Libor1

Tady si každý můžete založit svůj vita-deníček.
Podmínkou je, že název deníčku bude začínat vaší přezdívkou.
Viz vzor.

Moderátor: hugo

Odpovědět
Libor1
Příspěvky: 7
Registrován: úte čer 30, 2009 8:01

Libor1

Příspěvek od Libor1 »

Mám 27 roků a už dříve jsem experimentoval se zdravou výživou, dělal si ovocené a zeleninové šťávy, snažil jsem jíst střídmě (i když s masem), dopoledne jenom ovoce.Taky jsem dělal asi před 4 roky půst o vodě v délce 10 dnů, ale návratovka nebyla ideální... Občas jsem si taky dal jednodenní půst. Někdy jsem měl ale období, kdy jsem se na to všechno vybodl, a stravoval se... No hrozně.

Poslední dobou se mi v životě vyjasnilo spoustu věcí a udělal jsem v něm spoustu změn a mám vnitřní pocit, že jedna ze změn by měl být přechod k živé stravě. Měsíc už nejím maso, ale všechny ty těstoviny, vařená ovesná kaše, rýže, chleba, sýry, kečupy... Myslím si že stačilo.

Teďka o víkendu jsem s úspěchem dělal Šanku (už jsem jí dělal v životě asi 4x, naposledy před rokem). No a další víkend se chystám na očistu jater (olej+citróny + jablečná příprava) - s tou mám taky již pozitivní zkušenosti. Dále chci pokračovat s očistou podle Malachova, aby se mé tělo rychle vyčistilo. Docela strach mám z hladovky, kdy jak jsem jí dělal, tak jsem za 10 dnů zhodil 10kg, a pak jsem je zase rychle nabral a necítil se nejlíp. Možná zařadím prozatím občasné 1 denní půsty, ale mojí prioritou je si co nejrychleji zvyknout na nevařenou stravu a odbourat chutě na vařené jídlo a zapadnout do vitariánského koloběhu.

K vitariánství přistupuju pozitivně a vím, že to půjde, i když cesta ze začátku nebude asi lehká, ale výsledek za to jistě bude stát. Mým cílem není jenom čistě a perfektně fungující zdravé tělo, ale hlavně bystrá mysl a spoustu pozitivní energie, která mi pomůže snadnějic překonávat s láskou všechny úkoly, které mě v mém životě čekají. Vím, že s Boží pomocí a taky díky tomuto webu to zvládnu.

Den 1 (29.6.09).
ráno 2 broskve + 2 jablka (asi s 30 min odstupem)
oběd nastrouhané jablko + mrkev + namáčené slunečnicové semínka, to celé ochucené medem a skořicí
večer salát ze syrového květáku, 2 rajčata, paprika, trochu kedlubnu, olej, sůl, kmín
no pak ještě jablko a při večerním venčení (mám pejska) jsem si natrhal pár meruňek
jinak jsem se celý den cítil fajn, všechna jídla mě zasytila, a s úspěchem jsem odolával buchtě, kterou mi donesl můj spolubydlící (který zatím nic netuší)

vím chybí šťávy, ale odšťavňovač mám u rodičů, a nechce se mi jenom kvůli němu jet 200km, tak ještě chvilku počkám, než pojedu na návštěvu. Výhledově plánuju koupit GreenStar nebo nějáký podobný, abych mohl ždímat i travičky,klíčky a lístečky...

Den 2
nevolnost (sotva jsem se přemohl vstanout, ale pes chce své a do práce se taky musí jít), že by detoxikace? už po prvním dnu, to se mi nezdá...
je mi špatně od žaludku, v takových chvílích jsem vždy sahal po rohlíku a černém čaji, no a bolest hlavy, celková únava... vůbec na nic vitariánského nemám chuť, dal bych si nějáké pečivo,buchtu... no v práci jsem se přemohl ke dvoum jablkám, ale asi po půl hodině šly ven... V téhle chvíli člověk přemýšlí, jestli to má smysl, zvlášť když se mu protiví jakákoliv zelenina, ovoce,semínka,ořechy a mám chuť na "normální" jídla... Ale vím, že to smysl má a že všechno bude lepší.Vůbec se nemůžu přes nevolonost soustředit na práci (však noc je dlouhá, tak to doženu), tak pročítám tyhle skvělé stránky, které utvrzují mé odhodlání...
Naposledy upravil(a) Libor1 dne stř črc 01, 2009 19:57, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
epony
Příspěvky: 1035
Registrován: čtv zář 20, 2007 0:07
Bydliště: Earth
Kontaktovat uživatele:

Re: Libor1

Příspěvek od epony »

Ahoj Libor.
Už aj po prvom dni na vita sa možeš citiť horšie, je to skutočne detoxikacia- ovocie a zelenina riedia krv..
Pre mna zo začiatku boli velmi velkou oporou vitarian.cz aj forum, stale som mala po ruke knihy o vita strave a ked na mna prišli tie nezdrave chute, rychlo som ich odohnala prečitanim oblubenych pasaži, ktoré mi dali silu..
samozrejme, možno zistiš, že na vita stravu potrebuješ isť postupne, ja som najprv 4 roky bola na veganskej strave, potom som rok bola na 80% surovej strave (občas pečivo, nejaka ryža, čokolada..)
takže vela zdaru !
:D :D :D
Whenever you feel sad just remember: there are a billions of cells in your body and all they care about is you.
Uživatelský avatar
Sweetie
Příspěvky: 3163
Registrován: sob říj 11, 2008 19:02
Bydliště: UK

Re: Libor1

Příspěvek od Sweetie »

stavy jsou dobry ale ne nutny. je potreba nepouzivat koreni a sul, to se chute rozjedou jako na varenym. ani ty semena. jednoduse, tlacit ZRALY ovoce a zeleninovej salat. treba s rozmixovanou celerovorajcatovo pomerancovou zalivkou. a do toho avokado, to zasyti.
Libor1
Příspěvky: 7
Registrován: úte čer 30, 2009 8:01

Den2 + Den3

Příspěvek od Libor1 »

Den 2 (30.6)
Ráno nic (viz první příspěvek)
Oběd 2 broskve (bylo mi špatně)
Večer
2 banány na kolečka, posypané namočenou slunečnici, rozinkami a skořicí
při procházce s pejskem pár špendlíků a dvě meruňky

Den 3 (1.7)
Ráno 2broskve + 2jablka
Oběd meloun (velký kus)
14 hod. meloun (další kus)
Večeře 2 banány na kolečka,1 broskev, posypané namočenými nasekanými mandlemi, rozinkami a strouhaným kokosem - moc velká mňamka (posílám fotku)
no a jak půjdu s pejskem, tak vím že neodolám pár višňičkám (já si snad budu plánovat procházky podle toho, na co budu mít chuť :D )


Vůbec nemám chuť na zeleninový salát, tak fičím na ovoci a cítím se super. Doufám že mi to vydrží. V pátak máme firemní oslavu, tak se budu muset vymluvit nebo nevím. Ale kapustnicu, klobásky, uzené a alkohol do mě nedostanou :D
Přílohy
IMAG0010.jpg
banánková dobrůtka
(64.82 KiB) Staženo 1 x
Libor1
Příspěvky: 7
Registrován: úte čer 30, 2009 8:01

Den4 (2.7)

Příspěvek od Libor1 »


ráno 3broskve + 2jablka
poledne 3 rajčat na nakrájené kolečka trošku posolené a zakáplé olivovým olejem, paprika, miska klíčené čočky
svačina jablko
večeře 2banány, 1 broskev nakrájené na kolečka posypané mandlemi, rozinkami a kokosem
no a ještě při večerní procházce jsem se přecpal meruňkami a objevil jsem už zrající moruše, prvně jsem nevěděl o co jde, ale zítra vezmu morušovník útokem :D


Jsem plný energie a sil, nejlepší je, že po obědě na člověka nejde únava. Pořád mi chybí odšťavovač, páč by se mi hodilo si dělat šťávu z celeru, který má spoustu sodíku, který pomáhá organismu lépe snášet vedra a dusna, které teďka jsou.
Xion
Příspěvky: 835
Registrován: ned bře 22, 2009 21:40
Bydliště: Bratislava

Re: Libor1

Příspěvek od Xion »

Drzim palce. Prve dni su ako kratka ocista, najtazsie to zacne byt po 5 dnoch, priprav sa, prajem Ti, aby si vytrval.
Libor1
Příspěvky: 7
Registrován: úte čer 30, 2009 8:01

Den 5 (3.7)

Příspěvek od Libor1 »

Ráno: Broskve + Jablka
Oběd Broskve + Jablka
Svačina Meruňky
Večeře Meloun no a pak po hodině pár mandlí a rozinek
Uživatelský avatar
Sitar
Příspěvky: 1694
Registrován: čtv pro 14, 2006 0:43
Bydliště: Praha - Chodov

Re: Libor1

Příspěvek od Sitar »

Dobrý, ale začne přituhovat, neboj ;-)
Lidi moc mluví. Ono už stačí, že vůbec mluví.
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Libor1

Příspěvek od Panda »

Nestrašte! (a jak by napsal náš poet Míra - žlutý jednooký)
Libor1
Příspěvky: 7
Registrován: úte čer 30, 2009 8:01

Den 6 (4.7)

Příspěvek od Libor1 »

Ráno Meloun
Dnes jsem měl výstup na Smrk v Beskydech takže cestou nahoru meruňky,jablka cestou dolů 2 banány, mandle, rozinky a po cestě lesní jahůdky a borůvky
Jak jsem přijel domů, tak meloun
Na večeři sálát z hlávkového zelí, paprika, 3 rajčat trošku osolená a potřená směsí česnek + olivový olej (moc dobré, doporučuji)
druhá večeře ananas (v kauflandu u nás ve Val.Meziříčí měli takové velké a sladké za 20Kč, tak mám zásobu 5 ananasů)


No po dlouhé době jsem zase doma, tak jsem vařil rodičům večeři, kterou jsem jim slíbil ještě jak jsem byl na vařeném. (plněné vegetariánské papriky s rajskou) Vůbec jsem na to jídlo neměl chuť, i když jsem měl tendenci při vaření koštovat, tak jsem se uhlídal.
Libor1
Příspěvky: 7
Registrován: úte čer 30, 2009 8:01

Den 7,8

Příspěvek od Libor1 »

Den 7 (5.7)
ráno meloun
dopoledne meruňky, mandle
oběd rajčata, okurka, paprika
odpoledne do večera jsem se trošku přejídal, i když vitariánsky (rozmixovaný banán,avokádo jahody, ořechy, hroznové víno

Den 8 (6.7)
Ráno meloun
Dopoledne meruňky, broskve
Oběd zelenina (mrkev, rajčata, květák, paprika)
Odpoledne mandle, vlašské ořechy

Vařené brambory, s trochou másla, ledový salát :oops:

První můj prohřešek, jojo krize přichází, přestává mi to ovoce chutnat :(
Navíc jsem za ten týden zhodil hrozivých 5 kg a to jsem myslím ovocem nešetřil :( . Přemýšlím o zařazení jednoho "lehkého" vařeného jídla... Ale bojím se že bych, dělal těch ústupků víc a víc a skončil, kde jsem začal. Asi musím začít víc klíčit hlavně luštěniny, které mají dostatek bílkovin. Taky přemýšlím, že bych si dal občas jedno syrové vajíčko (samozřejmě domácí a na lačno, aby se s ničím v žaludku netlouklo). Chci si současnou váhu udržet, i když vím že na vita to bude těžké...
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Libor1

Příspěvek od Panda »

S prohřeškama se moc netrap. Organismus má zafixovanou závislost na vařené stravě a musíš ho teprve přesvědčit že se nemá čeho bát a že mu bude na vita dobře - což lze jedině tak jak děláš. Pár dnů na vita přinesou pozitivní pocity, organismus si trochu odvykne a při sklouznutí zpět pocítíš silněji ten rozdíl - při návratu na vařenou stravu se mohou dostavit i potíže jako nevolnosti, otoky či průjmy nebo v lepším případě pocit těžkosti, ospalosti a nateklosti - tyto negativní stavy přispívají k odbourání závislosti. Většinou to je všechno v psychice, která se snaží udržet si své staré zajeté koleje. Proto spíš počítej s dlouhodobějšími boji a přecházení mezi vita a nevita - málokomu se podaří provést přechod skokem. Ale vytrvej a když se nedaří tak pak zas najet znovu, stojí to za to. Pokud nemáš velkou podváhu tak ani tu neřeš, to se později také spraví, až se organismus naučí syrové jídlo lépe zpracovávat.
Uživatelský avatar
mira
Příspěvky: 2423
Registrován: ned dub 26, 2009 2:13
Bydliště: Jilemnice

Re: Libor1

Příspěvek od mira »

Syrové vejce bych neriskoval.
Bílek se syrový vyloženě nedoporučuje,
kvůli blokádě využití nějakého, tuším B-čka.
Také kvanta bakterií.
Všeho s mírou.
Roko
Příspěvky: 48
Registrován: stř čer 10, 2009 20:42

Re: Libor1

Příspěvek od Roko »

Libor ak rychlo stracas hmotnost, ja by som ti poradil jest viacej sladkeho ovocia napriklad banany, hrusky, broskyne atd. proste daco kalorickejsie nie vodu ako melon,to skor od smadu by som si dal.Ja napr. jedavam 4-5 mohutnych jedal denne a po jedle si davam este salat a orechy alebo semena.Nemam problem zest 10 bananov, salat a orechy a po takom jedle mozem ist buky stinat :lol: .Tiez som na surovej strave mesiac aj tyzden a najvacsi ubytok som mal prvy tyzden a od vtedy sa mi to ustalilo.Bolo to samozrejme aj solou, ktora zadrziava vodu.Ja som celkovo odpuchol aj v tvary.Zakladne pravidlo plati aj pri surovej strave malo kalorii chudnes, nadbytok priberas.Ako aj Panda pisal, casom sa telo nauci lepsie hospodarit so surovou potravou a najdes si aj svoj stravovaci system, ktory ti bude vyhovovat.Podla mna melon rano a na obed zelenina je fakt malo.Tiez som mal taky isty pocit ako ty ked som zacal na zaciatku rychlo chudnu, ze mam malo bielkovin a chcel som si pridat vajcia alebo rybu.Na koniec sa vaha ustalila.A k tomu sodiku neni problem ja to riesim hlavne stonkovym zelerom a paradajkami.
Libor1
Příspěvky: 7
Registrován: úte čer 30, 2009 8:01

Re: Libor1

Příspěvek od Libor1 »

Roko píše:Ja napr. jedavam 4-5 mohutnych jedal denne a po jedle si davam este salat a orechy alebo semena.Nemam problem zest 10 bananov, salat a orechy a po takom jedle mozem ist buky stinat :lol: .
Ja tolik jidla nesnim, jsem plny po 3 jablkach. Navic i kdyz je clovek na syrovem, tak neni taky dobre kombinovat tolik druhu jidel (10bananu, salat, orechy). Možná vidím jedno z východisko v tom klíčení těch luštěnin (čočka, mungo, cizrna), nebo potom ještě zařadit avokádo, ale to mi moc nechutná.
Roko
Příspěvky: 48
Registrován: stř čer 10, 2009 20:42

Re: Libor1

Příspěvek od Roko »

Hej ved viem ze by sa nemalo tolko kombinovat, ale nemam s tym problem.Po sladkom jedle mi strasne dobre padne nejaky salat, mam na to hroznu chut, vzdy to tak robim, ale kazdy sme iny.Na surovej strave musi clovek zjest vacsi objem ako na varenej stave.Presne aj mne robil problem zo zaciatku zjest vacsi objem surovej stravy, ale zaludok sa roztiahol a teraz je to pohoda.Postupne zvysuj porcie a uvidis, ze za chvilu budes schopny jest ovela viacej.Ako si spominal zarad aj tie klicky, orechy, semena a mozno casom ti zachuti aj avokado.Mne zacali celkom chutit aj jedla, ktore som pred tym neznasal.
Odpovědět