orisky

Místo pro tipy na nákupy a pro soukromou inzerci.

Moderátor: hugo

Uživatelský avatar
Fuujin
Příspěvky: 567
Registrován: pon led 26, 2009 15:58
Kontaktovat uživatele:

Re: orisky

Příspěvek od Fuujin »

Jj, na obalech je to i většinou psané, ale nemusí
Moje kresby, kdyby někdo měl zájem : http://fuujincz.deviantart.com
Uživatelský avatar
Hugo z Hor
Příspěvky: 934
Registrován: pon kvě 28, 2007 23:33
Bydliště: Vrútky

Re: orisky

Příspěvek od Hugo z Hor »

Já nevěřím, že Bůh neexistuje. Já vím jistě, že neexistuje. A díkybohu, že neexistuje ... [OSHO]
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: orisky

Příspěvek od Panda »

Fuujin píše:Arašídy jsou pražeené i ty neloupané, jestli najdeš syrové tak gratuluju
Jo, neloupané se prodávají i nepražené - ale už na obalu mají uvedené varování, že jsou určené buď k vaření nebo pražení, ale ne k přímé spotřebě - jsou to luštěniny (ne oříšky!), takže nevím jestli neobsahují stejné nestravitelné jedy jako fazole (v syrovém stavu).

Ale zde se uvádí že jsou jedlé klíčené:

http://www.ohz.cz/old_web/amana/strava/orechy.htm

4.7 Podzemnice olejná neboli arašíd
Arašídy jsou technicky luštěnina. Mnoho lidí pojídajících syrovou stravu ví, že syrové se slupkou jsou klíčivé. Situace je obdobná jako u mandlí: naklíčené oříšky chutnají skvěle, mnohem lépe než suché, nenaklíčené. Oloupané oříšky jsou osušeny teplem nebo chemicky. Poté neklíčí.

Poznámka: Je to jako s mandlemi, někteří lidé konzumující pouze syrovou stravu preferují odstranění slupky z klíčku arašídu před pojídáním. Některé slupky mohou být odstraněny, když jsou oříšky suché. Zbytek odstraníme relativně snadno, když namočíme tyto arašídy do vody na 1-2hodiny.
Uvědomte si také že mohou obsahovat toxické plísně (alfatoxin). Jestliže plesniví, vyhoďte je! Nedávejte šanci plísňovým toxinům. Bohužel, mou zkušeností je, že žlutá plíseň je obvyklá na vyklíčených arašídech - ať na organických nebo na komerčních.


Doporučení: Kupujte syrové, ve slupce. Pojídejte naklíčené, odslupkované klíčky pro lepší chuť.
Uživatelský avatar
RadkaS
Příspěvky: 2498
Registrován: úte bře 02, 2004 21:00

Re: orisky

Příspěvek od RadkaS »

Fuujin píše:Arašídy jsou pražeené i ty neloupané, jestli najdeš syrové tak gratuluju
Ja syrove jedla, prodavali je v Americe v jednom obchode. Chut je nic moc, spis trosku do lustenin nez k orechum. A to, ze jsou kyselinotvorny jsem citila dost. Nic moc jedleho.
Uživatelský avatar
mira
Příspěvky: 2423
Registrován: ned dub 26, 2009 2:13
Bydliště: Jilemnice

Re: orisky

Příspěvek od mira »

Konzumuji syrové arašídy v suchém stavu a i když ve
větším množství,nemám problém.Mám je snad ještě
raději než ořechy.
Ale já snesu všecko :mrgreen:
Všeho s mírou.
kolonožka
Příspěvky: 6
Registrován: pát zář 07, 2012 10:31

Re: orisky

Příspěvek od kolonožka »

nemáte někdo typ na kvalitní lískáče a mandle?Nemusí být ani bio.Už jsem si několikrát přines z kauflandu nebo z teska kilovej balíček a už po několikátý chutnali divně nebo bylo v hrsti ořechů minimálně 5 žluklejch.Chci to na mlíko nebo máslo nebo pomixování a když pomyslim na to že bych v mixu sněd i ty špatný tak je mi rovnou blbě.Týká se to hlavně lískáčů.Díky!
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: orisky

Příspěvek od Jindra »

Kolonožko, lískáče už jsem vzdal a nekupuju (ještě jsem nenarazil na dodavatele, který by je neměl naplesnivělé, žluklé) a ostatní kupuju od EUCRASIA,
například ty Tebou poptávané mandle mají dle mne bezva.
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Tamitt
Příspěvky: 5
Registrován: pon říj 01, 2012 19:23
Bydliště: Plzeň

Re: orisky

Příspěvek od Tamitt »

Maj tam pěkný ceny...a to jsou ty mandle v biokvalitě? Vyklíčí?
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: orisky

Příspěvek od Jindra »

.
Tamitt, ne není to bio kvalita :-/

Biomandle jsem teď objednal na zkoušku v naší prodejně. Jsem zvědav, jak budou chutnat ve srovnání s biomandlemi od Terezy (Lifefood).
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Tamitt
Příspěvky: 5
Registrován: pon říj 01, 2012 19:23
Bydliště: Plzeň

Re: orisky

Příspěvek od Tamitt »

Já je teď nakoupila v DM, Lifefood mě teď zaskočil dost razantním zdražením...konopný semínka skoro o 100 a tak....tak by se levnější varianta hodila :-)
Odpovědět