastudoval a byl široko daleko nejchytřejší.
Čeho jsem dosáhl? Děti si sladkosti kupovaly potají a měly je poschovávané různě po bytě, aj ve sklepě jsme to s manželkou nacházeli. Dřív kluci bezproblémově jedli aspoň trochu ovoce a k obědu zeleninové přílohy, ale dneska? Já jim to tak zprotivil, že z tý trochy zbylo torzo, ovoce skoro odmítají a zeleniny si trošinku vezmou při obědě jako přílohu. Jinak řečeno, celkově je to ještě horší, než to bylo před dvěma roky, než já mistr začal dělat chytrýho. Nenávidím se, hodně jsem to doma podělal a teď to horko těžko napravuju a dlooouho napravovat budu. Takže prosím ne, nenuťte nikoho, otočí se to proti vám. Taková je moje hořká zkušenost.
Já nevím, proč jsem si hrál na tak chytrýho. Asi proto, že jsem blbej. No, už jsem si to uvědomil a teď napravuju, napravuju.

Dekuju, zes to napsal takhle otevrene. Je to ale docela tezky, presvedcit nekoho, na kom ti zalezi, do zdrave stravy, ze?
Linda
Příspěvky: 43
Registrován: úte srp 03, 2010 20:50

Re: Linda a spol.

Příspěvek od Linda »

Jo a po snidani tady po detech zbyla i nakrajena paprika, i naklicena cervena cocka, sakra. A zrovna do ty cocky jsem docela vkladala nadeje, je desne dobra. (:-)
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Linda a spol.

Příspěvek od Jindra »

Ta paprika by mi nevadila, děti možná instinktivně poznají, že je hůř stravitelná, ale čočky je škoda, ta je fakt dobrá.
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Linda
Příspěvky: 43
Registrován: úte srp 03, 2010 20:50

Re: Linda a spol.

Příspěvek od Linda »

Vcera jsem udelala specle (testoviny) namichane napul s nahrubo strouhanou cuketou, krajenymi rajcaty a trochou pesta.
Jakoze se ta zelenina v tech testovinach ztrati:-)

A jedli to. Akorat manzel pak rekl, ze mu to nechutnalo. K dobru mu pripisuju, ze pred detma nadsene jedl 8)


A dneska oslavujeme, takze vecer boruvkovy pohar, tuna boruvek, mandle, mel byt roznahnany banan, ale neni, takze trocha jogurtu.
Uživatelský avatar
Samira
Příspěvky: 2326
Registrován: pon pro 28, 2009 19:56

Re: Linda a spol.

Příspěvek od Samira »

Linda píše:Akorat manzel pak rekl, ze mu to nechutnalo. K dobru mu pripisuju, ze pred detma nadsene jedl 8)
Manzel je skvely :)
Moj Drahy, ked sa mi nieco v kuchyni nevydari, tak si nalozi 2x, aby mi spravil radost a pochvali mi to...
Svokra zase spomina, ako jej lekarka pre deti predpisovala rybi olej a svokor (jej muz) ho pred detmi s obrovskou chutou pil, aj lyzicu oblizal, aby mu decka naleteli na to, aka je to lahodka :D
Linda
Příspěvky: 43
Registrován: úte srp 03, 2010 20:50

Re: Linda a spol.

Příspěvek od Linda »

Samira píše:
Linda píše:Akorat manzel pak rekl, ze mu to nechutnalo. K dobru mu pripisuju, ze pred detma nadsene jedl 8)
Manzel je skvely :)
Moj Drahy, ked sa mi nieco v kuchyni nevydari, tak si nalozi 2x, aby mi spravil radost a pochvali mi to...
Svokra zase spomina, ako jej lekarka pre deti predpisovala rybi olej a svokor (jej muz) ho pred detmi s obrovskou chutou pil, aj lyzicu oblizal, aby mu decka naleteli na to, aka je to lahodka :D
(:-)
Linda
Příspěvky: 43
Registrován: úte srp 03, 2010 20:50

Re: Linda a spol.

Příspěvek od Linda »

Dnes vecer relativni uspech, delala jsem raw hummus podle receptu z videa od rawfoodfamily (cuketa, citron, olivac, rimsky kmin, cesnek a tahini) a na nabirani jsem udelala tycinky z mrkve a kedlubny.

Deti jedly mrkev a kedluben, hummus jim prisel moc ostry, manzel jedl i hummus :D
Linda
Příspěvky: 43
Registrován: úte srp 03, 2010 20:50

Re: Linda a spol.

Příspěvek od Linda »

Cpeme se ovocem a zeleninou, deti spis ovocem.
Vcera k veceri banan roznahnany s mletym makem, to byla dobrota (:-)

Mam problem - nejdou mi ususit placky - uz se susi cely den, stridave v troube, zapnute na 50, nezapnute, venku.... a furt jsou blemtave:-(
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Linda a spol.

Příspěvek od s.arik »

Lindo, nevím, jaké placky máš na mysli, já dělám vlastně jen lněné - pomelu hafo lnu, kmín, pepř čtyř barev, himalájskou sůl, přisypu kari a přilisuju česnek. Základ úspěchu je do promíchané sypaniny vmíchat minimum vody.
V mém případě na 4 hrnky (ještě nepomletého) lnu pouze tak 0.7 hrnku vody.
Ono to vypadá, že je to málo, ale musíš to těsto pár minut hníst rukama, je to fuška, ale ve výsledku máš tuhé těsto - vyválené placky se nerozpadají ani hned po udělání a dokonale suché jsou už po 24 hodinách na pečícím papíře (mimo sušičku, troubu, topení či jakékoliv jiné přídavné topení/větrání).
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
Hugo z Hor
Příspěvky: 934
Registrován: pon kvě 28, 2007 23:33
Bydliště: Vrútky

Re: Linda a spol.

Příspěvek od Hugo z Hor »

To já mám přístup skoro opačný - těsto je řidší, ale mám výhodu slušné sušičky pracující od 35°C.
Placky dělám buď špenátové - tam nepřidávám vodu vůbec, ale rozmixuji tak 3 rajčata, přidám k nim trošku bazalky, 2 stroužky česneku, trošku himálájské soli (popřípadě sojovku bragg liquid, ale ruším ji, rozjíždí mi chutě) a samozřejmě čerstvý špenát v množství libovolném (já dávám tak 15-20 dkg, zbytek sním samostatně). Touto tekutinou zaliju mletý len (k tomuto poměru rajčat dávám tak 100g od každého typu semen a ořechů) a sekáčkem projeté para ořechy, máčenou slunečnici, menší cibuli a mrkev. Vařečkou v míse promíchám a lžičkou tvaruji na pečící papír položený na jednotlivé plata v sušičce. Suším teď v létě 6 hodin po každé straně, v zimě i den.

Krom mnou oblíbených špenátových dělám ještě klasické z mletého lnu, rozsekané máčené slunečnice, nějakého koření - většinou kvalitní majoránka, sůl, česnek, tak 50g sezamových celých semínek a trošku soli. Tuto směs vodou zalívám, ale tak, že na lžíci neteče, vařechou se dá míchat zhruba jako těsto na chleba.

Ale teď v létě je nedělám pro sebe skoro vůbec, pokud není požadavek od někoho jiného.
Já nevěřím, že Bůh neexistuje. Já vím jistě, že neexistuje. A díkybohu, že neexistuje ... [OSHO]
Linda
Příspěvky: 43
Registrován: úte srp 03, 2010 20:50

Re: Linda a spol.

Příspěvek od Linda »

Diky za reakce. Ty placky jsou pro me docela dulezite, obcas touzim po necem podstatnejsim nez ovozel, proste.

Delala jsem tehle recept (myslim, ze ho mam z raje chuti)


Staročeský sezamový chléb

Podle našeho receptu si můžete udělat chléb bezlepkový a nepečený a ještě k tomu taaaaakhle dobrý :)
Připravíme si:
400g neloupaného sezamu, 210g zlatého lnu, 340g mrkve, 1dl vody, 1 lžička soli, 2 lžíce majoránky, 2 stroužky česneku, 65g cibule
Mrkev nastrouháme na hodně jemno nebo ještě lépe nasekáme v robotu. Len umeleme na mouku pomocí silného mixéru, mlýnku na ořechy nebo na koření a pak ji spolu se všemi dalšími ingrediencemi včetně vody dáme do robotu. Můžeme míchat buď ručně a nebo pomocí kuchyňského robotu tak, aby sezam zůstal jakž takž vcelku - s těstem se pak lépe pracuje. Rukama je to mnooohem větší zábava a dělání chleba si tak kráásně užijete J Pokud máte sušičku na ovoce, pak s těstem hurá do ní. Pokud ne, stačí jen dát těsto na pečicí papír a sušit na topení nebo v otevřené troubě do cca 50°C.
Omamná staročeská vůně majoránky Vám provoní dům a dočista Vás nadchne :)


Z receptu jsem vycetla, ze mlit mam jen len (ten jsem mela mlety z DMky) a o mleti sezamu tam nebylo ani slovo, tak jsem ho nemlela.
Je to vlhky a chutove (kdyz to naberu na lzicku) horky:-(
Delam nekde chybu?

A dal by me zajimalo, kde nejlip brat len, sezam, slunecnice, aby to nebylo po balickach 100g :mrgreen:
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Linda a spol.

Příspěvek od s.arik »

Nemám ráda sezam ani v příměsi a recpet, kde hraje první housle, bych ani nevyzkoušela :) Zkus prostě čistě lněné placky, nejdou pokazit...
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
Hugo z Hor
Příspěvky: 934
Registrován: pon kvě 28, 2007 23:33
Bydliště: Vrútky

Re: Linda a spol.

Příspěvek od Hugo z Hor »

Linda píše:Z receptu jsem vycetla, ze mlit mam jen len (ten jsem mela mlety z DMky) a o mleti sezamu tam nebylo ani slovo, tak jsem ho nemlela.
Je to vlhky a chutove (kdyz to naberu na lzicku) horky:-(
Delam nekde chybu?

A dal by me zajimalo, kde nejlip brat len, sezam, slunecnice, aby to nebylo po balickach 100g :mrgreen:
Přesně tak, sezam v celku. Ale není sezam jako sezam. Ten klasický márketový je většinou hořký. I když existuje vyjímka - Organic sezam z Tesca, ten hořký není. Občas ho kupuju, pokud chci loupaný. Neloupaný mají třeba v Biosféře balený po 300g, ale já tam teď nekupuju, bo su na ně nasratý. (:-) Mám už v košíku půl roku objednané zboží a buď dostanou jedno a než dostanou druhé, tak to první jim dojde. A za poštovné dvakrát platit nehodlám. Asi košík vysypu a půjdu o dům dál, naštěstí těch shopů stále přibývá.
A přímo na váhu můžeš nakoupit v Lifefoodu.
Já nevěřím, že Bůh neexistuje. Já vím jistě, že neexistuje. A díkybohu, že neexistuje ... [OSHO]
Uživatelský avatar
mira
Příspěvky: 2423
Registrován: ned dub 26, 2009 2:13
Bydliště: Jilemnice

Re: Linda a spol.

Příspěvek od mira »

Pěkně nevypečený dirigent a první houskyle se sezamem.
Všeho s mírou.
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: Linda a spol.

Příspěvek od buc11 »

v chalvě teda jakejkoliv hořkej určitě není
aha, já se splet že už nejsu na ovar.cz
Linda
Příspěvky: 43
Registrován: úte srp 03, 2010 20:50

Re: Linda a spol.

Příspěvek od Linda »

Stale neni suchy (teda jen slaboulinke okraje) a stale je horky.
Do kose s nim :-(

Snidane blumy, svacina blumy a kiwi, vecere rajcata s bazalkou a mrkev na nudlicky namacena do jogurtoveho dipu.
Deti jsou ocividne prekrmene, nad veceri se osklebovaly a ja to musela za nadseneho hykani pojidat sama:)
ajla
Příspěvky: 766
Registrován: úte říj 28, 2008 15:10

Re: Linda a spol.

Příspěvek od ajla »

Sezam, slunečnice, lněné semínko kupuji v bio kvalitě od Alnatury v dm marketu.
Odpovědět