Kazdodenni zivot bez plastu!

Místo pro tipy na nákupy a pro soukromou inzerci.

Moderátor: hugo

Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Kazdodenni zivot bez plastu!

Příspěvek od Pavluska »

Ahoj :)

Nevedela jsem vubec kam muj dotaz zaradit. Vztahuje se totiz na plast a ten je dnes temer vsude. Baleni potravin, baleni kosmetiky apod....
Spoustu let tusim, ze je to svinstvo, ale nikdy jsem to "neplastovani" nedotahla do dokonalosti, hlavne kdyz clovek cestoval, mel spoustu jinych starosti atd. Tak se to tema pro me tak trochu "osoupalo" a nechala jsem se strhnout vseobecnym nazorem, ze staci plast recyklovat. I kdyz silenosti jako ohrivat jidlo v plastu v mikrovlnce, tak hluboko jsem neklesla snad nikdy (snad pisu proto, protoze jsem parkrat jedla v rychlem obcerstveni a tam fakt radsi netusim co se s jidlem delo)...
K veci. Sledem "nahod" jsem mela moznost nakouknout pod poklicku plastovemu byznysu a musim rict, ze jsem zustala stat jako oparena, kdyz jsem si vse uvedomila (napr recyklace je jiste fajn, ale uvedomte si, ze i tam pracuji lide a ten podik vam muze lezet za humny...stejne tak ten na vyrobu - dnes je jich mraky, protoze je poptavka! a o penize jde vzdy na prvnim miste). Posledni dny jsem si o tom i neco vic nacetla (v cemz hodlam pokracovat) a jsou to teda same chutovky. To hodne z vas uz asi davno vi - od hormonalnich disruptoru az k rakovine a spol., ale bohuzel to neplati jen pro tomu vystaveneho jedince, ale i jeho dalsi generaci, ktera k tomu prijde jak slepy k houslim...

Ale je pravda, ze v dnesni dobe se s plasty setkame vazne snad uplne vsude. :(

Takze otazka zni jak uspesne nahrazujete plasty v kazdodennim zivote. Napr. v cem si nosite vodu... termoska? ta ma vetsinou aspon vicko plastove. Cim si cistite zuby? vetsina kartacku je z plastu, i kdyz ano, uz jsem zahledla na internetu i ty s drevenou rukojeti. Zubni pasty (i ty udajne prirodni) jsou take v tube... cistite si zuby jedlou sodou, soli nebo popelem...? :) ja vim, kdysi se tu o tom diskutovalo, ale zajimalo by me, zda jste u toho vydrzeli roky a vse ok :) Seminka, orisky apod nakupujete na vahu? spokojenost nebo napr. zluklost? ovoce a zelenina je casto balena ve foliich apod... kupujete primo od zemedelce, v bedynkach nebo v obchodech hledate moznost si vse nabrat do vami prinesene tasky, hledate obchody kde maji papirove sacky.......? co se tyce samponu atd, narazila jsem na to, ze se prodavaji jakoby samponova mydla, kostky.... ale jeste nezkusila, protoze musim nejdriv spotrebovat co je doma. Vyhazovat se mi vse hned nechce. Plasty ci jim podobne latky jsou i v obleceni.....
atd atd atd!!!
Je toho mraky, protoze zivot bez plastu, ci spis s minimem plastu, je obsahle tema.

Dekuji za vsechny zajimave tipy a odkazy
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
Uživatelský avatar
Háně
Příspěvky: 146
Registrován: čtv pro 18, 2014 14:55

Re: Kazdodenni zivot bez plastu!

Příspěvek od Háně »

Ahoj, dobrý téma, taky teď docela doma řešíme tyhle věci, takže se snažím vymýšlet a postupně realizovat jiná řešení ... naštěstí jsem nečetla nic ohledně vlivu plastů na zdraví, docela mi stačí ty ostatní s tím spokojené důvody :roll:
Lahve se dají sehnat skleněné s nerezovým víčkem, celé nerezové, dokonce jsem už viděla i dřevěné víčko, stejně tak všemožné skleněné dózy na jídlo, kartáčky na zuby bambusové, pastu si plánuju vyrobit, jednu dobu jsem si čistila zuby kokosákem, případně jenom vodou. Všeobecně kosmetika se dá vyrobit, dá se najít spousta návodů (já mám třeba knížku Děláme si to doma sami - super). Na vlasy jsem používala mouku a jablečný ocet, ale protože jsem moc líná si to chystat a manipulovat s tím ve sprše, tak většinou používám spíš právě ta šamponová mýdla, prodávají je v papírových sáčcích buď na internetu, nebo je mívají na různých farmářských trzích apod. Jinak na nákupy látkovou tašku už nosí asi většina lidí, dá se nakupovat v obchodech (internetových i kamenných) na váhu, kde si to můžeš nechat dát do vlastního látkového pytlíku, nebo do papírového (bezobalu.org, pytlici.cz) - to jsem taky ještě nezrealizovala. S ovocem a zeleninou mám trochu problém, většinou si s sebou nosím pár sáčků a používám je opakovaně do roztrhání, někdy ale zapomenu. A taky spousta ovoce a zeleniny jsou v plastu všelijak zabalený a občas se tomu nevyhnu, ale taky to plánuju nějak pořešit, začíná mi to všechno tak nějak postupně docházet (supermarkety , dovážené ovoce a zelenina..), přes zimu žádné trhy nebývají, takže asi pořádně přehodnotím, co budu vlastně přes zimu jíst.Ale dají se sehnat i takové speciální lehké a pevné nylonové pytlíky na ovozel, asi by šly použít i látkové, jenže kdo ví, jak by na to reagovali v obchodě. Tím to samozřejmě nekončí, ale mě už nic nenapadá, co dělat, např. s tím, že roličky toaletního papíru se prodávají v plastových obalech - nikde jsme je neviděla prodávat samostatně...
Jinak si stokrát promyslím, než něco kupuji... ať už je to s plastem nebo bez. Snažím se shánět věci z druhé ruky, opravit si je nebo vyzdobit, staré věci nějak kreativně využít.
Hodně z těch nápadů se nedá zrealizovat najednou, taky ty vychytávky něco stojí, ale až mě zase něco napadne, připíšu sem. Pro inspiraci sem dávám odkaz na tento zajímavý blog : www.trashisfortossers.com/ určitě existuje mnoho dalších. Jo a dobrý internetový obchod s různýma těma lahvema, taškama - econea.cz
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: Kazdodenni zivot bez plastu!

Příspěvek od Pavluska »

Dekuji za odpoved :)
Taky to pomalicku uvadim do praxe. Driv jsem si myslela, ze staci kupovat prirodni kosmetiku, ale kdyz je v plastu, tak je to dost o nicem, ze...
Objednala jsem si samponove mydlo a dokonce i kondicioner v kostce a zubni prasek lisovany do tablet. Od Lush. Tak jsem zvedava. :)
Jinak vodu nosim ve sklenene lahvi a ackoli na me lidi koukaji vselijak (vypada to trochu jako vodka kdyz to vytahnu na autobusove zastavce), mam z toho dobry pocit. :)

Plus jeste casem chci poridit ty bioplastove veci jako sacky vyrobene ze skrobu. Ale vse ma svuj cas.
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
Uživatelský avatar
Háně
Příspěvky: 146
Registrován: čtv pro 18, 2014 14:55

Re: Kazdodenni zivot bez plastu!

Příspěvek od Háně »

Já jsem si mezitím udělala takový seznam, co realizuji nebo budu realizovat. Okopíruji ho i sem, kdyby se chtěl někdo inspirovat. Je to takový seznam pro lenochy, co si nechtějí nic vyhledávat. Nejedná se tedy jen o problematiku plastů, ale beru to tak nějak celkově více bezodpadově. Nevím, jestli se to smí, tady takhle vkládat odkazy, ale doufám, že jo. Není to reklama. Samozřejmě se dají vymyslet jiná chytrá řešení místo kupování nových drahých věcí (sem s nimi..). Třeba plastovou krabičku na jídlo si zatím ponechám, neboť jí nepoužívám moc často a stejně už je vyrobená a koupená, tak ať se aspoň využije (asi to není to nejlepší pro zdraví).

Plastové lahve → skleněné/nerezové (econea.cz/retap-05-0-5-l-tmave-zelena/, 329 Kč)
Plastové kartáčky → bambusové (econea.cz/curanatura-zubni-kartacek-bamboo/, 89 Kč)
Igelitky → látkové tašky
Sáčky na ovozel → sáčky ze síťoviny (econea.cz/onya-weigh-na-ovoce-a-zeleninu-5-ks-modra/, 389 Kč)
Kupovaná kosmetika a drogerie → vyráběná nebo kupovaná bez plastu (například na fler.cz)
Potraviny → bez obalu, velká balení (bezobalu.org)
Kapesníky → látkové kapesníky
Plastová krabička na jídlo → skleněná nebo nerezová nebo si zkrátka vystačit bez ní
Vložky a tampony → kalíšek
Nové oblečení → z druhé ruky (vinted.cz)
Nové knihy → knihy z antikvariátu/knihovny/elektronické
Papíry → papíry popsané z jedné strany
Bioodpad ve směsném odpadu → vermikompostér a jáma na zahrádce
Obyčejné houbičky na nádobí → jakýsi trvanlivější kartáč nebo houbička
Nové dárky → použití starých nevhodných dárků ať už svých nebo cizích (nevyhazujto.cz, hearth.net, vsezaodvoz.cz)
Ozeki
Příspěvky: 179
Registrován: čtv kvě 21, 2015 15:01

Re: Kazdodenni zivot bez plastu!

Příspěvek od Ozeki »

Drzim palce, at zachranite planetu. Opakovane pouziti zdroju je jedina spravna cesta, ale kdyz to praktikuje par procent lidi, tak ... Musi zde byt ekonomicky motiv, jinak se to - neujme.
ruzova
Příspěvky: 7
Registrován: pon úno 09, 2015 15:53

Re: Kazdodenni zivot bez plastu!

Příspěvek od ruzova »

Já osobně si myslím, že je spousta možností jak omezit výrobu plastů. Osobně se snažím používat co nejméně výrobků z plastu a zároveň zachraňuji vše co se dá stále použít. Jednou vyrobeny plastové produkty jsou smrtí pro delfíny a mnoho dalších živočichů v moři i na souši. Jsem celkem ráda, že eu konečně přistoupila k tomu aby se skončilo s používáním igelitek. Podle mě je potřeba využívat produktů jako jsou papírové tašky, nebo elektromobily na vodík a také kupříkladu vynálezy které vynalezl sám pán Tesla. Ekologie by se měla vyučovat na základní škole, ale i v školce. Dnes si koupíš 3D tiskárnu a ta tiskne s bio plastu. Kdo ví kde je pravda a co nám pomůže ?!?
Ozeki
Příspěvky: 179
Registrován: čtv kvě 21, 2015 15:01

Re: Kazdodenni zivot bez plastu!

Příspěvek od Ozeki »

"vyrobeny plastové produkty jsou smrtí pro delfíny a mnoho dalších živočichů v moři i na souši" -

jak to? Nebyt plastu, tak bys nemela vetsinu uzasnych veci co denne pouzivas (vcetne toho, na cem sem pises), stredni delka doziti by byla jak pred 60 lety a vubec svet by byl jiny... To si malokdo z 20-30 letych umi predstavit :-))

Podle me je lepsi vyrobit z ropy (recyklovatelne) plasty, nez tu ropu spalovat, s mizernou ucinnosti... A jak zregulovat tasky? Jedine zdrazenim, naparenim spotrebni dane na plasty nebo ropu obecne :-) ( jenze to by musely nasadit vsechny staty a to nejde.

Chces slyset pravdu o elektromobilech a autech na vodik? Radeji ne. Tak snad jen citace z netu:

Vodík se totiž v přírodě běžně nevyskytuje. Je vyráběn buď z fosilních paliv nebo pomocí elektrolýzy. Elektrolýza má účinnost jen 80% a palivové články cca 50% - celkem je tedy účinnost 0.8 x 0.5 = 40%. Přibližně 60% zdrojů se tedy promrhá (o ztrátách při výrobě elektřiny ani nemluvě). Oproti elektromobilu se tedy více jak 50% elektřiny ztratí navíc při převodu na vodík. Další nevýhodou je skladování vodíku, jelikož vodík je ve styku se vzduchem silně explozivní.

= kdy se vodikove auto vyplati? Az bude levnejsi nez to benzinovo naftove a to jeste dlouho nebude... Voda uz dnes stoji 10 Kc/hektolitr takze ani provoz na vodu by nebyl zadarmo. Bateriove clanky jsou tragdie a jedine smysluplne ulozeni energie je precerpavaci elektrarna a to jen z duvodu rozdilnych cen energii ve vysokem a nizkem tarifu
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Kazdodenni zivot bez plastu!

Příspěvek od cepheus »

Vada na Tve teorii je ta, ze ceny energii a vody jsou VICE nez umele, odrazi jen jakousi "socialni dohodu" jak moc jsme jeste ochotni se nechat od elit okradat, abysme jeste drzeli klapacky a hezky dal platili:).
Janku, Janku .. az Ty jednou dostanes rozum, tak se vzapeti samou radosti zblaznis:D))).

Aspon se dal jako Janek podepisuj, kdyz uz tu omilas cim dal tim stejne ujety bludy o tom jak se dnes mame hyper/mega/superOK ve srovnani se stredovekem:). ( "Kdyby nasi predci vstali z ledu, podivili by se jak jsme vpredu" .. hahaha:D)))) ).
Ozeki
Příspěvky: 179
Registrován: čtv kvě 21, 2015 15:01

Re: Kazdodenni zivot bez plastu!

Příspěvek od Ozeki »

Ad zivot bez plastu vs. Akademie sobestacnosti v prvnich vterinach hovori o plastovych bedynkach :-o))

Cepheus - netusim, o cem hovoris, tvuj vyrok lze aplikovat na kazdy produkt v kapitalismu, dobry podnikatel neproda produkty levneji, nez jsou lide schopni a ochotni platit... V extremu to vypada takto a extremni komentare nepodnikatelu vyznivaji jak jinak nez o okradani, zbyva zvolat cosi po regulaci od EU :-)

Tak jak soudruzky a soudruzi? Zpytujte svedomi... Volate po regulaci anebo verite v samoregulaci?
ruzova
Příspěvky: 7
Registrován: pon úno 09, 2015 15:53

Re: Kazdodenni zivot bez plastu!

Příspěvek od ruzova »

Tak jo pánové, musím říct, že podle mého názoru máte oba dva pravdu, tedy jenom trochu. Podle mého by jste tohle měli posunout na vyšší stupeň diskuze a zkusit vyprodukovat užitečný závěr. Ono se takovým věcem furt někdo věnuje ale je toho ještě stále málo. Pak to ty prachy překřičí :?:
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: Kazdodenni zivot bez plastu!

Příspěvek od Pavluska »

Háně píše: Vložky a tampony → kalíšek
jinak dobry seznam, ale tohle se me netyka. Kalisek jsem si kdysi s velkou pompou koupila, ale musim rict.... uz to nechci zazit. :)
Jednak ta manipulace byla silena... spatne se to zavadelo (ale mela jsem fakt ten maly pro ty co jeste nerodily), tak jsem si rikala, ze to aspon bude sedet, drzet... a ono ne. Pri pohybu se kalisek vesele vylil (pri nekolikatem pouziti; uz jsem to umela zavest a vypadalo to, ze to krasne drzi) a ja zrovna nebyla doma. Na to fakt nemam nervy! To radsi dodrzet urcite zasady, aby bylo ms kratke a neintezivni, pokud lze (vynechat kafe atd x dni pred ms, v prubehu lze korigovat vit. C - aspon u me). :) U nekoho treba veganstvi. U me nelze, potrebuju aspon obcas rybu a spol.
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: Kazdodenni zivot bez plastu!

Příspěvek od Pavluska »

Ozeki píše:Drzim palce, at zachranite planetu. Opakovane pouziti zdroju je jedina spravna cesta, ale kdyz to praktikuje par procent lidi, tak ... Musi zde byt ekonomicky motiv, jinak se to - neujme.
spravne :( :)

Napr ja se uz strasne moc tesim na den az dojde ropa, z mnoha duvodu.... ach :)
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: Kazdodenni zivot bez plastu!

Příspěvek od Pavluska »

ruzova píše: ]. Ekologie by se měla vyučovat na základní škole, ale i v školce.
presne! :)
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
Uživatelský avatar
Háně
Příspěvky: 146
Registrován: čtv pro 18, 2014 14:55

Re: Kazdodenni zivot bez plastu!

Příspěvek od Háně »

Pavluško, taky mám kalíšek doma, ale nepoužívám ho. Líbí se mi jeho jednoduchá myšlenka, ale nějak to psychicky nedávám, ani třeba tampony. Mám prostě pocit, že tam taková věc nepatří. Mám fakt hrůzu, že už to nepujde nikdy vyndat (vím, pitomost..) Asi je to prostě tím, že nejsem zvyklá používat tyhle věci, třeba na kontaktní čočky jsem si zvykla. Ale nechci jít zas sama proti sobě tím, že si budu něco takhle nutit. Zkoušela jsem si ho párkrát nanečisto, ale zřejmě jsem něco udělala špatně, protože se nikdy pořádně nerozvinul. Místo toho jsem se začala učit, jak v sobě krev zadržet a vypustit, když se ti to hodí. Úplně mě ohromilo, že to funguje, ale mám se ještě co učit a není to vždy spolehlivé a ten kalíšek bych se ráda naučila používat už třeba kvůli plavání při menstruaci, pořád je mi milejší než tampóny, po těch se mi okamžitě dělá zle. Docela mě to mrzí, taková super věc a mně to nejde.
Ozeki
Příspěvky: 179
Registrován: čtv kvě 21, 2015 15:01

Re: Kazdodenni zivot bez plastu!

Příspěvek od Ozeki »

Pavluska píše:
Ozeki píše:Drzim palce, at zachranite planetu. Opakovane pouziti zdroju je jedina spravna cesta, ale kdyz to praktikuje par procent lidi, tak ... Musi zde byt ekonomicky motiv, jinak se to - neujme.
spravne :( :)

Napr ja se uz strasne moc tesim na den az dojde ropa, z mnoha duvodu.... ach :)
Jak si to predstavujes, dojde ropa? Fosilni paliva nikdy uplne nedojdou, navic se stale se vytvareji... Jen se to preklopi v efektivnejsi uziti, fakt spalovat je v tepelnych elektrarnach je ... Ale kdyz ono je to (zatim) tak levne...
Ozeki
Příspěvky: 179
Registrován: čtv kvě 21, 2015 15:01

Re: Kazdodenni zivot bez plastu!

Příspěvek od Ozeki »

- Elektromobily (padlo to tu) prý vyprodukují exhalace odpovídající konvenčnímu vozidlu se spotřebou 7 litrů

- pry nejcistsi je CNG (klasicky zemni plyn, co s nim cast lidu vari/topi doma a stoji <1,60 Kc/KWh (tedy vyrazne mene, nez elektrina, ta stoji v soucasne dobe 2 - 4 Kc a v bateriich se ztrati nejmene 50% a baterie se opotrebovavaji), neplest s LPG (stlaceny propan-butan, nesmi do podzemnich garazi), i cena vozu Skoda zda se byt zcela srovnatelna s beznym vozem (mezi 4-5sty tisici korunami). Ale bez plastu to nepujde :|

Video test http://www.stream.cz/meziplyn/10007878- ... -tec-kombi
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: Kazdodenni zivot bez plastu!

Příspěvek od Pavluska »

Ozeki píše: Jak si to predstavujes, dojde ropa? Fosilni paliva nikdy uplne nedojdou, navic se stale se vytvareji... Jen se to preklopi v efektivnejsi uziti, fakt spalovat je v tepelnych elektrarnach je ... Ale kdyz ono je to (zatim) tak levne...
ok, to jsem se nechala unest. :) ale nevytvari se tak rychle. Obecne si myslim, ze lidi donuti zefektivneni vyuzivani ropy az jeji zvysujici se cena. A proste uz aby to bylo...
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: Kazdodenni zivot bez plastu!

Příspěvek od Pavluska »

Háně píše: Místo toho jsem se začala učit, jak v sobě krev zadržet a vypustit, když se ti to hodí. Úplně mě ohromilo, že to funguje, ale mám se ještě co učit a není to vždy spolehlivé a ten kalíšek bych se ráda naučila používat už třeba kvůli plavání při menstruaci, pořád je mi milejší než tampóny, po těch se mi okamžitě dělá zle. Docela mě to mrzí, taková super věc a mně to nejde.
no tak to teda jeste neumim :) , zadrzovat v sobe krev a vypoustet kdy se to hodi.... mozna castecne v male mire. Spis "operuju" zmenou stravy pred a behem ms, v nejhorsim pripade bylinkama, vit.C atd. Ale to uz jsem tady nekde psala. Hodne zalezi i na prostredi... jinak se clovek zaridi doma a jinak napr. pri cestovani.
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: Kazdodenni zivot bez plastu!

Příspěvek od Pavluska »

Jinak jak zkousim sampuky (tuha mydla) a taky byl pokus s tuhym kondicionerem..... tak sampuky pohodicka (to same mydla na telo), ale kondicioner ne. Musela jsem se vratit k normalnimu kondicioneru, abych vlasy rozcesala a moc jich neurvala. Az bude vic casu, zkusim jeste ruznou domaci vyrobu...
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
Ozeki
Příspěvky: 179
Registrován: čtv kvě 21, 2015 15:01

Re: Kazdodenni zivot bez plastu!

Příspěvek od Ozeki »

A co zkusit dredy :P
Pavluska píše:
Ozeki píše: Jak si to predstavujes, dojde ropa? Fosilni paliva nikdy uplne nedojdou, navic se stale se vytvareji... Jen se to preklopi v efektivnejsi uziti, fakt spalovat je v tepelnych elektrarnach je ... Ale kdyz ono je to (zatim) tak levne...
ok, to jsem se nechala unest. :) ale nevytvari se tak rychle. Obecne si myslim, ze lidi donuti zefektivneni vyuzivani ropy az jeji zvysujici se cena. A proste uz aby to bylo...
A kdo cenu zacne zvysovat? Komodity se casto reguluji zcela umele, prostredky, o kterych nemame ani paru. A medialni masazi je zasazen kazdy, na koho jakymkoliv zpusobem dosahuje rozhlas, televize, Internet... To zatim byl vzdy jen duvod k tlaku na cenu, to oznameni o tom, ze ropa dochazi.

Cena ropy je aktualne okolo 7 Kc/litr... Graf za poslednich 10 let:

Obrázek

V grafu je i kurzovy pohyb, v USD spicky mohou vypadat jinak (ne nahodou v dobe krize spickuje):
Obrázek

...zkuste zapremyslet, kdy a proc jde cena dolu?

Je resenim auto za 2,5 milionu, ktere je cool a ty emse se presunou do Ciny ci tam, kde vyrabeji zejmena baterky a do Mostu a jinde, do teprlnych elektraren, jak si vsiml pozorny klient taxi - aplikace liftago?

Honza jezdi taxi s teslou... Skromny vykon 420 koni?
http://www.stream.cz/meziplyn/10008134-tesla-model-s
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: Kazdodenni zivot bez plastu!

Příspěvek od Pavluska »

Ozeki píše:A co zkusit dredy :P
to asi ne ve vlhkem podnebi... myslim ze bych se pak stitila sama sobe. :)

Jinak jeste k rope, doprave... momentalne bydlim u rusne silnice a misto zabyvanim se presnym vykyvem ceny ropy a jinyma podrobnostma (na to fakt nevybyva cas, i kdyz to muze byt hodne zajimave, i v souvislosti jak penize z tezby ropy ovlivnuji cely svet), tak proste vnimam jaky hnusny cerny prach utiram v byte (aniz bych vetrala smerem k silnici), jak se mi zhorsily alergie a tesim se na stehovani na venkov. Ted uz se jen hleda vhodny domecek. ;)

Jinak jsem se o tematu plasty bavila s novou sefkou a ta zas rika, ze odmita pit kohoutkovou vodu, protoze je tam hodne chemikalii, nejen chlor a ze snad jeste planovali zacit pridavat do kohoutkove vody leky proti srdecnim onemocnenim (jako prevenci), coz jeste ale nebylo schvaleno.... a ze ani ten nejlepsi filtr nezvladne vsechno tohle prefiltrovat... tak se mi udelalo mirne nevolno. Zlata horska studanka. :mrgreen: :roll:
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
Ozeki
Příspěvky: 179
Registrován: čtv kvě 21, 2015 15:01

Re: Kazdodenni zivot bez plastu!

Příspěvek od Ozeki »

Zajimave, ale hoax :-) mozna s to pi sefova popletla s tim, ze nam zbytky leku, ktere nedokazi COVky odfiltrovat, z kohoutku v male mire tecou, casto hormony z HA apod., to je fakt...

Zjisti si, pres vodarnu, jaky je zdroj tve pitne vody, ono je to casto tak, ze muze byt vyborna voda (pozemni zdroj, ovlivneny uz jen potrubim) a pak take povrchovy zdroj (z reky, prefiltrovany) a casto to vadoarna micha v urcitem pomeru...

Horska studanka? Mno nevim... To bude jen vec viry, kvalita vody se bude lisit podle toho, na jake strane kopce zaprsi, nejkvalitnejsi voda bude z hloubkovych vrtu, ovsem zase bude dosti tvrda (vodarny rikaji, ze je to dobre, lidicky s osmotickymi filtry zas veri tomu, ze destilka je to prave :-)

Mimochodem, ty auta u silnice vyprodukuji asi 0,2% CO2? a prasi se i ve srubu v horach, myslim... 100x zdravotne horsi muze byt ve starsim domecku radon, ktery se ovsem uvolnuje take nepravidelne ve vyronech, takze pri namatkovem mereni ho nezjistis a nekdo ti muze prodat takovy domecek, pozor na to... U novostaveb to lze efektivne resit (izolace, ventilovane podsklepeni).
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: Kazdodenni zivot bez plastu!

Příspěvek od Pavluska »

No ja doufam, ze to s tou vodou nebude tak zly. Chci si k tomu zjistit vic. Ovsem uz jsem vypozorovala, ze zdejsi voda brutalne vysousi kuzi, ve sprchovem koute nechava ruzove stopy, smrdi chemii a zmenila mi trochu mikrofloru ve strevech, protoze uz cca rok mam problem s vodou "prirodni", bez chemie...mivam po min chemicke vode prujem. :| :D

Me chutnala nejvic voda ze studanky, z ktere pila pribuzna, kt.se dozila temer stovky. :)

S tou silnici...ver mi, ze bydlime u fakt rusne a moje zdravi ukazuje, ze to vliv ma.
Je to i na energeticke urovni, pokud na to veris. Silnice, kde lide trci v zacpach, obcas dost drsnych...extra pohodu negeneruje. Neprizpusobivi sousedi a potkani mezi podlahama (to je castejsi nez by vas napadlo, kvuli stylu sberu odpadku apod) uz tuplem ne. :D
Ale byt je uvnitr moc pekny a levny no... :)
Nee, fakt uz to chce vypadnout. :) :) :) tady se muze libit jen tem smazkam a kurakum, kt.na zdravi nezalezi tak jako tak.
Neni nad cerstvy vzduch a moznost vetrat.

Jsem asi typicky vesnicky balik :) a rozeznavam kvalitu vzduchu, vody i energii...
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
Ozeki
Příspěvky: 179
Registrován: čtv kvě 21, 2015 15:01

Re: Kazdodenni zivot bez plastu!

Příspěvek od Ozeki »

S vodou ti nic nebrani oslovit VAK, ptej se po zdrojich vody a dotazuj se na ten zapach, pro konkretni odberne misto a v jakem pomeru, mely by to ostatne mit zvetejnene na webu, ale konkretni info je vzdy lepsi... Mozna ti prijedou udelat i rozbor...

Pisemne se dozvis vic, nez ustni blaboly, treba nam zamestnanec Vak, jinak celkem ochotny, rikal zkreslene informace a ty platne byly az na pisemny/mailovy dotaz...

U studanky je to problem, muzes si udelat rozbor za 10.000 nebo nejaky levnejsi, nutno si nastudovat, kdy se ma delat (pred/po desti), musi byt specialni sklinka...

Energie - clovek jede na elektrinu, cast jede chemicky a cast elektricky, i vliv vibraci (at uz mechanckych otresovych nebo hlukovych vliv mit muze)... Ostatne somatizovat si to, zhorsit tim, ze ti situace vadi a myslis si, ze skodi, tak to jde rychleji a je treba bud zmenit hlavu nebo misto...

A k tem cenam energii (ele, ropa) neco k zamysleni (jak dramaticky zlevnuje elektrina):

Například na pražské Power Exchange Central Europe (PXE) se na konci loňského roku za megawatthodinu platilo přes 35 eur. Nyní se obchoduje za 29 eur. Pokles pod „magickou hladinu“ 30 eur za megawatthodinu přitom ještě v polovině letošního roku nikdo neočekával.

Dodavam, ze je to 0,029 € / kWh = 0,786 Kč / kWh ...
Naposledy upravil(a) Ozeki dne ned lis 29, 2015 16:35, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Kazdodenni zivot bez plastu!

Příspěvek od cepheus »

Janku, podlej se dukladne asfaltem jakozto izolaci, hod pres sebe aspon 3 vrstvy IPY proti radonu (babka nemela ani tucha ze radon existuje nez nam jej namerili a dozila se 86 roku i s radonem):).
A nezapomen se na to vsecko navrch ve finale nechat zalit hodne "mastnym" betonem s kari siti - aspon metrovou vrstvu, dik :D) ..
Ozeki
Příspěvky: 179
Registrován: čtv kvě 21, 2015 15:01

Re: Kazdodenni zivot bez plastu!

Příspěvek od Ozeki »

cepheus píše:Janku, podlej se dukladne asfaltem jakozto izolaci, hod pres sebe aspon 3 vrstvy IPY proti radonu (babka nemela ani tucha ze radon existuje nez nam jej namerili a dozila se 86 roku i s radonem):).
A nezapomen se na to vsecko navrch ve finale nechat zalit hodne "mastnym" betonem s kari siti - aspon metrovou vrstvu, dik :D) ..
"babka" sedela u kompu doma a nevetrala a mela plastova okna, zatesneny barak a byla v rizikove zone? Nastrel mapy pokud by nekdo kupoval starsi domek, urcite by se mel podivat sem: http://www.geology.cz/app/ciselniky/lok ... 250000&s=0

Nastuduj si neco o rizicich a zmene uzivani staveb jako i o moznostech opatreni stareho baraku bez sklepa (temer nemozne) vs. nove stavby. Nevime nic o intenzite vyronu v podlozi babky ani o tom, na co zemrela. Tohle jsou vazne veci na to, aby to laik zlehcoval:

https://www.suro.cz/cz/prirodnioz/obecn ... nky-radonu
Radon je hned po kouření druhou nejvýznamnější příčinou vzniku rakoviny plic. Radon a radioaktivní prvky, které z něj vznikají, se zachycují v dýchacím ústrojí a ozařují plicní tkáň. Důsledkem působení těchto částic může být poškození plicní buňky vedoucí až k rakovině. Rakovina vyvolaná radonem nevzniká okamžitě...
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: Kazdodenni zivot bez plastu!

Příspěvek od Pavluska »

Ozeki píše:S vodou ti nic nebrani oslovit VAK, ptej se po zdrojich vody a dotazuj se na ten zapach, pro konkretni odberne misto a v jakem pomeru, mely by to ostatne mit zvetejnene na webu, ale konkretni info je vzdy lepsi... Mozna ti prijedou udelat i rozbor...
ja neziju v CR, ale ano, mame tu obdobu... :)
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Kazdodenni zivot bez plastu!

Příspěvek od cepheus »

Jenicku, neuc orla litat, ok ?
Jsem "anti-radonoval" barak v dobe, kdyz jsi jeste netusil co je to wikipedie a na hovinko jsi rikal "papu", hehehe :D).
Jen tvrdim, ze jde o antiradonovy ukrutny byznys, co se nabaluje na uz tak zubozeny a zadluzeny stavebniky, nic vic:).
Uz jen ty predrazeny pruzkumy a posudky, k zbliti co to vsecko stoji ta armada darmojedu a darmoslapu co se na tom pakuje:).
Ozeki
Příspěvky: 179
Registrován: čtv kvě 21, 2015 15:01

Re: Kazdodenni zivot bez plastu!

Příspěvek od Ozeki »

At si kazdy stavi, kde chce, pokud stavet v rizikove oblasti, izolacni opatreni v cene 20.000 Kc nema smysl vzhledem k cene hotove stavby (obvykle nejmene 100-nasobek) snad ani resit a pruzkum - ten je povinny i u svepomocne stavby, kdyz je opatreni dle projektu? Upravovat stary dum? Radeji prodat...
A k tem cenam energii (ele, ropa) neco k zamysleni (jak dramaticky zlevnuje elektrina):

Například na pražské Power Exchange Central Europe (PXE) se na konci loňského roku za megawatthodinu platilo přes 35 eur. Nyní se obchoduje za 29 eur. Pokles pod „magickou hladinu“ 30 eur za megawatthodinu přitom ještě v polovině letošního roku nikdo neočekával.

Dodavam, ze je to 0,029 € / kWh = 0,786 Kč / kWh ...
Mensi reserse v koncovych cenach od jednoho z nejlevnejsich dodavatelu (temer jediny, ktery neuctuje pausalni poplatky), ktereho pouzivame, vybraneho dle kalkulator.eru.cz

Fosfa silova elektrina, konkretne d25 a d26:

rok: Cena VT a NT Kč / MWh bez 21% DPH
2013: 1599,- 1049,-
2014: 1359,- 1029,-
2015: 1250,- 980,- 1)
2016: 1155,- 882,- 2)
2016: 1109,- 859,- 3) etarif

Rozdil: 1599-1109=490Kc
= cena silove elektriny byla v roce 2013 temer o polovinu vyssi, nez v roce 2016 !!!...

Srovnej viz vyse cena na burze 786 Kc za MWh (take bez DPH) a pak se svym dodavatelem elektriny...

1) http://www.feelecoenergy.cz/files/page_ ... 2015_0.pdf
2) http://www.feelecoenergy.cz/files/page_ ... 202016.pdf
3) http://www.feelecoenergy.cz/files/page_ ... 202016.pdf

Co na to rikate, jak energie zlevnuji?
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Kazdodenni zivot bez plastu!

Příspěvek od cepheus »

Vubec nic Jeniku, jen to ze jsi nejak nepostrehl, ze EON-ove, CEZ-ove a spol. sebranka uz se nechala slyset, ze si zvednou poplatky za distribuci jejich dratama, hehehe:).)
A jses zase tam kde jsi byl - cize v prdeli i s predcasnou radosti, cize z toho plyne pouceni - neradovat se predcasne:).
Ozeki
Příspěvky: 179
Registrován: čtv kvě 21, 2015 15:01

Re: Kazdodenni zivot bez plastu!

Příspěvek od Ozeki »

Hehehehe?

Rec (porovnani) je o komodite (silova elektrina) :? a distribucni naklady nastavuje stat prostrednictvim ERU. Nemyslim si, ze distribucni slozka roste nejak vice, nez platy/inflace...

Ja jen na komodite jako ropa a elektrina demonstruji, ze ji neni nedostatek, naopak...
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Kazdodenni zivot bez plastu!

Příspěvek od cepheus »

Samozrejme, ze NICEHO neni nedostatek, JE jen dostatek nenazranych lidi - tzv. podnikatelu (spis loupezniku v zavesu statu) a ceny jsou tudiz umele vyhnane:)).
Pocinaje naftou co prysti proudem a vodou konce - oceany plne vody:).
Staci jen odsolovaci technologie a upijem se vsici spolecne k smrti, nez bysme meli umrit zizni jak by nam nekteri tzv. """vizionari""" radi chteli namluvit a desit lidoi predem necim co ani nemusi nastat:)..
Ozeki
Příspěvky: 179
Registrován: čtv kvě 21, 2015 15:01

Re: Kazdodenni zivot bez plastu!

Příspěvek od Ozeki »

Ono uz to realne nastava, snizovani inteligence vetsiny lidi, zejmena tech sedicich pred obrazovakami pocitacu. Zamerne neuvadim snizovani IQ, neb to se nesnizuje, to je stale stejne, modri vedi.

Co se stane, kdyz podnikatel dobrak Stepan neumi nastavit adekvatni cenu a ma prilis nizkou cenu - v ANO SEFE - S02E06 a 07 (U Stepana I. a II.) uplne zniceny brecel, jak mu chodi strasne moc lidi do hospody a ze si nemaji kam sednout a jak brzy zkrachuji a rodina je z toho znicena.

Doporucuji vsem shlednout, pochopite, kam marxisticko leninske socialni nazory kombinovane s podnikanim realne vedou :arrow: kazdy sveho stesti autorem.
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Kazdodenni zivot bez plastu!

Příspěvek od cepheus »

Ozeki píše:Co se stane, kdyz podnikatel dobrak Stepan ..
Vubec nic se Janku nestane, podnikatel Stepan se to musi proste a jednoduse naucit delat levneji (nebo-li konkurence-schopne) a nestane se VUBEC nic:).
Anebo jit od valu, kdyz to levneji neumi, prijdou jini (co to umi) a pak jednoduse pro nej smolik:).

Ono je rozdil mikrovlnit drahy polotovary palacinek (smeje se nekdo uplne jinej - ten kdo jim to zmrzly svinstvo prodal) anebo namichat mliko, mouku, vajicko a sul a prodavat to cerstvy a mit pak x-nasobny zisky:))).
Jenze to se musi umet a nesmi se byt liny a nenazrany, mikrovlnit umi i trosku pecliveji zacvicena opice:).

Koukni se Ty jeden Stepane do ciny, tam umeji chytrolina (smartimobil) s obrazovkou pres celou dlan za par stokorun, my uz jsme to zapomneli za ty lowe udelat, to je ta potiz, jsme moc nenazrani (management predevsim):).
Ozeki
Příspěvky: 179
Registrován: čtv kvě 21, 2015 15:01

Re: Kazdodenni zivot bez plastu!

Příspěvek od Ozeki »

Omyl: Stepan Ruda se naucil zdrazit a tim mmj. regulovat (snizit) vysokou poptavku, kterou stejne nebyl schopen uspokojit a nesmyslne nizka cena ho vylozene likvidovala.

Palacinky z mrazaku jsou jina pohadka a nesouvisi s tim a ze vody je dostatek? Jo asi jako volne energie a aut na vodu... To nema asi smysl dale resit, kdyz tu mame 50% lidi !!! pobirajicich davky a dotace na vsechno mozne...
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Kazdodenni zivot bez plastu!

Příspěvek od cepheus »

Tak si vsecko zregulujme (zdrazme navzajem) to bude vyhoda (!) :idea: blahobyt jako prase nam tu vypukne, mas super reseni Jeniku, fakt super, to nam pak bude dobre, to by me nenapadlo, to jsme necekali !:))).
Ono uz primo sqele je, stejnou logikou jako Ty to tu ridi ti dementove neschopny uz 25 let a kam to dotahli je videt nad Slunko jasne :br ..

Btw. Jenom vylozeny pako muze opakovat stejnou chybu donekonecna a ocekavat pokazde odlisny vysledek (to neni z me hlavy, neboj, ale reezonuju s tim na 100% a na nas Kocourkov to sedi jako ulity) :D .
Ozeki
Příspěvky: 179
Registrován: čtv kvě 21, 2015 15:01

Re: Kazdodenni zivot bez plastu!

Příspěvek od Ozeki »

Mareno, uz na me nereaguj. Pokud je ti zatezko uvedeny dil shlednout, zbytecne diskutovat, kdyz nevis o cem mluvis.

Pokud je neceho nedostatek, a NEJDE toho yrobic vice, tak je logicke (a pravo soukromeho vyrobce) to zdrazit, a ne jak za komunistu - nedostatek uplatky a podpultove zbozi... Kdyz je prebytek, cena klesa (viz plyn a elektrina)... Je videt, ze jsi nikdy nepodnikal.
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Kazdodenni zivot bez plastu!

Příspěvek od cepheus »

Hahaha, jsem mel podnik, kdyz Ty jsi jeste na svoje hovinko rikal "papu" :D))).
Ozeki
Příspěvky: 179
Registrován: čtv kvě 21, 2015 15:01

Re: Kazdodenni zivot bez plastu!

Příspěvek od Ozeki »

Vedle prudce klesajici ropy (zlevnuje) viz grafy vyse, klesa i cena elektricke energie ato docela dost:

Obrázek
alex22ston
Příspěvky: 1
Registrován: pát črc 13, 2018 16:33

Re: Kazdodenni zivot bez plastu!

Příspěvek od alex22ston »

Háně píše:
ned říj 11, 2015 18:34
Já jsem si mezitím udělala takový seznam, co realizuji nebo budu realizovat. Okopíruji ho i sem, kdyby se chtěl někdo inspirovat. Je to takový seznam pro lenochy, co si nechtějí nic vyhledávat. Nejedná se tedy jen o problematiku plastů, ale beru to tak nějak celkově více bezodpadově. Nevím, jestli se to smí, tady takhle vkládat odkazy, ale doufám, že jo. Není to reklama. Samozřejmě se dají vymyslet jiná chytrá řešení místo kupování nových drahých věcí (sem s nimi..). Třeba plastovou krabičku na jídlo si zatím ponechám, neboť jí nepoužívám moc často a stejně už je vyrobená a koupená, tak ať se aspoň využije (asi to není to nejlepší pro zdraví).

Plastové lahve → skleněné/nerezové (econea.cz/retap-05-0-5-l-tmave-zelena/, 329 Kč)
Plastové kartáčky → bambusové (econea.cz/curanatura-zubni-kartacek-bamboo/, 89 Kč)
Igelitky → látkové tašky
Sáčky na ovozel → sáčky ze síťoviny (econea.cz/onya-weigh-na-ovoce-a-zeleninu-5-ks-modra/, 389 Kč)
Kupovaná kosmetika a drogerie → vyráběná nebo kupovaná bez plastu (například na fler.cz)
Potraviny → bez obalu, velká balení (bezobalu.org)
Kapesníky → látkové kapesníky
Plastová krabička na jídlo → skleněná nebo nerezová nebo si zkrátka vystačit bez ní
Vložky a tampony → kalíšek
Nové oblečení → z druhé ruky (vinted.cz)
Nové knihy → knihy z antikvariátu/knihovny/elektronické
Papíry → papíry popsané z jedné strany
Bioodpad ve směsném odpadu → vermikompostér a jáma na zahrádce
Obyčejné houbičky na nádobí → jakýsi trvanlivější kartáč nebo houbička
Nové dárky → použití starých nevhodných dárků ať už svých nebo cizích (nevyhazujto.cz, hearth.net, vsezaodvoz.cz)


Držím palce při těchto blahodárných aktivitách, je to fakt super a doufám, že mi to také někdy podaří...Já jsem teď v začátcích a alespoň nádobí a věci do kuchyně nekupuju z plastů, ale z poctivého porcelánu, snažím se alespoň takto....snažím se takto vzdělávat i svojí rodinu, ale třeba děti na to vůbec neslyší....
Odpovědět