Ovoce a zelenina - jak to dělíme?

Tady si pište co vám libo, jen to zařazujte.
Do Freestyle si pak pište úplně co vám libo a není v rozporu se zákonem.

Moderátor: hugo

Uživatelský avatar
Lucínek
Příspěvky: 37
Registrován: čtv črc 08, 2004 0:01
Bydliště: Kladno

Ovoce a zelenina - jak to dělíme?

Příspěvek od Lucínek »

Přeji všem pěkný den,
řešili jsme nedávno otázku, jak je vlastně definováno ovoce a jak zelenina, resp. jak určit, co je ovocem a co zeleninou. Nemáte někdo nějakou vhodnou definici?
=-Lucínek->
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: Ovoce vs. zelenina

Příspěvek od buc11 »

Lucínek píše:Přeji všem pěkný den,
řešili jsme nedávno otázku, jak je vlastně definováno ovoce a jak zelenina, resp. jak určit, co je ovocem a co zeleninou. Nemáte někdo nějakou vhodnou definici?
jo to je dobry :twisted:
Uživatelský avatar
Tereza
Příspěvky: 2202
Registrován: úte bře 23, 2004 2:01
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tereza »

Co treba tohle - ovoce je kazdy plod se seminkama. Pak mas sladke ovoce, tucne ovoce (avokado, oliva, durian) a nesladke ovoce (rajce, okurka, cukina a spol.) Funguje to?
Uživatelský avatar
Lucínek
Příspěvky: 37
Registrován: čtv črc 08, 2004 0:01
Bydliště: Kladno

Příspěvek od Lucínek »

Tereza píše:Co treba tohle - ovoce je kazdy plod se seminkama. Pak mas sladke ovoce, tucne ovoce (avokado, oliva, durian) a nesladke ovoce (rajce, okurka, cukina a spol.) Funguje to?
No řekl bych, že nefunguje. Obecně je okurka, cukina apod. zelenina, když budeš někomu tvrdit, že ovoce, tak na tebe bude koukat jako na blázna. Ananas, pokud vím, třeba v plodu žádná semínka nemá ... Já bych řekl, že je v obecném povědomí, co je zelenina a co ovoce. A rozdělení do těchto kategorií podle mého souvisí s obsahem cukru v daném plodu, takže dýně je ovoce, ale okurka je zelenina. Ale fakt nevím, zajímalo mne, jestli tu není nějaký odborník :wink:
=-Lucínek->
Uživatelský avatar
Johny
Příspěvky: 566
Registrován: ned úno 29, 2004 23:55
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Johny »

A proč to proboha řešíte ?? Vždyť to stejně vymyslel člověk tohle rozdělení, tak k čemu mi je vědět co kam patří ? Klasickej přístup školní výuky : všechno rozdělit, rozebrat, pojmenovat a úplně z toho zblbnout.
Radka
Příspěvky: 264
Registrován: sob úno 28, 2004 15:53
Bydliště: Praha

Příspěvek od Radka »

:lol: :lol:

Honzi výýýborně! Bez komentáře! :D
Uživatelský avatar
Neo
Příspěvky: 233
Registrován: stř zář 29, 2004 15:31
Bydliště: Kodan, Dansko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Neo »

Johny píše:A proč to proboha řešíte ?? Vždyť to stejně vymyslel člověk tohle rozdělení, tak k čemu mi je vědět co kam patří ? Klasickej přístup školní výuky : všechno rozdělit, rozebrat, pojmenovat a úplně z toho zblbnout.
:)

Ja jsem chtel napsat, ze tu asi bude jednak botanicke a pak kulinarske deleni... Ale tento komentar to myslim vse moudre vysvetlil.
Uživatelský avatar
Lucínek
Příspěvky: 37
Registrován: čtv črc 08, 2004 0:01
Bydliště: Kladno

Příspěvek od Lucínek »

Johny píše:A proč to proboha řešíte ?? Vždyť to stejně vymyslel člověk tohle rozdělení, tak k čemu mi je vědět co kam patří ? Klasickej přístup školní výuky : všechno rozdělit, rozebrat, pojmenovat a úplně z toho zblbnout.
No jistě, nic neřešit a prostě si užívat .. důležité přeci je, že mě to chutná, co je mi po tom, jestli jím ovoce nebo zeleninu, že? Ach jo, mě občas připadá, že tady z toho přístupu už taky blbnete. Napadlo tě třeba řešení, že mě to prostě jenom zajímá? Ano, vymysleli to lidé a mě by zajímalo proč nebo podle čeho. A protože se tu vyskytují lidé, kteří o ovoci a zelenině mluví pořád, tak jsem prost jenom tiše předpokládal, že se ozve někdo, kdo řekne - no to je jasný, je to tak a tak, už chápeš? Ale nad přístupem "co je komu po tom, proč to řešíte?" jsem občas trochu smutný ... :cry:
K čemu mi je vědět, kdo napsal Kytici, jaké je hlavní město Nemecka nebo jestli půlka světa hladoví? Vždyť to si stejně všechno vymyslel člověk, rozškatulkoval si literaturu podle žánrů a autorů, města podle velikosti a (zřejmě pseudo) významu, lidi na světě na ty, co se nechají využívat a okrádat a na ten svět vyspělej, kam patříme my, kterejm je přeci všechno jedno, protože jsme na tý správný straně polokoule ... tady bych tenhle přístup nečekal.
=-Lucínek->
Radka
Příspěvky: 264
Registrován: sob úno 28, 2004 15:53
Bydliště: Praha

Příspěvek od Radka »

:(
Milý Lucínku,
prosím neber to až tak doslova a osobně...

... Johny tím chtěl jen naznačit, že je zbytečné to řešit... jistě tě tím nemínil nějak urazit nebo rozesmutnit ani napadnout "váhu" tvého dotazu... vyjádřil zkrátka svou spontánní reakci a v té chvíli ho ani nenapadlo, že by se tě mohl dotknout... a až si přečte tvůj příspěvek, bude smutný taky, to ti můžu garantovat, znám ho dost dobře... 8)
... ber jeho (řádky) zkrátka s rezervou a neboj, určitě se ti tu ještě někdo ozve a rozlouskne ten oříšek ohledně rozdělení ovo-zel.

No a co se týče mé reakce - mě ber s nadhledem tím tuplem! :wink:
Protože já tyhle věci neřeším už vůbec...

Hezký večer a promiň nám tu nezáměrnou necitlivost...
pa
Uživatelský avatar
Johny
Příspěvky: 566
Registrován: ned úno 29, 2004 23:55
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Johny »

Lucínku, promiň, já jsem hold takovej primitiv, vzdělání mě nezajímá, jsem proti školám, kdo napsal kytici je mi fakt úplně jedno a jaký je hlavní město německa taky. Že půlka světa hladoví mi jedno není, ale to už snad s rozdělením ovoce a zeleniny moc nesouvisí..
Zabývat se tím, co někdo nějak pojmenoval a rozškatulkoval mi prostě přijde jako ztráta času. Ale fakt si ze mě nedělej hlavu, jak píše Radka, snad ti tu někdo normální ještě odpoví. Ale věř mi - žádný ovoce a zelenina neexistuje :wink:
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Příspěvek od buc11 »

Johny píše:Lucínku, promiň, já jsem hold takovej primitiv, vzdělání mě nezajímá, jsem proti školám, kdo napsal kytici je mi fakt úplně jedno a jaký je hlavní město německa taky. Že půlka světa hladoví mi jedno není, ale to už snad s rozdělením ovoce a zeleniny moc nesouvisí..
Zabývat se tím, co někdo nějak pojmenoval a rozškatulkoval mi prostě přijde jako ztráta času. Ale fakt si ze mě nedělej hlavu, jak píše Radka, snad ti tu někdo normální ještě odpoví. Ale věř mi - žádný ovoce a zelenina neexistuje :wink:
A kdo jako hladoví, jaká půlka, jen lumyska ne?
Radka
Příspěvky: 264
Registrován: sob úno 28, 2004 15:53
Bydliště: Praha

Příspěvek od Radka »

:lol: :lol:
Taky jááááá!!! Laďo ty mě úplně přehlížíš!!!! :D
Uživatelský avatar
Ondraw
Příspěvky: 262
Registrován: čtv úno 26, 2004 9:31
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ondraw »

Rado ty hladovet nemusis, stihla si dost, ja bych mel se sebou neco delat, sem tlustej ;p
be free, be just, be innocent :p
Uživatelský avatar
druzicka
Příspěvky: 72
Registrován: pát říj 22, 2004 10:18
Bydliště: Opava

Příspěvek od druzicka »

Na zhubnuti ti pust moc nepomuze(vlastni zkusenost). Je proste potreba snizit "krmne" dvaky :D
Radka
Příspěvky: 264
Registrován: sob úno 28, 2004 15:53
Bydliště: Praha

Příspěvek od Radka »

:lol:
Jéjej, družičko, simtě, Ondra je hubený jako lunt!!!! Vůbec si jeho naprosto směšných komentářů ohledně jeho postavy nevšímej!!! :roll: :lol:

Já nehladovím kvůli zhubnutí, ale proto, že mi je během půstu prostě skvěle! :P
Navíc mám svoje špíčky ráda!! :D :D :D :D
Uživatelský avatar
druzicka
Příspěvky: 72
Registrován: pát říj 22, 2004 10:18
Bydliště: Opava

Příspěvek od druzicka »

Tak to me dostal :D ma +1 bodik. Ja jenom, ze spousta lidi chce pustem zhubnout, coz je IMHO blbost jako vrata.
Uživatelský avatar
tvx
Příspěvky: 2535
Registrován: pát čer 11, 2004 12:12
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tvx »

ja pustem zhubnul o cca 20 kilo tak ti nevim...
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin
Uživatelský avatar
lumyska
Příspěvky: 105
Registrován: čtv lis 04, 2004 14:14
Bydliště: Praha 10

Příspěvek od lumyska »

půstem se vážně podle mne moc zhubnout nedá. tvx měl asi 20 kilo nečistot ;-) (to je žert), každý asi holt reaguje jinak, ale já při tom svém minulém shodila jen 1,5 kila, což byl stejně jen obsah střev a voda v těle.
Uživatelský avatar
tvx
Příspěvky: 2535
Registrován: pát čer 11, 2004 12:12
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tvx »

jo, už jsem z těch nečistoto začínal mít i kozy a tuk na mě pěkně hopsal "c)
půstem se samozřejmě zhubnout dá, tělo se seřídí na ten správnej chod.
jde jenom o to, jak moc se pak člověk zase po půstu začne cpát...

hoďte si párkrát týden - 7 dní a uvidíte... spíš to nezhubnutí jsou vyjímky...
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin
Uživatelský avatar
Johny
Příspěvky: 566
Registrován: ned úno 29, 2004 23:55
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Johny »

Když už se to tady zvrhlo na téma kdo potřebuje zhubnout, tak v tom udělam trochu pořádek. Ondra to myslel řekl bych vážně a já se k němu přidávam - chtělo by to zhubnout zbytečný TUK. Za to však by neškodilo narůst svalům, tedy aktivní hmotě. A tahle změna postavy k lepšímu se stane jenom jediným způsebem - nikoliv nejezením, ale pohybem !
A pro Radku to platí taky :wink: A vůbec, ukažte mi ňákýho vitouše s fakt sportovní postavou, i ten Stephen Arlin je pěkně tlustej.. :(
Uživatelský avatar
Ondraw
Příspěvky: 262
Registrován: čtv úno 26, 2004 9:31
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ondraw »

no ty jo to je vyzva, dejte mi pul roku a pak poslu foto. uz me to pekne pije krev, ja uz ty tucny zasoby na sobe nesnesu, vecer du behat, tak dlouho dokud nepadnu! to by bylo abych tech 10kilo tuku neshodil. tak ja du na to cya!;p
Johny ma pravdu bez pohybu vseci chcipnem, pravda boli, sakra:((
be free, be just, be innocent :p
Uživatelský avatar
Ondraw
Příspěvky: 262
Registrován: čtv úno 26, 2004 9:31
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ondraw »

jinak ja uz na pustovani kaslu to je nesmysl, ja nedam ted ani den, u vecer bych jedl;p az budu umirat na nakou zavaznou nemoc, tak dam pust driv ne;pp
be free, be just, be innocent :p
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Příspěvek od buc11 »

Radka píše::lol: :lol:
Taky jááááá!!! Laďo ty mě úplně přehlížíš!!!! :D
promiň a kolik už máte a kolik chcete udělat?
kveta
Příspěvky: 1771
Registrován: úte led 03, 2006 15:57

Příspěvek od kveta »

vsem zucastnemym: :P uzasny...nejlepsi film co jsem kdy cetla, to se ufouni zase pobavi...
Uživatelský avatar
jan buka
Příspěvky: 343
Registrován: čtv pro 30, 2004 23:21
Bydliště: Teplice, Mrštíkova 6
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jan buka »

To Květuška od protinožců:
Asi máš, pravdu, že se ted někde ufouni válejí smíchy při čtení těch našich starostí... ale s tím už nic nenaděláme... vid...?

Ale chtěl bych jinak odpovědět na základní otázku tohoto fóra:
Co je vlastně ovoce a co zelenina...?

ta definice je přece jasná a překvapuje mne, že se tu nikdo zatím nerozhoupal jí sem hodit do placu...
Zbylo to asi na mě... tak tedy.

OVOCE je vše, co vzniká na rostlince po odvetení květu.. tedy veškeré plody.. ovocem jsou úplně všechny plody.. tedy i okurky a rajčata a pod. a je jedno, co si kdo o tom myslí... definice je definice a pro někoho to je prostě důležité, pro jiného méně...
ZELENINA je zase všechno ostatní. květ samotný, lodyha listy, kořeny...

Všem krásné vita dny začínajícího jara

a snad se také už dočkáme nějakého toho našeho domácího ovoce...
(Květuška se má v Austrálii asi nejlépe...)

PS. Tak jsi se Lucínku za 16 měsíců dočkal odpovědi... někdy to chvilku trvá... :)

Honza Buka
Přítomný okamžik je vše, co máme ...
Janina
Příspěvky: 289
Registrován: ned úno 19, 2006 17:39

Příspěvek od Janina »

Presto je lepsi si takovou okruku a rajcata (kdo tedy rajcata jestè jí) míchat se zbytkem zeleniny, nez se zbytkem ovoce. :wink:
Uživatelský avatar
Neo
Příspěvky: 233
Registrován: stř zář 29, 2004 15:31
Bydliště: Kodan, Dansko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Neo »

jan buka píše:To Květuška od protinožců:
Asi máš, pravdu, že se ted někde ufouni válejí smíchy při čtení těch našich starostí... ale s tím už nic nenaděláme... vid...?

Ale chtěl bych jinak odpovědět na základní otázku tohoto fóra:
Co je vlastně ovoce a co zelenina...?

ta definice je přece jasná a překvapuje mne, že se tu nikdo zatím nerozhoupal jí sem hodit do placu...
Zbylo to asi na mě... tak tedy.

OVOCE je vše, co vzniká na rostlince po odvetení květu.. tedy veškeré plody.. ovocem jsou úplně všechny plody.. tedy i okurky a rajčata a pod. a je jedno, co si kdo o tom myslí... definice je definice a pro někoho to je prostě důležité, pro jiného méně...
ZELENINA je zase všechno ostatní. květ samotný, lodyha listy, kořeny...

Všem krásné vita dny začínajícího jara

a snad se také už dočkáme nějakého toho našeho domácího ovoce...
(Květuška se má v Austrálii asi nejlépe...)

PS. Tak jsi se Lucínku za 16 měsíců dočkal odpovědi... někdy to chvilku trvá... :)

Honza Buka

Ahoj Honzo,

Jak vidim jdes primo ke korenu otazky :)

Nekdy neni nad takovou perfektni, strucnou a jasnou odpoved.

Ale treba to ted zabrani nekomu se nad timto tematem sam zamyslet :D
Uživatelský avatar
Neo
Příspěvky: 233
Registrován: stř zář 29, 2004 15:31
Bydliště: Kodan, Dansko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Neo »

Janina píše:Presto je lepsi si takovou okruku a rajcata (kdo tedy rajcata jestè jí) míchat se zbytkem zeleniny, nez se zbytkem ovoce. :wink:
:) :) :) No, jediny kdo tu asi neji rajcata, je Kveta... Ta je ale z jine planety, tak to se nepocita.

A Jano, ja micham okurku i rajcata s nekterym druhem ovoce, vetsinou citrusy, ananas nebo mango. Takova okurka rozmixovana s pomerancem neni vubec spatna :wink: i kdyz v zasade preferuji pomerance samotne.
Uživatelský avatar
Tereza
Příspěvky: 2202
Registrován: úte bře 23, 2004 2:01
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tereza »

Neo píše: :) :) :) No, jediny kdo tu asi neji rajcata, je Kveta... Ta je ale z jine planety, tak to se nepocita.
:P :P
Janina
Příspěvky: 289
Registrován: ned úno 19, 2006 17:39

Příspěvek od Janina »

Rajcata jsou jistè velmi chutná, ale vhodné je jíst mi nepripadá. Sice nejsem z jiné planety, ale rajcata jsem kdysi prestala jíst, a prijde mi to vhodné pro kazdého. Argumentovat proc, se mi ted neeenene.

Já také tu pomerancovou stávu radeji samotnou.

Okurkama krmím mého psa (je miluje), já ted nèjak poslední týdny vynechávám zeleninu / tedy-okurky! Takze asi ovoce. Ted sem z toho jelen. A míchám jen maliny, jahody a banán (tvx recepr.)

Je fakt ze okurky jsou stejnè vodnaté jako ananas. Mè ty okurky nejedou a neznám duvod.
Uživatelský avatar
Pepík Ševců
Příspěvky: 523
Registrován: stř pro 14, 2005 9:47

Příspěvek od Pepík Ševců »

Rajčat bych se užral, s bazalkou, olivovym olejem, citronem a parmazánem, ale teď v zimě mi jedou jen mááálokterá a tak mám často absťák. :)

Uživatelský avatar
Tereza
Příspěvky: 2202
Registrován: úte bře 23, 2004 2:01
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tereza »

Myslím že aspon trochu naznačit proč rajčata ne (a třeba ostatní nightshade jako třeba papriky jo) by to chtělo, neb ne každému se to zdá tak evidentní že jejich konzumace jest nevhodná
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Příspěvek od buc11 »

takový pěkně přezrálý čerstvě utržený nemá chybu, to co se prodává nyní s tím nemá moc společnýho
Janina
Příspěvky: 289
Registrován: ned úno 19, 2006 17:39

Příspěvek od Janina »

Já nejím ani ty utrzený rajcata malinký-velký-cervený-zlutý a ani papriky, na zahradè je jich vzdycky spoustu, jen je nejím.
Uživatelský avatar
Sluníčko
Příspěvky: 3518
Registrován: čtv kvě 19, 2005 11:18
Bydliště: Praha

Příspěvek od Sluníčko »

buc11 píše:takový pěkně přezrálý čerstvě utržený nemá chybu, to co se prodává nyní s tím nemá moc společnýho
mňam :wink: :)
Uživatelský avatar
Honza
Příspěvky: 1338
Registrován: čtv úno 26, 2004 8:10
Bydliště: Teplice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Honza »

rajčata jsou pro mě už dlouhodobě jednoznačně number 1
Nevědomost je tak lehká!
Janina
Příspěvky: 289
Registrován: ned úno 19, 2006 17:39

Příspěvek od Janina »

rajcata a brambory

1. makrobiotika je úplne odmítá.

2. skodlivé látky nejsou v rajcatové stáve z odstavovace, tato stáva je zdravá

3. z vedeckého hlediska - mají vysoký obsah zivin a vitamínu

Resení?

4. Ajurvéda
Zásada jedinecnosti matabolického systému kazdého jednotlivce.
Jsou jedinci s dobrým trávicím ohnèm, kterí si s rajcatem dobre poradí, pro vètsinu lidí je vsak rajce skodlivinou.

Je treba si uvèdomit, ze plodiny rajcata a brambory, patrí do skupiny rostlin nocního stínu, z ceho vyplývají nekteré jejich spolecné vlastnosti:
Ostatní rostliny rostou pres den, rostliny nocního stínu rostou v noci. jejich rust není podporovaný pozitivní silou Slunce, ale negativní silou mèsíce. Téz, na rozdíl od jiných uzitecných plodin, vytvárejí v ruzných cástech svých rostliných tèl pomèrnè silné jedy.

Do této kategorie patrí: brambory, rajcata, rebarbora, tabák, baklazán, paprika a rulík zlomocný.

Makrobiotika se brání pouzívání vsech techto plodin, protoze jejich prevládající energií je expanzivní síla jin, která nijak nepomáhá koncentraci, harmonii a osvícení. Jinová síla je temná. Indická ajurvéda tèmto plodinám zazlívá, ze prekyselují organismus a dodávají nadbytecný ohen.

Kdo má revma, kloubové problémy, bolesti v krízi - je potreba se vyhnout rostlinám nocního stínu a z mnohého se vylécí.

Pri konzumaci tèchto plodin nocního stínu:
Zaradit do jídelnícku jen obcas, vynechat jejich pravidelné kazdodenní pouzávání.
nekonzumovat jedovaté cásti (listy, zelené brambory)
Pouzít vhodné korení:
brambory: zelené bylinky - majoránka, pazitka, petrzel, s kari korením, kurkumou, kmínem, cervenou paprikou, peprem a cernými horcicnými semeny. Brambory podávat s procistèným máslem Ghí nebo s rostlinným bio olejem nebo tofunézou.
rajcata: lidé s naruseným vnitrním ohnèm udèlají nejlépe, kdyz se rajcat v zájmu svého zdraví radeji úplne vzdají. Zdraví jedinci mohou obcas je zaradit do svého jídelnícku, ale jen v malém mnozství. Nejhure stravitelnou cástí rajcat jsou semena a slupka. Byliny pridat: oregáno, koriandr, materídouska, garam masala, muskátový orech, prípadne skoricová tycinka.

Pokud jde o mnozství, které mozno bezpecne konzumovat, tolerance je ruzná u ruzných lidí. Mozno vsak s jistotou ríci, ze lidé kterí na posezení snedí kilo rajcat, nedelají svému zdraví dobrou sluzbu. Muze být argument jejich vysoký obsah vitamínu a skvèlá chut. Presto si neuvedomujeme, ze se takovýmto zpusobem nevhodne prekyseluje telo. Kdyz vnímáme rajce jako zvlástní kombinaci dvou úplne protikladných zivlu, totiz ohne a vody, ozrejmí se nám, ze s ní treba zacházet opatrne. Vhodnejsí pojmenování je "tekutý ohen".

Z podobných duvodu nebudeme do jídelnícku prílis casto zarazovat ani oblíbenou papriku, rebarboru, baklazán. / ajurvéda
Uživatelský avatar
Honza
Příspěvky: 1338
Registrován: čtv úno 26, 2004 8:10
Bydliště: Teplice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Honza »

To co píšeš Jani je velmi zajímavé. Zařazuji to prozatím alespoň do šedé zóny...
Nevědomost je tak lehká!
Uživatelský avatar
Johny
Příspěvky: 566
Registrován: ned úno 29, 2004 23:55
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Johny »

ty vole já jich sežral v anglii ze zahrady asi tunu za sezónu, uplná droga
Uživatelský avatar
tvx
Příspěvky: 2535
Registrován: pát čer 11, 2004 12:12
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tvx »

jsem na tom s rajčatama podobně...
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin
Uživatelský avatar
800914
Příspěvky: 2674
Registrován: úte led 24, 2006 4:24

Příspěvek od 800914 »

ved kebyze boli fakt tak extra skodlive, aspon niekto by to musel citit.. ne? v koncentrate sa to asi prejavi ale popri mnozstve dalsieho jedla osobne ziadne negativne pocity nemam. hlavne sa tesim na maminu mini-sortu.
/ta analyza sa urcite tykala vlastnosti po tepelnej uprave.. :wink: /
Uživatelský avatar
800914
Příspěvky: 2674
Registrován: úte led 24, 2006 4:24

Příspěvek od 800914 »

a brat do uvahy nazory makrobiotiky sa mi zda aj pri velkej obozretnosti dost riskantne..
Uživatelský avatar
Tereza
Příspěvky: 2202
Registrován: úte bře 23, 2004 2:01
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tereza »

žádný negativní vjemy po nich taky nemám a když jsou ňáký s vydařenou chutí nejlépe od maminky (a ne ty zimní vybledlý chudinky z krámu) tak bych se po nich mohla taky utlouct, na druhou stranu je fakt že to co píše janina o nightshades family jsem už četla i slyšela z více různých zdrojů a to i od autorit rófúdu jako David Jubb aspol s tím, že by se těmto potravinám měly vyhnout (všichni) ale zejména lidé s artritidoua problémy s klouby... nikdy ale jsem neslyšela že by byly problémy se stravitelností rajčete..
Uživatelský avatar
Pepík Ševců
Příspěvky: 523
Registrován: stř pro 14, 2005 9:47

Příspěvek od Pepík Ševců »

Janina píše: 1. makrobiotika je úplne odmítá.
Je to důvod pro to je nejíst? Kdybych nejedl všechno, co nějaká skupina lidí na světě odmítá, byl bych na trvalém půstu.
2. skodlivé látky nejsou v rajcatové stáve z odstavovace, tato stáva je zdravá
Kde jsi to vzala?
3. z vedeckého hlediska - mají vysoký obsah zivin a vitamínu
Juju
Resení?

4. Ajurvéda
Zásada jedinecnosti matabolického systému kazdého jednotlivce.
Jsou jedinci s dobrým trávicím ohnèm, kterí si s rajcatem dobre poradí, pro vètsinu lidí je vsak rajce skodlivinou.

Je treba si uvèdomit, ze plodiny rajcata a brambory, patrí do skupiny rostlin nocního stínu, z ceho vyplývají nekteré jejich spolecné vlastnosti:
Ostatní rostliny rostou pres den, rostliny nocního stínu rostou v noci. jejich rust není podporovaný pozitivní silou Slunce, ale negativní silou mèsíce. Téz, na rozdíl od jiných uzitecných plodin, vytvárejí v ruzných cástech svých rostliných tèl pomèrnè silné jedy.

Do této kategorie patrí: brambory, rajcata, rebarbora, tabák, baklazán, paprika a rulík zlomocný.
Asi si tedy libuju v negativní energii. Já měl svit měsíce ostatně vždycky nejraděj.
Makrobiotika se brání pouzívání vsech techto plodin, protoze jejich prevládající energií je expanzivní síla jin, která nijak nepomáhá koncentraci, harmonii a osvícení. Jinová síla je temná. Indická ajurvéda tèmto plodinám zazlívá, ze prekyselují organismus a dodávají nadbytecný ohen.
A co když kecají?
Pokud jde o mnozství, které mozno bezpecne konzumovat, tolerance je ruzná u ruzných lidí. Mozno vsak s jistotou ríci, ze lidé kterí na posezení snedí kilo rajcat, nedelají svému zdraví dobrou sluzbu. Muze být argument jejich vysoký obsah vitamínu a skvèlá chut. Presto si neuvedomujeme, ze se takovýmto zpusobem nevhodne prekyseluje telo. Kdyz vnímáme rajce jako zvlástní kombinaci dvou úplne protikladných zivlu, totiz ohne a vody, ozrejmí se nám, ze s ní treba zacházet opatrne. Vhodnejsí pojmenování je "tekutý ohen".
A když ho tak nevnímám, mohu ho bez problémů jíst? Myslím, že ano.
Z podobných duvodu nebudeme do jídelnícku prílis casto zarazovat ani oblíbenou papriku, rebarboru, baklazán. / ajurvéda
Zrovna jmenované rostliny mám ze všeho nejraděj. Tak buď jsem dítě nočního stínu („Když je tma, všechno krásný zdá se mi.“), nebo prostě podobným výkladům nevěřím a proto to na mne nemá žádný vliv.

Je tu někdo, nebo znáte někoho, komu by rajčata a baklažány ublížily?

Já znám i lidi, kteří pod vlivem doktríny o škodlivosti přemíry vlákniny skoro nejedí syrové. Také jim nic není, ale myslím, že je to stejná hloupost, jako pod vlivem jiné doktríny nejíst rajčata. Na jednu stranu tady všichni téměř paušálně odmítáme diktát jedné filosofie a na stranu druhou máme věřit jiné, stejně (nebo ještě méně) podložené? Tady bych se přikláněl k vlastním pocitům.

Vivat rajče! :lol:

Pokud ze mne někdy bude nějaký ián, pak rajčarián.

PŠ[/quote]
kveta
Příspěvky: 1771
Registrován: úte led 03, 2006 15:57

Příspěvek od kveta »

makrobiotiku nebrat :!: rajska jablicka sezrat :lol:
Uživatelský avatar
800914
Příspěvky: 2674
Registrován: úte led 24, 2006 4:24

Příspěvek od 800914 »

jeezisku vy ste im teda dali ľúbozvučný názov.. tie nase paradajky sa nechytaju
Naposledy upravil(a) 800914 dne ned dub 02, 2006 16:36, celkem upraveno 1 x.
kveta
Příspěvky: 1771
Registrován: úte led 03, 2006 15:57

Příspěvek od kveta »

to honza: diky za vysvetleni rozdilu mezi ovocem a zeleninou. ja nejsem proste schopna na takovy otazky odpovidat.

ja se hlavne bavim...chudak lucinek se nam mezi tim nekde vyparil...

ja jsem z jiny planety tot pravda z planety vecneho mladi a stesti...presto si rajce vyjimecne dam, je to totiz ovoce takze nevim jak nekteri prisli na to ze je rajce pro me big no no...

kdo hleda pravdu najde ji v ovoci. :idea:

cista krev, cista mysl. :P
Uživatelský avatar
800914
Příspěvky: 2674
Registrován: úte led 24, 2006 4:24

Příspěvek od 800914 »

kdo hleda pravdu najde ji v ovoci. :idea:

cista krev, cista mysl. :P
ciste boty gentlemana nerobia.. :idea:
kveta
Příspěvky: 1771
Registrován: úte led 03, 2006 15:57

Příspěvek od kveta »

to cislo: vsim si si ze jsme odeslali zpravu ve stejny cas?

no rajsky jablicko je krasny jmeno, paradajka je spis jako jmeno pro starou babku...

jinak slovenstina mi zni lip nez cestina :P
kveta
Příspěvky: 1771
Registrován: úte led 03, 2006 15:57

Příspěvek od kveta »

800914 píše:
kdo hleda pravdu najde ji v ovoci. :idea:

cista krev, cista mysl. :P
ciste boty gentlemana nerobia.. :idea:
boty ne, ty ja ani nenosim, ale krev jo. :P
Odpovědět