Tradice

Tady si pište co vám libo, jen to zařazujte.
Do Freestyle si pak pište úplně co vám libo a není v rozporu se zákonem.

Moderátor: hugo

Uživatelský avatar
Sitar
Příspěvky: 1694
Registrován: čtv pro 14, 2006 0:43
Bydliště: Praha - Chodov

Tradice

Příspěvek od Sitar »

Jelikoz se blizi Velikonoce, premyslim o jejich vyznamu a vubec o vyznamu tradice jako takove. Je to v dnesni dobe k necemu dobre? Pro ekonomiku to dobre asi je, ale jinak? Navic kdyz si uvedomim, ze je to cele postavene na jakesi legende.
Lidi moc mluví. Ono už stačí, že vůbec mluví.
Uživatelský avatar
tristazmista
Příspěvky: 483
Registrován: stř lis 28, 2007 0:50
Bydliště: Brno

Re: Tradice

Příspěvek od tristazmista »

Jo je to dobry, aspon je nejaky volno.
Your garden ain't gonna grow unless it's got some good shit for fertilizer.
Pavluška
Příspěvky: 2379
Registrován: ned kvě 02, 2004 12:43
Bydliště: tam za vodou v rákosí

Re: Tradice

Příspěvek od Pavluška »

tristazmista píše:Jo je to dobry, aspon je nejaky volno.
:lol: :) 8)
Bože, dej mi sílu, abych změnil to, co změnit můžu.
Dej mi trpělivost, abych snášel to, co změnit nemůžu a
dej mi moudrost, abych to dokázal rozlišit.

(G.K.Chesterton)
jans
Příspěvky: 431
Registrován: úte bře 11, 2008 7:09

Re: Tradice

Příspěvek od jans »

tristazmista píše:Jo je to dobry, aspon je nejaky volno.
souhlas, Velikonoční volno je mi sympatické hlavně tím, že není možné, aby v některém roce vyšlo Velikonoční pondělí na víkend :)
jen škoda, že nemáme volno i v pátek jako mají na Slovensku
Uživatelský avatar
veri
Příspěvky: 1159
Registrován: ned črc 20, 2008 16:22

Re: Tradice

Příspěvek od veri »

My školáci máme volno ve čtvrtek i pátek :P :D
Krása a vitalita jsou dary přírody pro toho, kdo se řídí jejími zákony. (da Vinci)
Uživatelský avatar
Sitar
Příspěvky: 1694
Registrován: čtv pro 14, 2006 0:43
Bydliště: Praha - Chodov

Re: Tradice

Příspěvek od Sitar »

A co s tou koledou? Hody hody doprovody, dejte meloun malovany, nedate-li malovany, dejte aspon zluty, zelinar vam proda novy.

Slo by to takhle nejak?
Lidi moc mluví. Ono už stačí, že vůbec mluví.
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Tradice

Příspěvek od Panda »

Sitar píše:A co s tou koledou? Hody hody doprovody, dejte meloun malovany, nedate-li malovany, dejte aspon zluty, zelinar vam proda novy.

Slo by to takhle nejak?
Malovaný? Ale čím, snad ne potravinářskými barvivy? Tohle by chtělo také ještě dopilovat. ;-)
Uživatelský avatar
awa
Příspěvky: 1407
Registrován: sob kvě 17, 2008 20:58

Re: Tradice

Příspěvek od awa »

jans píše:
tristazmista píše:Jo je to dobry, aspon je nejaky volno.
souhlas, Velikonoční volno je mi sympatické hlavně tím, že není možné, aby v některém roce vyšlo Velikonoční pondělí na víkend :)
jen škoda, že nemáme volno i v pátek jako mají na Slovensku
A v Německu taky, už od čtvrtka od 16:00 nikdo v Bavorsku nedělá. Nejlepší byl ovšem dnes ráno šéf, co mi z domova volal, jak prý se mám a jestli všechno běží. Škoda, že je tak daleko, chtělo se mi ho praštit sluchátkem po hlavě... :lol: Abyste to chápali, sekretářka- asistentka mu zdrhla a já musím dělat práci za tři lidi ( tu svojí obchodní, sekretářky a logistickou práci šéfa výroby...). No, on nikoho ani jiného vybrat nemohl, pač Dieter se nedomluví česky, tudíž ani s dodavateli, kolega zase s Němci a zbyla jsem jen já...a to ho asi klepne pepka až uvidí i moji výpověď. (:-)
Uživatelský avatar
Hugo z Hor
Příspěvky: 934
Registrován: pon kvě 28, 2007 23:33
Bydliště: Vrútky

Re: Tradice

Příspěvek od Hugo z Hor »

awa píše:...a to ho asi klepne pepka až uvidí i moji výpověď. (:-)
Das ganz tschechische Volk ist eine simulanten Bande >:-)
Já nevěřím, že Bůh neexistuje. Já vím jistě, že neexistuje. A díkybohu, že neexistuje ... [OSHO]
Uživatelský avatar
RAWka
Příspěvky: 230
Registrován: pon črc 16, 2007 12:58
Bydliště: Zvolen, Banská Štiavnica
Kontaktovat uživatele:

Re: Tradice

Příspěvek od RAWka »

Pre mňa je to najväčší sviatok v roku a som rada, že ho môžem sláviť v kruhu rodiny. Je to krajšie ako Vianoce, lebo z toho sa už stáva brutal komerčný sviatok. Stráca sa pravý význam všetkého a to je velká škoda. :(
Hladať znamená mať ciel, ísť za ním a nevšímať si nič iné, byť ním posadnutý. Ale nehladať a nájsť znamená byť slobodný.
Uživatelský avatar
Sitar
Příspěvky: 1694
Registrován: čtv pro 14, 2006 0:43
Bydliště: Praha - Chodov

Re: Tradice

Příspěvek od Sitar »

RAWka píše:Pre mňa je to najväčší sviatok v roku a som rada, že ho môžem sláviť v kruhu rodiny. Je to krajšie ako Vianoce, lebo z toho sa už stáva brutal komerčný sviatok. Stráca sa pravý význam všetkého a to je velká škoda. :(
Proc je to pro Tebe nejvetsi svatek roku?

Jinak bych to nevidel tak zle ;-)
Lidi moc mluví. Ono už stačí, že vůbec mluví.
Uživatelský avatar
veri
Příspěvky: 1159
Registrován: ned črc 20, 2008 16:22

Re: Tradice

Příspěvek od veri »

Slepice jsou určitě nuceny k větším výkonů a nebo je jich odchováno víc. Takže se z Velikonoc asi dvakrát neradují, i když jsou na tom asi lépe než kapři o Vánocích :roll:
Krása a vitalita jsou dary přírody pro toho, kdo se řídí jejími zákony. (da Vinci)
Uživatelský avatar
Sitar
Příspěvky: 1694
Registrován: čtv pro 14, 2006 0:43
Bydliště: Praha - Chodov

Re: Tradice

Příspěvek od Sitar »

Jo. A co na to vrby?
Lidi moc mluví. Ono už stačí, že vůbec mluví.
Uživatelský avatar
veri
Příspěvky: 1159
Registrován: ned črc 20, 2008 16:22

Re: Tradice

Příspěvek od veri »

Vidíš, na ty jsem si nevzpomněla. No, ale co stromky o Vánocích? Prostě svátky zřejmě přírodě nesvědčí..
Krása a vitalita jsou dary přírody pro toho, kdo se řídí jejími zákony. (da Vinci)
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Tradice

Příspěvek od Panda »

veri píše:Slepice jsou určitě nuceny k větším výkonů a nebo je jich odchováno víc. Takže se z Velikonoc asi dvakrát neradují, i když jsou na tom asi lépe než kapři o Vánocích :roll:
Naštěstí se to v dnešní době už týká spíše jen slepic snášející čokoládová vajíčka. Ale toho hliníku co asi musí sežrat kvůli skořápkám.

Vrby - když snesly kecy o uších krále Lávry, tak teď už snesou vše.
Uživatelský avatar
veri
Příspěvky: 1159
Registrován: ned črc 20, 2008 16:22

Re: Tradice

Příspěvek od veri »

Jů, to bych ani neřekla, sice nevím, jestli je opravdu nutí ke zvýšení produkce vajec, ale určitě je vajíček v obchodech víc, teď nemyslím ta čokoládová. Jsou na ně akce, takové to pláto teď seženeš o takových 30%levněji, spousta lidí ty tradice ještě dodržuje. A jestli ne, tak si ta zlevněná vajíčka stejně koupí..
Krása a vitalita jsou dary přírody pro toho, kdo se řídí jejími zákony. (da Vinci)
Uživatelský avatar
RAWka
Příspěvky: 230
Registrován: pon črc 16, 2007 12:58
Bydliště: Zvolen, Banská Štiavnica
Kontaktovat uživatele:

Re: Tradice

Příspěvek od RAWka »

Sitar píše: Proc je to pro Tebe nejvetsi svatek roku?
Nooo...lebo som katolíčka a prežívam to trochu inak ako ateisti:)
Hladať znamená mať ciel, ísť za ním a nevšímať si nič iné, byť ním posadnutý. Ale nehladať a nájsť znamená byť slobodný.
Uživatelský avatar
Sitar
Příspěvky: 1694
Registrován: čtv pro 14, 2006 0:43
Bydliště: Praha - Chodov

Re: Tradice

Příspěvek od Sitar »

RAWka píše:
Sitar píše: Proc je to pro Tebe nejvetsi svatek roku?
Nooo...lebo som katolíčka a prežívam to trochu inak ako ateisti:)
Rozumim, a jak to teda prozivas? Myslim po citove strance. Opravdu by me to zajimalo.

Ja taky nejsem ateista, ale nejsem nikde organizovan.
Lidi moc mluví. Ono už stačí, že vůbec mluví.
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Tradice

Příspěvek od Panda »

RAWka: Také bych měl jeden dotaz, jestli mohu, i když moc to nesouvisí s tímto vláknem:

Nevím jak hluboce jsi věřící, stále totiž uvažuji nad otázkou, jak si věřící představují Boha ve své mysli? Tedy jaké je Tvé vnímání jeho existence. Vím že se vyskytují formulace jako "Bůh je kolem nás a v nás" a že v Bibli je výzva "Nikdy nespravíš obrazu mého" (nebo tak nějak), ale mám dojem, že většina věřících si představuje Boha jako existující bytost, která možná i někde sídlí a která má svou vůli a vědomí a kterou mohou modlitbami ovlivňovat v jejích rozhodnutích, nedivil bych se kdyby si Boha představovali dokonce ve fyzické podobě jako nějakého vousatého starce. Ale chápu, že pro mnoho "obyčejných" lidí je tohle jediná přijatelná forma, protože nemají tak abstraktní myšlení.

Vzhledem k mému životnímu názoru, že existence života a vesmíru je určována něčím co by se dalo označit jako "kosmická tvořivá síla", která se dá vysvětlovat na vědeckém základě a tvoří ji společná vědomí živých bytostí pronikající skrze prostor a čas (nejvyšší forma teprve bude přicházet v budoucnu - čili by se dala i označit Bohem), tak pak nedokážu lidem zodpovědět otázku zda jsem věřícím nebo ne, protože ani jedna z variant není pro mne správná a dostávám se do slepé uličky.
Uživatelský avatar
awa
Příspěvky: 1407
Registrován: sob kvě 17, 2008 20:58

Re: Tradice

Příspěvek od awa »

Panda píše:RAWka: Také bych měl jeden dotaz, jestli mohu, i když moc to nesouvisí s tímto vláknem:

Nevím jak hluboce jsi věřící, stále totiž uvažuji nad otázkou, jak si věřící představují Boha ve své mysli? Tedy jaké je Tvé vnímání jeho existence. Vím že se vyskytují formulace jako "Bůh je kolem nás a v nás" a že v Bibli je výzva "Nikdy nespravíš obrazu mého" (nebo tak nějak), ale mám dojem, že většina věřících si představuje Boha jako existující bytost, která možná i někde sídlí a která má svou vůli a vědomí a kterou mohou modlitbami ovlivňovat v jejích rozhodnutích, nedivil bych se kdyby si Boha představovali dokonce ve fyzické podobě jako nějakého vousatého starce. Ale chápu, že pro mnoho "obyčejných" lidí je tohle jediná přijatelná forma, protože nemají tak abstraktní myšlení.

Vzhledem k mému životnímu názoru, že existence života a vesmíru je určována něčím co by se dalo označit jako "kosmická tvořivá síla", která se dá vysvětlovat na vědeckém základě a tvoří ji společná vědomí živých bytostí pronikající skrze prostor a čas (nejvyšší forma teprve bude přicházet v budoucnu - čili by se dala i označit Bohem), tak pak nedokážu lidem zodpovědět otázku zda jsem věřícím nebo ne, protože ani jedna z variant není pro mne správná a dostávám se do slepé uličky.
PMN se klidně za věřícího považovat můžeš, cítíš-li to tak, ale s tím, že druhé, pokud se budou zajímat dále, upozorníš, že se pohybuješ v jiných pojmech. Člověk má svá omezení a z toho plynou rozdílné představy a pojetí. Je možné, že podstatu božství lépe pochopíme ve chvíli, kdy budeme schopni soudně uvažovat a chápat v jiných dimenzích.
Co můžeš říci s jistotou podle toho co píšeš, je to, že se nehlásíš k cirkvi jako takové. Tradice, liturgie nerovná se víra v Boha. To, že se někdo k něčemu hlásí, neznamená, že to tak je, že podle toho co mluví, žije. :D, ostatně jako u všeho...
Uživatelský avatar
RAWka
Příspěvky: 230
Registrován: pon črc 16, 2007 12:58
Bydliště: Zvolen, Banská Štiavnica
Kontaktovat uživatele:

Re: Tradice

Příspěvek od RAWka »

To Sitar: Je to taký zvláštny pocit. Celé to do seba zapadá- 40 dňový pôst, v ktorom zomrie naše staré ja v hriechu...a potom...ožijem v Bohu. Nikdy som to neprežívala tak, ako tento rok, lebo tento rok som naozaj zomrela. Vzdala som sa niečoho, čo ma strašne zväzovalo. Cítim sa lahko, bližšie k dokonalosti.

To Panda: Mne ani tak nejde o to, ako si ho predstavujem, lebo jeho dokonalosť je taká krásna, že ludia si to ani nevedia predstaviť. Ale v biblii sa píše, že Boh nás stvoril na svoj obraz. Ale ja ho vnímam skôr ako niekoho, kto je tu stále so mnou. Vnímam jeho prítomnosť, často si predtavujem, že ma drží za ruku, keď som sama a mám strašnú depku. Predstavujem si ho viac v pocitoch ako v obrazoch.
Hladať znamená mať ciel, ísť za ním a nevšímať si nič iné, byť ním posadnutý. Ale nehladať a nájsť znamená byť slobodný.
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Tradice

Příspěvek od Panda »

RAWka píše:To Panda: Mne ani tak nejde o to, ako si ho predstavujem, lebo jeho dokonalosť je taká krásna, že ludia si to ani nevedia predstaviť. Ale v biblii sa píše, že Boh nás stvoril na svoj obraz. Ale ja ho vnímam skôr ako niekoho, kto je tu stále so mnou. Vnímam jeho prítomnosť, často si predtavujem, že ma drží za ruku, keď som sama a mám strašnú depku. Predstavujem si ho viac v pocitoch ako v obrazoch.
RAWka: Děkuji, ano přesně tento popis jsem měl na mysli, představa nebo pocit. Chápu že představa je spojovaná spíše s obrazovým vjemem, takže dotaz byl asi špatně položený. Tvým pocitům vnímání sice moc nerozumím, myslím že v této oblasti bych se ještě potřeboval hodně učit a poznávat. Děkuji za přiblížení.

Awi díky. Musím se přiznat že nad Tvými příspěvky musím často hodně přemýšlet abych jim rozuměl, tedy alespoň z větší části. :-) Ne že by to bylo Tvými příspěvky, ale tím že jsi na mnohem vyšší úrovni životní moudrosti než jsem zatím já. Ale snažím se. ;-)
Uživatelský avatar
veri
Příspěvky: 1159
Registrován: ned črc 20, 2008 16:22

Re: Tradice

Příspěvek od veri »

RAWka píše:Ale v biblii sa píše, že Boh nás stvoril na svoj obraz.
Věřící jsem a taky se nehlásím k žádné církvi, i když jsem různě "experimentovala". Byla jsem u katolíků, českobratrské církve, husitů, svědků jehovových, židů dokonce jsem bádala i u buddhistů. A v žádném z těchto společenství, jsem se necítila tak dobře, jako když rozmlouvám s Bohem sama nebo si čtu Bibli jen já, bez cizího zprostředkování.
Z větší části jsem Bibli četla a k tomu, co napsala Rawka - že Bůh nás stvořil k obrazu svému - ona si to myslí spousta lidí, ale já jsem jiného názoru - nemyslím, že v Bibli je myšlen obraz fyzický, ale duševní. Ale jen můj názor :wink:
Krása a vitalita jsou dary přírody pro toho, kdo se řídí jejími zákony. (da Vinci)
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Tradice

Příspěvek od Panda »

veri píše:
RAWka píše:Ale v biblii sa píše, že Boh nás stvoril na svoj obraz.
Věřící jsem a taky se nehlásím k žádné církvi, i když jsem různě "experimentovala". Byla jsem u katolíků, českobratrské církve, husitů, svědků jehovových, židů dokonce jsem bádala i u buddhistů. A v žádném z těchto společenství, jsem se necítila tak dobře, jako když rozmlouvám s Bohem sama nebo si čtu Bibli jen já, bez cizího zprostředkování.
Z větší části jsem Bibli četla a k tomu, co napsala Rawka - že Bůh nás stvořil k obrazu svému - ona si to myslí spousta lidí, ale já jsem jiného názoru - nemyslím, že v Bibli je myšlen obraz fyzický, ale duševní. Ale jen můj názor :wink:
Myslím že to i RAWka měla na mysli, že je to myšleno k duševnímu obrazu, už proto že se v Bibli nemluví o fyzickém obrazu Boha.
Uživatelský avatar
veri
Příspěvky: 1159
Registrován: ned črc 20, 2008 16:22

Re: Tradice

Příspěvek od veri »

Ano, jen mě mrzí, že dneska si pod pojmem křesťan většina lidí vybaví katolík, proto ať jdu, kam jdu, když se někdo zeptá, zdůrazním, že nikam nepatřím :)
Krása a vitalita jsou dary přírody pro toho, kdo se řídí jejími zákony. (da Vinci)
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Tradice

Příspěvek od Panda »

veri píše:Ano, jen mě mrzí, že dneska si pod pojmem křesťan většina lidí vybaví katolík, proto ať jdu, kam jdu, když se někdo zeptá, zdůrazním, že nikam nepatřím :)
Katolík a křesťan je to samé, ne? Nechtěla jsi napsat "věřící" ? I když jsem hledal na netu tak jsem nenašel rozdíl.
Uživatelský avatar
veri
Příspěvky: 1159
Registrován: ned črc 20, 2008 16:22

Re: Tradice

Příspěvek od veri »

A to je asi ono no :) Křesťan by měl být "následovník Krista" zato katolík, byť může být následovníkem Krista, je příslušník katolické církve. Já se považuju za křesťana (i když ne nějak vyloženě zapáleného, natož fanatického), ale ne za katolíka.
Krása a vitalita jsou dary přírody pro toho, kdo se řídí jejími zákony. (da Vinci)
Uživatelský avatar
veri
Příspěvky: 1159
Registrován: ned črc 20, 2008 16:22

Re: Tradice

Příspěvek od veri »

Např. nevěřím ve svatou trojici, že by Kristus, Bůh a Sv.Duch byli jedno a totéž. S hodně věcmi u katolíků nesouhlasím, resp. mi prostě nesedí, stejně tak ale i u jiných, ať nemluvíme jen o nich. Za křesťany se považují třeba i členové Českobratrské církve a to také nejsou katolíci.
Krása a vitalita jsou dary přírody pro toho, kdo se řídí jejími zákony. (da Vinci)
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Tradice

Příspěvek od Panda »

veri: Ahá ... malinko jasnější. :-) Takže jako křesťan ale ne-katolík si dáváš více svobody názoru, nemusíš slepě držet 100% křesťanskou víru a můžeš poznávat i jiná vyznání a odchylovat se v názorech. Nebo nevím co ještě dalšího znamená příslušník katolické církve, např. nějaká povinnost chodit do kostela?
Uživatelský avatar
veri
Příspěvky: 1159
Registrován: ned črc 20, 2008 16:22

Re: Tradice

Příspěvek od veri »

No, nevím jestli povinnost, to ti řekne asi spíš RAwka, ale já mám zkušenost takovou, že existují katolíci takoví, kteří sice členy jsou, byli pokřtěni, ale dokonce nejsou ani věřící. A to je příklad třeba mého taťky. Nebo třeba jedna známá dala své tři děti pokřtít "jen tak pro jistotu", i když sama v Boha nevěří. To nedokážu pochopit. Když v to nevěřím, tak proč pro jistotu? Snad si mám být jistá svým názorem.. Navíc samotné pokřtění si myslím nikoho nezachrání.
Krása a vitalita jsou dary přírody pro toho, kdo se řídí jejími zákony. (da Vinci)
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Tradice

Příspěvek od Jindra »

veri píše:samotné pokřtění si myslím nikoho nezachrání.
Naprostý souhlas.
Křtění malých dětí se mi pranic nelíbí. Svoji víru by měly děti nalézt samy (samozřejmě, až budou větší); neměla by jim být vštěpována rodiči. Nechť se na mne prosím nikdo nezlobí, ale obávám se, že křtiny jsou v řadě případů jen součástí jakési společenské image.
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
Sitar
Příspěvky: 1694
Registrován: čtv pro 14, 2006 0:43
Bydliště: Praha - Chodov

Re: Tradice

Příspěvek od Sitar »

Jindra píše:
veri píše:samotné pokřtění si myslím nikoho nezachrání.
Naprostý souhlas.
Křtění malých dětí se mi pranic nelíbí. Svoji víru by měly děti nalézt samy (samozřejmě, až budou větší); neměla by jim být vštěpována rodiči. Nechť se na mne prosím nikdo nezlobí, ale obávám se, že křtiny jsou v řadě případů jen součástí jakési společenské image.
Ne, ze bych nejak propagoval krty, to vubec ne. Mne osobne to prijde zbytecne, ale kdyz to rodice povazuji za dulezite, proc ne. To by pak museli nechat na detech vse, aby se sami rozhodly, ne? Presne takhle totiz oponuji masozrouti, ze pry deti maji svobodnou volbu sami se rozhodnout, jestli budou jist maso nebo ne.
Lidi moc mluví. Ono už stačí, že vůbec mluví.
dvdmchl

Re: Tradice

Příspěvek od dvdmchl »

Pokřtěním dítěte si katolíci zapíšou další řádku do databáze a zvětší se jim tak počet členů. Větší počet členů pak znamená silnější vliv.
Dalším problémem křtin je, že je to určitý inicializační obřad, má to svojí energii a dítě pokud se toho chce později zbavit musí se vrátit v rekapitulaci hodně dozadu.

Rozhodně bych křtění nepodceňoval.
Uživatelský avatar
Sitar
Příspěvky: 1694
Registrován: čtv pro 14, 2006 0:43
Bydliště: Praha - Chodov

Re: Tradice

Příspěvek od Sitar »

dvdmchl píše:Pokřtěním dítěte si katolíci zapíšou další řádku do databáze a zvětší se jim tak počet členů. Větší počet členů pak znamená silnější vliv.
Dalším problémem křtin je, že je to určitý inicializační obřad, má to svojí energii a dítě pokud se toho chce později zbavit musí se vrátit v rekapitulaci hodně dozadu.

Rozhodně bych křtění nepodceňoval.
Zajimavy postreh. Neco na tom bude.
Lidi moc mluví. Ono už stačí, že vůbec mluví.
Uživatelský avatar
RAWka
Příspěvky: 230
Registrován: pon črc 16, 2007 12:58
Bydliště: Zvolen, Banská Štiavnica
Kontaktovat uživatele:

Re: Tradice

Příspěvek od RAWka »

To vôbec nie je o počte členov. To je s prepáčením pekná chujovina. Každý chce pre svoje dieťa to, čo si myslí, že je správne. Dieťa to nijak nezaväzuje, môže sa rozhodnúť kedykolvek, že chce byť v inej viere alebo dokonca ateista.
Hladať znamená mať ciel, ísť za ním a nevšímať si nič iné, byť ním posadnutý. Ale nehladať a nájsť znamená byť slobodný.
Uživatelský avatar
Sitar
Příspěvky: 1694
Registrován: čtv pro 14, 2006 0:43
Bydliště: Praha - Chodov

Re: Tradice

Příspěvek od Sitar »

RAWka píše:To vôbec nie je o počte členov. To je s prepáčením pekná chujovina. Každý chce pre svoje dieťa to, čo si myslí, že je správne. Dieťa to nijak nezaväzuje, môže sa rozhodnúť kedykolvek, že chce byť v inej viere alebo dokonca ateista.
Tvrdit o necem, ze je to pekna chujovina, to uz chce sakra o te veci neco vedet. Rekni nam tedy prosim, co nam uniklo, abychom byli take v obraze.
Lidi moc mluví. Ono už stačí, že vůbec mluví.
Uživatelský avatar
RAWka
Příspěvky: 230
Registrován: pon črc 16, 2007 12:58
Bydliště: Zvolen, Banská Štiavnica
Kontaktovat uživatele:

Re: Tradice

Příspěvek od RAWka »

Panda: Povinnosť...hmm...to je niečo čo musíš dodržiavať... Ale v tomto by som nič nenazvala povinnosťou. Buď chceš alebo nechceš chodiť do kostola. Buď chceš alebo nechceš robiť dobro. Poznám X "kresťanov", ktorí sa hlásia k viere, každý deň sú v kostole a pritom sú to hrozní ľudia. Kostol, modlitba, spoveď, krst, birmovka...všetko čo s tým súvisí sú podporné veci. Je to ako skladačka. Jeden dielik s tebou nespraví nič. Možno ani keď ich máš všetky, ale nenarábaš s nimi tak ako máš. Napríklad ani modlenie ťa nespasí, ale je to podporná vecička k dosiahnutiu iných vecí. Takže povinnosť=to, čo uznáš za vhodné. Rob tak, ako najlepšie vieš a podla svojho svedomia:) Ale ak chceš vedieť také tie oficiálne veci, tak ti ich napíšem. Ale myslím si, že o nich vieš.
Hladať znamená mať ciel, ísť za ním a nevšímať si nič iné, byť ním posadnutý. Ale nehladať a nájsť znamená byť slobodný.
Uživatelský avatar
RAWka
Příspěvky: 230
Registrován: pon črc 16, 2007 12:58
Bydliště: Zvolen, Banská Štiavnica
Kontaktovat uživatele:

Re: Tradice

Příspěvek od RAWka »

Sitar píše:Tvrdit o necem, ze je to pekna chujovina, to uz chce sakra o te veci neco vedet. Rekni nam tedy prosim, co nam uniklo, abychom byli take v obraze.
Podla mňa chce o veci niečo vedieť, ak niekto tvrdí, že viera je o "databáze" a sile vplyvu. Prepáčte, ale neznášam, keď niekto súdi podla ničoho.
Hladať znamená mať ciel, ísť za ním a nevšímať si nič iné, byť ním posadnutý. Ale nehladať a nájsť znamená byť slobodný.
dvdmchl

Re: Tradice

Příspěvek od dvdmchl »

Rawka, každá ovečka navíc se počítá. A katolická církev není nic jiného, než hiearchická, virtuální instituce. Smysl v podstatě každé instituce spočívá v hromadění vlivu a bohatství. Dá se to naivisticky okecávat "milosrdnýma" projetkama, ale hrubá podstata církve je dost nechutná a s křesťanstvím nemá nic společného.

Křest je inicializační rituál. Každý kdo se trošku zajímá o magii a energie ví že to není jen taková obyčejná sprška ledovou vodou.

Rozhodně nevidím na tlačení úchylného rodičovského názoru do dětských hlav nic pozitivního. Náboženství je smyšlený konstrukt a jeho natlačením do dětských hlav mají děcka později sníženou schopnost vnímání energetické skutečnosti.
Uživatelský avatar
Sitar
Příspěvky: 1694
Registrován: čtv pro 14, 2006 0:43
Bydliště: Praha - Chodov

Re: Tradice

Příspěvek od Sitar »

RAWka píše:
Sitar píše:Tvrdit o necem, ze je to pekna chujovina, to uz chce sakra o te veci neco vedet. Rekni nam tedy prosim, co nam uniklo, abychom byli take v obraze.
Podla mňa chce o veci niečo vedieť, ak niekto tvrdí, že viera je o "databáze" a sile vplyvu. Prepáčte, ale neznášam, keď niekto súdi podla ničoho.
Vira asi ne, to spis cirkev a nabozenstvi.
Lidi moc mluví. Ono už stačí, že vůbec mluví.
Uživatelský avatar
veri
Příspěvky: 1159
Registrován: ned črc 20, 2008 16:22

Re: Tradice

Příspěvek od veri »

Rawko nemám nic proti katolíkům, ale nelíbí se mi církev jako instituce (vůbec většina institucí..no). Přesně tak, každý člen se počítá. Katolická církev je možná nejpočetnější, ale určitě je tam hodně bezvěrců a to myslím správné není. Jak už jsem zmiňovala svého taťku - je pokřtěný, tudíž zapsán mezi členy a věřící není a takových ej určitě víc. Navíc církev rozhodně nešla a nejde tou cestou, kterou káže. Stačí se podívat na její historii. Nelíbí se mi taky jakýsi "odstup" od Boha, který znám od katolíků. Občas mám dojem, jakoby to byla fraška za účelem nahrabat moc a peníze ve jménu Boha. Ale to jen obecně církev jako taková. Nechci totiž zase házet všechny do jednoho pytle, protože znám i katolíky s upřímným vztahem k Bohu, lidem i k životu.
Krása a vitalita jsou dary přírody pro toho, kdo se řídí jejími zákony. (da Vinci)
Uživatelský avatar
hugis
Příspěvky: 415
Registrován: pát bře 05, 2004 12:38
Bydliště: PP

Re: Tradice

Příspěvek od hugis »

Čítam si to tu až teraz takže reagujem trošku neskôr. Ja osobne som ateista. Nechcem mať nikdy nič spoločné s akoukoľvek cirkvou. Avšak som bol pokrstený. Pokrstiť ma dala stará mama tajne proti vôli mojich rodičov. Najviac ma však na tom štve, že sa to už nedá zobrať späť. Na slovensku civilný súd zamietol žiadosť ateistu, aby dostala cirkev súdny príkaz na zruženie krstu. Cirkev sa bráni, že nie je v moci človeka to zrušiť, to môže len boh. Takže ak si raz pokrstený, si poznačený do konca života a o takom niečom by podľa mňa nemal rozhodovať nikto druhý, nech sú aj jeho umýsly akokoľvek ušľachtilé.
dvdmchl

Re: Tradice

Příspěvek od dvdmchl »

No naštěstí pro tebe si můžeš s plnou vážností vymyslet vlastní rituál na zrušení křtu. Měj na paměti, že nejsi povinen dodržovat smlouvy které jsi neschválil.
Tak popros intuici ať ti vymyslí nějakej pěknej rituálek. A až tě jednoho dne napadne něco jako, jít sám do lesa s dekou, sníst tam sušenou muchomůrku a o půlnoci se vyčůrat postupně do všech směrů při úplňku. Tak to je přesně ono. :)
Uživatelský avatar
Sitar
Příspěvky: 1694
Registrován: čtv pro 14, 2006 0:43
Bydliště: Praha - Chodov

Re: Tradice

Příspěvek od Sitar »

Hugis, o cirkvich to neni, si myslim. Ty tedy veris tomu, ze si vznikl nahodou?
Lidi moc mluví. Ono už stačí, že vůbec mluví.
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Tradice

Příspěvek od Panda »

Já jsem taky pokřtený přestože také nechci s žádnou církví nic mít, no a co, vždyť o nic nejde, život to nijak nemění. Horší je mít nějakou nezvratnou tělesnou vadu, to už je pak člověk skutečně poznamenaný do konce života.
jans
Příspěvky: 431
Registrován: úte bře 11, 2008 7:09

Re: Tradice

Příspěvek od jans »

Tak tohle dost dobře nechápu, pokud jsi ateista, tak Tě přece nějaké pocákání vodou nebo co se u toho ještě děje nemusí vůbec vzrušovat. Voda snad už uschla, takže tam o nějakým poznačení do konce života nemůže být řeč.
Nebo to můžeš udělat jak říká dvd, je to takový trik na vlastní podvědomí, autosugesce :)
Fiona
Příspěvky: 3386
Registrován: úte úno 19, 2008 7:06
Bydliště: Buenos Aires, Argentina

Re: Tradice

Příspěvek od Fiona »

A ja mam krty rada. Krtim se dobrovolne, vzdy kdyz citim potrebu umreni a znovuzrozeni, nebo kdyz mam chut a prilezitost. Ledova voda venku v prirode, a pekne si to proziju skrz naskrz, vcetne smrti, znovuzrozeni a metapsychickych stavu s tim spojenych. Z toho hlediska tudiz necitim potrebu jakykoli krest rusit, spis naopak, chce to krtit tolikrat kolikrat se musi znovurodit.

Pokud jde o cirkevni cakani miminek, soucasny stav me na dusi netizi, jezto cirkev neni u moci a doby inkvizice davno minuly. Tim ze se katolicka cirkev prezentuje falesnymi pocty radoby clenu z rad nevericich co jako mimina nemohli uniknout pocakani, jenom sama ztraci u lidi kredit a tim i faktickou moc. Coz nemam duvod resit. Z praktickeho hlediska ocenuji moznost, ze kazdy se muze svobodne rozhodnout, jestli souhlasi s tim aby cast jeho dani sla na cirkev nebo ne, pripadne na kterou. Lip to asi nejde, jako lidstvo jsme prilis blbi na to abychom vymysleli lepsi reseni.
Vyhrazuji si svate pravo na omyly!
dvdmchl

Re: Tradice

Příspěvek od dvdmchl »

Z praktickeho hlediska ocenuji moznost, ze kazdy se muze svobodne rozhodnout, jestli souhlasi s tim aby cast jeho dani sla na cirkev nebo ne
To lze bohužel pouze ve Švédsku. Na Českém daňovém přiznání taková kolonka není.
Uživatelský avatar
Sweetie
Příspěvky: 3163
Registrován: sob říj 11, 2008 19:02
Bydliště: UK

Re: Tradice

Příspěvek od Sweetie »

Fiona píše:jezto cirkev neni u moci a doby inkvizice davno minuly.
ne zcela. cirkev ma stale na svete ohormny vliv napr do legislativy.to jen citis protoze jsi vyrostla v ceskuslovensku kde rozmach predevsim katolicizmu masaryk vcas zatrh. ale takovy polsko, severni irsko..
Uživatelský avatar
hugis
Příspěvky: 415
Registrován: pát bře 05, 2004 12:38
Bydliště: PP

Re: Tradice

Příspěvek od hugis »

Sitar píše:Hugis, o cirkvich to neni, si myslim. Ty tedy veris tomu, ze si vznikl nahodou?
Jednoduchá odpoveď: Áno.

Zložitejšia odpoveď: Presnejšie povedané neverím, ale viem to, pretože to radím medzi získané vedomosti, ale to je už len také slovičkárenie. To že evolúcia funguje je v podstate už dávno dokázaný fakt. To len nabožný ľudia, ktorích vzdelanie v tento oblasti sa obmedzilo na tie 2 hodiny prírodopisu, sa bránia to prijať ako realitu.
Odpovědět