Zlozvyky

Tady si pište co vám libo, jen to zařazujte.
Do Freestyle si pak pište úplně co vám libo a není v rozporu se zákonem.

Moderátor: hugo

Uživatelský avatar
k.winky
Příspěvky: 1147
Registrován: pát zář 12, 2008 20:31

Zlozvyky

Příspěvek od k.winky »

Nazvala jsem tohle téma víc obecněji, než o čem chci psát, protože si myslím, že se tu bude ještě určitě hodit :P
Od nového roku jsem s hodně věcmi začala jinak, dala jsem si spoustu předsevzetí a cítím se o sto procent lépe sama se sebou a svým tělem ... Jenže jsem začala měnit pár věcí a začaly se vynořovat další, znáte to ... A dneska mě napadla jedna věc, jeden zlozvyk, který jsem si za poslední dobu vytvořila a zjistila jsem, že se mi vůbec nelíbí....
Jako malá, když maminka upekla kuřátko nebo udělala kynuté knedlíky se smetanovou omáčkou, nebo zas táta třeba když mi udělal k snídani smažené knedlíky s míchaným vajíčkem, vzpomínám si, že vždy jsem jedla u televize - u kreslených pohádek, u seriálů a pořadů všeho druhu ... Bylo vlastně jedno, co dávali, ale jíst kdykoli cokoli u jídelního stolu bylo nemyslitelné ... Vlastně si ani moc nevzpomínám na nějaké rodinné obědy, nestávalo se moc často, že bychom se sešli všichni doma, maximálně u té televize ... A tak jsme tam tak seděli, tupě zírali na velice intelektuální pořady a ládovali do sebe jedno jídlo zdravější než druhé a nejlepší to bylo, když to byla televize v pokoji a mohli jsme při tom ještě se ségrou i bráchou ležet v posteli ... NAŠTĚSTÍ, když jsem se rozhodla zhubnout, rozhodla jsem se i tenhle hrozný zlozvyk přehodnotit, to je asi jediná rozumná věc, kterou doporučují dietologové a pisálci moudrých článků o výživě v časopisech - jídlo si v klidu vychutnat, u stolu, řádně kousat a pustit si třeba nějakou příjemnou pomalejší hudbu ... A nejíst ve vzteku nebo stresu ... Tak jsem se to za nedlouho naučila a jakmile jsem neměla na jídlo klidné místo byla jsem nesvá ... Ono když jsem chtěla hubnout a hlídala jsem si každou kalorii a dovolila si pouze každé tři hodinu jednu mikroporcičku jídla, tak jsem si ho sakra pomalu vychutnávala a užívala :lol: A je fakt, že i trávění pak fungovalo lépe a pocit nasycenosti dříve a déle...
JENŽE - Co žiju s přítelem, který je zvyklý u jídla se koukat na seriály, což jsem já už asi před dvěma roky absolutně vypustila, jak televizi, tak cokoli podobného, maximálně jednou dvakrát v měsíci jsme si třeba s taťkou pustili nějaký pěkný film nebo zašli do kina ... No jenže jak s někým žijete, tak se chtě nechtě nakazíte ... Najednou jsem si vzpomněla, jak opravdu lerační a zábavné byly ty seriály, které jsem dříve sledovala, má jich plný počítač ... No a tak to nakonec dopadlo tak, že každé společné jídlo si dopřáváme na gauči, u seriálu ... A došlo to tak daleko, že to dělám i když jsem doma sama...
Když ale třeba učím a potřebuji klid a vidím, jak si můj drahý udělá salátek nebo nakrájí ovoce, sedne si před monitor počítače, dá si sluchátka do uší a dlabe, tak se nad tím musím vážně pozastavit...
Ani moc vlastně nerozumím té podstatě, že se prostě někdo nedokáže najíst, aniž by k tomu měl televizi nebo třeba noviny, to je to jídlo taková nuda ? :lol: Mě to ani nepřijde...
Takže od zítra s tím hodlám provést velké změny ... A to nejen s jezením v klidu, pomalu a ve vhodné pozici, ale i s přiblblým sledováním televize....
To si raději přečíst nějakou dobrou knížku a nebo čučet do monitoru počítače a psát si s takovými fajn lidmi jako jste vy :wink:
Až se naučíš hladit zraněnou dlaní,smát se když slzy tečou a rozdávat všechno a neztratit nic,pak poznáš,jak je život krásný a krásné je žít..
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Zlozvyky

Příspěvek od Panda »

To jsem také docela zvědavý na názory a rady, protože to samé dělávám také - beru si jídlo k PC (tedy kromě víkendových společných obědů s rodinou). A to z důvodu naopak většího klidu na jídlo - protože, hlavně zelenina, zabere spoustu času na přežvýkání a nemůžu při mé četnosti chodů strávit většinu času u jídla. U PC mám naopak větší klid v tom, že čas účelněji využívám, např. si u toho něco čtu a mám větší pocit klidu než kdybych strávil hodiny jen sezením a přežvykováním a nuděním se. Takže u sebe to naopak za zlozvyk nepovažuji.

O téhle otázce se zrovna teď zmiňoval Neon ve svém deníčku.
Uživatelský avatar
k.winky
Příspěvky: 1147
Registrován: pát zář 12, 2008 20:31

Re: Zlozvyky

Příspěvek od k.winky »

Jojo, u Nea jsem to také četla, to byl také jeden z podnětů pro zamyšlení ... Já jím sice většinou třikrát denně, někdy čtyřikrát, ale to jedno schroupané jablíčko ani nestojí k tomuhle tématu za řeč, ale také večerní salát, když se snažím ho rozžvýkat a s klidem sníst mi taky takovou hoďku zabere a je to takové to - přijít domů, třeba ze školy nebo z práce, udělat si pohodu, rozvalit se, najíst se a něco si k tomu pustit, aby se člověk zasmál a přišel na jiné myšlenky ... Ale asi by to tak nemělo fungovat ... Něco jiného to je, když se člověk sejde s blízkým člověkem u stolu, sednou si naproti sobě, dají si jídlo, co mají rádi v klidu si ho vychutnávají a přitom si povídají, třeba si ještě zapálí svíčku mezi sebe a pustí příjemnou hudbu ... To mi přijde jako dobrá varianta ... ale ne vždy jí člověk s někým, to tak možná ty večeře...
Až se naučíš hladit zraněnou dlaní,smát se když slzy tečou a rozdávat všechno a neztratit nic,pak poznáš,jak je život krásný a krásné je žít..
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Zlozvyky

Příspěvek od Jindra »

K.winky, no téééda, jíst u televize nebo PC... já jsem v tomhle směru "stará škola", doma se má jíst v klidu a u stolu - aspoň teda jíst ta hlavní jídla (oběd, večeře). Když děcka koukaj na pohádky a vezmou si k tomu něco na chuť, tak budiž. Kdybych byl doma kuchařem (vlastně o víkendech jím bývám), připravil rodině večeři a pak viděl, jak výsledek mého snažení ostatní papkají u televize a místo na vychutnání si dobrého jídla se soustředí na nějaký film, tak by mne to mrzelo. Nehledě na to, že pokud si každé sousto "s láskou" nevychutnají a řádně nerozmělní a neprosliní poctivým kousáním, využitelnost stravy degradují.
Přiznám ale, že něco jiného je to v práci. Jelikož si tam dělám čerstvé ovocné či zeleninové saláty, tak tou přípravou zaberu cca 15-20 minut z té zákonné půlhodinové pauzy na oběd a jídlo pak jím cca hodinu při práci u PC. Celkově to tedy beru jako výhodné, protože jinak bych se najíst vita stylem za půlhodinu (včetně přípravy jídla) neměl šanci. I kdybych měl jídlo hotové (třeba z domova), za půlhodinu jej prostě nestihnu sníst, protože pořádně požvýkat zeleninový salát zabere čas. Tenhle styl, jak to dělám, mi přijde supr - mohu jíst pěkně pomalu, v klidu a pořádně to pokousat a proslinit, což je obojí pro dobré trávení hodně podstatné.
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Zlozvyky

Příspěvek od Jindra »

k.winky píše:člověk sejde s blízkým člověkem u stolu, sednou si naproti sobě, dají si jídlo, co mají rádi v klidu si ho vychutnávají a přitom si povídají, třeba si ještě zapálí svíčku mezi sebe a pustí příjemnou hudbu
Tos napsala hezky a přesně takhle to s manželkou (která je přes týden tak 90 % na raw a o víkendu cca 70 % raw) párkrát do měsíce děláváme, je to fajné.
Uživatelský avatar
k.winky
Příspěvky: 1147
Registrován: pát zář 12, 2008 20:31

Re: Zlozvyky

Příspěvek od k.winky »

Jindro ve všem s tebou souhlasím, ta stará škola má něco do sebe, nějak mi to unikalo a taky proto to tady píšu ... Je to ale jiné, když jíte jako rodina u jídelního stolu ... My jsme doma jen dva, bydlíme v garsonce a ani jídelní stůl nemáme, jen bar, který mi přijde fajn, když si na něj vezmu třeba čaj a povídám s s přítelem na druhé straně linky, když třeba myje nádobí nebo něco připravuje, ale jako místo pro klidný oběd nebo večeři mi to nepřijde ... Takže si většinou raději sednu na turka na rozložený gauč, přijde mi to vážně kulturnější i když to není super komfort ... Jo to mi tu chybí, ten velký jídelní stůl u okna, co jsem měla doma u rodičů ... Ale za tři měsíce se stěhujeme, tak aspoň vím, po čem koukat :wink: Ale do té doby to musím nějak vymyslet, nějaký systém, se kterým se budu cítit v souladu, vždycky existuje kompromis...
Až se naučíš hladit zraněnou dlaní,smát se když slzy tečou a rozdávat všechno a neztratit nic,pak poznáš,jak je život krásný a krásné je žít..
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: Zlozvyky

Příspěvek od buc11 »

řek bych že je jedno kde se sedí
a na turka je lepší než na židli sou-li rovný záda
jenom mně uniká to TV a zábavné seriály, u nás sem nič také nezpozoroval, takže jsem v tomhle zvylosti osvobozen
Uživatelský avatar
k.winky
Příspěvky: 1147
Registrován: pát zář 12, 2008 20:31

Re: Zlozvyky

Příspěvek od k.winky »

Za to pochvala Buci :wink:
Až se naučíš hladit zraněnou dlaní,smát se když slzy tečou a rozdávat všechno a neztratit nic,pak poznáš,jak je život krásný a krásné je žít..
Uživatelský avatar
tristazmista
Příspěvky: 483
Registrován: stř lis 28, 2007 0:50
Bydliště: Brno

Re: Zlozvyky

Příspěvek od tristazmista »

No ono hlavne Kato nedochazi k optimalni vstrebani zivin a straveni potravy, pri sledovani televize nebo sezeni primo u pc... Obe veci pomerne hodne vyzaruji elektromagneticke vlny(hlavne to PC, pac clovek sedi blizko), ktere narusuji tyto veci. A dale cerpaji hodne a energie a tim take odcerpavaji energii na traveni... A jak rika Dr Graham, learn to rest after meals :)

Ja televizi ted odhlasil, vcera si ten kram od UPC odnesli a mam jen digi antenu, mlada kouka na ulici, jinak na to nekoukame vubec a platit 500 za nic, to si radsi jednou za mesic zajdu pro durosa k tamanum :P
Your garden ain't gonna grow unless it's got some good shit for fertilizer.
Uživatelský avatar
k.winky
Příspěvky: 1147
Registrován: pát zář 12, 2008 20:31

Re: Zlozvyky

Příspěvek od k.winky »

tristazmista píše:platit 500 za nic, to si radsi jednou za mesic zajdu pro durosa k tamanum :P
Pěkně jsi to řekl Oldo :D
Je to hloupost, která jen znuděným řízkožroutům ještě víc vypatlává mozky ... Taky jsem se rozhodla ode dneška s tím seknout a ušetřený čas věnovat podstatnějším věcem ... A jíst v klidu a pohodě ;-)

Když už jsme u toho Grahama, mohl bys mi půjčit někdy tu knížku, nevím, jak se teď jmenuje, ale jak je to i tom pohybu ? Měl jsi jí na freshness prázdninách ... Jedu sice příští týden do Brna, ale to ty už se budeš jistě flákat na thajský pláži s pusou ulepenou sladkým ovocem :-)
Až se naučíš hladit zraněnou dlaní,smát se když slzy tečou a rozdávat všechno a neztratit nic,pak poznáš,jak je život krásný a krásné je žít..
Uživatelský avatar
tristazmista
Příspěvky: 483
Registrován: stř lis 28, 2007 0:50
Bydliště: Brno

Re: Zlozvyky

Příspěvek od tristazmista »

Jo jasne, ma ji ted silva, tak se s nim domluv... :wink:
Your garden ain't gonna grow unless it's got some good shit for fertilizer.
Uživatelský avatar
k.winky
Příspěvky: 1147
Registrován: pát zář 12, 2008 20:31

Re: Zlozvyky

Příspěvek od k.winky »

Tak to je super, protože právě k ní příští týden jedu ;-) Díky moc a krásně si užij dovču :) !
Až se naučíš hladit zraněnou dlaní,smát se když slzy tečou a rozdávat všechno a neztratit nic,pak poznáš,jak je život krásný a krásné je žít..
Uživatelský avatar
Samira
Příspěvky: 2326
Registrován: pon pro 28, 2009 19:56

Re: Zlozvyky

Příspěvek od Samira »

Spolocne obedy v kruhu rodiny su prijemne a sudrzne... a pre male deti vychovne.
Obcas pozorujem v restike nestastnych rodicov, ktori sa marne snazia okrikovat svoje deti pri stole. Asi tiez doma nejedavaju spolocne (mozno kazdy pri telke?) a potom nevedia jest slusne s priborom, nevedia sa chovat, nemaju ani sajn, co je to etiketa. Nemaju to skratka od koho odkukat.
Pred par rokmi som zaviedla spolocne ranajky s Drahym. Predtym som letela do prace hladna, on chuda jedol smutny sam... Teraz si spravime spolocne ranajky, sadneme si v klude, pokecame, zasmejeme sa a ideme do prace v peknej nalade. Uzasny start do dna! A staci len o par minut skor vstat.
Vecer vsak jedlo k telke (PC) nosime. Vecer posobi tak uvolnujuco, nie?
Uživatelský avatar
Sweetie
Příspěvky: 3163
Registrován: sob říj 11, 2008 19:02
Bydliště: UK

Re: Zlozvyky

Příspěvek od Sweetie »

Samira píše:Teraz si spravime spolocne ranajky, sadneme si v klude, ...A staci len o par minut skor vstat.
no jsme kazdy jiny, ja bych zas zustala s Drahym o par minut dyl v posteli..
Uživatelský avatar
Samira
Příspěvky: 2326
Registrován: pon pro 28, 2009 19:56

Re: Zlozvyky

Příspěvek od Samira »

:) to by nemalo vyznam, on kym rano lezi v posteli, tak tvrdo spi. Ja som skovranok, v posteli nevydrzim dlho lezat. Aspon dohliadnem, co rano poloviciak zje.
Odpovědět