Jasmínina cesta

Tady si každý můžete založit svůj vita-deníček.
Podmínkou je, že název deníčku bude začínat vaší přezdívkou.
Viz vzor.

Moderátor: hugo

Odpovědět
Jasmína
Příspěvky: 5
Registrován: stř dub 08, 2009 10:30

Jasmínina cesta

Příspěvek od Jasmína »

Dnes se NĚCO stalo...něco se zlomilo a já to vidím i cítím, najednou je to zřejmé. Nevím, jestli tomu nepřikládám jen moc velkou váhu, jestli to není chvilkový záchvěv, přece jen, v životě jsem se naučila pohlížet na věci, ze kterých jsem (provtně) nadšená, s jistou mírou skepticismu, ale přesto, všechno napovídá tomu, že...že je to pravda, je v tom síla, je to cesta, je to přesvědčení celým tělem a celým duchem, to nemůže být zlé, je to tak...tak...PROSTÉ:o)A tak jsem se rozhodla o tom psát, ostatně, smazat to můžu jako neúspěšný pokus vždycky, nikdo se to nedozví, nehodlám to zatím nijak ventilovat a zaprasit vitariánské fórum (změnila jsem názor:o) jen kvůli prvotní nerozvážnosti...ale – nezkusit to? Ani nápad. Zatím jsem teda stále ve fázi rozvažování, hledání vad, ale jednou určitě, postupně, snad, na chvíli...vždyť ani nevím, co to obnáší...co vlastně můžu? Můžu pít čaj? Kávu? Můžu jíst jogurt? Můžu solit? Nevím nic, vlastně jedno vím: že se dnes něco stalo, zlomilo.
Něco se dnes zlomilo a je to nádherné, ratio chci nechat stranou a nechat se pohltit tou krásou...ta příhoda bude znít komicky, ale...ležela jsem dnes v parku se svým psem a obě jsme jedly hroznové víno (je po něm jako divá). A pak jsem to cítila: jako bych jí rozuměla, když chroupala a dívala se na mě a já chroupala s ní, je to hloupé, ale cítila jsem se sjednocená s ní a s prostorem kolem, s trávou pod sebou, jako bych byla ona, ta tráva, drobné záchvěvy jsem cítila, jako probíhají v trávě, bylo to...LIBÉ. Celou cestu domů jsem se usmívala.
Jasmína
Příspěvky: 5
Registrován: stř dub 08, 2009 10:30

Re: Jasmínina cesta

Příspěvek od Jasmína »

Přitahuje mi to. Jízda v tramvaji, písmenka v učebnici, monitor v zaměstnání i veškerý volný čas, za vším se teď skrývá jedno: ohromné pokušení. Pokušení to zkusit. Zkusit být raw, alespoň částečně, pak co nejvíc to půjde! Zaregistrovala jsem se na fóru, hltám tam texty, kdykoli mám minutku volného času, vitarian.cz mám jako domácí stránku, je to jako droga, která mě přitahuje víc a víc.
Seděla jsem dnes na přednášce a místo vnímání látky jsem přemýšlela o tom, že bych chtěla začít se stravou ve vitariánském stylu, nechci příliš, i kdybych se jen o píď přiblížila tomuto stylu, byl by to jistě přínos pro moje tělo a mysl. Problém je, že si nevěřím, nevěřím, že to zvládnu. Popadla mi dokonce taková úzkost, že jsem šla hned z té přednášky pro dvě koblihy s nugátem a kávu, jako bych chtěla všem těm jedům naznačit, že ty myšlenky, co se mi derou na mysl, nejsou myšlenkami vážnými, že jim, spřáteleným jedům, zůstanu věrná...Tato příhoda ve mně vzbudila vážnou obavu: že jsem až pokrk v bahně: v bahně závislosti na chemicky vyráběných produktech a že bude velice těžké s tím něco dělat, zároveň však, že je to nutnost pro moje další přežití. Není vyhnutí.
Při pravidelném nákupu v Tescu jsem přemýšlela o všech produktech a loučila se s čokoládou, sušenkami, sýry, kečupy, pečivem...Pečivo bude asi ta nejtěžší věc. Též mléčné výrobky budou problém...ani nevím, co se smí. Ale chci zvolit postupnou cestu, OBJEVOVAT, nelámat přes koleno, to nebývají dlouhodobé výsledky.
Pocházím z rodiny, kde se vždy říkalo, že se jí zdravě, ale nikdy se zdravě nejedlo...je to styl takové té obecné představy o zdravém jídle propagované lacinými časopisy, nárazové diety...vždycky jsem cítila, že to jde lépe...nyní jsem spíše ve fázi lenosti a rezignace, kdy sním, co je, nepohrdnu fast-foodem, závislák na sladkém slušný, často jím nadmíru. Druhým rokem cvičím jógu, zdravotní potíže fyzického rázu zatím nepozoruju, léčená jsem s depresí, antidepresiva jsem vysadila přibližně před rokem, protože jsem je intuitivně nepovažovala za šťastnou volbu. Studuju vysokou a u toho pracuju. Žiju s rodiči, moje máma označuje vitariánství za výstřelek, dogmatismus až sektu.Významným způsobem jsem začala přemýšlet o stěhování, právě v souvislosti s tímto směrem a také v souvislosti se snahou o osvobození a žádoucí prostor pro osobní růst, kterého se mi tu nedostává. Toť můj současný stav, na začátek to asi stačí.
Mimochodem, snad nebudete můj dotaz považovat za hloupý, ale co se potom dělá se šrotem, který vznikne semletím zrn? Jí se tak, jak je nebo dále upravuje?
Uživatelský avatar
Fuujin
Příspěvky: 567
Registrován: pon led 26, 2009 15:58
Kontaktovat uživatele:

Re: Jasmínina cesta

Příspěvek od Fuujin »

Vítám
Ze šrotu se peče kváskový chleba - kde se překvapivě přidává i ten kvásek - je, v rámci chlebů, to nejzdravější pečivo co se dá jíst ale i tak je to lepší nejíst vzhledem k raw stravě.. Doporučuju žitný ASON, je dokonce BIO.. Mohla bys to zkusit, místo všech pečiv z bílé mouky (jedna z nejhorších věcí co můžeš jíst, mě způsuboje bronch. astma, alergie a ekzémy) Jíst kváskový chleba. A pak přestat pečivo jíst úplně. Závislost na pečivu je docela problém, pro mě aspoň teda byl
A nevim proč se tak starat, nemusíš hned na 100% raw a když něco zkazíš není třeba si z toho dělaz úzkost, když to člověka nezabilo zs 20let žití tak jedna chyba ho taky nezabije.. Spíš si uvědomit, že bez toho pokrmu mi bylo lépe a chybu neopakovat.. Osobně sem nedávno, asi před měsícem po tak 4 měsících raw snědl pár plátků eidamu, zahlenil sem se a bylo mi divně, rtak sem si uvědomil že sýr fakt nepotřebuju a už ho jíst nebudu.. Asi tak
Moje kresby, kdyby někdo měl zájem : http://fuujincz.deviantart.com
Uživatelský avatar
Sitar
Příspěvky: 1694
Registrován: čtv pro 14, 2006 0:43
Bydliště: Praha - Chodov

Re: Jasmínina cesta

Příspěvek od Sitar »

Ahoj, drzim palce, at nadseni vydrzi.

Obilny srot se bezne pouziva ke skrmovani zviraty. Take se z nej pripravuji zdravejsi varianty peciva. Muze se ze samotneho srotu nebo se pridava do mouky.

Ja porad ziju s tim, ze vedle cokolady je pro psa nevhodne i hroznove vino, ale treba je to jen mytus. Nevite nekdo?
Lidi moc mluví. Ono už stačí, že vůbec mluví.
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Jasmínina cesta

Příspěvek od Panda »

Jasmíno také vítam a přeji mnoho úspěchů. Obavami se netrap - už jsi udělala to nejdůležitější rozhodnutí - něco vůbec začít, a to je hlavní. Teď už jsi nezadržitelně na cestě vpřed a každý další krůček bude velkým přínosem, přestože bude provázen mnoha neúspěchy. Také jsem ze začátku cítil obavy a loučil jsem se v duchu s oblíbenými jídly, jenže není třeba - jednak pak při přechodu člověk ještě často sklouzává zpět a zvyky ho nutí se k té původní stravě zas občas vracet, a jednak staré chutě postupně vymizí, není pak už pocit že by člověk něco opustil a byl o něco ochuzený, naopak se pak cítí mnohem bohatší, pozná nové věci a jde ve svém vývoji nezadržitelně dál a jen se diví, jak mohl takové věci vůbec jíst.
Jasmína
Příspěvky: 5
Registrován: stř dub 08, 2009 10:30

Re: Jasmínina cesta

Příspěvek od Jasmína »

Děkuju všem za milé příspěvky a Pandovi za užitečnou zprávu.
Curcuma
Příspěvky: 161
Registrován: pon dub 23, 2007 16:08

Re: Jasmínina cesta

Příspěvek od Curcuma »

Sitar píše:Ahoj, drzim palce, at nadseni vydrzi.

Obilny srot se bezne pouziva ke skrmovani zviraty. Take se z nej pripravuji zdravejsi varianty peciva. Muze se ze samotneho srotu nebo se pridava do mouky.

Ja porad ziju s tim, ze vedle cokolady je pro psa nevhodne i hroznove vino, ale treba je to jen mytus. Nevite nekdo?
Můj pejsek baští hroznové víno jak divej, jak mu chutná. Jsou mu 2 roky, má ho pravidelně a vypadá zdravě. Nejvíc mu to chutná v kombinaci s masem. Nejdřív maso, pak něco sladkého (hrozno, banán atd.) jako zákusek. :D
Jasmína
Příspěvky: 5
Registrován: stř dub 08, 2009 10:30

Re: Jasmínina cesta

Příspěvek od Jasmína »

Taky jsem se poměrně divila, že by nemuselo být pro pejsky prospěšné. Věděla jsem o čoko, ta prý může být až smrtelná, bramborech, ale hroznu? Je vůbec možné, aby bylo hrozno pro někoho z živočišné říše včetně člověka špatné??? :P
Uživatelský avatar
Fuujin
Příspěvky: 567
Registrován: pon led 26, 2009 15:58
Kontaktovat uživatele:

Re: Jasmínina cesta

Příspěvek od Fuujin »

Hrozno určitě nebude škodlivé ale ta čokoláda by mohla, já sem nedávno sežral něco přes tabulku !!!RAW!!! čokolády a měl sem z toho stavy jak zdrogovanej, je to stimulant, takže na ni bacha
Moje kresby, kdyby někdo měl zájem : http://fuujincz.deviantart.com
Jasmína
Příspěvky: 5
Registrován: stř dub 08, 2009 10:30

Re: Jasmínina cesta

Příspěvek od Jasmína »

Také jsem už měla tu čest ochutnat ji, je vynikající! Ale stimulaci po ní nepociťuju, asi ještě nemám tak citlivé tělo...
Uživatelský avatar
veri
Příspěvky: 1159
Registrován: ned črc 20, 2008 16:22

Re: Jasmínina cesta

Příspěvek od veri »

Víme víme, mně se to stalo po půlce tabulky, šla jsem spát někdy okolo čtvrté ráno a to jen z povinnosti a s písni na rtech, myslím, že bych vydržela v pohodě do rána. Ale lepší než se opít :lol: :lol:
Krása a vitalita jsou dary přírody pro toho, kdo se řídí jejími zákony. (da Vinci)
Odpovědět