Tradice

Tady si pište co vám libo, jen to zařazujte.
Do Freestyle si pak pište úplně co vám libo a není v rozporu se zákonem.

Moderátor: hugo

Uživatelský avatar
RAWka
Příspěvky: 230
Registrován: pon črc 16, 2007 12:58
Bydliště: Zvolen, Banská Štiavnica
Kontaktovat uživatele:

Re: Tradice

Příspěvek od RAWka »

Evolúcia je fakt. Ale aj tie "opice" museli nejak vzniknúť. Alebo spadli z oblakov?
Hladať znamená mať ciel, ísť za ním a nevšímať si nič iné, byť ním posadnutý. Ale nehladať a nájsť znamená byť slobodný.
Uživatelský avatar
Sitar
Příspěvky: 1694
Registrován: čtv pro 14, 2006 0:43
Bydliště: Praha - Chodov

Re: Tradice

Příspěvek od Sitar »

hugis píše:
Sitar píše:Hugis, o cirkvich to neni, si myslim. Ty tedy veris tomu, ze si vznikl nahodou?
Jednoduchá odpoveď: Áno.

Zložitejšia odpoveď: Presnejšie povedané neverím, ale viem to, pretože to radím medzi získané vedomosti, ale to je už len také slovičkárenie. To že evolúcia funguje je v podstate už dávno dokázaný fakt. To len nabožný ľudia, ktorích vzdelanie v tento oblasti sa obmedzilo na tie 2 hodiny prírodopisu, sa bránia to prijať ako realitu.
To mas muj obdiv, ze vis jiste neco, co se odehralo tisice az miliardy let v minulosti.

To, ze evoluce nefunguje, je v podstate uz davno dokazany fakt.

Ja kdyz se podivam na svoji spici dceru, tak jsem si tak nejak jisty, ze jeji predci nevznikli nekdy hodne davno z kamene (anorganicke hmoty) a nejakych vyboju na povrchu Zeme, ktera vznikla vybuchem niceho s nekonecne velkou hustotou.

Tuhle knihu jsem koupil o vikendu, ale jeste to nemam prectene: http://www.online-knihy.cz/Genesis-konflikt/d23733/

Myslis si, ze prof. Walter Veith se problemu venuje dve hodiny? ;-)
Lidi moc mluví. Ono už stačí, že vůbec mluví.
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Tradice

Příspěvek od Panda »

Tohle je bohužel rozšířená představa, že lidé uvažují v běžně vžité materialistické kauzalitě a domnívají se, že důvodem následku je příčina, namísto aby uvažovali z hlediska kvantové fyziky že vlastně je to obráceně, "vznikli jsme, protože tu jsme". Stejně jako náš vesmír na této energetické hladině by měl téměř nulovou šanci vzniknout kdybychom neexistovali v této jedné alternativní hladině ze všech možných a neměli možnost uvědomit si že v ní existujeme.
Uživatelský avatar
hugis
Příspěvky: 415
Registrován: pát bře 05, 2004 12:38
Bydliště: PP

Re: Tradice

Příspěvek od hugis »

RAWka píše:Evolúcia je fakt. Ale aj tie "opice" museli nejak vzniknúť. Alebo spadli z oblakov?
Ešte že si to dala do úvodzoviek, pretože človek sa nevyvinul z opice, ale z nejakého spoločného predka podobného skôr veveričke :) . No a ten predok sa vyvinul z niečoho iného a to zase z niečoho iného až po RNA, ktorá je niekde na začiatku ako prvá molekula schopná replikovať samu seba, ktorá vznikla tým slávnym náhodným zlepením svojich častí. A niektoré tie časti fakt mohli niečo ako spadnúť z oblakov, resp. nám boli dovezené kométami počas veľkého bombardovania.
Uživatelský avatar
hugis
Příspěvky: 415
Registrován: pát bře 05, 2004 12:38
Bydliště: PP

Re: Tradice

Příspěvek od hugis »

Sitar píše:To mas muj obdiv, ze vis jiste neco, co se odehralo tisice az miliardy let v minulosti.

To, ze evoluce nefunguje, je v podstate uz davno dokazany fakt.

Ja kdyz se podivam na svoji spici dceru, tak jsem si tak nejak jisty, ze jeji predci nevznikli nekdy hodne davno z kamene (anorganicke hmoty) a nejakych vyboju na povrchu Zeme, ktera vznikla vybuchem niceho s nekonecne velkou hustotou.

Tuhle knihu jsem koupil o vikendu, ale jeste to nemam prectene: http://www.online-knihy.cz/Genesis-konflikt/d23733/

Myslis si, ze prof. Walter Veith se problemu venuje dve hodiny? ;-)
Ty máš môj obdiv (alebo skôr údiv?), že dokážeš na niektoré "prečo" otázky prijať odpoveď: "Lebo to tak chcel Boh."

Rozdiel medzi nami dvomi je ale hlavne v tom, že ty vidíš len dve alternatívy. Na vysokú skalu, na vrchole ktorej je ľudský tvor, môžeš buď vyskočiť, čo je vysoko nepravdepodobné alebo pre teba prijatelnejšie, že ťa tam môže vyniesť nadpozemská bytosť. Ja ale vidím aj tretiu cestu, niekde z druhej strany skaly sú pohodlné schodíky. Odbornejšie povedané hlavným motorom evolúcie nie je náhoda, ale prírodný výber, ktorý umožňuje postupovať po malých krôčkoch, ktoré sú sice náhodné, ale nie až tak nepravdepodobné.

Ak sa dočítaš niečo zaujmavé, určite to napíš, avšak ten autor vo mne nevzbudzuje dôveru svojimi paranoidnými tvrdeniami, že za vznikom moslimského náboženstva stojí katolická cirkev, ktorá ich stále podporuje alebo že Organizácia Spojených Národov má okultistický program na zavedenie jedného náboženstva na celom svete.
Uživatelský avatar
Sitar
Příspěvky: 1694
Registrován: čtv pro 14, 2006 0:43
Bydliště: Praha - Chodov

Re: Tradice

Příspěvek od Sitar »

Hugis, o Bohu jsem se vubec nezminil ;-)

Ani o tom, ze beru do uvahy pouze dve moznosti ;-)

Ja evolucni teoriii pripoustim do te miry, ze jeji pravdepodobnost je zhruba stejna, jako kdyz vyhodis do vzduchu nekolik klad a kamenu a z tohoto vybuchu vznikne krasna a obyvatelna roubena chata s kamennou podezdivkou. Klidne bez oken a bez okapu, to jsem ochoten ozelet.
Lidi moc mluví. Ono už stačí, že vůbec mluví.
dvdmchl

Re: Tradice

Příspěvek od dvdmchl »

A přitom by stačilo říct: "Evoluce je dílo boží." A bylo by po problému. :)
Uživatelský avatar
minsc
Příspěvky: 316
Registrován: ned črc 03, 2005 20:43
Bydliště: Absurdistán

Re: Tradice

Příspěvek od minsc »

Sitar píše: Ja evolucni teoriii pripoustim do te miry, ze jeji pravdepodobnost je zhruba stejna, jako kdyz vyhodis do vzduchu nekolik klad a kamenu a z tohoto vybuchu vznikne krasna a obyvatelna roubena chata s kamennou podezdivkou. Klidne bez oken a bez okapu, to jsem ochoten ozelet.
Tak to by byl zázrak. :)
Ale zázraky jsou běžné, to každej ví.

dvdmchl:
A co to vlasně znamená, ten "problém" ? Jen tak mě to zajímá, o tom jsem už párkrát slyšel ale nikdo mi nedokázal vysvětlit co to je :?
Umění života spočívá v tom dokázat se rozhodnout na co se vysrat.
dvdmchl

Re: Tradice

Příspěvek od dvdmchl »

A co to vlasně znamená, ten "problém" ?
Jde o věčný spor mezi darwinisty a kreacinosty.

No a já si myslím, že pravdu mají oba tábory. Bůh vytvořil svět i evoluci.
Uživatelský avatar
Sitar
Příspěvky: 1694
Registrován: čtv pro 14, 2006 0:43
Bydliště: Praha - Chodov

Re: Tradice

Příspěvek od Sitar »

minsc píše:Tak to by byl zázrak. :)
Ale zázraky jsou běžné, to každej ví.
Nenazval bych to zazrakem, ten se deje tak nejak necekane, samovolne, ale tohle je neco rizeneho, planovaneho.

Vsak to zkus.

Na zacatek vezmi nekolik cihel a vyhod je rukama do vzduchu. Az se stane zazrak a ony vytvori malou zidku, dej vedet.
Lidi moc mluví. Ono už stačí, že vůbec mluví.
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Tradice

Příspěvek od Panda »

Zkusím to stručně. :-) Veškerá hmota/energie existuje současně ve všech svých možných stavech v časoprostoru, tj. např. každý atom se vyskytuje v jednom okamžiku současně na všech možných místech ve vesmíru - z našeho pohledu jakoby paralelní vesmíry mezi kterými je téměř plynulý přechod (ve skutečnosti po kvantech). Dá se představit jako kvádr, jehož jedna osa je čas. Tímto kvádrem možných stavů se dá táhnout vlákno takové pravděpodobné reality, která se projeví vznikem a vývojem života, na konci vlákna je nejvyšší životní (duševní) forma - Bůh, což je nejvyšší forma vědomí, tak vysoká, že proniká skrze celý prostor i čas - naše myšlení je součástí tohoto nejvyššího vědomí. Proto je pravda, že "Bůh je všude kolem nás a mimo čas". Proto vnímáme svět a děje kolem sebe, protože naše vědomí se soustředí na vlákno reality s nejvyšší pravděpodobností toku směrem k této nejvyšší formě. Např. paprsek světla se od zrcadla odráží ve všech možných směrech, ale my vnímáme jen ten správný úhel odrazu, protože to je "zákon" v toku reality který vnímáme a ve kterém spějeme k nejvyššímu vývoji. Nebo základní experiment kvantové fyziky - jednou se chová elektron jako vlna a jindy jako částice - on se chová vždy stejně rozoostřeně, neznamená to že by naše vědomí (způsob pozorování) realitu měnilo, ale že vnímáme jednou jeden způsob chování a podruhé jiný, mění se tedy pozorovatel tak aby to pro jeho vědomí vypadalo logicky. Proto se nám dějí někdy nepochopitelně šťastné nebo nešťastné náhody, protože to mění celkový vývoj tím správným směrem. Takže - ne že by život vznikl náhodně jen tak sám od sebe. Vznikl sice náhodně, ale vznikl proto, že jsme v toku reality ve kterém měl vzniknout. Pravdu tedy mají všichni - i kdo tvrdí že jsme vznikli náhodně, i Darwin má pravdu, a i stvoření je pravdivé. Jen to stvoření nebylo úmyslem nějaké bytosti, ale přirozeným nevyhnutelným procesem. Čili - vznikli jsme proto, že tu jsme. To vše poskytuje dobrý smysl života - žít tak, aby se posouval celkový vývoj života směrem vpřed, k vyšší dokonalosti, život neexistuje jen proto že by byl teď a po zaniknutí vše zmizelo, ale vše je součástí té nejvyšší formy. Člověk není izolovaný jedinec, jeho myšlení i pocity jsou součástí všeho ostatního - proto existuje i např telepatie, jen jsou naše smysly tak potlačené, abychom to moc neuměli cítit - protože to by nebyl ten správný směr vývoje, vývoj se zajišťuje určitým přiměřeným stupněm obtížnosti života.
Uživatelský avatar
veri
Příspěvky: 1159
Registrován: ned črc 20, 2008 16:22

Re: Tradice

Příspěvek od veri »

Kdo tedy určil základní směr toku reality?
p.s.proč pando všechno tak komplikuješ? :D
Krása a vitalita jsou dary přírody pro toho, kdo se řídí jejími zákony. (da Vinci)
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Tradice

Příspěvek od Panda »

veri píše:Kdo tedy určil základní směr toku reality?
p.s.proč pando všechno tak komplikuješ? :D
To právě se snažím vysvětlit a asi špatně - možných toků realit je (téměř) nekonečně. Je velmi malá pravděpodobnost vzniku života "smícháním atomů", ale v určitém málo pravděpodobném množství realit díky tomu život vznikl - a protože existujeme v takové realitě tak si uvědomujeme že tu existujeme a že náš život vznikl s prakticky nulovou pravděpodobností. Čili ne že by to někdo řídil, ale existujeme tam kde život vznikl. Proto se dá říct, že jsme příčinou vzniku života.

A nekomplikuju - protože ono to takto komplikované je. :-) Je to základ kvantové fyziky a to je realita, ne žádná vymyšlenost. Stejně jako paralelní vesmíry - jen nevypadají tak jako ve scifi, že by si člověk mohl do nich dělat výlety. V těchto oblastech už se nedá vystačit jen s běžnými odpozorovanými fyzikálními poznatky, to už je založené spíš na matematice. A snažil jsem se to tu vysvětlit proto, aby se lidi nedohadovali zda život vznikl nebo byl stvořen.
Uživatelský avatar
minsc
Příspěvky: 316
Registrován: ned črc 03, 2005 20:43
Bydliště: Absurdistán

Re: Tradice

Příspěvek od minsc »

Pando ty si pil, viď ? :mrgreen:
Umění života spočívá v tom dokázat se rozhodnout na co se vysrat.
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Tradice

Příspěvek od Panda »

minsc píše:Pando ty si pil, viď ? :mrgreen:
No dobře tak vám tu nebudu do toho kecat, dohadujte se dál. >:-) ... jo a pil jsem - půstovou destilku. :mrgreen:
Uživatelský avatar
Sitar
Příspěvky: 1694
Registrován: čtv pro 14, 2006 0:43
Bydliště: Praha - Chodov

Re: Tradice

Příspěvek od Sitar »

Pando, diky.

Chlapi, ring volny.
Lidi moc mluví. Ono už stačí, že vůbec mluví.
Uživatelský avatar
hugis
Příspěvky: 415
Registrován: pát bře 05, 2004 12:38
Bydliště: PP

Re: Tradice

Příspěvek od hugis »

Panda píše:Zkusím to stručně. :-) Veškerá hmota/energie existuje současně ve všech svých možných stavech v časoprostoru, tj. např. každý atom se vyskytuje v jednom okamžiku současně na všech možných místech ve vesmíru - z našeho pohledu jakoby paralelní vesmíry mezi kterými je téměř plynulý přechod (ve skutečnosti po kvantech). Dá se představit jako kvádr, jehož jedna osa je čas. ... atď.
Chápem ako to myslíš, tiež sa mi tá teória zdá hodná za uvažovanie. Ale nerozumiem načo ti tam je "nejvyšší životní (duševní) forma - Bůh" a keď aj, prečo je až na konci vlákna. Nemal by byť na začiatku. Hlavne musím podotknúť, že tieto úvaly sú momentálne podľa mojích vedomosti skôr v teoretickej rovine. Uvidíme, čo k tomu povie LHC, keď ho znovu spustia.
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Tradice

Příspěvek od Panda »

hugis píše:Chápem ako to myslíš, tiež sa mi tá teória zdá hodná za uvažovanie. Ale nerozumiem načo ti tam je "nejvyšší životní (duševní) forma - Bůh" a keď aj, prečo je až na konci vlákna. Nemal by byť na začiatku. Hlavne musím podotknúť, že tieto úvaly sú momentálne podľa mojích vedomosti skôr v teoretickej rovine. Uvidíme, čo k tomu povie LHC, keď ho znovu spustia.
Protože tím se vysvětluje existence "vesmírné tvořivé síly" přirozenou cestou, postupným vývojem. Nižší formy života, naši předchůdci, byly nutným předpokladem našeho vývoje, ale současně my jsme byli předpokladem jejich vývoje, jakoby "požadavkem" k tomu aby vznikly, vidíme je v našem vlákně reality. Podobně je to s vyšší vývojovou formou než jsme my - my jsme pro ni nutným předpokladem, spadáme do jejího vývojového vlákna. A je docela přirozené že nejvyšší vývojová forma života není už jen organismus svázaný s hmotou, ale nejčistší forma existence. My s naším mozkem dokážeme být jen nepatrně propojeni prostorem a časem mimo náš úsek vnímání (díky činnosti neuronů), ale nejvyšší forma již proniká plně veškerým prostorem a časem, z našeho pohledu ji můžeme označovat Bohem a vidíme ji jakoby byla přítomna vždy a všude, tedy i na počátku vzniku života. Už svou samotnou existencí je tedy jakoby příčinou vzniku života.

Všechno jsou samozřejmě hypotetické úvahy, ale na tomto pojetí je perfektní to, že do toho všechno ostatní zapadá, ničemu to neodporuje a spoustu dalšího to vysvětluje. Včetně smyslu života.
Uživatelský avatar
veri
Příspěvky: 1159
Registrován: ned črc 20, 2008 16:22

Re: Tradice

Příspěvek od veri »

Pando, takže chápu dobře, že u tebe Bůh ano, ale Bible, náboženství ne?
Krása a vitalita jsou dary přírody pro toho, kdo se řídí jejími zákony. (da Vinci)
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Tradice

Příspěvek od Panda »

veri píše:Pando, takže chápu dobře, že u tebe Bůh ano, ale Bible, náboženství ne?
Bible a náboženství jsou hodně prospěšná a poučná. Je sice trochu zvláštní personifikace Boha - "Bůh řekl.." atd. - takže tam se spíše přikláním k variantám buď a) byly stvořeny vysoce inteligentními lidmi (Mojžíš) nebo b) hrály tam roli inteligentnější mimozemské bytosti (Daniken), ale to na prospěšnosti pro lidstvo nic neubírá.
Uživatelský avatar
Sitar
Příspěvky: 1694
Registrován: čtv pro 14, 2006 0:43
Bydliště: Praha - Chodov

Re: Tradice

Příspěvek od Sitar »

Panda píše:
veri píše:Pando, takže chápu dobře, že u tebe Bůh ano, ale Bible, náboženství ne?
Bible a náboženství jsou hodně prospěšná a poučná. Je sice trochu zvláštní personifikace Boha - "Bůh řekl.." atd. - takže tam se spíše přikláním k variantám buď a) byly stvořeny vysoce inteligentními lidmi (Mojžíš) nebo b) hrály tam roli inteligentnější mimozemské bytosti (Daniken), ale to na prospěšnosti pro lidstvo nic neubírá.
V cem konkretne jsou prospesne a poucne?
Lidi moc mluví. Ono už stačí, že vůbec mluví.
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Tradice

Příspěvek od Panda »

Sitar píše:V cem konkretne jsou prospesne a poucne?
Vem si třeba desatero přikázání - v době kdy vznikla to byla super pokroková sada poučení - a vlastně dodnes se tím civilizace řídí, jen to už vychází ze společenských zákonů. Ale tehdy to pro lidi ještě nebyla samozřejmost (např. se zabíjeli na potkání). Nebo se podívej na vysokou duchovní úroveň židů, kteří se ve svém životě řídí hlavně náboženskými knihami. Náboženství a víra vždy hodně ovlivňovaly lidi v pozitivním směru, jinak by "zvlčili", lidi potřebují věřit. Bohužel často byla zneužívána, ale to je asi vždy všechno.

Nebo modlitba a svatá místa, kostely - při modlitbě člověk silně ovlivňuje realitu svým přáním. Přitom když ještě věří že mu jeho přání splní nějaký Bůh, tak přizpůsobí tok reality více směrem k jeho přání, takže má vyšší úspěšnost splnění přání. Při velmi dobrých podmínkách to může přejít až v zázrak, čili splnění přání se skoro nulovou pravděpodobností. Modlitbu ještě velmi zesiluje místo - kostel silně působí na psychiku, hodně to v člověku posiluje víru v modlitbu. No a navíc kostely bývají stavěny na pozitivních geopatogenních zónách a to také velmi zvyšuje úspěšnost modlitby. A dále i způsob modlitby - např. v křesťanství když se sepnou ruce k sobě pod bradou při modlitbě, tím dochází k proudění energie z rukou zpět do hlavy a tím je možné se mnohem intenzivněji soustředit. Používal jsem to při meditacích, abych se dostal do stavu "mimo" a bylo to takto mnohem účinnější.
Uživatelský avatar
veri
Příspěvky: 1159
Registrován: ned črc 20, 2008 16:22

Re: Tradice

Příspěvek od veri »

Věř, že civilizace řídící se desaterem by určitě vypadala jinak než ta naše :lol: :wink:

Souhlasím, že mohou být prospěšná a poučná, já věřící jsem a nebýt toho, byla bych úplně jinde než jsem. Pro mě je Bible moc inspirující kniha, která (ať už byla napsána kýmkoli a kdykoli), nutí k zamyšlení a je v ní spousta krásných myšlenek, takže argument, že není od Boha a byla přeci napsána lidmi, moc neberu, v tomhle směru jaksi akceptuju všechno, co mě posune dál a něco mi ukáže.
Takže pro mě Bible ano, víra ano, ale jakákoli člověkem založená instituce ne! V žádném případě. Nikdy bych do žádné nevstoupila. Můžu říct, že jsem byla ovlivňována lidmi z dvou různých institucí a stále jsem, ale teď už méně, protože si umím vybrat a říct ne. Ale děkuju za to, že to tak bylo, protože jsem získala jedinečný pohled na obě dvě instituce a stále mě učí tolerovat členy těhle i jiných společenství.
Nepotřebuju kostel, abych se mohla pomodlit, stejně jako nepotřebuju zpověď komukoli a počet odsloužených hodin, který odevzdám "nadřazenému" členovi.
Krása a vitalita jsou dary přírody pro toho, kdo se řídí jejími zákony. (da Vinci)
Uživatelský avatar
hugis
Příspěvky: 415
Registrován: pát bře 05, 2004 12:38
Bydliště: PP

Re: Tradice

Příspěvek od hugis »

Sitar píše:Hugis, o Bohu jsem se vubec nezminil ;-)

Ani o tom, ze beru do uvahy pouze dve moznosti ;-)
Máš pravdu. Ospravedlňujem sa. Niekedy si moc domýšľam. Musím s tým prestať.
Sitar píše:Ja evolucni teoriii pripoustim do te miry, ze jeji pravdepodobnost je zhruba stejna, jako kdyz vyhodis do vzduchu nekolik klad a kamenu a z tohoto vybuchu vznikne krasna a obyvatelna roubena chata s kamennou podezdivkou. Klidne bez oken a bez okapu, to jsem ochoten ozelet.
Toto je typický argument odporcov Darwinovej evolučnej teórie prírodným výberom (ďalej len ET). Niečo ako posledná bašta. A vyplýva z uplného nepochopenia tejto ET. Pretože pravý opak je pravdou. Náhoda je v nej obsiahnutá len maličkým dielom. To čo popisuješ ty je jednostupňová selekcia, ktorá s ET nemá nič spoločné a súhlasím, že takto sa postaviť chata nedá. Dokonca som počul aj lepšie príklady. Napr. že tornádo ktoré preletí vrakoviskom postaví boing 747, alebo že stádo opíc bušiacích do klávesnice napíše Shakespearovú hru. Dokonca len vznik hemoglobínu, ktorý je neskonale jednoduchší ako celé ľudské telo by týmto štýlom vraj trvalo miliardu krát miliardu rokov dlhšie ako je trvanie vesmíru.

Vráťme sa však k tým opiciam. Nechajme ich písať nie Shakespeara, ale napr. časť slovenskej básne: Hej Mor ho! detvo môjho rodu, kto kradmou rukou siahne na tvoju slobodu a čo tam i dušu dáš v tom boji divokom. Mor ty len a voľ nebyť ako byť otrokom. Pravdepodobnosť, že sa im to náhodné podarí je 1:15+274 nul. Ak stihnú jeden pokus za sekundu tak im to bude trvať 5+267 nul rokov, o dóóósť hodne dlhšie ako tých skoro 14 miliard rokov existenicie vesmíru. Stádo opíc nemám, ale aj ak tú vetu nechám generovať počítač, ktorý by odtestoval napr. miliardu možnotí za sekundu, tak to z tých 267 núl odráta len 9 núl, takže žiadna výhra.

Vráťme sa však k ET. Jej podstata tkvie v tom, že každá zmena je síce náhodná, ale veľmi malá, tak malá, že môže náhodne bez problémov nastať v pre nás konečnom a krátkom čase. A prírodný výber sa postará o to, či sa tá zmena v populácii rozšíri alebo zanikne. No a zmeny sa postupne kumulujú. Stačí sa len pozrieť, čo človek dokázal svojou selekciou spraviť z vlka za pár tisíc rokov. Naprogramoval som teda počítač, aby mi spravil takú simuláciu (je to v Pythone, môžem dať k dispozícii zdroják na kontrolu). Začnem s jedným písmenom. Z neho vytvorím potomkov, jedného rovnakého a jedného zmutovaného. Zahrnul som tri možné mutácie. Náhodná zmena jedného písmena, pridanie náhodného písmena do vety kdekoľvek alebo náhodné odobratie písmena (samá náhoda :) ). Potom to porovná a ak je niektorý z potomkov, čo i len trochu podobnejší ako cieľová veta (Hej Mor ho atď.), tak sa vyberie ako ďalší rodič potomkov, ináč zostáva pôvodný. Zbehne to tak za minútu, takže som to spustil viac krát a počet pokusov potrebných na náhodné vygenerovanie celej vety vyšiel následovne: 176892, 226490, 154003, 294098, 236611. To sú o hodne menšie čísla ako tie škaredé monštrá pri jednostupňovej selekcii.
Uživatelský avatar
hugis
Příspěvky: 415
Registrován: pát bře 05, 2004 12:38
Bydliště: PP

Re: Tradice

Příspěvek od hugis »

Panda píše:
Sitar píše:V cem konkretne jsou prospesne a poucne?
Vem si třeba desatero přikázání - v době kdy vznikla to byla super pokroková sada poučení - a vlastně dodnes se tím civilizace řídí, jen to už vychází ze společenských zákonů...
Mne sa to tak nezdá. Z tých desiatich by som dokázal prijať tak maximálne tri (nezabiješ, nepokradneš a ctiť rodičov) ako morálne voditka. Ostatne vychádzajú buď z kultúrneho kontextu, ktorý sa nedá aplikovať na každú kultúru alebo varujú pred koketovaním s iným náboženstvom, pripadne duplikujú už povedané. A to o tom dni odpočinku je už totálne od veci, lebo vôbec nechápem význam voľného dňa na môj duchovný rozvoj (jedine ak to myslia tak aby som mal čas na návštevu kostola) a nie je mi jasné prečo to židia majú v sobodu a ostatný v nedeľu.
Uživatelský avatar
Sitar
Příspěvky: 1694
Registrován: čtv pro 14, 2006 0:43
Bydliště: Praha - Chodov

Re: Tradice

Příspěvek od Sitar »

Pando,
k tomu prospesnosti Bible a nabozenstvi. Tak, jak to popisujes to dava smysl, ale ja mel na mysli spise celkovou prospesnost lidstvu, tedy jestli bylo v ramci nabozenstvi napachano na Zemi spise vice dobra ci zla.

Hugis,
argument s jednostupnovym vs. vicestupnovym vyberem neni od veci, ovsem v tom Tvem modelu, pokud jsem ho tedy dobre pochopil, znas cilovy stav a to prece podle ET tak byt nemohlo.
Lidi moc mluví. Ono už stačí, že vůbec mluví.
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Tradice

Příspěvek od Panda »

hugis píše:......Naprogramoval som teda počítač,...
To asi nemáš stejný případ - protože tady porovnáváš výsledek s předem známým vzorcem. V přírodě při vzniku DNA řetězce nemáš s čím porovnávat, jen se dá praxí ověřit zda je životaschopný nebo ne - takže musí náhodně vzniknout první řetězec schopný samostatného života a ten už pak může mutovat a vyvíjet se. Na druhou stranu - těch "pokusů" se provádí současně ohromné množství.
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Tradice

Příspěvek od Panda »

Sitar píše:...ale ja mel na mysli spise celkovou prospesnost lidstvu, tedy jestli bylo v ramci nabozenstvi napachano na Zemi spise vice dobra ci zla....
Tak to nevím jak by svět vypadal kdyby nebyla náboženství. Bylo jejich jménem napácháno i hodně škod. Takže bych řekl spíš přání že "SNAD" přinesla více užitku než škod.
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Tradice

Příspěvek od Panda »

hugis píše:Mne sa to tak nezdá. Z tých desiatich by som dokázal prijať tak maximálne tri (nezabiješ, nepokradneš a ctiť rodičov) ako morálne voditka. Ostatne vychádzajú buď z kultúrneho kontextu, ktorý sa nedá aplikovať na každú kultúru alebo varujú pred koketovaním s iným náboženstvom, pripadne duplikujú už povedané. A to o tom dni odpočinku je už totálne od veci, lebo vôbec nechápem význam voľného dňa na môj duchovný rozvoj (jedine ak to myslia tak aby som mal čas na návštevu kostola) a nie je mi jasné prečo to židia majú v sobodu a ostatný v nedeľu.
Mně se Desatero nezdá špatné - jestli ho vymyslel člověk tak musel být skutečně velmi geniální:

1) Nebudeš mít jiné bohy mimo mne - to by oslabovalo víru, více bohů, takto je věřící přesvědčený že je to jediný bůh a jediná správná víra a o to více vše pak funguje.

2) Nezobrazíš si Boha zpodobením ničeho - kresba Boha nebo symbolika by vytvářela spojitost s jeho vyobrazením, např. by vytvořila představu že se jedná o živou bytost (kvůli hmotné podobě) - takto alespoň zůstává správná představa Boha mimo prostor a čas, všude kolem, namísto představy že Bůh je stařec nebo soška. Nevezmeš jména Božího nadarmo - používání jména Boha pro jiné účely (např. název firmy) by víru v Boha oslabovalo, spojovalo by to Boha s pozemskými (často nečestnými) věcmi.

3) Pamatuj na den odpočinku - Člověk je schopný dělat naplno jenom v mládí, ale brzy se tím vyčerpá, skutečně nutně potřebuje jeden den v týdnu dělat něco pro sebe, pro svůj odpočinek, jinak je méně výkonný a odrovnal by se. A je jedno který den v týdnu to je - jde vlastně jen o chápání začátku týdne.

4) Cti otce scého i matku svou - úcta k ostatním lidem, bez úcty a ohleduplnosti by lidé fungovali jen na základě strachu z trestu což asi nejde. A obzvláště úcta k rodičům - člověk potřebuje v životě jistoty, nějaké své zázemí, nejsilnějším zázemím je vztah s rodiči, domov. Ten pocit zázemí pak v člověku zůstává i když už je mimo domov a rodiče nežijí. A má-li úctu k ostatním lidem, má úctu i k sobě.

Ostatní přikázání jsou asi celkem jasná a myslím že bez nich by to také v civilizované společnosti nešlo:

5) Nezabiješ
6) Nesesmilníš
7) Nepokradeš
8 ) Nevydáš křivé svědectví - čestnost a pravdomluvnost (tak tohle bohužel není moc samozřejmost)
9) Nepožádáš manželky bližního svého
10) Nepožádáš statku bližního svého - čili co není tvé po tom je ti houby, tohle se také asi moc nedodržuje
Uživatelský avatar
veri
Příspěvky: 1159
Registrován: ned črc 20, 2008 16:22

Re: Tradice

Příspěvek od veri »

Pando ale to jsi trochu na omylu, nedodržují se ani ta, u kterých to poznačené nemáš.. (nesesmilníš, nezabiješ, nepokradeš, nepožádáš manželky bližního svého), řekla bych, že všechny z nich se nedodržují ani tam, kde by to mělo být samozřejmostí. A vzít jméno boží nadarmo neznamená jej využít jen pro firmu, ale nemělo by se říkat ani "panebože", když kleješ, nebo "ježíšikriste" atp.
Krása a vitalita jsou dary přírody pro toho, kdo se řídí jejími zákony. (da Vinci)
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Tradice

Příspěvek od Panda »

veri píše:Pando ale to jsi trochu na omylu, nedodržují se ani ta, u kterých to poznačené nemáš.. (nesesmilníš, nezabiješ, nepokradeš, nepožádáš manželky bližního svého), řekla bych, že všechny z nich se nedodržují ani tam, kde by to mělo být samozřejmostí. A vzít jméno boží nadarmo neznamená jej využít jen pro firmu, ale nemělo by se říkat ani "panebože", když kleješ, nebo "ježíšikriste" atp.
Tak alespoň je jasný směr "co by se mělo" a jistě většinu spousta lidí dodržuje.
Odpovědět