Xionov Pôstny Log

Tady si každý můžete založit svůj vita-deníček.
Podmínkou je, že název deníčku bude začínat vaší přezdívkou.
Viz vzor.

Moderátor: hugo

Odpovědět
Xion
Příspěvky: 835
Registrován: ned bře 22, 2009 21:40
Bydliště: Bratislava

Xionov Pôstny Log

Příspěvek od Xion »

Srdecne vas pozdravujem.

Zacnem asi dost zostra. Som prehnane zavisly na jedle a prejedani sa. Jazyk je mojim panom. Od malicka trpim chronickymi traviacimi problemami. A s tymto ide bohuzial aj psychika a zdravie. Vzdy som bol slabsi nez ostatni, bez dostatku energie, podvyziveny a casto chory. A mohol som si za to sam - vlastnou nevedomostou. Teraz som uz o poznanie mudrejsi, ale aj napriek tomu, ze som za posledne roky spravil isty pokrok, niesom so sebou spokojny. Stale je to malo a nestaci to na to, aby som si dal do poriadku travenie a psychiku. Zdaleka niesom vitarian, oscilujem niekde medzi vegetarianom a masozrutom, co sa snazi nejest vsetko, co mu prijde pod ruku, aj ked casto sa mu to nedari. To bude tou psychikou.
Prezieranim sa som sa nakazil kdesi v puberte, ked som bol kost a koza a chcel som strasne moc a za kazdu cenu pribrat, avsak skoncil som ako podvyziveny typek so zavislostou na jedle a znicenym travenim. Tento nie prilis vludny stav som uspesne dokonal na vysokej skole, kde bolo stravovanie sa v strese, pod casovym natlakom spoluziakov, ktori do seba vsetko nahadzali a skaredymi pohladmi na mna cakali, na dennom poriadku. Moj taky kdesi hlboko vytuzeny ciel je vitarianstvo ... avsak citim, ze este som od toho cielu daleko. Mozno sa tam nedostanem nikdy, ale viem, ze kazdy krok, ktory je krokom dopredu, je vlastne velky uspech.

Ako dalsi pokus urobit nieco so sebou, a zlepsit stav svojho travenia a zdravia, naordinoval som si 8 mesiacov jednodnovych postov. Potom sa uvidi, co dalej. Dlhsie posty zatial moje telo a psychika nieje v stave dat. Kedze som podvyziveny a mam pocit, ze moj metabolizmus tukov nefunguje spravne, moja intuicia mi hovori, ze lepsia a menej riskantna cesta su pravidelne jednodnove posty ako dat jeden dlhy. Aj z toho dovodu, ze moja terajsia praca nieje sedenie za pocitacom, ale fyzicka praca - v kuchyni vegetarianskej restauracie (za co som osudu vdacny, pretoze prave v tomto prostredi som ziskal dost energie a priestoru na uvedomenie si, ze musim na sebe zapracovat, pretoze to uz zacinalo so mnou ist dolu vodou)

Rozhodol som sa zalozit svoj vlastny verejny log o postoch, kvoli pocitu spolupatricnosti a kvoli motivacii k lepsim vykonom. Tak hura na jednodnovky!
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Xionov Pôstny Log

Příspěvek od Panda »

Xion vítej a blahopřeji k dobrému rozhodnutí. Myslím, že se vidíš přehnaně negativně, ale začal jsi správnou cestu, to co děláš Ti hodně pomůže i po psychické stránce. Každý den půstu Ti usnadní přechod na vita a naopak vita strava Ti usnadní půsty. Mohl by sis zkusit občas udělat jeden nebo více dnů 100% vita, začneš se pak cítit mnohem lépe (fyzicky i psychicky) a další odbourávání starých stravovacích návyků bude mnohem snazší. A i po každém půstu Ti pak bude stále lépe a vše bude stále snažší. Nejdůležitější je udělat první krok, rozhodnutí a odhodlání, a to už máš za sebou. Vše ostatní je už pak jen otázka času.
Uživatelský avatar
800914
Příspěvky: 2674
Registrován: úte led 24, 2006 4:24

Re: Xionov Pôstny Log

Příspěvek od 800914 »

ako pise panda, pises same negativa a pritom pises same pozitiva :)

ze si kost a koza? a kedy si naposledy dvihal cinky? ono telo vie narast aj cisto z jedla, to ale asi nie je vaha ktoru by si na sebe chcel, a navyse pises ze to u teba nefunguje.
pmn ak niesi spokojny s telesnou hmotou, treba zacat makat a svaly narastu. a pozitivne na tom je, ze, mozes zacat uz dnes. :)

a ze bol raz chlapec ktory sa prepchaval na skole lebo to tak robili vsetci? ved to bolo uz ani nevies kedy, vsetci su uz niekde za humnami.
chces jest pomalsie, tak jedz pomalsie, nikto nad tebou nestoji a netlaci, tak si to uzij teraz, ked sa nedalo vtedy.
neviem ktory povedal ze jedlo by sa malo pit, a voda prezuvat.. ale tak by to pmn v idealnom pripade bolo.

pises ze je v zlom stave psychika :) pmn su len motivacie. a tu pises ze chces lepsie fungujuce telo, pmn pozitivna.

ak ta trapi ze nefunguje travenie, pracuj na tom aby zacalo. dal by som kazdy den 2dl zeleneho juicu, ono sa to rozbehne :mrgreen: . k tomu pravidelny pohyb, pripadne skus pit horucu vodu, to je pmn procedura de luxe. vycistis crevo, odplavi sa z neho vsetko nepotrebne a ked je ciste a das mu dobru plnku, podvyziva pmn neprichadza do uvahy, aj keby si mal ostat kost a koza, ale co potrebuje to si vezme. podvizivuje pmn iba ak je zahumusene.

myslim ze hlavny doraz by mal byt na lymfaticky system, aby sa nastartoval, to je pmn hlavny problem ak telo nefunguje ako by si uzivatel predstavoval, ze je lymfa zahumusena a tuha. treba ju zriedit a rozpumpovat, to je ta Regeneracia. ci uz sa k tomu dostanes cez posty, alebo tepelnymi kurami, alebo riedenim zivotostravy a pohybom. jedina terapia je pmn riedenie lymfomiazgy. akurat ze na to idu ruoznymi metodami. ale bud sa riedi, alebo to nie je terapia.

a spominam tam uz aj slunicko? >:-) treba slnit, s rozumom, ale treba.
a alkalizuj. :)
Uživatelský avatar
Sweetie
Příspěvky: 3163
Registrován: sob říj 11, 2008 19:02
Bydliště: UK

Re: Xionov Pôstny Log

Příspěvek od Sweetie »

800914 píše:jedlo by sa malo pit, a voda prezuvat..
jee :) to se mi mooc libi. treba jsi to rek ty.
souhlasim s kazdym pidibodikem vyse prispevku. ciste strevo a fungujici lymfa to je zaklad. kez by se mi darilo o to denne spravne pecovat.
kveta
Příspěvky: 1771
Registrován: úte led 03, 2006 15:57

Re: Xionov Pôstny Log

Příspěvek od kveta »

pri zdrave strave neni voda potreba, zizen je pritomna jen v dehydrovanem (nemocnem) tele. na uhaseni zizne je mnohem ucinejsi ovocna cerstva stava (muze byt i zeleninova) nez voda.

pust urcite hodne pomuze s detoxem, ale je dulezite co se ji pred nim a po nem. spatnou stravou, hlavne po pustu se telu vic ublizuje nez pomaha.
jans
Příspěvky: 431
Registrován: úte bře 11, 2008 7:09

Re: Xionov Pôstny Log

Příspěvek od jans »

Sweetie píše:
800914 píše:jedlo by sa malo pit, a voda prezuvat..
jee :) to se mi mooc libi. treba jsi to rek ty.
souhlasim s kazdym pidibodikem vyse prispevku. ciste strevo a fungujici lymfa to je zaklad. kez by se mi darilo o to denne spravne pecovat.
já to četl v knížce od Wolfa Lowenthala - Nic vám netajím
mistr tchajťi tam má spoustu průpovídek a jedna z nich je: "Jez jako bys pil a pij jako bys jedl" :)
Uživatelský avatar
Sweetie
Příspěvky: 3163
Registrován: sob říj 11, 2008 19:02
Bydliště: UK

Re: Xionov Pôstny Log

Příspěvek od Sweetie »

vlastne z obojiho 'jez jako bys pil' a 'pij jako bys jedl' vyplyva ze hlavne co nejpomalejc pristupovat k tuhe strave nebo tekute (ovoce, stava) to je fakt dokonaly
kveta
Příspěvky: 1771
Registrován: úte led 03, 2006 15:57

Re: Xionov Pôstny Log

Příspěvek od kveta »

kveta píše:pri zdrave strave neni voda potreba, zizen je pritomna jen v dehydrovanem (nemocnem) tele. na uhaseni zizne je mnohem ucinejsi ovocna cerstva stava (muze byt i zeleninova) nez voda.

pust urcite hodne pomuze s detoxem, ale je dulezite co se ji pred nim a po nem. spatnou stravou, hlavne po pustu se telu vic ublizuje nez pomaha.
tady jsem vypadla z kontextu, jasne vse at je to co je to se ma jist a pit pomalu, takze jezme jako by jsme pili a pijme jako by jsme jedli. s tim souhlasim. (:-)
kveta
Příspěvky: 1771
Registrován: úte led 03, 2006 15:57

Re: Xionov Pôstny Log

Příspěvek od kveta »

nejlepsi napoj na zahnani zizne i hladu je cestva syrova ovocna stava, na extra doping rozmixovana s jednim ci nekolika banany. svete div se, zahani i depresi... jupiiiiiiiiii. (:-)
Xion
Příspěvky: 835
Registrován: ned bře 22, 2009 21:40
Bydliště: Bratislava

Re: Xionov Pôstny Log

Příspěvek od Xion »

Takze harmonogram som si zostavil nejak nasledovne:

I. Pripravny den (stvrtok)
Konzumovat dobre rozzuvanu vegetariansku stravu

II. Pripravny den (piatok)
Konzumovat dobre rozzuvanu vegansku stravu. Zaradit vacsie mnozstvo cerstveho ovocia a zeleniny. V poslednom jedle zvysit mnozstvo cerstvej zeleniny, aby prevladala (idealne iba cerstvu zeleninu), a prijat ho do 18:00.

Jednodnovy post (sobota)
Pit iba vodu. Nabehnut na stravu s casovym odstupom aspon 24 hodin po poslednom jedle.

Navratovka (sobota-nedela)
Trva 24 hodin. Zacat pitim precedenej zeleninovej stavy, riedenej na 50% vodou. Vypit to pomaly, dobre premiesat so slinami. Zacat 1dcl. Po polhodine az hodine 2dcl, po dalsej hodine 1 dcl neriedenej stavy, po dalsej hodine 2dcl neriedenej.

Normalna strava (pondelok-streda)
Vratit sa naspat na stravovanie, na ktore je clovek zvyknuty. Snazit sa, aby to nebola totalna katastrofa. :-)

Takehoto niecoho sa budem snazit drzat, podla okolnosti, moznosti a vlastnych sil.

Upozornenie!
Nasledujuce prispevky su len pre silne vitarianske zaludky, za sposobenie pripadnej psychickej ujmy nenesiem ziadnu zodpovednost. :-)
Xion
Příspěvky: 835
Registrován: ned bře 22, 2009 21:40
Bydliště: Bratislava

Re: Xionov Pôstny Log

Příspěvek od Xion »

Panda, 800914 - Diky moc za povzbudenie a rady. Nevidim sa len v negativnom svetle, no tu som pisal o negativnej veci, s ktorou chcem bojovat, svojej pazravosti, prejedani, traviacich problemov, a mozno aj dalsich. Kedze som sa zameral na tieto veci, znelo to trochu negativne. V skutocnosti sa snazim mysliet co najviac pozitivne a verim si, ze mi to pojde a bude lepsie. Inak by som sa takto daleko, k odhodlaniu nieco s tym spravit, ani nedostal.

Panda - tie ciste vitadni su dobry napad, aj som nad tym uz uvazoval. Pokusim sa ich zaradit. Mozno ked nezvladnem nejaky post, tak zaradim namiesto toho vitaden, alebo ked pojem nejake blbosti.
Uživatelský avatar
epony
Příspěvky: 1035
Registrován: čtv zář 20, 2007 0:07
Bydliště: Earth
Kontaktovat uživatele:

Re: Xionov Pôstny Log

Příspěvek od epony »

ahoj xion, super e si sa odhodlal na tuto krasnu cestu :) teším sa :wink: :wink:
Whenever you feel sad just remember: there are a billions of cells in your body and all they care about is you.
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Xionov Pôstny Log

Příspěvek od Panda »

Xion pokud máš podváhu a přitom máš pocit že se přejídáš, tak mě ještě napadly možnosti:

- buď máš zkreslené hodnocení množství a jíš málo (nebo nesprávné složení) stravy,

- nebo jsou ve střevech paraziti (na to by asi měla pomoct delší hladiovka),

- nebo jsou střevní stěny zanešeny po předešlé letité škrobové stravě (pečivo) a tak nejsou schopny vstřebávat živiny (pomohou půsty a hodně vlíkniny).
Xion
Příspěvky: 835
Registrován: ned bře 22, 2009 21:40
Bydliště: Bratislava

Re: Xionov Pôstny Log

Příspěvek od Xion »

Ahoj, ja okrem samotnych postov zaradujem aj ine veci, napriklad Psyllium na doplnenie vlakniny. S mojou stravou niesom spokojny, a som nepriamo tlaceny mojou sucasnou robotou, vo vegetarianskej restauracii, kde to mam zadarmo, jest tie ich pokrmy, pretoze na tom niesom dobre financne, a este aspon rok nebudem. Preto som bol aj obmedzeny prave tymto pri vybere vhodnej diety, pretoze cakat sa mi nechce. Ked citim prival energie, a vyssie ja sa snazi rast, urcite to chcem vyuzit a nestracat cas "cakanim".

Dlhsie hladovky su teraz nepripustitelne, a kedze robim po-pia, tak idealne mi do toho padli vikendove detoxifikacne kury, ktore sa snazim postavit na postoch a naslednej navratovke na zeleninovych stavach, alebo surovej strave. Cez tyzden potom zaradujem veci, ktore zmiernuju ucinky stravy v tej restauracii (pritom paradoxne, ta restika patri medzi jednu z najlepsich co sa tyka kvality stravy v Bratislave, avsak nazory, ze mlieko a biela ryza je top, ju bohuzial pre ich vlastnu skodu posuvaju o dost nizsie.), napriklad spominane Psyllium, ktore mierni nasledky nedostatku vlakniny kvoli bielej ryzi.

Momentalne mam navratovku po 8 poste, citim sa uz o poznanie lepsie, co by som nepripisal len samotnym postom, ale celemu detoxifikacnemu systemu. Stale sa snazim tento system zlepsovat, ale prejdenie na z vacsej casti vita-stravu znamena vypoved v tej restike, co by som teraz nerad. Akurat nieje cas spisat ten log, zapisky mam narychlo spisane na disku, v reci, ktorej rozumiem len ja a kym nebudem mat internet, neviem ci sa k tomu dostanem. V zasade sa mi ale velmi nedari, vzdy v niecom vyhra "demon chuti alebo pazravosti". Keby som to vsetko dokazal urobit ako som si naplanoval, verim, ze som na tom aspon 2x lepsie, ale takisto viem, ze v prirode sa vsetko deje pozvolne a postupne, preto sa aj ucim neodsudzovat sa a nadavat si, ked nedokazem ist uplne podla planu... pomaha mi to budovat pozitivne myslenie a bojovat s tym starym, akoby som ho nazval... lutovat sa a odsudzovat sa.
Priberanie tychto 8 mesiacov ani nechcem riesit, vaha je zatial rovnaka, cize z toho jasne vidiet, ze "normalne" jest staci 5 a pol dna tyzdenne, dokonca aj s travenim v tak zalostnom stave, ake mam ja.
Prve dva mesiace som naplanoval ako rozbiehacie, cize neboli dost prisne, dalsie dva by som chcel dostat co najblizsie stanovenemu planu a zaradit caj na posilnenie/detoxifikovanie obliciek, ktore v tomto procese zohravaju nemalu ulohu, tym som si isty. No a zaradit viac pohybu a fyzickych cviceni, co bude verim kazdym tyzdnom vacsia radost.
Takisto experimentujem s urinou, nastastie k nej nemam nejaky vyrazny odpor.. v podstate som otvoreny vsetkemu novemu. Takisto sa snazim zaradovat alkalizujuce potraviny, napriklad zemiakovu stavu, kedze na green jacmen nemam... ale kto vie, mozno si nakoniec kupim aj ten. :-)
Uživatelský avatar
veri
Příspěvky: 1159
Registrován: ned črc 20, 2008 16:22

Re: Xionov Pôstny Log

Příspěvek od veri »

Xion píše:kedze na green jacmen nemam... ale kto vie, mozno si nakoniec kupim aj ten. :-)
za nějaký 30kč kup ve zdravé výživě boječmen a doma vypěstuj v květináči, učinek je ještě lepší než ze sušeného :wink:
Krása a vitalita jsou dary přírody pro toho, kdo se řídí jejími zákony. (da Vinci)
Xion
Příspěvky: 835
Registrován: ned bře 22, 2009 21:40
Bydliště: Bratislava

Re: Xionov Pôstny Log

Příspěvek od Xion »

Vcera sa mi podarilo uspesne zvladnut moj 2 vitaden v zivote. V zasade, bol to ale dosledok vecera den predtym, kedy som do seba natlacil obzersku porciu fastfoodu. Mam tazke obdobie, a trochu mi usli nervy. :-)
Mal som z toho blby pocit, takze som ziskal neuveritelnu chut nejak to napravit, vycistit. Vsetko zle je na nieco dobre.
Ta plna bednicka BIO ovocia a zeleniny, ktora dosla z objednavky, to bolo doslova ako dar od Boha. Mal som ju rovno pod nosom a nastastie doma nic varene nebolo. A vlastne, este stale je z polovice plna, tak rozmyslam, preco nepokracovat aj dalsi den?

P.S. najviac sa tesim na ten ananas. :-)

veri - aj to dufam ze raz bude. Najprv vsak musim dotiahnut stabilne byvanie s kvetinacmi, kde sa bude dat dobre vyspat. Zatial sa mi take nedari najst.
Xion
Příspěvky: 835
Registrován: ned bře 22, 2009 21:40
Bydliště: Bratislava

Re: Xionov Pôstny Log

Příspěvek od Xion »

Tak som zvladol aj dalsi den na vitastrave. Sice vcera vecer som dostal miernu hnacku a prislo mi trochu zle, dnes sa uz citim lepsie a chcem nasadit post az do vecera. Niekedy sa oplati zakopnut o postel, vyklbit si malicek a ostat 2 dni doma s bio bednickou ovocia a zeleniny.
Xion
Příspěvky: 835
Registrován: ned bře 22, 2009 21:40
Bydliště: Bratislava

Re: Xionov Pôstny Log

Příspěvek od Xion »

Postik zatial v pohode. Do vecera to myslim zvladnem bezproblemov. Je to uz 10-ty v poradi. Takto odlahceny som sa este nikdy necitil. Asi to bude tym vitarianskym dvojdnom predtym. Skoda len, ze sa neviem zhlboka nadychnut do branice. Obera ma to o vela energie. Ako som zacal cvicit powerjogu, pocitil som, ako su travenie-psychika-dychanie a vysledne pocity a energie, prepojene. Niekde v psychike mam blok, ktory mi nedovoluje dychat zdravo. Je to stresovo-stahujuci pocit, zeby to bola ta uzkost? Dycham plytko, len aby som prezil, nie preto aby som zil. Ruky mam ako cencule, krv mi neprudi ako by mala... to sa mi deje vzdy, ked nemam brucho nahadzane nezdravou-slanou-mastnou stravou. Chcem zlepsit svoje podvedome dychanie. Doteraz som vedel o dolezitosti spravneho dychania len teoreticky, z knih a pouciek, ale teraz to uz vnimam aj prakticky.
Jirka N
Příspěvky: 114
Registrován: ned dub 15, 2007 19:22

Re: Xionov Pôstny Log

Příspěvek od Jirka N »

Nedávno jsem si koupil knihu s názvem "Program pro zdraví" od dr. med. Reudiger Dahlke. Jeho přistup je podle mě velmi komplexní.
O dýchaní je tu:

jde o tzv. nekonečný dech
(kde jde přesně jak si psal o to žít ne přežívat)

přepis:
Na jedné straně se při něm klade důraz na aktivní nádech, který se tím posílí, na druhé straně se ruší přestávky mezi nádechem a výdechem. Nádech i výdech se harmonicky slévají v jedno a na tento proces bychom se měli co nejuvědoměleji soustředit. Tímto způsobem se brzy dospěje k nadbytku kyslíku či prány, ale kysličník uhličitý, zplodina metabolismu, je velkou měrou vydechován z těla ven. To vede k drastickému odkyselení. neboť kysličník uhličitý (plus voda) není přece nic jiného než kyselina uhličitá. Ztratí-li tělo dechem tolik kyseliny stávají se jeho tkáně přirozeně alkalickými.

No nezní to hezky?

Co se týká výživy jsme z jeho pohledu, ale mimo. Zastává totiž makrobiotický přístup. No jo no nic není ideální. :)
Xion
Příspěvky: 835
Registrován: ned bře 22, 2009 21:40
Bydliště: Bratislava

Re: Xionov Pôstny Log

Příspěvek od Xion »

Tak vcera som zazil tazku chvilu. V noci po preruseni postu mi prislo doslova znicoho-nic dost zle. Taky stav som este za cely zivot nemal. Myslel som, ze asi omdliem. Zastihlo ma to v nocnom autobuse. Dovtedy som bol len zoslabnuty po preruseni postu, ako to vzdy byva, ale zrazu na mna dosla totalna slabost, a z tela doslova akoby zacal unikat zivot a energia. Chladli mi ruky, brnelo mi v nohach a rukach, tep bol rychly ale uplne slaby, a coraz tazsie sa mi rozmyslalo. Dychal som zhlboka a rychlo, ale ziadna energia mi z toho dychania do tela nesla. Citil som, ze naopak, stale unika. Zlakol som sa toho, take nieco som este nezazil a bolo mi jasne, ze ak sa to neprestane zhorsovat, coskoro stratim vedomie. Zhorsovalo sa to kazdou minutou, a zacala sa mi motat hlava, nebol som schopny uz takmer vobec uvazovat. Jedine, co som bol schopny robit, bolo zhlboka dychat, nic ine ma nenapadalo, ale ako som pisal, akoby to nedodavalo energiu, kyslik do tela. Akoby som dychal naprazdno, vo vzduchoprazdne. Bal som sa, ze stratim vedomie, a autobus bol takmer uplne prazdny. Prisadol som si k jednej slecne a poziadal ju, ze keby som omdlel, nech zavola zachranku, lebo mi je strasne zle. Asi som z jej pohladu vyzeral, ze som opity, alebo nadrogovany. Urcite netusila, ze to bol nejaky cudny dosledok 2 dni na ovoci a zelenine a 24 hodinoveho postu, preruseneho pitim zeleninovych stiav. Nakoniec som vystupil, telo mi stale "brnelo", bola mi totalne zima, a citil som, ze mysel sa ledva drzi v bdelom stave. Nasadil som rezku chodzu a dalej som zhlboka dychal. Mal som totalne sucho v ustach, zmizla mi odtial vsetka vlhkost. Dotackal som sa k najblizsiemu stanku, stastie ze bol otvoreny aj v noci, kupil som si pol litrovu neperlivu Tomu, a po duskoch to zacal pit. Odvtedy sa to uz nezhorsovalo, ale pozvolne sa to zlepsovalo. Avsak, ostal som uz odvtedy dost zoslabnuty, bez energie, az do teraz.

Vobec netusim co to mohlo byt. Kde som urobil chybu. Jednodnovych postov som mal uz furu... akurat ze teraz som bol vlastne 3 dni bez normalneho jedla. Je mozne ze som urobil chybu v navratovke? Avsak , po 1 dnovom poste by sa mohlo kludne nabiehat aj normalnym jedlom, prijde maximalne tak chvilkova tazoba. Je pravda, ze post som prerusil o 21:00 a do 23:00 som pil zeleninove stavy. A vypil som ich ozaj dost, nie naraz, ale postupne aj vyse pol litra. Hlavne mrkvovu, trochu zelerovej a cviklovej. A potom, pred cestou okolo jednej som si dal 2 lyzicky kefiru... partykova to doporucuje na obnovu mikroflory. Chcel som to vyskusat, zeby z toho? ALe pripada mi to absurdne, ked som kedysi davno po poste nabiehal rovno varenym, niekedy dokonca masom. Zeby toto sposobili 2 lyzicky kefiru?

Neviem, nikdy som nemal dobry pocit z mojho travenia a metabolizmu a po tomto zazitku som sa v tom len presvedcil. Nezda sa mi, ze to bol detoxifikacny priznak. Uz som zlepsil stravovanie snad o 200%, mam za sebou 10 jednodnovych postov, myslel som, ze po takej dobe by uz telo nemal rozhadzat nejaky 1 dnovy post. Vzdy som citil, ze oproti ostatnym mam fakt podstatne slabsie travenie a metabolizmus, nevzdavam sa, idem dalej, ale v experimentoch budem radsej opatrnejsi. Nechcel by som to znovu zazit, bolo to fakt strasne, aj ked to trvalo len par minut, uplne ma to vycerpalo, necitim sa vo svojej kozi a mysel mam uplne rozhadzanu.
Renáta
Příspěvky: 5025
Registrován: pon črc 17, 2006 16:39

Re: Xionov Pôstny Log

Příspěvek od Renáta »

Žeby hypoglykémia? Len teda je zvláštne, že si bol schopný nasadiť rýchlu chôdzu. Ja by som asi dala najmä sladké ovocie - hrozno napríklad.
Uživatelský avatar
RAWka
Příspěvky: 230
Registrován: pon črc 16, 2007 12:58
Bydliště: Zvolen, Banská Štiavnica
Kontaktovat uživatele:

Re: Xionov Pôstny Log

Příspěvek od RAWka »

Toto som zažívala pri pôstoch bežne...preto ich už radšej nerobím :(
Hladať znamená mať ciel, ísť za ním a nevšímať si nič iné, byť ním posadnutý. Ale nehladať a nájsť znamená byť slobodný.
Xion
Příspěvky: 835
Registrován: ned bře 22, 2009 21:40
Bydliště: Bratislava

Re: Xionov Pôstny Log

Příspěvek od Xion »

Ja som prave zo sebou nic nemal a bol som v polke cesty... ked som si to uvedomil v tom stave, kedy sa mi kazda minuta zdala ako hodina, vylakal som sa. Nemal som ani vodu zo sebou, necakal som to, ze pri hodinovej ceste ma take nieco postihne. Este sa mi to totizto nestalo.
Hypoglykemia po vypiti tristvrte litra mrkvovej stavy? Jedine ze by sa z nejakeho dovodu nevstrebala. Co je dost mozne, mozno som zacal na zaludok prilis rychlo. Ja sa uz pri jednodnovych postoch musim spravat, akoby som mal dvojtyzdnovy. :-) Pripada mi, ze musim byt opatrnejsi a setrnejsi k traveniu. Radsej trpezlivo a pomaly, ako vobec.

Inak, to travenie mi dal dokopy ananas. Ten BIO ananas, na ktory som sa uz par dni tesil. Bola to velmi zaujimava odroda, aj chutila velmi zvlastne... nebola tak prenikava a kysla, ako tie z hypermarketov. Na objednavkovom liste pisu, ze je z Ghany, a 1kg stoji 3,45 eura. Ani usta to nevypaluje az tak, ako tie z hypermarketu. Polku som zjedol v celosti a polku si odstavil. Uz po par minutach som si vsimol, ako mi "nastartovalo" brucho, a zacali tie skvrkave pochody ked sa nieco travi. Doslova kazdou minutou sa do mna vlievala energia a dobra nalada. Teda, lieciva sila tohto ananasu je uzasna, dal som si ho pred hodinkou a uz sa mi krasne a lahko dycha.
Ten ananas bol z tychto fariem http://www.natureandmore.com/English/Gr ... _Farms.cmt

odporucam ;-)
Naposledy upravil(a) Xion dne sob kvě 09, 2009 16:40, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Sweetie
Příspěvky: 3163
Registrován: sob říj 11, 2008 19:02
Bydliště: UK

Re: Xionov Pôstny Log

Příspěvek od Sweetie »

mozna jsem par dulezitych detailu prehlidla ctu to z rychliku, ale tady se mi zda ze klasika, pises ze jsi dodrzoval stravu na ovoci, nasledovalo lacneni, pak stavy, to jsou vsechno extremni katalyzatory, tvoje telo najelo na rychlej detox, toxiny se nahromadily, nestacily se prubezne vyloucit, to ze ses napil a udelalo se ti lip podle me jen dotvari teorii, rozredil jsi krev. navic mas sklon k nizkymu tlaku to me se stavalo taky, nez jsem se napila myslela jsem ze trikrat omdlim. vydrz, kdyz tak pridej vic zeleniny, ovoce je cistic, ten jen urychli detox a to mozna pro tebe nebude nejschudnejsi. telo je zivej organisms neni to stroj aby bezel podle programu.
Xion
Příspěvky: 835
Registrován: ned bře 22, 2009 21:40
Bydliště: Bratislava

Re: Xionov Pôstny Log

Příspěvek od Xion »

Jasne Sweetie. Vzdavat sa nemienim. ;-)
Xion
Příspěvky: 835
Registrován: ned bře 22, 2009 21:40
Bydliště: Bratislava

Re: Xionov Pôstny Log

Příspěvek od Xion »

Hmm, tak dalsi den viacmenej na vitastrave. Iba rano som si dal ryzove vlocky, po tom vcerajsom incidente, zvysok uz vsetko surove.
Ten ananas bol zlomovy bod. Chcel som ho len rychlo dojest, aby mi nahodou nezhnil a vratit sa rychlo na varene, ale ten ananas mi dal travenie dokopy. Odvtedy to bolo uz len lepsie, a ja som vobec nemal chut na varene... pripadalo mi "spinave" a tazke. Navyse som si uvedomil, ze mam este stale dost zasob, ktorymi som sa zasobil na vita-dvojden, a ktore treba dorazit, tak po ananasi som sa rozhodol, ze to neplanovane predlzim na vita-stvorden.
Za ananasom nasledoval pohar mrkvovo-zelerovej stavy, potom postupne 3 banany, pol kila cerveneho hrozna, 3 dcl jablkovej stavy, a teraz sa tesim na dalsi banan. Pred spanim si este urobim trochu zeleneho salatu z hlavkoveho salatu a cinskej kapusty.

Uz je len skoda, ze robim v tej vegetarianskej restike, co ma podvedome nuti nabehnut naspat na varene a celkovo mi to berie volnost experimentovat vo vita-strave. Paradoxne, ta restika bola este pred rokom najzdravsia strava, aku som jedol a malo to na mna pozitivny efekt. Teraz ma uz skor obmedzuje.
Uživatelský avatar
Sweetie
Příspěvky: 3163
Registrován: sob říj 11, 2008 19:02
Bydliště: UK

Re: Xionov Pôstny Log

Příspěvek od Sweetie »

zrovna se cpu hlavkovym salatem s rajcatama a okurkou (no, pojedu pres noc) dneska jsem taky vypila prubezne asi pres litr karotko-celerovy stavy. nejak se posledni dobou celeru nemuzu nabazit, telo si asi o neco rika. driv mi celer vubec nechutnal. banany me dnes zklamaly, byly unspotted takze nedobry a dlouho tlacily v zaludku.
Xion
Příspěvky: 835
Registrován: ned bře 22, 2009 21:40
Bydliště: Bratislava

Re: Xionov Pôstny Log

Příspěvek od Xion »

Tak dnes vecer som ukoncil svoj neplanovany vitariansky pokus, takze takmer 5 dni som vydrzal.

Co mi dalo, co mi to vzalo?
Vzalo mi to 3 kila hmotnosti a nejaky ten cas, ktory som stravil v kuchyni a v obchodoch nakupovanim ovocia a zeleniny.
Ale dalo mi to vela. Zazil som pocas toho obdobia dobre aj zle pocity. Tie dobre stali za to, a pochopil som, ze na varenej strave ich moze dosiahnut iba zopar vyvolenych. Ja k nim nepatrim.
Vacsinu casu pocity neboli dobre, avsak za tymto zavojom sa skryvala neuveritelna lahkost a bystrost mysli. Mam pocit, ze tie zle pocity boli dosledkom nezvyknuteho tela, a ze casom by zmizli a ostali by len tie dobre. A to by stalo za to!
Presvedcilo ma to, ze vitarianstvo ano. Teraz uz nielen teoreticky, z knich a prispevkov na fore, ale aj z vlastnej skusenosti a pocitov. Nikdy som nemyslel, ze tak skoro sa mi podari tak dlhe obdobie, ked vacsinou je pre mna problem vydrzat aj 1 cely den robit nieco dobre pre seba. Bolo to cele neplanovane, mozno preto som vydrzal. Urobilo to na mna dojem a urcite to ovplyvni moju buducnost. Utvrdilo ma to, ze vitarianstvo je moj ciel, ku ktoremu by som sa raz chcel dostat. Raz, az na to budu naklonene okolnosti.

Po zjedeni vareneho jedla okamzita hnacka, ale to bolo aj dosledkom, ako som ho zjedol. :-) A naspat do starych pocitov unavy a otupenej mysle...
Ale, mnozstvo vita-stravy v mojom jedalnicku po tomto "pokuse" urcite vzrastie.
Uživatelský avatar
veri
Příspěvky: 1159
Registrován: ned črc 20, 2008 16:22

Re: Xionov Pôstny Log

Příspěvek od veri »

To jsem ráda, že se ti vita zalíbilo. A proč končíš? :)
Krása a vitalita jsou dary přírody pro toho, kdo se řídí jejími zákony. (da Vinci)
Xion
Příspěvky: 835
Registrován: ned bře 22, 2009 21:40
Bydliště: Bratislava

Re: Xionov Pôstny Log

Příspěvek od Xion »

Niesom si isty, ze by to telo zvladlo.
Ale hlavne ma obmedzuje praca... v kuchyni vegetarianskej restiky, kde mam zadarmo jedlo. Keby som ju nemal, tak idem dalej. Ale z toho prijmu si nemozem dovolit platit jedlo inde. Cize nepriamo som nuteny jest tam. Takisto, je to dost makacka, verim, ze zabehany vitarian by nacerpal dost energie aj na fyzicku robotu, ale moje telo rozhodne nieje ten pripad... moja bez tak nizka vaha isla dole a s tym aj fyzicka sila.
Ja si pri tej praci nemozem dovolit nejake "energeticke vypadky"... musim byt fit a pri sile cely cas, inak je to dost peklo. A pocas tych 5 dni to bolo s energiou skor dole, nez hore. :-)
Uživatelský avatar
veri
Příspěvky: 1159
Registrován: ned črc 20, 2008 16:22

Re: Xionov Pôstny Log

Příspěvek od veri »

To byl asi detox no..aspoň si dávej do nosu co nejvíc saláty, ve vegetariánské restauraci je určitě máte :D
Krása a vitalita jsou dary přírody pro toho, kdo se řídí jejími zákony. (da Vinci)
Xion
Příspěvky: 835
Registrován: ned bře 22, 2009 21:40
Bydliště: Bratislava

Re: Xionov Pôstny Log

Příspěvek od Xion »

Tam sa vari vzdy iba jedno jedlo. Nastastie, su dva salaty. Bohuzial, jeden vzdy znecistia mliekom, alebo jogurtom. K tomu druhemu je nastastie zalievka dobrovolna. Hej, prave tento salat ma tam drzi pri zivote. :-) Vzdy si ho davam tolko, ze na mna ostatni pozeraju... :-) Oni si zas daju vela sladkosti a smazkov, ako to uz vacsina vegetarianov robi. ;-)
A na ryzu natural sa nedaju nahovorit... ze vraj biela ryza, to je najcistejsia ryza... a hneda je "spinava". Neviem kde to vycitali, ale ze by v Bhagavat Gite bola napisana taka vec? Nezda sa mi to. Je to skoda, lebo takto casto skoncim na ryzi a salate, aspon keby bola natural... potom musim vlakninu dotankovavat Psylliom.
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Xionov Pôstny Log

Příspěvek od Panda »

Xion píše:Tam sa vari vzdy iba jedno jedlo. Nastastie, su dva salaty. Bohuzial, jeden vzdy znecistia mliekom, alebo jogurtom. K tomu druhemu je nastastie zalievka dobrovolna. Hej, prave tento salat ma tam drzi pri zivote. :-) Vzdy si ho davam tolko, ze na mna ostatni pozeraju... :-) Oni si zas daju vela sladkosti a smazkov, ako to uz vacsina vegetarianov robi. ;-)
A na ryzu natural sa nedaju nahovorit... ze vraj biela ryza, to je najcistejsia ryza... a hneda je "spinava". Neviem kde to vycitali, ale ze by v Bhagavat Gite bola napisana taka vec? Nezda sa mi to.
Co znamená "smazkov" ? ... To se divím s tou rýží že nevědí že ty nejzdravější živiny jsou právě v té slupce.
Xion
Příspěvky: 835
Registrován: ned bře 22, 2009 21:40
Bydliště: Bratislava

Re: Xionov Pôstny Log

Příspěvek od Xion »

smazok (smažok s použitím diakritiky) - tak hovorime hovorovou recou niecomu, co je vystavene smazeniu. Je to taka chutovka, ponorena na 10 minut do horuceho oleja. Inymi slovami, sprvu to bola chutna zelenina, to sa zmiesa s kopou soli a korenia, a zabije sa v tom vsetko, co by mohlo este prezit, este vacsou teplotou ako pri vareni, a tato zmes nasiakne vsetky tie spalene tuky. Vysledkom je presolena, korenista, krupava fasirka, plna spalenych tukov, ktore pohladia jazyk a creva. A ja z tohto dennodenne dycham tie vypary. :-)
Pocas poslednych mesiacov a vdaka analyze vlastnych pocitov, ktore som mal ked som to este zvykol jedavat aj ja, som dosiel k zaveru, ze je to na nahradenie rizkov (rezen-spisovne) a podobnych specialit masozrutov, aby sa mohli zakusnut do niecoho nezdraveho, mastneho a slaneho a pritom to zakrupalo a naplnilo usta gejzirom tukov.
Renáta
Příspěvky: 5025
Registrován: pon črc 17, 2006 16:39

Re: Xionov Pôstny Log

Příspěvek od Renáta »

Po "makrobioticky" je to myslím tempura - ten smažok :wink:
Robíš v tej ajurvédskej reštike na Obchodnej?
Xion
Příspěvky: 835
Registrován: ned bře 22, 2009 21:40
Bydliště: Bratislava

Re: Xionov Pôstny Log

Příspěvek od Xion »

Hej, presne v tej. ;-) Govinda sa to vola.
Renáta
Příspěvky: 5025
Registrován: pon črc 17, 2006 16:39

Re: Xionov Pôstny Log

Příspěvek od Renáta »

No, áno, Govinda. Raz som tam bola so synom - asi pred rokom. Dal si aj koláč, ale teda tie sú fakt presladené. No, fakt je, že tam veľa tej vita stravy asi nemáš k dispozícii. A vôbec je tam obmedzený sortiment, čo zrejme súvisí s dopytom klientely - asi sa neoplatí pripraviť veľa jedál a neminúť ich. Inak sa mi páčilo, že bola voda na stolíkoch - s citrónom.
Xion
Příspěvky: 835
Registrován: ned bře 22, 2009 21:40
Bydliště: Bratislava

Re: Xionov Pôstny Log

Příspěvek od Xion »

S tymi sladkostami, viem o com rozpravas. ;-) Hej, su tam pozitivne veci, a niektore negativne, ale celkovo je to aj tak najzdravsie restauracne zariadenie v sirom okoli, aspon z tych co poznam. Ani sa necudujem, ze tam tolko ludi chodi na obed, ked cloveku nieje jedno, co vlozi do ust, inde sa tam nema velmi kde najest, aspon co ja viem. Co z toho vyplyva? Clovek ak chce byt zdravy, si nakoniec musi jedlo pripravovat sam. K takemu zaveru som dosiel.
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Xionov Pôstny Log

Příspěvek od Panda »

Xion tam není možné abys mohl jíst původní suroviny ze kterých se to dělá (ovoce a zelenina) namísto už upravené/smažené formy? To by pro majitele mělo vyjít finančně stejně případně ještě levněji, ne?
Xion
Příspěvky: 835
Registrován: ned bře 22, 2009 21:40
Bydliště: Bratislava

Re: Xionov Pôstny Log

Příspěvek od Xion »

Panda, aj to ma napadlo, ale to nieje materialisticka vegetarianska restauracia, ale restauracia hnutia Hare Krisna. Z toho vyplyva, ze tam plati ina logika. :-)
Uživatelský avatar
epony
Příspěvky: 1035
Registrován: čtv zář 20, 2007 0:07
Bydliště: Earth
Kontaktovat uživatele:

Re: Xionov Pôstny Log

Příspěvek od epony »

ahoj Xion :wink: chcem ti povedať, aby si sa nevzdaval napriek reakciam tvojho tela. To sú detoxikačné symptomy /z tela odchádzaju nahromadene toxiny/ a tie treba zo začiatku prekonať..
čítala som tu v tvojom denníku, že ješ psyllium na doplnenie vlakniny- tento druh vlakniny len prejde črevami, nenahradza rastlinnu vlakninu.
V Govinde som par krat bola, ked som mala obdobie Ajurvedskeho stravovania, kupovala som tam nejaké koreniny.. :wink: 8) :)
Whenever you feel sad just remember: there are a billions of cells in your body and all they care about is you.
Renáta
Příspěvky: 5025
Registrován: pon črc 17, 2006 16:39

Re: Xionov Pôstny Log

Příspěvek od Renáta »

Xion píše: ale celkovo je to aj tak najzdravsie restauracne zariadenie v sirom okoli, aspon z tych co poznam.
No, s tými zdravými podnikmi je to veľká bieda. Je ich menej ako málo.
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Xionov Pôstny Log

Příspěvek od Panda »

Xion píše:Panda, aj to ma napadlo, ale to nieje materialisticka vegetarianska restauracia, ale restauracia hnutia Hare Krisna. Z toho vyplyva, ze tam plati ina logika. :-)
Škoda, tak nezbývá než si alespoň doplňovat levné ovoce a zeleninu z marketů, alespoň částečně co to jde - často se dají sehnat dost levné věci. Obzvláště v létě bude mnohem příznivější situace. Už se těším např. na melouny za 4 Kč/kg. :-)
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Xionov Pôstny Log

Příspěvek od Panda »

Renáta píše:
Xion píše: ale celkovo je to aj tak najzdravsie restauracne zariadenie v sirom okoli, aspon z tych co poznam.
No, s tými zdravými podnikmi je to veľká bieda. Je ich menej ako málo.
Lidé nehledaji zdraví, ale požitky, takže se nikomu takový podnik nevyplatí. I ti vegetariáni chtějí raději něco smaženého než zdravějšího syrového.
Renáta
Příspěvky: 5025
Registrován: pon črc 17, 2006 16:39

Re: Xionov Pôstny Log

Příspěvek od Renáta »

Panda píše: Lidé nehledaji zdraví, ale požitky, takže se nikomu takový podnik nevyplatí. I ti vegetariáni chtějí raději něco smaženého než zdravějšího syrového.
Pandi, nesúhlasím tak celkom. Netreba všetkých hádzať do jedného vreca. V Bratislave sme mali jednu vynikajúcu vegetariánsku reštauráciu (podávali sa tam len obedy) a tam bolo na výber naozaj z kvalitných vegetariánskych jedál a ľudí tam bolo ako maku. Okrem toho sa tam dali vždy kúpiť aj jedlá vhodné pre vitariánov. No, už je to minulosť. Chodievali tam obedovať aj ľudia, ktorí nevyznávali žiaden z alternatívnych výživových smerov, jednoducho tam chodili preto, lebo tam boli vždy chutné a zdravé jedlá.
Xion
Příspěvky: 835
Registrován: ned bře 22, 2009 21:40
Bydliště: Bratislava

Re: Xionov Pôstny Log

Příspěvek od Xion »

Suhlas s Renatou. Pravdepodobne myslela restiku na Laurinskej, z ktorej vycnievala rada az na pol ulice.
Potom ako ju zavreli, ista cast ludi zacala chodit k nam. Ale Govinda bola skoro na 100% vytazena uz predtym, teraz uz maka na 110%. Nechci vediet ake tam mame teraz sichty. :-) A ani tak nenaplna dopyt... mnoho ludi pocas obedu to vzda kvoli rade a odijde.
Dobra vegetarianska restika by sa v Bratislave uchytila bezproblemov, samozrejme vitarianska asi nie. Nie nadarmo maju v Govinde smazky a sladkosti, vedia preco to robia... Pravidla financii a biznisu robia svoje v kazdej institucii.
Keby nebola kriza a mal by som kapital, tak vazne zacnem rozmyslat ze jednu zalozim. Napady by boli. :-)
Renáta
Příspěvky: 5025
Registrován: pon črc 17, 2006 16:39

Re: Xionov Pôstny Log

Příspěvek od Renáta »

Áno, presne tú som myslela. A uživila by sa nielen jedna ešte taká. :wink:
Uživatelský avatar
Sitar
Příspěvky: 1694
Registrován: čtv pro 14, 2006 0:43
Bydliště: Praha - Chodov

Re: Xionov Pôstny Log

Příspěvek od Sitar »

Panda píše:
Xion píše:Panda, aj to ma napadlo, ale to nieje materialisticka vegetarianska restauracia, ale restauracia hnutia Hare Krisna. Z toho vyplyva, ze tam plati ina logika. :-)
Škoda, tak nezbývá než si alespoň doplňovat levné ovoce a zeleninu z marketů, alespoň částečně co to jde - často se dají sehnat dost levné věci. Obzvláště v létě bude mnohem příznivější situace. Už se těším např. na melouny za 4 Kč/kg. :-)
4 kacky za kilo? Tak to jsem moc zvedavej, jestli to spadne pod 10, ale velmi rad bych se mylil.
Lidi moc mluví. Ono už stačí, že vůbec mluví.
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Xionov Pôstny Log

Příspěvek od Panda »

Sitar píše:4 kacky za kilo? Tak to jsem moc zvedavej, jestli to spadne pod 10, ale velmi rad bych se mylil.
Za 4 kdysi byly, ale nevím jestli i minulý rok. Myslím že minulý rok jsem viděl v Tescu za 6 (tehdy jsem to tak moc nesledoval, ještě jsem nebyl na vita :-) ).
Uživatelský avatar
Sitar
Příspěvky: 1694
Registrován: čtv pro 14, 2006 0:43
Bydliště: Praha - Chodov

Re: Xionov Pôstny Log

Příspěvek od Sitar »

Panda píše:
Sitar píše:4 kacky za kilo? Tak to jsem moc zvedavej, jestli to spadne pod 10, ale velmi rad bych se mylil.
Za 4 kdysi byly, ale nevím jestli i minulý rok. Myslím že minulý rok jsem viděl v Tescu za 6 (tehdy jsem to tak moc nesledoval, ještě jsem nebyl na vita :-) ).
Za komancu pamatuju kilo melouna za kacku.
Lidi moc mluví. Ono už stačí, že vůbec mluví.
Odpovědět