Začátečníci - zkušenosti a rady jak jsem začínali

Tady si pište co vám libo, jen to zařazujte.
Do Freestyle si pak pište úplně co vám libo a není v rozporu se zákonem.

Moderátor: hugo

Odpovědět
Zebynovyvitarian
Příspěvky: 102
Registrován: pát črc 31, 2009 22:31

Re: Začátečníci - zkušenosti a rady jak jsem začínali

Příspěvek od Zebynovyvitarian »

Děkuji Vám za názory... Lest je to krátkonohá, to si uvědomuju.
Okruh známých si teprve buduji, přijela jsem ze Švédska.
Konkrétně babička – té je o 50 let víc než mně, tedy moje babička. O věku to ani tak není, a ta má opravdu nerespektuje a nikdy respektovat nebude. Děti mi nehlídá, ani je nekrmí. Ale když ji občas požádám, aby dohlédla a zabavila, zpívala píseň a říkala říkanky, zatímco dětí spí a náhodou se probudily, já mezitím nakupuju nebo jdu na masáž zad, a ony se opravdu probudí, tak ona aby se jim nemusela věnovat, tak je zabaví něčím dobrým. Lidi si na to nenechaj šáhnout, že to co jí oni sami, je něco špatného, vždyť po tom i nadále žijí. A když já se jí snažím velmi krátce v rychlosti obhájit svůj postoj, vztekne se: Ale dej mi už pokoj prosímtě a zdrhne v půlce mé druhé věty. No a do pokoje jako dotěrná mouchá jí to dopovědět nepolezu. Ona nechce vůbec nikoho poslouchat a muset nad něčím přemýšlet, to už je takový typ človíčka.
Ovlivňovat ji – to je ten poslední typ člověka, kterého bych chtěla ovlivňovat. Mně stačilo před 10 lety ovlivňování, než začala konečně používat mikrovlnku na ohřívání mléka, že se nic u toho nezašpiní :roll: . Tak teda začala. A dnes si to už za žádnou cenu nenechá vyvrátit. Že z toho dodneška neumřela nebo co. Museli by to napsat v Claudii za 10 korun (= týdeník), zatím nenapsali a hned tak nenapíšou :-).
Ale tam nejde tolik o tuto babičku, ale o všechny ostatní, a dále třeba panelákoví spolubydlící. Jedna třeba potřebuje, abychom jí vybrali schránku když není doma a děckám pak přinese milou pozornost. Nebo na hřišti – to se s nikým nekamarádím, jenom se tam potkáváme. Děti stranit jiných dětí nějak neplánuju :-). Problém jsou maminky :-).
A není nikdo, kdo by se nezeptal: A próóč jakóóó? :shock: Vždyť v tom je vápník, bláblá, a je to jenom mouka, atd. No neřešitelná situace. Přece nebudu každému předávat své rozumy, to tedy ne.
Tak schválně, co byste jim řekli, jednou větou a stručně, proč jim nechci dát ten rohlík („Vždyť je to jenom rohlík (langoš...)“, nebo tyčinky „Vždyť už mu byly dvááá, a druhému čtyříííí :shock: “. „Vždyť už přece obědval, tak teď už může? ).
Já se nechci muset obhajovat.
Co se týče zdravých zoubků, tak tam mě zase ovlivňují, že je to geneticky, a že i když budu čistit zuby jak blázen a nejíst cukry, stejně se zuby budou kazit po nějaké příbuzném či co.
A co se týče těch všech humusů, myslí si, že tělo si musí odmalička zvykat, aby se naučilo se tomu bránit, vytvořit obranné látky.
Když někomu nebudu souhlasit s jeho jídlem, tak si to vezmou tak, že nesouhlasím s něma a dochází k rozkmnotření. Jídlo je citlivé téma. Hlavní program života.
Lidi mi připadnout prostě neformovatelní, pokud opravdu nejsem nějaká přesvědčovacá kapacita. Jakmile je zmínka o nějaké alternativě, hned je to jak když píchne do vosího hnízda a zuřivě brání to, co za život nasáli z médií.
Já bych se ráda družila třeba právě s vitariány, nebo prostě nějakými rozumnými lidmi, jenže ti seznamky asi nemají. A navíc jich (konkrétně vitariánů) bude každého v jednom městě jeden, nebo někdy i dva :) .
Neznám jediného člověka, který by se stravoval jinak než „normálně“. Zůstat tedy sama? Tam ještě duchovně nejsem, i když bych tedy asi ráda :-).
Bych potřebovala nějaký jednoduchý fígl, třeba jednu šikovnou větu, stručnou, ale já jsem prostě takové trdlo a bezlepková dieta mi připadla jako geniální :-D a byla jsem ráda, že jsem na to přišla :lol: .
A co potom jednou ve školce. Radši vegetarián? Nebo radši bezlepková dieta? Nebo obé :-D.
Zebynovyvitarian
Příspěvky: 102
Registrován: pát črc 31, 2009 22:31

Re: Začátečníci - zkušenosti a rady jak jsem začínali

Příspěvek od Zebynovyvitarian »

Panda píše:Nechápu - rodič je přece nejvíce zodpovědný za děti a nejvíce rozhoduje o jejich životě a stravě, ne? A dokud děti nějak viditelně nestrádají tak do toho snad nemá kdo co mluvit.
Tak tím bych si tak jistá už nebyla. Když narazím na darebáka, tak mě udá na sociálku :roll: , jinak vesměs se lidé diví, že dětí jí suchý chleba a zapíjí vodou, a že ani vězni takovéto jídlo nedostávají.
Zebynovyvitarian
Příspěvky: 102
Registrován: pát črc 31, 2009 22:31

Re: Začátečníci - zkušenosti a rady jak jsem začínali

Příspěvek od Zebynovyvitarian »

Jo a klasika: "Co ty děcka z toho života mají?". Žádný sirup s vodou, žádnou fantu, ale JEN obyčejnou vodu. Tak děcka jsou ty poslední, co to řešej. Samozřejmě jsou přešťastné, když jim uvařím normální jídlo a po pečivu se můžou utlouct, a to se jim hned změní nálada a to mi oba o překot vyznávají lásku mamince. Tak nevím...
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Začátečníci - zkušenosti a rady jak jsem začínali

Příspěvek od Panda »

Jen drobnost - mě napadlo jestli nechceš zkusit babičce podstrčit nějaký časopis o zdravé výživě, třeba nechat někde se válet - když si něco přečte natištěné tak na to jistě hodně dá. Nebo možná i nějakou knížku?

S jinými maminkami je možná přece jen asi dobré přijít na nějakou jednoduchou rychlou lež. Skutečně se nedají vést rychlé filozofické úvahy. Nedávno jsme potkali ve vlaku známou přítelkyně která je silně alternativně založená (ta známá) - jenže když běžný rozhovor hustě prokládá slovy typu "slzy matky Země", to vypadá stašně blbě, přestože vím že její myšlenky jsou pravdivé.

Možná bychom měli pro tenhle účel založit vlákno "Rychlé výmluvy" s návrhy jak se snadno a ryche vykrucovat. :-)
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Začátečníci - zkušenosti a rady jak jsem začínali

Příspěvek od cepheus »

Zebynovyvitarian píše:Samozřejmě jsou přešťastné, když jim uvařím normální jídlo a po pečivu se můžou utlouct, a to se jim hned změní nálada a to mi oba o překot vyznávají lásku mamince. Tak nevím...
Tomu nerozumím, jako děti že Ti vyznávají lásku, když jim dáš rohlík a nebo vařené jídlo ?
Uživatelský avatar
RadkaS
Příspěvky: 2498
Registrován: úte bře 02, 2004 21:00

Re: Začátečníci - zkušenosti a rady jak jsem začínali

Příspěvek od RadkaS »

Panda píše:V tom má Samira pravdu. Jen bych změnil jedno slovo - ne že to babičky pochopí, ale že to začnou respektovat - protože babičky to ani později obvykle neuznají a budou se stál držet svých zvyků. Nebývají už moc pružně ve změně názorů a zvyků. Ani není třeba tak moc vysvětlování a obhajování, protože to stejně tak moc neuspěje, mělo by stačit jen předložení svého rozhodnutí a vyžadování respektování, bez nutnosti diskuze a obhajování (RadkoS ;-) ). Já ostatní doma a v okolí také nepřesvědčil, jen můj životní styl začali respektovat. Žij a nechej žít - my nenutíme měnit svůj život je (přestože s tím také nesouhlasíme), proč by oni měli nutit nás, proč by na to měli mít právo?
Pando, Ty jsi vedel, ze kdyz jsem cetla prohlaseni, ze to babicka pochopi, tak ze se to ve mne malinko bouri, vid :lol: ? Ocekavat, ze budu vsemi pochopena, to je opravdu hodne naivni. Nejlepsi zpusob, ktery se mi osvedcil je, ze se to proste oznami a vemte to na vedomi, protoze takhle to je a neminim s nikym o mem zivotnim stylu diskutovat. Je to tak, smirte se, protoze pokud se budete snazit proti tomu jit, vzdy narazite. Proste dat jasne najevo, ze pres to nejede vlak, je to muj zivot a me deti spadaji pod moji vychovu a neminim o tom s nikym diskutovat, protoze v tom mam jasno. Nekteri maji snahu porozumet, pak mam snahu vysvetlit. Nekteri tu snahu nemaji, tudiz ani ja snahu vysvetlovat nemam. Me by napriklad vubec nenapadlo zpochybnovat neci rozhodnuti o jeho vlastnim zivote. Pokud nejsem vyzvana, abych se vyjadrila, neni to moje vec. Totez ocekavam od druhych. V jistych situacich je namiste dat jiste veci jasne najevo.
Uživatelský avatar
RadkaS
Příspěvky: 2498
Registrován: úte bře 02, 2004 21:00

Re: Začátečníci - zkušenosti a rady jak jsem začínali

Příspěvek od RadkaS »

Zebynovyvitarian píše:Jo a klasika: "Co ty děcka z toho života mají?". Žádný sirup s vodou, žádnou fantu, ale JEN obyčejnou vodu. Tak děcka jsou ty poslední, co to řešej. Samozřejmě jsou přešťastné, když jim uvařím normální jídlo a po pečivu se můžou utlouct, a to se jim hned změní nálada a to mi oba o překot vyznávají lásku mamince. Tak nevím...
Deti Te budou respektovat natolik, nakolik se Ty dokazes prezentovat. Myslim, ze prirozena vlastnost deti je napodobovani svych rodicu. Pokud z Tebe budou citit jasne signaly, tak to take jasne prijmou. Ty jsi jejich mama, bylo by blby, kdyby na ne melo okoli silnejsi vliv nez Ty sama.
Lidka
Příspěvky: 231
Registrován: pát dub 23, 2010 11:34

Re: Začátečníci - zkušenosti a rady jak jsem začínali

Příspěvek od Lidka »

Zebynovyvitarian píše: Samozřejmě jsou přešťastné, když jim uvařím normální jídlo a po pečivu se můžou utlouct, a to se jim hned změní nálada a to mi oba o překot vyznávají lásku mamince. Tak nevím...
Popravde jsem u deti polevila ze dvou duvodu:
dcerka chodila natajno k babicce na sunku a sladke prede mnou schovavala
a ja sama jsem mela maslo na hlave ohledne me vlastni stravy :oops:
Paranoia :!: :twisted:
Ted se vic staram o moje svedomi, kupuju podle meho nazoru kvalitnejsi jidlo
doma varim velmi jednoducha jidla (vcera: jahly, kukurice, hrasek)
nastesti jim to chutna, ja se vymlouvam, ze varit neumim :wink: :lol: (ona je to pravda a ted uz vim, ze se to nezmeni),
dcerce jsem nosila ctyri roky do skolky a do skoly jidlo (musela jsem si sehnat MuDr. stempl), ted jsem upustila, protoze deti jsou pritahovany masem a jinymi nestoudnostmi... Doma se ji celkem prijatelne, ja si davam k veceri salat a deti se pridavaji - NENUTIM, jen nekdy lehce informuju o ucincich s priznanim, ze ja taky bojuju s chutemi, ale snazim se.

Po povoleni otezi u nas zmena k lepsimu :D
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Začátečníci - zkušenosti a rady jak jsem začínali

Příspěvek od Jindra »

Lidka píše:Popravde jsem u deti polevila ze dvou duvodu:
dcerka chodila natajno k babicce na sunku a sladke prede mnou schovavala
a ja sama jsem mela maslo na hlave ohledne me vlastni stravy. Ted se vic staram o moje svedomi, kupuju podle meho nazoru kvalitnejsi jidlo. Doma varim velmi jednoducha jidla. Po povoleni otezi u nas zmena k lepsimu
Úplně stejná situace u mne doma! Navíc v dablu, páč mám děti dvě, he he. Teda vlastně uffff.
Nemáš v profilu bydliště, škoda... kdybych to k Tobě náhodou neměl daleko, dal bych konzultaci :wink:
Oriana
Příspěvky: 230
Registrován: čtv lis 27, 2008 12:14
Bydliště: okres Mělník

Re: Začátečníci - zkušenosti a rady jak jsem začínali

Příspěvek od Oriana »

Omlouvám se, myslela jsem, že se jedná o babičku dětí, ne o jejich prababičku. Tam se už asi nedá změnit nic. Vzpomínám si jak moje babička nemohla překonat ani to, že syn je levák.
Zebynovyvitarian
Příspěvky: 102
Registrován: pát črc 31, 2009 22:31

Re: Začátečníci - zkušenosti a rady jak jsem začínali

Příspěvek od Zebynovyvitarian »

Jindra píše:
Lidka píše:Popravde jsem u deti polevila ze dvou duvodu:
dcerka chodila natajno k babicce na sunku a sladke prede mnou schovavala
a ja sama jsem mela maslo na hlave ohledne me vlastni stravy. Ted se vic staram o moje svedomi, kupuju podle meho nazoru kvalitnejsi jidlo. Doma varim velmi jednoducha jidla. Po povoleni otezi u nas zmena k lepsimu
Úplně stejná situace u mne doma! Navíc v dablu, páč mám děti dvě, he he. Teda vlastně uffff.
Nemáš v profilu bydliště, škoda... kdybych to k Tobě náhodou neměl daleko, dal bych konzultaci :wink:
Kdo - já nebo Lidka? Já Brno :-).
Zebynovyvitarian
Příspěvky: 102
Registrován: pát črc 31, 2009 22:31

Re: Začátečníci - zkušenosti a rady jak jsem začínali

Příspěvek od Zebynovyvitarian »

Panda píše:Jen drobnost - mě napadlo jestli nechceš zkusit babičce podstrčit nějaký časopis o zdravé výživě, třeba nechat někde se válet - když si něco přečte natištěné tak na to jistě hodně dá. Nebo možná i nějakou knížku?

S jinými maminkami je možná přece jen asi dobré přijít na nějakou jednoduchou rychlou lež. Skutečně se nedají vést rychlé filozofické úvahy. Nedávno jsme potkali ve vlaku známou přítelkyně která je silně alternativně založená (ta známá) - jenže když běžný rozhovor hustě prokládá slovy typu "slzy matky Země", to vypadá stašně blbě, přestože vím že její myšlenky jsou pravdivé.

Možná bychom měli pro tenhle účel založit vlákno "Rychlé výmluvy" s návrhy jak se snadno a ryche vykrucovat. :-)

Ad babička s vypětím sil přelouská jen tu Claudii... :-(
Ad jiné maminky: dnes na hřišti zas. Jako přátelské gesto (že jsem asi přijímána do party) vytáhla jedna sušenky s "marmeládou", dala to svojí dvouleťačce, a pak šla rovnou k mým dětem. Ne ke mně. Já hned volám nenene, jí trvá pár vteřin, než jí to zapálí, kouká na mě vyjeveně, vyděšeně, ruku se sušenkou stále před ksichtíky dětí, a pak se teda uklidí. Můj 4-letý chápe a nesonduje, 2-letý po sušence řve.
A prohlásila jsem (dnes tedy premiéra 8) ): Bezlepková dieta.
Tak to začaly o překot chápat a omlouvat se, že to nevěděly. A dál jsme už nic nerozebíraly. Mohu čekat příště na tomto hřišti soucitné otázky, a jak to teda děláme :-(. Ono vlastně vitarián - to je přece taky bezlepková dieta ne? :D A nelžu.

Velmi se přimlouvám za vlákno "Rychlé výmluvy". :)
Zebynovyvitarian
Příspěvky: 102
Registrován: pát črc 31, 2009 22:31

Re: Začátečníci - zkušenosti a rady jak jsem začínali

Příspěvek od Zebynovyvitarian »

Ano, počítám s tím, že ve školce jednou, ve škole jednou, atd... Ale teď jsou se mnou a tuto omezenou krátkou dobu to chci ovlivnit já sama při svém nejlepším svědomí, dokud to jde. Nějaký dobrý základ jim to podle mě dá, i když jsou tací, a to už jsem zmínila, kteří zastávají názor, že když od malička budou jíst VŠECHNO, tak tělo si vytvoří protilátky a bude s tím umět spolupracovat.
Ale taky to zní logicky :wink: .
Zebynovyvitarian
Příspěvky: 102
Registrován: pát črc 31, 2009 22:31

Re: Začátečníci - zkušenosti a rady jak jsem začínali

Příspěvek od Zebynovyvitarian »

cepheus píše:
Zebynovyvitarian píše:Samozřejmě jsou přešťastné, když jim uvařím normální jídlo a po pečivu se můžou utlouct, a to se jim hned změní nálada a to mi oba o překot vyznávají lásku mamince. Tak nevím...
Tomu nerozumím, jako děti že Ti vyznávají lásku, když jim dáš rohlík a nebo vařené jídlo ?
Ano, zlepší se jim nálada a pak to potřebují vyventilovat. Prostě se těšej na "normální jídlo" :-). Asi dělám něco blbě, no. Já zase umím vařit, ničit vše živé :lol: , ale chybí mi fantazie na to vita. A samotné ovoce zelenina vcelku, dle Grahama, kde není potřeba nic připravovat, celodenně, celotýdenně..., to jsem tedy ještě nezkoušela.
Jinak pro ujasnění - oni mi tu lásku vyznávají pořád, ale tím jídlem se to taky vyvolá :D .
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Začátečníci - zkušenosti a rady jak jsem začínali

Příspěvek od Jindra »

Zebynovyvitarian píše:Kdo - já nebo Lidka? Já Brno
Nó, dotaz to byl na Lidku, jak vyplývá z hierarchie diskuse, ale i Tobě dííík. No dyk si to zapiš do profilu :wink: ať je to zobrazeno pořád.
Uživatelský avatar
Samira
Příspěvky: 2326
Registrován: pon pro 28, 2009 19:56

Re: Začátečníci - zkušenosti a rady jak jsem začínali

Příspěvek od Samira »

Spomenula som si na trapenie kamaratky. Mala dve dcerky s rocnym rozdielom. Na pieskovisku sa musela premahat, aby "uvedomelym" matkam daco nepekne nepovedala. Vsetky sa svorne zalovali, ze ich deti odmietaju normalne papat, ze nechcu obedovat... Ale kazda pocas robenia pieskovych babovciciek tlacila do svojich deciek piskotky, cokoladky, tycinky, keksiky a sladke vody. A potom boli prekvapene, ze po prichode domov dieta odmietalo normalny obed.
Kamoska svojim detom vzala cistu vodu alebo caj, nanajvys jablko a ked zakazovala detom brat cukricky a keksicky od ostatnych mamin, pozerali na nu ako na vraha. Ona vsak so stravovanim deti problem nemala.
Nie je to lahke...
Uživatelský avatar
culka
Příspěvky: 1861
Registrován: pon črc 28, 2008 8:54

Re: Začátečníci - zkušenosti a rady jak jsem začínali

Příspěvek od culka »

Ked som potrebovala deti obcas odlozit u svokry, tak ich brala do vtedy parku za pionierskym a teraz prezidentskym palacom a tam sa chodili maminy pozerat ako sa krmi nenormalne decko. Moj drahy syncek nemohol byt na rukach a hltat po lyzickach, on musel lezat na chrbte a ja s tanierom a velkou lyzicou nad nim som to do tej diery ladovala. Islo o to zapchat co najskor ako tu vrtnu vezu v mexickom zalive, lebo zacal revat ako tur a vsetko rozprskal.
Nikdy s nimi neboli problemy s jedenim, ale to ani so mnou a ani teraz :lol:
Always hope for the best but be prepared for the worst.

"One who has journeyed in a strange land cannot return unchanged." C.S. Lewis
kartika
Příspěvky: 33
Registrován: úte kvě 18, 2010 18:15
Bydliště: Praha

Re: Začátečníci - zkušenosti a rady jak jsem začínali

Příspěvek od kartika »

Ahoj,

potřebovala bych poradit ohledně začátků s vitariánstvím.
Jde spíš o technické věci. Chtěla bych se zeptat, na pomocníky jako odšťavňovače a.t.d
Bude mi jako samotné stačit odšťavňovač jen mechanický plastový Healthy juicer? Já totiž mám Tefal elea duo s citrusovačem - čímž mi odpadá potřeba, aby uměl odšťavňovat i ovoce. Potřebuju vlastně jen na zelené listy.
Dále bych chtěla poradit s mlýnkem na obilí - stačil by vločkovač? A poradí si i s oříšky a semínky?

Víš řeším hodně finanční stránku věci - zkrátka Green star si koupit nemůžu......

Jinak jsem léta vegetarian, ale moje tělo se špatně vypořádává s vařeným jídlem. Mám hodně ekzémů a ty mě přestávají svědit ve chvíli, kdy jím jen syrové věci..... Potřebovala bych vyřešit ty přístroje, aby se mi trochu rozšířil jídelníček.
Jíst celý den jen ovoce, zeleninu a oříšky mi nejde. Po velkém množství ovoce mne ještě navíc moc bolí zuby a nemohu pak do ničeho kousnout....
levandulka
Příspěvky: 67
Registrován: pát říj 09, 2009 16:22

Re: Začátečníci - zkušenosti a rady jak jsem začínali

Příspěvek od levandulka »

kartika píše:Ahoj,

potřebovala bych poradit ohledně začátků s vitariánstvím.
Jde spíš o technické věci. Chtěla bych se zeptat, na pomocníky jako odšťavňovače a.t.d
Bude mi jako samotné stačit odšťavňovač jen mechanický plastový Healthy juicer? Já totiž mám Tefal elea duo s citrusovačem - čímž mi odpadá potřeba, aby uměl odšťavňovat i ovoce. Potřebuju vlastně jen na zelené listy.
Dále bych chtěla poradit s mlýnkem na obilí - stačil by vločkovač? A poradí si i s oříšky a semínky?

Jíst celý den jen ovoce, zeleninu a oříšky mi nejde. Po velkém množství ovoce mne ještě navíc moc bolí zuby a nemohu pak do ničeho kousnout....
Ahoj Kartika, ak máš kvalitný odšťavovač na ovozel, na zelené listy stačí Healthy juicer. Mlynček na obilie ani vločkovač vôbec nepotrebuješ. So semienkami a orieškami si poradí bežný el. mlynček na kávu, ale čo by som ti odporučila je určite dobrý mixér na smoothie :wink:
Ešte ti posielam pár liniek, ktoré mi zo začiatku pomohli a stále ma inšpirujú :D
http://www.choosingraw.com/
http://www.rawmazing.com/
http://vitakucharka.blog.cz/
http://www.goneraw.com/
Držím palce m:-)
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Začátečníci - zkušenosti a rady jak jsem začínali

Příspěvek od Panda »

Mně se výborně osvědčil na semínka (mák, len, slunečnice, kokos) ruční mlýnek na mák z Tesca za asi 200,- a na ořechy a mandle ruční mlýnek na ořechy také z Tesca za asi 200,-
kartika
Příspěvky: 33
Registrován: úte kvě 18, 2010 18:15
Bydliště: Praha

Re: Začátečníci - zkušenosti a rady jak jsem začínali

Příspěvek od kartika »

Děkuju moc za odpověď Levandulko,

a to v tom mlýnku na kávu sešrotuju i obilí? Našla jsem právě nějaké takové recepty. Nemám ještě na to, vzdát se i obilnin, je to to poslední, co jím zatím vařené. Jen bych je chtěla tedy jíst i za syrova. Je toho ze začátku dost nového a jak nevím co a jak, tak jím jen to ovoce a oříšky a dost hubnu - a to fakt nepotřebuju (169/50)........ a neporadila bys mi, co s těma bolavýma zoubkama po ovoci?
levandulka
Příspěvky: 67
Registrován: pát říj 09, 2009 16:22

Re: Začátečníci - zkušenosti a rady jak jsem začínali

Příspěvek od levandulka »

kartika píše:Děkuju moc za odpověď Levandulko,

a to v tom mlýnku na kávu sešrotuju i obilí? Našla jsem právě nějaké takové recepty. Nemám ještě na to, vzdát se i obilnin, je to to poslední, co jím zatím vařené. Jen bych je chtěla tedy jíst i za syrova. Je toho ze začátku dost nového a jak nevím co a jak, tak jím jen to ovoce a oříšky a dost hubnu - a to fakt nepotřebuju (169/50)........ a neporadila bys mi, co s těma bolavýma zoubkama po ovoci?
Kartika, môj mlynček na kávu zošrotuje aj obilie :wink: Inak, možno by bolo fajn skúsiť obilie naklíčiť, zvýši sa nutričná hodnota a malo by sa lepšie tráviť :)
Čo sa týka ovocia, mne najviac vyhovuje rozmixované na smoothie, potom by zúbky a sánka nemuseli bolieť :) A máš dobrý mixér?
Uživatelský avatar
Sweetie
Příspěvky: 3163
Registrován: sob říj 11, 2008 19:02
Bydliště: UK

Re: Začátečníci - zkušenosti a rady jak jsem začínali

Příspěvek od Sweetie »

Panda píše: Skutečně se nedají vést rychlé filozofické úvahy. Nedávno jsme potkali ve vlaku známou přítelkyně která je silně alternativně založená (ta známá) - jenže když běžný rozhovor hustě prokládá slovy typu "slzy matky Země", to vypadá stašně blbě, přestože vím že její myšlenky jsou pravdivé.
:) me to proste rozesmalo, Pando jsi vtipnej.
Uživatelský avatar
Sweetie
Příspěvky: 3163
Registrován: sob říj 11, 2008 19:02
Bydliště: UK

Re: Začátečníci - zkušenosti a rady jak jsem začínali

Příspěvek od Sweetie »

Zebynovyvitarian, jsi statecna, je to s ceskyma lidma tezky, podle toho co zazivas, jsou drzy jak vopice ty mamky, at uz s umyslem jakymkoliv. treba tady se respektuje rodic -nejdriv se jde k nemu o dovoleni a pak se teprve muze nekdo priblizit k diteti. natoz mu neco bez dovoleni dat, za to by byla pekna turma.
jsem pro 'bezlepkovou' to je jakysi medicinsky termin, ci obrana, a nikdo poradne nevi co to znaci; oproti vegetarian je spis oznaceni mody nebo smeru ze sprajcu, tak bych to citila.
kartika
Příspěvky: 33
Registrován: úte kvě 18, 2010 18:15
Bydliště: Praha

Re: Začátečníci - zkušenosti a rady jak jsem začínali

Příspěvek od kartika »

Levandulko mixér na smoothie taky ještě nemám. Mám ten odšťavnovač Tefal Elea duo a mixér pouze tyčový.
O těch šrotovaných obilninách se zmiňuji kvůli receptům na zapisnik.vitarian.cz, tak zkusím ten tvůj mlýnek na kávu...... :wink:
Děkuju moc za radu
Longerr

Viterian "kucharka"

Příspěvek od Longerr »

Ahojte,
som uplny zaciatocnik, resp som este ani nezacal ale rad by som, na tomto webe som toho uz dost precital a viem priblizne co a jak ale rad by som od vas dostal jednu radu, pretoze je jedna vec ktoru si vcelku nedokazem predstavit, jak si zorganizovat jedalny listok ovocia a zeleniny na kazdy den, cely tyzden, mesiac atd, resp hladam nejake dobre "kucharske" knihy kde by boli urcite napady co na ranajky, obed veceru resp v priebehu celeho dna. A jak je to teda s ovocim a zeleninou kedze su striekane a tym padom obsahuju aj nezdrave veci pre telo, kupovat len bio? Diky

S pozdravom

Juro
levandulka
Příspěvky: 67
Registrován: pát říj 09, 2009 16:22

Re: Začátečníci - zkušenosti a rady jak jsem začínali

Příspěvek od levandulka »

Ahoj Juro, trochu vyššie som uviedla niekoľko liniek so skvelými receptami. Inak v češtine vyšla výborná knižka SLUNEČNÍ ŽIVÁ STRAVA :)
http://www.ifp-publishing.cz/products/s ... va-strava/
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: Viterian "kucharka"

Příspěvek od buc11 »

Longerr píše:Ahojte,
som uplny zaciatocnik, resp som este ani nezacal ale rad by som, na tomto webe som toho uz dost precital a viem priblizne co a jak ale rad by som od vas dostal jednu radu, pretoze je jedna vec ktoru si vcelku nedokazem predstavit, jak si zorganizovat jedalny listok ovocia a zeleniny na kazdy den, cely tyzden, mesiac atd, resp hladam nejake dobre "kucharske" knihy kde by boli urcite napady co na ranajky, obed veceru resp v priebehu celeho dna. A jak je to teda s ovocim a zeleninou kedze su striekane a tym padom obsahuju aj nezdrave veci pre telo, kupovat len bio? Diky

S pozdravom

Juro
můžeš být klidný, vše varené je též stříkané,
já jím furt to samý a nebo různý, podle toho co mám, hlavně aby to bylo zralý, chutnalo ti to a bio je snad lepší, ale lepší je ultrazralý
nejlepší je začít a možná po čase budeš radit sám co je nejlepčí
osobně, měl-li bych se patlátovat s recepty, začal bych rači zas s vepřovou hlavou, to je jednodušší
Uživatelský avatar
Lea
Příspěvky: 17
Registrován: úte črc 06, 2010 11:33

Re: Začátečníci - zkušenosti a rady jak jsem začínali

Příspěvek od Lea »

Ahoj vespolek, jsem tu nováček, a tak se hlásím:) Zatím zkouším, hledám, poznávám (sebe). Je to tu moc příjemné a inspirativní, tak už nechci být bezejmenný návštěvník, co pokradmu sleduje dění, přijde mi to takové ... divné :) . Přeju všechno Dobro vám všem.
love&peace
Uživatelský avatar
Samira
Příspěvky: 2326
Registrován: pon pro 28, 2009 19:56

Re: Viterian "kucharka"

Příspěvek od Samira »

buc11 píše:můžeš být klidný, vše varené je též stříkané
Buc, vdaka.
Ani nevies, aky jednoduchy a pravdivy argument si mi teraz dal pre vsetkych pakov, co mi tvrdia, ze moj jedalnicek je plny striekaneho ovozelu.
Take jednoduche a neprisla som na to sama...
Uživatelský avatar
Samira
Příspěvky: 2326
Registrován: pon pro 28, 2009 19:56

Re: Začátečníci - zkušenosti a rady jak jsem začínali

Příspěvek od Samira »

Lea píše:Ahoj vespolek, jsem tu nováček, a tak se hlásím:) Zatím zkouším, hledám, poznávám (sebe). Je to tu moc příjemné a inspirativní, tak už nechci být bezejmenný návštěvník, co pokradmu sleduje dění, přijde mi to takové ... divné :) . Přeju všechno Dobro vám všem.
Ahoj, vitaj, cit sa tu dobre :D
Uživatelský avatar
Lea
Příspěvky: 17
Registrován: úte črc 06, 2010 11:33

Re: Začátečníci - zkušenosti a rady jak jsem začínali

Příspěvek od Lea »

Děkuju za přivítání! Hned mám na vás zkušenější dvě otázky: Proč mám po vařeném depky? A proč mám po vařeném a všeobecně po složitém jídle z plna ingrediencí tendenci pořád jíst, kdežto po syrovém problémy s vůlí nemám (přesněji dá se to)? Přiznávám se, že jsem bývala (před 5 lety) anorektička, a přes veganství, normoš vařoš, bulimickou fázi, vegetariánství, přejídání, opětné skoro-nejezení, opětné vegetariánství, další přejídání a ajurvédu jsem se dostala k půstům a k vám. K tomu směřuje moje poslední otázka: Upravuje raw strava metabolismus? Mám ho po svých hokusech poněkud zmaten.
love&peace
Uživatelský avatar
Sweetie
Příspěvky: 3163
Registrován: sob říj 11, 2008 19:02
Bydliště: UK

Re: Začátečníci - zkušenosti a rady jak jsem začínali

Příspěvek od Sweetie »

na to prides sama jestli upravuje metabolismus, muze i nemusi. zalezi na pristupu. vareny jidlo s obsahem vsi ty soli je droga, tak je k tomu potreba napr pristoupit, je tedy nutne ji obchazet milovym obloukem.
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Začátečníci - zkušenosti a rady jak jsem začínali

Příspěvek od Jindra »

Lea píše:Proč mám po vařeném depky?
Není to jen psychika "zase jsem snědla vařeninu"? Jinak samozřejmě po vařeným je tělo unavené intenzivní výrobou trávicích enzymů (které mělo dostat leč nedostalo v raw stravě), takže jsi bez energie, otrávená, v depce.
Lea píše:A proč mám po vařeném a všeobecně po složitém jídle z plna ingrediencí tendenci pořád jíst
Páč naplníš žaludek anorganickou hmotou, ale ne živinami. Obrovským problémem je deficit enzymů. Tělo je tedy nacpané jídlem, ale stále podvyživené, takže dychtí po vitaminech minerálech prvcích, které potřebuje a které ve vařenině nedostává.
Návštěvník

Re: Začátečníci - zkušenosti a rady jak jsem začínali

Příspěvek od Návštěvník »

Sweetie píše:na to prides sama jestli upravuje metabolismus, muze i nemusi. zalezi na pristupu. vareny jidlo s obsahem vsi ty soli je droga, tak je k tomu potreba napr pristoupit, je tedy nutne ji obchazet milovym obloukem.
Pristup - zdostatek duchovniho procitovani aktu prijimani stravy do sebe kombinovany s praci na svem fyzickem tele? Nebo myslis jiny pristup? Ad droga - nelehko se mi priznavalo, ze drogou byla pro me chut sladka. Abstinuju, takze minuly cas je zatim predcasny. :?
Návštěvník

Re: Začátečníci - zkušenosti a rady jak jsem začínali

Příspěvek od Návštěvník »

Jindra píše:
Lea píše:Proč mám po vařeném depky?
Není to jen psychika "zase jsem snědla vařeninu"? Jinak samozřejmě po vařeným je tělo unavené intenzivní výrobou trávicích enzymů (které mělo dostat leč nedostalo v raw stravě), takže jsi bez energie, otrávená, v depce.
Lea píše:A proč mám po vařeném a všeobecně po složitém jídle z plna ingrediencí tendenci pořád jíst
Páč naplníš žaludek anorganickou hmotou, ale ne živinami. Obrovským problémem je deficit enzymů. Tělo je tedy nacpané jídlem, ale stále podvyživené, takže dychtí po vitaminech minerálech prvcích, které potřebuje a které ve vařenině nedostává.
Já ve svých (šťastně skončených - žiju) bojích s anorexií a dalšími "poruchami" nemívala absolutně žádnou ideu o tak zásadním rozdíle vařo - nevařo. Takže to myslím nebylo tak, jak navrhuješ. Spíš teď když se v tom začínám orientovat, mi přijde, že Tvá odpověď na mou druhou otázku (děkuju Ti, Jindro) je i částečně odpovědí na tu první. A asi to jde ještě dál. Protože raw vnímám jako božskou manu nabitou univerzální láskou, která se vařením vyvaří, takže má člověk deficit i jiný než vitaminózní, cpe se a cpe se a cpe se a neví prečo...
Jak je mi teď hezky tu mezi Vámi! :)
Uživatelský avatar
Lea
Příspěvky: 17
Registrován: úte črc 06, 2010 11:33

Re: Začátečníci - zkušenosti a rady jak jsem začínali

Příspěvek od Lea »

A ještě jednou já, omlouvám se předem za tak triviální otázku (nebo vita vtip dne, ale fakt bych to ráda věděla). Je 100% raw natrvalo pro každého? Bo jsou i tací, kterým objektivně semo tamo té rybky nebo sýrečku třeba?
love&peace
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: Začátečníci - zkušenosti a rady jak jsem začínali

Příspěvek od buc11 »

Lea píše:A ještě jednou já, omlouvám se předem za tak triviální otázku (nebo vita vtip dne, ale fakt bych to ráda věděla). Je 100% raw natrvalo pro každého? Bo jsou i tací, kterým objektivně semo tamo té rybky nebo sýrečku třeba?
ne, je to len pre vyvolencou
Renáta
Příspěvky: 5025
Registrován: pon črc 17, 2006 16:39

Re: Začátečníci - zkušenosti a rady jak jsem začínali

Příspěvek od Renáta »

:D Obľúbené Bucove konštatovanie. Pravdivé :wink:
Uživatelský avatar
Lea
Příspěvky: 17
Registrován: úte črc 06, 2010 11:33

Re: Začátečníci - zkušenosti a rady jak jsem začínali

Příspěvek od Lea »

Tak "Návštěvník" jsem byla já, nevím, jak se mi to podařilo :( Omlouvám se.
Děkuju, Buci, za jasnou odpověď! Další otázky přijdou, mám jich v hlavě moc.
Jsem nesmírně vděčná, že mám někde možnost ventilovat pocity štěstí, kdy se po půstu zaplním energií z čerstvé mrkve. Je mi tak nááádherně! Zdravím vás všechny a přeju všechno Dobro.
love&peace
Uživatelský avatar
Lea
Příspěvky: 17
Registrován: úte črc 06, 2010 11:33

Re: Začátečníci - zkušenosti a rady jak jsem začínali

Příspěvek od Lea »

Celé vita fórum je nádherně nabité věděním. Pořád lovím odpovědi na své otázky a děkuju vám všem.
Je mi smutno z toho, že můj bratr, se kterým jsme se vždy měli moc rádi, má ke mně teď odměřený, povýšenecký a pohrdavý postoj z perspektivy gurmánského megamasožrouta, který je zdráv jak rybka a jehož žaludek raw spatřil pouze u stolování s někým jiným. Je mi to líto :( Tak si jen vylívám srdíčko.
love&peace
Fiona
Příspěvky: 3386
Registrován: úte úno 19, 2008 7:06
Bydliště: Buenos Aires, Argentina

Re: Začátečníci - zkušenosti a rady jak jsem začínali

Příspěvek od Fiona »

Lei, obavam se ze bratrovo odmerene chovani muze souviset spis s nedostatkem nadhledu, nez s jidlem jako takovym. Oni lidi si zvyknou na vsecko, i kdybys jedla stary boty, pokud jim to podas s nalezitou gracii 8) Ty kopce na tom obrazku, nejsou to nahodou vikingske mohyly v Gamla Uppsala?
Vyhrazuji si svate pravo na omyly!
Uživatelský avatar
Lea
Příspěvky: 17
Registrován: úte črc 06, 2010 11:33

Re: Začátečníci - zkušenosti a rady jak jsem začínali

Příspěvek od Lea »

Asi máš pravdu. A já to beru příliš osobně (ono i pár let po vyléčení poruch příjmu potravy se těžko stravují nevhodné poznámky o jídle). Takže nadhled tu chybí na obou stranách :D
Gamla Uppsala - Fionko, já su tak šťastné, že to někdo tady zná! Když jsme u toho - pár slov o mně. Abych tu nebrouzdala tak inkognito.

Mám to v cyklech. Pokud jsem na sobě v minulosti denně tvrdě nepracovala, stával se ze mě vždycky závislák na jídle. Buď příliš mnoho sportu, nebo příliš mnoho jídla. Když jsem se před měsícem a něco vrátila ze Sverige do Čech, byla jsem doslova plná: plná prožitků, ale taky plná fyzicky, no úplně ucpaná jídlem. Už první den, tedy zahájený časným vstáváním a letem do ČR, jsem začala automaticky držet svůj první půst (ty bláznivé anorektické před lety nepočítám). Ukončila jsem ho už po třetím dnu, jelikož jsem se dozvěděla, že mám boreliózu a musela jsem brát antibiotika (vééééélmi jsem se rozpakovala začít je brát, rácio nechuť přebilo). Dále jsem pilně studovala informace a našla si vás (nás :) ). Takže Sverige bylo vlastně spouštěčem procesu, který mě sem dovedl. To na vysvětlenou obrázku. Vlastně ses na to ani neptala, ale tož to já se zase nemůžu nezeptat: Jakpakto že znáš Gamla Uppsalu?
love&peace
Fiona
Příspěvky: 3386
Registrován: úte úno 19, 2008 7:06
Bydliště: Buenos Aires, Argentina

Re: Začátečníci - zkušenosti a rady jak jsem začínali

Příspěvek od Fiona »

No ziju podle hesla "pamatuj si svoje kopecky" 8)
Ne, ted vazne. Ve Svedsku jsem par let zila, sice prevazne v Göteborgu, ale v Uppsale taky chvilku. Uz jsem si rikala ze jestli tam zijes, ze jestlipak vis kolik lesnich jahod roste v lese na zapadni strane jezera Sunnersta :) I kdyz tam jsou jich vsude mraky, ani netreba kvuli nim k jezeru... Jo, taky jsem na vita presla jeste ve Svedsku, tam bylo fajn :)

Uprimne receno, nevim nakolik je vitastrava lekem na poruchy prijmu potravy. Skoro to vypada tak jako by to u nekterych lidi spis spoustelo... nebo lepereceno dalo novou zaminku k stresovani ... ale na druhou stranu, kdyz to clovek dokaze ukocirovat, stoji to za to :) Jak po zdravotni a "esteticke" strance, tak i pokud jde o chut do zivota. Akorat nema cenu trapit se nad poklesky a vubec se brat moc vazne.

Beda kazdemu kdo by chtel ukazovat prstem na kostlivce v me skrini! 8) Nejdriv se odmitnu urazit ci zasmusit, a pokud to nestaci, vezmu dotycneho s laskou a mirem v srdci kostlivcem rovnou po hlave. Neco ve stylu - "no vidis, oba vime ze jsem mela ve zvyku jist jako prase, takze ted kdyz jim prozmenu chvilku zdrave, prestan pindat a radsi me koukej pekne pochvalit, at mi to vydrzi co nejdyl, za chvili mi budes zavidet ze mam min bedaru nez ty..." :)
Vyhrazuji si svate pravo na omyly!
Návštěvník

Re: Začátečníci - zkušenosti a rady jak jsem začínali

Příspěvek od Návštěvník »

Já jsem taky toho názoru, že jídlo (nebo přechod na jakýkoli určitý způsob stravování) nemůže PPP vyléčit. Je to v hlavě a v srdci. Když jsem si jídlo klasifikovala jako odříkaný chleba, pak jsem si zákonitě ukrojila největší krajíc. To se to úkosným Mudrům a veleobjemným psychiatričkám líbilo, jak do mě napchávali svíčkovou se třema a kusem popravené krávy! Brr. To je ten nejspolehlivější způsob, jak si poruchu udržet, a zajistit tak Mudrům pendlující trosku. Já si to ale (hooodně časem) u.v.ě.d.o.m.i.l.a a pochopila jsem (se) proč. Teď už se jen zbavuju reziduí, jsou to takový spíš srandičky. Naprosto souhlasím, že se člověk nesmí brát moc vážně. :) Díky.

Kdokoli se jen otře o skříň s mým kostlivcem, vyletí Lea z krabičky, která místo rambajzu spustí brekot. Na tom mě baví to, že za nastavení zrcadla pak k bližnímu pocítím vlnu vděku a lásky. Většinou ale až když se vyspím :mrgreen:

Jé, tak Tys žila v milovaném Sverige! Do Sunnersty jsem jezdila moc ráda. (Tam je takový les Norra Lunsen a taková chajda Lunsentorpet, kam jsem šla na samotku a kde mi docvakla spousta věcí.) Já se tam zase chystám, až (jestli) v září přesvědčím státnicovou porotu, že už mě vlastně nechcou :D
Uživatelský avatar
Lea
Příspěvky: 17
Registrován: úte črc 06, 2010 11:33

Re: Začátečníci - zkušenosti a rady jak jsem začínali

Příspěvek od Lea »

Tak jsem Ti poslala odpověď a pak zjistila, že mi opět nefunguje automat. přihlášení. :D Jsem šikula na tohleto. Takže až se objeví Návštěvník, tak to su já.
love&peace
Uživatelský avatar
hugo
Site Admin
Příspěvky: 1749
Registrován: úte bře 07, 2006 8:25
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Začátečníci - zkušenosti a rady jak jsem začínali

Příspěvek od hugo »

Lea píše:Tak jsem Ti poslala odpověď a pak zjistila, že mi opět nefunguje automat. přihlášení. :D Jsem šikula na tohleto. Takže až se objeví Návštěvník, tak to su já.
Že nejsi přihlášená poznáš podle toho, že to po tobě chce před odesláním opsat kód z obrázku. Je lepší si text zkopírovat, přihlásit a vložit ho znovu. Pokud to odešleš jako nepřihlášená, tak se to objeví až po mém schválení, což může trvat i několik hodin.
„Zemi nedědíme po předcích, nýbrž si ji jen vypůjčujeme od našich dětí.“
Antoine de Saint-Exupéry

Kontakt: admin@vitrawian.eu
Uživatelský avatar
Lea
Příspěvky: 17
Registrován: úte črc 06, 2010 11:33

Re: Začátečníci - zkušenosti a rady jak jsem začínali

Příspěvek od Lea »

Už si dám pozor, děkujuuuu! Slunný den přeju. :)
love&peace
Cacao
Příspěvky: 3
Registrován: ned čer 13, 2010 11:41

Re: Začátečníci - zkušenosti a rady jak jsem začínali

Příspěvek od Cacao »

Ahoj Leo, bylo by možné zkontaktovat tě na email nebo nějak jinak soukromně?
Uživatelský avatar
Lea
Příspěvky: 17
Registrován: úte črc 06, 2010 11:33

Re: Začátečníci - zkušenosti a rady jak jsem začínali

Příspěvek od Lea »

Ahoj Cacao, tak mi třeba pošli soukromou zprávu, když soukromě :D
love&peace
Odpovědět