Začátek - chutě a kolik toho za den snist?

Tady si pište co vám libo, jen to zařazujte.
Do Freestyle si pak pište úplně co vám libo a není v rozporu se zákonem.

Moderátor: hugo

Legoš

Začátek - chutě a kolik toho za den snist?

Příspěvek od Legoš »

Zdravím, potreboval bych od vas poradit s jidelnickem a mnozstvim jidla na den. Drive sem jedl jako kultik, tedy spousta masa, tvarohu a vajec, k tomu ryze, vlocky, doplnkem byla ovoce, zelenina. Pak me napadlo to otocit, no a nakonec bych rad jedl pouze zeleninu a ovoce. Na raw stravu chci prejit kvuli jednoduchosti, zlepesni zdravi a chtel bych byt i nadale stihli :D.
Denne mohu do jidla investovat 80-100kc vic ani tuk.

Rano uz mam vyresene snidam kolem 9h a to 4-5 kousku ovoce (maximalne mi to vyhovuje). Ovsem obed a vecere je kamen urazu. Celkove ovoce mi nedela problem jist (ma vetsinou vyraznou chut) ale zelenina mi prijde naprosto bez chuti a tak nejak me moc neuspokoji. Vim ze jsem dost rozmlsanej a mozna na tom klasickem jidle i zavysli. Zkousel sem si k obedu vzit hlavku zeli a proste jen chroupat ale reknu na rovinu ze takto si svuj obed nepredstavuju a dlouhodobe bych to ani nevydrzel. Nechci zacit s zadnym odstavnovanim atp., jde mi hlavne o dochuceni te zeleniny a jak to vlastne pres den zkombinovat.

Kolik procent jidelnicku denne by melo tvorit ovoce?
Mohli by jste mi sem napsat sve jidlo na den (ja 72kg, 21 let)?
Jak je to s ovocem jako poslednim jidlem ve dne? Ja bych nejradeji k veceri pouze zeleninu, je ve mne zafixovane, ze cukru neni vecer uz potreba.
Necham to tak, dodatecne, kdyztak neco doplnim
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: Začátek - chutě a kolik toho za den snist?

Příspěvek od rudo »

Legoš píše: Na raw stravu chci prejit kvuli jednoduchosti,
(:-)
5 2 8
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Začátek - chutě a kolik toho za den snist?

Příspěvek od Panda »

Legoši do 100kč se vejít na vita můžeš, ale nekupuj bio, je třeba nakupovat v běžných marketech (a u Vietnamců) a to hlavně sezónní potraviny a využívat i slevy - což není moc problém, protože do slev se často dává ovoce které je pro vařana přezrálé, ale pro vitariána akorát. Dá se takto vyžít docela dobře.

Večerní jezení - je to různé jak to komu vyhovuje. Na jednu stranu zelenina vyžaduje delší trávení než ovoce, proto nemusí být vhodná před spaním. Na druhou stranu ovoce se sice rychle tráví, ale představuje rychlý zdroj energie (zelenina jsou hlavně stavební látky), která by se měla spotřebovat a takhle na večer organismus neví co s ní. Proto se doporučuje spíš před spaním nejíst - čím víc hodin, tím líp (minimálně tak 3 hodiny). Večerní nejedení poznáš druhý den, budeš se pak cítit líp a odpočatější (organismus se nevyčerpává v době spánku trávením a spánek je vydatnější).

Pokud Ti vyhovuje jíst např. 3x denně, tak ok. Je ale možné, že postupně přejdeš na častější malé porce - u vitariána není moc důvod vázat se na nějaké časy a tak někdy pojídají různě často různá množství, podle potřeby - tím se odbourává jíst jídlo ze zvyku, že "teď je ten správný čas k jídlu", spíše se jí až když je potřeba, čímž se líp splňují potřeby organismu. Je dobře začít jíst později, ne hned ráno, protože tím se organismu dává prostor k pročišťování (spolu s večerním nejedením).

Na procenta ovoce a zeleniny nehleď a řiď se jen tím, co Ti dělá dobře. Tj. je třeba sledovat jak na Tebe co působí. Např. by Ti mohlo vyhovovat - jednou denně větší zeleninový salát (např. směs nakrájené okurky, rajčata, papriky, ledový salát) a jinak párkrát za den kusové ovoce či zeleniny nebo klíčky (např. klíčené mungo je velmi dobré). Zelenina Ti bude připadat jen ze začátku nudná a nesytící, než si organismus převykne na jinou stravu (a trávicí systém se pročistí). Aby Tě teď zelenina zasytila, přidávej si do salátu trochu olivového oleje (extra virgin) a trochu ořechovin - např. nastrouhané mandle, lískové ořechy či namletá lněná semínka. U ovoce vyvolává pocit zasycení cukr a u zeleniny tuky. Salát si můžeš přichutit nějakým kořením (raději než solí). Ale je dobře se těmto přídavkům časem vyhýbat, protože organismus zatěžují.

Ale hlavní je - nesnaž se řídit nečími předpisy, spíš sleduj jak Ti po jaké stravě je a co Ti prospívá.
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Začátek - chutě a kolik toho za den snist?

Příspěvek od s.arik »

Tak zelí je pro mne fuj dodnes. Před lety mi ze zeleniny chutnaly výhradně jen plody barevné (rajče, paprika) a mrkev.
Dneska už mám ráda i okurku jen tak v celku, dokonce denně chroupu i bulvu celeru :delicacy: Chce to zkoušet, opakovaně, chutě se mění, co ti samotné nejede, dá se vždycky nastrouhat a zalít olejem (myslím sem tam, aby se to nevyhodilo, ne že by byl složitý salát nutný denně).

Já jím obvykle velmi málo ovoce, jen sezónní a lokální (třešně, jahody, borůvky). Jídelníček mi stojí na zelenině a tucích, jako doplněk zakysané mléčnosti a klíčky pohanky.
Za celý den sním půl bulvy celeru, jednu dvě kedlubny, čtyři mrkve, nějaké bylinky, oříšky, semínka, pohanku, hrášek...smetanu/tvaroh/jogurt/sýr a olivový a kokosový olej. Do stovky to bohužel nebude, spíše 150 na den.
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Legoš

Re: Začátek - chutě a kolik toho za den snist?

Příspěvek od Legoš »

To toho saro tedy moc nesnis. Mam pomerne rychly metabolizmus. Jinak s tim se nevejdes do 100kč? To kupujes asi drahy syr ze? Jinak tam nevidim nic co by tech 150kč udelalo.

Legoš
Legoš

Re: Začátek - chutě a kolik toho za den snist?

Příspěvek od Legoš »

Jinak co ten syr? Ten do raw patri? Asi bych take do tech salatu zapojil trochu jogurtu, syra.

Jinak co kecup, nebo neco na styl sojovky? Da se sehnat raw? Chci si vyzkouset tu pastu z avokada.

Musim odobourat ten neduh, ze jim pokud mam stres nebo se nudim. Vlastne drive bylo jezeni muj konicek. To jist kdy chci a nestanovit si zadny interval mi bude asi vyhovovat.
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Začátek - chutě a kolik toho za den snist?

Příspěvek od Panda »

Sýr ani jogurty do raw určitě nepatří, raw = syrová strava. Že ho někteří lidi tady jedí je jiná otázka - zvolili si že budou dodržovat raw zásady jen z určité části a k tomu doplní jinou stravu, i to je pro zdraví přínosem.

U raw se ještě rozlišuje zda se jedná jen o "raw" (=syrová strava, včetně syrového mléka nebo masa) nebo o "raw vegan" (=syrová veganská strava, bez živočišných produktů). V češtině se převážně rozumí slovem "vitariánství" varianta "raw vegan", protože živočišné bílkoviny jsou pro organismus větší zátěž než ovoce a zelenina (organismus je považuje za nepřátelské bakterie a aktivuje imunitní systém).
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: Začátek - chutě a kolik toho za den snist?

Příspěvek od rudo »

ketchup == americka zbran hromadneho nicenia

ale do mixera si kludne hod paradajky a rozne vnatky bylinky atd a dobre to namixuj, akurat to musis spotrebivat v ten den.
5 2 8
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Začátek - chutě a kolik toho za den snist?

Příspěvek od s.arik »

Legoš píše:To toho saro tedy moc nesnis. Mam pomerne rychly metabolizmus. Jinak s tim se nevejdes do 100kč? To kupujes asi drahy syr ze? Jinak tam nevidim nic co by tech 150kč udelalo.

Legoš
Kedlubna stojí 5-10
mrkví tak za 10
celer 10
okurka 10
hrášek 7
ořechy a semínka 30
mléčnosti 16-30
pohanka do 5
oliváč 6
kokosák 6

ok, tak řekněme zhruba 130 Kč, ale ještě v tom není trocha kakaa, skořice, himalájka, chlorid hořečnatý, celerová sušená nať, nori a kdovícoještě :|
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Začátek - chutě a kolik toho za den snist?

Příspěvek od s.arik »

Panda píše: živočišné bílkoviny jsou pro organismus větší zátěž než ovoce a zelenina (organismus je považuje za nepřátelské bakterie a aktivuje imunitní systém).
to jsem nevěděla, ani se mi tomu nechce věřit :D

jinak moje mléčnosti z obchodu už raw nejsou, ale kdo chce, může si kupovat syrové mléko a dělat raw kefír tibetskou houbou nebo nakoupit komponenty a vyrábět vlastní jogurty či sýry http://www.eshop.ekokoza.cz/
http://www.youtube.com/watch?v=UgkHpVTuW-0

s kečupem neporadím, nikdy mi nechutnal, stejně jako tatarka a jiné "dipy".
já si raději schroupu zeleninu samotnou a po ní hrst (no dobře, čtyři hrsti) oříšků :)
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Začátek - chutě a kolik toho za den snist?

Příspěvek od s.arik »

Ale vzhledem k tomu, kolik lidí má potíže s kaseinem či laktózou, i vzhledem k neetickému chovu dojných zvířat je asi nejlepší živočišnosti brát z domácích (či koupených výběhových) syrových vajec.
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
smajliss
Příspěvky: 1218
Registrován: čtv srp 18, 2011 20:07

Re: Začátek - chutě a kolik toho za den snist?

Příspěvek od smajliss »

s.arik píše:
Panda píše: živočišné bílkoviny jsou pro organismus větší zátěž než ovoce a zelenina (organismus je považuje za nepřátelské bakterie a aktivuje imunitní systém).
to jsem nevěděla, ani se mi tomu nechce věřit :D
je to samozřejmě nesmysl a proti autoimunitním nemocem existují živočišně zaměřené diety (GAPS) ..třeba pokud má člověk tzv. leaky gut (což hodně lidí má a ani o tom neví), tak mu velké množství rostlinných jídel bude způsobovat problémy, ale maso či máslo bude vhodné
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Začátek - chutě a kolik toho za den snist?

Příspěvek od Panda »

s.arik píše:
Panda píše: živočišné bílkoviny jsou pro organismus větší zátěž než ovoce a zelenina (organismus je považuje za nepřátelské bakterie a aktivuje imunitní systém).
to jsem nevěděla, ani se mi tomu nechce věřit :D
Je to markantněji vidět když se člověk delší dobu stravuje čistou vita stravou a pak sní např. maso - pak dostane i horečku (na pár hodin, bez jakýchkoliv jiných příznaků čili ne jako např. nachlazení ... potvrzuji u sebe).
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: Začátek - chutě a kolik toho za den snist?

Příspěvek od rudo »

Panda píše:
s.arik píše:
Panda píše: živočišné bílkoviny jsou pro organismus větší zátěž než ovoce a zelenina (organismus je považuje za nepřátelské bakterie a aktivuje imunitní systém).
to jsem nevěděla, ani se mi tomu nechce věřit :D
Je to markantněji vidět když se člověk delší dobu stravuje čistou vita stravou a pak sní např. maso - pak dostane i horečku (na pár hodin, bez jakýchkoliv jiných příznaků čili ne jako např. nachlazení ... potvrzuji u sebe).
hovori sa tomu aj reaktivacia odstaveneho IS, je to dost dolezite pravidelne zaradovat, to je jeden uhol pohladu

iny uhol moze byt - placebo efekt - samohypnoticka reakcia
5 2 8
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Začátek - chutě a kolik toho za den snist?

Příspěvek od s.arik »

Já jsem na sobě nepozorovala žádné nepříjemné reakce, když jsem po mnoha týdnech či měsících měla zase poprvé (nemalou) porci bílých rohlíků, masa, mléčného výrobku, čehokoliv. Akorát po sebemenší špetce cukru následovala touha na kvanta, ale to stará známá věc, že je to droga :)

Nicméně nepopírám reakce cizí. U tebe bych Pando věřila v psýché, ty přece dlouhodobě věříš, že jíst maso je neetické i zdraví škodlivé ne? Já teda věřím, že rohlíky jsou škodlivé, ale v krátkodobém horizontu mi nic nedělají.
Nebo věřím, že jsou lidé senzitivní na energie v potravinách, jestli ti tu flákotu porcoval nějaký naštvaný řezník... :) narážím na známý příběh s nějakým indickým guru, co v Evropě na jedné návštěvě nechtěl jíst a když ho přemlouvali, tak snědl a zase vyblinkal, kvůli negativním energiím kuchaře.
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
smajliss
Příspěvky: 1218
Registrován: čtv srp 18, 2011 20:07

Re: Začátek - chutě a kolik toho za den snist?

Příspěvek od smajliss »

rudo píše: hovori sa tomu aj reaktivacia odstaveneho IS, je to dost dolezite pravidelne zaradovat, to je jeden uhol pohladu

iny uhol moze byt - placebo efekt - samohypnoticka reakcia
Přesně tak .. nedávno jsem tu psal o studii, kde zjistili, že mléko nejvíce zahleňuje ty lidi, kteří si myslí, že mléko je zahleňující .. je tedy jasné, že když nějaký přesvědčený vegetarián sní maso, tak se dostaví podobná reakce .. "ale já jenom poslouchvám svoje tělo" - nesmysl .. je to prostě placebo: včera mi psal kamarád o jednom dokumentu, kde vzali 2 skupiny lidí: jedna skupina pravidelně cvičila a ta druhá skupina cvičila o polovinu méně a zbytek času se koukali na ten svůj vlastní trénink a představovali si, že cvičí .. no a ta druhá skupina, která si cvičení vsugerovala, tak měla lepší výsledky (nárust svalů) .. všechno je to o našich myšlenkách a jestliže už si předem říkáme, že maso není zdravé, že hnije a bůhví co všechno, tak se to potom stane.
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: Začátek - chutě a kolik toho za den snist?

Příspěvek od rudo »

smajliss píše:
rudo píše: hovori sa tomu aj reaktivacia odstaveneho IS, je to dost dolezite pravidelne zaradovat, to je jeden uhol pohladu

iny uhol moze byt - placebo efekt - samohypnoticka reakcia
Přesně tak .. nedávno jsem tu psal o studii, kde zjistili, že mléko nejvíce zahleňuje ty lidi, kteří si myslí, že mléko je zahleňující .. je tedy jasné, že když nějaký přesvědčený vegetarián sní maso, tak se dostaví podobná reakce .. "ale já jenom poslouchvám svoje tělo" - nesmysl .. je to prostě placebo: včera mi psal kamarád o jednom dokumentu, kde vzali 2 skupiny lidí: jedna skupina pravidelně cvičila a ta druhá skupina cvičila o polovinu méně a zbytek času se koukali na ten svůj vlastní trénink a představovali si, že cvičí .. no a ta druhá skupina, která si cvičení vsugerovala, tak měla lepší výsledky (nárust svalů) .. všechno je to o našich myšlenkách a jestliže už si předem říkáme, že maso není zdravé, že hnije a bůhví co všechno, tak se to potom stane.
debata sa rozbehla zaujimavym smerom ale nepatri do tejto temy, mali by sme to preniest niekde inde, pod spravny nazov, tu to urcite nebude nikto hladat
prekopiruj to niekam, ja sa potom zajtra pripojim, idem zmerat postel cio sa nahodou nescvrkla.
5 2 8
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Začátek - chutě a kolik toho za den snist?

Příspěvek od s.arik »

Abych tu nebyla za necitu, v některých věcech reakce těla pozoruji - blicí smajl.

Po roce jsem si pustila na netu rádio a z intonace moderátorů, z reklam na "skvělou hudbu a fantastickou zábavu na festivalu..." a z první písničky mě omylo :roll: Jak z toho člověk vypadne, tak pak TV i rádio nemůže vystát. Měla jsem chuť si poslechnout hudbu a nevěděla, co si pustit na youtube, Čajkovský, Piaf, Volbeat ani Rammsteini nějak nesedli, no rádio mě inspirovalo tak akorát k tichu...
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Začátek - chutě a kolik toho za den snist?

Příspěvek od Panda »

smajliss píše:.. všechno je to o našich myšlenkách a jestliže už si předem říkáme,...
V tom případě nevím proč na Vitariánu vůbec řešíte stravu a doplňky atd., když je vám tohle jasné. ;-)
smajliss
Příspěvky: 1218
Registrován: čtv srp 18, 2011 20:07

Re: Začátek - chutě a kolik toho za den snist?

Příspěvek od smajliss »

Protože mě to baví a doporučovat lidem změnit psychiku mi nepřijde efektivní, protože se to nedá změnit jenom tím, že to někdo někomu napíše, ale ten dotyčný to musí prožít .. měnit stravu je jednodušší, než měnit sama sebe
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Začátek - chutě a kolik toho za den snist?

Příspěvek od cepheus »

smajliss píše:.. všechno je to o našich myšlenkách a jestliže už si předem říkáme, že maso není zdravé, že hnije a bůhví co všechno, tak se to potom stane.
Smejle, tak si cvakni dneska vecer stamprle kyanidu, rekni si v myslenkach "je to neskodny mandlovy cukricek" a rano nam dej vedet jak bylo, ok ?
Teda pokud to umis dat vedet z onacejsich dimenzi :D).
smajliss
Příspěvky: 1218
Registrován: čtv srp 18, 2011 20:07

Re: Začátek - chutě a kolik toho za den snist?

Příspěvek od smajliss »

proč máš takové extrémistické myšlení ? já myslel, že snad lidem dojde, že když použiju slovní obrat "všechno", tak tím samozřejmě všechno nemyslím .. nebo jsi jenom kretén a děláš rýpavé vtipy i když semnou souhlasíš a je to jediná cesta, jak mi něco vyvrátit :?:
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Začátek - chutě a kolik toho za den snist?

Příspěvek od cepheus »

Jses trouba, moc sam sebe zeres a nerozumis srande, nakej nerves posledni dobou ne ?:)
Nemas to nakonec z toho sadla ?:)
smajliss
Příspěvky: 1218
Registrován: čtv srp 18, 2011 20:07

Re: Začátek - chutě a kolik toho za den snist?

Příspěvek od smajliss »

promiň
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: Začátek - chutě a kolik toho za den snist?

Příspěvek od rudo »

Panda píše:
smajliss píše:.. všechno je to o našich myšlenkách a jestliže už si předem říkáme,...
V tom případě nevím proč na Vitariánu vůbec řešíte stravu a doplňky atd., když je vám tohle jasné. ;-)
skor sa tu riesi psychicky pristup jedincov ku strave a psychicke nastavenie roznych stravovacich smerov

keby slo naozaj len o stravu, tak cele forum moze obsahovat len jednu vetu a ziadne clanky zaodna diskusia ziadne otazky nazory atd vobec netreba ta jedna veta by mohla vyzerat aj takto :

jedz kazdy den minimalne 6000 kcal ovocia, najlepsie ak je v tom 30 bananov a kazdy co napise nieco ine bude vycenzurovany


a ak by sa predsa len diskusia pripustila tak je to o tom ze kde prave predavaju lacne banany a kde dozrieva hrozno a ci sa to da domov odniest v batohu alebo treba ist na trh autom
5 2 8
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Začátek - chutě a kolik toho za den snist?

Příspěvek od cepheus »

V pohode smajliss, v principu mas pravdu o te hlave a myslenkach a nejakyho toho kretena jeste unesu, jsem zvykly:).
Chtel jsem jenom rict, (i pres tu pravdu co mas) ze netreba drazdit hada bosou nohou, najme zacatecnici vseho druhu to jeste hlavou (myslenkama) moc nedavaji.
Ok, budu se snazit min rejpat, tez promin:).
Uživatelský avatar
culka
Příspěvky: 1861
Registrován: pon črc 28, 2008 8:54

Re: Začátek - chutě a kolik toho za den snist?

Příspěvek od culka »

Sice je to off topic, ale aj tak som rada chlapci, ze sa nakoniec chapete. Nemam rada konflikty o ho.. o nicom.
Always hope for the best but be prepared for the worst.

"One who has journeyed in a strange land cannot return unchanged." C.S. Lewis
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: Začátek - chutě a kolik toho za den snist?

Příspěvek od rudo »

si tam v tej cnd nejak zfajnovela, tam vam nepremietaju americke navody o tom ze make-up sex je najlepsi, tak sa najprv potrebujes dobre pohadat
5 2 8
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Začátek - chutě a kolik toho za den snist?

Příspěvek od Panda »

Chtěl bych upozornit diskutující, že se nacházejí na serveru Vitarian, kde se začátečníkům doporučují zásady stravy uvedené na úvodních stránkách serveru. Nekomplikujte jim to prosím doporučováním masa, sýrů a odmítáním ovoce a zeleniny, to je v rozporu se základními principy vitariánství. O tom si diskutujte v příslušných odborných vláknech. :!:

(je opravdu škoda, že z fóra vymizeli opravdoví vitariáni)
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Začátek - chutě a kolik toho za den snist?

Příspěvek od s.arik »

Abych tedy pro změnu zareagovala na název vlákna:

miluju jídlo, celoživotně se přecpávám cukry i tuky, omezit frekvenci žranic z 12 na 3-4 denně, nejíst dvě tři hodiny po probuzení, nejíst tři hodiny před spaním, nejíst sladkosti (typu 1-4 tabulky mléčné čokolády ne jako nárhada pestré stravy, ale jako "dezert po"), neprožívat návaly chutí, nemít třas rukou, když je pauza v jídle nad tři hodiny - to vše se mi povedlo vícekrát a nikdy k tomu nevedlo ovoce.

1) půst, když jsem se dostala přes u mne vždy krizový první den, druhý i třetí byly v pohodě (delší půsty jsem nedělala)
2) MMS: ihned omezení stravy do rozumných mezí, aniž bych při tom jídle měla nechutenství, zmizely chutě na sladké (po ukončení kúry efekt přetrval jen pár týdnů)
3) vyzkoušeno 2x na asi dva měsíce, poprvé mi to přerušilo těhotenství, podruhé doufám už nic :) - nízkosacharidová dieta. Někdo si možná dokáže dát místo čokolády kus melouna, já ne. Sladké ovoce mi chutě ještě více vydráždí, nikdy mě neuspokojilo. Jsem prostě "tukový" typ. Takže pro mne je ideál omezit sacharidy pod 150, lépe pod 120 g/den, jíst hodně zeleniny (3x denně zahajuji každé jídlo 2 - 5 kusy zeleniny) a doplňovat neomezeně tuky a rozumně bílkoviny (do 80 g/den). Je mi jasné, že tady už to každý vidí jinak, někdo raději klíčky, máčené ořechy nebo raw vejce (to vše je vita), jiný už se zde odkloní od syrového a veganského a dá si flákotu nebo mléčný výrobek z obchodu. Příklady různých low-carb jídelníčků jsou v příslušném vlákně v Odborných.
Naposledy upravil(a) s.arik dne čtv srp 01, 2013 9:41, celkem upraveno 1 x.
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Začátek - chutě a kolik toho za den snist?

Příspěvek od s.arik »

Musím říct, že se sentimentem vzpomínám na Olfesse, vím, že pro své konspirační aj. politické teorie a styl diskuze zde byl mírně řečeno spíše neoblíben, ale čistě z hlediska žrádlonázorů byl na těchto stránkách snad první, kdo opakovaně hlásal, že cukrové vitariánství nepovažuje za zdravé, že jemu dlouhodobě vyhovuje, když má ve stravě 2/3 "slaných" vita věcí (tím myslel zeleninu vč. kvašené, zdroje tuků a bílkovin, semínka, byl myslím vegetarián, ale ne vegan, dvě lžíce jogurtu týdně jedl, vejce taky) a jen max třetinu toho ovoce, také jedl až odpoledne, ne celý den, a vzpomínám si, že když kdosi psal o nějakých zdravotních potížích a všichni na fóru volali "odlehči stravu na ovoce nebo džusuj", on jediný psal, že by se ta osoba měla stranit dočasně cukrů i z ovoce, protože jakýkoliv cukr zatěžuje IS (šlo o akutní zánět nevímčeho, ne chronické potíže), že zelšťávy budou lepší než pomeranče...

On byl v mých očích taky čistý vitarián, škoda, že kvůli jiným tématům a osobním pranicím už zde jídelně neinspiruje. No, jiní zase mohou oplakávat frutouše typu Květy :)

Konec vzpomínky :mrgreen:
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: Začátek - chutě a kolik toho za den snist?

Příspěvek od rudo »

Panda píše:Chtěl bych upozornit diskutující, že se nacházejí na serveru Vitarian, kde se začátečníkům doporučují zásady stravy uvedené na úvodních stránkách serveru. Nekomplikujte jim to prosím doporučováním masa, sýrů a odmítáním ovoce a zeleniny, to je v rozporu se základními principy vitariánství. O tom si diskutujte v příslušných odborných vláknech. :!:

(je opravdu škoda, že z fóra vymizeli opravdoví vitariáni)
:mrgreen:

Pando sme v sekcii kecarny

takze odborne veci sem nepatria
5 2 8
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: Začátek - chutě a kolik toho za den snist?

Příspěvek od rudo »

s.arik píše:
No, jiní zase mohou oplakávat frutouše typu Květy :)

Konec vzpomínky :mrgreen:
som nevedel az tak to s nou skoncilo ? :?:
5 2 8
Janek
Příspěvky: 2178
Registrován: ned dub 21, 2013 15:19

Re: Začátek - chutě a kolik toho za den snist?

Příspěvek od Janek »

s.arik píše:miluju jídlo, celoživotně se přecpávám ...
Závislost je stav, kdy někdo je podmíněn nějakou okolností nebo situací, kterou potřebuje (nebo si myslí že ji potřebuje) ke své existenci.

Příznaky:
Chuť (bažení, tzv. craving) vůči předmětu závislosti
Vytlačování a zanedbávání jiných potřeb
Snížené sebeovládání specificky ve vztahu k předmětu závislosti, tj. například užívání látky i přes jasné vědomí její škodlivosti
Abstinenční příznaky po vysazení
...
Závislost na psychoaktivních látkách (drogách, psychofarmakách)
na informacích
na jídle
na cigaretách
na sexu (Hypersexualita – nymfomanie, satyriáza)
na pornu
na osobě - žárlivost
Patologické hráčství (gambling) – potřeba hrát hry, i počítačové
Kleptomanie – potřeba krást
...

Odstranění závislosti je metodou odpírání. Dotyčný se učí, jak se vyhnout rizikovému chování. Velice často je to spojeno s celkovou změnou životních návyků, prostředí a lidí, se kterými se dotyčná osoba schází. Další možností je odstranění příčin, tedy odkrytí toho, co dané osobě činnost přináší, nahrazuje, a řešení problému, před kterým utíkádrogy

:-D


Zpět k původní otázce, normálně to přece člověk neřeší, dokud nemá nějaké problémy, co měl tazatel za problémy? Fakt v 21 letech sám od sebe začne řešit jak "jíst zdravě" :-D Pro mě, kdy vývoj těla je již ukončen, "jíst zdravě" = jíst co nejmíň, nejlépe vůbec:-) Každá fyzická potrava opotřebovává stroj (tělo), a některá ho i přiotravuje, takže to vnímám tak, že jsou jen více, či méně škodlivé potraviny.

Asi to lze vnímat i jinak, pokud někdo potřebuje stroj k podávání nesmyslně vysokých výkonů (sportovec), či k velké fyzické námaze (horník, dřevorubec).

I když mi utkvělo, jak Monfort (ten co nejí vůbec) tvrdil, že má neomezeně síly a že by dokázal rubat celý den dřevo :-) Moc mu to nevěřím, že by tak rychle krmil svaly z prány... Ale kdo ví.
1. Proč jsme iracionální.
2. Máte paranormální schopnosti? Pak dostanete milion korun viewtopic.php?t=8325#p190690
3. NEberu od statu, nemocenske jsem nebral, ani nepamatuji a platim a platim na tu vetsinu ceskeho naroda, kteri od statu berou. A Vy?
4. Kurt Tackmann : “Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora.”
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: Začátek - chutě a kolik toho za den snist?

Příspěvek od buc11 »

Panda píše:Chtěl bych upozornit diskutující, že se nacházejí na serveru Vitarian, kde se začátečníkům doporučují zásady stravy uvedené na úvodních stránkách serveru. Nekomplikujte jim to prosím doporučováním masa, sýrů a odmítáním ovoce a zeleniny, to je v rozporu se základními principy vitariánství. O tom si diskutujte v příslušných odborných vláknech. :!:

(je opravdu škoda, že z fóra vymizeli opravdoví vitariáni)
neřek bych že škoda, myslím, že to je lepší, neb zde byla dosti hustá atmosfera s hmatatelnou frustrací pojídačů potravy teplem neznehodnocené, nyní po jejich odklizení je to už selanka,
osobně je mi pak ještě líp, když příspěvky jež nejsou v ohnisku mého zajímání, jichž je ovšem většina, příliš nezkoumám, a tak si i zachovám čistou mysl až domů
tak olfes tu už není?, mám ho stále zaznačeného
aha chutě a kolik toho sníst? zajímavá otázka
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Začátek - chutě a kolik toho za den snist?

Příspěvek od cepheus »

rudo píše:Pando sme v sekcii kecarny

takze odborne veci sem nepatria
A mas to Pando, co mas co v kecarnach na Vitosi kecat o zelenine (a ovoci !), ses normalne pomatl ?? :mrgreen: (:-) ..
Legoš

Re: Začátek - chutě a kolik toho za den snist?

Příspěvek od Legoš »

Takze me poznatky. Jestli to dobre chapu a dobre pocitam, denne musim snist neco kolem 4kg ovoce/zeleniny (v mem pripade i mozna vic) abych se dostal nekde kolem 9000kj
Coz by mi nevadilo, jist me bavi.

S tim ze si dam varene jidlo a bude mi blbe, toho se tedy bojim. Sem vojak a ve sluzbe mam stravu pevne danou. Odjizdim v rijnu a nerad bych jeste resil zazivaci problem.

Jinak me trosku zlobi, ze ve vetsine vlaknech zde na foru uplne zmenite tema, oproti nazvu diskuze.
Napr. Najdu si tema "Jidelnicky" a hned na prvni strance uz se resi, jak rozlousknout kokos.
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Začátek - chutě a kolik toho za den snist?

Příspěvek od Panda »

Legoš píše:S tim ze si dam varene jidlo a bude mi blbe, toho se tedy bojim. Sem vojak a ve sluzbe mam stravu pevne danou....
Toho se neboj, to až po delší době (měsíce) jednoho typu stravy si tělo na ni navykne a pak znatelně cítí změnu. Při občasném střídání to nepocítíš.
dgm
Příspěvky: 1394
Registrován: pon dub 02, 2007 23:23

Re: Začátek - chutě a kolik toho za den snist?

Příspěvek od dgm »

Legoš píše:Takze me poznatky. Jestli to dobre chapu a dobre pocitam, denne musim snist neco kolem 4kg ovoce/zeleniny (v mem pripade i mozna vic) abych se dostal nekde kolem 9000kj
Coz by mi nevadilo, jist me bavi.

S tim ze si dam varene jidlo a bude mi blbe, toho se tedy bojim. Sem vojak a ve sluzbe mam stravu pevne danou. Odjizdim v rijnu a nerad bych jeste resil zazivaci problem.

Jinak me trosku zlobi, ze ve vetsine vlaknech zde na foru uplne zmenite tema, oproti nazvu diskuze.
Napr. Najdu si tema "Jidelnicky" a hned na prvni strance uz se resi, jak rozlousknout kokos.
Tak na tvuj dalsi vyvoj jsem uprimne zvedava...
Cetla jsem kdysi kdesi, ze kdyby se vojaci dali na vita, uz by nechteli dale vojakovat. :wink:
Kdo stojí mezi člověkem a Bohem? Kuchařka :)

“Nejsme šťastní, protože se nám daří, ale daří se nám, protože jsme šťastní.”
Legoš

Re: Začátek - chutě a kolik toho za den snist?

Příspěvek od Legoš »

Pochopil sem tedy dobre ze by ovoce melo dominovat?
Kolik teda normalni chlap zbasti toho ovoce za den?

Rano holt vyrazim do TESCA a rupnu tam jednu stravenku za jabka a hrozno.
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: Začátek - chutě a kolik toho za den snist?

Příspěvek od rudo »

Legoš píše:Pochopil sem tedy dobre ze by ovoce melo dominovat?
Kolik teda normalni chlap zbasti toho ovoce za den?

Rano holt vyrazim do TESCA a rupnu tam jednu stravenku za jabka a hrozno.
ked chces vediet kolko ovocia zje NEnormalny chlap tak sleduj na nete Harleyho naprikald cez stranku 30bananasaday

podla neho 30 bananov je pre baby juniorky on dava 60
5 2 8
Legoš

Re: Začátek - chutě a kolik toho za den snist?

Příspěvek od Legoš »

No 30bananu to by mi asi nechutnalo ale dela to cca 8000kj, coz by sedelo.

Snad se zitra dostanu do mesta a sebehnu do Kauflandu (muj nej. supermarket, i co se tyce ovo/zel) pro tu lepsi odrudu melounu, ty mi ted opravdu jedou + se tesim na ceska jablka.
Janek
Příspěvky: 2178
Registrován: ned dub 21, 2013 15:19

Re: Začátek - chutě a kolik toho za den snist?

Příspěvek od Janek »

dgm píše: Tak na tvuj dalsi vyvoj jsem uprimne zvedava...
Cetla jsem kdysi kdesi, ze kdyby se vojaci dali na vita, uz by nechteli dale vojakovat. :wink:
Tipuju ze do par let skonci u erarniho psychiatra :-) ostatne jako kazdej lepsi lampasak :-) teda v americkych filmech to tak je vzdy kdyz dustojnikovi (vojakovi, fizlovi) se pohne svedomi nebo zacne mit tyhle myslenky :-)
1. Proč jsme iracionální.
2. Máte paranormální schopnosti? Pak dostanete milion korun viewtopic.php?t=8325#p190690
3. NEberu od statu, nemocenske jsem nebral, ani nepamatuji a platim a platim na tu vetsinu ceskeho naroda, kteri od statu berou. A Vy?
4. Kurt Tackmann : “Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora.”
Legoš

Re: Začátek - chutě a kolik toho za den snist?

Příspěvek od Legoš »

:D Myslite ze me jidlo posune do vyssi faze mysleni?

Po prvni dni na vita strave jsem schudnul 3kg. Takze musim opravdu dost pridat, jinak se rozplynu. Zatim sem snedl na posezeni max. 4 kusy ovoce.
Jinak denne jim pouze 8 hodin, tedy kdyz zacnu od 10h koncim v 18h.
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Začátek - chutě a kolik toho za den snist?

Příspěvek od s.arik »

to je jen voda a sůl, z prvního dne nedělej závěry, až po týdnech se uvidí, jestli budeš stagnovat nebo hubnout přijatelně nebo nad míru.
se mnou žádné stravovací pokusy nehnou a vážím od puberty stále podobně (hranice normality a podváhy), ale většinou lidé s normálním a vyšším BMI na raw značně zhubnou...někam na tu spodní hranici normálního BMI, nebo trochu pod, obvykle tam i zůstat chtějí.kdo ne, přidává na oříškách a posiluje :)
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: Začátek - chutě a kolik toho za den snist?

Příspěvek od Pavluska »

Panda píše: Salát si můžeš přichutit nějakým kořením (raději než solí). Ale je dobře se těmto přídavkům časem vyhýbat, protože organismus zatěžují.
myslíš bylinky že zatěžují? Správně volené spíš doplní vitamíny, minerály a další látky, které se v supermarketovém ovozelu už tolik nevyskytují.....
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: Začátek - chutě a kolik toho za den snist?

Příspěvek od Pavluska »

Panda píše:
s.arik píše:
Panda píše: živočišné bílkoviny jsou pro organismus větší zátěž než ovoce a zelenina (organismus je považuje za nepřátelské bakterie a aktivuje imunitní systém).
to jsem nevěděla, ani se mi tomu nechce věřit :D
Je to markantněji vidět když se člověk delší dobu stravuje čistou vita stravou a pak sní např. maso - pak dostane i horečku (na pár hodin, bez jakýchkoliv jiných příznaků čili ne jako např. nachlazení ... potvrzuji u sebe).
myslím, že to bude individuální. Pamatuju na své první ryby po 3 letech vegetariánství (z toho několik měsíců vegan-vita) - strávilo se to výborně. ")
Jak by to vypadalo u bůčku samozřejmě netuším....
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: Začátek - chutě a kolik toho za den snist?

Příspěvek od Pavluska »

s.arik píše:Musím říct, že se sentimentem vzpomínám na Olfesse, vím, že pro své konspirační aj. politické teorie a styl diskuze zde byl mírně řečeno spíše neoblíben, ale čistě z hlediska žrádlonázorů byl na těchto stránkách snad první, kdo opakovaně hlásal, že cukrové vitariánství nepovažuje za zdravé, že jemu dlouhodobě vyhovuje, když má ve stravě 2/3 "slaných" vita věcí (tím myslel zeleninu vč. kvašené, zdroje tuků a bílkovin, semínka, byl myslím vegetarián, ale ne vegan, dvě lžíce jogurtu týdně jedl, vejce taky) a jen max třetinu toho ovoce, také jedl až odpoledne, ne celý den, a vzpomínám si, že když kdosi psal o nějakých zdravotních potížích a všichni na fóru volali "odlehči stravu na ovoce nebo džusuj", on jediný psal, že by se ta osoba měla stranit dočasně cukrů i z ovoce, protože jakýkoliv cukr zatěžuje IS (šlo o akutní zánět nevímčeho, ne chronické potíže), že zelšťávy budou lepší než pomeranče...

On byl v mých očích taky čistý vitarián, škoda, že kvůli jiným tématům a osobním pranicím už zde jídelně neinspiruje. No, jiní zase mohou oplakávat frutouše typu Květy :)

Konec vzpomínky :mrgreen:
každý svého štěstí strůjce - hulváti nemohou čekat vřelé přijetí. :)
První nebyl - číselko tu pořád zdůrazňoval význam zeleného a nebyl sám....
Ovšem s některými jeho (Olfess2) názory jsem taky souhlasila. Že jsem to stejně jako někteří ostatní při nekonečných sporech jeho a Cepha už nevydržela a hodila jim do toho jedno video, abych to odlehčila, jsem pak byla panem Olfessem označena za podrazáka atd (celý ten jeho výplod byl docela agresivní)... zkrátím to: mne tento pán nechybí. A odešel odsud dobrovolně.
Zkus ho kontaktovat třeba přes Huga, jestli Ti chybí. Třeba má na něj kontakt. :)

(ještě že jsem v kecárnách)
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: Začátek - chutě a kolik toho za den snist?

Příspěvek od Pavluska »

Legoš píše: Jinak me trosku zlobi, ze ve vetsine vlaknech zde na foru uplne zmenite tema, oproti nazvu diskuze.
Napr. Najdu si tema "Jidelnicky" a hned na prvni strance uz se resi, jak rozlousknout kokos.
založ téma v odborných... :wink:
I když ani tam není na 100% zaručeno stálé držení se tématu.
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: Začátek - chutě a kolik toho za den snist?

Příspěvek od Pavluska »

Legoš píše:Pochopil sem tedy dobre ze by ovoce melo dominovat?
Kolik teda normalni chlap zbasti toho ovoce za den?

Rano holt vyrazim do TESCA a rupnu tam jednu stravenku za jabka a hrozno.
to je určitě individuální. :wink:
Mne v začátcích docela dobře navedl Wolfův triangl (je to mezi články na hlavní straně)... pak jsem začala víc experimentovat s převahou ovoce, půstů a nakonec mne dostihly o to větší chutě na vařené. Ale každý jsme originál.
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
Odpovědět