Ala alias Alilia

Tady si každý můžete založit svůj vita-deníček.
Podmínkou je, že název deníčku bude začínat vaší přezdívkou.
Viz vzor.

Moderátor: hugo

Odpovědět
Uživatelský avatar
alilia
Příspěvky: 55
Registrován: sob črc 26, 2008 15:49
Bydliště: aktuálne Praha

Ala alias Alilia

Příspěvek od alilia »

Ahoj,
aby som sa pri čítaní vašich príspevkov stále necítila ako zvedavý voyeur, rozhodla som sa založiť si tiež svoj denníček (aj keď ako sa poznám, denníček to asi nebude...). V rámci vitariánstva som takmer úplný začiatočník, takže "denníček" bude asi skôr miestom mojich otázok ako odpovedí a fundovaných rád, ale ktovie, možno sa časom vypracujem :mrgreen:
Čo sa týka mojej pre-vita histórie:
V detstve sa rodičia snažili obmedzovať nám prísun sladkostí, neskôr si tesne po ´89 zadovážili knižky od Walkera, onedlho aj slávneho Championa a začalo sa ultrazdravé obdobie našej rodiny. Praví vitariáni sme určite nikdy neboli, no istú dobu sme (resp. vtedy ešte hlavne rodičia) šťavili, čo sa dalo a rána sa tak u nás namiesto čaju a kávy začínali čerstvými šťavami...Ako to už chodí, časom sa ale rodičia vrátili k svojím starším stravovacím návykom (z detstva?) - a jediný, komu ako-tak zdravé stravovanie v rámci našej rodiny zostalo, som bola ja. Nejako začiatkom puberty som prestala jesť mäso, ktoré som vlastne ani nikdy predtým nemala rada a ak to šlo, tak som sa mu vyhla.Prečítala som všetkých Walkerov, čo sme mali doma (dodnes si pamätám, aký hlboký dojem na mňa tie myšlienky spravili - bodaj by aj nie, keď som bola v tak citlivom veku, ehm) a začali sa rôzne moje pokusy s ovocím a zeleninou...
Momentálne to u mňa v tom úplne najideálnejšom prípade vyzerá asi takto:
- doobeda ovocie
- ak som doma, tak na obed šalát (alebo v prípade núdzy to, čo je práve doma 8) )
- ak mimo domu, tak väčšinou ovocie alebo nič
- večer znovu šalát
Sú ale dni - obzvlášť keď na mňa doľahne nejaký stres - keď je to všetko omnoho menej ideálne, najmä v tej druhej polovici dňa. Ďalšie nevita veci v jedálničku súvisia s tým, že varím občas pre priateľa (aj keď ten už so mnou tiež úspešne šalátuje :D ), prípadne so stravovaním niekde na návšteve alebo v prírode...Telo mi to ale obvykle dá celkom rýchlo pocítiť, takže sa ich snažím postupne elimiminovať, ale zase nie za cenú zbytočných ďalších stresov a výčitiek.
Uf, koniec výlevu...
A voyeurstva 8) (aj keď tie tmavé okuliare... (:-) ).
Naposledy upravil(a) alilia dne ned lis 09, 2008 12:24, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Sweetie
Příspěvky: 3163
Registrován: sob říj 11, 2008 19:02
Bydliště: UK

Re: Ala alias Alilia

Příspěvek od Sweetie »

tak priatelovi prestav varit on te bude mit rad stejne a ses temer dokonala. jen tak dal.
Uživatelský avatar
alilia
Příspěvky: 55
Registrován: sob črc 26, 2008 15:49
Bydliště: aktuálne Praha

Re: Ala alias Alilia

Příspěvek od alilia »

Ja mu variť prestávam - ale nie som zástanca radikálnych prechodov. Takže aj keď by som inak asi kvôli sebe nič nevarila, nerobí mi to párkrát do týždňa žiadny veľký problém. Asi to trochu spomaľuje môj prechod na komplet vita stravu, ale nakoľko byť vitariánom nie je jediný a hlavný zmysel môjho života, tak ma to (kvôli mne) zase až tak netrápi...
Uživatelský avatar
alilia
Příspěvky: 55
Registrován: sob črc 26, 2008 15:49
Bydliště: aktuálne Praha

Re: Ala alias Alilia

Příspěvek od alilia »

Včera mi bolo celý deň z neznámeho dôvodu zle od žalúdka, takže až k večeru jedna mandarína a neskôr granáto jabko,
dnes už ale všetko ok, takže po ránu jabĺčka (moje najobľúbenejšie jedlo...), k obedu šalát z rukoly, rímskeho šalátu, papriky a reďkoviek, plus olivák, dulse, cesnak a pár kvapiek sójovky a pred hoďkou ešte horúce pečivo, z ktorého je mi doteraz pekne blbo :roll: No ništ, veď ono sa s tým telo popasuje.
A večer sa chystáme na nejaké dívadlo s Jardom Duškom a V. Pačesom v rámci pražského týždňa vedy a techniky, tak sa už teším...
Inak všetkým pekný víkend 8)
Uživatelský avatar
alilia
Příspěvky: 55
Registrován: sob črc 26, 2008 15:49
Bydliště: aktuálne Praha

Re: Ala alias Alilia

Příspěvek od alilia »

Uuha, po raňajkách z namočeného maku a banánu je mi pekne...zaujímavo...trošičku utlmene...a vytlamene...ale príjemne :D Asi budem opakovať... :lol:

Edit: Mhm, tak utlmenosť akoby cca. po 40min. prechádzala do miernej eufórie...interesting :)
Uživatelský avatar
awa
Příspěvky: 1407
Registrován: sob kvě 17, 2008 20:58

Re: Ala alias Alilia

Příspěvek od awa »

alilia píše:Uuha, po raňajkách z namočeného maku a banánu je mi pekne...zaujímavo...trošičku utlmene...a vytlamene...ale príjemne :D Asi budem opakovať... :lol:

Edit: Mhm, tak utlmenosť akoby cca. po 40min. prechádzala do miernej eufórie...interesting :)
Don´t worry, be happy...mák a čoko ve všech variantách...známe... (:-) (:-) (:-) (:-)
Uživatelský avatar
alilia
Příspěvky: 55
Registrován: sob črc 26, 2008 15:49
Bydliště: aktuálne Praha

Re: Ala alias Alilia

Příspěvek od alilia »

Asi pred 3 dňami ma začala bolieť oblasť okolo spánkov a to na oboch stranách hlavy a na dotyk, hoci len letmý, je to dosť nepríjemné. Neviete niekto, čím by to mohlo byť?
Posledné dni sa inak niesli v znamení granátových jabĺk, normal jabĺk a špenátových listov...a maku (:-)
Uživatelský avatar
awa
Příspěvky: 1407
Registrován: sob kvě 17, 2008 20:58

Re: Ala alias Alilia

Příspěvek od awa »

alilia píše:Asi pred 3 dňami ma začala bolieť oblasť okolo spánkov a to na oboch stranách hlavy a na dotyk, hoci len letmý, je to dosť nepríjemné. Neviete niekto, čím by to mohlo byť?
Posledné dni sa inak niesli v znamení granátových jabĺk, normal jabĺk a špenátových listov...a maku (:-)
Mně se takhle pokaždé ohlásí očistná krize...
Uživatelský avatar
alilia
Příspěvky: 55
Registrován: sob črc 26, 2008 15:49
Bydliště: aktuálne Praha

Re: Ala alias Alilia

Příspěvek od alilia »

Aha, no priebeh posledných pár dní by tomu mohol nasvedčovať.. každopdádne včera som si dala k večernému šalátu hubové rizoto a dnes ma už spánky neboleli, takže som očistnú krízu asi predčasne ukončila :? Sakriš. Ale vďaka za tip, aspoň budem vedieť do budúcnosti.
Uživatelský avatar
alilia
Příspěvky: 55
Registrován: sob črc 26, 2008 15:49
Bydliště: aktuálne Praha

Re: Ala alias Alilia

Příspěvek od alilia »

V poslednom čase sa mi nejako strava vymyká z rúk :? Doobeda v škole, resp. v práci často nemám vôbec hlad, takže zjem tak jedno-dve jabka, prípadne mandarínku...Keď potom okolo ôsmej prídem domov, prepadne ma neuveriteľná žravosť a kým si spravím šalát, stihnem toho zjesť celú kopu a väčšinou pri tom nehľadím na to, či je daná potravina zrovna vita alebo nie :roll:. Ktovie, či by nebolo lepšie skúsiť nejesť pár dní vobec? Cez víkendy, keď sme doma, je to fajn, to jem celkom pravidelne, ale cez týždeň je to z extrému do extrému...
Btw. nakoľko vita musí človek byť, aby sa telo začalo pomaly čistiť a prejavili sa vôbec nejaké účinky?
Inak u mňa stále pretrváva granáto-jabková závislosť... :)
ajla
Příspěvky: 766
Registrován: úte říj 28, 2008 15:10

Re: Ala alias Alilia

Příspěvek od ajla »

Obecně se má zato, že jeden rok vařené, pročistí 3 dny vita. Tedy např. 20 let vařené ( 20 x 3 = 60) 60 dní vita, asi dva měsíce. K tomu je potřeba celkově přehodnotit způsob života: kvalitativní změna myšlení, pocitů, skutků, vědomé a kvalitní dýchání, psychohygiena a hygiena, morálka, radost z pohybu, práce, odpočinek, spánek, .... prostě snažit se být celkově lepším, užitečným a spokojeným člověkem. >:-)
Fiona
Příspěvky: 3386
Registrován: úte úno 19, 2008 7:06
Bydliště: Buenos Aires, Argentina

Re: Ala alias Alilia

Příspěvek od Fiona »

No zkratka a dobre hracka 8)
Vyhrazuji si svate pravo na omyly!
Pavluška
Příspěvky: 2379
Registrován: ned kvě 02, 2004 12:43
Bydliště: tam za vodou v rákosí

Re: Ala alias Alilia

Příspěvek od Pavluška »

ajla píše:Obecně se má zato, že jeden rok vařené, pročistí 3 dny vita.
To by bylo fakt moc fajn. :lol: :lol: :lol:
Nic ve zlém.
Už musím zas běžet.
Bože, dej mi sílu, abych změnil to, co změnit můžu.
Dej mi trpělivost, abych snášel to, co změnit nemůžu a
dej mi moudrost, abych to dokázal rozlišit.

(G.K.Chesterton)
Uživatelský avatar
veri
Příspěvky: 1159
Registrován: ned črc 20, 2008 16:22

Re: Ala alias Alilia

Příspěvek od veri »

ajla píše:Obecně se má zato, že jeden rok vařené, pročistí 3 dny vita.
? To mi přijde trochu přehnané, já spíš věřím Wolfovi - rok na vařeném pročistí měsíc vita, to mi přijde věrohodnější. Tři dny jsou fakt málo, to bych za ty 4 měsíce musela mít pročístěných svých 17let už dvakrát :)
Krása a vitalita jsou dary přírody pro toho, kdo se řídí jejími zákony. (da Vinci)
Fiona
Příspěvky: 3386
Registrován: úte úno 19, 2008 7:06
Bydliště: Buenos Aires, Argentina

Re: Ala alias Alilia

Příspěvek od Fiona »

:)
jj, taky nasledky jednoho hrisneho tydne napravuju urcite dyl jak tyden...
Vyhrazuji si svate pravo na omyly!
Uživatelský avatar
alilia
Příspěvky: 55
Registrován: sob črc 26, 2008 15:49
Bydliště: aktuálne Praha

Re: Ala alias Alilia

Příspěvek od alilia »

Ahm, takže keď si dám napr. večer niečo hodne nevita, typu vegánske rizoto, zeleninová polievka a pod., a ďalší deň jem (až na ten večer) komplet vita resp. občas nejem vobec, tak sa to asi moc nevykompenzuje a vlastne sa len točím v začarovanom kruhu...:?:

Uf, keď si tú vetu po sebe znovu čítam, ani sama jej úplne nerozumiem :P Chce to už asi odísť z práce a víkendovať... 8)
dvdmchl

Re: Ala alias Alilia

Příspěvek od dvdmchl »

No tak se do jedne nohy prast kladivem. Pak si pohlad hezky nezne druhou nohu a zkoumej jestli to nejak pomohlo te prvni.
Uživatelský avatar
alilia
Příspěvky: 55
Registrován: sob črc 26, 2008 15:49
Bydliště: aktuálne Praha

Re: Ala alias Alilia

Příspěvek od alilia »

Ahááámhm, zaujímavá metafora...ale chápem ju, šak som neni blbá...asi :mrgreen: Ach, tieto pracovné piatky, ešte človek skoro začne pochybovať o svojej dokonalosti (:-)
Inak to, že moje telo to nemá úplne jednoduché, je mi jasné - ale pracujem na tom...
Uživatelský avatar
bstrd
Příspěvky: 345
Registrován: sob srp 09, 2008 20:38
Bydliště: on the road

Re: Ala alias Alilia

Příspěvek od bstrd »

veri píše:
ajla píše:Obecně se má zato, že jeden rok vařené, pročistí 3 dny vita.
? To mi přijde trochu přehnané, já spíš věřím Wolfovi - rok na vařeném pročistí měsíc vita, to mi přijde věrohodnější. Tři dny jsou fakt málo, to bych za ty 4 měsíce musela mít pročístěných svých 17let už dvakrát :)

-tiez by som sa priklonil k tomu wolfovi...a ked uz sme pri prepoctoch, den postu by sa vraj mal rovnat 15 dnom vita, co znamena 2 dni postu rovnaju sa mesiacu vita co sa rovna ocisteniu za vareny rok...mozno si to zle pamatas, neboli to tri dni vita, ale tri dni postovania...
I gotta ruin my life on my own
Uživatelský avatar
alilia
Příspěvky: 55
Registrován: sob črc 26, 2008 15:49
Bydliště: aktuálne Praha

Re: Ala alias Alilia

Příspěvek od alilia »

[quote="bstrd] ...a ked uz sme pri prepoctoch, den postu by sa vraj mal rovnat 15 dnom vita, co znamena 2 dni postu rovnaju sa mesiacu vita co sa rovna ocisteniu za vareny rok...mozno si to zle pamatas, neboli to tri dni vita, ale tri dni postovania...[/quote]

Hm, znie to zaujímavo, ale aj tak mi to stále príde príliš jednoduché...To by sme boli za chvíľu vyčistení a zdraví ako rybičky :) Máte ešte odkazy na tie zdroje, kde sa o tých "prepočtoch" píše?
Uživatelský avatar
bstrd
Příspěvky: 345
Registrován: sob srp 09, 2008 20:38
Bydliště: on the road

Re: Ala alias Alilia

Příspěvek od bstrd »

alilia píše: Hm, znie to zaujímavo, ale aj tak mi to stále príde príliš jednoduché...To by sme boli za chvíľu vyčistení a zdraví ako rybičky :) Máte ešte odkazy na tie zdroje, kde sa o tých "prepočtoch" píše?
-zdroje uz si presne nepamatam, bud to na tejto stranke alebo som to vycital vo fore, alebo mozno www.pust.cz fakt neviem...a asi to bude zavisiet aj na celkovej zahumusenosti organizmu
I gotta ruin my life on my own
Uživatelský avatar
veri
Příspěvky: 1159
Registrován: ned črc 20, 2008 16:22

Re: Ala alias Alilia

Příspěvek od veri »

Zahumusenosti organismu, ale taky i intenzitě čištění - kolik a jakého máš pohybu, velikosti porcí, bio nebio, šťávy nešťávy (třeba já dám hodně na šťávy a jejich očistnou schopnost :) ), myšlení, půstování a tak :)
Krása a vitalita jsou dary přírody pro toho, kdo se řídí jejími zákony. (da Vinci)
Uživatelský avatar
alilia
Příspěvky: 55
Registrován: sob črc 26, 2008 15:49
Bydliště: aktuálne Praha

Re: Ala alias Alilia

Příspěvek od alilia »

veri píše:Zahumusenosti organismu, ale taky i intenzitě čištění - kolik a jakého máš pohybu, velikosti porcí, bio nebio, šťávy nešťávy (třeba já dám hodně na šťávy a jejich očistnou schopnost :) ), myšlení, půstování a tak :)
Ja to mám radšej všetko vcelku, aby si aj zuby prišli na svoje :wink:
U mňa to ale nie je ani tak o strave, tá nie je až tak hrozná, ako skôr o tej psyché a o pohybe...tam sú rezervy veľké. Zároveň som presvedčená, že keď sa mi podarí trochu ponaprávať hlavu, tak i tú stravu budem vnímať úplne inak. Ale to vám tu asi nemusí dvakrát vysvetľovať :)
Pavluška
Příspěvky: 2379
Registrován: ned kvě 02, 2004 12:43
Bydliště: tam za vodou v rákosí

Re: Ala alias Alilia

Příspěvek od Pavluška »

Fiona píše::)
jj, taky nasledky jednoho hrisneho tydne napravuju urcite dyl jak tyden...
to tedy sakra ano. :twisted: :) i při veselé mysli.
Bože, dej mi sílu, abych změnil to, co změnit můžu.
Dej mi trpělivost, abych snášel to, co změnit nemůžu a
dej mi moudrost, abych to dokázal rozlišit.

(G.K.Chesterton)
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: Ala alias Alilia

Příspěvek od buc11 »

bstrd píše:
alilia píše: Hm, znie to zaujímavo, ale aj tak mi to stále príde príliš jednoduché...To by sme boli za chvíľu vyčistení a zdraví ako rybičky :) Máte ešte odkazy na tie zdroje, kde sa o tých "prepočtoch" píše?
-zdroje uz si presne nepamatam, bud to na tejto stranke alebo som to vycital vo fore, alebo mozno http://www.pust.cz fakt neviem...a asi to bude zavisiet aj na celkovej zahumusenosti organizmu
čiliže ty čísla sou docela nesmysl globálně vzato
Uživatelský avatar
awa
Příspěvky: 1407
Registrován: sob kvě 17, 2008 20:58

Re: Ala alias Alilia

Příspěvek od awa »

Já si to nemyslím, já jsem o nesmyslnosti těch čísel přesvědčena. Dokonce si myslím, že to nefunguje ani za ideálního stavu, který asi ani není u výchozí pozice u nikoho. Ale snaha autora o možnou teorii dobrá....jenže praxe, že ano...tak nějak o něčem jiném.
Uživatelský avatar
alilia
Příspěvky: 55
Registrován: sob črc 26, 2008 15:49
Bydliště: aktuálne Praha

Re: Ala alias Alilia

Příspěvek od alilia »

Tak dnes do večera opät skoro vzorový jedálniček:
- ráno banán
- na obed šalát z rím. šalátu, kúsku papriky, kúsku cukety, mladej cibuľky s pár kvapkami citrónu a dulsákmi
- v škole neskoro poobede mandarína
A pred hoďkou dva krajce chleba s maslom :roll: a list rím. šalátu...

Ach, tie večerné podivné chute.
No nič, veď ja to ešte pojdem trochu vychodiť na večerný mrazivý vzduch...
Uživatelský avatar
alilia
Příspěvky: 55
Registrován: sob črc 26, 2008 15:49
Bydliště: aktuálne Praha

Re: Ala alias Aliliaou

Příspěvek od alilia »

Juch, ta po dlhšej dobe konečne zase 2 komplet raw dni.
Včera doobeda jabka, vlaššké orechy, okolo obeda cuketa s avokádom a večer rímsky šalát s paradajkami a dulsákmi.
Dnes ráno banán s vlaš-orechmi, v škole dve jabká a večer ďalšie dve jabká a pomaranč.
Povodne som na dnešný údajný nov plánovala oddych od jedla, ale nakoniec sa to vyvinulo inak, no i tak príjemne. Navyše som mala celý deň neuveriteľne veľa energie až strednú fyzicko-psychickú nabudenosť. Neviem, čím to, ale občas akoby som mala tým viac energie (hlavne psychickej), čím menej jedla do tela dávam...Zaujímavé :)
Uživatelský avatar
alilia
Příspěvky: 55
Registrován: sob črc 26, 2008 15:49
Bydliště: aktuálne Praha

Re: Ala alias Alilia

Příspěvek od alilia »

Videla som včera zaujímavý dokument nazvaný "Evolving minds", ktorý sa zaoberá mentálnym zdravím, spiritualitou a problematikou psychóz, ale i formovaním našej reality a pod.. Natočila ho žena, ktorá sama bola kvôli psychóze liečená. V dokumente skúma, ako je možné psychózu (a čo to vôbec je) prekonať inak ako liekmi, resp. čo ju ovplyvňuje a ako psychotickým atakom predchádzať.
Zaujal ma tam o.i. názor nejakej výživovej poradkyne, ktorá dávala do súvislosti vznik psychóz, resp.i depresií a psychické ne-/zdravie vôbec a stravu. Odporúčala vyhýbať sa predovšetkým mliečnym produktom a výrobkom zo pšenice. Naopak človek, ktorý chce predchádzať depresivným a potažmo i psychotickým stavom a udržať si dobré mentálne zdravie, by mal konzumovať množstvo ovocia a zeleniny (odporučila ako doplnok i multivitamíny, ale to bola asi deformácia z povolania), snažiť sa udržiavať vyrovnanú hladinu cukru v krvi a vyhýbať sa jej prudkým výkyvom.
V dokumente poňatom napriek vážnosti témy vcelku s nadhľadom vystupovalo okrem samotnej autorky niekoľko ďalších ľudí, ktorým bol niektorý typ psychózy diagnostikovaný a každý z nich ukazoval, ako sa s ňou vyrovnáva inak ako liekmi, ďalej aktivisti proti necitlivému nasadzovaniu liekov pri liečbe psychických "porúch", klinická psychologička, spomínaná nutričná poradkyňa, vyklidnený budhistický mních....
Neviem, ako je dokument dostupný na stiahnutie, my sme ho mali z nejakého torrentu - každopádne myslím, že po troche hľadania sa k nemu človek dopracuje.
P.S. Odporúčam aj milovníkom britskej angličtiny :wink:

Ako vidíte vzťah strava vs. psychická ne-/pohoda vy? Myslíte si, že je možné, že by konzumácia mliečnych a pšeničných produktov mohla mať na telo také závažné dôsledky nielen vo fyzickej, ale i v psychickej oblasti?
A ako sa udržiavate v dobrej psychickej kondícii?
ajla
Příspěvky: 766
Registrován: úte říj 28, 2008 15:10

Re: Ala alias Alilia

Příspěvek od ajla »

Myslím, si Alilio, že může. Mléko je původně určeno jako první potrava mláďat savců, ideálne pro svůj druh, v dospělosti se tím už neživí. Pšenice a jiné obilí je šlehtěno na zvýšený obsah lepku a v přírodě se takto nevyskytují. To, co se vyskytuje, vidíme na louce. :)
Uživatelský avatar
alilia
Příspěvky: 55
Registrován: sob črc 26, 2008 15:49
Bydliště: aktuálne Praha

Re: Ala alias Alilia

Příspěvek od alilia »

Jj, to viem. Ona tam práve tá výživová poradkyňa hovorila o netolerancii laktózy, resp. pšenice v tráviacom trakte človeka, ktorá sa ale navonok takmer nemusí prejavovať, resp. prejavy si človek málokedy spojí s tak "normálnym" jedlom ako je chlieb či jogurt, takže roky o svojom ochorení ani nemusí vedieť. A práve tá netolerancia na fyzickej úrovni sa údajne na psychickej rovine može prejaviť psychickými problémami...
Neviem, nakoľko je to pravda, no sama na sebe pociťujem po silnom obmedzení, resp. vynechaní mliečnych a pšeničných výrobkov a ich nahradení zeleninou a ovocím naozaj zlepšenie i v psych. oblasti.
Uživatelský avatar
awa
Příspěvky: 1407
Registrován: sob kvě 17, 2008 20:58

Re: Ala alias Alilia

Příspěvek od awa »

alilia píše:Jj, to viem. Ona tam práve tá výživová poradkyňa hovorila o netolerancii laktózy, resp. pšenice v tráviacom trakte človeka, ktorá sa ale navonok takmer nemusí prejavovať, resp. prejavy si človek málokedy spojí s tak "normálnym" jedlom ako je chlieb či jogurt, takže roky o svojom ochorení ani nemusí vedieť. A práve tá netolerancia na fyzickej úrovni sa údajne na psychickej rovine može prejaviť psychickými problémami...
Neviem, nakoľko je to pravda, no sama na sebe pociťujem po silnom obmedzení, resp. vynechaní mliečnych a pšeničných výrobkov a ich nahradení zeleninou a ovocím naozaj zlepšenie i v psych. oblasti.
Já to mám jednoduché, na mléčné a lepek mám alergii. Pokud bych si chtěla třeba dát obyč. mléčnou čokoládu tak jsou následky tak hrozné ( pouštní bouře ve střevech, vyrážky, teploty, duchfally....), že mi to za to chvilkové potěšení nestojí. Mohu souhlasit s tím, že ne vždy člověk musí alergii pociťovat hned, třeba u lepku se mi to projevovalo celkem se zpožděním i několika dní a hlavně mě v té době nenapadlo si to dát do souvislostí. S alergií na lepek jsem si vesele-nevesela vegetovala dvacet let, papala pečivo, buchty a spol., tak dlouho to trvalo než jsem se dovtípila a nechala si udělat testy. Dneska nesnesu žádné obiloviny, zvedá se mi z nich žaludek, jen co je cítím, a to i jahly a spol.
Co mám sama otestované, tak hodně pro stabilitu psychiky a celkové dobré nálady, je dobrý držet stabilní krevní cukr, což zahrnuje jíst málo a pravidelně.
U psychicky nemocných ( deprese, schizofrenie, bipolární porucha a fóbie ) jsem víc než mléko viděla v potravě enormní množství škrobovin ....
Uživatelský avatar
alilia
Příspěvky: 55
Registrován: sob črc 26, 2008 15:49
Bydliště: aktuálne Praha

Re: Ala alias Alilia

Příspěvek od alilia »

Awi, ďakujem za zaujímavý príspevok (musím priznať, že na tie Tvoje sa vždy teším).

Čo sa týka tej vyrovnanej hladiny krvného cukru, teraz už chápem niekoľko svojich netradičných skúseností s medom - keď som cca. pol dňa nekonzumovala nič iné, len pár značne veľkých lyžíc medu a čaj a následne som sa začala cítiť neuveriteľne naspeedovane, zimomrivo (resp. rozochvene), nepokojne, s myšlienkami lietajúcimi v hlave poriadne divoko - až som mala obavu, či mi o chvíľu nehrabne...Po nejakom čase na to som sa cítila naopak veľmi skleslo až depresívne (vtedy som za nič na svete nemohla prísť na to, čím to je).
Teraz si už na veľké množstvá medu dávam viac ako pozor. Vypozorovala som, že podobné príjemno-nepríjemné účinky majú na mňa vo väčšom množstve (cca. štvrť až pol balenia) aj tie lifefood čokolády (i keď tam to asi nebude cukrom, ale kakaom), takže tiež sa nad nimi budem musieť zamyslieť (hlavne kvôli tým následným kocovinám alebo čo to je...).
Uživatelský avatar
alilia
Příspěvky: 55
Registrován: sob črc 26, 2008 15:49
Bydliště: aktuálne Praha

Re: Ala alias Alilia

Příspěvek od alilia »

Čo sa týka jedla, v posledných dňoch som prepadla surovým šampiňónom a rôznym zeleným listovinám, najmä rímskemu šalátu >:-) , rukole a špenátu. Okrem toho pokračuje moje nadšenie granátovými jablkami :).

A aby to nebolo tak ideálne, tak som sa vrátila k jednému neraw jedlu denne. Obvykle je to večera a to v kombinácii šalát plus kúsok pečiva, šalát a kuskus so zeleninou, ryža so zeleninou a pod. Cítim sa tak vyrovnanejšie a neprepadajú ma rôzne šialené chute, ktoré som inak nemala už niekoľko rokov.
Zároveň ale tak ako väčšina ľudí, ktorí mali možnosť pričuchnúť k raw strave, resp. sa k nem rokmi pokusov postupne dopracovali, viem, že toto je smer, ktorý mi vyhovuje najviac zo všetkého, čo som zatiaľ mala možnosť vyskúšať a ktorého sa chcem do budúcna držať...

Inak som dnes konečne videla Lost in translation a svojou náladou sa mi ten film úplne dokonale trafil do tej mojej dnešnej...a už chápem, ako to niektoré moji kamaráti mysleli, keď ma prirovnávali k hlavnej hrdinke >:-) .
Uživatelský avatar
awa
Příspěvky: 1407
Registrován: sob kvě 17, 2008 20:58

Re: Ala alias Alilia

Příspěvek od awa »

:D
S čoko to taky nepřeháním...chovám se jako kuřák marjánky...totálně happy až ke stavům mišuge. A v mém věku to občas vypadá divně. (:-)
Odpovědět