Deti vitariani - jak na vyvážený jídelníček

Tady se snažte dodržovat témata a nevybavovat se, od toho jsou tu kecárny.
Počítejte s tím, že to po vás bude někdo další číst a hledat tady informace.

Moderátor: hugo

Hanki
Příspěvky: 3
Registrován: sob říj 12, 2013 22:06

Deti vitariani - jak na vyvážený jídelníček

Příspěvek od Hanki »

Dobrý den, mám 15-ti mesíční holčičku a můj manžel je vitarián. Já v tomto směru nemám zkušenosti a tak získávám informace ohledně stravování malých dětí. Samozřejmě chci pro své dítě to nejlepší. Je tady nějaká rodina s malými dětmi kteří je odmalička stravují vitariánsky? Poskytli by svoje zkušenosti? Jak děti při této stravě prospívají? Jak je to třeba s vynecháním mléka a mléčných produktů? Všude se na nás jako rodiče valí zpravy o důležitosti mléka jako zdroje vápníku, který je nezbytný pro správný vývoj kostí a zubů u dětí. Nezbytné množství je 250ml 2x denně. Nerada bych něco zanedbala. U dospělého vitatiána to neřeším, ten je už vyvinutý. Výživa malých dětí je však něco jiného, musí mít vyvážený jídelníček a všechny důležité látky k vývoji. Pomali přestávám s kojením. Doktorka mi navrhla ať začnu kupovat umělou mléčnou výživu Nutrilon, Sunar, Bebu..dle chuti dítěte...nebo někdo v tomto věku dítěte rovnou přechází na zakysané mléčné výrobky...jogurty, zákysy..jak to mají děti vitariánů? V čem mají zdroj vápníku? Jaké suroviny malému tělíčku dodávat? Děkuji za Vaše příspěvky a zkušenosti.

Hanki
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: Deti vitariani - jak na vyvážený jídelníček

Příspěvek od rudo »

s kojenim neprestavaj

aky vitarian je otec dietata ? ovocny, tukovy alebo zeleny ?
5 2 8
Evička 606 555 867
Příspěvky: 11
Registrován: stř srp 07, 2013 17:30

Re: Deti vitariani - jak na vyvážený jídelníček

Příspěvek od Evička 606 555 867 »

Ahoj, správně jsi napsala : " ... mléčných produktů. " Ano, kravské ( kozí, ovčí,... ) mléko je produkt, to je, ale ne potravina pro nás, lidi. To je můj názor, nemusíš s ním souhlasit, jsou tu lidé daleko znalejší problematiky, než jsem já, já jsem jen praktikující vitariánka ( raw vegan ).
Samozřejmě kojení je OK, přirozené, takové mléko ano. Těším se, až jednou budu kojit také, klidně co nejdéle.
Přeji Tobě a Tvé rodině pevné zdraví :-)
Eva
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Deti vitariani - jak na vyvážený jídelníček

Příspěvek od s.arik »

Na místě admina bych dotaz a reakce přesunula sem viewtopic.php?f=3&t=113.

Hanki, najdeš tam názory a zkušenosti řady rodičů, kteří se snažili o vysoký podíl raw od prvních příkrmů. Sama jsem tam psala opakovaně, spíše na posledních stranách asi, tak se nebudu opakovat.

Sem jen k tomu UM - nebrat. Třeba si odstav, jestli si vyčerpaná, nevyspíte se atd., máš svaté právo to udělat podle sebe a nenech se zviklat žádnými teoretiky, že do dvou let přesně je to ideál :) Ani se nenech zmasírovat reklamou výrobců, že dítě potřebuje UM do tří let! Nepotřebuje, potřebuje pestrou stravu s vyloučením nejhorších svinstev a s rozumným podílem syrového s termolabilními vitamíny a enzymy.

Obě mé děti se odstavily mnoho týdnů před prvními narozeninami samy, prostě milovaly jídlo více než MM. Byla jsem z toho trochu nervźní, nutila jsem pár týdnů odstříkané mléko v příkrmech, ale nechtěli no. A já jim žádné průmyslové náhražky mléka nedávala, jen normální stravu, později tedy sem tam i bílý jogurt nebo raw žloutek, protože veganem nejsem a nechci tak vést ani děti. Jinak jí celé dny syrové ovoce a zeleninu, mleté oříšky či semínka, postupem času se rozkoukávají v obchodech a na návštěvách a ve školce, takže šestiletá samozřejmě už jí všechno (sladkosti, pečivo, masové obědy), ale doma má jen raw OZ a trochu sladkostí, co dostane nebo si koupí, od rodičů má jen sem tam vejce nebo bílý jogurt, párkrát za rok rybu. Dvouapůlleťák škemrá pečivo, sladkého má zatím minimálně, jinak žije z OZ.

Věřím tomu, že dítěti nebude nic chybět ani na zcela syrové stravě, ale musí jíst trochu ovoce, hodně zeleniny, denně semínka nebo oříšky nebo oleje a aspoň několikrát týdně žloutek nebo tak něco (vím, že vegani nesouhlasí), když už se chceš mléčnostem a masu vyhnout. Chce to si pohlídat B12 a taky jód (mořské řasy, syrová je chutná například nori, stačí špetka obden, moje děti rády mlsaly i pangamin jodamin, batole to má dodnes jako "bonbonek").

Třetímu je osm měsíců a zatím plně kojím, ale už začíná hrozně žebrat, tak dostává do ruky špalky okurky a podobné.
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Hanki
Příspěvky: 3
Registrován: sob říj 12, 2013 22:06

Re: Deti vitariani - jak na vyvážený jídelníček

Příspěvek od Hanki »

Ahoj, děkuji moc všem za odpovědi. Nejvíce s.arikovi, díky moc, Ty jsi mi poradila tak nějak jak jsem si představovala. Co dávat dětem, aby měli vše potřebné a navíc to máš evidentně u dětí vyzkoušené:) Tak mě napadá, chodíš s dětmi třebas občas na krevní odběry, aby jsi zjistila, že mají v těle všechny potřebné látky? Někde jsem četla, že je to vhodné a máš jistotu, že to děláš dobře.
Ještě mám dotaz k tvému "manuálu":) Jaké množství semínek a ořechů na den? Hrstičku? Oleje předpokládám, že stačí čajová lžička. Ovoce mi malá papá pěkně, ale horší je to ze zeleninou. Tak umixované rajče ji ještě šmakuje, nebo avokádo na chleba...ale jinak nic moc...máš tip jak to dětěm chutně naservírovat? Navíc máme jen 4 zuby nahoře a 2 dole, takže to ještě nemůže moc kousat:( Přijde mi, že namixovaná zelenina není už tak chutná, jako když ji člověk chroupe:) A poslední dotaz, jak doplňuješ vit B12? Moc děkuji za Tvoje maminkovské zkušenosti, radost z dětí a pěkné podzimní dny přeji:)

Hanki
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Deti vitariani - jak na vyvážený jídelníček

Příspěvek od s.arik »

Na krevní testy nechodíme, jsme zdraví...
B12 nesuplementujeme, protože nejsme vegani! Jednou za měsíc se dostaneme k domácím vejcatům, párkrát ročně si dáme rybu a hlavně skoro denně zakysaný mléčný výrobek. To neber jako ideální model pro kohokoliv, je to pouze naše momentální bezsporáková vegetariánská domácnost. Mít za muže masaře, asi bych si (i dětem) dala spíše sem tam kousek masa, než zrovna to mlíko, je dost kontroverzní i v zakysané podobě :oops:
Děti samozřejmě jedí raději ovoce než zeleninu, já naopak, každý má svobodu volbu. Dokud dítě nemá stoličky, je dobrá okurka nebo najemno nastrouhaná mrkev (s celerem či jablkem). Spousta vitariánů mixuje či šťaví, já ne (lenost a jak píšeš, vcelku mi zelenina chutná více).
Oleje bych dávala tu ČL denně, pokud by to měl být jediný zdroj tuků k OZ. Oříšků a semínek dle chuti, přiměřeně, u dospělých se říká hrst denně, tak bych to viděla i u dětí, tu jejich pidihrstičku - prostě mletým mákem trochu poprášit kaši, do okurkového salátu v mističce nastrouhat/namlít jeden vlašský ořech, mandlové mléko je dobré atp.
Ony ty děti stejně nesní to a tolik, jak si naplánuješ žejo :)
Jestli jste bledí a se sklony k chudokrevnosti, železo lze doplnit kopřivovým čajem už i starším kojencům.
Zas bych to složení jídelníčku tak moc neprožívala, znám řadu dětí, co jedí jako batolata jenom těstoviny s rajskou a třeba banán a všechno ostatní fakují a taky žijou... Hlídala bych
0) denně několik kusů raw OZ (termolabilní živiny)
1) raw tuky denně trošku (oliváč/kokosák/oříšky/máslo), aby dítě nežilo fakt jen z jablek (OZ)
2) B12: jíst min 3x týdně kus zvířete nebo tabletky
3) jód (pangamin jodamin nebo řasy)
mnoho zdaru.
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Hanki
Příspěvky: 3
Registrován: sob říj 12, 2013 22:06

Re: Deti vitariani - jak na vyvážený jídelníček

Příspěvek od Hanki »

Ahojky, moc Ti děkuji za odpověď a i Tobě přeju ať se daří!:) Zdravé a veselé děti a celkově spokojenost. Pa H.
Jane
Příspěvky: 109
Registrován: pát úno 26, 2010 15:32

Re: Deti vitariani - jak na vyvážený jídelníček

Příspěvek od Jane »

Zdravím všechny, můžu se zeptat, jak vitariani řeší školky? Nevím, kam dát dítě. Strava ve školkách je strašná. A bohužel jeden rok před školou je školka povinná. Co vy?
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Deti vitariani - jak na vyvážený jídelníček

Příspěvek od Jindra »

Jane píše:Zdravím všechny, můžu se zeptat, jak vitariani řeší školky? Nevím, kam dát dítě. Strava ve školkách je strašná. A bohužel jeden rok před školou je školka povinná. Co vy?
no ani nevíš, jak jsem rád, že už mám děti větší a tohle nemusím řešit (k tomu ještě očkování). Pravda, jídlo hrůza (a nutit po obědě spát).
Jo ona je povinná? Do háje. Tak to neporadím. Co mne tak napadá - soukromá, tam se rozhodně dá mnohé domluvit. Jenže soukromá školka asi bude nedostupná, kolipá jich tu je. Dále - vícekrát jsem četl o možnosti vzít si jídlo z domova (za zachování jakési hygieny). Jéje, víc mne teď asi nenapadá. Nevím, jak papkaj v lesních školkách, těch asi taky moc není. Jsou ale pořád venku a když už by děti jedly nezdravě (asi jo), tak toho aspoň hodně spálí.
Bože jak su rád, že toto neřeším. Legislativa v tomhle státě... musím mlčet, následovala by snůška nadávek :(
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Jane
Příspěvky: 109
Registrován: pát úno 26, 2010 15:32

Re: Deti vitariani - jak na vyvážený jídelníček

Příspěvek od Jane »

Ahoj, bohužel na soukromou školku už nemáme. Teď tam chodí, do Montessori, tak to je jakž takž, ale příští rok ji budu muset dát do státní. Lesní školka je ještě dražší...Ale to je všude, i Sokol mě přestal bavit, když na konci vždycky dostali bonbon. Proč? Fakt nechápu...Asi bychom měli začít organizovat nějaké akce pro děti.
Ozeki
Příspěvky: 179
Registrován: čtv kvě 21, 2015 15:01

Re: Deti vitariani - jak na vyvážený jídelníček

Příspěvek od Ozeki »

Podle vitariánských kapacit není VITA vhodná pro děti... Viz: včerejší DVTV sem dávám dnes potřetí http://video.aktualne.cz/dvtv/hajkova-z ... 5900fea04/

A ten jeden bombon (cukr a bič) netřeba hrotit, horší je izolované dítě, než jediný bonbon... Tu špatnou stravu můžeš řešit jídlem z domu, dohodou se školkou... Nebo to nejde? Proč?
Jane
Příspěvky: 109
Registrován: pát úno 26, 2010 15:32

Re: Deti vitariani - jak na vyvážený jídelníček

Příspěvek od Jane »

Vlastní jídlo nelze do školky nosit.


Řešili jste někdy nedostatek železa u dětí? Teď to zjistili u mladšího syna - 14 měsíců a dr. mu napsala Maltofer. Nechce se mi mu ho dávat. Myslíte, že takhle malé dítě může kopřivový čaj? Nebo pomůže šťáva z červené řepy? Ale kolik by toho musel vypít?

Díky za odpověď, J.
Ozeki
Příspěvky: 179
Registrován: čtv kvě 21, 2015 15:01

Re: Deti vitariani - jak na vyvážený jídelníček

Příspěvek od Ozeki »

Pepa rika: spenat :-)

Ale v jatrech (veprovych) ho najdes 5x tolik.
http://www.prvky.com/zelezo-potraviny.html#potraviny

Akutni nedostatek vyres tabletkou, k tomu je urcena. Nasledne vol vhodne potraviny s obsahem zeleza.

Ps: jedna tableta maltoferu nahradi asi 0,8 kg veprovych jater, tak si vyber.
Jane
Příspěvky: 109
Registrován: pát úno 26, 2010 15:32

Re: Deti vitariani - jak na vyvážený jídelníček

Příspěvek od Jane »

No já jak čtu ty diskuze matek, jak po tom dítě mělo zácpu, tak se mi do toho moc nechce. Já jsem v těhotenství taky dostala tabletky na nedostatek železa a lila jsem do sebe šťávu z červené řepy a pomohlo to, ale nevim, kolik toho může vypít také malé dítě, aby mu to neublížilo...

Jíst játra se mi příčí.

J.
Ozeki
Příspěvky: 179
Registrován: čtv kvě 21, 2015 15:01

Re: Deti vitariani - jak na vyvážený jídelníček

Příspěvek od Ozeki »

Pak zrejme nejde o akutni stav. Pri leceni si vyberu nejmensi zlo (zacpa nebyva zivot ohrozujici). Pokud mas cas na experimenty s uzdravovanim, pak nepotrebujes tablety. Pomer zeleza ku objemu stravy urcis z tabulky vyse. Co se tyka cervene repy, ta je dost agresivni a nekteri lide na ni maji alergii.
Odpovědět