Jindra

Tady si každý můžete založit svůj vita-deníček.
Podmínkou je, že název deníčku bude začínat vaší přezdívkou.
Viz vzor.

Moderátor: hugo

Odpovědět
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3525
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Jindra

Příspěvek od Jindra »

Čtvrtek 27. listopadu 2008. Na první pohled datum, jako každé jiné. Jistě - Xenie by tento můj názor nesdílely, neb mají v ten den svůj svátek. Ačkoli Xenie nejsem, budu pro příště tento den oslavovat jako takový svůj malý svátek. Proč? Pomohla náhoda...

Je mi dvaačtyřicet, ale necítím se na to. Již dlouhou řadu let "vím", že mi je pětadvacet a kdykoli se mne občas někdo na věk ptal, musel jsem to v duchu honem spočítat. No, přiznám, loni jsem si řekl, že už nebudu tvrdit 25, ale o rok přidám, takže na otázku věku zas budu pár let odpovídat číslem 26. O pár měsíců později jsem si ale všiml, že se nějak začínám cítit starší a starší. Pomaličku, ale jistě. Dlooouhé roky jsem měl postavu 185/76, ale před dvěma roky jsem přes Vánoce přibral 4 kila a ta už se mne držela. Můj doktor mi přesto říkal, že jsem štíhlý, ale když se ve svým těle necítíte, může si doktor říkat, co chce... Při chůzi ze schodů nebo při běhu jsem cítil, jak se na mně ta vrstvička třepe a to je pocit, na který si nemíním zvykat. Ještě jeden problémek mne občas přiváděl k zamyšlení nad zdravím - před deseti roky jsem byl na operaci hemoroidů, opakovaně pak před rokem. Nijak obzvlášť mne neobtěžovaly, ale "věděl jsem o nich". Celý dosavadní život jsem se stravoval jako běžný člen moderní společnosti, ikdyž smažená jídla jsem tak nějak jedl spíše málo. Ovšem o zdravé stravě nemohla být vcelku řeč. Určitě jsem ale věděl, že ovoce a zelenina jsou zdravé... to zas jo. Zrovna tak jsem si ale myslel, že mléko je zdravé taky. Dneska už to vidím jinak.

Možná slůvko o sobě... bydlím na (doufám) ekologicky čisté Vysočině v rodinném domku, čili s takovým tím menším zázemím (zahrádka, sklep pro skladování úrody). Nepiju (dvě piva za týden této podmínce vyhovují nebo ne...?), nekouřím, sportuji. Jsem 11 let ženatý a máme dva krásné, zdravé syny ve věku 4 a 9. Já i manželka pracujeme jako "kancelářské krysy", já v soukromé, žena ve státní firmě. Milujeme kolo, takže hodně cyklovýletíme. Dále se zajímám o ekologii (tímto děkuji každému, kdo třídí odpady a neodhazuje PETky všade možně), rád fotím, chodím na výlety, věnuji se rodině; miluji čas strávený s dětmi a dokonce s kluky často jezdívám "na pánskou", což vyhovuje všem - žena si doma zatím "dáchne" a dožene si dluhy v domácích pracích, já si zas užívám té odpovědnosti starat se o děti sám no a děti si užívají té pohody, protože se snažím dávat jim maximální volnost (ovšem v mezích ocaď pocaď, jasně). Snad nekecám, když tvrdím, že jsem permanentně optimisticky naladěný, ovšem zábavný typ nejsem, to neumím a ostatně nemám rád, když jsem středem pozornosti. Manželka říká, že se neumím usmívat... takže jsem asi bručoun. Bručoun! :wink: No jasně - pod tímhle nickem jsem se tu měl zaregistrovat, to by bylo trefný. Kamarád tady od vedlejšího města má hodně hodně lesů, takže mu chodím pomáhat tu jeho zeleň udržovat a on mi za to dává dřeva, co si řeknu, takže doma topíme gratis (krbová kamna). V lese je to úžasný (až na ten kravál motorový pily), člověk se tam fakt dobije. Beru to jako ozdravné lázně, protože mám sedavý zaměstnání - jsem rád, že mám příležitost se pořádně hejbnout. A mám taky jinýho kamaráda, kterej je velkej vinař (Novosedly) a tomu taky chodívám pomáhat - máknem si a u toho popijem. Já se přitom dozvím něco nového a zajímavého, protože vinařství je pro mne španělská vesnice. Oba tihle (a naštěstí i další, jiní) kamarádi dělají svou práci poctivě, s láskou a od srdce, což je pro mne velmi inspirativní (rozuměj: když něco děláš, dělej to pořádně).

Začal jsem zmínkou o 27. 11. 2008. Ten den jsem náhodou gugloval s úmyslem najít, jakže je to s tím mlékem. Pít? Nepít? Je zdravé? Není? A co to je ta homogenizace? Víte, já totiž mléko (a tvaroh, sýry, jogurty...) hrozně rád. Už před léty jsem si ale všiml, že když vypiju např. celý litr za den, na dva tři dny se pak mírně osypu jakejmasi malejma bílejma ťupkama a jak píšu, samy zase za dva tři dny zmizej. Manželka prosadila aspoň to, že budem domů kupovat mléko výhradně plnotučné, prý je zdravější. Ovšem stále jsem si říkal, jak to s tím mlékem asi je. Google mne v nalezených odkazech navedl mimo jiné i sem, na stránky Vitarian a když jsem se do nich začetl, okamžitě mne to "chytlo" a už druhej měsíc tady "saju a saju" vědomosti. To je přesně to, co jsem nejen hledal, ale hlavně, co přesně odpovídá mým představám a co cítím, že je pro zdraví fakt dobrý.

Moc děkuju za tenhle web a za příspěvky Vás všech. Je to pro mne nesmírně inspirující, ba co víc, nesmírně důležité. Vždyť jde o zdraví. Moc děkuji za "objev" knížek Normana Walkera, objev webstránek o půstu atd. atd. Už druhej měsíc tohle všechno študuju študuju. Už druhej měsíc se stravuju vitariánsky. Jo, hupsnul jsem do toho ze dne na den. Před Vánoci jsem koupil Omegu, takže šťávy jsou jedna radost, teď plánuju kvalitní sušičku s řízením teploty, aby se pochutiny nepřehřívaly přes 40 až 50 stupňů. Už se těším, až zkusím vlastní sušenky či sušený chléb. Hmmm, nadšení tu teda je. Jo a už jsem byl dvakrát na CHT v Brně u zde několikrát zmiňované pí Kazdové (vzácná to žena, opravdu! Ještě o ní napíšu).

Ufff. Chtěl jsem se jen mírně, pokud možno stručně představit, přeci jen jsem tu nový, že. Hmmm, vypadá to, že se hned proflákne, že jsem dost ukecanej. Prej dokážu mluvit hodiny a navíc prej mluvím hrozně rychle. Ach jo. Však ale netvrdím, že jsem ideální, kdepak. Kdybych měl jen tyhle chyby, asi by to ještě ušlo. Jsem šťastnej, že už jsem ženatej a manželce jsem vděčen, že si mne vzala. Takovýho bručouna...

Proč je ten text tady tak dlooouhej? Vždyť jsem napsal jen pár vět... a navíc jen zlomek toho, co bych rád... tak příště!

Pohodový den všem, Jindra
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
dvdmchl

Re: Jindra

Příspěvek od dvdmchl »

:)
A co na to rodina? Take premysleji nad vita stravou?
A chodis behat teda jo ?
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3525
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Jindra

Příspěvek od Jindra »

Jo jo, vypadá to dobře, dík za optání. Manželka už na víkend plánuje vita obědy a starší syn (9 let) se o to až překvapivě zajímá taky a začíná si jídlo třídit (hlavně ve škole na obědech). No, mám radost, protože v jednom se to táhne blbě; jasně, že podpora rodiny se hodí. Vařených jídel u nás doma bude doufám ubývat a musím vymyslet, jak děti "odnaučit" závislosti na jogurtech - závislosti o to nepříjemnější, že jsem je právě já té závislosti naučil v dobré víře nezbytného vápníku. Teď už vím, Dr. Walker to popsal srozumitelně. Mimochodem nejen dětem, ale i pro sebe musím nějakou náhražku vymyslet, mléčné věci nám budou chybět (samozřejmě jen kvůli zvyku; o vápník nejde).
Stejně si tak říkám... ať doma dělám, co dělám, děti pak jdou do školy, školky a tam do nich tlačí svačiny (jogurty, pečivo) a obědy a na konec jídla jablko, mandarinku. Ufff, to se mi nelíbí, ale nemůžu nechat čtyřletýho broučka, aby se jen koukal, jak děti kolem něj papaj a on "nemůže", to nejde, čili v odhlášení stravy pro děti nevidím řešení (aspoň pro mladšího ne).
A k tomu běhání... to je u mne sport provozovaný nejméně. Nejvíce cyklo (loni to bylo nějak 3400 km), pak tůry, pak běhání.
čauky
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
dvdmchl

Re: Jindra

Příspěvek od dvdmchl »

No jo s deckama je to tezky se lisit, obzvlaste v ceske kotline...ale tak oni ty jidelny prezijou a pozdeji si sami reknou..:)
Tak to by jsi mohl bezet ten maraton vid?
Uživatelský avatar
k.winky
Příspěvky: 1147
Registrován: pát zář 12, 2008 20:31

Re: Jindra

Příspěvek od k.winky »

dvdmchl píše:No jo s deckama je to tezky se lisit, obzvlaste v ceske kotline...ale tak oni ty jidelny prezijou a pozdeji si sami reknou..:)
Tak to by jsi mohl bezet ten maraton vid?
Tebe snad na tom PIMu podplatili (:-)
Až se naučíš hladit zraněnou dlaní,smát se když slzy tečou a rozdávat všechno a neztratit nic,pak poznáš,jak je život krásný a krásné je žít..
dvdmchl

Re: Jindra

Příspěvek od dvdmchl »

Tebe snad na tom PIMu podplatili (:-)
To ne. :) Ale mi te to lanareni nejak bavi, asi nejaka uchylka nebo co. :)
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Jindra

Příspěvek od s.arik »

Ahoj Jindro,
pěkně tě tady vítám a držím palce. Vypadá to, že máš hladký start...zdravý jsi, sportuješ rád.
Povedlo se ti přejít hned na 100% raw? Máš můj obdiv, já se pokouším už 4 měsíce a většinově se daří, ovšem malé hříchy zůstávají :)
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
listy
Příspěvky: 223
Registrován: sob lis 22, 2008 16:50

Re: Jindra

Příspěvek od listy »

Ahoj, tak to je prima, že na tebe rodina nekouká jako na marťana. Držím palec, ať se vám vita strava líbí a dělá dobře!
Pavluška
Příspěvky: 2379
Registrován: ned kvě 02, 2004 12:43
Bydliště: tam za vodou v rákosí

Re: Jindra

Příspěvek od Pavluška »

Ahoj. Ta podpora v rodině je skvělá. Většina lidí o ní jen sní nebo dosahuje v delším časovém horizontu. :wink:
Ať se daří celé rodince nejen co se týče jídelníčku.
Bože, dej mi sílu, abych změnil to, co změnit můžu.
Dej mi trpělivost, abych snášel to, co změnit nemůžu a
dej mi moudrost, abych to dokázal rozlišit.

(G.K.Chesterton)
Uživatelský avatar
RadkaS
Příspěvky: 2498
Registrován: úte bře 02, 2004 21:00

Re: Jindra

Příspěvek od RadkaS »

Vitam a drzim palce :P !
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3525
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Jindra

Příspěvek od Jindra »

Ahojky,

dvdmchl - o tom maratonu jsem tu četl, ale budu upřímný :) Raději pojedu 200 km na kole než běžet víc jak pár kilásků. Omlouvám se... kolo prostě miluju, teď v zimě běžky. Běhat chodívám jen semo tamo.

s.arik - dík za vítanou. Jo, mám dojem, že jde o hladký start. Zrovna včera mi manželka říkala, že obdivuje tu moji vůli, jít "tak tvrdě" za zdravím. Ona by moc ráda, ale nemá takovou vůli. Nu což, tak přejde postupně, no, hlavně, že má taky zájem. No a teď po měsíci a půl jsem na tom zhruba stejně, jako Ty - sem tam hřích. Budiž mi omluvou, že jsem čtyřicet let tělo zvykal na vařená kořeněná voňavá jídla (zrovna cca před rokem jsem se naučil vařit moji milovanou svíčkovou, ale s ní je teď konec, ouvej ouvej). Občas "to na mne přišlo" a klidně jsem zašel na oběd do cukrárny - nakoupil za stopade zákusků, kafíčko a už jsem jel. Jó, to miluju. Ale když dnes vím, jak je to škodlivý, i mne samotného překvapilo, že mám dostatečnou vůli na to, abych se sladkého vzdal. Krom pár kousků vánočního cukroví jsem neměl za celou tuhle (zatím krátkou) dobu zákusky. Kdo mne zná, ví, že to je proměna velká, jsem prostě na sladký. Když ale vím, jak to škodí, chuť mne pěkně rychle přešla. No ale k těm současným hříchům - jednou, nejvejš dvakrát za týden si dám perník nebo kousíček (30g) čokolády. Beru to ale jako výjimky, které míním zrušit úplně (ani bio cukr už doma nepoužíváme; když už, tak přislazujeme medem, jehož máme tak šest druhů od našeho skvělého známého včelaře). Jinak ovocné šťávy a zeleninové saláty (vše doma čerstvě a pokud možno bio). Nemám zrovna fantazii, takže tady neustále čtu a čtu, abych tenhle poněkud monotónní jídelníček pozměňoval; vymýšlím nové zálivky na ty zeleninové saláty nebo bych nějak rád zapojil zrní, tak tady musím vyhledat, jaké zrní; jak jej namáčet či naklíčit atd. atd. Zrovna včera jsem si namočil loupanou bio špaldu do vody (ona se teda dá jít i okamžitě ze sáčku, je to dobroučký pochroupáníčko), nechal přes noc a ráno už to bylo měkčí, tohle mi chutná, ale třebas mám dilema. Ráno a dopoledne se mají jíst (pít) jen ovocné šťávy a ovoce (radí to kniha Fit pro život), tak nevím, zda obilí po ránu nevadí. Jo a teď jsem si vzpomněl na hory - byli jsme na Silvestra v Jeseníkách na běžky no a jako začátečník jsem netušil, jak při takové námaze vitariánsky jíst, tak to jsem ten týden teda jedl napůl klasicky (pečivo, máslo, sýr, vařená čočka, polévka apod, ale žádné maso či smažená jídla), na lyže jsem si s ebou bral čokoládky a perníky, abych měl energii. Víš, když jsme s manželkou na lyžích nebo na kole, hodně makáme (jsme oba v dobré koncici a běžkujeme desítky km, na kole přes 100 km výlety) a to je potom hlad. Už teď přemýšlím, jak budu jíst, až půjdu na jaře tvrdě makat do lesa na dřevo, ale to už budu poměrně zvyklý na raw, to už si poradím "bez hříchů".

listy - dík za držení palce. Jo je moc fajn, když má zájem i nejbližší rodina. Jenže babičky, ójój, ty nadávaj, že chceme mít nemocné děti, protože maso se jíst musí; babičky jsou z nás nešťastný. Mám je rád, ale to je jejich problém; babičky ať si jí, co chtějí (já vím, stará škola) a moje rodina si bude jíst, co vyhovuje nám. Listy, myslel jsem na Tebe (ale i na několik známých, kteří teď mají malinké děti cca do jednoho roku), když jsem byl ve čtvrtek 22/1 na výplachu tlustého střeva v Brně a paní Kazdová mimo jiné povídala o očkování malých dětí, jak šílené šoky to pro ta malá tělíčka jsou. Jako nejhorší označila séra proti černému kašli a dětské obrně; první jmenované sérum obviňuje z pozdějších onemocnění sklerózou, což je hrozné onemocnění, brrr; no a u obrny říká, že dávka musí být úměrná váze dítěte, ale běžně se dává plná lžička, což je prot ělo velmi těžký šok. Ufff, chudáci děti... i my jsme si tím bohužel povinným očkováním prošli.

Pavluška, RadkaS - děkuji za přání a držení palce. Vše nejlepší i vám a ostatním!

Omlouvám se za delší příspěvek, ale obávám se, že to bude moje permanentní hřešení v této diskusi. Já se neumím vyjádřit jednou větou :oops:

Pohodový den všem!
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
Sweetie
Příspěvky: 3163
Registrován: sob říj 11, 2008 19:02
Bydliště: UK

Re: Jindra

Příspěvek od Sweetie »

Jindra píše:Už teď přemýšlím, jak budu jíst, až půjdu na jaře tvrdě makat do lesa na dřevo, ale to už budu poměrně zvyklý na raw, to už si poradím "bez hříchů".
cim cistsi stroj, tim vic zuzitkuje z podavane potravy, to uz budes na mikrofudu a zasytis se jabkem :) vypadas mlade a verim, ze ses o to zaslouzil hlavne pravidelnym sportovanim.
rada bych te podporila v psani delsich prispevku, hezky se ctes, vzajemne se vsichni tady inspirujem, tudiz je pekny obcas na foru narazit na prispevek, ktery je uceleny, muzes si ho precist, aniz by ses predtim musel vracet do historie kvuli dopatrani se vo com to vlastne je.
listy
Příspěvky: 223
Registrován: sob lis 22, 2008 16:50

Re: Jindra

Příspěvek od listy »

Jindro, dcerka zatím očkovaná není, ale brzy na to asi dojde. Obrna se dneska už na lžičku nedává, všechno to je v hexavakcíně (tetanus, černý kašel, záškrt, obrna, hemophillus, žloutenka B). Doufám, že to přežije ve zdraví, nejsem tak silná, abych šla až do soudních tahanic kvůli neočkování.
A 100% raw už taky není, v sobotu jsem svolila, aby jí manžel nabídl brambory, no měli jste vidět to nadšení. Jak vejskala a sápala se po každém soustu! Zítra jí bude rok! :D
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3525
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Jindra

Příspěvek od Jindra »

Pěkný den!
Jelikož jsem s pokusy o vitariánství začal před téměř dvěma měsíci (od 1. prosince 08), rád bych si tady dopsal pár věcí, které se za tu dobu staly, ať si to pamatuju. Tím se dostanu do současnosti, abych už taky mohl klást otázky, které se mi dnes a denně hromadí :-)
Poslední čtyři listopadové dny jsem četl četl četl (tento web a knížky dr. Walkera, citované rovněž na tomto webu; to jsem ještě netušil, jakou „drogou“ se mi posléze tyto zdroje stanou). Znechucen „normální“ stravou jsem se na vitariánství vrhnul hned následující den, 1. prosince. První věc, kterou jsem ráno v práci udělal, že jsem vyhodil pražené (aspoň, že nesolené) burské ořechy, které jsem kupovával „ve velkém“, spotřeboval jsem tak 100g denně, miloval jsem je. Skoro jsem nevěřil tomu, že jsem schopem tohle udělat... už se jich 300g sypalo do záchodu, pá pá (jo, bolelo to). První den mého vitariánství: snídaně jablko, čínské zelí, pomeranč; oběd feferonkový salát, míchaný ovocný salát; večeře špagety, čtvereček čokolády, pivo (večeřě vita není, vím). V práci jsem si dal kávový perník Dubea, abych zahnal šílený hlad. Přes den 2 až 3 litry čaje slazeného medem (to platí každodenně). Úterý 2. 12. snídaně jablko, čínské zelí, mandarinka, mrkev; přes dopoledne 3 mrkve, 2 jablka, jedna zakysaná smetana jahodová; večeře banán, biojogurt bílý slazený medem. 3. 12. přemýšlím, kdy TO řeknu svému doktorovi a kdy koupím nějaký odšťavňovač. Snídaně rybí konzerva s kukuřicí, hráškem, paprikou, přikusuji čínské zelí a jablko, citronový čaj; oběd 150g ovocný salát (mandarinka, jablko, kiwi, hrozny), půl tyčinky Mila; odpoledne jeden banán, čtvereček čokolády, pivo (nefiltrované; pivo mi ale moc nechutnalo, což mne překvapilo, ač jsem ho dosud míval tuze rád, zřejmě už mám jiné složení žaludečních šťáv); večeře jablko, pomeranč. 4. 12. snídaně čínské zelí; v práci banán a pomeranč, v poledne odchod k doktorovi říct mu to (můj doktor je celkem rozumný, též se zajímá o zdravou výživu, dokonce dělá přednášky, takže jsem si od toho něco sliboval... závěr návštěvy: nedoporučuje extrémní dietu; prý měsíc jíst normálně a pak 14 dní lehký půst na pročištění. Výplach tl. střeva považuje za zbytečný, nečistot ve střevě se neobává, když se hejbu, sportuju, jezdím na kole, chodím procházky. Hmmm, nelíbí se mi, že použil slovo „dieta“, protože dietu nehledám, hledám zdravý životní styl.). Oběd 300g zeleninový salát; večeře knäckebrot máznutý kapkou másla a medem, čtvrtina ananasu. Večír teprve první stolice od neděle, taková slabší objemem, tužší. 5. 12. snídaně 100g knäckebrot s kapkou másla a medem, čaj. Oběd zelná polévka, pak pomeranč, jablko, půl oplatkové tyčky „Mila“. Večeře dvě mandarinky a banán. Chodili čerti, takže malý štamprle domácí slivky s čertem :-) První prosincovou sobotu jsem byl makat v lese, počasí to dovoluje; ke snídani 2 grahamové rohlíky s máslem a medem, čaj, pak jsem rozmixoval 4 banány s kapkou mléka a nakonec ještě snědl 3 nastrouhané mrkve, přislazeno medem. Přes den v lese 3 grahamové rohlíky, každý s pouhými dvěma plátky Váhalovy slaniny (pochoutka!) a třičtvrtě litru čaje s citronem z termosky, jedno jablko. Doma pak k večeři čočka na kyselo s okurkou, mandarinka, půlčák čaje. 7. 12. snídaně dva pomeranče, půl jablka; oběd čočka na kyselo, okurek. Odpoledne kysaná smetana s müsli. Večeře 2 nastrouhané mrkve s medem, ředkvičkový salát s hromadou česneku (joj to pálilo).
Vím, první týden prohřešků řada... jenže jsem měl takřka nepřetržitě hlad.
8. 12. snídaně půlčák čaje (s medem s aronií). Dopoledne 2 pomeranče, banán, 100g biorozinek, 30g müsli tyčinka v jogurtu, tři větší úlomky z hlávky květáku. Večeře čočka na kyselo, okurek, volské oko. 9. 12. snídani nejedl. Oběd hromádka květáku, pomeranč, 3 mrkve, 50g biorozinek, kávový perník Dubea (absťák na sladké). Večeře půl konzervy rybiček se zeleninou, k tomu půl sklenice pikantní konzervované zeleniny Moravanka, mandarinka (dneska už vím, že mandarinka byla chybou; po jídle se ovoce nesmí, viz kniha Fit pro život). 10/12 ke snídani druhá půle večeře (půl sklenice pikantní konzervované zeleniny Moravanka); oběd 3 mrkve s jedním pomerančem, větší úlomek z hlávky květáku, jablko. Na chuť tři lžíce medu. K večeři 300gramový zele-ninový salát s 380g bílým jogurtem MAX. Večer na dostavivší se úporný hlad sojová tyčinka a půl balíčku sušených fíků. 11. 12. snídaně pomeranč a 2 mandarinky. Dopoledne 3 banány, hrst biorozinek. Oběd dva solidní úlomky syrového květáku a na chuť malá kávová oplatka. Večeře zeleninové rizoto (biorýže s biozeleninou), nefiltrované pivo, mandarinka. 12. 12. ke snídani půlčák teplejší vody se šťávou z jednoho citronu, dopoledne 2 banány a půl jablka; oběd strouhané 3 mrkve slazené medem.
Tolik první dva týdny mých začátků. Pokračování až dodnes stále značně obdobné, ale s takřka úplným vyloučením sladkostí a vařených jídel. 17. 12. dorazil odšťavovač Omega 8004, takže jsem zkoušel lisovat šťávy. Čistá šťáva z mrkve nic moc, ale po přidání šťávy z jablek pochoutka. Postupně jsem přidával celer, špenát, květák apod.
27. 12. až 1. ledna 2009 Jeseníky (na běžkách jsme denně jezdili mezi Pradědem a Červenohorským sedlem). Neměl jsem potuchy, jak předejít slabosti z nedostatku energie, takže jsem sice během pobytu jedl vitariánsky jako předešlé dny, ale na tůru na lyže jsem si brával klasiku: Tatranka, perník, cokoláda, čaj. Nechtěl jsem riskovat zůstat někde v terénu viset na pokraji sil v teplotě mínus deset až patnáct.
15. ledna do Brna na colon-hydro-terapii k pí Kazdové (tip na ni mám z tohoto webu). Není to nijak obtěžující a paní Kazdová je velmi milá, příjemná, je s ní zajímavé popovídání o zdraví.
22. 1 jsem objevil web „Půst“, takže zas nová studna informací, jak zdravě žít. Zaregistroval jsem se do fóra Vitarian, ale jako Kojak (přezdívku jsem dostal po jedné akci jako úspěšný pátrač kdysi na vojně, pamatujete televizního detektiva Kojaka). Pak jsem ale zalitoval a požádal admina o přejmenování na mé jméno Jindra (takže tu mám dva příspěvky pod starým jménem).
22. ledna, druhým měsícem se víceméně oddávám přirozené stravě, což by mi nevadilo, ale nemám fantazii, takže jím poněkud bez nápadu, dokola to samé (doma lisované šťávy a vlastnoručně připravované zelesaláty), tohle musím řešit. Po týdnu opět u pí Kazdové na CHT, výplach už byl „horší“ než před týdnem, vytékaly již usazeniny, takže čistý střevo teda nemám, to je jasný. Paní Kazdová je výtečně zkušená doktorka, která se zaměřuje na zdravý životní styl a problematiku tlustého střeva. Rozplývala se nad fotkami mých dětí a povídala, že jsem bohatý; velmi rád jsem přitakal, protože bohatý skutečně jsem díky bezva dětem a zdravé rodině. Pí Kazdová je typ člověka, kdy cítíš, že s tebou jedná zcela upřímně, od srdce, se snahou pomoci. Ta kolem sebe musela celý dosavadní život vyzařovat jen pozitivní energii a lásku. Oba jsme prožili obdobné dětství na venkově se vším, co k tomu patří, takže mi hned připadá, jako bych ji znal roky.
Vzhledem k tomu, že pí Kazdová poskytuje poradenství k zdravé výživě, jsem si celkem jist, že se k ní tu a tam pozvu "na kafe" na toto téma si popovídat.

27. ledna, současnost. Doma mám nachrmlanou celou rodinu, všichni pořád smrkají a kašlají. Já ne. Že by už jeden měsíc změn a 2 CHT výplachy tolik dokázaly posílit tělo? Je mi jasné, že prožívám zkoušku (dříve jsem totiž nachlazení od druhé osoby snadno chytil). Cítím, že na mne něco leze, ale jen slabě a tím to končí. Hurá! Za "předchozího života" bych už měl totiž týž den odpoledne teplotu, pocení a na tejden pobyt v posteli. Good times are coming, great!
Včera jsem poprvé odšťavoval také brambory; překvapila mne sedlina z nich, která se ale prý má snad pít také, je ale nutno řádně protřepat, protože sedlina drží na dně jak přilepená. Když jsem (rovněž poprvé) přidal červenou řepu, ta to krásně přisladila, obarvila a vypadá to jak červený burčák!

Cítím se skvěle a fajn a silněji, než před měsícem či půlrokem. Když jsem dnes ráno šel cca 5 km do práce pěšky (občas zaměním autobus za procházku), přepadl mne ke konci pěkný hlad (ke snídani bylo jen 3 deci ovošťávy, navíc včera jsem měl první „hladový“ den). Moje pocity ale byly odlišné od hladů předchozích let; dříve, když mne přepadl hlad, oslábl jsem a síly docházely. Dnes jsem cítil, že sil mám nadále dostatek a že tělo naznačuje něco ve smyslu „Hele až bude možnost, trochu se najez, ale nespěchá to“. Jakási ta tělesná pomyslná rezerva energie se znatelně zvýšila; ano, takhle to cítím.

Váha: dlouhé roky jsem míval cca 75 kg. Před dvěma roky jsem přes Vánoce nabral na 79 a to už se mne drželo. Při chůzi jsem cítil, jak se na mně ta vrstva třepe, bylo mi to nemilé. Klasické pokusy o zhubnutí pomohly jen dočasně, váha se samozřejmě vracela. Takže před dvěma měsíci jsem začínal s 80 kg. Již týden po vita začátku jsem shodil 3 kg, myslím, že to byla především překyseleným tělem zadržovaná voda. Dnes mám 74 a váha jde pomalinku pořád dolů, což si myslím, že při mé výšce 186 cm není potřeba. Takže k ovošťávám a zelesalátům občas přidám např. (předem máčené) ořechy v medu, sušené biorozinky či biomeruňky, nedoslazovaný ananas... no a jednou za týden se (ne vždy) stane, že zhřeším - perníček, špaldové kafíčko se šlehačkou (neslazeno vůbec nebo trochu medem), oplatečka, prťavá čokoládka, domácí buchetka. Na to, že jsem před dvěma měsící jedl všechno, tohle není úplně nejhorší progress, doufám.
Pití: dřív jsem i bez pocitu žízně pil 2-3 l čaje denně, to už dnes neplatí; piju jen mírně víc, než žízeň žádá, protože vodu si tělo bere z ovoce a zeleniny. Piju doma lisované šťávy. Na víkend si doma dělám na popíjení krom šťávy také šípkový čaj (šípek je vlastní sběr a vlastní sušení; čaj nevařím, pouze pár hodin předem necham louhovat ve vlažné vodě, to je doufám vita bez ničení vitamínů a enzymů).

Všiml jsem si, jak najednou vidím, že známí kolem mne vypadají méně či více starší, než ve skutečnosti jsou. Kolegové v práci každé dvě hodiny šustí s balíčky vitamínů a prášků a to jsou stejně staří, jako já (42 až 45 let). Ufff. Myslím, že jsou o dost starší, než já :-)

Největší radost (vedle radosti ze správné cesty ke zdraví) asi mám z toho, že už se zase cítím tak na šestadvacet. To je slast!
Zatím čauky :wink:
P.S. tohle byl doufám poslední dlooouhý příspěvek.
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3525
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Jindra

Příspěvek od Jindra »

Sweetie píše:cim cistsi stroj, tim vic zuzitkuje z podavane potravy, to uz budes na mikrofudu a zasytis se jabkem :)
Hmmm, tak to zní opravdu zajímavě a moc rád tomu věřím, Sweetie. Když je tělo na mikrofudu, tak vlastně spotřebuje jen zlomek energie na trávení oproti zpracování vařených jídel, no jo, to je to kouzlo! Jsem zvědav sám na sebe, jak to s tou energií bude. Ještě se asi předtím budu ptát, jak ráno před náročným dnem a také potom během dne jíst. Náročným dnes míním například náročnou práci v lese nebo cca 100 km na kole - při obojím ze mne pěkně leje pot. Dneska teda netuším, jak se na takovou námahu nachystat (co se stravy týká).
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3525
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Jindra

Příspěvek od Jindra »

listy píše:dcerka 100% raw už není, v sobotu jsem svolila, aby jí manžel nabídl brambory. Zítra jí bude rok! :D
Listy, dcerce přeji krásný narozeninový den a šťastná očíčka z velikánské radosti nad dárkem. Šťastně se smějící dětské tvářičky jsou jedna z nejkrásnějších věcí na světě, však víš.
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
Sweetie
Příspěvky: 3163
Registrován: sob říj 11, 2008 19:02
Bydliště: UK

Re: Jindra

Příspěvek od Sweetie »

Ahoj Jindro, hezkej pokrok, pozorovanim zjistujes uz prinos, veris tomu, to je zaklad. nac fantazii k priprave jidla? vyuzila bych ji na jiny veci. neni uz samotna fantazie plod sam? co je fantastictejsiho, nez si utrhnout jabko, nebo popadnout mango, slivu, hrusku a snist - bez uprav, okamzite hotovo a ten pozitek a vedeni ze to obsahuje vsechny potrebny vyzivny latky a jeste ve forme tekute, pro telo nejlepsi balzam a palivo. vitakucharky, raw recepty(ostatni mi prominou) to se preci prici s zivotnim stylem, o kterym je toto forum. kucharky jsou pro varaky, my se naopak od ni oprostili, vymyslet recepty to je krok zpet :) cim dyl jsem vitous, tim pecliveji si vybiram, co budu jist a vic me boli (i fyzicky) hrichy.
Fiona
Příspěvky: 3386
Registrován: úte úno 19, 2008 7:06
Bydliště: Buenos Aires, Argentina

Re: Jindra

Příspěvek od Fiona »

Ahoj Jindro, to co pises o krmeni se na horach mi pripomnelo lonskou zimu. Tehdy jsem byla na vita neceleho pul roku, se super vysledky.

Pak jsme ale jeli od prace na tyden na hory, a po dvou dnech na sjezdovkach, s krutou svalovkou (tu mivam po kazdem lyzovani, jezto lyzuju tak jednou na x let), bylo najednou nemozne jist sporadane vita. Tak jsem jedla vsechno a nejak to prezila, dalsi tyden mensi detox a byla jsem zas v pohode. Myslela jsem ze tak to proste asi ma byt pri vetsi zatezi.

Pak se mi jednou na jare povedlo vicemene omylem pri dlouhem pustu zabehnout pulmaraton (z hecu). Pust vesele pokracoval dal. Kdyz jsem pak po mesici zacala trenovat beh, horko tezko jsem upotila dva kilometry. Trvalo mi nekolik mesicu nez jsem se dostala na tu uroven, kdy jsem byla opravdu schopna ten pulmaraton zabehnout. Takze to nebude jen o jidle :)

Ted beham vic nez pul roku, prvni maraton za sebou, druhy pred sebou, a pripada mi ze telo zachazi s jidlem jako se vzduchem. Proste najede na ekonomictejsi program. Tak jako po chvili treninku zvladnes na jeden nadech vic nez driv na ctyri, totez s jidlem. Technicky neni problem ubehnout maraton na 3 banany a 2 jabka (plus hodne vody). Ale dokud si telo rika o vic, dala bych mu to. Ono casem prijde na to co je pro nej nejlepsi :)
Jinak preju samozrejme zdar.
Vyhrazuji si svate pravo na omyly!
listy
Příspěvky: 223
Registrován: sob lis 22, 2008 16:50

Re: Jindra

Příspěvek od listy »

Jindro, je hezké jak jdeš dopředu. Sweetie promine :D, ale já ti různé "recepty" vřele doporučuju. Osobně považuju taky za vitariánský ideál nepotřebovat žádné nástroje a úpravy a všechno jíst tak, jak to je. Ale asi málokdo se k tomu dostane ze dne na den. Takže v "přechodném" období to jsou moc příjemné berličky při chutích na sladké (nebo i jiných chutích). Osobně si myslím, že je vždycky lepší udělat si nějaké raw kuličky z ořechů a sušeného ovoce (jasně že to je nevhodná kombinace!) a zahánět tím chutě na sladké, než si dát ten perník nebo buchtu. Moc dobrá je taky chalva - dělám ji tak, že namelu 100g sezamu, přidám 2-3 lžíce medu a hrst sekaných libovolných ořechů. Promíchám a pak plácám nějaké tvary. To je i bez toho ovoce. :D
A chuť na slané pečivo uspokojuju vitaplackami (např. včera - mletý zlatý len, mixovaná mrkev, trochu slunečnice sekané najemno, majoránka, mletý kmín, sůl).
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3525
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Jindra

Příspěvek od Jindra »

Ahojky,
jsem na vita teprve druhý měsíc, ale už po tak krátké době se cítím o poznání lépe, než kdy dřív. Sice jsem s tím počítal, že by to se mnou mělo jít k lepšímu, ale překvapuje mne, že se takhle fajn cítím už po tak relativně krátké době. Moje spánkové nároky opadly z dřívějších cca 8 hodin na dnešních šest. Po šesti hodinách spánku se prostě probudím a usnout už nejde; přes den pak nejsem unavený (dřív by tohle bylo nemyslitelné - jasně, občas jsem šel po nějaké oslavě spát déle, ale to jsem pak byl taky druhý den pěkně ospalý; dneska nic takového).
Včera jsem se přistihl, jak koukám z okna a uvědomil jsem si, že vidím velmi pěkně, ostře. Vzápětí mi došlo, že brýle leží na stole! Mám sice jen jeden a čtvrt (nebo jeden a půl?) dioptrie na dálku, to je asi celkem málo a brýle nosím jen občas (hlavně do auta), ale bez brýlí prostě vidím neostře. Včera (i dnes) koukám do dálky bez brýlí s mnohem ostřejším viděním. To přece musí být jen vsugerovaný pocit, to přece není možné. Těžko se mi věří, že druhý měsíc vita může takhle pozitivně měnit kvalitu zraku.
Každopádně cítím, že už tělo najelo na ten ekonomičtější program. Hlad už mívám jen sem tam. Taky ustupují do pozadí různé chutě. Když někdo vedle mne jedl dřív zákusek, sbíhaly se mi sliny; dneska mne to nechává klidným (jasně, dal bych si, ale dá se to v poho vydržet. Když vím, jakou dělá cukr nebo ztužený tuky v těle paseku, bez problému se toho vzdám).

Právě obědvám lněnou kaši. Skvělá pochoutka a děkuji vám za ni (http://vitakucharka.blog.cz/0901/lnena-kase). Zatím nemám mlýnek, takže jsem len namlel v mlýnku na mák - bezvadné. Obdobná výživnější jídla musím zapojovat, protože jsem z 80 kg spadl na 74 a je zbytečné hubnout nadále.

Listy, ořechy v medu už si dělám, tak už jen přidám sezam a chalva je na světě; těším se. Vitaplacky taky moc rád zkusím, ale jen co rozhodnu o koupi sušičky... nakonec se to suší, ne?

Fiono, běh na takovou dálku Ti závidím (myslím samozřejmě tu výdrž, ten výkon). Já když jdu běhat, moje rychlost běhu je limitována dechem. Nohy by mohly, ale neudejchám to. Buďto neumím dejchat (možná by to chtělo hlouběji či v určitém rytmu), nebo nemám cvičený plíce (běhám jen občas, protože mám radši kolo, chůzi, v zimě lyže - běžky). Ale plíce bych trochu zvyklý na zátěž mít měl z kola - stejně jako manželka jezdím rád delší tůry a pěkně v zátěži.
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
veri
Příspěvky: 1159
Registrován: ned črc 20, 2008 16:22

Re: Jindra

Příspěvek od veri »

Nech tělo zhubnout to, co nechce a nepotřebuje, to, co si vytvořilo za ta léta z jiné stravy. Pak aspoň bude místo na ukládání ze stravy nové, určitě nabereš, jako já (zhubla jsem 12kg, pak váha chvíli stagnovala a teď jsem zatím nabrala 3). Jestli se stravuješ správně, tělo ví, co dělá a proč shazuje.
Jinak tě tu taky vítám, jsem taky bicyklový blázen :D
Krása a vitalita jsou dary přírody pro toho, kdo se řídí jejími zákony. (da Vinci)
listy
Příspěvky: 223
Registrován: sob lis 22, 2008 16:50

Re: Jindra

Příspěvek od listy »

Jindro, já sušičku zatím nemám, teď v zimě suším placky na topení.
dvdmchl

Re: Jindra

Příspěvek od dvdmchl »

Ta vaha presne jak pise veri, neres ji. Muze jit klidne jeste dolu. Pak zacne telo znovu nabirat.
S dychanim u behu, dobre je naucit se dychat nosem, pak se do dychani zapojuje i branice a dychani je hlubsi a je vyzuzivana vetsi kapacita plic. A rytmus si najdi vlastni. Samozrejme to musi synchronizovat s kroky. Kdyz bezim rychleji mam dva nadechy dva vydechy. Na pomalejsi beh mam vetsinou 3-3, nebo 4-4.
Jakmile zacne nekde pichat, v boku treba, tak to znamena nedostatek kysliku a je potreba zpomalit a zlepsit dychani.
Uživatelský avatar
awa
Příspěvky: 1407
Registrován: sob kvě 17, 2008 20:58

Re: Jindra

Příspěvek od awa »

Tak jsem moc ráda, že mezi námi přibyl další příznivec. Fandím tvé rodině a přeji hodně zdaru! Názory druhých mohou inspirovat, ale nakonec je stejně nejprospěšnější naslouchat tomu, co ti tvé tělo sděluje a neignorovat to. Někdy je člověk překvapený a myslí si, že když to funguje u něj, tak to musí být i druhých, ale sám zjistíš, že to tak není, protože do fungování člověka jako celku vstupuje hodně proměnlivých. Proto vždy říkám, že nejlíp ví každý sám, co má dělat, a proto nečekat rozhodnutí zvenčí. To co druzí navrhují s různou mírou razance by mělo vždy zůstat pouze inspirací, bodem k zamyšlení.
Co se týká běhu, tak to chce se dobře pozorovat a pak ne podle pouček,ale podle svého přirozeného rytmu sesynchronizovat. Aspoň mluvím tak podle sebe v oblasti dýchání. Nohy si moc neuvědomuju, někdy si i hraju a běhám různě, aby mě to bavilo...kolesa, zakopávání, poskakování...Však i psy si někdy poskakují po třech místo po čtyřech, jindy metelí, pak se šouraj....no a hlavně to má člověka těšit a ne to být mus...
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Jindra

Příspěvek od Panda »

Jindro blahopřeji k nastoupení dobré cesty a k dosavadním úspěchům. :-) K brýlím bych tě chtěl upozornit - bylo o tom napsáno hodně literatury, ale brýle jsou berlička, kterou člověk nepotřebuje (např. kniha "Dobrý zrak bez brýlí").

Když se zhorší zrak, lékař předepíše brýle, které člověku umožní vidět ostřeji, protože posunou ohniskovou vzdálenost čočky na správnou pozici. Jenže - opět jako vždy se nehledá příčina, ale dělá se jen korekce následku. Oko se s brýlemi zaostřuje na jinou vzdálenost než je mu přirozené a tak dochází po čase opět k ochabnutí očních svalů a dalšímu zhoršení zraku a silnějším brýlím. Oko nedostává tímto způsobem vůbec šanci, aby se jeho stav mohl vrátit do normálu.

Na to je jediné řešení - odložit brýle a používat je co nejméně, jenom když je to opravdu nezbytně nutné (např. při řízení). Bez brýlí se oko snaží vracet do normálního ostření, takže zrak se pak už nezhoršuje, ale může se dokonce zlepšovat. Cíleného zlepšení se dá dosáhnout tak, že se oko cvičí v zaostřování mezi blízkými a vzdálenými předměty. Druhý cvik - a kupodivu ještě účinnější je, točení očima dokola. Je to překvapivé, ale nejsou totiž důlěžité jenom svaly v čočce, ale i svaly které řídí celou bulvu, protože ty zajišťují dodatečné stahování nebo roztahování oční bulvy a tím také doostřování - když jsou oční svaly ochablé a unavené tak se ostrost zhoršuje.

To všechno mohu potvrdit sám, protože mám přesně stejný problém, tj. brýle na dálku (2 dioptrie). Odložil jsem je před půl rokem. Zrak se mi po krátké době zlepšil sám od sebe. Vím, že má velký vliv jak se cítím - když se cítím psychicky dobře, tak vidím ostřeji, a když špatně, tak se i zrak zhoršuje Psychický stav hraje hodně roli. Mám ověřeno, že když potřebuji na něco přesně zaostřit, tak jen zavřu oči a několikrát zakroutím očima kolem dokola a pak chvíli vidím ostře. Kdybych tohle cvičil pravidelně, tak vím že by se mi mohl zrak spravit úplně (je to mnoha lidmi ověřeno), ale na to jsem byl zatím líný. :-) Věřím, že vitariánství i tohle plně vyřeší - po pár dnech vitariánství také pozoruji, že se mi zrak začíná zlepšovat - může to být opět jen lepší psychika, více optimismu, ale je celkem jedno proč to je, hlavně že to tak je.
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Jindra

Příspěvek od Panda »

Ještě doplňuji jeden odkaz na knihu týkající se brýlí: http://www.sweb.cz/dobes.petr1/Stranky/ ... _bryli.pdf
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Jindra

Příspěvek od s.arik »

Pando, Jindro, moc vám s očima fandím a doufám, že si je vyléčíte!!!

Nechci vás svou zkušeností brzdit, ale já chodila bez brýlí rok a půl (24h denně, brýle jsem vůbec žádné neměla). Cvičila jsem denně cviky z knihy Dobrý zrak bez brýlí a asi čtyř dalších podobného názvu. Bylo to značně nepříjemné období, plné naděje a zklamání. Neviděla jsem nikdy ničí výraz obličeje, neviděla jsem na tabuli ve škole... Měla jsem a mám 9D,
krátkozrakost zůstala úplně stejná. Samozřejmě jsem tenkrát jedla "špatně". O raw ty knihy nepíšou nic, jenom něco jako omezit cukry.... Nemám odvahu tento experiment opakovat, bez ostrého vidění se mi špatně orientuje a jsem nervozní.

Momentálně jsem 4 měsíce na raw, s pravidelnými hříchy, ale podíl raw ve stravě je určitě nad 95%. Změny na očích nepozoruji, dokonce uvažuji o operaci :? hrozně mne to deptá. Naštěstí na operaci nemám peníze - je to jen vtíravá myšlenka. Snad zabere ta syrová strava.
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Jindra

Příspěvek od s.arik »

Koupila jsem si před pár týdny brýle 6D, abych mohla cvičit se slabšími a většinu dne nosit je, ale nezvládám to. Vidím s nimi snad tak špatně jako zcela bez brýlí a je mi akorát do breku...nejdříve bych si měla dát do kupy psychiku :oops:
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
Katarína
Příspěvky: 2190
Registrován: čtv úno 26, 2004 12:15
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Jindra

Příspěvek od Katarína »

Viem, o com pises. Ten nechutny pocit bezmocnosti plus to, ze clovek nedokaze vyhodnotit informacie prave preto, ze ich nevidi. A z toho vyplyvajuci dalsi neprijemny pocit akejsi hluposti.
Čím väčšia spotreba mlieka a vajec, tým viac zvierat odsúdených na smrť pod nožom. A zvyčajne aj na utrpenie počas života.
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Jindra

Příspěvek od Panda »

s.arik píše:Pando, Jindro, moc vám s očima fandím a doufám, že si je vyléčíte!!!

Nechci vás svou zkušeností brzdit,...
9D to už je fakt hodně. Možná že tedy závisí případ od případu, možná to takto funguje jen u krátkozrakosti nebo jen u některých vad, u mne se zrak zlepšil. Asi hraje roli i to, že s věkem se oko zkracuje a proto krátkozrací začínají vidět lépe. Stále ještě hodně věřím tomu, že základem všech problémů je toxikace organismu a že s detoxikací se zlepší i psychika a tím se odstraní všechny problémy. Tak ti s.arik přeji ať se ti to nakonec přece jen podaří a najdeš řešení, našich 1 - 2D je proti 9D docela zanedbatelný problém.
Uživatelský avatar
Sweetie
Příspěvky: 3163
Registrován: sob říj 11, 2008 19:02
Bydliště: UK

Re: Jindra

Příspěvek od Sweetie »

pridavam se do skupinky. pando, diky za prispevek. od zitrka zacinam. mam 2 a 1/2 a 2 a 3/4 D. zrak se mi rapidne zhorsil, kdyz jsem si poridila cocky a tim take jsem si zvykla kdyz bez cocek tak narazit bryle. predtim mi bryle vadily pri pohybu a tak kdyz jsem nemela cocky, nenosila jsem ani bryle. z ruznych zdroju se ke me dostavaly zpravy ze ocni cviky, zivotosprava uz s tim nic nenadela. ale to co pises ve me znovu probudilo nadseni to jeste zkusit. jinak samotna vita strava (jsem docela perfekcionista, takze jen ovoce a salat) a jsem na ni uz od cervna mne osobne oci nezlepsila. zkusim tedy bryle nosit opravdu jen na rizeni, a do skoly. a zaradim ocni cviky.
dgm
Příspěvky: 1394
Registrován: pon dub 02, 2007 23:23

Re: Jindra

Příspěvek od dgm »

Jindro, vitam te tady :D
Kdo stojí mezi člověkem a Bohem? Kuchařka :)

“Nejsme šťastní, protože se nám daří, ale daří se nám, protože jsme šťastní.”
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3525
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Jindra

Příspěvek od Jindra »

Ahojky, moc Vám děkuju za názory! Přinejmenším mne to uklidňuje a dává naději, že bude líp (s tím "bude líp" se ztotožňuju snadno, snažím se bejt optimista a snažím se permanentně optimisticky usmívat... doufám, že ne moc přiblble, he he).

Dobrá dobrá, zkusím ještě nějaký čas váhu neřešit, ale už mám zas kilo dole, teď jsem na 73 kg (připomínám výšku, 186 cm). Hele, mně to nijak nevadí, ale ještě že není léto, páč na koupáku by mi lidi počítali žebra :)
Možná taky kdybych měl víc svalů, taky bych vážil víc (no jo, další kancelářská krysa u počítače). Nemíním okupovat posilovny (v lese si na dřevě máknu taky dost), ale krapet začnu posilovat, jen tak doma - chlap má taky trochu vypadat, že jo.
Takže děkuju za uklidňování ohledně váhy a slibuju, jsem v klidu... zatím :wink:

Veri, nepřipomínej mi kolo, když se na něj teď nědá. Jak já bych vyjel, ááách :!: Aspoň dvacet kilásků by mi teď na ten absťák stačilo...

Listy, topení mne napadlo, ale ústředním topením topíme jen výjimečně; obvykle krbovými kamny a ty jsou příliš horké, ale jo, u nich by to šlo. Na elektronicky řízené sušičce se mi líbí ta stabilní teplota - nemusím na to myslet, aby se to nepřehřálo. Pošilhávám po sušičce Excalibur, to asi bude kvalita. Možná pro začátek upravím naši sušičku ETA, co už ji máme - přidám triakový regulátor, nastavím teplotu na stálých cca 45 stupňů a třebas to bude stačit. Řešení takřka zadarmo. Už jsem na elektronické "modelaření" skoro zapomněl, musím to oprášit.

Dvdmchl, Awa - dík za psaní o běhání. Jó, na kole mne občas začne píchat, když makám do kopce. Musím se naučit správně dejchat. Jinak různý změny a trylky v hopsání při běhání dělám taky, baví mne to, ale prvně se rozhlížím, aby nebyli poblíž lidi, kteří by mne poslali do blázince :) Jo a zkouším běhat bez nárazů, po špičkách; jestli se nepletu, radí to Pavel na webu "pust". Docela to jde.

Pando, tak o těch očích - to je zajímavý, děkuju! Tohle si proštuduju víc, protože v létě, když chlap nevidí ty holky úplně ostře, to je pak na prd. Brýle nosím minimálně - jen na ven, abych se přimhuřováním očí nemračil na lidi, no a do auta (ty značky jsou vidět líp, to je fakt). Vidím solidně i bez brýlí, ale s nima je to ostřejší. Doufám, že se jich zbavím! Dík moc za PDF knížku!

S.arik, to mne teda mrzí, 9D není legrace. Kdybych Ti mohl pomoct... Tvoje zmínka o psychice je důležitá. Už jsem si toho u sebe taky všiml. Obrovský vliv taky měl spánkový deficit, aspoň teda u mne.

Sweetie, aha, s těma čočkama to je zajímavý, to jen dokládá, že permanentní nošení čoček (i brýlí) problém neřeší, jde jen o korekci vidění, ale žádnou prevenci. Aha... ještě že jsem čočky jen zkusil na jeden rok. Občas (no... dost často) mi na kole vlítla muška do oka a kvůli čočce jsem oko nemohl promnout, tak jsem se na to vydlábnul.

Dgm, díky za uvítání. Člověk má hned lepší pocit, jako že se až tolik nevnucuje :P

Mějte se moc fajn! Jindra
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
listy
Příspěvky: 223
Registrován: sob lis 22, 2008 16:50

Re: Jindra

Příspěvek od listy »

tyjo, úprava sušičky! ty jsi ale koumák! to by mě vůbec nenapadlo, že by to mohlo jít. :D paráda! (že bys mi ji pak prodal, až si koupíš nějakou pořádnou? (:-))
Oriana
Příspěvky: 230
Registrován: čtv lis 27, 2008 12:14
Bydliště: okres Mělník

Re: Jindra

Příspěvek od Oriana »

Ještě se vrátím k brýlím, zkuste knihu od Norbekova Jak se zbavit brýlí. Jsou tam nejen cviky, ale i nahlédnutí do psychiky.
Zatím se k praktickému cvičení chystám, tak nevím.
Jinak vítám, konečně je nás více starších, hurá, snad se začíná probouzet i naše generace a hledat změny k lepšímu.
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Jindra

Příspěvek od s.arik »

Nahlédnutí do psychiky tam je, ale nějak jsem si z toho nebyla schopná nic vzít. To už mě konkrétněji nakopl Tepperwein a jiné knihy o obecných psychických příčinách nemocí. Obvykle přisuzují krátkozrakosti strach z okolí...hm. Nemám. Asi. Ačkoliv vsugerovat bych si mohla lecos, od toho, že jsem úzkostlivá, až po to, že jsem třebas agresivní...v lidech obvykle jaksi bývá od všeho trochu.

Je pravda, že když cvičím oční cviky, nebolí mě oči, necítím tlaky. Když pár dní zapomenu, ozývají se tlakem. Cvičení má určitě význam.
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
awa
Příspěvky: 1407
Registrován: sob kvě 17, 2008 20:58

Re: Jindra

Příspěvek od awa »

s.arik píše:Nahlédnutí do psychiky tam je, ale nějak jsem si z toho nebyla schopná nic vzít. To už mě konkrétněji nakopl Tepperwein a jiné knihy o obecných psychických příčinách nemocí. Obvykle přisuzují krátkozrakosti strach z okolí...hm. Nemám.....
Víš, Šari...knihy od Tepperweina, Hay apod. jsou jen směrující a obecné, ale principielně platí. Třeba strach z okolí je široký pojem a ne příliš přesný......z okolí čeho? lidí, věcí, událostí? Dovoluji si to napsat, protože moje vlastní zkušennosti mi to tak ukázaly. Když tedy pominu i občasnou rozdílnost u některých " nemocí " v interpretaci u různých autorů, tak je jedna věc vědět kde asi hledat, ale druhá věc je pak, jak to v úspěšně zpracovat. Jasně, že Hay říká, že láskou, pozitivem, myšlením ...má pravdu, ale je to obecné a moc lidí to neumí v detailu uchopit a natož se z nemoci vyléčit.
Konkrétní budu později v deníčku, ať to tady Jindrovi nezahlcuju...
Uživatelský avatar
Sweetie
Příspěvky: 3163
Registrován: sob říj 11, 2008 19:02
Bydliště: UK

Re: Jindra

Příspěvek od Sweetie »

myslim si ze clovek obecne ma akorat strach z neznamyho. konkretne strach z okoli ve vztahu ke kratkozrakosti je zajimavy priblizeni, treba kratkozraky jsou urcitej typ lidi, genotyp..
Uživatelský avatar
Hugo z Hor
Příspěvky: 933
Registrován: pon kvě 28, 2007 23:33
Bydliště: Vrútky

Re: Jindra

Příspěvek od Hugo z Hor »

Taky Tě Jindro zdravím. Trošku opožděně, jelikož nestíhám pročítat úplně všechny příspěvky.
Váhu neřeš, já už ji taky dlouho neřešim, známí mě občas nazývají chodící reklama na Somálsko (:-) (no, aktuálně jsem něco málo zhubnul ... 182cm /56.5kg. Jinak se ale pohybuju kolem těch 58-60kg a tak se cítím nejlíp).

V dětství jsem míval něco kolem 12 dioptrií, byl jsem na 2 operacích kvůli šilhání a nyní mám na jedno oko 0,5 a na druhé 1 dioptrii. Při poslední návštěvě u očního mě bylo sděleno, že bez brýlí vidím líp než s němi, ovšem když už je tak dlouho nosím, tak je líp už s něma být. A asi to tak bude.
Já nevěřím, že Bůh neexistuje. Já vím jistě, že neexistuje. A díkybohu, že neexistuje ... [OSHO]
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Jindra

Příspěvek od Panda »

Hugo z Hor píše:...bez brýlí vidím líp než s němi, ovšem když už je tak dlouho nosím, tak je líp už s něma být. A asi to tak bude.
O brýlích se říká, že člověk je nosí proto, aby se za nimi skryl před světem - aby oddělil okolní svět od svého já. A skutečně jsem to tak cítil než jsem je sundal, že jsem se za nimi cítil bezpečnější, bez brýli jsem si připadal zranitelnější a odhalený. Ale řekl jsem si, proč se stále skrývat, je to jen berlička - nejen na zrak ale i na duši - je to součást té celkové pozitivní změny posílit svou osobnost a změnit se úplně zásadně směrem k tomu ideálnímu koncovému stavu zdravého člověka se silnou osobností. Není třeba jen pasivně sledovat své chyby a jen je evidovat v mysli, protože ono to funguje i obráceně - tělo je odrazem duše. Když člověk do svého vědomí dostane kladný pohled na sebe, vidí se jako zdravý a silný (tělesně i duševně), tak se takovým opravdu stane.
Uživatelský avatar
Katarína
Příspěvky: 2190
Registrován: čtv úno 26, 2004 12:15
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Jindra

Příspěvek od Katarína »

Hugo z Hor píše:Při poslední návštěvě u očního mě bylo sděleno, že bez brýlí vidím líp než s němi, ovšem když už je tak dlouho nosím, tak je líp už s něma být. A asi to tak bude. [/color]
:?: :?: :?:
To je aky dovod, ze mas nosit okuliare, s ktorymi vidis horsie ako bez nich, len kvoli tomu, ze ich nosis uz dlho?
Tak ich uz viac nenos, nie?
Čím väčšia spotreba mlieka a vajec, tým viac zvierat odsúdených na smrť pod nožom. A zvyčajne aj na utrpenie počas života.
Uživatelský avatar
Hugo z Hor
Příspěvky: 933
Registrován: pon kvě 28, 2007 23:33
Bydliště: Vrútky

Re: Jindra

Příspěvek od Hugo z Hor »

Abych pravdu řekl, mně brýle tak nějak vyhovují ... Alespoň zatím jsem nedospěl k tomu, abych je natrvalo sundal.
Já nevěřím, že Bůh neexistuje. Já vím jistě, že neexistuje. A díkybohu, že neexistuje ... [OSHO]
Uživatelský avatar
Katarína
Příspěvky: 2190
Registrován: čtv úno 26, 2004 12:15
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Jindra

Příspěvek od Katarína »

To je asi iba zvyk nie? Ved Ti to moze zbytocne pokazit zrak a tiez: naco nosit na sebe uplne zbytocny raroh? Alebo to ma nieco spolocne s tym skryvanim sa pred svetom, ktore spominal Panda?
Čím väčšia spotreba mlieka a vajec, tým viac zvierat odsúdených na smrť pod nožom. A zvyčajne aj na utrpenie počas života.
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3525
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Jindra

Příspěvek od Jindra »

Hugo z Hor píše:Abych pravdu řekl, mně brýle tak nějak vyhovují ... Alespoň zatím jsem nedospěl k tomu, abych je natrvalo sundal.
Pokud jde o brýle, vidím naštěstí solidně i bez nich, takže je nosím jen do auta, taky na kolo kvůli krytí očí před větrem a mouchami; no a hlavně v létě, když holky vytáhnou krátký sukně, to je potřeba obzvlášť dobře vidět :wink:
Hugo, Tvoje váha cca 58 kg na 182 cm výšky? To už je zas málo, ne? Nejsi už zas moc vychrtlej? A vůbec - platí i pro nás vita lidi ty klasický BMI indexy? Podle nich bys beztak měl podvýživu. Já mám momentálně 53 kg na 186 cm a začínaj mi vylejzat žebra, ale v zásadě, jak píšeš, váhu neřeším.

P.S. jeden aktuální dotázek... vhodil jsem do odšťavovače k mrkním, jablkům, celeru, zelí, kapustě a červený řepě také pár brambor. Z brambor vzniká ve šťávě jemňoučká sedlina... fakt nevadí tu sedlinku pít? Nebude se to usazovat v těle...? Snad by to vadit nemuselo, to by neměl být (nevítaný?) škrob, co jsem tak četl.
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Jindra

Příspěvek od Panda »

Při výšce 186 máš váhu 53? To už je hodně pod normál, ne? Mám stejnou výšku (186) a pro půsty mi vycházela minimální povolená hmotnost 57 kg, tj. 25% pod doporučený střední BMI 22 (odpovídá hmotnosti 76 kg). Nevím proč by při vita stravě neměl platit BMI. Při váze 53 už by člověk neměl ani držet půsty, protože už ani nezbývá nic z čeho by se dalo spalovat.

Ty jíš syrové brambory? To by přece nemělo patřit do raw stravy, samé škodlivé škroby.
Uživatelský avatar
awa
Příspěvky: 1407
Registrován: sob kvě 17, 2008 20:58

Re: Jindra

Příspěvek od awa »

Panda píše:Při výšce 186 máš váhu 53? To už je hodně pod normál, ne? Mám stejnou výšku (186) a pro půsty mi vycházela minimální povolená hmotnost 57 kg, tj. 25% pod doporučený střední BMI 22 (odpovídá hmotnosti 76 kg). Nevím proč by při vita stravě neměl platit BMI. Při váze 53 už by člověk neměl ani držet půsty, protože už ani nezbývá nic z čeho by se dalo spalovat.

Ty jíš syrové brambory? To by přece nemělo patřit do raw stravy, samé škodlivé škroby.
BMI je podle mě tak trochu blbost. Podobně jako kolik KJ mám ke své váze a výšce za den sníst. Jím rozhodně míň a jsem v optimu dokonce i podle toho nesmyslu BMI. Tělo ví, co si nechat, co skutečně potřebuje.
Co se týká brambor, tak občas sem tam jednu babiččinu oříškovou schrupnu a je to pro mě pochoutka, narozdíl třeba od květáku, medu ...to bych blinkala...Asi jsem tady výjimka, ale mně příležitostné chrupání brambůrek ( většinou v zimě ) opravdu chutná. O škrobech bychom tady mohli diskutovat, třeba škrob v banánech, pro mně paradoxně tato pochutina nepoživatelná. Na vita si moje tělo cení hlavně vody v plodinách, jejich šťavnatosti.
Jsem přesvědčená, že nejlepší naslouchat svému tělu a jeho skutečným potřebám a podle toho se rozhodovat, ne podle názoru ostatních, ten je pro mě pouze inspirativní.
Uživatelský avatar
RadkaS
Příspěvky: 2498
Registrován: úte bře 02, 2004 21:00

Re: Jindra

Příspěvek od RadkaS »

Panda píše: Nevím proč by při vita stravě neměl platit BMI.
Ja zase nevim, proc by platit mel >:-)
Uživatelský avatar
RadkaS
Příspěvky: 2498
Registrován: úte bře 02, 2004 21:00

Re: Jindra

Příspěvek od RadkaS »

Panda píše: Při váze 53 už by člověk neměl ani držet půsty, protože už ani nezbývá nic z čeho by se dalo spalovat.
To snad ne :shock:
Uživatelský avatar
RadkaS
Příspěvky: 2498
Registrován: úte bře 02, 2004 21:00

Re: Jindra

Příspěvek od RadkaS »

Panda píše:Při výšce 186 máš váhu 53? To už je hodně pod normál, ne? Mám stejnou výšku (186) a pro půsty mi vycházela minimální povolená hmotnost 57 kg, tj. 25% pod doporučený střední BMI 22 (odpovídá hmotnosti 76 kg). Nevím proč by při vita stravě neměl platit BMI. Při váze 53 už by člověk neměl ani držet půsty, protože už ani nezbývá nic z čeho by se dalo spalovat.

Ty jíš syrové brambory? To by přece nemělo patřit do raw stravy, samé škodlivé škroby.
Tak i kdyz s Tebou vetsinou souhlasim, tentokrat bych s tebou souhlasila tak maximalne s posledni vetou :P a mozna by se o tom dalo jeste polemizovat, i kdyz obecne skroby opravdu nebrat.

Uvedom si, kdo Ti dava ty DOPORUCENI >:-) . Jses si jist, ze lide, kteri vydali tyto doporuceni maji paru o zdravem tele?? Ja bych prinejmensim pochybovala....
Uživatelský avatar
RadkaS
Příspěvky: 2498
Registrován: úte bře 02, 2004 21:00

Re: Jindra

Příspěvek od RadkaS »

Jindra píše:
P.S. jeden aktuální dotázek... vhodil jsem do odšťavovače k mrkním, jablkům, celeru, zelí, kapustě a červený řepě také pár brambor. Z brambor vzniká ve šťávě jemňoučká sedlina... fakt nevadí tu sedlinku pít? Nebude se to usazovat v těle...? Snad by to vadit nemuselo, to by neměl být (nevítaný?) škrob, co jsem tak četl.
Ja bych asi skroby zbytecne neprihazovala, ale Ty musis vedet, nakolik Te to uspokojuje... urcite syrova brambora nez neco varenyho... chce to zvazit a asi i trosku pozorovat.
Odpovědět