Pěkný den!
Jelikož jsem s pokusy o vitariánství začal před téměř dvěma měsíci (od 1. prosince 08), rád bych si tady dopsal pár věcí, které se za tu dobu staly, ať si to pamatuju. Tím se dostanu do současnosti, abych už taky mohl klást otázky, které se mi dnes a denně hromadí

Poslední čtyři listopadové dny jsem četl četl četl (tento web a knížky dr. Walkera, citované rovněž na tomto webu; to jsem ještě netušil, jakou „drogou“ se mi posléze tyto zdroje stanou). Znechucen „normální“ stravou jsem se na vitariánství vrhnul hned následující den, 1. prosince. První věc, kterou jsem ráno v práci udělal, že jsem vyhodil pražené (aspoň, že nesolené) burské ořechy, které jsem kupovával „ve velkém“, spotřeboval jsem tak 100g denně, miloval jsem je. Skoro jsem nevěřil tomu, že jsem schopem tohle udělat... už se jich 300g sypalo do záchodu, pá pá (jo, bolelo to). První den mého vitariánství: snídaně jablko, čínské zelí, pomeranč; oběd feferonkový salát, míchaný ovocný salát; večeře špagety, čtvereček čokolády, pivo (večeřě vita není, vím). V práci jsem si dal kávový perník Dubea, abych zahnal šílený hlad. Přes den 2 až 3 litry čaje slazeného medem (to platí každodenně). Úterý 2. 12. snídaně jablko, čínské zelí, mandarinka, mrkev; přes dopoledne 3 mrkve, 2 jablka, jedna zakysaná smetana jahodová; večeře banán, biojogurt bílý slazený medem. 3. 12. přemýšlím, kdy TO řeknu svému doktorovi a kdy koupím nějaký odšťavňovač. Snídaně rybí konzerva s kukuřicí, hráškem, paprikou, přikusuji čínské zelí a jablko, citronový čaj; oběd 150g ovocný salát (mandarinka, jablko, kiwi, hrozny), půl tyčinky Mila; odpoledne jeden banán, čtvereček čokolády, pivo (nefiltrované; pivo mi ale moc nechutnalo, což mne překvapilo, ač jsem ho dosud míval tuze rád, zřejmě už mám jiné složení žaludečních šťáv); večeře jablko, pomeranč. 4. 12. snídaně čínské zelí; v práci banán a pomeranč, v poledne odchod k doktorovi říct mu to (můj doktor je celkem rozumný, též se zajímá o zdravou výživu, dokonce dělá přednášky, takže jsem si od toho něco sliboval... závěr návštěvy: nedoporučuje extrémní dietu; prý měsíc jíst normálně a pak 14 dní lehký půst na pročištění. Výplach tl. střeva považuje za zbytečný, nečistot ve střevě se neobává, když se hejbu, sportuju, jezdím na kole, chodím procházky. Hmmm, nelíbí se mi, že použil slovo „dieta“, protože dietu nehledám, hledám zdravý životní styl.). Oběd 300g zeleninový salát; večeře knäckebrot máznutý kapkou másla a medem, čtvrtina ananasu. Večír teprve první stolice od neděle, taková slabší objemem, tužší. 5. 12. snídaně 100g knäckebrot s kapkou másla a medem, čaj. Oběd zelná polévka, pak pomeranč, jablko, půl oplatkové tyčky „Mila“. Večeře dvě mandarinky a banán. Chodili čerti, takže malý štamprle domácí slivky s čertem

První prosincovou sobotu jsem byl makat v lese, počasí to dovoluje; ke snídani 2 grahamové rohlíky s máslem a medem, čaj, pak jsem rozmixoval 4 banány s kapkou mléka a nakonec ještě snědl 3 nastrouhané mrkve, přislazeno medem. Přes den v lese 3 grahamové rohlíky, každý s pouhými dvěma plátky Váhalovy slaniny (pochoutka!) a třičtvrtě litru čaje s citronem z termosky, jedno jablko. Doma pak k večeři čočka na kyselo s okurkou, mandarinka, půlčák čaje. 7. 12. snídaně dva pomeranče, půl jablka; oběd čočka na kyselo, okurek. Odpoledne kysaná smetana s müsli. Večeře 2 nastrouhané mrkve s medem, ředkvičkový salát s hromadou česneku (joj to pálilo).
Vím, první týden prohřešků řada... jenže jsem měl takřka nepřetržitě hlad.
8. 12. snídaně půlčák čaje (s medem s aronií). Dopoledne 2 pomeranče, banán, 100g biorozinek, 30g müsli tyčinka v jogurtu, tři větší úlomky z hlávky květáku. Večeře čočka na kyselo, okurek, volské oko. 9. 12. snídani nejedl. Oběd hromádka květáku, pomeranč, 3 mrkve, 50g biorozinek, kávový perník Dubea (absťák na sladké). Večeře půl konzervy rybiček se zeleninou, k tomu půl sklenice pikantní konzervované zeleniny Moravanka, mandarinka (dneska už vím, že mandarinka byla chybou; po jídle se ovoce nesmí, viz kniha Fit pro život). 10/12 ke snídani druhá půle večeře (půl sklenice pikantní konzervované zeleniny Moravanka); oběd 3 mrkve s jedním pomerančem, větší úlomek z hlávky květáku, jablko. Na chuť tři lžíce medu. K večeři 300gramový zele-ninový salát s 380g bílým jogurtem MAX. Večer na dostavivší se úporný hlad sojová tyčinka a půl balíčku sušených fíků. 11. 12. snídaně pomeranč a 2 mandarinky. Dopoledne 3 banány, hrst biorozinek. Oběd dva solidní úlomky syrového květáku a na chuť malá kávová oplatka. Večeře zeleninové rizoto (biorýže s biozeleninou), nefiltrované pivo, mandarinka. 12. 12. ke snídani půlčák teplejší vody se šťávou z jednoho citronu, dopoledne 2 banány a půl jablka; oběd strouhané 3 mrkve slazené medem.
Tolik první dva týdny mých začátků. Pokračování až dodnes stále značně obdobné, ale s takřka úplným vyloučením sladkostí a vařených jídel. 17. 12. dorazil odšťavovač Omega 8004, takže jsem zkoušel lisovat šťávy. Čistá šťáva z mrkve nic moc, ale po přidání šťávy z jablek pochoutka. Postupně jsem přidával celer, špenát, květák apod.
27. 12. až 1. ledna 2009 Jeseníky (na běžkách jsme denně jezdili mezi Pradědem a Červenohorským sedlem). Neměl jsem potuchy, jak předejít slabosti z nedostatku energie, takže jsem sice během pobytu jedl vitariánsky jako předešlé dny, ale na tůru na lyže jsem si brával klasiku: Tatranka, perník, cokoláda, čaj. Nechtěl jsem riskovat zůstat někde v terénu viset na pokraji sil v teplotě mínus deset až patnáct.
15. ledna do Brna na colon-hydro-terapii k pí Kazdové (tip na ni mám z tohoto webu). Není to nijak obtěžující a paní Kazdová je velmi milá, příjemná, je s ní zajímavé popovídání o zdraví.
22. 1 jsem objevil web „Půst“, takže zas nová studna informací, jak zdravě žít. Zaregistroval jsem se do fóra Vitarian, ale jako Kojak (přezdívku jsem dostal po jedné akci jako úspěšný pátrač kdysi na vojně, pamatujete televizního detektiva Kojaka). Pak jsem ale zalitoval a požádal admina o přejmenování na mé jméno Jindra (takže tu mám dva příspěvky pod starým jménem).
22. ledna, druhým měsícem se víceméně oddávám přirozené stravě, což by mi nevadilo, ale nemám fantazii, takže jím poněkud bez nápadu, dokola to samé (doma lisované šťávy a vlastnoručně připravované zelesaláty), tohle musím řešit. Po týdnu opět u pí Kazdové na CHT, výplach už byl „horší“ než před týdnem, vytékaly již usazeniny, takže čistý střevo teda nemám, to je jasný. Paní Kazdová je výtečně zkušená doktorka, která se zaměřuje na zdravý životní styl a problematiku tlustého střeva. Rozplývala se nad fotkami mých dětí a povídala, že jsem bohatý; velmi rád jsem přitakal, protože bohatý skutečně jsem díky bezva dětem a zdravé rodině. Pí Kazdová je typ člověka, kdy cítíš, že s tebou jedná zcela upřímně, od srdce, se snahou pomoci. Ta kolem sebe musela celý dosavadní život vyzařovat jen pozitivní energii a lásku. Oba jsme prožili obdobné dětství na venkově se vším, co k tomu patří, takže mi hned připadá, jako bych ji znal roky.
Vzhledem k tomu, že pí Kazdová poskytuje poradenství k zdravé výživě, jsem si celkem jist, že se k ní tu a tam pozvu "na kafe" na toto téma si popovídat.
27. ledna, současnost. Doma mám nachrmlanou celou rodinu, všichni pořád smrkají a kašlají. Já ne. Že by už jeden měsíc změn a 2 CHT výplachy tolik dokázaly posílit tělo? Je mi jasné, že prožívám zkoušku (dříve jsem totiž nachlazení od druhé osoby snadno chytil). Cítím, že na mne něco leze, ale jen slabě a tím to končí. Hurá! Za "předchozího života" bych už měl totiž týž den odpoledne teplotu, pocení a na tejden pobyt v posteli. Good times are coming, great!
Včera jsem poprvé odšťavoval také brambory; překvapila mne sedlina z nich, která se ale prý má snad pít také, je ale nutno řádně protřepat, protože sedlina drží na dně jak přilepená. Když jsem (rovněž poprvé) přidal červenou řepu, ta to krásně přisladila, obarvila a vypadá to jak červený burčák!
Cítím se skvěle a fajn a silněji, než před měsícem či půlrokem. Když jsem dnes ráno šel cca 5 km do práce pěšky (občas zaměním autobus za procházku), přepadl mne ke konci pěkný hlad (ke snídani bylo jen 3 deci ovošťávy, navíc včera jsem měl první „hladový“ den). Moje pocity ale byly odlišné od hladů předchozích let; dříve, když mne přepadl hlad, oslábl jsem a síly docházely. Dnes jsem cítil, že sil mám nadále dostatek a že tělo naznačuje něco ve smyslu „Hele až bude možnost, trochu se najez, ale nespěchá to“. Jakási ta tělesná pomyslná rezerva energie se znatelně zvýšila; ano, takhle to cítím.
Váha: dlouhé roky jsem míval cca 75 kg. Před dvěma roky jsem přes Vánoce nabral na 79 a to už se mne drželo. Při chůzi jsem cítil, jak se na mně ta vrstva třepe, bylo mi to nemilé. Klasické pokusy o zhubnutí pomohly jen dočasně, váha se samozřejmě vracela. Takže před dvěma měsíci jsem začínal s 80 kg. Již týden po vita začátku jsem shodil 3 kg, myslím, že to byla především překyseleným tělem zadržovaná voda. Dnes mám 74 a váha jde pomalinku pořád dolů, což si myslím, že při mé výšce 186 cm není potřeba. Takže k ovošťávám a zelesalátům občas přidám např. (předem máčené) ořechy v medu, sušené biorozinky či biomeruňky, nedoslazovaný ananas... no a jednou za týden se (ne vždy) stane, že zhřeším - perníček, špaldové kafíčko se šlehačkou (neslazeno vůbec nebo trochu medem), oplatečka, prťavá čokoládka, domácí buchetka. Na to, že jsem před dvěma měsící jedl všechno, tohle není úplně nejhorší progress, doufám.
Pití: dřív jsem i bez pocitu žízně pil 2-3 l čaje denně, to už dnes neplatí; piju jen mírně víc, než žízeň žádá, protože vodu si tělo bere z ovoce a zeleniny. Piju doma lisované šťávy. Na víkend si doma dělám na popíjení krom šťávy také šípkový čaj (šípek je vlastní sběr a vlastní sušení; čaj nevařím, pouze pár hodin předem necham louhovat ve vlažné vodě, to je doufám vita bez ničení vitamínů a enzymů).
Všiml jsem si, jak najednou vidím, že známí kolem mne vypadají méně či více starší, než ve skutečnosti jsou. Kolegové v práci každé dvě hodiny šustí s balíčky vitamínů a prášků a to jsou stejně staří, jako já (42 až 45 let). Ufff. Myslím, že jsou o dost starší, než já
Největší radost (vedle radosti ze správné cesty ke zdraví) asi mám z toho, že už se zase cítím tak na šestadvacet. To je slast!
Zatím čauky
P.S. tohle byl doufám poslední dlooouhý příspěvek.