Mléko přímo od kraviček :)

Místo pro tipy na nákupy a pro soukromou inzerci.

Moderátor: hugo

Matthew0pw
Příspěvky: 5
Registrován: sob kvě 12, 2012 21:59

Mléko přímo od kraviček :)

Příspěvek od Matthew0pw »

Ahoj fruťáci!
Už nějakou dobu sleduju Rawbrahs, kteří se asi po roce na 8/1/1 rozhodli, že začnou jíst živočišné produkty. V jejich případě syrové kravské mléko, syrová vejce a občas maso. Rád experimentuju a chci zkusit, jak moje tělo zareaguje. Nikdy jsem ještě mléko přímo od krávy nepil, a tak se vás chci zeptat, kde seženu farmáře v okolí Prahy, který mi prodá syrové mléko? Na internetu nemůžu vůbec nic najít.. pořád jenom ty automaty, ale to se mi moc nelíbí...
Matthew0pw
Příspěvky: 5
Registrován: sob kvě 12, 2012 21:59

Re: Mléko přímo od kraviček :)

Příspěvek od Matthew0pw »

Rawbrahs - odkaz na jejich kanál, kdyby někdo nevěděl o kom je řeč ;)
http://www.youtube.com/user/RawBrahs/videos?view=0
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: Mléko přímo od kraviček :)

Příspěvek od buc11 »

Matthew0pw píše:Ahoj fruťáci!
Už nějakou dobu sleduju Rawbrahs, kteří se asi po roce na 8/1/1 rozhodli, že začnou jíst živočišné produkty. V jejich případě syrové kravské mléko, syrová vejce a občas maso. ...
zajímavé, já to měl opáčně
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Mléko přímo od kraviček :)

Příspěvek od Jindra »

Matthew0pw píše:Rawbrahs - odkaz na jejich kanál, kdyby někdo nevěděl o kom je řeč ;)
http://www.youtube.com/user/RawBrahs/videos?view=0
mně se začaly svaly rýsovat jedině poté, co jsem cvičil. tím myslím - fakt cvičil, posiloval. bez ohledu na to, co jsem jedl. jsou to vymakaní kluci, ale díky 811 to myslím nebude.
btw velmi zajímavých prorýsování mých svalů jsem si všiml zejména po braní zelenáčů, což mne překvapilo, snad budou podobně působit i jarní zelenáče z louky za městem,

automatu na mléko se neboj, všechno je v nerezu, ušetříš čas, než jezdit shánět někde za Prahu. no kdybys už sháněl, tak si ohlídej, aby se krávy pásly venku volně ve dne v noci na lukách, to je pak přece jen rozdíl
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Mléko přímo od kraviček :)

Příspěvek od Panda »

Údajně se jakost mléka může dost lišit (i u mlékomatů i u farmářů) v závislosti nejen na krmivu, ale i na plemenu - častý je holštýnský skot, který má vysokou dojivost, ale mléko je řídké, málo tučné a málo bílkovinné (usazením se nevytvoří smetana). Takže je to třeba vyzkoušet a vysledovat. V současnosti se mléko do automatů už slabě pasterizuje, aby se odstranily choroboplodné zárodky (bývaly problémy s průjmy).

Přítelkyně bere občas čerstvé mléko od známé farmářky, chuť jak čistá smetana. Když se nestačilo vypít a zkyslo, tak jsme ho převařili (do varu, ale prý by se nemělo až tak vysoko) a procezením přes sítko získali výborný tvaroh a syrovátku, obojí moc dobré, tvaroh připomínal některé ty kvalitní sýry jako např. Cottage a syrovátka byla jak výborné mléko a osvěžující.
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: Mléko přímo od kraviček :)

Příspěvek od buc11 »

Panda píše:Údajně se jakost mléka může dost lišit (i u mlékomatů i u farmářů) v závislosti nejen na krmivu, ale i na plemenu - častý je holštýnský skot, který má vysokou dojivost, ale mléko je řídké, málo tučné a málo bílkovinné (usazením se nevytvoří smetana). Takže je to třeba vyzkoušet a vysledovat. V současnosti se mléko do automatů už slabě pasterizuje, aby se odstranily choroboplodné zárodky (bývaly problémy s průjmy).

Přítelkyně bere občas čerstvé mléko od známé farmářky, chuť jak čistá smetana. Když se nestačilo vypít a zkyslo, tak jsme ho převařili (do varu, ale prý by se nemělo až tak vysoko) a procezením přes sítko získali výborný tvaroh a syrovátku, obojí moc dobré, tvaroh připomínal některé ty kvalitní sýry jako např. Cottage a syrovátka byla jak výborné mléko a osvěžující.
co je míněno slabě pasterizuje.
myslím, že se využívá ultrapaster, tedy na tisícinu sekundy na tisíc stupňů, tedy čísla jsem vycucal z prstu, ovšem v obou případech v delším období je pro normálně se stravující smrtící, a když tak aspoň spolehlivě chorobnosti přinášející, vlastní mladistvá zkušenost
Navíc my co víme, že choroboplodné zárodky neexistují, jde o totální ovádovinu
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Mléko přímo od kraviček :)

Příspěvek od Panda »

"Šetrná pasterizace" by měla znamenat 72°C po dobu 15-30 sekund.

Jo, s choroboplodnými zárodky je to stejné jako chtít se zbavit candidy vymícením bakterií candidy.
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Mléko přímo od kraviček :)

Příspěvek od Panda »

Koukal jsem dnes na mlékomat před zličínským Tesco v Praze. Mléko tam dodává Poláček - farma Hole. Vedou tam denní záznamy kdy doplňují čerstvé mléko (každé ráno, myslím psali v 8:30h). Chlubí se kvalitou (tučnost 3-4%). Vypadalo to slušně, možná by to za zkoušku stálo.
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Mléko přímo od kraviček :)

Příspěvek od Jindra »

.
co máme automat tady ve městě, z chovatelem jsem několikrát mluvil, páč mne to zajímá, a tady máme mléko fakt krásně tučné (vidím po odstátí), přímo nadojené (jen hned zchlazené), jasněže denně dodávané a občas si z něj dělám jedinou věc - dobroučkou kyšku, buď na zelesalát, nebo jako základ pro SP
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Mléko přímo od kraviček :)

Příspěvek od Panda »

Jindro a neptal ses ho zda ho "šetrně pasterizují" nebo zda ho tam lijí jak je zrovna po nadojení?

...aha, z tohohle usuzuji, že s ním nic víc nedělá, jen ho hned zchladí, co? "...přímo nadojené (jen hned zchlazené)..."
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Mléko přímo od kraviček :)

Příspěvek od Jindra »

.
jo ptal, nepasteruje. jinak bych mu na to mléko nechodil. ono by aj hůř kysalo, kdyby pasteroval.
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
dvdmchl

Re: Mléko přímo od kraviček :)

Příspěvek od dvdmchl »

Minulej tejden chlápek, ke kterému si jezdíme, pro mlíko povídal, že do automatů, které tady už zrušili, dávali jeho "kolegové" farmáři mléko, které by jinak neprošlo kontrolou. Prý tam dávali mléko i od krav které byly jeěště v léčení. Ne že by to tak muselo být všude. Jen už jsem zjistil, že v tváří tvár je těžší podvádět, než přes automat.
Janek
Příspěvky: 2178
Registrován: ned dub 21, 2013 15:19

Re: Mléko přímo od kraviček :)

Příspěvek od Janek »

- to jako z mlékomatů se nedělají kontrolní náběry? Mě by ohromně zajímalo, co dělají s mlékem, když tam vyzbyde, to jen dolejí do vrchu tanku anebo to staré opravdu vylejí pro krmné účely, jak deklarují? A nějakého žurnálu jsem si tam také nevšiml a smetana v mléce nebyla.

http://www.ceskatelevize.cz/zpravodajst ... z-jen-pet/
Panda píše:"Šetrná pasterizace" by měla znamenat 72°C po dobu 15-30 sekund.
Pasterizace = zahřátí na 72 °C na 15 sekund
UHT = zahřátí na 135-150 °C na 1–2 sekundy

viz
UHT mléko je velmi rozšířené v Evropě, méně je přijímané v Severní Americe. Mnoho lidí věří, že lepší jsou pasterizované potraviny kvůli méně agresivní úpravě (u mléka ohřátí na 72 °C na alespoň 15 sekund), což však výrobci UHT produktů popírají.
http://cs.wikipedia.org/wiki/UHT
1. Proč jsme iracionální.
2. Máte paranormální schopnosti? Pak dostanete milion korun viewtopic.php?t=8325#p190690
3. NEberu od statu, nemocenske jsem nebral, ani nepamatuji a platim a platim na tu vetsinu ceskeho naroda, kteri od statu berou. A Vy?
4. Kurt Tackmann : “Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora.”
Janek
Příspěvky: 2178
Registrován: ned dub 21, 2013 15:19

Mléko přímo od kraviček :)

Příspěvek od Janek »

Jj to vime, myslim ze i sunka se pasteruje, tedy max 72*C jak domaci (mam sunkovar:-), tak ta prumyslova (viz Jidlo sro na Stream.cz tusim dil 2 nebo 3)

Z hlediska Raw tedy sunka je nevarena :-)
1. Proč jsme iracionální.
2. Máte paranormální schopnosti? Pak dostanete milion korun viewtopic.php?t=8325#p190690
3. NEberu od statu, nemocenske jsem nebral, ani nepamatuji a platim a platim na tu vetsinu ceskeho naroda, kteri od statu berou. A Vy?
4. Kurt Tackmann : “Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora.”
ravima
Příspěvky: 449
Registrován: pon dub 11, 2011 20:53

Re: Mléko přímo od kraviček :)

Příspěvek od ravima »

Janek píše:Z hlediska Raw tedy sunka je nevarena :-)
Raw neznamená nevařené, ale syrové (většinou do 42C). 72C fakt není raw ani náhodou :)
Janek
Příspěvky: 2178
Registrován: ned dub 21, 2013 15:19

Re: Mléko přímo od kraviček :)

Příspěvek od Janek »

Vzdyt je to jen 15 vterin :-)
1. Proč jsme iracionální.
2. Máte paranormální schopnosti? Pak dostanete milion korun viewtopic.php?t=8325#p190690
3. NEberu od statu, nemocenske jsem nebral, ani nepamatuji a platim a platim na tu vetsinu ceskeho naroda, kteri od statu berou. A Vy?
4. Kurt Tackmann : “Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora.”
ravima
Příspěvky: 449
Registrován: pon dub 11, 2011 20:53

Re: Mléko přímo od kraviček :)

Příspěvek od ravima »

Janek píše:Vzdyt je to jen 15 vterin :-)
A? To bohatě stačí na zničení všech enzymů (a právě o ty v raw stravě jde), však kvůli tomu se to taky provádí, bez enzymů a mikroorganismů to pak déle vydrží.
Janek
Příspěvky: 2178
Registrován: ned dub 21, 2013 15:19

Re: Mléko přímo od kraviček :)

Příspěvek od Janek »

Všechny enzymy jsou pak úplně zničeny při teplotě 48°C..

Při pasteraci nedochází ke sterilaci..

A teď, co je lepší, mít živou stravu i s všelijakými breberkami anebo pasterovanou? Patrně je moc brzo na jednoznačný závěr.
1. Proč jsme iracionální.
2. Máte paranormální schopnosti? Pak dostanete milion korun viewtopic.php?t=8325#p190690
3. NEberu od statu, nemocenske jsem nebral, ani nepamatuji a platim a platim na tu vetsinu ceskeho naroda, kteri od statu berou. A Vy?
4. Kurt Tackmann : “Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora.”
Uživatelský avatar
Syrovozrout
Příspěvky: 781
Registrován: stř črc 13, 2011 21:53

Re: Mléko přímo od kraviček :)

Příspěvek od Syrovozrout »

Janek píše:Všechny enzymy jsou pak úplně zničeny při teplotě 48°C..

Při pasteraci nedochází ke sterilaci..

A teď, co je lepší, mít živou stravu i s všelijakými breberkami anebo pasterovanou? Patrně je moc brzo na jednoznačný závěr.
"Při pasteraci nedochází ke sterilaci" - Takže máš sice pasterovanou od těch méně nebezpečných ale zároveň se zbylými všelijakými odolnými breberami, které po uvolnění místa (po strojené likvidaci těch ostatních druhů) mají pré.
Naposledy upravil(a) Syrovozrout dne stř kvě 07, 2014 2:26, celkem upraveno 2 x.
"K čemu by jim byla znalost všech těch postupů, které by najednou nemohli využít? Co by jim chybělo?
Chybělo by jim to bohatství, neboli zdroje či kapitál. Neboli uskladněné předchozí úsilí. Veškeré bohatství lze zničit, veškeré bohatství lze spotřebovat."
"Nejelegantnějším způsobem krádeže je zavedení vynucených peněz (následný přístup k tiskařskému stroji-dnes elektronicky).Držitel nově vytvořených peněz budí zdání, že někdy v minulosti vykonal produktivní čin a pomocí běžných transakcí odebírá produktivním plody jejich úsilí.(Pohrůžka násilí je zde skryta v nemožnosti účastníků transakce beztrestně odmítnout „zákonné platidlo" jako protihodnotu za svůj produkt.)"
Janek
Příspěvky: 2178
Registrován: ned dub 21, 2013 15:19

Re: Mléko přímo od kraviček :)

Příspěvek od Janek »

Ad1) a tento názor máš podložené kterými studiemi, anebo to jen tak "cejtíš" jako správnější?

Ad2) vůbec jsem nepobral... Když už jsi to ale načal, koho budeš volit?
1. Proč jsme iracionální.
2. Máte paranormální schopnosti? Pak dostanete milion korun viewtopic.php?t=8325#p190690
3. NEberu od statu, nemocenske jsem nebral, ani nepamatuji a platim a platim na tu vetsinu ceskeho naroda, kteri od statu berou. A Vy?
4. Kurt Tackmann : “Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora.”
zuzanka28

Re: Mléko přímo od kraviček :)

Příspěvek od zuzanka28 »

Před domem máme automat na mléko. Jde dost na odbyt a mění to opravdu každý den, někdy i 2x. Všechno vždy pečlivě omývá a rozhodně staré mléko nemíchá s novým. Je tedy šetrně pasterováno, ale je dobré.
Janek
Příspěvky: 2178
Registrován: ned dub 21, 2013 15:19

Mléko přímo od kraviček :)

Příspěvek od Janek »

Co je to prosim "setrne pasterovano"?

Pultove mleko ma napsano pro zmenu, jak se divam : "osetrene vysokou pasteraci" - asi nejaka vyssi divci.?

A primo od kravicek, to bude i se smetanou a to v mlekomatu asi moc neni, nebo ano? V Kaufu nyni stoji pry 3,5% cervene 15 (v akci), podobne jako v mlekomatu (take 15,-) a chutna to velmi podobne.

Vyhoda mlekomatu (co jsem videl) je, ze pry neni pasterovane (na mlekomatu jsem informaci nenasel, jen na webu provozovatele) a lze nabrat libovolne mensi mnozstvi, podle vhozenych minci, treba za 5,- apod.
1. Proč jsme iracionální.
2. Máte paranormální schopnosti? Pak dostanete milion korun viewtopic.php?t=8325#p190690
3. NEberu od statu, nemocenske jsem nebral, ani nepamatuji a platim a platim na tu vetsinu ceskeho naroda, kteri od statu berou. A Vy?
4. Kurt Tackmann : “Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora.”
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Mléko přímo od kraviček :)

Příspěvek od Jindra »

Janek píše:Vyhoda mlekomatu (co jsem videl) je, ze pry neni pasterovane (na mlekomatu jsem informaci nenasel, jen na webu provozovatele) a lze nabrat libovolne mensi mnozstvi, podle vhozenych minci, treba za 5,- apod.
jj, přesně tak. během přechodu z vařenin na raw jsem do mlékomatu chodil a se zemědělcem několikrát mluvil, je to syrové, takže raw no a konkrétně tady v NM prodá celej sud (200 litrů) denně
když jsem ještě mléko "potřeboval", byl automat skvělou volbou oproti krabicím ze suprmarketu
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Janek
Příspěvky: 2178
Registrován: ned dub 21, 2013 15:19

Mléko přímo od kraviček :)

Příspěvek od Janek »

Motto: Zrat lezet dojit jatka

1. Dojnice sezere 60 kg smesi (kukuruce soja, repka ..., zadna pastva...) / den (tj. za 60 korun, metrak je pry za 100,- - pro srovnani, metrak smesi pro slepice je odhadem 800,-)

2. Produkce (dojeni trva cca 9 minut, probiha 3x za den na kazdou dojnici)
Max 77L mlika za den = jejich kráva rekordmanka :)
~ 41-50L mlika denně (na jedno podojeni da 14 litru) = průměr na dojnici
< 16-18L mlika denně = ekonomicka hranice, kráva zrala na vyřazení, na jatka (po cca 5t letech)

3. Vyskedek
Soucasna cena (na 4 stupne zchlazeneho) mleka odchazejiciho do mlekarny, tj. pred pasteraci = 10 kc/litr (dobre se to pocita)
Mno, ziskovost jde snadno odhadnout...
____
Zdroj: agro jesenice, jidlo sro
stream.cz/jidlo-s-r-o/10003737-mleko-a-mlecne-vyrobky-1-kravin
1. Proč jsme iracionální.
2. Máte paranormální schopnosti? Pak dostanete milion korun viewtopic.php?t=8325#p190690
3. NEberu od statu, nemocenske jsem nebral, ani nepamatuji a platim a platim na tu vetsinu ceskeho naroda, kteri od statu berou. A Vy?
4. Kurt Tackmann : “Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora.”
Janek
Příspěvky: 2178
Registrován: ned dub 21, 2013 15:19

Mléko přímo od kraviček :)

Příspěvek od Janek »

http://youtu.be/URQJ9YK5jso wtf? RAW rodinka.

Ale jinak dobry arzenal http://youtu.be/FtW0KEYKv7g
Je to někdo zdejší?
1. Proč jsme iracionální.
2. Máte paranormální schopnosti? Pak dostanete milion korun viewtopic.php?t=8325#p190690
3. NEberu od statu, nemocenske jsem nebral, ani nepamatuji a platim a platim na tu vetsinu ceskeho naroda, kteri od statu berou. A Vy?
4. Kurt Tackmann : “Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora.”
Janek
Příspěvky: 2178
Registrován: ned dub 21, 2013 15:19

Mléko přímo od kraviček :)

Příspěvek od Janek »

Biofarma bio kravky biomléko sýry jak se vyrábí http://www.stream.cz/jidlo-s-r-o/100041 ... 6-biofarma
Rozhovor s majitelem http://www.stream.cz/jidlo-s-r-o/100041 ... o-vavrinec
1. Proč jsme iracionální.
2. Máte paranormální schopnosti? Pak dostanete milion korun viewtopic.php?t=8325#p190690
3. NEberu od statu, nemocenske jsem nebral, ani nepamatuji a platim a platim na tu vetsinu ceskeho naroda, kteri od statu berou. A Vy?
4. Kurt Tackmann : “Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora.”
Janek
Příspěvky: 2178
Registrován: ned dub 21, 2013 15:19

Mléko přímo od kraviček :)

Příspěvek od Janek »

UHT

tetrapak.com/cz/about-tetra-pak/press-room/news/milk-myths

Huh, téměř stejné, 10%... můžete to někdo komentovat?

Čerstvé mléko je zdravější než trvanlivé. Obsah živin, jako jsou proteiny, vitamíny a minerály, se u čerstvého a trvanlivého mléka téměř neliší. U trvanlivého a pasterovaného, tedy tepelně zpracovaného, navíc nehrozí, že by obsahovalo choroboplodné zárodky, jako se to může stát u neošetřeného, čerstvě nadojeného mléka.

Trvanlivé mléko neobsahuje žádné vitamíny a minerály. Tepelným zpracováním se z mléka neztratí více než 10 % výživných látek. „Při zpracování metodou UHT se mléko na pár vteřin zahřeje na teplotu 135 - 137 °C a potom velmi rychle ochladí. Obsah vitamínů a minerálů v mléce zůstává téměř nezměněn, přičemž dojde ke zničení přítomných mikroorganismů. Mléko tak získá tří až šestiměsíční trvanlivost v uzavřeném obalu při pokojové teplotě,“ uvádí Lenka Hálková, marketingová manažerka společnosti Tetra Pak Česká republika a Slovensko.
1. Proč jsme iracionální.
2. Máte paranormální schopnosti? Pak dostanete milion korun viewtopic.php?t=8325#p190690
3. NEberu od statu, nemocenske jsem nebral, ani nepamatuji a platim a platim na tu vetsinu ceskeho naroda, kteri od statu berou. A Vy?
4. Kurt Tackmann : “Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora.”
Myyo
Příspěvky: 8
Registrován: pát kvě 09, 2014 8:39

Hala 22 Holešovické tržnice

Příspěvek od Myyo »

Koupil jste někdy někdo mlíko v hale 22 Holešovické tržnice v Praze od ženských na pravé straně, co prodávají i kuřata, slepice, králíky, vajíčka, máslo a právě nepasterovaný mlíko v petkách (když teda v sobotu přijdete rozumně brzo - po desáté ho už nemaj)?
Ozeki
Příspěvky: 179
Registrován: čtv kvě 21, 2015 15:01

Re: Mléko přímo od kraviček :)

Příspěvek od Ozeki »

Nekoupili a anonymne urcite mlecny vyrobek (coz zabalene mleko je) nekupuj, navic jde o poruseni veterinarniho zakona 166/1999, konkretne par. 27a odst 1) bod e - doporucuji precist - smi se (se souhlasem KVS) syrove prodavat ze dvora ci z automatu a to do nadob zakaznika, rozhodne ne na trznici balene, kde nemas kontrolu, kdo a co ti prodava a zda prodava chovatel nebo prekupnik - az jej prekvapi veterinarni sprava, bude se hodne divit.

Bohuzel laik si neuvedomuje, jaka rizika ze syroveho mleka v urcitych oblastech hrozi... A zde prijmes jeste dalsi riziko kontaminaci buhviodkud z pet lahve a buhviodkoho a jak stare... Vloni sice jen 3 nakazene zeny (asi vice konzumuji "zdravou stravu" nez chlapi) encefalitidou - a to prosim od farmare a ne z trhu, no pred lety jich bylo okolo 500 naraz...

Stoji to za tech cca 15% znicenych "vitaminu" vysokou pasteraci? Tech viru v syrovem mlece muze byt daleko vic, ze farmarovi nic neudelaji, ten ma imunitu, ale spotrebiteli dost dobre ublizit mohou. Kazdy necht peclive vazi pro a proti... Jeje co my jsme vypili raw mleka z mlekomatu, ale uz by mel clovek brzdit. Nicmene mleka je prebytek, ceny 8,- za litr a tak cekam, s jakou story o zdravi zase sedlaci prijdou.
Odpovědět