BettyC

Tady si každý můžete založit svůj vita-deníček.
Podmínkou je, že název deníčku bude začínat vaší přezdívkou.
Viz vzor.

Moderátor: hugo

Odpovědět
BettyC
Příspěvky: 11
Registrován: úte čer 16, 2009 20:14

BettyC

Příspěvek od BettyC »

Dobrý večer všem, kteří navštěvují tyto stránky, i já si dovoluji založit "svůj" deníček.Info o svých začátcích s vita stravou jsem napsala do "Začátečníků....",takže jen ve zkratce. V neděli to bude pět týdnů,co jsem na vita,za tu dobu jsem se zbavila 9kg (z 11kg),které mi zůstaly po třetí graviditě,což mě těší.
Po půstu a s ním související detoxikací vnímám chutě zeleniny a ovoce úplně jinak. Už dříve jsem téměř nesolila a nesladila.
Tento způsob stravování mi vyhovuje.
Před pár týdny jsem se cítila stále velmi unavená,vyčerpaná,kolikrát jsem měla ráno pocit,že nevstanu a nezvládnu ten každodenní kolotoč kolem třech dětí, manžela a švagrové na vozíku.Měla jsem zdravotní problémy.
Teď mám spoustu energie a vše zvládám mnohem lépe, jen spánkový deficit ještě není vyrovnán.
K snídani mám nejraději ovoce,během dne jím převážně zeleninu,k večeru opět ovoce - nějak mi lépe vyhovují sladké chutě.Vše prokládám různými druhy oříšků a semínek,i když zde se postupně dočítám,které jsou vhodnější, a které méně.
Je tolik druhů ovoce a zeleniny a tolik rozličných chutí...
Jen nějak nemůžu přijít na chuť rukole - připadá mi hodně výrazná. S čím je možné ji zkombinovat,aby se ta chuť trošku zmírnila?
Mnozí se mě ptají, zda mě nelákají jídla, která vařím rodině,zda na ně nemám chuť -nemám, protože jsem je nejedla ani před vita.
Tyto stránky jsou fajn,protože každý začátek je těžký a mně vaše poznatky,rady i recepty pomohly a pomáhají v započaté cestě.
Jak vidno,tak přirozená strava tělu může dlouhodobě dávat vše,co potřebuje.
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: BettyC

Příspěvek od Panda »

BettyC vítej a přeji ať se Ti daří. :-) Jen nechápu - proč se snažíš jíst rukolu když Ti nechutná? Zásada by měla být - jíst jen to, co člověku chutná samostatně v čisté původní formě. Když Ti nechutná tak asi ji nepotřebuješ, měla bys spíš přemýšlet co Tě láká - to je to co Tvé tělo vyžaduje. Že máš větší potřebu sladkého ovoce je v pořádku - dodává energii.
BettyC
Příspěvky: 11
Registrován: úte čer 16, 2009 20:14

Re: BettyC

Příspěvek od BettyC »

Pando,děkuji za radu, :) na každém začátku člověk hledá.Spoustu ovoce a zeleniny jsem dříve neznala a dočetla jsem se o nich až zde,takže kupuji a zkouším,což je asi přirozené.
Díky vita receptům jsem poprvé ochutnala např. různé druhy melounů,avokádo,mango,některá semínka apod....
Uživatelský avatar
bstrd
Příspěvky: 345
Registrován: sob srp 09, 2008 20:38
Bydliště: on the road

Re: BettyC

Příspěvek od bstrd »

-vitaj a nech sa ti dari aj nadalej...co ti nechuti nejedz...s tou solou a cukrom to mas dobre, ja som si od nich postupne odvykol natolko, ze ked sa ich do mna dostane iste mnozstvo, tak ma zacne skoro okamzite boliet hlava...a to som si kedysi konzumaciu rajcin, papriky, uhorky alebo inej zeleniny bez namacania do soli nevedel ani predstavit...teraz ked dam niekomu ochutnat nejaky pre seba pripraveny salat/pomazanku/dip tak sa vsetci ksichtia ze to bez soli nema chut
I gotta ruin my life on my own
BettyC
Příspěvky: 11
Registrován: úte čer 16, 2009 20:14

Re: BettyC

Příspěvek od BettyC »

bstrd píše:-vitaj a nech sa ti dari aj nadalej...co ti nechuti nejedz...s tou solou a cukrom to mas dobre, ja som si od nich postupne odvykol natolko, ze ked sa ich do mna dostane iste mnozstvo, tak ma zacne skoro okamzite boliet hlava...a to som si kedysi konzumaciu rajcin, papriky, uhorky alebo inej zeleniny bez namacania do soli nevedel ani predstavit...teraz ked dam niekomu ochutnat nejaky pre seba pripraveny salat/pomazanku/dip tak sa vsetci ksichtia ze to bez soli nema chut

Já jsem cukr i sůl velmi omezila již před lety. Na zdrávce nám přednášela skvělá lékařka,takže už tehdy jsem pozvolna začínala měnit jídelníček,i když po roce 1989 zde moc dostupných info nebylo. První kniha,která se mi dostala do ruky, a která mě ovlivnila byla kniha "Fit pro život".Bohužel tehdy ještě neexistoval internet a v mém okolí nebyl nikdo,s kým bych si sdělovala své zkušenosti a poznatky, takže po několika letech MB a ovozelu jsem,vlivem okolí,sklouzla zpět. Dnes je situace jiná a je úžasné,že se člověk,byť touto formou může podělit o poznatky,ptát se a čerpat info od lidí,kteří sdílejí stejně a nekoukají na člověka přes prsty jako na blázna.
Rodina si zvykla,že jídla pro ně téměř nesolím a nesladím,zeleninu i ovoce jsou naučeni konzumovat v přirozeném stavu.Jen švagrová to odmítá,prostě její touha po soli a cukru je velmi silná.Snažila jsem se,ale reaguje stejně jako ti, kterým nechutnají tvé nesolené a neslazené
saláty apod.,bohužel je to dané způsobem stravování na kterém jsme roky vyrůstaly.
Uživatelský avatar
luca
Příspěvky: 456
Registrován: sob bře 17, 2007 19:41
Bydliště: Strašice u Rokycan

Re: BettyC

Příspěvek od luca »

BettyC píše:Snažila jsem se,ale reaguje stejně jako ti, kterým nechutnají tvé nesolené a neslazené
saláty
Myslím, že nemá cenu "snažit se" - každý na to musí přijít sám. Také jsem se kdysi pokoušela "šířit osvětu" :lol:
Uživatelský avatar
bstrd
Příspěvky: 345
Registrován: sob srp 09, 2008 20:38
Bydliště: on the road

Re: BettyC

Příspěvek od bstrd »

luca píše:
BettyC píše:Snažila jsem se,ale reaguje stejně jako ti, kterým nechutnají tvé nesolené a neslazené
saláty
Myslím, že nemá cenu "snažit se" - každý na to musí přijít sám. Také jsem se kdysi pokoušela "šířit osvětu" :lol:
-myslim ze niektorymi fazami si prejdu vsetci, ovsem ked taka ta kazatelsko/poucovacia trva prilis dlho, tak to moze byt dost otravne, pripadne znamkou toho ze sa samotny "kazatel" si nie je dost isty svojim smerovanim a presviedca vlastne aj sam seba :)

-no a este k soli, naposledy som si to uvedomil ked som bol doma u rodicov, jedol som zeleninu nakrajanu na tanieri k nakemu rohliku alebo chlebu s pomazankou :oops: , sestra prisla k stolu neskor so svojim tanierom so zeleninou, mne zelenina pred koncom dosla tak som si vzal kusok rajciny od nej a prekvapila ma solidna vrstva soli na nej...a pritom pred takym rokom-dvomi by som to bral ako normalnu vec :mrgreen:
I gotta ruin my life on my own
BettyC
Příspěvky: 11
Registrován: úte čer 16, 2009 20:14

Re: BettyC

Příspěvek od BettyC »

bstrd píše:
luca píše:
BettyC píše:Snažila jsem se,ale reaguje stejně jako ti, kterým nechutnají tvé nesolené a neslazené
saláty
Myslím, že nemá cenu "snažit se" - každý na to musí přijít sám. Také jsem se kdysi pokoušela "šířit osvětu" :lol:
-myslim ze niektorymi fazami si prejdu vsetci, ovsem ked taka ta kazatelsko/poucovacia trva prilis dlho, tak to moze byt dost otravne, pripadne znamkou toho ze sa samotny "kazatel" si nie je dost isty svojim smerovanim a presviedca vlastne aj sam seba :)

-no a este k soli, naposledy som si to uvedomil ked som bol doma u rodicov, jedol som zeleninu nakrajanu na tanieri k nakemu rohliku alebo chlebu s pomazankou :oops: , sestra prisla k stolu neskor so svojim tanierom so zeleninou, mne zelenina pred koncom dosla tak som si vzal kusok rajciny od nej a prekvapila ma solidna vrstva soli na nej...a pritom pred takym rokom-dvomi by som to bral ako normalnu vec :mrgreen:
Na "šíření osvěty"nemám dostatek zkušeností,takže to nedělám.Stále ještě sama tápu,hledám info a učím se znát sama sebe.

Stejně tak si nedovoluji nikoho poučovat nebo někomu kázat,každý člověk má svobodnou volbu rozhodnutí.Pravda je,že vyjímka potvrzuje pravidlo,takže jsem se vliv velkého množství soli a cukrů na organismus snažila vysvětlit švagrové,která je po těžkém úraze páteře na vozíčku a je obézní.Sami lékaři a RHB jí upozornili na to,že je potřeba snížit hmonost,takže jsem s ní probírala možnosti úpravy jídelníčku,ale ona "má prostě ráda klasickou českou kuchyni,takže nic měnit nebude" -její slova.Vím, že ji nemohu nutit,takže další kroky jsou jen na ní.
Odpovědět