Začátečníci - zkušenosti a rady jak jsem začínali

Tady si pište co vám libo, jen to zařazujte.
Do Freestyle si pak pište úplně co vám libo a není v rozporu se zákonem.

Moderátor: hugo

Odpovědět
dvdmchl

Re: Začátečníci - zkušenosti a rady jak jsem začínali

Příspěvek od dvdmchl »

A koukám další člověk z Izraele. :)
Uživatelský avatar
sonique1981
Příspěvky: 20
Registrován: úte úno 17, 2009 14:58

Re: Začátečníci - zkušenosti a rady jak jsem začínali

Příspěvek od sonique1981 »

Tak zase zdravim z pomalu se oteplujiciho ortodoxniho mestecka kousek od Jeruzalema ;-)
Rose: diky moc za zkusenosti ohledne ayurvedy. urcite o tom nekdy musime pokecat! v ocich joginu casto vidim svetlo, podobne rawfood.... narozdil od makrobioticke posedlosti...
Tannawe: s oteplenim a s tou Be'er Shevou nejsi daleko od pravdy, v patek jedu na jih do pouste a navic se v celem izraeli v patek otepluje! takze good raw food news :-)))
very interesting news:-) O vikendu bude v pousti velky mezinarodni festival neco jako Loveparade, tak jim tam jedu udelat ochutnavku raw food jidel! jenom ve strasne malem rozmeru, spis managementu toho festivalu; dalsi festival ale bude v dubnu a tam uz bych jim mohl raw food jidla prodavat ve velkem! :-)))
Dneska jsme nakupovali v organic shopech - mnam, neuveritelne ceny a produkty.... no a pak varili jako divi, natocili jsme kratky youtube shot jak delat superwinter smoothie :-) (brzo ho uploadnu), a pak prislo avokadove nebe na lavicce v parku, mega zeleny salat s krasnym mekkym tukem.....
z toho co jsme dneska delali vam sem napisu par inspirativnich receptu, , az budu mit fotky tak to rozhodne pridam do databaze :-)
1) takze po vymackani citronove stavy zbylo hodne drene, rozhodli jsme se udelat energy tycinky;
pridali ke dreni zprocenovane (food processor) mandle, nadrceny len, datlovou pastu, kokosove mleko+kokosove maslo, vanilku, muskatorisek a skorici a rozmixovali aaaa dehydratace probiha bude to bomba! muzete ochutnat na festivale Walk About Love!
2) kvetakova kase
kvetak se zprocesuje, pak se smicha v mixeru s cesnekem, soli a troskou macadamu nebo tahini; pak se to vse rucne promicha s nadrcenym koprem. chutna to neuveritelne!!!
3) delali jsme batatove makarony se syrem nacho - neuveritelneeeee
nastrouhate na spagetovaci nebo na mandoline bataty, lehce pokropite oliv. olejem, posolite a polijete lehce citronem; promichate tak aby byl olej vsude :-). nechate hodku. a syr udelate tak ze do mixeru date pine nuts, turmeric, olivovy olej (1/4 hrnku na 2 hrnky orisku), trosku vody, soli, 2-3 lzice misa na 2 hrnky orisku. rozmixujete a je to fakt husty jidlo a pritom strasne kratka priprava (jenom se to musi nechat odlezet...)!
potom to promichate, nechate na 10minut prosaknout a mnaaaaam!!
No a delali jsme miliony dalsich veci jako avokadovou cokoladu s persimonovo-bananovo-jahodovou zmrzlinou; kukuricnej frajerskej chleba, mnam....
Dneska 11.den po pustu jsem mel prvni vyraznej food craving... prave kdyz jsme udelali tu zmrzlinu... to asi vsichni znate.... fakt jsem se neovladnul, protoze ta cokolada byla dokonala....ale prekvapive mi neni spatne ani 3 hodiny pote... zaludek je asi fakt v dobry kondici :-)))
je to zajimave sledovat, jak se tady v tom malem mestecku (ortodoxnim) lide pomalu davaji na raw food. Jsou to samozrejme zejmena zeny (asi vyhradne :-)), ale stejne je to prekvapujici. Takze tahle sefkucharka postupne prodava vice jidel, pripravuje catering pro svatby, ... prijela z ameriky aby je to tady naucila :-) tak se to od ni ucim...
btw v pronajmu kde bydlim samozrejme netopi a pul rodiny je nemocna, kasle, chrchla, .... takze jsem a budu jediny zdravy.... at zije 100% raw food
jo vlastne pozor dneska jsem 99% - v jednom obchudku se zdravou vyzivou nam vnutili ochutnat zitny chleba, takova mala spetka mensi nez nehet a zaludek pul hodiny nadaval. no moreeeee shit!
OTAZKA :-) mate nekdo zkusenosti s transportem chlazenych raw food jidel, typu mixovana zelenina nebo orechove syry? zajimalo by me jak dlouho to vydrzi bez lednicky v cca 25 stupnich... (predpoved pro patek, kdy me ceka 4-7 hodin stopovani na festival :-))) a co takova zelena zeleninka typu spenat / kapusta / ad.? a dehydrovane chlebiky?
a dalsi vec: videli jste uz nekdy nekde living-food catering na festivalech? zajimalo by me jak to je uspesny.... budu to nabizet jako ORGANIC RAW protoze raw food samotnej lidi tolik neznaj...tady je obrovska vyhoda oproti CR ze normalni jidlo je tu priserne drahy, takze naklady na pripravu raw food produktu jsou srovnatelne... no uvidime bude to fakt legrace prodavat vlastni jidla o kterych jsem pred 3 tydny nemel ani tuseni :-)))
Mejte se vsichni krasne ja si jdu uzit par hodin raw food spanku :-)))))
myšlenka projde i zdí. a my snad ne?
Rose
Příspěvky: 80
Registrován: sob črc 09, 2005 10:53
Bydliště: MB

Re: Začátečníci - zkušenosti a rady jak jsem začínali

Příspěvek od Rose »

Sonique : ayurveda je uzasna a do detailu promyslena zalezitost a myslim, ze by byla idealni pro vetsinu lidstva. Avsak v pripade, kdy se clovek dostane az k vitarianstvi, povazuji ayurvedu za malicky krok zpet. Je to moje individualni zkusenost a je treba si to vyzkouset na sobe. Kazdemu muze vyhovovat neco jineho. Samozrejme myslim tim krokem zpet pouze stravu z pohledu ayurvedy. Vsechny ostatni ayurvedske postupy zustavaji genialni a denne je vyuzivam .
Diky moc za receptiky. Jsou fantasticke. Kvetakova kase i batatove spagety. Urcite aspon jedno z toho o weekendu vyzkousim. Pres tyden nemam moc casu na experimentovani. Bataty jsem jeste nikdy nemela, ale koukam na ne obcas v obchode a rikam se, jestli se daji jist i nevarene. tak ted uz to vim :wink:
Na festivaly si nepotrpim, ale pokud na nejakem v Cesku budes delat raw ochutnavku, urcite si to nenecham ujit.
Dobrou noc do Izraele :P
Love n´Roses
Uživatelský avatar
awa
Příspěvky: 1407
Registrován: sob kvě 17, 2008 20:58

Re: Začátečníci - zkušenosti a rady jak jsem začínali

Příspěvek od awa »

K tobě se Rose budu ráda obracet. Auyrvédě se teď profesně věnuju...máme v sortimentu paneské oleje a o sezamový je velká poptávka. Taky jsem navštívila wellness hotely v Bavorsku a viděla i procedury s nimi. Před čtrnácti dny jsem dočetla Deepaka Chopru ( Perfektní zdraví ), ale z některých věcí jsem rozpolcená. Nechci soudit, tak mám v šuplíku u nočního stolku knihu o ayurvédě od jiného autora, abych viděla případné rozdíly, vnímala co je dáno a co je jen osobní názor. Mně osobně testy potěšily ( provedeno celkem třikrát různými lidmi ), protože jsem jednodóšový typ Pitta, takže vita mi vyhovuje. Spíš trpím v horkém klimatu ( přehřívám se ), proto vyhledávám hory a lesy, kde je klima proměnlivější a chladnější, takže přestěhování se k rodině do Perthu opravdu neplánuju...to už je pro mě ničivá výheň. Napiš mi prosím Rose, sama za sebe, jak vnímáš transcendentální meditaci, ráda bych znala názor více lidí, nejen Chopry....Díky.
Rose
Příspěvky: 80
Registrován: sob črc 09, 2005 10:53
Bydliště: MB

Re: Začátečníci - zkušenosti a rady jak jsem začínali

Příspěvek od Rose »

awa píše:K tobě se Rose budu ráda obracet. Auyrvédě se teď profesně věnuju...máme v sortimentu paneské oleje a o sezamový je velká poptávka. Taky jsem navštívila wellness hotely v Bavorsku a viděla i procedury s nimi. Před čtrnácti dny jsem dočetla Deepaka Chopru ( Perfektní zdraví ), ale z některých věcí jsem rozpolcená. Nechci soudit, tak mám v šuplíku u nočního stolku knihu o ayurvédě od jiného autora, abych viděla případné rozdíly, vnímala co je dáno a co je jen osobní názor. Mně osobně testy potěšily ( provedeno celkem třikrát různými lidmi ), protože jsem jednodóšový typ Pitta, takže vita mi vyhovuje. Spíš trpím v horkém klimatu ( přehřívám se ), proto vyhledávám hory a lesy, kde je klima proměnlivější a chladnější, takže přestěhování se k rodině do Perthu opravdu neplánuju...to už je pro mě ničivá výheň. Napiš mi prosím Rose, sama za sebe, jak vnímáš transcendentální meditaci, ráda bych znala názor více lidí, nejen Chopry....Díky.
Awi, máme tu vlákno vita ayurveda, dám odpověď tam, abychom nebyly out of topic :wink:
Love n´Roses
Uživatelský avatar
RAWka
Příspěvky: 230
Registrován: pon črc 16, 2007 12:58
Bydliště: Zvolen, Banská Štiavnica
Kontaktovat uživatele:

Re: Začátečníci - zkušenosti a rady jak jsem začínali

Příspěvek od RAWka »

Myslíte, že je lepšie presť na vita zo dňa na deň alebo postupne? A keď postupne, tak ako? Alebo mám počúvať svoje telo?
Hladať znamená mať ciel, ísť za ním a nevšímať si nič iné, byť ním posadnutý. Ale nehladať a nájsť znamená byť slobodný.
Uživatelský avatar
Rawbiker
Příspěvky: 135
Registrován: pát led 09, 2009 22:00

Re: Začátečníci - zkušenosti a rady jak jsem začínali

Příspěvek od Rawbiker »

Postupne,zbytocne sa netyrat ak nemas vazne zdravotne tazkosti ktore by to vyzadovali.Ked si uvedomis co vsetko do seba bezne ludia pchaju a vacsina z nich to vydrzi dost vela rokov...myslim,ze z tohto hladiska uz aj "zdrave" vegetarianstvo je uspech.
Naposledy upravil(a) Rawbiker dne ned bře 22, 2009 18:54, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
veri
Příspěvky: 1159
Registrován: ned črc 20, 2008 16:22

Re: Začátečníci - zkušenosti a rady jak jsem začínali

Příspěvek od veri »

já myslím, že to je na každém, záleží, jakou máš vůli, já bych pomalu přejít nedokázala, musela jsem udělat radikální krok, protože když jsem se o to snažila postupně, vydrželo mi to asi týden a byly to dny s utrpením a neustálými myšlenkami na vařené. a když už jsem zhřešila, tak to bylo stylem "když už tak už"..
(zdravé vegetariánství? to je spíš strava s následky, které přijdou později a jinde než u masité stravy :D )
Krása a vitalita jsou dary přírody pro toho, kdo se řídí jejími zákony. (da Vinci)
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Začátečníci - zkušenosti a rady jak jsem začínali

Příspěvek od Panda »

Ano, jak to komu vyhovuje - mně také vyhovovalo raději přejít okamžitě, bylo to pro mne snazší a menší týrání než stále kolísat a nechat se stále stahovat zpět.
Uživatelský avatar
Rawbiker
Příspěvky: 135
Registrován: pát led 09, 2009 22:00

Re: Začátečníci - zkušenosti a rady jak jsem začínali

Příspěvek od Rawbiker »

Vitarianstvo pre mna nie je ciel ale cesta a proste vyskrtnutie vsetkeho vareneho zo zivota nemusi automaticky viest k dokonalemu zdraviu.Tiez som presiel na vita naraz ale po case znova trochu skzol spat.A tak je to dodnes,akurat intervaly rawfoodizmu sa stale predlzuju.
Ivo
Příspěvky: 20
Registrován: pon črc 23, 2007 12:12
Kontaktovat uživatele:

Re: Začátečníci - zkušenosti a rady jak jsem začínali

Příspěvek od Ivo »

veri píše: (zdravé vegetariánství? to je spíš strava s následky, které přijdou později a jinde než u masité stravy :D )
To už je myslím trošku extrémní pohled. "Zlatá střední cesta" je vždy fajn a osobně mám pocit, že jíst spoustu syrové stravy a občas si v pohodě dát i jiné věci (v rámci vegetariánství bez mléčných výrobků a cukru) je aspoň pro mě skoro nejpřirozenější ...Třeba zelenina na páře mi připadá naprosto skvělá a životodárná ... A pokud by to mělo dojít až k pocitu že něco vařeného je skoro "jed", tak se obávám, že tento stav mysli možná škodí více než vlastní pokrm, jakkoliv neideální by teoreticky mohl být ... Jídlo samo o sobě není samospasitelné ... ani by to snad neměla být nějaká posvátná "modla". V běžném provozu, cestování atd., je člověk většinou nucen dělat různé kompromisy, kterými by se asi neměl trápit a spíše si z nich vzít to pozitivní ...

PS: do Izraele (opět ) jedu za pár dní (desetidenní turné) - bylo to tam moc fajn a těším se (i na humus :)
Uživatelský avatar
veri
Příspěvky: 1159
Registrován: ned črc 20, 2008 16:22

Re: Začátečníci - zkušenosti a rady jak jsem začínali

Příspěvek od veri »

ale to já přeci neřekla, byť ti to tak možná vyznělo. vegetariánská strava bez mléčných výrobků je ale teda veganská strava (když nepočítám ten med) bez cukrů, to je už je zas jiné veganství, ještě vhodnější. souhlasím, že jídlo není samospasitelné, ale vita tě posouvá i v jiných rovinách, než v tělesných.
Krása a vitalita jsou dary přírody pro toho, kdo se řídí jejími zákony. (da Vinci)
Uživatelský avatar
Sweetie
Příspěvky: 3163
Registrován: sob říj 11, 2008 19:02
Bydliště: UK

Re: Začátečníci - zkušenosti a rady jak jsem začínali

Příspěvek od Sweetie »

souhlasim s veri a nesouhlasim s delanim kompromisu a ospravedlnovanim varene (byt na pare) stravy. tady se musi pochopit princip, cokoliv vareny uz ma kyselou konzistenci, pro telo nestravitelnou. kompromis je s prominutim na prd. a kazdyho jeho vec co si z zivota vybere.osobne si vybiram takovy cestovani, abych mela moznost aspon po dvou dnech si nekde sehnat ovoce. a je lepsi chvili nejist nez jist denaturovanou stravu s jejimi nasledky, pro me uz katastrofickymi, podle me.
Uživatelský avatar
RadkaS
Příspěvky: 2498
Registrován: úte bře 02, 2004 21:00

Re: Začátečníci - zkušenosti a rady jak jsem začínali

Příspěvek od RadkaS »

Sweetie píše:souhlasim s veri a nesouhlasim s delanim kompromisu a ospravedlnovanim varene (byt na pare) stravy. tady se musi pochopit princip, cokoliv vareny uz ma kyselou konzistenci, pro telo nestravitelnou. kompromis je s prominutim na prd. a kazdyho jeho vec co si z zivota vybere.osobne si vybiram takovy cestovani, abych mela moznost aspon po dvou dnech si nekde sehnat ovoce. a je lepsi chvili nejist nez jist denaturovanou stravu s jejimi nasledky, pro me uz katastrofickymi, podle me.
Toto je svata pravda.
Uživatelský avatar
veri
Příspěvky: 1159
Registrován: ned črc 20, 2008 16:22

Re: Začátečníci - zkušenosti a rady jak jsem začínali

Příspěvek od veri »

taky nemám chuť dělat kompromisy, pokud je moje tělo nevyžaduje.
Krása a vitalita jsou dary přírody pro toho, kdo se řídí jejími zákony. (da Vinci)
Ivo
Příspěvky: 20
Registrován: pon črc 23, 2007 12:12
Kontaktovat uživatele:

Re: Začátečníci - zkušenosti a rady jak jsem začínali

Příspěvek od Ivo »

Sweetie píše:, cokoliv vareny uz ma kyselou konzistenci, pro telo nestravitelnou.
V tom bych si nebyl tak jistý. Např. zelenina zůstává zásadotvorná i po podušení/uvaření na páře . A mimochodem kyselinotvorné jsou některé ořechy apod.
Sweetie píše: a je lepsi chvili nejist nez jist denaturovanou stravu s jejimi nasledky, pro me uz katastrofickymi, podle me.
Tak dramaticky bych to neviděl zase :) Syrová strava je fajn, ale nějaké "katastrofické" následky pohodové vegetariánské stravy jsem za těch mnoho let ani na sobě ani na mnoha jiných opravdu nezaznamenal ...

Jako všechno, i 100% syrová strava má svá úskalí - jedním z nich je např. přítomnost různých plísní, parazitů, mikroorganismů atd. v syrové zelenině, což ne všichni můžou dobře nést ... Další věc (a to je moje vlastní dlouhodobá zkušenost) - některé druhy zelenin jsou mnohem lépe stravitelnější lehce tepelně upravené. Pokud je sním syrové, vnímám to jako dost zatěžující, nadýmající, kvasící apod. ... a v tom si nějak nemůžu pomoct ...
Uživatelský avatar
veri
Příspěvky: 1159
Registrován: ned črc 20, 2008 16:22

Re: Začátečníci - zkušenosti a rady jak jsem začínali

Příspěvek od veri »

no tak pak je nejez. pokud je něco syrové, ještě to přeci neznamená, že to jako vitarián musíš jíst. co jsem tady tak vyčetla, květě nesdí paprika, byť by ji jako frutarián jíst mohla, awě zase brukvovité, ty by taky jako vitarián mohla.mně třeba zase nesedí pohanka a kdybych měnila zeleninu, taky bych vysledovala, co nesedí mně, jenže já jím vlastně jen rajčata a okurky a ty mi sedí, takže nepozoruju nic.
souhlasím třeb av tom, že zas tak katastrofální to nebude, když se s tím tělo vypořádávalo tak dlouho, ale proč mu prostě přidávat zátěž, když to není nutné. navíc, vem si, že katastrofické následky na sobě nepozoruje většina populace. takových čtyřicet let nic a pak ouha, jaktože jsem onemocněl..? :)
Krása a vitalita jsou dary přírody pro toho, kdo se řídí jejími zákony. (da Vinci)
Uživatelský avatar
RadkaS
Příspěvky: 2498
Registrován: úte bře 02, 2004 21:00

Re: Začátečníci - zkušenosti a rady jak jsem začínali

Příspěvek od RadkaS »

Ivo píše:
Další věc (a to je moje vlastní dlouhodobá zkušenost) - některé druhy zelenin jsou mnohem lépe stravitelnější lehce tepelně upravené. Pokud je sním syrové, vnímám to jako dost zatěžující, nadýmající, kvasící apod. ... a v tom si nějak nemůžu pomoct ...
Problem nebude v syrovem, ale v Tobe. Diky varenemu jidlu Ti telo neklape, tak jak ma. A proto ma problem stravit syrovou stravu. Chce to vytrvat. Ja mela s travenim a nadymanim problemy na vitastrave par let, nez se to zacalo resit. Dnes uz jsem v pohode.
Ale jinak, jak pise Veri, tak to klidne nejez. Zvlast, pokud se jedna o zeleninu. Tu beztak nepotrebujeme. Hlavni je ovoce.
Uživatelský avatar
Sweetie
Příspěvky: 3163
Registrován: sob říj 11, 2008 19:02
Bydliště: UK

Re: Začátečníci - zkušenosti a rady jak jsem začínali

Příspěvek od Sweetie »

:) ano
a jeste si stojim za slovy ze to ma pro me katastrofalni nasledky, moje telo uz je citlivy dost, takze jen pozrit sul, vypit kafe, snist naparenou zeleninu se projevi okamzite -vypadam hruzostrasne a i se tak citim :(
Uživatelský avatar
Foxiss47
Příspěvky: 2
Registrován: sob kvě 02, 2009 13:39

Re: Začátečníci - zkušenosti a rady jak jsem začínali

Příspěvek od Foxiss47 »

Zdravím všetkých..
Mám taký malý "problém" a preto si myslím že určite niekto poradiť bude vedieť, takže idem na to:

Mám 16 rokov a rozhodol som sa že postupne prejdem cez vegetarianstvo, veganstvo až k vitarianstvu. Avšak natrafil som na jeden háčik (okrem rodičov). Niektorí, s ktorými som sa podelil o moju myšlienku mi hovorili, že v mladom veku (dospievanie) je 'nezdravé' prestať jesť mäso a ostatné veci.

Je to pravda? Je pravda, keď tvrdia že to môže ovplyvniť správny vývin a fungovanie celého tela? Rád by som bol keby boli aspoň nejaké odozvy, nakoľko sa chcem utvrdiť v tom že začať skoršie nieje problém. Ďakujem za reakcie.
Uživatelský avatar
Fuujin
Příspěvky: 567
Registrován: pon led 26, 2009 15:58
Kontaktovat uživatele:

Re: Začátečníci - zkušenosti a rady jak jsem začínali

Příspěvek od Fuujin »

Čau,
Mě je 18, maso sem neměl zatím půl roku a nemyslim si, že by škodilo v tvojem věku nejíst maso - pokud ano, jak přesně ?
Na tu otázku ti většina lidí co ti to řekla, možná všichni, neodpoví.. Pokud odpoví tak "Říká to doktor" "Prostě je to tak" nebo podobně..
Prakticky všechno co je v mase doženeš zeleninou a ovocem, je tu jeden problém, vitamin B12, každý má nan něj jiný názor, já beru suplement..
Spousta lidí začla s nejezením masa i dřív než ty a vyvinuli se OK, takže si nemyslim že by byl problém.. Pošlu si SZ icq, můžeš napsat a pokecáme
Moje kresby, kdyby někdo měl zájem : http://fuujincz.deviantart.com
Uživatelský avatar
Sitar
Příspěvky: 1694
Registrován: čtv pro 14, 2006 0:43
Bydliště: Praha - Chodov

Re: Začátečníci - zkušenosti a rady jak jsem začínali

Příspěvek od Sitar »

Ahoj Foxis, pravda je dost relativni pojem. Rikali Ti ti Tvi radci, proc je to tak nezdrave prestat jist v dospivani maso a podobne veci? ;-)

Tady jsou nejake odkazy, sice z jednoho zdroje, ale mne osobne prijdou rozumne a verohodne:

http://csvv.cz/index.php?option=com_con ... mid=100035

http://csvv.cz/index.php?option=com_con ... mid=100035

http://csvv.cz/index.php?option=com_con ... mid=100035
Lidi moc mluví. Ono už stačí, že vůbec mluví.
Uživatelský avatar
Foxiss47
Příspěvky: 2
Registrován: sob kvě 02, 2009 13:39

Re: Začátečníci - zkušenosti a rady jak jsem začínali

Příspěvek od Foxiss47 »

Aha.. ďakujem a ešte by ste mi sem niekto pls mohli nejaké odkazy a to také:

Otec (ten ma nepodporuje :D) hovorí že mi budú chýbať bielkoviny obsiahnuté v mäse.. nakoľko je toto pravda?

A ešte jeden spolužiak (vegetarián) si myslí že vitariáni tým že majú redšiu krv môžu zomrieť na vnútorné krvácanie.. je toto tvrdenie opodstatnené?

Ďakujem.
Uživatelský avatar
veri
Příspěvky: 1159
Registrován: ned črc 20, 2008 16:22

Re: Začátečníci - zkušenosti a rady jak jsem začínali

Příspěvek od veri »

Foxiss47 píše:Aha.. ďakujem a ešte by ste mi sem niekto pls mohli nejaké odkazy a to také:

Otec (ten ma nepodporuje :D) hovorí že mi budú chýbať bielkoviny obsiahnuté v mäse.. nakoľko je toto pravda?

A ešte jeden spolužiak (vegetarián) si myslí že vitariáni tým že majú redšiu krv môžu zomrieť na vnútorné krvácanie.. je toto tvrdenie opodstatnené?

Ďakujem.
http://vitarian.cz/view.php?cisloclanku=2003122105
Krása a vitalita jsou dary přírody pro toho, kdo se řídí jejími zákony. (da Vinci)
peťa
Příspěvky: 4
Registrován: čtv kvě 14, 2009 13:43

Re: Začátečníci - zkušenosti a rady jak jsem začínali

Příspěvek od peťa »

ahojte, vsetci milujuci prirodu a vsetko zive (vratane seba:) som tu nova a paci sa mi medzi vami, timi, ktori si ctia zivot i prirodu...kiez by nas bolo viac
Uživatelský avatar
epony
Příspěvky: 1035
Registrován: čtv zář 20, 2007 0:07
Bydliště: Earth
Kontaktovat uživatele:

Re: Začátečníci - zkušenosti a rady jak jsem začínali

Příspěvek od epony »

ahoj Peťka! Teším sa, že tu prikvitol dalsí slovák! :) :) :)
Whenever you feel sad just remember: there are a billions of cells in your body and all they care about is you.
peťa
Příspěvky: 4
Registrován: čtv kvě 14, 2009 13:43

Re: Začátečníci - zkušenosti a rady jak jsem začínali

Příspěvek od peťa »

dakujem, Epony:)

prepac, necitala som zatial forum - Ty si 100% vitarian ? :wink:
Uživatelský avatar
hugis
Příspěvky: 415
Registrován: pát bře 05, 2004 12:38
Bydliště: PP

Re: Začátečníci - zkušenosti a rady jak jsem začínali

Příspěvek od hugis »

epony píše:ahoj Peťka! Teším sa, že tu prikvitol dalsí slovák! :) :) :)
Hádam slovenka, nie? :D
peťa
Příspěvky: 4
Registrován: čtv kvě 14, 2009 13:43

Re: Začátečníci - zkušenosti a rady jak jsem začínali

Příspěvek od peťa »

vsak to je jedno - hlavne, ze si rozumieme :mrgreen:
Uživatelský avatar
epony
Příspěvky: 1035
Registrován: čtv zář 20, 2007 0:07
Bydliště: Earth
Kontaktovat uživatele:

Re: Začátečníci - zkušenosti a rady jak jsem začínali

Příspěvek od epony »

jasné, ked slovo "slovák" je všeobecné.. :wink: na 100% som mesiac, predtym cca rok a pol na 80% raw.. :wink:
Whenever you feel sad just remember: there are a billions of cells in your body and all they care about is you.
peťa
Příspěvky: 4
Registrován: čtv kvě 14, 2009 13:43

Re: Začátečníci - zkušenosti a rady jak jsem začínali

Příspěvek od peťa »

a prosiim, mozes sa so mnou podelit o nejake svoje skusenosti, co bolo pre Teba tazke na zaciatku (alebo je mozno prave teraz) a co znamena tych 80% ? (ak si to uz tu niekde pisala, mozes ma nasmerovat? rada si to precitam)
BettyC
Příspěvky: 11
Registrován: úte čer 16, 2009 20:14

Re: Začátečníci - zkušenosti a rady jak jsem začínali

Příspěvek od BettyC »

Přeji všem hezký večer, :D vaše stránky jsem zcela náhodou našla před měsícem.Zatím nemohu předat mnoho rad ani zkušeností,jelikož jsem ve vitariánství začátečník. Vždy jsem inklinovala spíše k zelenině a ovoci,maso vyjma ryb jsem nejedla. Před lety jsem se několik let stravovala makrobioticky, ale výrobků na našem trhu nebylo mnoho. Pak se mi dostala do rukou kniha FIT PRO ŽIVOT. Cítila jsem se velmi dobře a neměla jsem žádné zdravotní problémy. Bohužel zbytek rodiny mé nadšení nesdílel,takže jsem se až do nedávna stravovala jako vegetarián. Během třetí gravidity jsem přibrala 30kg a i přes zdravé stravování,cvičení a běhání kolem šesti členné rodiny mi stále zůstávalo 11kg,kterých jsem se nemohla zbavit,k tomu jsem se stále cítila velmi unavená,vyčerpaná,vrátily se mi migrény...Kamarádka mě opět přivedla k makrobiotice. Jednoho dne mi tělo vypovědělo službu. Závěr lékařů-totální vyčerpání organismu (nesouvisející s MB,ale s dlouhodobým fyzickým a psychickým náporem,přecházením nemocí...).Nebyla jsem schopná nic sníst, a jelikož už jsem měla nějaké info o půstu,zkusila jsem spojit nutné s užitečným.7 dní jsem pila jen bylinkové čaje a další tři dny zeleninové vývary.Bylo to poprvé od porodu,kdy mi začala klesat váha. Při hledání dalších info o půstu jsem narazila na vaše stránky, které mě zaujaly.Musím přiznat,že jsem měla strach,že to nezvládnu,pochybovala jsem, ale zkusila a světe div se, začala jsem se cítit moc dobře, ani jsem nepociťovala hlad. Positivem je i to,že nadbytečná kila jdou dolů bez stresu. V neděli to bude pět týdnů. :D Děkuji za vaše rady i recepty,které mi pomohly a pomáhají.Zbytek rodiny se stravuje jako většina populace u nás,ale alespoň jsem jim do jídelníčku zařadila více zeleniny,ovoce a dělám vita dobrůtky,které jim chutnají.Betty
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: Začátečníci - zkušenosti a rady jak jsem začínali

Příspěvek od buc11 »

BettyC píše:Přeji všem hezký večer, :D vaše stránky jsem zcela náhodou našla před měsícem.Zatím nemohu předat mnoho rad ani zkušeností,jelikož jsem ve vitariánství začátečník. Vždy jsem inklinovala spíše k zelenině a ovoci,maso vyjma ryb jsem nejedla. Před lety jsem se několik let stravovala makrobioticky, ale výrobků na našem trhu nebylo mnoho. Pak se mi dostala do rukou kniha FIT PRO ŽIVOT. Cítila jsem se velmi dobře a neměla jsem žádné zdravotní problémy. Bohužel zbytek rodiny mé nadšení nesdílel,takže jsem se až do nedávna stravovala jako vegetarián. Během třetí gravidity jsem přibrala 30kg a i přes zdravé stravování,cvičení a běhání kolem šesti členné rodiny mi stále zůstávalo 11kg,kterých jsem se nemohla zbavit,k tomu jsem se stále cítila velmi unavená,vyčerpaná,vrátily se mi migrény...Kamarádka mě opět přivedla k makrobiotice. Jednoho dne mi tělo vypovědělo službu. Závěr lékařů-totální vyčerpání organismu (nesouvisející s MB,ale s dlouhodobým fyzickým a psychickým náporem,přecházením nemocí...).Nebyla jsem schopná nic sníst, a jelikož už jsem měla nějaké info o půstu,zkusila jsem spojit nutné s užitečným.7 dní jsem pila jen bylinkové čaje a další tři dny zeleninové vývary.Bylo to poprvé od porodu,kdy mi začala klesat váha. Při hledání dalších info o půstu jsem narazila na vaše stránky, které mě zaujaly.Musím přiznat,že jsem měla strach,že to nezvládnu,pochybovala jsem, ale zkusila a světe div se, začala jsem se cítit moc dobře, ani jsem nepociťovala hlad. Positivem je i to,že nadbytečná kila jdou dolů bez stresu. V neděli to bude pět týdnů. :D Děkuji za vaše rady i recepty,které mi pomohly a pomáhají.Zbytek rodiny se stravuje jako většina populace u nás,ale alespoň jsem jim do jídelníčku zařadila více zeleniny,ovoce a dělám vita dobrůtky,které jim chutnají.Betty
hmmmm, vydržať
BettyC
Příspěvky: 11
Registrován: úte čer 16, 2009 20:14

Re: Začátečníci - zkušenosti a rady jak jsem začínali

Příspěvek od BettyC »

(buc11) - zatím nemám žádné chutě na vařená jídla nebo na mlsoty,byla jsem závislá na oříškové čokoládě,ale zjistila jsem,že tuto chuť mi zcela dokáží nahradit oříšky s datlema -mňam :) .
Někteří zde psali,jak jejich tělo reagovalo na vařené jídlo...Včera jsem rodině dělala zeleninový salát s tuňákem,tak jsem zkusila kousek ochutnat,abych zjistila,jak bude reagovat moje zažívání,no a to mi dnes "ukázalo"-křeče,nadýmání a bolesti břicha...Jo,jo...Asi bude teď pár dní trvat,než se dostane zpět do "svých kolejí"... :(
Uživatelský avatar
Sitar
Příspěvky: 1694
Registrován: čtv pro 14, 2006 0:43
Bydliště: Praha - Chodov

Re: Začátečníci - zkušenosti a rady jak jsem začínali

Příspěvek od Sitar »

Ahoj BettyC, k tomu vyčerpání: co manžel, pomáhá s domácností? A co děti, pomáhají?

Jinak seš dobrá, ale jenom o jídle to pochopitelně není.
Lidi moc mluví. Ono už stačí, že vůbec mluví.
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: Začátečníci - zkušenosti a rady jak jsem začínali

Příspěvek od buc11 »

BettyC píše:(buc11) - zatím nemám žádné chutě na vařená jídla nebo na mlsoty,byla jsem závislá na oříškové čokoládě,ale zjistila jsem,že tuto chuť mi zcela dokáží nahradit oříšky s datlema -mňam :) .
Někteří zde psali,jak jejich tělo reagovalo na vařené jídlo...Včera jsem rodině dělala zeleninový salát s tuňákem,tak jsem zkusila kousek ochutnat,abych zjistila,jak bude reagovat moje zažívání,no a to mi dnes "ukázalo"-křeče,nadýmání a bolesti břicha...Jo,jo...Asi bude teď pár dní trvat,než se dostane zpět do "svých kolejí"... :(
já s oblibou tvrdím, že jest jen pro vyvolencov a čas ukáže a proto to chce trpělivost, chci-li opravdu, tak víru, že k tomu i přes různě excesy nakonec dojde
osobně nejsem přesvědčen o "citlivosti" na každé varené
i vita lze dělat nedobře(množstevně, složením, kvalitou), zvlášť nemám li dostatečně odčištěné tělo a to i mentálně
BettyC
Příspěvky: 11
Registrován: úte čer 16, 2009 20:14

Re: Začátečníci - zkušenosti a rady jak jsem začínali

Příspěvek od BettyC »

Ahoj Sitar,starší děti (11 a 15let) se vracejí ze školy v odpo hodinách a manžel má volno jen jeden den v týdnu a některé víkendy,v pracovní dny se vrací kolem osmé večer.Takže během dne je většina povinností na mě,ale jakmile jsme doma všichni, tak mi samozřejmě pomáhají,bez jejich pomoci by to bylo mnohem náročnější.
Nejmladšímu jsou 3 roky, ale i on rád uklízí a vaří s maminkou,takže v tomto směru mám v rodině oporu.
Jen švagrová má plegii HK a paresu DK,takže je zcela odkázána na pomoc druhé osoby,je úpo těžkém úraze krční páteře a míchy.

Je mi jasné,že způsob VITA života není jen o jídle, ale někde se začít musí a toto je pro začáte to nejjednodušší. Postupně získávám i další info,čtuzačala články dostupné na netu a začala jsem shánět i knihy "doporučené" na těchto stránkách.
Jak jsem již psala, jsem na úplném začátku dlouhé cesty....A doufám,že ta cesta bude úspěšná....
Postupně hledám obchůdky,vita bary a akce,kde bych se ráda i osobně setkala s lidmi,kteří vědí o vita mnohem víc,než-li já... :)
BettyC
Příspěvky: 11
Registrován: úte čer 16, 2009 20:14

Re: Začátečníci - zkušenosti a rady jak jsem začínali

Příspěvek od BettyC »

buc11 píše:
BettyC píše:(buc11) - zatím nemám žádné chutě na vařená jídla nebo na mlsoty,byla jsem závislá na oříškové čokoládě,ale zjistila jsem,že tuto chuť mi zcela dokáží nahradit oříšky s datlema -mňam :) .
Někteří zde psali,jak jejich tělo reagovalo na vařené jídlo...Včera jsem rodině dělala zeleninový salát s tuňákem,tak jsem zkusila kousek ochutnat,abych zjistila,jak bude reagovat moje zažívání,no a to mi dnes "ukázalo"-křeče,nadýmání a bolesti břicha...Jo,jo...Asi bude teď pár dní trvat,než se dostane zpět do "svých kolejí"... :(
já s oblibou tvrdím, že jest jen pro vyvolencov a čas ukáže a proto to chce trpělivost, chci-li opravdu, tak víru, že k tomu i přes různě excesy nakonec dojde
osobně nejsem přesvědčen o "citlivosti" na každé varené
i vita lze dělat nedobře(množstevně, složením, kvalitou), zvlášť nemám li dostatečně odčištěné tělo a to i mentálně

Můžeš mi poradit,kde se mohu dočíst o správném množství,kvantitě a složení vita? O tom,jak se očistit mentálně? Tělesná očista zřejmě spočívá v půstech nebo se mýlím?
Uživatelský avatar
Pavlína
Příspěvky: 303
Registrován: pát led 02, 2009 13:56

Re: Začátečníci - zkušenosti a rady jak jsem začínali

Příspěvek od Pavlína »

BettyC, sama jsem bojovala a stále bojuji s kupou problémů. Věděla jsem moc dobře, že vyčistit tělo od odpadků a tuku je nutné. Šla jsem cestou půstů. Hodně mi pomohly, ale zdaleka ne tolik, kolik jsem potřebovala očistit zanesené tělo. Když jsem si představila, že bych měla jíst jen ovozel, semena a ořechy, bylo to pro mě úplně něco nemožného. Mezi půsty jsem jedla všelijak... Ale přišel den, kdy se mi "rosvítilo" v hlavě a vita strava mě přitahovala čím dál víc. Postupně a hlavně pomalu jsem ubírala vařeniny od počátku roku. Nyní můžu říct, že jím už převážně vita a pochopila jsem, že právě půsty mi pomohly k tomu, abych mentálně zvládla takhle jít dál.
Taky jsem si myslela, že půst vyčistí tělo a já budu mít po problémech, ale půst je mnohem hlubší cesta, která se člověku otevře právě na té mentální rovině.
Uživatelský avatar
Sitar
Příspěvky: 1694
Registrován: čtv pro 14, 2006 0:43
Bydliště: Praha - Chodov

Re: Začátečníci - zkušenosti a rady jak jsem začínali

Příspěvek od Sitar »

Lidičky, zase tu čtu něco o zaneseném těle. Jak si představujete, že by to tělo mělo být zanesené? Jako že v sobě tělo v klidu hromadí jedovaté nebo nějak škodlivé látky? Zrovna toto úterý jsem nahlédl do další knihy Igora Bukovského Hubnutí bez blbnutí (http://knihy.abz.cz/prodej/hubnuti-bez- ... toxikaci-1) a tam se mimo jiné o tzv. detoxikaci mluví.

Také se tam mluví o mýtu zanesených střev ;-)
Lidi moc mluví. Ono už stačí, že vůbec mluví.
Uživatelský avatar
Pavlína
Příspěvky: 303
Registrován: pát led 02, 2009 13:56

Re: Začátečníci - zkušenosti a rady jak jsem začínali

Příspěvek od Pavlína »

Sitar, tělo klidně hromadí moc a moc odpadků, když je narušený lymfatický systém, (můj případ) tak odpadky dělají po těle boule a "pytle". Půstama jsem něco odstranila a teď se mi postupně daří zmenšovat dále jejich objem a mám z toho radost. Enzymy z ovoce a zeleniny fungují a štěpí ty nánosy a odchází do nenávratna :D .
BettyC
Příspěvky: 11
Registrován: úte čer 16, 2009 20:14

Re: Začátečníci - zkušenosti a rady jak jsem začínali

Příspěvek od BettyC »

Pavlína píše:BettyC, sama jsem bojovala a stále bojuji s kupou problémů. Věděla jsem moc dobře, že vyčistit tělo od odpadků a tuku je nutné. Šla jsem cestou půstů. Hodně mi pomohly, ale zdaleka ne tolik, kolik jsem potřebovala očistit zanesené tělo. Když jsem si představila, že bych měla jíst jen ovozel, semena a ořechy, bylo to pro mě úplně něco nemožného. Mezi půsty jsem jedla všelijak... Ale přišel den, kdy se mi "rosvítilo" v hlavě a vita strava mě přitahovala čím dál víc. Postupně a hlavně pomalu jsem ubírala vařeniny od počátku roku. Nyní můžu říct, že jím už převážně vita a pochopila jsem, že právě půsty mi pomohly k tomu, abych mentálně zvládla takhle jít dál.
Taky jsem si myslela, že půst vyčistí tělo a já budu mít po problémech, ale půst je mnohem hlubší cesta, která se člověku otevře právě na té mentální rovině.
Pavlíno,jak jsem již psalana vita jsem teprve pět týdnů.Před tím jsem byla na MB a po desetidenním půstu přešla na vita. Zajímalo by mě,jak často jsou půsty vhodné.Je možné,teď po šesti týdnech dát jen 3
denní?
Vždy jsem byla zimomřivá,ale teď cítívám zimu častěji(pokud nejsem zrovna v kolotoči denních povinností a jsem ve fyzické nečinnosti),abych se vyhla vařenému,které by mě zahřálo,tak si dávám horký mátový čaj.Snad to není chyba.
Uživatelský avatar
Pavlína
Příspěvky: 303
Registrován: pát led 02, 2009 13:56

Re: Začátečníci - zkušenosti a rady jak jsem začínali

Příspěvek od Pavlína »

BettyC, já půsty držela podle svých pocitů. Chtěla jsem zvládnout svoje problémy rychle a všechy a tak jakmile jsem nabrala trochu sil, tak jsem si dala půst. Různé délky v různý čas, ale stejně jsem nakonec pochopila, že půst musím podpořit ještě úplně jiným přístupem k jídlu v mezidobí.
Ale každý má svou cestu, svůj průběh... Takže jak často a jak dlouho Ti neporadím.
Uživatelský avatar
Sumicka
Příspěvky: 357
Registrován: sob dub 11, 2009 9:03
Bydliště: Brussel

Re: Začátečníci - zkušenosti a rady jak jsem začínali

Příspěvek od Sumicka »

Spoustu se toho o půstech dovíš ve vlákně Půst viewtopic.php?f=3&t=71. Jak často, jak dlouho a taky spousty pocitů a různých průběhů - co člověk to originál a taky to platí o půstech, každý, který budeš držet bude jiný.
Nejhorší je srážka s blbcem, učitel to přece musí vědět!
Uživatelský avatar
Sitar
Příspěvky: 1694
Registrován: čtv pro 14, 2006 0:43
Bydliště: Praha - Chodov

Re: Začátečníci - zkušenosti a rady jak jsem začínali

Příspěvek od Sitar »

Pavlína píše:Sitar, tělo klidně hromadí moc a moc odpadků, když je narušený lymfatický systém, (můj případ) tak odpadky dělají po těle boule a "pytle". Půstama jsem něco odstranila a teď se mi postupně daří zmenšovat dále jejich objem a mám z toho radost. Enzymy z ovoce a zeleniny fungují a štěpí ty nánosy a odchází do nenávratna :D .
Jasně, pokud je člověk nemocen tak, že je narušena nějaká zásadní činnost, je toto možné, ale u relativně zdravého jedince to považuji za zanedbatelné nebo alespoň za okrajové nebezpečí.
Lidi moc mluví. Ono už stačí, že vůbec mluví.
Uživatelský avatar
veri
Příspěvky: 1159
Registrován: ned črc 20, 2008 16:22

Re: Začátečníci - zkušenosti a rady jak jsem začínali

Příspěvek od veri »

Sitar píše:
Pavlína píše:Sitar, tělo klidně hromadí moc a moc odpadků, když je narušený lymfatický systém, (můj případ) tak odpadky dělají po těle boule a "pytle". Půstama jsem něco odstranila a teď se mi postupně daří zmenšovat dále jejich objem a mám z toho radost. Enzymy z ovoce a zeleniny fungují a štěpí ty nánosy a odchází do nenávratna :D .
Jasně, pokud je člověk nemocen tak, že je narušena nějaká zásadní činnost, je toto možné, ale u relativně zdravého jedince to považuji za zanedbatelné nebo alespoň za okrajové nebezpečí.
A jak způsobíš narušení zásadní činnosti? Pohybem, zdravou stravou nebo snad meditací a půstem? :)
Krása a vitalita jsou dary přírody pro toho, kdo se řídí jejími zákony. (da Vinci)
Uživatelský avatar
Sitar
Příspěvky: 1694
Registrován: čtv pro 14, 2006 0:43
Bydliště: Praha - Chodov

Re: Začátečníci - zkušenosti a rady jak jsem začínali

Příspěvek od Sitar »

veri píše:
Sitar píše:
Pavlína píše:Sitar, tělo klidně hromadí moc a moc odpadků, když je narušený lymfatický systém, (můj případ) tak odpadky dělají po těle boule a "pytle". Půstama jsem něco odstranila a teď se mi postupně daří zmenšovat dále jejich objem a mám z toho radost. Enzymy z ovoce a zeleniny fungují a štěpí ty nánosy a odchází do nenávratna :D .
Jasně, pokud je člověk nemocen tak, že je narušena nějaká zásadní činnost, je toto možné, ale u relativně zdravého jedince to považuji za zanedbatelné nebo alespoň za okrajové nebezpečí.
A jak způsobíš narušení zásadní činnosti? Pohybem, zdravou stravou nebo snad meditací a půstem? :)
Narušenou psychikou nebo zanedbanou životosprávou, nejlépe obojím najednou. Špatná životospráva může znamenat jak nedostatek, tak i nadbytek pohybu (přetěžování organismu). Stejně tak, když je zdravé stravy moc, nemusí pomáhat, ale opět může přetěžovat organismus.

Ale myslím, že si rozumíme, je to spíše taková hra se slovy, že? Důležité je, že se Ti daří dávat se postupně do pořádku.
Lidi moc mluví. Ono už stačí, že vůbec mluví.
Uživatelský avatar
veri
Příspěvky: 1159
Registrován: ned črc 20, 2008 16:22

Re: Začátečníci - zkušenosti a rady jak jsem začínali

Příspěvek od veri »

ale jo, rozumíme :wink:
Krása a vitalita jsou dary přírody pro toho, kdo se řídí jejími zákony. (da Vinci)
Dasha
Příspěvky: 69
Registrován: úte črc 07, 2009 11:52

novacek

Příspěvek od Dasha »

Ahoj vsichni, jsem tu poprve a taky se snazim prejit na vita ale moc o tom nevim, kde hledat co smim, co ne, co pit a vubec vsechno, doufam, ze me nekdo odkaze kde je vse celkem pohromade abych nemusela otravovat s jednotlivymi otazkami. Je me 60 a tak nejsem tak znala vsech vebu a nevim presne jak s tim pracovat. Sanca - nekdo nabizel naskenovani a zaslani, mohu take pozadat? Hlavne s cim zacit a jak, mam problemy jako kazdy starsi clovek , ktery se sebou moc nedela. Diky za trpelivost, nevim ani jestli napisu dobre tento text.
Uživatelský avatar
RadkaS
Příspěvky: 2498
Registrován: úte bře 02, 2004 21:00

Re: novacek

Příspěvek od RadkaS »

Dasha píše:Ahoj vsichni, jsem tu poprve a taky se snazim prejit na vita ale moc o tom nevim, kde hledat co smim, co ne, co pit a vubec vsechno, doufam, ze me nekdo odkaze kde je vse celkem pohromade abych nemusela otravovat s jednotlivymi otazkami. Je me 60 a tak nejsem tak znala vsech vebu a nevim presne jak s tim pracovat. Sanca - nekdo nabizel naskenovani a zaslani, mohu take pozadat? Hlavne s cim zacit a jak, mam problemy jako kazdy starsi clovek , ktery se sebou moc nedela. Diky za trpelivost, nevim ani jestli napisu dobre tento text.
Ahojky Dasho, vitam te tady. Neboj, text jsi zvladla vyborne, informaci je tu dost a dost. Hned na predni strane vitariana si muzes precist jednotlive clanky, ktere te trosku uvedou do vitarianstvi, jinak je na diskusi spousta temat, takze staci jen najit tema, ktere te zajima a listovat a listovat. Drzim palce v objevovani :P
Odpovědět